Julianadorp en Koegras in 19^5. HHLDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1935. Nederland Jaaroverzicht der visscherij over het jaar 1935. verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling uitvoer van verschillende goederen naar Italië, een verbod van invoer van Italiaan- sche goederen en een verbod van finantiëele transacties met Italië. Door een verbod van invoer van waren uit aan de sancties deelne mende landen beantwoordde Italië de maat regelen terw^i het door beperking in net verbruik en een beroep op rte offervaardig heid der bevolking, die met schitterend elan beantwoord werd, zich tegen de sancties trachtte te weer te stellen. Intusschen hiel den de pogingen tot vreedzame oplossing van het geschil niet op. Ze gingen en gaan nog steeds in de eerste plaats van Frankrijk uit. Maar in de laatste samenkomst van rtoare en L&val te Parijs zijn Engeland en Frankrijk het blijkbaar eens geworden over de Dasis, waarop onderhandelingen met Italië over een vrede zou kunnen gevoerd worden onder voorbehoud natuurlijk van de goedkeuring van Abessynië en van den Volkenbond voor een daarop te sluiten vrede. Het zal van Mussolini afhangen of een minnelijke rege ling mogelijk wordt, want de voorstellen, die hem krachtens deze overeenkomst zullen worden voorgelegd, zijn het maximum, waar mee Engeland accoord wil gaan en dat aan Italië eenig Abessijnsch grondgebied in ruil voor een doorgan^ van Abessynië door Ita- haansch gebied naar zee zou afstaan. Men meent, dat de bedreiging met een uitvoer verbod vnn petroleum, waardoor de toevoer van benzine eveneens zou worden afgesneden en dat dus de, oorlogvoering onmogelijk moet maken, hem wat toeschietelijker gestemd zou hebben. Indertijd heeft hij gedreigd, dat een dergelijk uitvoerverbod als een oorlogs daad beschouwd zou worden, wat dus een weinig rooskleurig verschiet opentvoor het geval het verbod dezer dagen mocht worden uitgevaardigd. Het Is waar, dat landen als Duitschland, Japan, Brazilië en de Vereenig- de Staten niet meedoen. Maar alleen het laatste land kan petroleum leveren en is bereid den toevoer daarvan naar Italië te verbieden of belangrijk te beperken. Terwijl de wereld nog in beklemming wacht op den afloop van dit conflict, dat wellicht een nieuwe wereldbrand kan doen ontvlammen, doemt in Oost-Azië alweer een nieuwe bedreiging voor den we reldvrede op. Japan, dat blijkbaar aan Man- tsjcerijë nog niet genoeg heeft, maakt zich gereed «ok Noord-China onder zijn heer schappij te brengen door dit deel van het reusachtige Chineesche rijk tot eeD auto noom gebied te maken. Zoowel Amerika nis Engeland zien hun belangen daardoor zoo zeer bedreigd, dat ze hierover al overleg heb ben gepleegd en gereed schijnen te staan hun veto te laten hooren. Bij de tegenwoor dige stemming in Japan en speciaal in het Japansche leger is de kans groot, dat Japan zich daarbij n'et zal neerleggen. Dit verklaart wellicht ook de aandrang van Engeland om het Italiaansch-Abesijnsch conflict hoe dan ook lot een spoedige oplossing te brengen. Ongetwijfeld raakt met het oog op onze koloniën dit Oost-Aziatisch conflict ook van nabij. Het deelnemen aan de sancties tegen Itaiië heeft oris reeds In de internatio nale politiek betrokken. En de toestand tn Oost-Azic, waarbij we ook als deelnemer aan het Italiaansch-Abessijnsch conflict hoe dan trokken zijn, doet een nieuwe mogelijkheid ontstaan. Dit deelnemen aan de sancties heeft ook in ons parlementair leven zich afgespiegeld door de wet, die de regeering daartoe machJf.de. De meeste wetten, die in dit jaar door de Sta- ten-Generaal werden aangenomen, waren weer als vorige jaren het gevolg van den economi- schen noodtoestand, waarin wij verkeeren en die bezuiniging en steun aan bedreigde bedrij ven noodig maakte. Zoo werden vastgesteld het hezuinigingsontwerp, dat een korte mi- nistrieele crisis ten gevolge had, toen mr. Aal- berse niet geneigd bleek het vertrouwen der Katholieke Staatspartij in de regeering uit te spreken, maar die na vergeeische pogin gen van den katholieken leider tot vorming van een ministerie een nieuw ministerie-Co- lijn aan het bewind bracht, verder een wei lot regeling van de finantieëele verhouding tus- schen rijk en gemeenten, de cumulatie-wet, de wet tot naasting van de locaalspoorwegen en tramwegen, de wet tot subidiëeri ig van de scheepvaart, de wet tot verlaging van de