Radio-programma Abonneert II ou dit blad Op en om het Binnenhof. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HELDERCSHR COURANT VAN ZATERDAG 4 TANUART 1936. Binnenland. Tegen telefoonpaal gereden Doodslag. Fraude van gemeente^ ambtenaar. Hevige twist te Bergeijk. Invitatie tot diefstal. Wtekkroniek Een merkwaardig parlementair jaar afgesloten. -• Personen op den voorgrond. - Wat zal 1936 ons brengen? Den Haag, 2 Januari '36. Een nieuwe jaarkring is aangebroken! En een gelukkig! aangeboren optimisme doet den mensch altijd weer hopen op meer geluk en voorspoed, of in elk geval minder teleurstellingen dan het afgeloopen jaar heeft opgeleverd. Zeker op economisch terrein zou het geen overbodige weelde zijn, als de ver wachtingen in dit opzicht eens al is het slechts zeer ten deele werden verwezenlijkt! Minister Colijn heeft even vóór zjjn ver trek naar Zuid-Frankrijk, waar hij met zijn gade eventjes gaat uitblazen op Nieuw jaarsdag voor de radio-microfoon een rede uitgesproken om het Nederlandsche volk toe te spreken en het te wijzen op den duren plicht, in dezen uiterst-moeilijken tijd kracht in samenwerking te zoeken. De „toon" van 's ministers rede was diep-emstig en zal velen misschien 'n ietsje te somber hebben geklonken, hoewel de ons alom bedreigende gevaren stellig nopen tot de ernstigste be zinning. Het onderhoud, dat een redacteur van de A. R. „Standaard" met minister Gelissen had over onze economische perspectieven is ongetwijfeld van meer-opwekkenden aard dan de vermanende rede van den premier. Ir. Gelissen ziet immers concrete lichtpun ten, verklaarde ronduit, dat wij het nieuwe Jaar ingaan met meer vertrouwen, hopend, dat de reeds geconstateerde opleving een blijvend beteren toestand voor ons volk zal brengen. Z.Exc. wees er namelijk op, dat in sommige takken van nijverheid een onmis kenbare gunstige tendenz valt waar te ne men, en voorts, dat het handelsverdrag met de V.S. van Noord-Amerika kan leiden tot verruiming van afzetgebied. Wie voelt de neiging niet in zich opkomen, de goede verwachtingen van onzen minister van handel te deelen? Dr. Colijn heeft reeds meermalen betoogd, dat ons land veel later dan andere landen van de crisis te lijden heeft gekregen en daarom ook later tot herstel zal komen. Wij kennen de Bijbelsche historie van de zeven vette en de zeven magere jaren. Welnu, zes jaren van teruggang liggen ach ter ons, het zevende zijn wjj ingetreden, laten we hopen, dat de klassieke historie zich nog eens herhalen zal en wij binnenkort al duidelijker de kenteekenen zullen zien van den „overgang" naar de snel naderende „vette jaren", welke dan natuurlijk niet tot een zevental beperkt behoeven te blijven! A.s. Dinsdag-avond komt de Eerste Kamer en daarmee de Volksvertegendiging voor het eerst in dit jaar bijeen, om het anti- cumulatie-ontwerpje af te doen. Er valt mo menteel over 't openbare parlementaire werk niet veel bijzonders te melden en kan ik dus de gelegenheid wel even aangrijpen voor het houden van een korte retrospectieve beschou wing. Een terugblik op het Parlementaire jaar 1935 brengt ditmaal tot uiteenzettingen van ongewonen aard. En dit wordt niet in de eerste plaats veroorzaakt door het gebeuren in Juli j.1. ons allen nog versch in het geheugen liggend en oorzaak van de „ver nieuwing' van het oorspronkelijke Kabinet- Colijn, dat sinds begin-Augustus geen „Crisis- Kabinet" meer heet en ook niet direct door de onderwijs-strubbelingen, maar door een typisch verschijnsel, dat eigenlijk geheel strijdig lijkt met wat men den „geest des tijds" pleegt te noemen. Niet alleen in het buitenland neemt men de neiging tot het „collectivisme" waar, ook bij ons treedt telkens den zin tot organisee- ren, tot coödineeren, tot ordenen „orde ning', het groote