r" Breezand Julianadorp 'J Anna Paulowna. Wieringen. Schagen, Texel. 2 politieauto's vol gestolen goed! Inbraak ten nadeele van het Bio-Vacantie-oord. Door een auto gegrepen en gedood. Vier dooden bij lawine-ongeluk. Engeland's oudste drieling Noodweer in Argentinië Een verkeerd serum gebruikt? De strijd tegen de misdaad in de Ver. Staten. Helene Palmer. Taifoen in de Philippijnen eischt 39 slachtoffers Strenge vorst in de Ver. Staten Kinderzegen. Nachttrein onispoord. Een werkzaam oogarts. Drie menschen verbrand Vijf schepen vastgevroren in de Kaspische Zee. Ook de „Krassin" zit vast in de Zee van Ochotsk. Achttien vrouwen en kinderen verdronken. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1935 Een zware aardbeving' Drama. Ruim 200 slachtoffers van den sneeuwstorm. De eerste reis van de Queen Mary. IJsstorm in Oost-Polen. Na de spoorwegramp te T hüringen. De overstroomingen in Enge Algemeene vergadering der visscherij-vereeniging D.E.T.V. Land-' T uinbouwnieuws Rundvee-teeltregeling. Loonbijslagregeling voor land en tuinbouw, HOOGËR BEHOEF. De officier van Justitie za! hooger beroep aanteekenen tegen de gisteren uitgesproken vonnissen der Ossche strafzaak. De politie te Loenen heeft Zondagmiddag een 50-jarigen man aldaar gearresteerd, verdacht van diefstallen gepleegd te Loenen, Beekber gen. Apeldoorn. Eerbeek en Brammen. Een vijftal van diefstal afkomstige rijwielen, zoo mede gestolen waschgoed. gereedschappen, huishoudelijke voorwerpen, werden bij hem in beslag genomen. De geheele voorraad gestolen goederen vulde twee politieauto's. Reeds van Maart af werden verschillende plaatsen op de Veluwe verontrust door dief stallen van den man. Voorloopig werd hij te Brammen opgesloten. Over enkele dagen zal hij op transport worden gesteld naar Apeldoorn. Collectebussen medegenomen uit oen bioscoop. Een waker van den particulieren nachtvei ligheidsdienst ontdekte gisternacht, dat er een nooduitgang van het Grandtheater aan den Pompenburg3ingel te Rotterdam open stond. Hij waarschuwde de politie. Een inspecteur rukte met zes agenten uit en doorzocht het ge bouw zonder iets te vinden. Nadat de manager was gewaarschuwd, ont dekte deze, dat de deur van de bergplaats open stond. Daarin waren de dertig bussen gebor gen waarmee in de Kerstweek in het theater ten behoeve van het Bio-Vacantie-oórd was ge collecteerd. Er bleek, dat vier boordevolle bus sen verdwenen waren. Vanochtend zijn ze leeg teruggevonden in een bergplaats voor oude stoelen. Alles wijst er op, dat insiders aan het werk zijn geweest. Zaterdagavond laat heeft een auto een on geveer 60-jarigen weilrijder op de Kon. Wil- helminalaan onder Voorburg aangereden. Hoe wel de man zeer ernstig gewond was, heeft hij zich toch nog een eind voortgesleept, met z'n zwaar gehavende fiets, totdat hij bewusteloos bleef liggen, waar voorbijgangers hem vonden. Een door de politie gewaarschuwde dokter moest den dood constateeren. De autobestuur der is een dokter uit 's-Gravenhage. Buitenland. Uit Chur wordt gemeld, dat op de Flix-Alp drie gymnasiasten uit Zurich, van 16 tot 18 jaar oud, die met andere vrienden een ski tocht maakten, door een lawine zijn bedolven. De lijken konden geborgen worden. Bij Davos zijn twee broers tijdens een storm door een lawine bedolven. De jongste, een 15-jarige jongen, kwam om het leven. J. D. ROCKEFELLER SR. De petroleummagnaat Rockefeller, die 96 jaar is, heeft de eerzucht honderd te worden. Om dien leeftijd te kunnen bereiken zal hij den raad volgen van zijn doktoren en niet meer golf spelen. De oudste drieling van Engeland, drie vrouwen, die bij haar geboorte de namen Ge loof, Hoop en Liefde hebben gekregen, vier den Zaterdag haar 79sten verjaardag. De vrouwen zijn dochters van een boerenarbeider en alle drie