loodsgelden, tot heffing van opcenten op ver schil.ende belastingen ten behoeve van het Werkloosheidsfonds, tot regeling van uitver- koopen en opruimingen, tot verhooging van den bieraccijns, tot regeling van den arbeid ven vreemdelingen, verschillende wijzigings wet len en wel van de Drankwet, de Boter- wet, de rirjwielbeiasting, net Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, de Warenwet, de invoerrechten in Indië enz., tal van contingen- "veringswecten, uitvoerverboden en anJere ci.sismaatregelen. Daarnaast kwam een wij ziging van de Kieswet tot stand, een wet tot W stichting van een omroep-maatschappij, tot voorkoming en bestrijding van aardappelziek ten, tot verbindend verklaring van ondeme- mingsovereenkomsten enz. Deze rij van wetten toont reeds de ontred dering van ons oeconomisch leven, die steeds grootere lagen van ons volk trof. De bloe mententoonstelling te Heemstede bewees, dat n:»temin de energie niet dood was. Ook andere gebeurtenissen legden daarvan gc.uigenis of. De onthullingen uit de Ossche onderwereld openbaarden naast de verdorven heid in dit Brabantsche dorp toch ook de er-rgie van politie en justitie. an internationale heteekenis was het be zoek van onze Koningin en Prinses Juliana aan België, welks Koningshuis door den noodlottlgen dood van de zoo beminde Koningin Astrid tenge volge van een auto-ongeluk in Zwitserland .leuw zoo ernstig en pijnlijk getroffen werd. D-c bezoek mocht tevens als een blijk gezien '.vorden van nieuwe toenadering tusschen de beide nabuurvolken, die elkaar zoo nauw ver want zijn. De oeconomische en finantieëele malaise openbaarde zich in België o.a. door de deva luatie, waartoe de regeering overging. De po litieke toestand in het land werd weer voor een deel beheerscht door de Vlaamsche bewe ging. Daarbij deed zich ook het streven der Vlamingen vooral gelden naar grootere onaf hankelijkheid van Frankrijk. In dit land deed een ministriëele crisis het ministerie-Flandin aftreden, dat na een zeer OTbrtstondig ministerie-Bouisson werd vervan gen door het tegenwoordige mlnlsterie-Laval, dat nog aan het bewind is. De Fransehe politiek werd als steeds b«- >kdoor de vrees voor Duitschland, dat in het afgeloopen jaar. zich. zonder reke ning te houden met de verbodsbepalingen in het verdrag van Versailles, door invoering van den algemeenen dienstplicht, Douw van oor logsschepen en vliegtuigen, zijn bewapening geweldig opvoerde, ondanks zijn nna^ltl"'e en economische misère, die zich ook in de s ging der prijzen kenbaar maakt en die aan he eind van dit jaar voorzoover het gebrek aan deviezen betreft wel zijn hoogtepunt schijnt bereikt te hebben. Ter verdere uitwerking van het nationaal socialistisch program werd een nieuw strafwetboek ingevoerd, welks be ginselen belangrijk afwijken van de tot nu toe in de beschaafde landen geldende straf rechtbeginselen, en werd de anti-semietisc e campagne voortgezet o.a. met de Jodenwe - ten van Neurenberg. Bij de poging het ook op kerkgebied door te voeren werd de strijd met de katholieke maar vooral ook met de Evangelische Kerk, welke strijd nu wel op zijn hoogtepunt schijnt, steeds feller. De ontvoering van den journa list Jacob met behulp van Duitsche politie beambten uit Zwitserland en van Lampers berger uit Tsjecho-Slowakije bracht Duitsch land met deze beide landen in conflict, van wie Zwitserland door de in vrijheidstelling van Jacob reeds genoegdoening kreeg. De reis van Goering naar Zuid-Slavië was blijk baar een poging Zuid-Slavië van Frankrijk los te maken, wat tot heden niet gelukte. Duitschland's houding tegenover de sanc ties gaf van een opmerkelijke tegemoetko mendheid tegenover den Volksbond blijk, waaraan echter het streven Engeland niet te ontstemmen wel niet vreemd zal zijn. In Engeland zelf bleef men eenigszins ge reserveerd tegenover Duitschland. En het was zeker niet het minst Duitschland's hou ding, die tezamen met de veranderde poli tieke omstandigheden en de dreigende inter nationale toestand het Engelsche volk en ook een deel der pacifisten zoo gemakkelijk ver zoende met het streven der regeering naar sterker bewapening, zich o.a. uitsprekend in een verhooging der marinebegrooting met 3% milHoen pond. De verkiezingen voor het parlement ver schaften deze regeering een groote meerder heid, waarvan de conservatieven verreweg het hoofdbestanddeel vormden. In Griekenland had opnieuw een verandering