modewoord! op den voorgrond. Dit jaar b.v. werd de regeling nopens het verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten wet. Hier bespeurt men immers een belangrijke schrede op het moeilijk begaanbare pad der bedrtjfsordening. Op het gebied der scheep vaart, van het verkeer verkreeg de Regee ring macht en bevoegdheid, regelend, coër- dineerend op te treden. Men moet in toene mende mate rekening houden met groepen, massa's, en de wenschen en inzichten van den enkeling hebben maar al te vaak dezelf de uitwerking als die des roependen in de woestijn. Wie zich niet „organiseert", telt niet mee; de kracht van iemands betoog wordt afgemeten naar de hoogte van het cij fer zijner aanhangers. Kort geleden heeft zich in de Tweede Ka mer een geval voorgedaan, dat een zeer dui delijk licht werpt op de waarheid dezer din gen. De heer Duys maakte zich los van zijn verband met de Sociaal-Democratische Ka merfractie en wil tot de komende verkie zingen als „eenling" de socialistische idealen in den ruimsten zin genomen blijven verdedigen. Edoch: De Voorzitter kan hem geen spreektijd verleenen; de spreektijd is per fractie gerantsoeneerd. Slechts indien mr. Duys zich tot „fractie", dus tot „partij" bom bardeert kan hem een brokske van den na- nionalen tijd worden gegund. Het „geval-Duys" vormt nu een van de ty pische symptomen, welke ik aan het begin dezer regelen beoogde en die ik in strijd acht te .met den tijdgeest. Want men lette wel: Nog zelden heeft een Parlementair jaar zóó veel gerucht en strijd rondom „personen" doen zien als het welhaast gestorven 1935 Men onderscheidde echter wel. Namen van regeerings- en partijleiders, die als zoodanig optreden, worden natuurlijk steeds genoemd en zijn van dag tot dag het middelpunt van de aandacht des volks. Zoo traden mannen als Colijn en Aalberse tijdens het conflict van Juli op den voorsten voorgrond, doch dat ge- schiedd meer als vertegenwoordigers van eenheden dan als personen. Neen, het gaat om zuiver .particularistisch" optreden! En dan brandt ons reeds een naam op de lippen: Mr. Marchant! Het begon dit jaar met minister Steen- berghe, die door een persoonlijke overtuiging het Kabinet moest verlaten. Dat rakelde heel wat stof op! Maar dat was niets bij de „herrie", welke ontstond na den geloofsover gang van den heer Marchant, die als „spel lingsminister" blijk had gegeven van een door velen wat al te zelfstandig geacht eigen inzicht, en aldus reeds sterk „als persoon" becritiseerd wasNog zelden zal in ons vaderland een geval met een zoo zuiver-per- soonlijken inslag punt van heftige meenings- verschillen hebben uitgemaakt! Maar we gaan door. Prof. Visscher ver schijnt ten tooneele. Ook hij is in de Kamer een uitzonderlijke rol gaan spelen. Officieel behoorde hp tot de Anti-Revolutionaire frac tie, doch reeds sinds lang wist men, wat zulks in de practijk te beduiden had. Voorts staan we voor het „geval"-Westerman. Deze bewonderaar van de fascistische discipline kan zich niet vereenigen met de inzichten van de mannen, die hem op het kussen der eere hebben gebracht. Een hoogst-eigenaar- dig conflict! En zou het te ver gezocht zijn, als wij ook dr. Kortenhorst gaan tellen bjj de mannen, die de aandacht trokken door een gestie, welke van onafhankelijksheidszin getuigt! Zijn critiek op het huidige Duitsche recht, op de ondergrondsche actie van Duitsche agenten hier te lande was scherper dan di plomatieke omzichtigheid vordert. De onge hoorde reactie bij onze Oostelijke naburen be wijst dat. iZehier dus een aantal hoogst-eigenaardige symptomatische verschijnselen! Ondanks de moderne bewondering voor „eenheid" en ge lijkvormigheid openbaart zich een geestelijke zelfstandigheid, welke doet denken aan de dagen, dat ons Staatkundig leven meer werd