De oorlog in Abessinië. IVao* gaan wc Acen1? Het verloop van den strijd om Addi Abbi Oost-Indiê. ■VIJFDE'•BLAD HRLDERSCHE COURANT VAN DINSDAG y DECEMBER De onzekerheid om rent Abbi ^ddi Ras M je ae^eta rukt op Ma ka Ié aan Twee Italiaansche vliegtuigen verloren. Van het Zuidelijk front. Van het Noordelijk front. Een nieuw Abessijnsch protest. Italiaansche successen in het Noorden en Zuiden. Mussolini over de vredes voorstellen. Hij geeft voorts een uiteenzetting van den veldtocht. De Afrikaansche naturellen steunen Abessyn Engelands positie in del M ddel'andsche Zee. De v is erking van de Britsche weerm.ddelen De vlootconferentie. De koningin Astrid postzegels. De Kamer spreekt zich te gunste van Laval uit. De ove. winning van Laval. Het Spaansche kabinet afgetreden. Uraguay overhandigd den Sowjet-gezant zijn paspoort. De Japansche vlootbouw China en Japan. De aardbeving. De actie van Ras Seyoem op het Tembien-plateau met een succes bekroond. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, zegt een officieel communiqué, dat de Abessiniërs Abbi Addi, de hoofdstad van hét district Tembien, heben heroverd in onverwachtschen aanval, die de inland sche troepen verraste. Hoewel de Abessiniërs ontvangen werden door artillerie- en machinegeweervuur en uit de lucht werden gebombardeerd, joegen zrj den vijand met aanzienlijke verliezen uit Abbi Addi, waarbij 100 Askari's werden gevangen gc omen. .Ia den aftocht van den vijand werden de ljjksn van 20 Italiaansche officieren en onder officieren en van een groot aantal inlandsche onderofficieren op het slagveld aangetroffen. De Italianen, zoo meldt men van andere zijde trokken zich terug in de streek van Scire, op 80 K.M. Noordwest van Abbi Addi, waarbij zij alle inlandsche kerken op hun weg hi brand staken. De Italianen verrast. De Abessijnsche berichten over de her overing van Addi Abbi in Tembien worden steeds meer definitief en de bijzonder heden die er bij gepubliceerd worden maken het inderdaad zeer geloofwaardig, dat de Abessiniërs er in geslaagd zqn de Italianen uit die stad te verdrijven. Volgens de laatste berichten moeten de ge vechten op 22 December begonnen zijn om voort te duren tot in den nacht van den 24en December. De Abessiniërs hadden een groot aantal soldaten in het veld gebracht, voor het grootste gedeelte gerequireerd uit de troepen van ras Syoem. De gevechten hadden een bijzonder ernstig karakter en het aantal Slachtoffers, dat in deze gevechten gevallen is moet dan ook bijzonder groot zijn. In den Kerstnacht volgde er een pauze in het ge vecht, doch de Abessiniërs waren toen reeds dicht bij Addi Abbi. Den volgenden dag begon de strijd opnieuw. De, Italianen moeten in dien tijd versterkingen hebben gekregen en aan de gevechten van dien daghebben be halve dé Askari's, groote contingenten blanke Italiaansche troepen deelgenomen. De Abes siniërs verklaren dan, dat het gevecht met een Italiaansche nederlaag eindigde, doch zij e.kannen dat het aantal slachtoffers aan hun zijde grooter is dan in eenigen vorigen slag, aangezien de Italianen, die reeds op 7 December Addi Abbi bezetten, alle gelegen heid hadden gehad om die stad te versterken, zooUat de Abessiniërs een stormaanval moesten doen met een geweldig aantal sol daten om de Italiaansche machinegeweren tot zwijgen te brengen. Ook het aantal slachtoffers dat aan Itah- aanschen kant gevallen is, moet groot zijn. De Abessiniërs verklaren, gelijk men weet, dat er op het slagveld twintig gesneuvelde Italiaansche officieren gevonden werden. Verder zouden de Abessiniërs een groot aantal machinegeweren hebben buitgemaakt alsmede groote hoeveelheden munitie. Een nieuw Abessijnsch bericht maakt voorts melding van verdere successen in Westeljjk Scire, waar de Italianen zich op den terugtocht zouden moeten bevinden. De belangrijkste vraag, die zich op het oogenblik aan de fronten