Amsterdamsche Brieven. Modepraatje °AG. 4 ZATERDAG 4 JANUARI 1936 Goede voornemens. Notitie- en huishoudboek 1936. Uit onzen Iachsproeier. het werk, dat vrijwel niemand bepaald pret tig vindt. De planken behoeven nu slechts regel matig met een in zeesop uitgewrongen doekje afgenomen te worden en het zal iedere huisvrouw veel meer voldoening ge ven als zij haar glazen potten, potjes en bussen op het frissche zeildoek ziet staan. Het komt meermalen voor, dat de huis vrouw zich afvraagt, wanneer deze of gene werkzaamheden verricht zijn, wan neer een of andere kamer behangen ia, wanneer nieuwe gordijnen gekocht zijn of linnengoed is aangeschaft, wanneer de schoorsteenen het laatst geveegd zijn, enz. Wfl hebben ons zelf al deze en nog veel meer soortgelijke dingen wel eens afge vraagd en kunnen ons geheugen op ge makkelijke wijze te hulp komen, indien wij een stevig gebonden cahier aanschaf fen, waarbij opzij de letters van het alphabet zijn aangegeven. Wij hebben dan niets anders te doen, dan voor vegen van den schoorsteen de letter S op te slaan en noteeren op deze bladzijde Schoorsteen keuken geveegd, 3 Januari 1936; Be taald 2,en zoo zullen we vervolgens alle mogelijke dingen op betreffende let ters inboeken. We gaan zelfs verder en noteeren tevens, wanneer en aan wie een Tekening is betaald en rijgen de laatste aan een koord met pen. - Is hier eenmaal mede begonnen, dan 'Zal in de toekomst herhaaldelijk blijken, hoeveel gemak men van zoo'n boekje heeft, dat steeds op een vaste plaats voor het grijpen ligt Het komt juist zoo prachtig uit, want we staan weer aan den aanvang van een nieuw jaar en dan, u weet het wellicht uit ervaring, worden er allerlei voornemens uitgevoerd. Het nieuwe kasboek wordt dan tevens ingewijd en als goede huisvrouwen Hemen wij ons voor zelfs de kleinste uit gaven zorgvuldig te boeken en te trach ten te bezuinigen, waar even mogelijk is. Het is inderdaad zoo'n goede gewoonte óm alle uitgaven te noteeren, want zon der dat, weten wij werkelijk niet, waar ons geld blijft. Trouwens we kunnen hier door regelmatig nagaan of wij sommige -posten niet overschrijden en moeten be- -^uinigen. Het is gemakkelijk, indien wij overdag .op een bloc-note alle uitgaven noteeren, dan worden ze 's avonds in het huishoud boek overgenomen en de kas opgemaakt. Het reeds genoemde boekje zal buiten gewoon interessant zijn en als wij er later in bladeren en de aanteekeningen zullen "ons wellicht nog allerlei hiermede verbon den gebeurtenissen in herinnering brengen. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Gedurende de wintermaanden kan men steeds vorst verwachten en meermalen is deze zóó sterk, dat de waterleiding bevriest en er veel kans bestaat, dat de pijpen "springen. Hen doet verstandig om reeds vóór de yorst begint maatregelen te nemen en de 'aanvoerpijpen, die meestal dicht bij buiten muren liggen, dik te omwoelen met stroo, dat vastgebonden wordt, of om t wikkelen met reepen papier, b.v. een cm of tien breed. Strooien omhulsels van wijnflesschen be wijzen goede aiensten Een .ander goed middel is ae pijpen om te wikkelen met reepen goedkoop 'dit, terwijl men tenslotte nog eenige oude zakken over het geheel kan doen. Verstandig is het om 's avonds te voren de waterleiding af te sluiten en de kranen af te tappen. Voor het eerste ge bruik den volgenden morgen kan men wa ter in voorraad houden. Sleutels met een hol gedeelte, dat in het slot gestoken wordt weigeren na verloop van tijd hun diensten te presteeren. Het komt, doordat dit deel zich soms ophoopt met stof of vuil en niet ver genoeg in het slot gestoken kan worden. Wanneer men een haak- of breinaald in de opening brengt, helpt dit niet afdoende, echter wel, indien men een groote naald aan een kurk prikt en het andere uiteinde boven het gas gloeiend maakt en dit in de opening steekt, waardoor het vuil verkoolt en door kloppen verwijderd wordt. Millionair A: „Toen ik naar New-York kwam had ik geen zool meer onder m'n schoenen, en haast geen kleeren meer aan m'n lijf, en ik ben toch millionnair ge worden." Millionnair B: „Dat is nog niets, toen ik in New-York aankwam