van regeerings- vorm plaats. Nadat Kondylis met behulp van het leger de macht aan zich getrokken had, werd het koningschap hersteld, zoodat George n. die als balling in Engeland vertoefde, naar zijn land kon terugkeeren, nadat een volks- steming dit herstel bekrachtigd had. In de Vereenigdo Staten zette president Roosevelt zijn pogingen tot oeconomisch herstel onvermoeid voort, on danks de beslissing van het Opperste Gerechts hof, dat de bepalingen van de New Deal on- g.ondwettig verklaarde. Als andere landen voerde ook Amerika zijn bewapening op. Op de thans te Londen bijeengekomen. Vlootconferentle zal over de maritieme sterkte niet enkel van Amerika, maar van alle groote zeemogendhe den bslist moeten worden. Amerika en Enge land houden vast aan de eertijds vastgestelde verhoudingen tusschen Engeland, de Ver- eenigde Staten en Japan als 553. Maar Japan, dat de bestaande overeenkomst op zegde, heeft reeds verklaard daarmee niet langer genoegen te willen nemen, zoodat men niet veel hoop koestert omtrent een gunstig resultaat der conferentie. Wanneer wij over den algemeenen toestand moeten schrijven, dan is dat eigenlijk oud nieuws. Toen wij dezer dagen met een voor aanstaand veehouder spraken, zeide deze on omwonden, kijk, men doet niets anders dan klagen over den tijd die wij thans doormaken, maar men vergeet daarbij op te noemen het veie goede, dat ons nog is overgebleven. Wij zullen op deze plaats hier niet nader op ingaan, doch gelooven overigens, dat er wel zoo hier en daar een kleine opleving waar te nemen is. Landbouw. Doordat er minder rundvee gëhouden mocht worden, kwam er vanzelfsprekend meer bouwland en aangemoedigd door de steun- maatregelingen der Regeerin'g voor vele met name genoemde veldgewassen, werd bij vele boeren „de bouw" grooter dan in meer nor male tijden het geval is. Alhoewel in de begin periode voor deze gewassen het weer goed was, kreeg men later veel koude en daarna een droogteperiode. Het beschot van vele perceelen had hierdoor te lijden, doch over het algemeen was men over de opbrengsten nogal tevreden. Van het geproduceerde wordt een gedeelte voor eigen bedrijf aangewend, om daardoor de rekening van den veevoeder handelaar niet te hoog te doen worden. Zoo landden wij dan aan bij de Veehouderij. Deze bedrijfstak blijft in onzen polder de eerste plaats innemen. Wei zijn de moeilijk heden voor eiken veehouder vele. De verschil lende crisismaatregelen maken het voor dit bedrijf niet gemakkelijk. Wij zouden hier niet gaarne neerschrijven, dat de uitkomsten van dit jaar nu goed zijn te noemen, verre van dat. Toch is er ook eenig optimisme te vermelden, vele landhuren gingen omlaag, sommigen zelfs belangrijk, de melkprijzen vertoonden eenige stijging. Maar dat is slechts een moment geweest en zal niet zoovee) gewicht in de schaal leggen als waarschijnlijk verwacht mocht' worden. De Bond van Landpachters bleef voor hare leden ijveren om de pachten wat te reduceeren en zij heeft daarmede wel succes gehad. Alles bij elkaar genomen is de toestand niet zoo donker als sommigen nog altijd verkon digen, al is voorzichtigheid nog altijd een gebiedende eisch. Het gevreesde mond- en klauwzeer bij het rundvee kwam dit jaar bijna niet voor, en zijn de daardooi geleden verliezen nihil of slechts minimaal te noe men. De veeprijzen stegen nog niet noemens waardig, zoodat ook hierin geen groote win sten gemaakt werden. Op het terrein van de veehouderij staande willen wij hier toch mel ding maken van de alhier bestaande Rund- veefokvereeniging, die gedurende den tijd van haar bestaan reeds veel heeft bijgedragen tot verhooging van het welvaartspeil der vee houderij in onze omgeving. Tuinbouw. Over het algemeen genomen waren de be schotten van alle soorten tuinbouwgewassen vrij goed te noemen en het is alleen maar jammer, dat op sommige data voor diverse groenten niets of bijna niets besomd kon worden. Toch zal dit ten einde spoedende jaar niet slechter zijn dan zijn voorganger. Het telen van groenten in warenhuizen en onder platglas ondergaat steeds uitbreiding, toch wel een klein bewijs, dat zooiets er nog af kan, en wij gunnen dat den nijveren tuinders gaarne. En het gelukt htm ook nog wel eens voor het een of andere product een goeden Prijs te maken, dat is dan een buitenkansje. De Pluimveeteelt en -houderij, die hier ter plaatse door eenige personen op groote schaal wordt