voordoet is, of Abbi Addi, de hoofdstad van Tembien, in handen ls van de Italianen of van de Abessiniërs. De berichten over den strijd, die hier heeft plaats gehad, loopen zoozeer uiteen, wat betreft de- dagen, waarop gevochten en gewonnen zou zijn, dat het moeilijk is uit te maken, in hoe verre zij waarheid bevatten. Dat er op het oogenblik in het geheele Noorden tal van bewegingen zijn, die het Ita liaansche commando in verontrusting bren gen, is duidelijk en dat de Italianen niet voor niets tot het drastische middel van gasbom men zijn overgegaan, is waarschijnilijk. In middels trachten de Abessiniërs zooveel ge vechten te leveren van man tegen man, om de Italiaansche vliegtuigen uit te schakelen. "n het Zuiden schijnt Daggaboer de Italia nen nog steeds te fascineeren. De stad is op nieuw gebombardeerd, maar in hoeverre dit zooveelstè bombardement groote schade heeft toegebracht is niet bekend. Verder hebben de Italiaansche vliegtuigen gisteren opnieuw bommen laten vallen op de troepen ,van Desta bjj de grens van Kenia. gebied in Tembien en vereenigde zich hier met een andere colonne welke op 22 dezer de overw.nning bij Addi Abbi behaalde. In de schermutselingen tusschen patrouilles heeft de vijand aanzienlijke verliezen geleden, terwijl aan onze zijde 44 zwarthemden zijn gesneuveld en 12 gewond; verder sneuvelden 8 Eritreeërs en werden er 2 gewond. Officieele telegrammen uit Adigrat, Zater dag te Rome ontvangen, melden, dat op Kerstdag twee Italiaansche vliegtuigen ver loren zjjn gegaan tlijdens een machinegeweer vuur-aanval op terugtrekkende Abessijnsche troepen in de zone van de Takazze, welke aanval door een eskader vliegtuigen werd uitgevoerd. De vliegtuigen kwamen neer op ongeveer 12 mijl aan gene zijde van de Ita liaansche frontlinie. Dagaboer opnieuw gebombardeerd. Reuter meldde gisterenochtend uit Addis Abeba, dat vier Italiaansche vliegtuigen Da gaboer gisterochtend gedurende acht uur heb ben gebombardeerd. Groote actie te verwachten? Reuter meldde gisteren uit Addis Abeba: De militaire toestand is in de afgeloopen week belangrijk gewijzigd. De gevechten in het Tigré-gebied geven den indruk, dat de oorlog nu werkelijk begint. De vijandige legers zijn nu met elkander in contact getre den, terwijl in den loop van de eerste twee maanden der vijandelijkheden de Italianen op rukten zonder een vijand te ontmoeten. Het belangrijkste militaire feit is wel de recente Abessijnsche aanval op het geheele front in het Tigré-gebied. Men kan den toestand thans als volgt sa menvatten: Op den linkervleugel heeft Ded- jas Ayele, die opereert in de bergen van Tsjire, een basis gevestigd te Enda Selasi, met het oog op een opmarsch naar Aksoem, dat een belangrijke doelstelling vormt in mi litair opzicht, maar meer nog van een psy chologisch standpunt, aangezien Aksoem de religieuze hoofdstad vormt. In het centrum van den linkervleugel be vindt zich Ras Seyoem, waarover men sinds eenigen tijd niet hoort spreken, ongetwijfeld om strategische redenen. Zijn doel zou Adoea zijn. In het midden van het front staat Ded- jas Haile Kabeda, die in het Tembien-gebied een groote bedrijvigheid ontplooit ten Wes ten van Makallé. Hij is doorgedrongen tot Noordwaarts van Abbi Addi. In het centrum van den rechtervleugel ligt Ras Kassa. Hij zou oprukken naar Makallé, van het Zuiden uit. Aan den uitersten rechtervleugel opereert Dedjas Kassa Sebath in Wonberta ten Oos ten van Makallé. De Abessijnsche troepen wekken den in druk, dat zij trachten Makallé te omsingelen. Zooals men weet, vormt deze stad h,et uiter ste door. de Italianen bezette punt, dat thans gevaar loopt van de achterhoede te worden afgesneden. Bjj den Volkenbond. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, wordt daar medegedeeld, dat de negus gisteren op nieuw een protestnota aan den Volkenbond heeft gezonden, waarin o. m. wordt gezegd: „De Italianen gaan voort met op hun terug tocht het oorlogsrecht te schenden. In het gebied van Scire en in dat van Tembien heb ben de troepen onze kerkgebouwen in brand gestoken en de burgerbevolking systematisch mishandeld. Op 23 December hebben de Ita lianen in het gebied van de Takazze voor den eersten keer van gifgassen gebruik gemaakt, hetgeen een nieuwe schending ls van het vol kenrecht door hen. Wij protesteeren opnieuw tegen deze onmenschelrjke strijdmethoden." Hailé Sclassié. Maarschalk Badoglio seint: Zondag heeft een Eritreesche colonne de streek van Uogheue in Tembien bereikt en zich vereenigd met een andere colonne, die gevechten tusschen verschillende afdeelingen, op 22 December Abbi Addi had bevrijd. Bij de gevechten, waartoe deze krijgsverrichtingen aanleiding gaven, leed de vijand zware ver liezen. Aan onzen kant zijn 44 Italianen ge sneuveld en 12 gewond, en 8 Eritreeërs ge sneuveld en 2 gewond. Op het Somalifront hebben de strijdkrach ten van sultan Olol Dinle, die zich indertijd aan ons heeft onderworpen, een verkenning uitgevoerd in de streek van den Eoven-Webi Sjebeli, waarbij zjj bij Gabba vijandelijke .af deelingen versloegen. De actie van Olol Dinle werd door onze luchtmacht schitterend ge steund. (Uc, dé ligt bezuiden Abbi Addi, welke plaats t*ds weer in Italiaansch bezit moet zijn. teekent de Red. van de „N. Rott. Crt". hierbij aan). Mussolini gaf vervolgens een uitvoerig en gedocumenteerd overzicht van den militairen toestand in Oost-Afrika en met name in Eritrea, waar Italiaansche troepen zich ver zameld hebben en zich hebben versterkt in de bereikte posities, waarvan enkele op meer dan 170 km van de vroegere grens afliggend. De snelle sprong, die in de eerste 30 dagen van den veldtocht is gemaakt, verpicht de Italianen thans tot een ingewikkeld en grootseh werk, ter regeling van de diensten achter de linie, die moeten zorgen, dat de veiligheid wordt gewaarborgd, de voedsel voorziening wordt verzekerd en een latere opmarsch wordt vereenvoudigd van de hoofd macht soldaten en werklieden, die thans eenige honderdduizenden bedraagt. Elke oorlog, maar vooral een koloniale oorlog, heeft tijden van stilstand, die onmis baar zijn, vooral, wanneer men moet zorgen voor het organiseeren van de Intendance in een moei'ijk en bergachtig gebied als Tigré, welks oppervlakte een zevende van de totale oppervlakte van Italië beslaat en die op 400 km afstand ls gelegen van de haven Massawa. Bij de jongste gevechten hebben de Ita liaansche en Eritreesche troepen schitterende blijken van durf en moed gegeven. Het moreel en de gezondheid van de troepen zijn zeer bevredigend. Tn het vervolg van zijn rede besprak Mus solini het z.g. goudplebisciet, waarbij hij een uiteenzetting gaf van den strijd van het land tegen de oeconomische belegering. Hij liet daarbij uitkomen, dat deze strijd met geestdrift gevoerd wordt door allen, die bij de productie en den ruilhandel zijn be trokken en die een maximale exploitatie voorbereiden of reeds verwezenlijken van alle hulpbronnen der natie, terwijl de Italiaansche wetenschap en chemie vervangmiddelen vin den voor vele grondstoffen. Gezien het groote gevoel van verantwoor delijkheid In landbouwindustrie en handel, zijn speciale wetgevende maatregelen over bodig gebleken. Ook In den komenden tijd zullen die niet worden vereischt. Aan het slot van zijn redevoering deed Mussolini den raad nog mededeeling van zekere maatregelen van militairen aard. Het corporatieve werk wordt voortgezet en zal zijn hoogtepunt bereiken met de groote bij eenkomst van den raad der corporaties in het laatst van Februari 1936. De begraoting goedgekeurd. De ministerraad heeft tenslotte de begn-ö- ting voor het dienstjaar 1936/37 goedgekeurd. De uitgaven zijn begroot op 20 231 millien en de ontvangsten op 20.311 millioen lira Naar in het desbetreffende communiqué wordt i verklaard, zijn hierin de uitgaven voor Oost- Afrika niet begrepen. De minister van finan ciën verklaarde, dat in den loop van het dienstjaar 1934/35 het begrootingstekort is opgeloopen tot 2 milliard. ii Reuter meldt uit Bloemfontein: Bijna 400 inboorlingen uit alle deelen van de Unie van Zuid-Afrika, die hier in de All- African National Convention bijeengekomen zijn, h°bben steun beloofd aan Abessinië in zijn moedigen strijd tegen de Italiaansc'.