WIJ BOUWEN IN 1936..." T HOEKJ reuzenprojecten voor het komende jaar. roosevelt bjkt in de toekomst. POPULAIR BIJVOEGSEL VAN DE HELDERSCHE COURANT ZATERDAG 4 JANUARI f936 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN VAN DEN ANDES'TUNNEL TOT AAN DEN MONT BLANCI Menschen veranderen het wereldaanzicht. Aan beide zijden van het politiek front slijpt men het bijltje. ROOSEVELT's „NEW DEAL" KOMT WEER VOOR DEN DAG. VOOR DE Af door H. G. PEARL. De moderne mensch verandert het aan- ht der wereld in een minimum van tiid' Er bestaan geen afstanden meer en bestaat geen tijdroovende arbeid meer. Alle technische hulpmiddelen staan ons ten dienste, om binnen afzienbaren tijd onze plannen te verwezenlijken. Boor machines en springstoffen vernietigen datgene, wat wij vernietigd willen zien. Ijzer, staal en steen bouwen datgene op, waarvan wij hebben gedroomd. De mo derne techniek heeft zich ontleed tot op tiaar vezels. De menschheid, die deze techniek schiep, ziet steeds verder voor uit en zijn plannen worden steeds gigan- ter. Dwars door Florida. Het is echter nog de vraag, of reeds in het jaar 1936 een tweede kanaal dwars door het Midden-Amerikaansche continent zal komen, of tenminste of de werkzaam heden ertoe dan reeds een aanvang zullen nemen. Amerika wil n.1. een concurrentie zien voor het Panama-Kanaal, waarvan men niet langer meer afhankelijk wil zijn. Het nieuwe kanaal moét grooter, veiliger zijn en meer presteeren Het half-elland wil men in een eiland scheppen, a Dwars door Florida trekt men een ka naal. Nabij Jacksonvillë wil "men begin nen het water moet naai- het Zuiden, in de. buurt van Port Inglis loopen. 195 mij- Te ft lang zal dit «anaal worden. De scheepvaartlijnen, dié Kïêrj ö~m""lTaar~ Texas te komen of naar New York door te varen, een langen omweg met een dik wijls moeilijke reis door den Golf van Mexico moeten ondernemen, zullen in de toekomst heel wat uurtje uitsparen. Intusschen is het oordeel der inwoners van Florida zeer gemengd over deze nieuwe Kanaal-kwestie, daar b.v. de wa terverhouding door dit kanaal duurzaam kan worden beïnvloed. Vermelden wij nog een kanaalplan, dat men in 1936 verwezenlijkt wil zieii: het verbindingskanaal van den Wolga naar Moskou, om dezen stad tot een regel rechte zeehaven te maken. Tunneidroomen in drie wereld- deelen. Veel talrijker en veel grootscher als de kanaalprojecten zijn de tunnel-bouwplan nen, welke men eveneens in het komend jaar verwezenlijkt wil zien! Beginnen wij met het jongste plan: men gelooft de doorboring van den Andes tusschen Chili en Argentinië thans financieel te hebben verzekerd. Toch blijven zelfs de meest op timistische financleele experts zeer voor zichtig in hun calculaties. Tenslotte moet deze tunnel een lengte hebben van 35 km, terwijl men voor den bouw het beste van het beste materiaal noodig heeft. Zelfs de Mont Blanc-tunnel, die de verbinding van Frankrijk naar Italië moet onderhouden en sedert vele maanden in het middelpunt staat van internationale besprekingen, moet zijn record aan den Andes-tunnel afstaan. En dan nog niet te- spreken van den Gibraltartunnel, welke Europa met Nd.- Afrika zal verbinden!...:.. Blijven de groote mogendheden in Europa in het komend jaar in vredige samenwerking, dan zal de Gibraltar-tunnel een groot stuk verder komen. De Japanners zullen als voorbeeld van een gigantischen, groote Korea-tunnel een verbinding van de twee belangrijkste eilanden onder den zeebodem zien te scheppen. De Japanners houden er echter van hun plannen geheim te houden. Euro pa is er van overtuigd, dat Japan op een goeden dag met zijn volkomen uitge werkte plannen voor den dag zal komen en de wereld verwonderd zal doen staan. MIHloen P.K. uit eb en vloed. h» den Amerikaanschen Passamaquoddy- hocht is mg-n bezig, het eerste groote „getij de werk" uit de aarde te stampen. Hier zal men het wisselspel van eb en vloed voor de eerste maal sedert het be gin van de wereld in een reusachtigen omvang benutten; millioenen pk zullen in dienst der menschheid worden gesteld. Gelijktijdig bouwt men in Zuid-Amerika, in Afrika, in vele deelen van Azië, met Amerikaansch kapitaal, nieuwe „zonne- machines" op, welke met' behulp van seleniumcellen het licht en de zon direct in eleetrischen stroom kunnen omscha kelen. Reuzen uit steen en