getrouwd. Zij zijn er heelemaal niet trotsch op een drieling te zijn en zullen ook wel niet op haar verjaardag bij elkaar komen, althans met Kerstmis hebben zij elkaar ook niet bezocht, hoewel zij alle drie nog in dezelfde plaats wonen. Reuter meldt uit Buenos Aires: In de provincie Entrerios heeft noodweer geheerscht, tengevolge waarvan groote scha de is aangericht, vooral door overstroomin gen. Een automobiel is twee kilometer ver door een wolkbreuk meegesleurd en in de Papana terecht gekomen. Het aantal dooden en gewonden kon nog niet vastgesteld worden. Reuter meldt uit Warschau: In een plaatsje in het district Lorna zijn 18 kinderen na inenting tegen roodvonk zwaar ziek geworden. Drie hunner zijn reeds in het ziekenhuis gestorven. De autoriteiten hebben een onderzoek inge steld teneinde na te gaan of het juiste serum hij de inenting, die door een schoolarts ge schiedde. is gebruikt. De Times meldt uit New York, dat een groote jury, die een onderzoek heeft ingesteld naar het bendewezen ln New-York Donderdag gouverneur Lehmann aanbevolen heeft twee groote jury's bijeen te roepen en deze onaf gebroken gedurende twee jaar of langer bij een te laten komen. In haar rapport aan rech ter McCook van het Opperste Gerechtshof verzekert de jury, dat de actie van de z.g. „rackets" voor een groot deel gecentraliseert is en zich bevindt in handen van 12 tot 15 groote misdadigers, waarvan de meesten vol komen onhekend zijn voor het publiek. Deze mannen krijgen slechts zelden de bekendheid, die andere gangsters verwerven. Zij oefenen hun bedrijf uit door middel van plaatsvervan gers. die op hun beurt weer door handlangers gesteund worden. De jury acht het van weinig nut vervolgin gen in te stellen tegen afzonderlijke op dit gebied gepleegde misdaden, daar deze toch niets anders dan een klein feit uit een groote reeks vormen. Er moet vee! - men kan doordringen tot de wortels van he kwaad en telkens een geheele „racket Kan vernietigen. Felle critiek wordt in het rap port uitgeoefend op de zakenlieden, die zoo uiterst schoorvoetend inlichtingen over „ra cketeers" verstrekken, zelfs wanneer zij zelf tot hun slachtoffers behooren. Het rapport wijst er tenslotte nog op, dat vele vakvereeru- gingen en haar „hulpelooze leden" op mee- doogenlooze wijze geëxploiteerd worden door corrupte leiders en gangsters, die vakver- eenigingen in het leven roepen ten eigen bate en met behulp daarvan de zakenlieden zoo wel als de aangesloten arbeiders uitzuigen Op 108-jarige leeftijd overleden. Te Londen ls een der oudste vrouwen van het Britsche Rijk overleden. Het was He lene Palmer, die 108 jaar is geworden en er zich op beroemde, nooit in een bioscoop te zijn geweest en nooit te hebben getelefo neerd. Volgens uit de afgelegen deelen van het eiland Luzon ontvangen berichten, heeft de taifoen, die daar eenige dagen geleden heeft gewoed, 39 slachtoffers geëischt. Het 7000 ton metende Amerikaansche vrachtschip Golden Peak, werd aan de kust* van Zuid- Luzon op een klip geworpen. Men hoopt het schip nog vlot te kunnen sleepen. Voor millioenen dollars schade. In hét Zuiden der Ver. Staten heeft de vorst, die de hevigste was, die daar in 19 jaar is voorgekomen, een schade aangericht, die op millioenen dollars wordt geschat. De oogsten werden vernield en het verkeer werd over een groote uitgestrektheid ernstig ge stoord. Te New York heerschte een températuur —14 °C. Een vrouw te Jenkins in den staat Ken- tuckie (V. St.) heeft dezer dagen het leven geschonken aan haar derden drieling. Er is in het gezin ook een tweeling geweest. Tot nu toe kwamen er 11 kinderen. Slechts drie gewonden. Naar Reuter meldt, is de nachttrein van Carlisle naar Stanraer (Schotland) bij Castle Douglas ontspoord. De eerste rijtuigen liepen groote schade op. Er