-.e invasie en een beroep gedaan op den Volken- bond om alle sancties toe te passen, zelfs tóe I vorming van een m;,itair blok tegen het j agressieve fascistische Italië. Steun van Rusland en Polen? i Rusland en Polen, zouden, naar Reuter aan i de Daily Herald ontleent, op het punt staan, te Genève mede te deelen, dat ingeval van een Italiaanschen aanval op Engeland in de Middellandsche Zee, hun luchtstrijdkrachten krachtens art. 16 par. 3 van het handvest ter beschikking van den Volkenbond gesteld zou den worden. De Daily Herald meent te weten, dat het kabinet in het begin van het nieuwe jaar belangrijke beslissingen zal nemen ten aan zien van de samenstelling van leger, vloot en luchtmacht. De instelling van een ministerie voor de verdediging van het Britsche rijk zal binnen kort zijn besiag krijgen. Voorts meldt de Daily Herald, dat de re geering voorbereidingen treft voor den bouw van een reusachtige onderaardsche olie opslagplaats voor de Britsche vloot in den omtrek van Plymouth, Men wil ongeveer een milliard gallons olie in stalen onderaardsche tanks gereed houden, en de installatie door een bulsleiding met de kust verbinden. Naar de correspondent van Reuter ver neemt trekt hét leger van ras Moeloegeta uit het Zuid-Oosten op naar Makalé, terwijl de strijdkrachten van ras Sejoem en ras Kassa hun opmarsch richten nr.ar den Italiaanschen vleugel op 90 km van den pas van Afgaga naar Abbi Addi. VERBINDING MET COLONNE BIJ ABBI ADDI TOT STAND GEBRACHT. Rome, 30 Dec. (Reuter). Legerbericht no. 8" 'u!dt als volgt: jt '-.doglio telegrafeert: Gisteren t t-..,- co'onne het Warien- In den Italiaanschen ministerraad heeft Mussolini in een uiteenzetting van de laatste phasen van de internationale politiek ook de voorloopige vredesvoorstellen van Parijs aan geroerd. Hjj legde er den nadruk op, dat zij er verre' van waren de minima'e elschen van Italië te beyredigen, met name ten aanzien van de veiligheid der- grenzen en van de Italiaansche onderdanen. Bovendien heeft men de voorstellen reeds laten schieten, zoodra zij gepubliceerd waren, nog iang t de groote fascistische raad zpj j p f"Ag zijn statuut had kunn Frankrjjk's houding. In de Fransche Kamer heeft het lid Stern bij een interpellatie de regeering gevraagd ter vlootconferentie te Londen waakzaam te zijn. De minister van marine antwoordde, dat Frankrijk in het vlootverdrag slechts voor een zeer beperkten tijd verplichtingén op zich kan nemen. De Japansche vlootplannen. Volgens een mededeeling van het Japansche ministerie van marine omvat het Japansche programma van aanbouw, met inbegrip van de drie aanvullingsplannen, 90 schepen, ter gezamenlijke grootte van 221.000 ton. Hier van zijn reeds 28 schepen, metende 56.000. ton, voltooid, 17 andere zjjn reeds van stapel i geloopen en 23 staan er nog op de helling. De andere 22 zullen in 1933 op stapel wor den gezet. Japan heeft dus het grootste deel van zijn programma voltooid en heeft ruimte om bij een mislukking van de vlootconferen-; tie dadelijk den wedloop in aanbouw aan te vangen. Reeds 15 millioen exemplaren verkocht. Uit Brussel wórdt gemeld, dat blijkens een mededeeling van de administratie der Belgi sche posterijen, op dit oogenblik reeds 15 mil lioen postzegeló met den beeldenaar van vm.cn koningin Agtrid zijn verkocht. Bjj de ujQffö) van dezen zegel had men slechts 0£J»n op lage*flJj_r"iUióen ciekend. Met 296 tegen 27b stemmen. Voortzetting van het debat. Bjj de Zaterdagmorgen voortgezette behan deling van de interpellaties over de buiten- landsche politiek, was de eerste spreker Je afgevaardigde Pezet (dem. volkspartij), die de Volkenbondspolitiek verdedigde. Na Pezet sprak de onafhankelijke afge vaardigde Lacour Grandmaison, die ontwape ning ter zee voorstond. De ontwerp-resolutie van de soc.