staal. Het zou te ver voeren, alle machtige bouwprojecten te vermelden; wélke de moderne menschheid in de naaste toe komst hoopt uit te werken. Doch dit staat vast: 1936 staat in „het" teeken der moderne techniek. Spreken wij nog slechts van een pro ject, dat zeker vermeldenswaard is. Thans begint men reeds aan den bouw van een reuzentoren, welke in 1937 zal worden gébruikt, bij! de Parijzer Wereldtentoon stelling. De toren zal zoo' hoog zijn, dat zij de geheele stad bij avond kan ver lichten. Aanvankelijk wilde men den to ren een hoogte geven van....... 2000 meter - thans zal men zich met 800 meter ver genoegen. Déze 800 meter beteekenen toch nog; een wereldrecord ten opzichte van alle hooge torens, over de geheele we reld. Feitelijk slaat; deze toren nóg; één record: zij zal n.1. zóó duur worden als géén toren ooit tevórenj Met geweldige plannen in het hoofd gaat men het nieuwe jaar 1936 tegemoet. Een beetje rustige ontwikkeling, stabili seering der financieèle verhoudingen en de wereld zal haar technisch wonder beleven Langzaamaan bereidt men zich in de Vereenigde Staten voor op de in het ko mend jaar plaats vindende presidentsver kiezingen. Candidatëntreden alreeds op het politiek podium en mét hen de tra- ditioneele slagwoorden. Aan beide zijden van het politiek front slijpt men het bijltje, waarmede men den vijand te lijf wil gaan; En, begrijpelijk, komen Roose- velts tegenstanders nu weer op de prop pen met 's presidenten „New Deal", het welk natuurlijk als schietschijf wordt ge bruikt van dé groeiende kritiek. En daar toe behoort ook zijn ai-beidsplan, hetwelk tot 1 December 1935 3,5 millioen werk- loozen aan arbeid zóu helpen. Deze vrome wensch ging evenwel niet in vervulling, ja, de regeering geeft toe, dat een mil lioen werkloozen, die eveneens in het plan waren opgenomen, zich slechts tevreden moesten stellen met de belofte! De andere 7 a 8 millioen moesten intusschen van de staatskas leven. Ongehoord scheen de som, welke het Congres den president éen jaar geleden voor de doorvoering van zijn program ter beschikking stelde. Nieuwe belastingen, nieuwe soorten van belasting waren nood zakelijk, om de 4 milliard dollars op te brengen. Doch millioen na millioen is van deze som afgebrokkeld en thans schijnt zelfs de voltooiing Van vele projecten een vraagstuk te worden. Hebben Roosevelts tegenstanders dan het recht, den presi dent als lichtzinnig en onnadenkend voor te stellen! President Roosevelts arbeidsprogram is een program op langen zicht Het is on getwijfeld een deel van den „New Deal", want de Amerikaan heeft nimmer ge leerd op langen zicht te werken. Hoe komt het anders, dat het grootste wyn- land ter wereld geen verouderde wgn heeft, dat het uit Engeland schoenleder moet Invoeren. Wanneer de" Amerikaan thans zijn geld investeert, wil hij er liefst morgen resultaten van zien! Het ongeduld der Amerikanen heeft veel bijgedragen tot het fiasco van Roose velts program. Wanneer een politicus tot het Amerikaansche volk roept: ..„Ik wil je helpen, vandaag aan den dag!", dan neemt de Yankee dat letterlijk op en ver wacht hij ook, dat hfl nog vóór dé avond is gevallen, is geholpen Toch schijnt het zelfs thans nog in Amerika Amerikaansch toe te gaan. Ten minste, dat zou men wel denken, als men leest van de 10 millioen dollars, welke het Bondsbestuur voor Openbare Arbeid ter beschikking stelde ter bestrijding der Malaria in de Noordelijke Staten, boven New York. Sedert jaren heeft zich ech ter geen geval van gevaarlijke malaria voorgedaan! Een groot deel der 10 mil lioen zijn waarschijnlijk verdwenen in de zakken der politici. De onthulling van het schandaal van Tugwell, waarbij de leider der instellingen voor emigratie en kolo- nisatie, prof. Tugwell, een staf "van. 12.089 beambten onderhoudt, wélke te zamen niet minder dan 1.750.000 dollars verdienen, heeft in geheel Amerika, en vooral onder de klassen der arbeiders, kwaad bloed gezet. „In troebel water Is het goed visschen", denken de splinter nieuwe candidatën voor den presidents zetel. De campagne kan dus een aanvang nemen. Alle hens aan den slag om Roose- velt en zijn geheelen „New Deal" van zijn politieken troon te stooten! „Ik zou je hebben aangegeven, als ér maar een getuige was, die gezie had, dat je me een klap op m'n neus had