zijn drie gewonden. Gemiddeld 200 oogoperaties per dag verricht. Het A.N.P. meldt uit Patna in Britsch- Indië: Meer dan 1500 mannen, vrouwen en kinde ren hebben hun gezichtsvermogen terugge kregen na operaties door een oogarts, die ge middeld 200 personen per dag heeft behan deld. Dr. Mathra Das uit de Punjab heeft deze prestatie gedurende een week verricht. De patiënten waren van heinde en verre overge komen om zich door hem te laten behandelen. In den loop van de week zijn de honderden, verheugd over het teruggekregen gezichts- keerd. Uit Edinburgh meldt Reuter, dat bjj een brand ln een hötel, ondanks het flinke optre den van de brandweerlieden, drie vrouwen in de vlammen zijn omgekomen. Zeven menschen moesten gewond in het ziekenhuis worden op genomen. De drie omgekomen vrouwen behoorden tot het personeel, zij zijn in hun bed gestikt, twee van de gewonden waren Maandag pas getrouwd en waren op hun huwelijksreis. Op de Kaspische Zee bevinden zich op het oogenblik door het ijs vijf Russische schepen ernstig in gevaar. Twee vrachtbooten waren in het ijs blijven steken. Successievelijk wer den drie stoomschepen te hulp gezonden, doch deze schepen vroren eveneens vast. Aan boord van de vijf schepen, die gevaar loopen te worden stuk gedrukt, bevinden zich ongeveer 100 personen. De levensmiddelenvoorraden zijn uitgeput. Een soortgelijk geval heeft zich voorgedaan met een stoomschip in de Zee van Ochotsk. Het schip ligt reeds ruim vier weken in het ijs. De te hulp gezonden jjsbreker „Krassln" is eveneens vastgevroren. Te Sjolapoer in Britsch-Indië is, naar Reu ter meldt, een boot met 25 mohammedaansche vrouwen en kinderen omgeslagen, waarbij allen op 7 na verdronken zijn. Onderzoekingswerk verricht worden, zoodat Te Vilfiers aan de Marne had de gewezen directeur van een reisbureau zijn huls en tuin verkocht. Toen hy den kooper de sleutels zou overreiken, doodde hij dezen met een revolverschot, stak vervolgens het huis en ook de auto van den kooper in brand en maakte vervolgens een einde aan eigen leven. De sneeuwstorm en de koude in het Ameri kaansche Midden-Wasten en ln een deel van de Zuidelijke staten hebben 210 slachtoffers geëischt Vele dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden en op de met sneeuw en ijs be- dekte straatwegen gebeuren vele verkcers- ïtpebreiu ongelukken. Te ClncinnaU daalde de thermo- zoodat meter tot ruim 20 Op verscheidene plaatsen aaa| de beving»wachten geregistreerd. Te Sienna is aan de bevingswacht »een sterke Seismische storing opgeteekend wélke werd geregistreerd om S u. 48 m. Zaterdag ochtend (Ital. tijd). Het epicentrum werd be rekend op een afstand van 10.000 km. Ook te Stuttgart werd de beving opgetee kend. met de haard volgens de berekening op 9500 km in Oostelijke richting. v Te Londen vermoedt men den haard dér beving te moeten zoeken in de buurt vdh Singapore. Het schip reed» volgeboekt. De Queen Mary ls voor de eerste réis, dië op 2 Mei a.s. zal beginnen reeds volgeboekt. Men heeft besloten, dat het schip' passa giers zal vervoeren in een kajuits-, toeristen en derde klasse. t Reuter meldt uit Warschau: In de buurt van Nowogrodek in Oo.st Po,- len heeft een ijsstorm ernstige schade aan gericht. Hevige regenval ging gepaard met een dergelijke lage temperatuur, dat het wa ter onmiddellijk bevroor. Verscheidene hoo rnen werden door den ijslast ontwortfeid en ook vele teleg-aafpalen hielden de belasting niet uit. In de buurt van Nowogrodek is de oogst grooter.deeis vernield. Bovendien wed den er vele electrische leidingen ve'bróken. Overbrenging der slachtoffers n^ar Apolda Vrijdagavond zijn de stoffelijke omhuisèls der slachtoffers van de spoorwegramp over gebracht van Unterneusulza naar Apolda. Groote vrachtauto's, bekleed met zwart doek bedekt