DEN HELDER IN 1935 Radio-programma op Jtoch Sjtot Jfoc/i TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1935. Ouverture in mineur. Het is sedert een respectabele reeks van Jaren, dat de „Heldersche Courant", der tra ditie getrouw, in haar laatst-uitkomend num mer van ieder jaar een kronyk opneemt, waar men mir. of meer chronologisch de feiten aan- geteekend vindt, welke die periode voor Den Helder belangrijk maakten. En als wij dit ook thans weer doen, dan treft ons ongetwijfeld als eerste en wellicht als meest belangrijke factor de wetenschap, dat wel zelden de overzichtschrijver zóóveel bezwaarlijks in zijn pen had. Want ook Den Helder, (of beter gezegd: juist Den Helder) krijgt thans het volle pond van de heerschen- de aftakeling op alle gebied, dit weliswaar later dan verreweg de meeste andere gemeenten in den lande, maar zeker niet minder. Behalve tal van voordeelen, welke het schrij ven van een dergelijke kronyk met zich mee brengt („in a nutshell' "liegt even het geheeie jaar voorbij) zijn er ook bezwaren aan ver bonden: tal van onaangenaamheden moeten volledigheidshalve weer opgerakeld worden en het ware misschien meermalen beter geweest, deze maar te laten in de nevelflarden van het voorbije. Doch er is nog een bezwaar. Dit jaaroverzicht is locaal, plaatselijk, en omdat men te dien einde dus plaatselijke toe standen heeft te comprimeeren tot een geheel om daaruit dan weer een algemeene opinie te distilleeren... ja, dat is niet gemakkelijk, zoo niet onmogelijk. Dit is trouwens ook vrij logisch: als ge meente vormt men geen afzonderlijke eenheid in het staatsbestel, dat Nederland heet; in tegendeel, men is slechts een uiterst miniem onderdeeltje van de machtige machinerie der Vaderlandsche staatshuishouding die ons allen omvat. Gaat het deze slecht, dan volgen wij allen; zij het het dorpje aan den Dollard of het ge hucht in Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgen doen we allen, de een wat vlugger dan de ander... Het is een oude wet, en uitgesloten, dat we deze bewezen logica zouden kunnen ontloopen. Ook al zijn er nog luyden, die dit toch meenen. En nu weten we wel, het liep in Den Hel der, oude marineveste aan het Marsdiep, wel los. Dat kwam allemaal best in orde, en... het had er den schijn van (met name in de eerste crisisjaren) dat het los zou loopen. In verhouding met zoovele plaatsen had men lang niet te klagen, integendeel, men merkte nau welijks iets van de steeds ernstiger wordende ontwrichting op ieder gebied. Wat later, ja, toen viel er zoo sporadisch wel eens hier en daar een slachtoffer, maar ja, het was sporadisch. En nog bleef de opinie: we overleden de crisis wel. Nu is het met dat crisis-monster wonderlijk gesteld. Zoo werd het bijv. al geruimen tijd geleden in Amerika met pracht en praal be graven. Evenzoo geschiedde het in andere landen (Engeland en Denemarken), doch het bleek evenwel alleronaangenaamste opstan dingsallures te hebbenin ieder geval zit het weer in volle machtsontplooiing naast ideren koning, president, dictator of welken machtsbeldeeder dan ook. En regeert duchtig mee... Zjjn er lichtpunten? Bij dit vrij somber relaas mogen wg natuur lijk niet verzuimen, op de gunstige symptomen te wijzen. Hier en daar vernamen wij de laat ste maanden een jong en frisch geluld van op leving (bijv. bij de vaderlandsche scheeps werven en met betrekking tot het zoo juist overeengekomen verdrag met Amerika) en dit is dan een verheugenis voor ons allen. Doch het blijven slechts passeerende oplevin gen, die niet tn staat zijn over de geheeie linie een koerswijziging tot stand te brengen. En daar ook de bevolking op den langen duur vrij ongeloovig is geworden ten aanzien van allerlei „voor-teekenen", kunnen wij niet an ders dan constateeren, dat de stemming nog niet direct optimistisch is. Integendeel, wan trouwen en zorg voor de toekomst domlneeren in de meeste levensbeschouwingen. Den Helder kreeg dan zijn deel in 1935. Het had diverse rake opstoppers te lncasseeren, welke het natuurlijk niet knock out sloegen, doch die zeer pijnlijk waren. Dat pijnlijke werd voornamelijk veroorzaakt door het feit, dat we nog zoo zeer gevoelig waren voor noodlots-slagen, dat we nog niet voldoende gehard waren... en er in feite nog