beheerscht door personen dan door groepen. Mag in dit verband niet nadrukkelijk gewe zen worden op eveneens een zuiver-persoon- lfjk opthreden van dr. Colijn, toen hij in de Tweede Kamer-vergadering van 13 Novem ber j.1. een „cri de coeur" slaakte, uitroe pend, dat hij het evenredig kiesrecht „ver foeide". Juist door het verschijnsel, dat het betrachten van de evenredigheid tot versnip pering der parlementaire krachten leidt, dat te veel de afwijkende meeningen gelegenheid krijgen, over het landsbelang medezeggen schap te krijgen, kwam de premier tot zijn hartekreet. Natuurlijk was daaraan het gebeurde van Juli niet vreemd. Nog steeds bljjkt het vor men van een parlementair Kabinet onmoge lijk, In de Kamers is een minimum aan sa menwerking niet te verkrijgen; althans, men wil zich voor de toekomst in geen enkel op zicht binden. Slechts is geval voor geval overeenstemming mogelijk. De regeering moet dan ook rekenen op wisselende meer derheden. Doordat de Socialisten laatstelijk stemden vóór de opcentenverhoogingen kon minister Oud overwinnen. Bij allerlei gele genheden blijkt, dat er van „Regeeringspar- tijen" geen sprake meer is. Bij de bestendi ging van de korting op de Indische pensioe nen teekende een belangrijk deel der Ka tholieke fractie verzet aan. En zelfs de V.D. waren verdeeld bij de defensie-begrooting. Om het bij deze voorbeelden nu maar te laten. De politieke toestand werd in het thans af geloopen jaar verwarder. De Socialisten be- geeren de leiding, in samenwerking met de Katholieken. Maar deze willen op z'n minst een „Dritte im Bunde", en die meldt zich niet aan. En wat zouden eventueele nieuwe verkiezingen kunnen opleveren? Stellig de binnenkomst van een nieuwe groepeering, welke vijandig staat tegenover elke samen werking met niet gelijkgezinden. De Natio naal-Socialisten kregen dit Jaar hun eerste vertegenwoordigers in den Senaat; de ge schiedenis met een „anderen Marchant", den heer de Marchant et d'Ansembourg (die wei gerde aan de Kamercommissie inlichtingen te verschaffen aangaande zijn antecedenten) geeft immers reeds eenig idee van wat deze partij voor mogelijkheden opent. Gelukkig zijn er lichtpunten. De positie van onze munt is stevig, wat weer een ge volg kan worden geacht van een soliede financieel beleid. Mede werd de financieele positie van talrijke gemeenten geconsolideerd. Ook in Indië zijn hoopvolle teekenen merk baar. Voorts mag er sprake zijn van een alleszins voldoende gezagshandhaving; de tijd van de „Zeven Provinciën" is voorgoed voor- bfl Als de economische omstandigheden maar even gunstiger worden, dan zullen de gevol gen onmiddelljjk merkbaar zijn. Want er is reeds veel „aangepast". In het najaar kreeg het groote bezuinigingsontwerp zijn beslag (buiten de onderwijsmaterie) en verlaging van vaste lasten ligt in het voornemen. De groote ramp is nog steeds de werkloosheid! De opvolger van Exc. Steenbergh, prof. Gelis sen, die na de Kabinetscrisis een eigen de partement van Handel kreeg, terwijl Land bouw als geheel aparte bemoeiing werd over gedaan aan dr. Deckers, den ex-bewindsman van Defensie, ontwierp een industriefinan cieringsplan, dat spoedig in het nieuwe jaar in de Kamer zal worden behandeld. Van den in '35 verichten positieven legis- latieven arbeid heb ik reeds genoemd het ondernemersovereenkomsten- ontwerp. Ook mag niet vergeten worden de materie, welke tot den radio-vrede heeft geleid; de ontwor- per N.V. „Nozema". Hierin is minister De Wilde, die met zijn tjjdregeling en zijn wijzi ging der Kieswet minder fortuinlijk was, zeer gelukkig geweest. Tal van maatregelen ten bate van den Middenstand kwamen tot stand. En natuurlijk mag zeker niet ver zuimd worden melding te maken van de groote eenstemmigheid, waarmee de Staten- Generaal zich vereenigd hebben met het sanctie-ontwerp, een zaak van groote, inter nationale beteekenis! In de huidige parlementaire periode zal behalve wat ik reeds eerder noemde nog veel belangrijks worden aangevat: Grond wetsherziening; de bruggenbouwkwestie; de Pachtwetmaterie; diverse onderwijszaken, om slechts enkele punten te noemen. Tenminste: als het Kabinet nog „tijd van leven" wordt gegund! 