uitgeoefend, heeft zich ook dit jaar, niettemin haar ver schillende Regeeringsvoorschriften werden op gelegd, staande weten te houden, en zal als de teekenen ons niet bedriegen aan de be oefenaars daarvan nog wel een boterham ver schaffen. De prijzen der eieren, alhoewel lan gen tijd laag, vertoonden in den herfst een stijging, die zich tamelijk handhaafde. De afzet van jonge hennen werpt ook Iets af, de verkoop van slachtdieren eveneens, en zoodoende weet ook de kippenhouder zich door den tijd heen te slaan. De eieren gaan naar de diverse markten in onze omgeving, zoodat ook de prijzen wel eens sterk uiteen loopen. De Bijenteelt. De leden van deze afdeeling hebben weer een gunstig jaar achter den rug. Er was een honingopbrengst te boeken als nooit te voren. Dit laat zich in de prijzen voor het product ook wel afspiegelen. Het bultenlandsche pro duct ls hier ook niet vreemd aan. Toch begint het publiek meer en meer te vragen naar honing van eigen bodem en dan speciaal met Rijksmerk. De imkers behoeven nu meer te zorgen, dat hun product alle eigenschappen bezit, die aan goede honing gesteld worden en dan volgt de rest vanzelf. De koolzaad velden in den Wieringermeerpolder verschafte den bijenhouders weer een vroegen en over- vloedigen honingoogst. De imkers zijn góed georganiseerd. Op de pluimveetentoon- stelling te Den Helder werd een mooie stand ingericht, een goede reclame, welke zijn doel niet zal missen. Bloembollenteelt. Deze is door verschillende saneringsmaat regelen zeer beperkt geworden. Om hier een inzicht over te krijgen, hebben wij ons oor zoo hier en daar te luisteren gelegd, en moch ten, gezien de beperktheid van de bedrijven, toch een eenigszins optimistischen toon op nemen. Wij kunnen niet anders dan onze vreugde hierover uiten, want ook deze onder nemers hebben zeer slechte jaren achter den rug, al moet men nu niet gaan denken, dat alles rozengeur is. Het is voor alles te wen- schen, dat een verdere opleving van dit be drijf bestendigd mag worden. Dat is goed voor den ondernemer, maar ook voor de werk nemers, want in dit soort bedrijven kan een groote groep werknemers tewerkgesteld wor den. En vooral in den tegenwoordigen tijd is het van het hoogste belang, dat de werkloos heid zoo klein mogelijk of zelfs heelemaal uit de- wereld geholpen wordt. Wij hebben zoo in het kort verschillende bedrijven besproken en het is goed om ook onze aandacht te schenken aan verschillende andere dingen. Om te beginnen is daar de Woningbouw. In het afgeloopen jaar zijn weer vele nieuwe gebouwen tot stand gekomen. Wij willen ech ter opmerken, dat ook hier verschillende per ceelen komen leeg te staan als gevolg van het feit, dat velen zich in Den Helder gaan vestigen, of naar hun „heimat" terugkeerden. Het is dus op het oogenblik zoo, dat er hier geen gebrek aan woningen bestaat, in dien er een groote opleving in verschillende bedrijven plaats vindt. In verband hiermede, zal De Bevolking van 't dorp en omgeving thans eerder kleiner dan grooter worden. In den loop van het Jaar zijn vele gezinnen, gezien de slechte of geen uitzichten, die zij meer hadden, vertrokken en de lust om zich hier te vestigen om een bepaalde reden, heeft ook al niet zoo veel aftrek meer als voorheen. Het Wegennet in den Polder „Het Koegras" is goed in orde en wordt met een minimum aan kosten, ook zoo gehouden. De weg DoggersvaartTuin dorp is dit jaar ook door den Polder in be handeling genomen, waardoor deze reeds veel verbeterd ia Het aansluitende gedeelte straat weg door de Verdedigingslinie, dat zeer slecht was, wordt thans ook hersteld. De weg langs den Zanddijk vanaf „Duinoord" tot den Van Foreestweg wordt door het personeel van den Polder op een breedte van 4 meter ge bracht. De wegen in het dorp, vooral het nieuwe gedeelte achter de kerk, heeft dit jaar een goede beurt gehad. Nu nog de Jac. van der Veerstraat, die wacht nog steeds op zijn beurt en het is daar vooral bij dezen natten herfst op zijn zachtst gesproken een modder poel. Dan komt daar volgens onze meening nog wat bij, dat men op deze manier maar slecht den naam eert van den man, waar de straat naar genoemd is ,en die voor „Het Koegras" in den ruimsten zin van het woord zooveel heeft beteekend. Volgens ons inzicht dient hieraan op de snelst mogelijk wijze een einde gemaakt te worden. Het zal tevens het aanzien van het dorp ten goede komen. Jubilea. Op 10 April was het 25 jaar geleden, dat de P.O.C. Den Helder van de Noord-Holland- sche Landbouw Onderlinge werd opgericht. Op 10 Juni.bestond de Vereeniging „V.Z.O.9." 