niet op voorbereid. Doch laten we dan weer ons oog vallen op andere plaatsen in den lande (hetgeen men voor een zuiver beeld steeds moet doen) dan blijkt, dat we nog lang niet het hevigst ge troffen zijn, dat we dankbaar mogen zijn, dat het tot dusver hierbij bleef en dat er geen reden is om een Jeremiaansch klaaggeschrei aan te heffen. Nog altijd zijn het de Marine-, Rijks- en Gemeente-salarissen, welke er voor zorgen, dat verreweg het grootste gedeelte der bevol king hier over een weliswaar besnoeid, maar dan toch over een steeds vast inkomen kan beschikken. Natuurlijk: tal van lezers zullen defaitistisch hieraan toevoegen: „en-vaste- armoe", doch dezen mogen wg adviseeren: gaat eens naar Rotterdam, naar IJmuiden, naar Groningen. En oordeelt dan Dr is echter hier ter stede een belangrgke groep, welke niet over een vast inkomen beschikt: de middenstand, en deze is het, welke alle zeilen heeft bjj te zetten om koers te kunnen houden. Hg moet het hoofd boven water houden, dat niet alleen, hg heeft zijn eertijds degelijk gefungeerde positie te hand haven indien eenlgszins mogelijk. .Iet is een plaatselijk belang van de eerste orde, dat men juist nu beseft, dat er, indien men solidair de handen in elkaar slaat, bij wederzgdsche hulp veel te voorkomen is. En dan komen wij weer terug met het even oude als bekende lied: koop in Den Helder Ga niet naar andere plaatsen om daar tegen een misschien goedkooper lijkenden prijs Uw garderobe of huisraad aan te vullen. Het is hopeloos foutief en getuigt van een verkeerd inzicht in den toestand. Koopen doe het hier! Want: een gezonde en levenskrachtige mid denstand is een eerste vereischte voor de har monische ontwikkeling van iedere stad, en dus: ook voor Den Helder. Echter, ondanks het feit, dat tal van zaken er nu niet direct zoo bijster rooskleurig voor staan. Is het opvallend, hoeveel firma's noch tans overgingen tot uitbreiding, verbouwing, ja zelfs tot nieuwbouw, waarmee duidelijk tot uiting kwam het principe: „ende dispereert niet!" Ten nauwste verbonden met 't welzijn van Den Helder is daar onze visscherij, welk middel van bestaan wel zeer zwaar bezocht werd. Het schijnt echter (o.a. de stemming bij de regeering) dat hier een kentering ©p komst is. wy zijn den eersten, die vurig ho pen, dat het zeer vele werk, hetgeen door tal van enthousiaste werkers gepresteerd werd, niet voor niets geweest zal zijn. Integendeel: dat het vrucht moge gedragen hebben. Men leze er voorts het speciale overzicht op na. Het oude lied Bezuinigen blijft voorts het vlammend woord in welhaast iedere ministerieele beschouwing, en indien de algemeene toestand zich niet snel en gunstig wijzigt, zal er nog wei eens een veer gelaten moeten worden. Een van die veeren wordt reeds in Januari geplukt (de be ruchte „5") en dat is een allesbehalve plezant gebeuren* want wij allen, welke positie we ook mogen innemen, voelen dit uitrukken De Gemeenteraad. De spiegel, waarin de toestand op zijn dui delijkst gereflecteerd wordt, is en blijft de raad onzer vroede vaderen, die ook in 1935 getracht heeft naar beste weten en volgens overtuiging 't nogal vrij labiele schuitje, dat „gemeente-bestuur" heet met den kop in de golven te houden. Ook hier bleek de stemming te zijn: alle reden tot bezorgdheid en tot klagen, ook al mag er dan niet gesproken worden van een totaal gemis aan lichtpunten. Reeds de Nieuwjaars-speech van wijlen bur gemeester Driessen voor 1935 stond voor het grootste deel in mineur. Nietwaar, zware financiëele lasten drukken op de gemeente, voor een goed deel ontstaan door de aanzienlijke bedragen aan uitkeering van steun, voor werkloozen en behoeftigen. Ook de instelling van het Rijkswerkloozên- subsidiefonds en de wijziging der wet op de financiëele verhouding tusschen Rijk en ge meenten beteekenen voor Den Helder een be langrijk mindere bron van inkomen. Er zal voor de eerstvolgende jaren dan ook steeds rekening gehouden moeten worden met min dere uitkeering uit het Gemeentefonds. Als tegenmaatregel staat onvermijdelijk op het program verzwaring van de reeds bestaan de en invoering van nieuwe belastingen, twee bittere, zeer bittere pillen, doch die helaas niet te ontgaan zijn. Neen, er was niet de minste sprake van een helder-zicht, van