met dennen groen, hielden stil voor de kerk en het lijkenhuis, waar d> Slacht offers op baren stonden. De bevolking der plaatsen, waarlangs de droeve stoet kwam, had zich langs den weg verzameld. De klok ken der kerken beierden. Op iederen auto hielden twee PS-niannen de eerewachtë. Te Apolda was de vlag overal halfstok^ehe- schen. Waar de stoet voorbijging, ontblootte de menigte eerbiedig het hoofd. De oorzaak van de ramp. Het onderzoek van de deskundigen iieeft naar men weet uitgemaakt dat de ramjp is veroorzaakt doordat de machinist van den D- trein dooi onveilig signaal is gereden. Nader wordt daaromtrent gemeld dat de D-trein werd getrokken dooi twee locomotieven. De machi nist van de eerste had de onveilige seinen niet gezien, die van de tweede wel. Hjj rem de uit alle macht, maar daar de eerste loco motief met volle kracht doortrok bleef de trein snelle vaart behouden. Toen de stoker van de eerste locomotief de fout van zijn ma chinist bemerkte, was het reeds te lakt. vredigend had gewerkt. Helaas werd van zekere zjjde een minder sportieven tegen stand ondervonden. Desondanks was men eenstemmig van oordeel, dat op den ingesla gen weg moest wordeo doorgegaan. De data voor de periode JanuariMei 1936 werden vervolgens vastgesteld. By de bestuursverkiezing werden de hee- 'ren W. de Jong, secr., en C. Raap, penning meester, herkozen., in plaats van den heer Wegers, die wegens persoonlijke omstandig heden bedankte, werd de heer H. Jonker Hz. tot voorzitter gekozen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Oudejaarsavond 7 u., Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. Oudejaarsavond 7.30 uur en Nieuwjaars morgen 10 uur, Ds. E. Jansen. Nog geen gevaar voor Londen. Het heeft gisteren in het geheeie land ten Zuiden van Birmingham weer overvloedig geregend en op vele plaatsej zjjn ue over stroomingen nog in hevigneiü toegenomen. Tusschen Nouinguam en Scamiora Staat het water van ae Vrenl van 60 cm tot 1.2 m op de wegen en de hoofdstraat van het stadje Spalding is volkomen oncierge.oopen. Bij Bristol en Tewkesbury staat het waier op sommige plaatsen 6 voet hóóg en alle verkeer is uaar onderbroken. Ook uit Kent en Sussex worden booten en de tijd van het eindigen voor het onder nul. overstroomingen uit tal van plaatsen gemeld. De Theems is 20 cm gewassen en bij de groote sluis van Shepper«.on zijn in 24, uur 5800 miljoen gallons tegen 200 miljoen normaal geregistreerd. Bij Windsor en Staines is de rivier weer buiten haar oevers getreden, ïnaar het gety is vannacht gunstig en voor Lopcien zelf bestaat nog geen gevaar. j Het peil van de Theems heeft evenwel nog niet de hoogte bereikt van 1919, het laji'-Ste jaar van ze»r hoogen waterstand. j TRAGISCH STERFGEVAL. Maandagmorgen toen de heer A. Kossen per rijwiel onderweg was, om een dagelijksche plicht te vervuilen, is hij plotseling overladen. Omstanders schoten direct toe; per auto van de firma Van Koningsbruggen werd hij naar huis gebracht, de dokter ontboden, maar hiets mocht hier meer baten. Toen men ons dit ver telde, konden we dat slecht gelooven, want het was nog geen uur geleden, dat wij tet zijnen huize nog over allerlei gesproken hadden. En toch was het zoo. v Met den heer Kossen is een goed huisvader en burger heengegaan. Vanaf de oprichting in 1910 tot nu toe was hij lid en bestuurslid van de Vereeniging „Vooruitgang zijons Streven" alhier, en heeft in die periodp op voorbeeldige wijze de belangen dezer vereeni ging weten te behartigen. Dat hij daardoor aller achting had is alom bekend en zijn naam zal in dankbare herinnering blijven voortleven. .1 PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Oudejaarsavond 8 uur. Ds. M. van Wichen Medewerking van het Harmonie-corps. Na den dienst bazuinen op den toren. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". Oudejaarsavond 7 uur, de heer Sevensma van Amsterdam. .i f »;i OVERLEG PLAATSELIJKE VEREENIGINGEN. Het comité van overleg, gekozen tilt 'en door de besturen der plaatselijke verëenigin- gen, lat tot doel heeft een goede en billijke vaststelling der uitvoeringsdata te verkrij gen, had voor Zaterdagavond de 18 aangeslp- ten vereenigingen ter algemeene vergade ring opgeroepen. Negen ervan gaven «pm den oproep gehoor, Voorzitter Wjjers constateerde, dat de re geling ln de eerste helft van dea winter be- FUED1KBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). Oudejaarsavond 7.30 uur en Nieuwjaars morgen 10 uur, de heer P. Boon. Hippolytushoef Zondag te ruim half drie opent voorzitter, de heer J. Tjjsen, deze goed bezochte verga dering en heet allen hartelijk welkom, in het bijzonder pers en den eere-voorzitter, den heer M, J. Bosker. Ruim honderd leden zijn aanwezig. De secretaris, de heer Jb. Lont, leest ver volgens de notulen der vorige vergadering en neemt eveneens de ingekomen stukken onder de loupe. Daarna bespreekt de secretaris het resumé, dat werd opgemaakt uit de gecombineerde vergaderign van Visschersvereenigingen Har- lingen, Wieringen (D.E.T.V. en motorvis- schersvereeniging), Den Helder, Texel en Makkum. Op deze vergadering waren ook de vertegenwoordigers der respectievelijke Ge meente-besturen aanwezig. Besproken werd het visschen en verhande len der waddenzeeharing. Onderstaande punten werden opgemaakt: 1. Alle waddenzeeharing, welke in het aanstaande seizoen zal worden aangevoerd, zal aan één der afslagen moeten worden ver kocht. 2. Zoodra er een teveel aan haring gecon stateerd wordt, blijkens een aanmerkelijke prijsdaling, zal de eisch worden gesteld, een minimumprijs van 0.70 per kist, inhoudende 50 kg. 3. Haring welke bij aanbod aan den af slag van 0.70 per kist, 50 kg, niet kan op brengen, zal als puf worden afgeleverd aan de Nederlandsche visscherij Centrale. 4. De haring welke als puf zal worden afgeleverd, zal door die centrale worden over genomen ter plaatse waar deze door de vis- sehers wordt aangevoerd. De puf zal door de visschers franco in de daarvoor bestemde schepen of op de auto worden geleverd, waar na de vervoerkosten voor rekening der Vis scherij-centrale zullen komen. 5. Iedere visscher, welke deelneemt aan de haringvisscherij zal verplicht zijn zich te onderwerpen aan de voorschriften door bo vengenoemde vereenigingen, op straffe van boete, te bepalen en in te houden door den betrokken betaalmeester in overleg met de directie -an den vischafslag ter plaatse. 6. Er zullen maatregelen getroffen moeten worden tot beperking van het aantal sleep- visschen met sleepbooten, welke geacht kun nen worden dit bedrijf niet als hoofdmiddel van bestaan uit te oefenen, daar dit als een groot nadeel voor de bona-fide visschers kan worden beschouwd. Het volgend ingekomen stuk betreft de uit- noodiging van een IJmuider firma om een haring-contract af te sluiten. Deze firma deelde mede, dat zij 10 duizend kisten haring naar ihland mag exporteeren, waartegen zij echter goederen ter waarde van 20 duizend kisten haring moet importeeren. Deze transactie gaat buiten de clearing om. De firma wenscht inlichtingen over prijs en levertijd. Uit de gevoerde correspondentie blijkt o. a., dat het bestuur heeft geantwoord niet eerder dan na onderhandeling met de Visscherij-Cen trale te kunnen besluiten. De minimum prijs zou minstens 0.70 per kist moeten zijn. Verder vraagt de firma of D.T.E.V. in prin cipe er voor is, daar zij in Harlingen direct terecht kan, doch eigenlijk Den Oever prefe reert. De firma wil tevens niet meer dan 20 van de vangsten nemen, zoodat altijd dan nog 80 andermaal verhandeld zou kunnen worden. Uit de boeken