25 jaar. Eerstgenoemde voert als onderdeel van de Provinciale en Centrale Organisatie de Ongevallen- en Ziekengeldverzekering uit, ter- wijl de tweede vereeniging onderling geheel vrijwillig ziekengeld verleent aan zijn leden, die niet onder de wettelijke verzekering vallen of voor de resteerende 20 b(j haar als aan vulling verzekerd zijn. In de maand Juni bestond „De Proeftuin" 25 jaar. Op 21 November herdacht de afdee ling Den Helder van de Vereeniging tot Be vordering der Bijenteelt in Nederland haar 10-jarig bestaan door het houden van alge- meene ledenvergadering met hunne dameB Wij besluiten dit lijstje hiermede. Het V ereenigingsleven wordt op velerlei wijze onderhouden, en het aantal is zeer uitgebreid. Kortgeleden werd een afdeeling van Ned. Huisvrouwen opge richt. De vertegenwoordiging van het landelijk deel dezer gemeente in den Gemeenteraad van Den Helder bleef tot September uit de zelfde personen bestaan. De verkiezing had echter voor een verandering gezorgd na Sep tember en zoo viel de heer A. Speur (S.D. A.P.) toen uit, en kregen de Vrijz. Dem. een zetel toegewezen. Deze werd bezet door den heer K. Hoornsman Jz., terwijl de heer P. van der Veer voor de A.-R. Partij zitting bleef nemen. De Waterleiding functionneerde goed en gaf geen reder tot .klagen, alleen zijn de tarieven wat hoog, zoo wel voor de huisaansluitingen als voor de be drijven. De verlichting van bijna alle woningen enz. is aangesloten aan het Electrteche net. Dit voldoet uitstekend, doch ook hier wordt wat de bedrijven betreft de klacht gehoord, dat de te gebruiken krachtstroom ook te duur is. Bij het Gemeentebestuur ls op her ziening hiervan aangedrongen, hetwelk ech ter nog geen resultaat heeft gehad. De Straat- en Wegenverllchting is hier op zeer royale wijze toegepast voor zoover betreft het plaatsen van lantaarns, maar aan de verlichting hapert wel eens wat. De noodige bezuiniging bleef gehandhaafd, maar het publiek werd er aan den anderen kant zeer mede gebaat. De Belastingen laten over het afgeloopen jaar een tamelijke verhooging zien, zoodat het ontvangen van een of ander aanslagbiljet der belastingen nu juist niet met vreugde wordt tegemoet ge zien. Het is dan ook meer dan tijd, dat in deze verhooging stilstand komt, daar het anders voor zeer velen ondoenlijk zal worden aan de hun opgeiegde verplichtingen te vol doen. De Brandweer heeft slechts enkele malen behoeven uit te rukken, eenmaal bij een arbeiderswoning en een boot, en verder oij den brand waarbij de geheele ongedorschte oogst te loor ging. Een autobrandspuit wordt weliswaar met hier gestationneerd, doch bij de reorganisatie van de Brandweer is bepaald, dat de brand- bluschmiddelen grootendeels bij de Politie worden ondergebracht, maar dat ls dan nu geen bezwaar meer, de afstanden zijn voor een auto niet groot. Ook de autobrandspuit van het Vliegkamp „De Kooij" Verleent op verzoek steeds hulp. Post, Telegraaf en Telefoon. De postbestellingen bleven door geheel Koegras, voor zoover de bestelling Juliana dorp betreft, op twee gehandhaafd, 's Avonds om half zeven kan door busrechthouders nog post afgehaald worden. Verder bleef alles hetzelfde. In de uren voor de telefoonabon- né's kwam eenige verandering. Eenige nieu we aansluitingen kwamen tot stand, terwijl nu kort geleden het telefoonnet ondergronds is gemaak. Door den Autobusdienst van J. van Scheijen wordt steeds de verbin ding tusschen SchagenJulianadorp—Den Helder onderhouden. Vele menschen, die da gelijks naar beide plaatsen moeten en de scholieren maken van dezen dienst gebruik, zoodat het een groot gemis zou zijn, wanneer dit vervoermiddel er niet meer ware. Kort geleden is des avonds nog een dienst Den HelderJulianadorp vice-versa door de Fa. van Koningsbruggen ingesteld en kan men tusschen 6 uur en 11 uur 's avonas nog 3 maal van en naar Den Helder komen. Vrachtdiensten komen hier dagelijks legio. Het aantal Winkelzaken werd met één n.1. die van den groentenhan- derlaar G. de Croos uitgebreid, terwijl de heer Th. N. Noot eenige verandering aan bracht en de heer W. Slikker hetzelfde deed. De verkiezingen, die dit jaar gehouden zijn voor de Provin- viale Staten en den Gemeenteraad hadden een rustig verloop, terwijl de uitslagen daar van en