een wolkenlooze hemel, in tegendeel: men zou den toestand aldus kun nen samenvatten: „Geseind aan alle posten: Weest op Uw hoede Veel is in het afgeloopen jaar in den raad behandeld en besloten. Het meest belangrgke moge hier kortelings gememoreerd worden. Zoo werd reeds in der eerste vergaderingen besloten tot het aangaan van diverse geldlee- ningen, welke, met een leening op korten termjjn voor kasgeld, het millioen over schreden. Een wgziging in dé plannen voor den bouw van een school voor Buitengewoon Lager On- derwgs werd voorgesteld en aangenomen. De bouw is aanbesteed en sinds eenige maanden is men reeds begonnen met de uitvoering. Op 20 April werd in een speciale zitting de nieuwbenoemde gemeente-secretaris, Mr. v. Bolhuis geïnstalleerd en de aftredende func- tlonnaris, de heer Kamman, op de meest eer volle wijze gehuldigd. Van alle zgden van den raad, te beginnen met de van groote waar deering getuigende rede van den burgemeester, kwamen de bewijzen van hoogachting voor dezen bekwamen en nauwgezetten hoofdamb tenaar, verstoffelrjkt in een geschenk namens de gemeente en één namens den raad. In Juni beleefden wij de verkiezingen voor een nieuwe vroedschap. Waren er in 1931 acht partijen, welke in aanmerking kwamen (of meenden te komen) voor het bezetten van één of meer zetels, thans waren het er maar12. Er werden ruim 2000 stemmen meer uit gebracht dein bij de vorige verkiezing. De be rekening van het beruchte „gemiddelde" gaf een vermindering in aantal zetels voor de S.D.A.P. van 7 op 6 en een gelijke vermeer dering voor den Vrijzinnig Democratischen Bond van 3 op 4, terwijl het Verbond voor Nationaal Herstel met 1 lid zijn entrée de salon in den raad maakte. De heer Tiessen verloor zijn zetel. De rechtsche partijen bleven onveranderd vertegenwoordigd, zoodat over 't geheel in 's raads samenstelling geen ingrij pende wijziging kwam. In de nog restee rende zittingsperiode be handelde de raad o.a. nog een verzoek vaft de „Horecaf" om in '36 de perceelen, waarin hotel-, restaurant- of koffiehuisbedrijf wordt uitgeoefend voor de personeele belasting ge lijk te stellen met winkels. Het voorstel werd na ampele bespreking afgewezen met een meerderheid van 3 stemmen. Bij uitvoerige, soms heftige, besprekingen over den aankoop van een stukje grond door de gemeente bleek weer eens, hoe de gemeen te het mes als het ware op de keel gezet kan worden wanneer het er om gaat iets te moeten verwerven voor de gemeenschap en deze te kampen krijgt met een even verbluffend als totaal gemis aan gemeenschapszin. De heer Biersteker sprak zelfs van een „hemeltergen de knevelarij" wat natuurlijk koren was op de molen van de voorstanders van „alle grond aan de gemeenschap". Bijna 4(!) geheeie raadszittingen werden gespendeerd aan het inderdaad zeer belang rijke voorstel inzake een nieuwe salarisrege ling der gemeente-ambtenaren. De betreffende salaris-commissie werd van diverse zijden lof toegezwaaid voor het niet te ontkennen groote werk, door haar gepres teerd. Er werd machtig veel welsprekendheid over het voorstel geproduceerd, en het geheel werd tot in finesses onder de loupe genomen. Dit brengt het niet denkbeeldige bezwaar mede, dat men by de waardeering van bepaal de functies allicht zou vervallen tot persoon lijke. inplaats van zakelijke beoordeeling. De leden voelden soms zelf het onprettige van dergelijke discussies en hadden daar liever in Comité-Generaal over gesproken. De verordening werd geaccepteerd met slechts 2 tegenstemmers. Een bewijs voor den merkbaren groei van de Zeevaartschool was het voorstel tot 't inrichten van een tweede hulp-internaat. Uit den raad kwamen voorts vrome wenschen voor het stichten van een flink, aan alle eischen voldoend Internaat, en, hoewel de geheeie raad hier zéér sympathiek tegenover stond, zal toch nog even gewacht moeten worden. Op betere tijden! De nieuwe Raad. Het was op 3 September, dat de raad voor het eerst in nieuwe samenstelling bijeen kwam. Een groot deel der discussies ging over de bekende 1% loonsverhooging van het ge- meentepersoneel, welke verhooging gelijk ge steld zou kunnen worden met een compensatie van \Vt op de verplichte pensioenstorting van 10 Tevens voelde aan het eind van deze verga dering de representant