- radicalcn. De ontwerp-resolutie-Delbos, die in feite neerkwam op een motie van wantrouwen, luidt als volgt: De Kamer betreurt, dat de regecring met duidelijker de wereld den indruk heeft ge geven, trouw vast te houden aan de door Frankrijk sedert 1919 gevoerde buitenlandscne politiek tot behoud van den vrede in het heden en in de toekomst, doordat de regeering tege lijkertijd de nationale veiligheid stelt op den voorgrond van haar overwegingen, een veilig heid die verbonden is met de statuten van het handvest van den Volkenbond. De Kamer weigert iedere toevoeging en gaat over tot de orde van den dag. De resoiutie van De Chappedelaine. De ontwerp-resolutie van De Chappedelaine luidt als volgt: De traditioneele politiek van Frankrijk ge trouw, keurt de Kamer de verklaringen der regeering goed. De Kamer spreekt haar ver trouwen in de regeering' uit teneinde den vrede in eerbiediging van het handvest van den Volkenbond te verzekeren, en gaat over tot de orde van den dag. Laval aan het woord. Na heropening van de vergadering nam Laval onmiddellijk het woord. Hjj begon met er den nadmk op te leg gen, dat hij steeds trouw gebleven is aan den Volkenbond en nooit in strijd met aan gegane verplichtingen heeft gehandeld. Voor het uitbreken van den Italiaansch-Abessijn- schen oorlog heeft hij zonder inbreuk te ma ken op het Pact, niets behoeven te onder nemen, en het voorbeeld van de meeste an dere Volkenbondsleden kunnen volgen. Maar sedert 10 September heeft hij met Eden en Hoare beraadslaagd over de moge lijkheid van de toepassing van het systeem der collectieve veiligheid, hetgeen geschiedde in een geest van samenwerking, zooals die steeds tusschen Engelsche en Fransche minis ters moet heerschen. Laval wees het verwijt af, dat hij Enge land geen verzekeringen had gegeven be treffende de vereischte ondersteuning in ge val van een Italiaanschen aanval, waarbij hij herinnerde aan de gewisse nota die tusschen de Engelsche en de Fransche generale sta ten waren gewisseld. Van de 54 leden van den Volkenbond, heeft Frankrijk geheel alleen verplichtingen van dezen technischen omvang op zich genomen. Laval bestreed de juistheid van de bewe ring, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk cn Engeland gespannen zouden zijn. Hij wees óp zijn vertrouwelijke besprekingen met Hoare én Eden. De kwestie van vertrouwen gesteld. Na de rede van Laval stelden de soc.-radi- calen Delbois, Campinchi en Cot voor, dat allereerst over de door hen ingediende ont werp-resolutie zou worden gestemd. De regee ring verzette zich hiertegen en stelde de kwestie van vertrouwen. De Kamer heeft hierna met 296 tegen 276 stemmen het voorstel van de drie soc.-radicalen verworpen, en de regeering haar steun gegeven. De resolutie-De Chappedelaine aanvaard. Na de stemming over dit soc.-radicale voor stel is gestemd over de resolutie-De Chappe delaine. Deze motie was intusschen eenigs- zings gewijzigd en luidde nu: „de Kamer is trouw aan de Engelsch-Fransche tradities; zij keurt de verklaringen der regeering goed en vertrouwt van haar, dat zij in eerbiediging van het Handvest haar werk van verzoening, internationale overeenstemming en vrede voortzetten zal. Zij wijst iedere verdere aan vulling af en gaat over tot de orde van den dag. De stemming had tot resultaat, dat de reso lutie met 304 tegen 261 werd aanvaard. De oegrooting door den Senaat aangenomen. De Fransche senaat heeft in een zitting, die voortduurde tot Zaterdagnacht één uur, de begrooting met 268 tegen 17 stemmen j aangenomen. Zij sluit in uitgaven op 40. 