van den afslag blijkt, dat de gemiddelde prijs vorig jaar ver boven de 0.70 per kist heeft bedragen. De firma wil 0.80 geven, maar tevens aan den afslag „mijnen", m.a.w. het risico ovedragen aan den visch afslag. Het bestuur heeft deze quaestie wel overwogen en besloten in het belang der vis schers dit contract niet af te sluiten, te meer, waar nog niets van de vangst gezegd kan worden en de firma op dergelijke wijze groote stroppen aan de visschers kan bezorgen. Het risico was hun te groot. Dit bestuursbesluit wordt door de vergade ring met algem. stemmen goedgevonden, daar niemand verzet laat hooren. Rekening en verantwoording. Ontvangsten contributies 332.95 Opgenomen Boerenleenbank 100. 432.95 Uitgaven (waaronder 200 contri butie) (voor Visscherij-centrale) 427.53 Saldo kasgeld 5.42 432.95 Op de Boerenleenbank staat nog 995.03, zoodat het totaal bezit is 1.000.45. Bestuursverkiezing. Herkozen de bestuursleden S. ten Bokkel, KI. de Haan en Jn. Lont. Het bestuur wordt uitgebreid met twee leden. Gekozen: Jan Bakker en Simon Wagenmaker. Rondvraag. Daar er in de vergadering eenige stemmen opgaan over het zeegras, wordt besloten de /olgende motie in te dienen: De vereeniging D.E.T.V. in vergadering Ween be^t betuigende verzoek tot Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat Zijne Excellentie wordt beleefd doch drin gend verzocht het rapport inzake het onder zo,-- verdwijning van het zeegras na ig der - -'zij d" rapport reeds is ingediend of dan toch weldra inge diend zal worden, dit zoo spoedig mogelijk in behandeling te willen nemen, aangezien dit voor de belanghebbenden (zeegrasmaaiers, -visschers en nevenbedryven) als dringend noodzakelijk moet worden beschouwd en ver trouwen, dat door Zijne Excellentie daar ge volg aan zal worden gegeven; gaat over tot de orde van den dag. Lt. de Jong vraagt over de kisten, welke door Volendammers aan boord zijn genomen. Voorz. antwoordt, dat dit bezwaar reeds is ondervangen. Meijert de Haan wenscht toezicht op liet aantal pufkisten. Voorz. antwoordt, dat er genoegzaam con- tróle is geschied en deelt mede, hoe dit ge beurde, waarop de heer de H. bevredigd is. Jan Lont J.Gzn. zou graag willen, dat men in de werkhaven meer trappen maakte. Zal worden verzocht. Dan wordt het woord gegeven aan den eere voorzitter, den heer M. J. Bosker. „Het is ongeveer zestien jaar terug" aldus de heer Bosker, „dat ik Wieringen moest ver laten en daarbjj ook D.E.T.V. vaatwel moest zeggen. Ik genoot echter de groote eer tot eere-voorzitter te worden gekozen, waarvoor ik dankbaar ben". Spreker brengt een com pliment aan het bestuur, dat vooral in dezen tijd ontzaglijk veel werk heeft verplaatst, wat de leden lang niet allen weten. (Applaus). Voorzitter Tjjsen sluit deze vlotte verga dering met de beste wenschen voor het nieu we Jaar. ONDERHOUD AFSLUITDIJK WIERINGEN—FRIESLAND. Maandag werd door den wnd. Directeur- Generaal der Zuiderzee-werken te 's-Graven hage aanbesteed het onderhoud gedurende het jaar 1936 van den afsluitdijk Wieringen Friesland met bijkomende werken. Laagste inschrjjfster was de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken te Den Oever (Wieringen) voor 96.000.Opvol gers waren Gebr.'van Oord, Werkendam met 112.746.O. J. Bosker te Wieringen met 118.200.P. Daalder, Alkmaar met 120.200.terwjjl de hoogste inschrijving 151.500.beliep. De raming bedroeg 155.000. ONDERHOUD WIEKINGEKMEEUDIJK EN DIJK PROEFPOLDER ANDIJK. Voor dit werk. hetwelk eveneens gisteren werd aanbested, was P. Daalder, Alkmaar, laagste inschrijver voor 8.713.in massa. De raming bedroeg 10.450. DE WEG OVER DEN AFSLUITDIJK. Aangezien de K.N.A.C. van meening is, dat de verkeersveiligheid op den weg op den Af sluitdijk aanmerkelijk zou kunnen woéden ver hoogd door het aanbrengen van In contrastee- rende kleur geschilderde heldere asverkeers- strepen op de wegvakken met klinkerbe strating, vooral bij duisternis en ongunstige weersomstandigheden, heeft de K.N.A.C. aan het betrokken wegbestuur verzócht een zoo danige voorziening zooveel mogelijk te willen bevorderen. In antwoord hierop werd bericht ontvangen, dat telkenjare bij het herstraten van de kiinkervakken op den afsluitdijk een asverkeersstreep van lichte gele klinker wordt gemaakt. Verwacht wordt, dat eind 1936 overal de verkeersstreep zal zjjn aangebracht. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Den Oever). Oudejaarsavond 7 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). Oudejaarsavond 8 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). Oudejaarsavond 7.30 uur, de heer O. Deen Doopsgez. Gem. Westerland (Herv. Kerk) Oudejaarsavond 6.30 uur, Ds. Meihuizen Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. Oudejaarsavond 8 uur, Ds. Meihuizen extra collecte. Geref. Kerk. (Den Oever). Oudejaarsavond 7 uur, afscheid van Cand, J. J. Oranje, Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. Nieuwjaarsmorgen 10 uur, Ds. Joh. Mejjnen van Den Helder. Bevestiging van Ouderlingen. JUBILEUM BRIGADIER-COMMANDANT HOLEMA. Op den 6en Januari 1936 hoopt de heer E. L. H. Holema, Brigadier-Commandant bij de Rijksveldwacht alhier, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Rjjksveldwacht. BURGERLIJKE STAND. van 1927 December. GEBOREN:, Cornielle Donian,! z. v. M. R. Becque en J. Siffelen. OVERLEDEN-: P. Grin, oud 99 j., wedn. v. A. Boonacker. K. de Heer. oud 66 j., echtgen. v. M. Kossen. K. Troost, oud 23 j. H. F. van Neeland, oud 42 j., echtgen. v. C. Bakker. Politie. GEVONDENeen wantje, een pantoffel, een paar handschoenen. VERLOREN: een want, een schoen, een paar handschoenen, een muts. IIOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW De December-vergadering van de afd. „Texel" der Holl. Maatschappij van Land bouw die Zaterdagavond in hotel „Texel" werd gehouden, werd door ruim 30 personen bijgewoond. De voorzitter, de heer A. Keijser R.Johz., gaf bij de opening zijn teleurstelling over de opkomst te kennen. Eerst werden enkele huishoudelijke zaken afgewikkeld. Aangekondigd werd een be spreking die het comité voor Rjjkssteun voor de schapenhouderij met Ir. Roebroek zal heb ben. Verder werd medegedeeld dat binnen kort in samenwerking met de afd. Eierland een vergadering zal worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer Linesz, Dir, van de Landbouwschool te Schagen. Tot voorzitter werd met bijna algemeene stemmen herkozen de heer A. Keijser R.Johz,, terwijl tot bestuurslid de heer J. Lap Kz. werd benoemd. Hierna verkreeg de heer Noordijk 't woord. In de meeste gevallen wordt het Miltvuur veroorzaakt door het voederen met buiten- landsch graan. Spr. wijst echter op een geval waarbij op een perceel land aan den Kooger- weg koeien hadden gegraasd, op een weide waarop beenderen lagen, die uit een drogen sloot waren opgegraven. Miltvuur komt voor bij herkauwende dieren maar ook bij varkens, paarden, honden en bij den mensch. Steeds is de uitwerking deze bacterie allerverschrik kelijkst. Vogels ook kippen zijn daar voor immuum. doch kunnen deze ziekten ge makkelijk overbrengen. De bacterie vermenig vuldigt zich door splijting ontzettend snel; in 24 uur groeien uit één exemplaar 18 millioen nakomelingen. Met het cadaver van een aan miltvuur gestorven dier moet men voorzichtig te werk gaan, daar bij de kleinste huidwonde ook de mensch in het allergrotoste levens gevaar kan komen te verkeeren. In de studie boeken voor de veeartsenij schrijft men, dat schapen het meest vatbaar zijn voor milt vuur, doch het eigenaardige geval doet zich voor. dat in de 13—jaren, die ik