van Nationaal Herstel zich gedwongen tot het afleggen van een, wat men zou kunnen noemen, politieke geloofsbe lijdenis. Dat de tijd van heerschende woningnood voor de veste aan het Marsdiep thans historie geworden is, bleek uit gedachtenwisselingen in den raad van 5 November, welk onderwerp wij straks meer in détail zullen behandelen. Er werd nog een verzoek om veiligheidsmaat regelen aan het strand gedaan, doch dit liep op niets uit. Het strand is Rijksgrond en de ge meente heeft er niet het minste te reglemen teeren: een particuliere vereeniging, welke in die richting actief zou zijn, ware eventueel te subsidieeren. In de laatste maand van het jaar werd be sloten tot de verbreeding van den Huisdulner- weg. Eindelijk zal dus worden voorzien in de bekende „lang-gevoelde behoefte"... Hoewel reeds het verbroederend Kerstfeest in aantocht was, belette dit toch sommige leden niet, min of meer stekelige opmerkingen te maken over de benoeming van een derden in specteur van politie, over het optreden van zekere particuliere aannemers, enz. enz. In dit verband zij tevens opgemerkt, dat goed toezicht op het richtig naleven der bestek-bepalingen by werken van eenige beteekenis ook o.i. een eerste eisch is en ongetwijfeld de piaatselgke werkloozen ten goede moet komen. Het moge ons voorts allen tot voldoening stemmen, dat bij veel pessimistische klanken, vooral in den aanhef van dit overzicht, ook een opgewekt geluid vernomen werd, daar een slui tende ontwerpbegrootlng voor 1936 aange boden kon worden. Trots de reeds hier genoemde factoren, welke de gemeentehuishouding ongunstig beïvloeden, en vooral de maatregelen van het Rgk en wgzi ging van wettelijke regelingen, kon zij sluitend gemaakt worden, zonder dat overgegaan be hoefde te worden tot de gevreesde verhooging van belastingen, met uitzondering dan van een wgziging in de leges-verordening en idem van die op de heffing van begrafenisrechten. Bezuiniging op verscheidene diensten heeft zeker niet nagelaten hierop van zeer gunsti- gen invloed te zijn. Hoogere belastingen zijn voor ons allen ware kwelduivels, doch bezuinigingen worden ook niet met open armen ontvangen, waar nog bg- komt, dat meermalen inderdaad een steekhou dende argumentatie er tegen aangevoerd kan worden. Evenwel, zijn deze argumenten meestal niet van grond ontbloot, ieende men het oor er aan, dan kwam er van geen enkele bezuiniging practisch een spaan terecht. Wij zijn de eersten, die ons kunnen voor stellen hoe onaangenaam het soms is een sub sidie, ingetrokken of verlaagd, te zien. Doch men verlieze daarbij niet uit het oog, dat dit alles geschiedt onder den druk van een misera belen tijd, iets wat ook de raadsleden nimmer uit het oog zullen mogen verliezen! Woningbouw. Woningbouw... een met name voor Den Helder zeer vitaal onderwerp. De tgden van heerschende woningnood be- hooren thans tot het verleden, en... geluk kig. Zelfs zijn momenteel de bordjes verhan gen en staat er een niet gering aantal wonin gen leeg. Ook in den raad is hier op gewezen, toen in November bleek, dat van de 950 door Woningstichting gezette perceelen er 35 leeg stonden. In December bleek dit aantal reeds gestegen tot 55. In de geheeie gemeente staan thans circa een 300 huizen leeg, hetgeen de consequentie is van diverse toestanden. O.a. het uitgaan van schepen naar Insulinde, terwijl er geen aflossing plaats vond. Nu mag in iedere gemeente 2 van het totaal aantal woningen leeg staan, hetgeen dan een gezonde verhouding is. In dit licht bezien, is de toestand in Den Helder dan ook niet onrustbarend, hoewel zoo iets juist voor onze stad een ongekend verschgnsel is... Het zgn vooral de verouderde huisjes in de binnenstad, welke niet bewoond zijn, daar men voor ongeveer denzelfden huurprijs een moderne woning kan betrekken in de nieuwe gedeelten. Het is in dit licht bezien dan ook geenszins onbegrgpelgk, dat men zich voornameigk toe legt op den bouw van woningen in een huur- klasse van om en nabjj 5.waarvan men het resultaat kan zien in de omgeving van het Sportpark. Ofschoon er met name door particulieren veel in 1935 aangebouwd werd, is en blijft er een niet te ontkennen tekort aan woningen van 4.5.en voora! van nóg lager! Vooral nu de marine weer door een ingrij pende