376.316.643 frs. en in inkomsten op 40.431.202.266 frs. Parysche persstemmen. De Parijsche bladen van Zondag wijdden ko.oinmenlange beschouwingen aan de ge beurtenissen in de Kamerzitting van Za-er- dag.' De regeeringsgezinde bladen stellen Lavai's succes geheel op rekening va zijn redevoering, die zjj een diplomatiek en poli tiek meesterstuk noemen. De bladen der oppositie leggen den nadruk op de geringe meerderheid van 20 stemmen, die de eerste j/-stemming voor Laval opleverde. Wanneer men daarvan nog de stemmen der ministers- kamerleden aftrekt, blijft nog maar een meerderheid van 5 stemmen over. Deze bladen achten het lot van het kabinet-Laval dan ook bezegeld. Voel aandacht wijden de oppositie bladen voorts aan de positie der radicaal- socialistische ministers, die onhoudbaar ge noemd wordt, daar niet minder dan twee derde der radicaal-socialistische afgevaar digden geen vertrouwen meer bleek te stel len in de regeering. De meening In Engeland. Ofschoon Engeland sedert het Parijsche plan niet goed over Laval te spreken is, heeft toch zjjn tactische rede in de groote kamer- I algemeen bewondering gewekt, 1 zege volgens de Engej nlng meer de persoonlijke triomf van een meesterlijk tacticus is, dan dat men kan spre ken van een zege van Lavai's politiek. Ten gevolge hiervan wordt dan ook de uitspraak van de Kamer hier meer als een soort rust poos beschouwd en niet als een stabilisatie van het kabinet-Laval. Wat Lavai's rede over de sancties betreft, deze heeft hier geen voldoening gewekt. Men is verder uiterst wantrouwend over het feit, dat Laval's politiek onveranderd ten doel zal hebben Italië van den druk der sancties te ontheffen. Wat tenslotte de vraag van de oliesancties betreft, zoo ziet Engeland deze meer en meer op den achtergrond geraken. De Times komt vandaag met de vraag of de toepassing van de oliesancties op het oogenblik wel een prac- tlsche politiek zou zijn. Lord Cecil spreekt zich in de Daily Herald zeer energiek voor de toepassing van olie sancties uit. Italië tevreden. De Italiaansche hoofdstad is merkbaar vol daan over de overwinning, die Laval in de Fransche Kamer heeft behaald. Men gelooft, dat daardoor een toespitsing van den inter nationalen toestand is voorkomen of althans voorloopig Ls verhinderd. Het Spaansche kabinet ls gisteren afge treden. Het werd verwacht, in verband met ern stige meeningsverschillen, welke in het ka binet bestonden over de verkiezingstactiek van de regeering. Met name de agrariërs en liberale democraten moesten niets hebben van het denkbeeld van den minister-president, om de oprichting van een nieuwe midden partij te steunen. Nieuw Kabinet reeds gevormd. Het nieuwe Spaansche kabinet ia reeds samengesteld: Portela Valladares is minister-president en minister van binnenlandsche zaken. De post van minister van buitenlandsche zaken is nog niet bezet. Portela Valladeres deelde voorts mede, dat de regeering alvorens af te treden, eenstem mig den tekst van het ontbindingsdecreet van de Cortes had goedgekeurd, zoodat hieraan alleen nog slechts de onderteekening van president Zamora ontbreekt. De laatste daad van de afgetreden regeering was het uitstellen van de behandeling der begrooting met drie maanden. Hoe de sowjet-propaganda ln dit land werkte. Reuter meldt uit Montevideo: Nadat Vrijdagmiddag half een besloten was den vertegenwoordiger van de Sowjet- unie zijn paspoort te overhandigen, heeft de chef van het protocol den Russischen gezant het besluit ter hand gesteld, de diplomatieke betrekking met de Sowjet-Unie te verbreken. De regeering van Uruguay heeft de legatie der Vereenigde Staten in Moskou met de be hartiging der Uruguaysche belangen belast. Dopr het afbreken der betrekkingen wordt een transactie tot aankoop van een voorraad kaas ter waarde van 300.000 