vooral voor den gemeenteraad wel eenige verrassing teweeggebracht, hebben. De Sport, die door de diverse vereenigingen op allerlei gebied wordt beoefend, heeft steeds veel be langstelling van hun talrijke aanhangers en wij mogen zeggen dat zjj ook over het alge meen geen slecht figuur maken naar buiten. De Werkloosheid ls voor vele arbeides nog steeds het zwarte spook, en het vraagt van de Burgerlijke en Kerkelijke instellingen nog steeds belang rijke finantieele offers. Ook de werkloozen- kassen van de diverse vakorganisaties ko men hierdoor voor groote uitgaven te staan. Sinds Februari geldt voor deze gemeente de Rijkssteunregeling. Kort geleden 1> ook van toepassing gebracht de Loonbyslagregellng. Hierdoor is wel vermindering van werkloos heid te bespeuren, maar het moest zoo wor den, dat niemand .neer werkloos behoefde rond te loopen. Afwachten zal de eenige boodschap zijn. Door diverse vereenigingen wordt de Ziekenzorg uitgevoerd, welk werk steeds grooter waardeering ondervindt. De vereeniging „V. z. o. S." schafte een goed uitgeruste draaibare ligtent aan, terwijl de Ver, tot Hulp bij Ziekte en Ongevallen hetzelfde deed. Van beide te reeds veel gebruik gemaakt. De omstandigheid dat hier sinds het vorige Jaar 1 Jan. een geneesheer zetelt zal velen tot voldoening zijn. De middeleeuwsche toestand, die op dit gebied heerschte, is hiermede op geheven en wij willen hopen voor goed. Verkeersongelukken hadden op den drukken Rijksweg weer ln overvloed plaats en eischten tn eenige ge vallen ook menschenlevens. De Meldings- posten van het Oranje Kruis bewezen in deze gevallen steeds goede diensten en ook mag niet vergeten worden de Geneeskundige Dienst van Hr. Ma. Vliegkamp „De Kooij", welke steeds bij dergelijke gevallen een zie kenauto en personeel ter beschikking stelt Door dezen dienst werd ook hulp verleend bij het doodeljjk ongeluk op den spoorover weg aan de Doggersvaart. Wij zijn zoo onge- veer gekomen aan het einde van ons over- «lcht, maar voor wfl besluiten, willen wij nog een blijden klank laten hooren. En daar betrekken wfl dan de Harmonie „Kunstzin" bij. Zij is het toch, die het begin en het einde van het jaar aankondigt, het Kerstfeest op luistert met haar klanken, voor elke ver eeniging muziek maakt en die dus recht heeft op waardeering van eiken Juliana- dorper. Het afgeloopen jaar moet met een zwarte kool worden aangeteekend. Helaas behoeven we daarvoor geen tegenspraak te duchten, omdat ieder, die een klein beetje met dit be drijf meeleeft, daarvan wel overtuigd zal zijn. De vergadering, in November gehouden in het Kegelhuis, waarin dit vraagstuk werd be sproken, toonde wel zeer duidelijk aan hoe het met dezen tak van nijverheid was gesteld. Toch was het echter weer deze vergadering die aanspoorde om niet bij de pakken te gaan neerzitten, maar juist nu, in eendracht ,te trachten het vischbedrijf er weer boven op te helpen. Wanneer we vesumeeren wat er aan hapert, komen we allereerst met de haringvisscherij, die in vroegere perioden zooveel vertier niet alleen kon te weeg brengen in onze plaats, maar tevens de gelegenheid schiep om eenige weken talrijke menschen loonend bezig te houden, waardoor men weer wat grond onder de voeten voelde en een stevige basis had gevonden om rustig het verdere jaar tege moet te gaan. Helaas was het echter zoo, dat er geen groote vangsten waren, en als die er kwamen duikelden de prijzen dusdanig, dat er geen loonend bedrijf van kon worden gemaakt. Na de afsluiting van de Zuiderzee is er iets veranderd bij de vroegere vangstplaatsen. Onrust en het strand te Huiduinen hebben dusdanige wijzigingen ondergaan, dat het vis- schen daar al meer bezwarend wordt. Bij Huisduinen kan alleen nog in combinatie met elkaar, en dan nog onder zeer moeilijke omstandigheden worden gevischt, terwijl Onrust, door het sneloptredende tij, maar ge legenheid biedt om een paar trekken uit te voeren, zoodat de andere gegadigden dan on- verrichterzake weer naar honk kunnen terug keeren. Dit zijn, door of tengevolge der Zuiderzee- afsluiting, de natuurlijke belemmeringen voor de uitoefening van het zegenbedrijf, waar tegen men niet is opgewassen en waarbij men zich heeft neer te leggen. Natuurlijk houden zich de gedachten bezig met dit vraagstuk en men hoopt nog eens een methode te vinden, die het mogelijk zal maken, dat men de door het Marsdiep inkomende haring zal weten op te