hier in de practijk ben, zich nog nooit een geval van deze ziekte bij de schapen heeft voorgedaan. Spr. noemt verder enkele verschijnselen waaraan de ziekte is te onderscheiden. De voornaamste daarvan zijn de bloederige af- zetselen aan de natuurlijke lichaamsuitwegen. Ook vindt men in dit afzetsel dè gevaarlijkste bron van besmétting. Ook werd de ontsmettingsmethode bespro ken. Het cadaver moet in een geweldig heet vuur tot asch worden verbrand en den stal met creollne gezuiverd. Spr; gaf tijdens zijn lezing vele nuttige wen ken aan de veehouders en liet ook verschei dene projectieplaatjes zien van de verschrik kelijke uitwerking van de Miltvuur bacterie op het menschelijk lichaam. De voorzitter dankte na afloop den heer Noordijk voor zijn interessante lezing en sloot daarna de vergadering FILM INHULDIGING BURGEMEESTER KAMP. In Pen's Bioscoop wordt thans o.m. een zeer goed geslaagde opname vertoond van de inhuldiging van den Burgemeester op Texel. PREDIKBEURTEN OUDEJAARSAVOND Ned. Herv. Gein. Den Burg, 's avonds 7 uur, Ds. Visser Collecte v.d. Kerkverwarming. Oosterend, 's avonds 7.30 uur, Ds. Kok De Koog, n.m. 5 u., Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, 'sav. 7 u., Ds. Moen De Cocksdorp, 'sav. 7.30 u. Ds. Saïia Oudeschild, 'sav. 7.30 u., Ds. Scholte Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 'sav. 8 u. Ds. Vis. Extra coil. Oosterend, 's av. 6.30 u., Ds Vis. Gereformeerde Kerh Den BUrg, 'sav. 7.30 u., Cand. Berger Oö ster end, 'sav. 7.30 u., Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) J Oos terend, 'sav. 7.30 u., Ds. Bakker PREDIKBEURTENNIEUWJAARSDAG Ned, Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. Oosterend. v.m. 10 uur, Ds, Kok. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen Gereformeerde Kerk Oosterend. v.m. 10 u., Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) 'Ij Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Bakker Voor de erkenning van veestapels en het aanhouden van boventallige kalveren is de prijs voor 1936 verlaagd van 20 tot 15. Met ingang van 1 Januari 1936 is verwisse ling van identiteitsbewijzen 1935 voor vee houders, die geen lid zijn van een erkende t.b.c.-bestrijdings-organisatie niet meer toege staan. Ook kunnen met ingang van genoem den datum geen boventallige kalverenkrach tens erkenning 1935 meer worden geschetst. De reserve-kalveren, welke door de leden van een door de Nederlandsche Veehouderij- Centrale erkende t.b.c.-bestijding-organisatie tot 1 Maart 1936 mogen worden aangehouden, kunnen in de periode van 1 Januari 1936 tot 1 Maart 1936, nog geschetst worden op de volgende voorwaarden: le. tegen inlevering van een identiteits bewijs 1935 van een geslacht of gestorven kalf; 2e. in vermindering van de toewijzing kalverenschetsen voor het jaar 1936. 3e. krachtens erkenning der veestapels als stamboek-, fokvee-, of t.b.c.-vrye veestapels voor het jaar 1936. INVOER VAN BOTER IN BELGItt. Naar men weet, heeft het Belgische mini sterie van Landbouw geruimen tijd geleden het invoerrecht op boter, dat aanvankelijk fr. 6 pér kg bedroeg, verlaagd tot fr. 4.50 en het spoedig daarna tijdelijk geheel opgeheven. Te beginnen met 1 Januari a.s. zal er ech ter een einde komen aan dezen vrijen invoer van boter. Van dien datum af zal er weer een recht van fr. 6 per kg worden geheven» zy zal ook in 1936 golden, De minister van sociale zaken heeft beslo ten, dat de loonby slagregeling voor land- en tuinbouw ook in 1936 zal gelden, met dien verstande, dat de eerste vier maanden van 1936 de regeling voor den landbouw jvordt onderbroken, om op 1 Mei 1936 vooi heel landbouwjaar dus tot 30 Ap« ~>7 te worden voortgezet. De volledige regeling zal spoedig *'oT bekend gemaakt,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 18