peso's te niet gedaan, welke 'door Sowjet-Rusland was aan gegaan. Tegelijk met .zijn paspoort is aan Minkin, den gezant, een brief ter hand gesteld, waar in hij o.a. wordt beschuldigd van het finan cieren van de revolutie in Brazilië met chèques aan toonder. Met name wordt betoogd, dat uit een mede deeling van het Braziliaansche gezantschap gebleken is, dat de jongste opstand ln Bra zilië een zuiver bolsjewistische actie is ge weest ter verwezenlijking van de plannen van het zevende congres van de Comintern. Voorts is onomstootelijke vastgesteld, dat de Sowjet-regeering niet alleen ophitste tot dezen opstand, maar dien door het gezant schap te Montevideo rechtstreeks steunde. Vandaar dat de Braziliaansche minister van buitenlandsche zaken in den kabinetsraad kon verklaren, dat Brazilië zich te verweren heeft gehad tegen een buitenlandschen aan val. Na het verbreken van de diplomatieke be trekkingen met Rusland, heeft de regeering van Uruguay een aantal communistische lei ders in hechtenis laten nemen. De regeering ls van plan de communistische partij te verbieden. Het vertrek van den Sowjetgezant. Officieel wordt uit Montevideo medegedeeld dat de gezant der Sowjet-Unie op 3 Januari met de Mansella zal scheep gaan, tenzij zich moei ijkheden zouden voordoen bij het verkrij gen van passagebiljetten. In dat geval zou hjj op 3 Januari met de Almanzora vertrekken. Hij heeft opdracht de documenten en archie ven van de legatie naar Europa over te bren gen. Slechts een functionnairis zal achterblij ven om de loopende zaken af te wikkelen, doch ook deze zal zoo spoedig mogelijk ver trekken. Persstemmen. Naar aanleiding van het bericht over het verbreken der diplomatieke betrekkingen tus schen Uruguay en de Sowjet-Unie, schrijft de Izwestija, dat het -feit van het verbreken dezer betrekkingen natuurlijk geen wezenlijke beteekenis heeft. Zooals bekend, is de uit wisseling van gezantschappen tusschen de Sowjet-Unie en Uruguay geschied op verzoek van de regeering van Uruguay, waaraan de Russische regeering gevolg heeft gegeven, ofschoon zjj in Uruguay geenerlei belangen heeft. ..wy gelooven," aldus het blad ver der, „dat de Sowjet-regeering maat regelen zal nemen, om het daarheen te leiden, dat Uruguay zijn „beschuldigin gen" voor den Volkenbond moet moti- veeren In Uruguay wordt het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet- Unie door de pers gunstig ontvangen, voor al door de regeeringspers, die erop wijst, dat deze maatregel van de regeering, de goade betrekkingen tot de nabuurstateri zal bevor deren. Het verbreken der diplomatieke betrek kingen tusschen Uruguay en de Sowjetregce- ring is, naar de Times uit Riga meldt, zoowel de communistische internationale als de Sowjetregeering onaangenaam. Beide hebban Uruguav langen tijd gebruikt Pis bns'.s voor F fers w irèndnChPn arbcId te£cn de buur- ay. Woensdag 1 Januari. JUusis Sacrum Pop. Soirée. Casino, 8 uur: jaarsbal. Vrijdag S Januari. Huize Bom: Tentoonstelling van in trance geschilderde stukken, 2- -6 uur; 8.30 uur: Spiritistische Séance. Zaterdag k Januari. Musis Sacrum, 8 uur: Knalavond „De Zil vermeeuw". Casino, 8 uur: Amusementsavond „Helder'8 Mannenkoor". Huize Bom: Tentoonstelling van in trance geschilderde stukken, 26 en 810 uur. Zondag 5 Januari. Casino, 8.15 uur: „Het kind van de Buur vrouw", met Aaf Bouberten Hope. LORD ItEADING OVERLEDEN. Hy is onderkoning van Indië geweest. Rufus Isaacs, markies van Reading, is gis terenmiddag tengevolge van een hartverlam ming overleden. Hjj was lid van het Lager huis tot 1913 en vervolgens sollicitor-general in het kabinet-Asquith. Hjj vertegenwoordigde Engeland in de Vereenigde Staten aan het hoofd van een Britsch-Fransche financieels missie, vervolgens als buitengewoon ambas sadeur. In 1921 werd hjj onderkoning van Indië, waar zijn kundige politiek een verzoe nende uitwerking