vangen op meer succes gevende wijze. De gelegenheid met kommen en kamers te visschen is, door de beperktheid van plaats, begrensd. Deze beperkte gelegenheid om groote aan voeren te krijgen is een der oorzaken, dat men de laatste jaren het verschijnsel kreeg, dat de haringmarkt zich goeddeels verplaatste naar den Oevêr en Harlingen, omdat de door gang van haring door het Marsdiep was ver gemakkelijkt en het kom- en kamersysteem hetwelk men daar vroeger niet kon toe passen bij den afsluitdijk in ruime mate tot stand gebracht Ook de haringkuilers brachten toen goed deels hun vangst naar deze plaatsen, omdat van lieverleede de handelaren zich daarheen begaven. Dit verloren terrein te herwinnen zal dan ook alleen mogelijk zijn, als men er in zal mogen slagen een ander vischsysteem uit te denken, dat de binenkomende haring grooten deels weet op te zangen bjj het begin van de doortocht naar de Waddenzee. De botvisscherrj heeft ook niet die beteeke- nis meer, welke ze had vóór de Zuiderzee was afgesloten. Toch schijnt er een zekere toe name te komen, zoodat in dit opzicht niet alle hoop mag worden opgegeven. Dat deze bot misschien van een ander soortige kwaliteit is dan toen ze zich wist te voeden met het voedsel in het Zuiderzeesche water, kan misschien gecompenseerd worden door het feit, dat bot b.v. in Amsterdam, nog altijd een zeer gewilde visch is, waarvoor men wel wat geld wil besteden. Als we spreken over de garnalenvisscherij, denken we aan de lijdensgeschiedenis, die daaraan verbonden is en moeten we even memoreeren hetgeen door Wethouder de Boer en den Heer Stevenson is gedaan om er nog iets van terecht te brengen. De bovenge noemde vergadering heeft klaar aangetoond met welke moeilijkheden men heeft te kam pen gehad en hoeveel inspanning er noodig geweest te om nog iets te verkrijgen. Dat er nochtans veel te wenschen overblijft, kan aan het pogen tot verbetering niet worden ge weten. Er is de geweldige tegenstand, die men te Amsterdam ondervond; er zjjn de moeilijk heden door contigenteering in België en Frankrijk en de heffing in Engeland; er zijn de bepalingen van de Visscherij-Centrale, die niet altijd zoo waren, dat die den geregelden garnalenvisscher ten goede kwamen. Toch is er wel wat succes te boeken, dank zij dan de genoemde bemiddeling. Ook was er wat succes, toen gevischt werd vanuit IJmul- den,vanwaar de garnalen naar Amsterdam gingen. Later toen de visscherij zich verplaatste naar Texelstroom had men zeer te kampen met klein «oort garnalen, die maar moeilijk de gewenschte marktwaarde konden ver krijgen. Hoofdzaak van al het ongunstige resultaat is echter, dat het buitenland te weinig gar nalen neemt, en dat, wat de levende garnalen betreft, te Amsterdam zooveel moeilijkheden worden in den weg gelegd. Wat de Noordzeevisscherij betreft, kan het moeilijk slechter dan het dit jaar is geweest. De prijzen waren herhaaldelijk slecht. Alleen toen het weer vaak voor den kustvisscher te slecht was om uit te varen, waren de visch- prijzen bevredigend en soms zelf hoog. In zeer geringe mate kon daarom door de motor- botters daarvan worden geprofiteerd. De motorkotters, die meer zeewaardigheid hebben, zullen van die hoogere prijzen nog wel baat hebben gehad en het gevoelen te al gemeen, dat met deze vaartuigen nog iets te bereiken is geweest. Begrijpelijk daarom de suggestie om tot grooter aanbouw van dergelijke vaartuigen te geraken. Men kent het bezwaar, de geld kwestie. Zooals men weet heeft de Minister, naar verluidt, in overweging om gelden te putten uit het werkfonds, om toi nieuwbouw van visschersschepen te geraken. Wat hiervan zij is niet duidelijk gebleken, maar mocht er geld UJ 1 4 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) TONNEMA&C'e.SNEEK fabrikanten van kinc pepermunt voor dat doel worden uitgetrokken, dan hopen we dat aandacht zal zijn geschonken aan den motorkotterbouw. Ofschoon ons overzicht moeilijk een andere toon kan aanelaan dan een wat pessimistisch geluid, meenen we toch ook nog enkele licht punten te zien, die nu wel niet dadelijk tot een effectvol resultaat zullen leiden, maar die bemoedigende hoop geven. In de eerste plaats wel dat er een groeiende belangstelling ls voor het vischbedrijf, zich openbarende in artikelen in verschillende bladen, hetgeen zeker tenslotte de belangstel ling moet wekken van die organen en per sonen, die geroepen zijn om ook deze