loonsverlaging getroffen is, blijft dit vraagstuk accuut Men vergete niet, dat hier door tal van gezinnen aan de bestaansgrens gekomen zijn en slechts met veel meten en passen dit bestaan vermogen te handhaven. Ook mogen wij in dit verband nog wijzen op de huurverlaging, welke voor heeren huis eigenaren weliswaar niet prettig is, doch o. i. niet tegen te houden. Voor deze categorie zal het jaar '36 dan ook wel eenige onaangenaam heden in petto houden, tenminste, als niet alle voorteekenen ons bedriegen. Vermelden wij nog, dat in Januari van dit jaar een 148-tal nieuwe woningen van Wo ningstichting behuisd waren, waarmede het groote plan practisch teneinde gebracht was. Eveneens werd op 25 Januari aanbesteed de bouw van een 12-tal woningen aan de Smid straat. Wij zeiden het reeds: door particulieren werd zeer veel gebouwd en het resultaat kan men zien Jh. de nieuwe wijken bij het Sport park en naaste omgeving, de Vogelbuurt Huisduinen en de V.V.V. Deze kronyk ware niet volledig, indien er niet het een en ander in gezegd werd onze badplaats, Huisduinen, betreffende Helaashet zijn alweer geen onverdeeld optimistische klanken, welke wij hier mogen doen hooren. Integendeel: ook Huisduinen kreeg zijn deel tn de algemeene malaise. Trouwens, het geheeie hótel-bedrijf, waar men in den lande ook komt, is uitgesproken slecht en ontwricht, iets, waar België en Duitsch- land, met hun voor het tourisme zoo aantrek kelijke valuta, niet weinig debet aan zijn. Ondanks de misère werd erhard gewerkt door de N.V. Zeebad Huisduinen. Zg had dan in zooverre succes, dat in het hoogseizoen het hótel geheel vol geboekt was, terwijl de ove rige villa's en huisjes in die periode eveneens zoo goed als alle verhuurd waren. Men be denke evenwel, dat er verschil is tusschen „vol" en „vol". Men kwam wel naar Huis duinen, doch de besproken tijdsbestekken waren korter ende. prijzen moesten naar beneden. Het strand werd een teleurstelling. Een kind kan zien, dat dit lang niet ideaal meer is en op deze manier zal het niet lang meer kunnen duren, of Waterstaat moet ingrijpen. Ook het Badpaviljoen gaf lang geen gun stige resultaten. Zooals bekend bestaan er plannen ter aanschaffing van een nieuw pa viljoen. Echter: gewijzigde omstandigheden eischen. gewijzigde plannen. De villabouw ging regelmatig door en met het jaar ziet men Huisduinen er beter uit gaan zien. In dit verband is het goed eens er op te wijzen, dat deze plaats bg de bezoekers een zeer goeden roep geniet, een roep, waar de z.g. „gegarneerde" zee (een zee met vlieg tuigen, onderzeeërs, torpedobooten, enz.) niet vreemd aan is. De V.V.V. „Helders Belang" heeft al het mogelijke gedaan om meer publiciteit aan dit alles te geven en ondervond daarbij van de onderafdeeling „Huisduiner Belang" niet al leen een prettige samen-, doch ook mede werking. Van groot belang zijn de werkzaamheden WOENSDAG 1 JANUARI. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending, 9.00 Gramofoonpl. 10.00 VPRO-morgenwijding. 10.30 Orgelspel. 11.00 Lezing. 11.20 Carillon. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orvitropia. I.00 Gramofoonpl. 2.00 Dameskoor. 2.40 Voor de kinderen. 4.30 De Flierefluiters en zang. 5.15 Zangrecital. 5.40 De Zonnekloppers. 6.30 RVUNieuwjaarstoespaak. 7.00 Sportpraatje. 7.15 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 „Bruiloft van Kloris.en Roosje", m.m.v. Vara-orkest, koor en solisten. 9.30 Accordeonmuziek. 9.45 Berichten. 9.50 Variatie-concert. II.00 Orgelspel. 11.3012.00 Gramofoonpl. Hilversum H, 301 m. 8.30 NCRV.9.30 KRO, 12.00—11.30 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonpl. 10.30 Hoogmis. 12.15 Vocaal-ensemble en Bazuin-kwartet. 2.00 Gramofoonpl. S.00 Orgelconcert. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Pianorecital. 4.45 Gramofoonpl. 5.15 HOV-kleinorkest. 7.30 Causerie. 7,45 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 „Die Haghesangers" en NCRV-orkest. (Om 9.00 Toespraak Dr. H. Colijn). (Om 10.00 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 2 JANUARI. Hilversum I, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Ensemble Jonny Kroon. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonpl. 10.30 Vervolg van 9.05. 11.00 Voordracht, pianospel. 