had. Daarna had hij de lei ding van het ministerie van Buitenlandsche Zaken in het eerste Nationale Kabinet van 1931, doch deze functie kon hjj wegens ge zondheidsredenen slechts korten tijd vervullen. Volgens een mededeeling van het Japansche ministerie van marine, on.vat het geheele vlootbouwprogram met Inbegrip van de drie aanvullende voorzieningen 90 schepen van in totaal 221.000 ton. Acht-en-twintig schepen met 56.000 ton zijn reeds gereed, 40 zjjn ln aanbouw, van welke 17 reeds te water zijn gelaten. Met den bouw der overige schepen zal het volgend jaar een aanvang worden gemaakt. China stelt Japan voor een gemengde commissie te vormen ter regeling van de onderlinge geschillen. Uit goede bron te Tokio verluidt, dat Ting de Chineesche zaakgelastigde Vrijdagmiddag een bezoek heeft gebracht aan Sjigemitsoe, den onderminister van buitenlandsche zaken, teneinde een voorstel te overhandigen tot het Instellen van een gemengde Chineepch-Japan sche commissie voor het regelen van de kwes ties, die tusschen beide landen hangende zijn. Een Chineesch generaal pleegt zelf moord als propaganda voor do actie tegen Japan. Hsoe Fan-ting, de oude revolutionnaire ge neraal, chef van den staf van het eerste leger, heeft Vrjjdagavond, naar Reuter uit Nank ng meldt, zelfmoord gepleegd, door zich voor het mausoleum van Soen Jat-sen in zijn zwaard te storten. In zjjn testament verklaarde hij, dat hij het bloed en hart offerde aan de geest van Soen- Jat-sen, om de leiders van China uit hun egoisme en verraad wakker te schrikken. Zjjn offer uient onverwijld verzet tegen de Japan sche politiek te ontketenen. De zelfmoord van den generaal, het eerste van dien aard in de Chineescne republiek, heeft groot opzien gebaard. Protestnota van Mantsjoekwo aan Buiten-Mongolië. Het departement van buiten'andsche zaken van Mantsjoekwo heeft Zaterdag een krachtig protest ingediend bjj den waarnemenden mi nister van buitenlandsche zaken van Buiten- Mongolië, Tatsjai Balsa, in verband met twee grensincidenten, die zich resp. op 24 en 19 December j.1. hebben voorgedaan. In deze nota wjjst Mantsjoekwo op de veelvuldige herhaling van grensincidenten en waarschuwt het den Mongoolschen minister van buiten landsche zaken, dat inigeval zich in den ver volge wederom dergelijke incidenten voordoen, Mantsjoekwo de noodige stappen zal doen ten behoeve van een vrjje actie van zelfver dediging. Verschillende aardschokken waargenomen. Batavia. Zaterdag te 10 uur 8 registreerde het Meteorologisch Observatorium te Batavia een „inderdaad zeer zware" aarbeving, waar van hét epicentrum, dat moeiljjk vast te stel len was, ln de omgeving van de Batoe-ellan- den (Wéstkust van Sumatra) moest worden gezocht. Hierna werden nog na-schokken geregis treerd op Zaterdag te 13.42 uur, Zondag te 00.54 uur en te 11.12 uur. Padang. Zaterdagmorgen te ongeveer 9.07 uur is hier een aardbeving waargenomen. De beving duurde één minuut. De interlocale verbindingen werden verbroken. In de stad Padang zijn vele muren gescheurd. In de étalages viel het glaswerk om; electrische geleidingen knapten af. Eén huis werd be schadigd. Te Pajacombo zijn verschillende muren gebarsten. In het district So'ok heeft een aardstorting plaats gehad, waardoor het ver keer een dag was gestremd. De gezagvoerder; van het K.P.M.-schip „Elout" rapporteerde dat hij Zaterdag, varen de nahy Emma-haven, eveneens de gevolgen van de beving heeft waargenomen. Het was een gevoel, of het schip op een klip iiep. Amboina. Hedenmorgen te 7-12 uur is een beving geconstateerd in Oostelijke richting, welke te kenmerken viel als een „krachtige aardbeving". De afstand bedroeg 3000 km. Op verscheidene plaatsen in de stad A m oor) werd lichte materieele schade tocfJ'"16'" Ben beionsteiger is verzakt, -cKend vo 1 pijp van de waterleiding is gesj,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 21