had ik totaal niets aan m'n lichaam." Millionnair A (woedend): „Je zit op te snijden, zoo iets is niet mogelijk." Millionnair B: „Toch wel. Ik ben in New-York geboren." Eenvoudige Middagjapon. VKK 1793 Het hier weergegeven model heeft als halsafwerking een smalle kraag en een paar scherpe gepunte revers, met knoopen op de stof gehecht en een groote fluweelen of satijnen strik; gladde mouwen. De ruimte aan voor- en rugpanden wordt verwerkt door het aanbrengen met smalle plooien groepjes, die aan den binnenkant gestikt worden. Men kan ook één breede uitloopende naad stikken, doch het eerste effect is mooier. Zesbaansrok met opgestikte midden- banen. Als materiaal kunnen wollen stoffen zoowel als fantasie-fluweel verwerkt wor den, hetgeen afhangt van de vraag of de japon aan een min of meer gekleed doel moet beantwoorden. Patronen in de maten 42, 44, 46 en 48 verkrijgbaar a 0.68. SPORTIEVE JAPON. VKK 1789. Tweed zoowel als diagonaal geweven stoffen voldoen buitengewoon voor deze sportieve, goedkleedende japon, die zoo bijzonder geschikt is voor werkende vrou wen. Het geheel vraagt geen lichte gar neering. die telkens omgewisseld moet worden, hoogstens worden het omliggende kraagje en manchetten van fluweel of velourschiffon gemaakt. VKK 1789 Het model heeft een opgestikte, rechte bovenpas en sluit met aardige afstekende knoopen. De mouwen zijn aangesloten. De lijn van het voorstuk zet zich nog even voort over het midden van den rok om daarna door een kleine horizontale lijn naar rechts onderbroken te worden. De opgestikte plooi springt op 30 cm. van den zoom af uit, geeft meerdere onderwijdte. Opgestikte zakken, een stofceintuur met gésp, in overeenstemming met de knoopen. Rechte rug en achterbaan. Patronen verkrijgbaar in de maten 40, 42, 44 en 46 0.58. OVERGOOIER VOOR MEISJES. VKK 1782 Schoolgaande meisjes moeten eenvou dige, practische kleecüng dragen, iets waaraan een overgooier zeker wel voldoet. VKK 1782 Gemakkelijk en vlug te maken van weinig stof, niet meer dan 1 hoogte van 1.30 m. breed, is de aanschaffing alleszins billijk te noemen. De uitsnijding aan de voorzijde is lager dan aan den rug, terwijl zoowel vóór- als achterkant uit één stuk geknipt zjjn, dat tot op kniehoogte aansluit daarna aanmerkelijk wijder wordt Aan de rug zijde zijn afgeronde stofreepen geknipt, die met een knoopsgat opde aan den voor kant aangezette knoopen sluiten. Zeer practisch is zoo'n overgooier om over jumpers gedragen te worden. Prijs van dit patroon voor meisjes van 68 jaar is 0.38. Vader: „Je kunt niet met dien jongen man trouwen hij verdient maar 20 in de week." Dochter: „Dat 's waar, maar paps, de tijd gaat toch zooveel sneller, als je van elkaar houdt." Student A: „Waar ga jij met zoo'n vaart naar toe?" Student B: „Kom gauw mee, er wordt een foto van de universiteit genomen: den' je even in wat een goeie beurt vij thuis maken als wij op die kiek komen te staan!" Kannibalenopperhoofd tegen zoon: „Ja. dat komt er van, nu heb je buikpijn, maar ik heb je direct gezegd, dat dat jon getje nog veel te grpen was om op te eten Het nieuwe jaar tegemoet... Ook de hoofdstad is nu al weer het nieuwe jaar ingegleden Ingestormd kan men moeilijk zeggen. Wel haciden verschil lende café's en restaurants, door middel van het arrangeeren van speciale festivi teiten gezorgd, dat zij, die dit wenschten, publiekelijk met één vaart van lawaai en vroolijkheid 1936 konden begroeten, wel deden ook nu weer de schepen, die in de haven lagen en stoom op hadden, hun best met langgerekte stooten o- de fluit het publiek tot een enthousiasten storm aanval op ^et nieuwe jaar aan te zetten, maar het overgroote meerendeel der Am sterdammers gleea, zoöals gezegd, toch maar kalm en zonder veel enthousiasme dat nieuwe jaar en daarmede de „schadu wen van morgen" binnen... Overigens was men er, dit moet anderzijds worden op gemerkt, niet al te spijtig over het jaar 1935 te „verliezen": veel goeds heeft het ook Amsterdam niet gebrac -t... Het laatste wat velen-hier in het oude jaar, neen eigenlijk al in de eerste uren van het nieuwe jaar, meemaakten was... de tram, die haar goede