12.00 Cantabilé-orkest en gramofoonpl. 2.15 Voor de vrouw. 2.45 Gramofoonpl. 3.00 Kniples. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Gra-nofoonpl. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Parijsch revue-programma (Gram.pl.). 8.50 Radiotooneel. 9.05 „Cavaleria rusticana", opera van Mas- sagni. M.m.mv. solisten en het Omroep orkest. 10.50 Gramofoonpl. 11.00 Berichten. 11.10—12.00 De AVRO-Decibeia. f Hilversum II, 301 m. 8.00—0.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl, en orkestconcort. 2.00 Handwerkles. 3.00 Gramofoonpl. 3.153.45 Voor de vrouw. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5 15 Gramofoonpl. 6.00 Viool en piano. 6.45 Causerieën. 8.00 Berichten. 8.05 Gem. koorconcert. 9.00 Voordracht. 9.30 Hollandsche Kamermuziekvereen. (Om 10.00 Berichten). 10.4511.30 Gramofoonpl. van het nu op volle kracht werkende Ver- keershuis, hetwelk de ideale schakel is tusschen de V.V.V. en den bezoeker van deze stranden. Ook het instituut der V.V.V.-federatie in Noord-Holland, hetwelk twee maal per jaar vergaderde en de belangen van Noord-Holland boven Amsterdam behartigt, werkt uit stekend. Maakt men vandaag den dag nu eens een vergelijking met Huisduinen en onze stad van zeg 10 jaar geleden, dan moet het verschil in uiterlijk toch ongetwijfeld frappeeren. Waren het vroeger een paar „gaten", waar je 't hagje liever niet moest wagen, thans zijn het beide plaatsen, waar men een ieder heen kan bren gen, zonder zich te schamen Er zijn nog steeds tal van Helderschen, die dit alles óf niet zien, óf niet willen zien. Tot deze categorie zouden we willen zeggen: het is ook Uw belang, dat Den Helder aan be kendheid en uiterlijke verfraaiing wint! De V.V.V. heeft bij alle goede dingen er echter zeker één noodig: leden! l>c werkloosheid. •Over het algemeen viel te constateeren, dat de werkloosheid in onze gemeente, in verge lijking met plaatsen van gelijke grootte, niet zóó groot is. Opgemerkt wordt allereerst, dat zij, evenals dit het vorige jaar het geval was, vooral in het transportbedrijf, het landbouwbedrijf en de bloembollencultuur toenam. Door de toeslagregeling voor den landbouw, waarbij van overheidswege een toeslag wordt gegeven ln het loon van nieuw aangestelde arbeiders wanneer tenminste voor een zeker werkobject een bepaald bedrag wordt verloond ls de toestand onder de landarbei ders en de arbeiders die in de bloembollenbe- drgven werken, iets gunstiger geworden. Bedoelde regeling liep echter 28 December van dit jaar af en omtrent de mogelijkheid van latere weder-invoering is nog niets be kend. Ook in de bouwvakken kon een belangrijke toename van de werkloosheid worden gecon stateerd. Vrijwel alle groote werkobjecten, voorzoover deze den woningbouw betreffen, zijn thans beëindigd.zoodat de toestand ln de bouwvakken verre van rooskleurig is te achten. Over de laatste 4 jaren geven wij hier nog de maandcijfers van het aantal bij de Arbeids beurs ingeschreven werkzoekenden. 1932 1933 1934 1935 Januari 624 1024 945 1104 Februari 587 988 906 1055 Maart 400 912 858 1070 April 402 750 828 1004 Mei 458 671 762 9S8 Juni 523 702 765 979 Juli 596 764 829 1031 Augustus 574 863 782 1088 September 683 748 743 1206 October 615 817 880 1238 November 730 874 939 1293 December 884 1081 1043 1410 t/m 22 Dec In verband met de instelling van het werk- ioosheidssubsidiefonds, werd met ingang van 28 Januari 1935 in deze gemeente ingevoerd de z.g.n. Rijkssteunregeling. Hierdoor krijgt de gemeente voor den, aan bona-fide valide werklooze arbeiders verstrekten steun, een bijdrage van het Rijk tot een zeker percentage. Ook bij deze categorie van werkloozen is een voortdurende toename te constateeren, waaruit mede blijkt, dat verschillende werk objecten beëindigd zgn, zonder dat nieuwe werken worden ter hand genomen Crisis-Comité. Als gevolg van het toenemende aantal werk loozen en de verslechtering van hun finan- cieële omstandigheden, zag het Crisis-Comité zich genoodzaakt om voortdurend meer hulp te verleenen. Ook het werk van het Maat schappelijk Hulpbetoon is aanmerkelijk geste gen en hierbij moest het Crisis-Comité zeer dikwijls aanvullend optreden. Wanneer zooals in het voornemen ligt het Nationaal Crisis-Comité en ook de plaat selijke afdeelingen in den loop