belangen te behartigen. Dan is er dit beteekenisvolle, dat in onze plaats een speciale commissie zich bezig houdt met het visscherij-vraagstuk. Daaruit kan ge boren worden, dat iets voor het bedrijf zal worden gedaan en dat er eendrachtelijk kan worden opgetreden, omdat zoowel handel als visscher en officieel lichaam daarin is ver tegenwoordigd. Daardoor kan het bedrijf zich in al zijn scha keeringen, gedragen weten, zoodat het zich niet alleen voelt staan in de moeilijkheid. Vanneer we bovendien wijzen op hetgeen &r over het vischoedrijf is gezegd in de Tweede Kamer en dat de Minister zich getoond heeft toegankelijk te zijn voor hetgeen er leeft in dit bedrijf, dan mogen we daar uiteindelijk succes verwachten. Dat de Minister ook verklaard heeft de vischconserveerings-industrie in studie te zui len nemen, mag, reden tot verheuging zijn. Deze industrie toch kan in hooge mate mee werken, dat het bedrijf meer rendabel wordt en dat er een grootere stabiliteit in de visch- prijzen kan optreden. De aandrang om te komen tot deze industrie is van vele zijden zoo groot, dat men haast mag aannemen, dat er mogelijkheid is dat er iets tot stand zal komen. We meenen te weten ,dat er reeds van niet- officieele zijde pogingen in het werk zijn ge steld om op de hoogte te komen, hoe men dat in Noorwegen heeft ingesteld. Dat zijn, dunkt ons, de eerste stappen en nu is er veel af hankelijk van hetgeen in deze de Minister zal doen. Hoop en vertrouwen lijken ons dus gewet tigd. Als men algemeen meer doordrongen was van het feit hoeveel nevenbedrijven hun be staan te danken hebben aan een rendeerend vischbedrijf, zou er een meer laaiende belang stelling voor dit bedrijf aan den dag treden. De ansjovis-visscherij is van geen beteekenis geweest dit Jaar. Het er naar visschen liep al spoedig dood op de lage prijzen die werden besteed. Deze lage prijsstelling was verklaarbaar, omdat er door Duitschland zoo weinig wordt afgenomen, zoodat er nog groote voorraden zijn bij zouters en in de veemen. Het ziet er in het geheel nog niet naar uit, dat het het komende jaar beter zal zijn. Im mers het blijft een lux-vischje. En omdat Duitschland nu eenmaal onze groote afnemer te geweest en de toestanden daar niet van dien aard zijn, dat deze luxe zal worden ge permitteerd, vreezen we dat er uit de komende ansjovteteelt niet veel voordeel zal zijn te halen. Met de alikruiken, die hier in behoorlijke hoeveelheden vroeger werden aangevoerd, is het ook niet bijster best gesteld, hetgeen voor namelijk kan worden toegeschreven aan het verdwijnen van de wierwaarden, waar de ali kruik voor hem gunstig ontwikkelingsterrein vond. De Waddenzeemossel krijgt misschien een kans weer grooter afzet te vinden door de regeling, dat de acht noordelijk gelegen pro vincies boven den Moerdijk niet meer be werkt mogen worden met de Zeeuwsche mossel, maar met die van uit de waddenzee. Mits goed opgezet, kan dit van belang wor den voor de waddenzee-randbewoners. Zoo kan dat ook het geval misschien zijn met de oesters uit dit zeegebied, mits men door za&ling van Fransehe oesters zorgt, dat de oesterstand weer op beter plan wordt gebracht. De palingvisscherjj ls ook niet van die be teekenis geweest, die ze vroeger wel was, ofschoon daarover de juiste cijfers zullen ont breken, omdat deze handel gewoonlijk niet over den afslag gast. Ook in deze heeft de afsluiting der Zuiderzee vermoedelijk gevolgen gehad, die nog niet zijn te overzien. Misschien is er nog na te gaan langs welke banen de uittrek van de paling naar diepzee plaats heeft, opdat bij het visschen er naar daarmede rekening kan worden gehouden. Het ont breken van Wierwaarden heeft ook daarop invloed gehad, evenals op de geepvisscherij, welke visch zich graag ophield tusschen het wier. Ofschoon de verwachting omtrent herstel der wierwaarden pessimistisch is, willen we het denkbeeld toch niet loslaten, dat er nog ontstaan van zeegrasgroel mogelijk zal zijn. Dit alles resumeerde, is de hoofdtoon van dito verzicht wel pessimistisch, maar toch niet zoodanig, dat we niet mochten wijzen op een glorend lichtpunt. We hopen dat het zal blijken, dat we goed hebben gezien, opdat het volgend jaarover zicht een vroolijker geluid zal mogen laten hooren. Onze beste wenschen voor het vischbedrijf> dat we altijd zien als een volksbelang van groote beteekenis. 1

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2