1935 ontrukte ons verschillende bekende politieke persoonlijkheden. Minister Kalff ont viel ons door den dood, alsmede de Kamer leden Schaper en Smeenge. Nog in de kracht zijner jaren overleed jhr. Beelaerts van Blok land, de griffier der Eerste Kamer. Zoo staan wij dan alweer voor een nieuw jaar. Met '36 in het vooruitzicht kan worcten gerekend op toenemende politieke spannin gen, zeker, als de economische vooruitzichten niet verbeteren. Er zijn er, die de politieke toekomst somber inzien, doch er is reden öm aan te nemen, dat ons volk te verstandig moet worden geacht voor het zetten van zeer onberaden stappen. Maar dat de niet ver af zijnde toekomst groote veranderingen zal doen zien lijkt wel vast te staan. Iedere ver andering is geen verbetering, het zij gaarne toegegeven Doch elke verbetering beteekent nu eenmaal een verandering en daarom mo gen wij geen wijzigingen schuwen. Slechts moeten wij allen ertoe meewerken, dat het nieuweook iets goeds beteekent. Parlementariër. NIEUW JAAR8WENSCHEN TEN FALEIZE. H.M. de Koningin heeft Woensdagnamiddag te 6 u. de hooge Nederlandsche autoriteiten en te 6.15 de dames en de heeren van de hof houding in de gelegenheid gesteld hun nieuw- jaarswenschen aan te bieden in het Paleis Noordeinde. H.M. de Koningin heeft Donderdagmiddag te 12 uur ten Paleize Noordeinde de dames en heeren van het Corps Diplomatique in de ge legenheid gesteld hun nieuwjaarswenschen aan te bieden. ONVERANDERDE BOTERPRIJS. De commissie-noteering voor Nederlandsche boter is wederom vastgesteld op 59 ets. per kg. HET NIEUWE SCHIP DER H.AX. Gisterochtend is op de werf van de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij de kielleg ging voor het nieuwe schip der Holland Amerikalijn geschied. MINDER SCHEPEN TE AMSTERDAM IN 1935. In het afgeloopen jaar werd Amsterdam aangedaan door 2893 zeeschepen met een bruto-inhoud van 19.805.003 m3, tegen 3222 schepen met een bruto-inhoud van 21.984.147 m3. in 1934. Dit beteekent dus een verminde ring van 329 schepen en van den bruto- inhoud met 2.179.144 m3. DR. COLIJN MET VACANTIE. Naar Zuid-Frankrijk, De minister-president en mevrouw Colijn zijn Woensdag per s.s. „Johan de Witt" naar het Zuiden van Frankrijk vertrokken, waar zij eenigen tijd zullen vertoeven. Z(j worden tegen 21 Januari a.s. in Den Haag terug verwacht. DALENDE VEILIN GOMZET IN NOORD-HOLLAND. Blijkens het ter ledenvergadering uitge brachte jaarverslag vande prov. commissie uit de veilingen in N.-Holland heeft de om zet in de. periode 1 Jan.—1 Aug. 1935 bedra gen 5.518.000 tegen 6.732.000 in hetzelfde tijdvak van 1934. De koolvoorraad bedroeg, als gevolg van oogstmislukking, 45% millioen kg minder dan vorig jaar. EXAMEN COMMISSIE STUURMAN AAN BOORD VAN KOOPVAARDIJSCHEPEN EN VOOR DK SLEEPVAART. De minister van waterstaat heeft goedge keurd: L voor het jaar 1936 te benoemen in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen en voor de sleepvaart: tot lid en voorzitter: den heer A. M. van Roosendaal, gep. kapi tein ter zee, te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangend lid en plaatsvervan gend voorzitter: den heer M. H. Halewijn, gep. kapitein ter zee, te 's-Gravenhage; tót plaatsvervangend lid en tot secretaris: den heer J. W. K. Tjjl, gep. luitenant ter zee: der 1ste klasse, te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangend lid en plaatsvervan