gegevem" „Roep er een, dan zal ik 't nog eens doen." - Dezer dageh bracht een geval van erger lijke baldadigheid door opgeschoten jon gens mij in aanraking met de desbetref fende ouders. In het gesprek, Óat ik met hen had, ont dekte ik, hoe, overigens plichtsvolle ouders, ten opzichte van het vraagstuk der puber teitsjaren hunner jongens geheel en al vreemd staan. Bovengenoemd géval, waar mee zich inmiddels ook de politie had bemoeid, heeft mé nog eens duidelijk doen zien, dat voor 14 tot 18-jarige jóngens, het gezegde: „Ledigheid is des duivels oor kussen" bittere waarheid is. Het heeft me daarnaast tevens aange spoord iets te zeggen over de beteekenis van liefhebberij werk voor jonge.en stel lig evenzeer voor volwassene menschen. Het is algemeen bekend, dat onder vak lui de „liefhebberij" niet best aangeschre ven staat. Geen wonder! Menig knutselaar Is vaklui den baas. Maar afgezien hiervan, is het onbillijk producten van liefhebberij- werk te gaan vergelijken met het werk van vaklui. Doch de vraag is echter deze: Heeft de liefhebberij beteekenis voor het geluk van mensch? En dan beantwoord ik deze vraag met een volmondig ja. Ik wil dit antwoord nader motiveeren. Ieder mensch heeft naast het werk, dat hij om den broode verricht, bëhoefte aan iets, dat hem aangenaam bezig houdt en gedurende eenige uren afleidt 'van het da- gelijksch werk. Velen zoeken dit in loos vermaak. Dat- is tenslotte hun zaak. Maar beter zijn zij er aan toe, die een „liefhebberij" er op nahouden. De een knutselt 's avonds eenige uren aan zaagwerkjes, de ander houdt zich be zig met snijwerk, een derde met schilder ren, een vierde met muziekbeoefening, een vijfde met teekenen, boetseeren enz. enz. En nu doet zich dit algemeene feit voor, dat de liefhebberij-bezigheid bijna steeds afwijkt van het dagelij ksehe werk. We mogen gerust als eerste oorzaak hierbij noemen het feit, dat vele menschen geheel niet in hun beroep passen. Zeer dikwijls blijft het liefhebberij-werk een zeer goede maatstaf bij beoordeëling, welk vak ge kozen moet worden. Doch aangezien aller lei omstandigheden den. doorslag geven bij de beroepskeuze, kómt er van deze laatste in de praktijk vaak weinig terecht. De jongen kiest geen vak, maar krijgt een vak. En al moge hy er op den duur aan -w-enneii. - zijft ,,hefhebberij-''~y«Qr eon ge paald vak verdwijnt niet. AIS het ëen flinke arbeider is, dan zal hij ih zjjn vrije uren zich er mede bezig houden. Wat hij dan tekort komt aan beroepsiiéfde en ge luk, vindt hij vergoed in zijn liefhebberij- bezigheid. Een feit, dat vaak is opgemerkt en ons reeds dadelijk bewijst, welk éen groote waarde er schuilt in liefhebberij-bezigheid ten ópzichte van het geluk van een bepaald mensch. Zelfs al zou 't werk, dat uit de handen van zoo'n mensch komt, het verliezen móé ten bij vergelijking met vakwerk, toch ia hiermede niets ontkend van de beteekenis, welke het heeft voor dezen man of déze vrouw in het leven. Een andere verklaring is deze. Men heeft wel eens gezegd, dat de aan leg van een mensch te groot is voor een bepaald vak. Ik aanvaard de waarheid dezer uitspraak ten volle. Het is voor flinke algemeen ont wikkelde menschen met goeden aanleg, mogelijk zich alleen bezig te houden met een vak. Hierbij komt nog, dat door de verindustraliseering, een ak meestal ver deeld wordt in zeer veel onderdeelen, waar door de aanleg nog beperkter ruimte krijgt om zich te ontplooien. Zoo gezien wordt het duidelijk, dat lief hebberij aanvullend werkt. Dit moet men vooral niet onderschatten! En ik raad ouders van niet-meer-school- gaande jongens in het bijzonder aan, deze dingen eens goed te overdenken. De lange winteravonden zijn voor druk ke jongelui met „ledigzitten" niet door te komen. Geeft hun een doel. Laat ze iets voor U maken. Zoekt met hen naar ge schikte werk-objecten. In een huishouden kan veel gebruikt worden. Ik denk aan doozen, rekjes, voetbankjes, kinderspeel goed, enz. enz. En daarnaast is er allicht iets te repa- reeren of op te knappen. Laat uw jongens het eens probeeren. Houdt hen van de straat en laat hen bezig zijn. Niet alleen beschermt ge hen voor allerlei ondoordacht kwaad, ge geeft hen bovendien nog iets mede, dat in hun lateren leven van groot gewicht zal kunnen zjjn.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5