beentje voor zette en tot diep in den nacht extra wa gens liet loopen om alle visite-gangers weer hiustoe te brengen. En die daarbij natuurlijk ook niet verzuimde nog eens extra reclame te maken voor haar ver eenvoudigde en verlaagde tarievm, waar mede zij het komende jaar aan ons goed wil maken. Der traditie getrouw was op den eer sten dag voor velen, zelfs voor velen, die anders 's avonds siechts sporadisch op het Leidsche plein verschijnen, den uit gang naar de Grjsbrecht van Aemstel en de Bruiloft van Kloris en Roosje in den Stadsschouwburg. Het is steeds, op den eersten Januari-avond een merkwaardig publiek, dat p.aa.s neemt in die schouw burg-zaal, die dan min of meer het karak ter draagt van een groote familiesalon.' Fr is daar dan een intieme stemming. Ook dezen keer kon men zich moeilijk voor stellén, dat ïii diezelfde zial nog niet zoo lang geleden hefaj krakeel, tei gelegen heid 'an de Beul-opvoering geheerscht heeft; eerder kreeg men de voorstelling alsof in het midden een groote tafel stond, waaromheen het Amsterdamsche huisge zin zich verzameld had. Over en weer werd er ook dit keer, voor den aanvang druk gelukgewenscht totdat het gordijn vaneen week en met de machtige proloog Vondel's treurspel inzette. Onder het pu bliek zijn er steeds talloozen, die al tien tallen keeren vernomen hebben dat „het Hemelsche gerecht" zich ten lange leste ontfermd heeft over do benauwde Am sterdamsche veste en arme burgert).., maar zjj komen tefwille van hun kinde- ren, nichtjes en neefjes, die op dezen avond voor het eerst naar „de comedie" mogen...' Spichtige meisjes eri jongetjes met een.nieuw blauw pakje, ziet men ze nuwachtig en schutterig de zaai binnen komen. Een beetje „eng" vinden zij het meestal wel. Ze zun vaak blij, evenals vele ouderen .roüwens, maar die beken nen dat niet zóo gauw! 1 als Gijsbrecht gezegd heeft: Vaarwel mijn Aëmstelstadp» verwacht een and'ren Heer..." en de pauze, mét het traditioneele kopje slemp en een bol, wat opluchting brengt Daarna dan „De Bruiloft van Kloris en Roosje",: waar jong en oud en ook de spelenden op de planken, die „ij deze gelegenheid r.u eens geen tooneei-ham e£en en tooneel- wijn drinken, maar de „echte" ingrediën ten te verwerken krijgen, zich steeds kostelijk bij amuseeren. Ditmaal hadden we wel een extra goede en opgewekte bruiloft, met een voortreffelijken Thomas- vaer van Paul Huf en een even voortref felijke Pieternel van Mien Duymear van Twist -en tot slot een lang niet slechte „nieuwsjaarswensch" die ditmaal van Otto Zeegers was en als gewoonlijk Je voornaamste gebeurtenissen van- het afge- loopen jaar luchtig aaneen rijmde. K.L.M.- prestaties, de tocht van de K 18, het harder rijder van de tram en de nieuwe tarieven, de Er.we overwinning. de sigarenbandjes-rage, de oplossing van het Paleis-vraagstuk, Panora ma-, Flora.-, Dam-plantsoen-, Rokin en andere hoofdstedelijke problemen, dit alles passeerde vluchtig, al rijmlend, de revue, totdat dan de eigenlijke heilwen- schen begonnen met een wensch voor de Koninklijke familie en het volgend woord tot den burgemeester: „Er kwamen dikwijls donk're dagen Voor 't ambt en ook voor zijn gezin; Als man heeft hij 't gedragen, Z'n werkkracht schoot er niets bij in. De fierheid van zijn ambtsvervulling Die hem zoo zeer tot eere strekt, Vervult ook zelfs z'n tegenstanders, Als ze niet laf zijn, met respect..." Een verdiend woord en een woord „ge heel naar waarheid'.' kan men zeggen, zonder eenige franje van gelegenheids- opmaak!... Terugblik. Zooals boven reeds aangestipt is er, ook voor Amsterdam, niet zoo heel veel reden tot verheugen in het pas afgesloten jaar geweest. Zelfs zij die, in het midden van het jaar, een juichkreet slaakten om dat, door toedoen van de gemeenteraads verkiezingen aan het zoogenaamd „bur- gerblok" de macht op het Prinsenhof Uit handen werd genomen en wederom drie roode wethouders gingen medehelpen onze stad te besturen, kunnen in de feiten tot nu toe nog moeilijk doorslaande argu menten vinden voor het gerechtvaardigde van hun juichkreet, al werdén dan óok 1

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8