van 1936 zul len worden opgeheven, zal dit niet kunnen ge schieden, zonder dat ten dezen op andere wijze voorzieningen getroffen worden. In ieder ge val willen wij adviseeren: blijft geven: de gel den zijn voor het meest sympathieke doel en men laboreert steeds aan een tekort Het is jammer, dat men in deze materie geen voorbeelden mag geven, daar de gehol- penen niet genoemd worden. Men kan er evenwel van verzekerd zijn, dat de gelden zeer zorgvuldig, niet alleen beheerd, doch ook uitgegeven worden. Want tenslotte is er in Den Helder altijd nog meer „stille" armoede dan men zou op het eerste gezicht zou vermoeden. My. van Handel en Nyverheld. Wat de Nederl. Mij. van Nijverheid en Han del, dep. Den Helder en Omstreken betreft, deze heeft belangrgk werk verricht. Het Vis- scherg-vraagstuk had al van ouds de belang stelling van het Departement en mede naar aanleiding van dit jaar gehouden besprekin gen, verleende men medewerking aan de opge richte Visscherg-Commissie. Als lid trad toe de Gemeente Callantsoog. Door deze toetreding is de belangensfeer van het Departement niet onbelangrijk uitgebreid, waardoor nog meer dan tot dusverre een economische band bestaat tusschen de Ge meenten in den kop van Noord-,Holland. Aan het einde van 1935 zijn besprekingen gehouden teneinde iets tot stand te kunnen brengen voor jeugdige-voornameiyk-afgestu- deerde-werkcloozen. Ernstig wordt er naar gestreefd, om voor dit zeer belangrijke vraagstuk, een, zij het tijdelijke oplossing te kunnen vinden. Wat deed de Economische Commissie? De arbeid van deze Commissie stond in het afgeloopen Jaar in het teeken der „Remavi". De leden maakten individueel deel uit van het bestuur en de sub-commissies, terwijl het algemeen secretariaat werd waargenomen door den secretaris der E.C., den heer W. Velthuys. Niet minder dan 50 vergaderingen werden in het Verkeershuis gehouden. Verschillende onderwerpen kwamen in de vergaderingen op 't tapijt, o.a het Vraagstuk van de uitbreiding der gemeente met een gedeelte van Callantsoog, dat tot den polder Koegras behoort. Hieraan werden een twee tal vergaderingen gewijd en een uitgebreid verslag werd door den secretaris aan B. en W. uitgebracht. Het werk der E.C. ten behoeve van de visschcrg, dat eenigen tijd meer speciaal door den Wethouder voor de Visscherij en door den voorzitter van de visschersvereeniging „Samenwerking" werd behandeld, is weder om commissoriaal gemaakt. In het bestuur van de uit deze Commissie ontstane vereeniging „Visschcrjj-belangen 31 Decraber. In deze week putten wy ons uit in goede wenschen jegens onzen me- demensch, en nadcmaal in deze wonderlijke wereld de beste wenschen geuit worden met zwijgende mond, is deze week de Week van den Kus. Het is dan ook een beetje onkiesch van den Amerikaanschen acteur Paul Muni (dien u zich natuurlijk wel herirjiertik ook niet) juist op dit oogenblik een onthulling te doen, die menige illusie op wreede wjjze moet ver storen: Paul Muni zoent niet echt. Paul Muni kwam dezer dagen uit Holly wood in New York aan. En ziedaar het be langrijkste wat de Don Juan van de film den interviewers had mee te deelen! Hij staat op het standpunt, dat men niet Iedere film- partnerin, alleen omdat de schrijver van het manuscript het toevallig zoo in z'n hoofd heeft gehaald, direct maar een echten kus kan geven! Het gaat hier bij Muni om een principe. Hij is bereid, den kus bedriegelgk na te bootsen, maar verder wenscht hij niet te gaan. Men zou kunnen aanvoeren, dat Paul Muni blijk geeft, van een ethische structuur te zijn, die hem het gevoel moet geven, ln Hollywood lichtelijk misplaatst te zijn. Maar de bevolking van New York voerde niets aan. Zjj was met stomheid geslagen, zy was compleet ontgoocheld. Pas toen zij over haar onthutstheid heen was want zjj voelde zich bekocht; zjj was jarenlang om den tuin ge leid! vond zjj haar „Spucke" terug, gelijk men dat in Duitschiand zoo drastisch uit drukt. En in de New Yorksche pers ontstond, zooals dat by ernstige vraagstukken in Amerika gebruikelgk is. een grondige dis cussies over het onderwerp. Van alle kanten stroomden de ingezonden stukken binnen, en de redacties deden haar uiterste best, het probleem van alle kanten te belichten. Tot dat een roofmoord de bladen van