gend secretaris: den heer mr. C. G. J. B. Henny, oud-lands advocaat in Nederlandsch-Indië, te Wasse naar; tot leden de heeren: C. Aronstein, gep. vice-admiraal, te 's-Gra venhage; J. Steenborg, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, te Haarlem; tot plaatsvervangende leden, de heeren: P. C. Coops, gep. kapitein ter zee, oud- directeür van het Marine-Etablissement te Soerabaja, te 's-Gravenhage; G. C. Glasius, oud-hoofdmachinist ter koopvaardij, te Rot terdam. J. H. Götz, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, te Voorburg; H. A. Gregory, gep. kapitein ter zee, te Wassenaar; L. M. J. Gregory, gep. kapitein ter zee, te Wassenaar; B. Holthuis, gep. gezaghebber bij de Gouver nementsmarine in Nederlandsch-Indië, te 's-Gravenhage; M. A. Hooykaas, oud-gezag voerder ter koopvaardij, te Rotterdam; C. P. Kaptein, gep. hoofdofficier van den Marine stoomvaartdienst der 1ste klasse, te 's-Gra venhage; D. Moerman, walkapitein bij den sleephulp- en bergingsdienst bureau Wijsmul ler in Den Helder; H. A. G. Schippers, oud gezagvoerder ter koopvaardij, te 's-Graven hage; J. Schuurman, oud-gezagvoerder ter koopvaardij; te Hillegom; N. C. Stam, oud- hoofdmachinist ter koopvaardij, 1 eeraar aan de zeevaart- en visseherijschool te Sehevenin- ZONDAG 5 JANUARI. Hilversum I, 1875 m. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 6.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Voetbalnieuws. Tuinbouwpraatje. 9.30 Vervolg orgelspel. 9.45 Lezing. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 AVRO-Aolian-orkest. 1.15 Causerie. I.36 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Zang en piano, 3.0J Radiotooneel. 4.1o Gramofoonpl. «.30 He„ Weesper Mannenkoor. 4.50 Sportnieuws, gramofoonpl. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Voetbalpraatje, sportnieuws, gram.pl. 6.00 Mignon-kwintet. 6.30 Radiotooneel. 7.00 De Flierefluiters en solisten. 8.00 Berichten. 8.15 Omroeporkest m.m.v. solist 9.05 Radiojournaal. 9.20 Gramofoonpl. 9.40 Kovacs Lajos' orkest. 10.00 Voordracht. 10.20 Kovacs Lajos' orkest. II.00 Berichten. 11.2012.00 De AVRO-Decibels. Hilversum D, 301 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.16 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonpl. 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna gewijde mu ziek. 12.15 KRO-orkest, lezing en gramofoonpl. 3.00 Causerie. 3.20 Gramofoonpl. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.30 Orgelspel. 6.00 Nea. Herv. Kerkdienst. Hierna orgelspel. 7.45 Sportnieuws, voordracht, berichten. 8.20 Concert m.m.v. solisten, koor en orkest. 8.55 Gramofoonpl. 9.10 KRO-orkest. 9.45 Gramofoonpl. 9.55 KRO-Melcdiste». 10.20 Gramofoonpl. (Om 10.30 Berichten). 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 6 JANUARI. Hilversum I, 1875 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl. en piano. 9.00 De Zonnekloppers. 10.040 VPRO: Morgenwijding. 16.15 Voordracht en Orvitropia. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 De Flierefluiters en solist en gramo- "nonpl. 3.00 Lezing. 3.30 Viool en piano. 4.00 Orgelconcert. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 De Notenkrakers en gramofoonpl. 6.x5 Muzikale causerie met illustratie. 7.10 Lezing. 7.30 Zang, viool en piano. 8.00 Berichten: 8.10 „De Stem des Volks", Utr, Sted, orkest en solisten. 9.00 Radiotooneel. 9.45 Gramofoonpl. 10,00 Dam-nieuws. 10.05 Berichten. 10.10 E. Walis' ensemble. 11.0012.00 Gramofoonpl. en piano. Hilversum n, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 1L00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie. 3.15-^-3.45 Gramofoonpl, 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonpl. 5.25 Tenor en piano, 6.30 Vragenuur. f.