de kussen van Paul Mun' verloste... Moeten wg ons echter met een roofmoord laten afschepen? Ten slotte gaat het hier inderdaad om een principe, niet alleen voor den heer Muni, maar voor ons allen. Het gaat hier om het bestaan van de illusie! De heer Muni en zijn kornuiten worden ten slotte betaald, en fatsoeniyk betaald... waarvoor? Voor het uitbeelden van rollen. Voor het scheppen van een illusie. En dus voor het Instandhouden van een bedryf, dat op de behoefte van deze Illusie berust. Waar zou het heen moeten, als iedereen maar het recht kreeg, zich met een Jantje-van-Leioea van z'n taak ai te draaien? Als meneer Muni véél slechter betaald werd, zou men hem van sabotage betichten!! Het is sabotage. Als we ons by het bedrog van den heer Muni neerleggen, zullen we ons voortaan by iedere film afvragen, of er niet 'n loopje met ons genomen wordt En hy zal het met zyn collega's nog zóóver brengen, dat de films net zoo vervelend worden als het werkeiyke leven, dat ze voorwenden te weerspiegelen. Nee meneer de Muni. dat nemen wy niet Wij hebben voorloopig nog een Warenwet! Echte kussen alstublief of geld terug. Nieuwediep en Omstreken", genaamd „Vi- beno", namen een 5-tal leden der Commis sie zitting. Ook in deze vereeniging vervult de heer Velthuys de functie van secretaris. Ondanks het feit. dat in verband met de crisis in Den Helder de contanten belangrgk schaarscher gingen vloeien, bleef men niet bjj de pakken neerzitten, en liet Gods water over Gods akker stroomen. Integendeel: wg bezit ten nog steeds een aantal gemeenteleden met een bewonderenswaardig initiatief, die ook thans weer getracht hebben een goede geest te stimuieeren en Den Helder meer bekend heid te verschaffen in den lande. En zie: 1935 beleefde zyn „Remavi.". tentoonstelling op 't gebied van reddingwezen, marine en visscherg, en die zonder meer een succes genoemd mag worden. Dat dit alles mogelgk bleek, was voorna melijk te danken aan het lofwaardig samen gaan van de Marine met diverse plaatselijke instanties, een samengaan, dat al een bijster gunstig resultaat tengevolge had. De tentoon stelling werd officieel geopend door den mi nister van Defensie, toen nog Dr. Deckers, die bg deze plechtigheid een voor Den Helder zeer sympathieke rede uitsprak. Doch niet alleen sympathiek was deze: de spreker wist op buitengewoon juiste wyze het verband te leggen tusschen het drietal een heden, hetwelk van zulk een wezenlgk be lang voor de ontwikkeling dezer stad is. Vermelden wij voorts, dat de tentoonstelling welke gehouden werd van 1 tot 10 Juni bezocht werd door niet minder dan 22.000 ba- zoekers, waarbij er zeer velen waren van bul ten de gemeente. Het waren drukke dagen voor Den Helder: dezelfde week werd op het tot Helden der Zee omgedoopte Westplein door de Koningin plechtig onthuld het Reddingmonument en tevens geschiedde op den dag de inwyding van het borstbeeld van wijlen Prins Hendrik. Ongetwgfeld heeft deze tentoonstelling vruchten gedragen, en Den Helder een belang rgke stoot inzake publiciteit gegeven. Het geen dan de bedoeling was. Den 4en Juni werd Wetnouder de Boer, als voorzitter van het Comité, benoemd tot Ridder ln de Orde van Oranje Nassau, er eveneens de heer L. Bandsma, de yverige secretaris van 't Monumenten-Comité. Coen Bot kreeg van de Koningin de kleine gouden medaille der Redding My. De Nederlandsche rondvlucht. In Augustus kreeg Den Helder zyn aan deel in de Nederlandsche Rondvlucht. Vlieg kamp „de Kooy" ontving niet minder dan 54 toestellen, welke te Eelde gestart waren. Dit Internationale gezelschap gebruikte op Zeebad Huisduinen zyn lunch en het waren tal van hartelgke woorden, welke er tgdens deze restauratie ten aanzien van den „gastheer" gesproken werden. Tentoonstellingen. In Maart organiseerde de slagersvereeniging een vaktentoonstelling, welke ongetwyfeld als een succes gesignaleerd mag worden, terwyi 23 en 24 Mei een bezoek gebracht werd door de Reizende Tentoonstelling van het „Neder landse!) Fabrikaat". Den Helder zou Den Helder niet zgn als er niet tal van bazars georganiseerd waren, vooral van de zijde van lcerkelgke instanties. Dit blijkt nog steeds het beproefde middel te zgn, slinkende financiën te steunen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5