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 7.55 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 Kamerorkest. 8.50 Causerie. 9.20 Vervolg kamerorkest. 10.05 Berichten. 10,10—11.30 Gramofoonpl. DINSDAG 7 JANUARI. Hilversum I, 1875 «*n. A,VRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9,00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Zang en orgel. 12.30 Je' ty Cantor's ensemble. 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Knipcursus. 4.00 Zang en piano. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Omroeporkest en gramofoonpl. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Belastingpraatje. 7.30 Engelsche les. 8.0Ö Berichten. 8.1Ó Revue-uitzending. 10.20 Serieuse muziek. 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Berichten. 11.10—12.00 Populaire en dansmuziek. Hilversum II, 301 m. KRQ-uitzenU.ng. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur.- 12.15 Gramofoonpl. 1.00 KRO-orkest. I.5Ó Gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonpl, en KRO-orkest. 5.30 Koorconcert. 6.00 KRO-orkest. 6.40; Inzingen. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.10 KRO-Melodisten en zang. 9.15 Causerie. 9.30 Symphonie concert. 9.50 Radiotooneel. 10.15 Berichten. 10.20 Symphonie concert. II.00 Gramofoonpl, 11.15 KRO-Boys. 11.45—12.00 Gramofoonpl, gen, te 's-Gravenhage; H. G. J. Uilkens, oud gezagvoerder ter koopvaardij, te Haarlem; G. J. H. Verbeek, gep. officier van den Ma rine-stoomvaartdienst der 2de klasse, te 's-Gravenhage; L. P. W. van der Wal, gep. schout-bij-nacht, te 's-Gravenhage; H. C. IJkema, oud-gezaghebber bij de Gouverne mentsmarine in Nederlandsch-Indië, te Voor burg; n. te bepalen, dat de commissie, bedoeld in I, te 's-Gravenhage zitting zal houden. EXAMENCOMMISSIE STUURMAN EN SCHIPPER AAN BOORD VAN ZEE- VISSCHERSVAARTUIGEN, ENZ. De minister van waterstaat heeft goedge vonden voor het jaar 1936 te benoemen in de centrale commissie voor de examens ter ver krijging van diploma's van stuurman en van schipper aan boord van zeevisschersvaar- tuigen alsmede van diploma's van schipper aan boord van kustvisschersvaartuigen: tot lid en voorzitter: den heer A. M. van Roosendaal, gep. kapi tein ter zee, te 's-Gravenhage; tot lid en secretaris: den heer C. Lieuwen, directeur der zee vaart en visseherijschool te Scheveningen, te Scheveningen tot plaatsvervangende leden, de heeren: G. Duyckinck Sander, oud-directeur der vissehe rijschool te IJmuiden, te IJmuiden; J. C. Kruyt, oud gezaghebber bjj de Gouverne- ments-marine in Nederlandsch-Indië, te Heem stede; W. F. ridder van Rappard, arts te 's-Gravenhage; H. A. G. Schippers, oud-ge zagvoerder ter koopvaardij te 's-Gravenhage; N. C. Stam, oud-hoofdmachinist ter koop vaardij, leeraar aan de zeevaart- en vissehe rijschool te Scheveningen, te 's-Gravenhage; dr. A. M. Streef, te 's-Gravenhage; G. J. H. Verbeek, gep. officier van den marine-stoom vaartdienst der 2de klasse, te 's-Gravenhage. KON HAAR MANTEL NIET AANTREKKEN. Heftige rheumatische pijnen verdreven. Vrouwen komen er gemakkelijk toe zich in het begin over pijnen geen zorgen te maken. Zij zeggen: „Het zal binnen een paar dagen wel over zijn". Maar al te dikwijls echter worden deze 2 dagen, 2 weken. De pijn treedt veelvuldiger op, om zich tenslotte in een be paalde spier of gewricht vast te zetten. Dan is het zoover dat de rheumatiek weer een nieuw slachtoffer heeft gemaakt. Rheuma tiek moet gij bestrijden direct wanneer gij de eerste pijnen voelt. Onderstaande brief van mevr. D. S. zal U interesseeren: „Ik leed aan heftige pijnen in mijn schou derbladen. De pijnen waren zoo erg, dat ik mijn armen niet meer boven mijn hoofd kon brengen. Mijn mantel kon ik zonder hulp niet aantrekken. Ik begreep dat dit rheumatische pijnen waren. Omdat ik nog jong ben, wilde ik er eens en voor goed een eind aan maken. Ik dacht: ik moet het kwaad bij de wortel aanpakken. Dikwijls had ik over Kruschen Salts gelezen. Dit leek mij daarom het juiste middel. Toen ik mijn tweede flacon had opge bruikt, waren mijn pijnen volkomen verdwe nen. lederen morgen op de nuchtere maag nam ik een dagelijksche dosis. Ik raad Kru schen Salts aan al mijn vrienden. Het doet mij oprecht genoegen, dat ik U dit kan schrijven". Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak door urinezuur in het bloed, dat ontstaat door gisting van in het lichaam opgehoopte afval stoffen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waar dóór de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen volkomen uit het lichaam zullen wor den verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen, terwijl boven dien de geheele gezondheidstoestand enorm zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bi) alle apothekers en erkende drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handelsmaatschappij, Am sterdam, voorkomt. Adv. Een 102-jarige te Breda. Donderdag, heeft mevrouw K. van de Wall Berman te Breda, in groote opgewektheid haar 102en geboortdag gevierd. Mevrouw van de Wall, die haar levens avond slijt ten "huize van haar schoonzoon, gep. generaal-majoor Mathol de Jongh, ver heugt zich nog in een uitstekende gezondheid. Alleen het loopen gaat, nadat zij op 98- jarigen het ongeluk heeft gehad een been te breken, niet meer. De vader van mevrouw van de Wall was ontvanger van 's Rijks middelen te Brugge en vluchtte bij het uitbreken van den Belgischen opstand in 1830 met de kas via Engeland naar Noord-Nederland, waar hij rijksontvan ger te Weesp werd. Daar zag de thans 102- jarige het levenslicht. Betrekkelijk jong huwde zij met den des tijds zeer pupulairen infanterie-officier K. van de Wall, die sinds vele jaren is over leden, doch bij de oudere officieren nog niet vergeten. Mevrouw van de Wall heeft haar 102en verjaardag temidden van haar familiekring doorgebracht. In den middag zijn verschei dene militaire en civiele autoriteiten haar hun opwachting komen maken. DE „JOS MARIE" TE IJMUIDEN. De motorboot „Jos Marie" is, na van het Egmondsche strand tè zijn vlotgebracht, door de sleepboot „Blankenberg" te IJmuiden bin nengebracht, juist 31 dagen na haar vertrek van daar. De „Jos. Maria" in de hoofdstad. Het motorvrachtschip „Jos Maria" is met goed gevolg van IJmuiden naar Amsterdam gesleept. OUDEJAARSAVONDBUIT GESTOLEN. Een bewoner van het perceel J. v. Len- nepstraat 15, te Amsterdam, die zelden zijn huis uitging, maakte op Oudejaarsavond een uitzondering met deze gewoonte. Gedurende de anderhalf r dat hij niet thuis was, za gen inbrekers kans uit zijn woning 700 mee te nemen. Aan de gevolgen overleden. Woensdagavond is de negen-jarige H Vc. huizen te Voorthuizen in een bocht van d Garderbroekweg aldaar, met zijn moter teaen een telefoonpaal gereden. Hij kreeg zuika ernstige verwondingen, dat hjj nog denzelfden avond overleden is. Vier jaar geëischt. Donderdag had zich voor de rechtbank te Utrecht een 24-jarige bakkersknecht te ver antwoorden, die op 27 September j.1. in drift zjjn patroon met een broodmes doodstak. Ver dachte verklaarde, van diefstal te zjjii be schuldigd, een betichting die hem zoo kwaad maakte dat hij niet meer wist wat hij deed. Een bakkersknecht kwam mededeeling doen over het gebeurde. De patroon kon vol gens dezen getuige erg lasüg zijn, speciaal tegen verdachte, omdat bekend was, dat hij zou weggaan als hij ergens anders meer kon verdienen. Toen de baas een opmerking had gemaakt over „cigarettenrooken van mijn centen" was verdachte zoo kwaad g'eworden, dat hij tot zijn daad was overgegaan. De officier eischte vier jaar gevangenis straf en ter beschikking stellen van de Re geering. Uitspraak over 14 dagen. Verduistering van eenige duizenden guldens. De centrale recherche te Amsterdam heeft een gemeente-ambtenaar jgearresteerd, die in den loop van jaren de stad voor eenige dui zenden guldens benadeeld heeft. Deze gemeente-ambtenaar, een man van middelbaren leeftijd, was als commies werk-, zaam op de afdeelirjg Financiën ten stad- huize. Een groot aantal betalingsstaten, welke hij moest bijhouden, heeft hij valsche- lijk ingevuld en zich op die manier in den loop van eenige jaren, duizenden guldens weten toe te eigenen, die hij op eigen rekening liet overboeken. Hij deed dit steeds met kleine be dragen tegelijk, zoodat het lang kon duren, voor de controleerende instanties de fraude ontdekten. Het juiste bedrag van de fraude moet nog nader worden vastgesteld, waartoe het be heer van den aangehouden commies over de laatste jaren nauwkeurig zal worden nage gaan. j De commies heeft reeds een volledige be kentenis afgelegd en is ter beschikking van de justitie gesteld. De Ossche onderwereld voor de Bossche rechtbank. Hooger beroep aangeteekend. De Officier van Justitie bij de rechtbank ini Den Bosch heeft hooger beroep aangeteekend tegen de vonnissen in de Ossche strafzaken, welke op 30 December j.1. werden uitge sproken. Van Galen in verzet tegen vonnis van 12 December. De 25-jarige H. C. van Galen in is verzet gekomen tegen het vonnis van 12 December j.1., waarbij hij wegens den overval met roof op den landbouwer Christiaans te Heesch in 1933 tot 4 jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Zijn zaak zal door de rechtbank te Den Bosch op 7 Januari a.s. opnieuw behandeld worden. Oud-militair het slachtoffer. Woensdagavond is te Bergeijk een hevige vechtpartij geweest, waarbij een 54-jarig ge- pensionneerd oud-O.I. militair zoodanige stok slagen opliep, dat hij eenige uren later aan de gevolgen is overleden. De verdachte is een eveneens 54-Jarig man, die woont naast den verslagene. De verdachte, die is gearresteerd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld en naar Den Bosch gebracht. Beiden, de doader zoowel als de verslagene, staan niet ongunstig bekend. De verslagene ia gehuwd, zonder kinderen. De dader heeft een gezin met vier kinderen. DOOD DOOR SCHULD. Het Amsterdamsch Gerechtshof heeft het vonnis bevestigd der rechtbank, waarbij een 25-jarige administrateur uit Weesp wegens veroorzaken van dood door schuld is veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van van een jaar. De man had op 18 Febr. op den Soest- dijkerstraatweg bij Baarn met zijn auto een wielrijder aangereden, die op slag werd ge dood. 800 buitgemaakt, Het wordt den inbrekers nu en dan heel gemakkelijk gemaakt, n.1. als de sleutels ge reed liggen van de brandkast, zoodat de nachtelijke bezoekers de kasten gemakkelijk kunnen opensluiten en den inhoud mee nemen! Dit ia nu weer in den nacht van Woensdag op Donderdag het geval geweest bij de aan nemersfirma A. A. Gnirrep, te Amsterdam. Door opensluiting zijn er de inbrekers bin nengekomen en op het kantoor vonden zij de sleutels van twee kleine brandkasten op of in een open lessenaar liggen. De twee brandkasten waren met deze sleu tels dadelijk open te krijgen en uit de eene werd 200 en uit de andere 600 gestolen, waarmee de inbrekers langs denzelfden weg vertrokken als ze gekomen waren. JONGEN VERDRONKEN. Donderdagnamiddag waren twee jongens gaan roeien op de Vlaardingsche Vaart te Vlaardingen-Ambacht. De dertienjarige C. Douma uit Vlaardingen verloor daarbij het evenwicht en viel uit de boot. Tevergeefs trachtte zijn kameraadje hem door het toe werpen van een roeispaan te redden. De jon gen verdween in de diepte.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2