Marine^brieven uit Saigon. T JUTTERTJE ZATERDAG 4 JANUARI 1936 PAG. 5 enkele bezuigingsplannen, zoosOs o.m. het sluiten van het TesseLachade-ziekenhuis voorloopig terzijde geschoven en werd aldus de inkrimping van de gemeentelijke sociale voorzorg wat „afgeremd". Het is overigens nog zeer de vraag of dit „af remmen", dit wat langzamer „aanpassen", dat men te danken heeft aan den invloed der drie nieuwe wethouders, zonder meer door het „hooger gezag" in Haarlem, Gedeputeerde Staten dus, zal worden toegelaten. Wel werd door dat laatste college de begrooting 1936 in haar geheel voorloopig goedgekeurd, maar .egen enkele afzonderlijke posten, die de uitga ven verhoogen, wordt nog bezwaar ge maakt en deze mogen, ook al weer voorloopig, niet uitgevoerd worden. Hetwelk ongetwijfeld een ietwat zonder linge figuur" is en op het gebied van het administratieve recht iets nieuws. Ben goede barometer voor het geheele economische leven van de hoofdstad is steeds de haven en zoo hebben, aan dit einde VAn het jaar, velen dan ook, ten einde snel een indruk te krijgen van hoe 1935 nu eigenlijk geweest is, een blik op dat instrument geworpen, d.w.z. zich even vergewist van de totaal-cijfers onzer ha ven-statistiek. Die cijfers nu wezen uit, dat in 1935 een paar tientaller minder schepen onze haven hebben aangedaan dan het daaraan voorafgaande jaar, ter wijl ook de totale tonnenmaat iets bene den die van het vorige jaar bleef. De ba rometer staat dus nog steeds niet op „op leving", al is zij niet /eel gezakt. Een lichtpuntje daar op het IJ is evenwel, dat het aantal opgelegde schepen de laatste maanden inderdaa. aanzienirjk is terug- geloopen. Of dit lichtpuntje niet alleen tijdelijk ontstoken werd, in verband met de meerdere vaart op de Middellandsche Zee, maar ook verder zal bit branden, daarvan zijn de deskundigen, haven meester van de Poll vooraan, nog niet zeker. Lichtpuntjes. Andere feiten, die door velen ook als lichtpuntjes beschouwd worden, deden zich pas in de alleraardigste dagen van het afgeloopen jaar voor. Voor velen, met de burgemeester vooraan, .die deze „oplossing" jaren lang heeft voorgestaan en c °P volhardend», en energieke wijze voor gewerkt heeft. is het door den Raad met algemeene stemmen genomen besluit tot den bouw van een nieuw stad huis op het Frederiksplein, zulk een licht punt. Die nieuwbouw zal, redeneert men dan, in alle geval enkele jaren een aantal werkloozen weer aan den slag brengen en voor dit „goed" moet in deze tijden alles wijken, ook de „mindere goede kanten" die men aan deze oplossing van de al zooveel jaren slepende Paleis-Raadhuis kwestie zou kunen ontdekken. Inderdaad zijn er zulke minder goede kanten. Wrj voor ons beschouwen als zoodanig niet in de eerste plaats een afbreuk doen aan de hoofdstedelijke traditie en „eer", die, zoo als de leden van het genootschap Amstei- odanum en andere aan Amsterdam's var leden ai te zeer verslaafde lieden, onvoor waardelijk eischt: herstel van Van Caiu- pens bouwwerk op den Dam in zijn ouiè glorie van >etelvvan Her stadsbestuur: Wél achten wij een minder goede kar.t: het feit, dat er gerechtvaardigde twijfel bestaat of onze huidige bouwmeesters in dezen tijd wel de noódige inspiratie en scheppings kracht zullen kunnen opbrengen om een monumentaal bouwwerk te doen verrijzen, dat tot in lengte van dagen Neerlands hoofdstad waardig en in schoonheid zal kunnen representeeren. Een twijfel, die nog grooter zal worden als het aanvankelijk voornemen tot uitvoering komt om het aantal bouwmeesters, dat hier. een kans Ziezoo Klaas, Nu gaan we door met vertellen, na je de vorige keer in de onzekerheid te heb ben gelaten waar we reeds den eersten nacht in Saigon onder de pannen geweest waren. Nu dat viel nogal mee hoor. Ach ter het hotel Continentale, was een soort cercle met de weinige origineele naam van -Ie perroquet". Deze papagaai was alleen 's Zaterdagsavonds geopend en dan werd er op een band wat gedansd, maar toch deel wat anders als Soerabaja hoor, waar Je gedurende de geheele week op twee of drie plaatsen terecht kunt als je in dit op zicht wat afleiding zoekt. Ik zou je bijna vergeten te zeggen, dat de stafmuziek reeds direct den allereersten avond zich PPPUlair wist te maken door het geven van een taptoe voor het schip en daarna een ■Parsch met fakkels door de „stelling". ®eri plezier, dat die Saigoneezen erin had- den, en al die Anamieten, net als wij Jut ters allemaal gearmd er achteraan, met zal krijgen, uitsluitend beperkt wordt tot de architecten verbonden aan Publieke Werken. Een tweede lichtpuntje aan het einde van het jaar ontstoken, was het feit, dat de Ministerieele Commissie voor het Werk fonds haar goedkeuring hechtte aan de financiering van 18 werkverruimings plannen, tot een totaal bedrag van ruim drie en een half millioen. De werkduur is, voor alle werken tezamen, volgens zeer globale berekening voor de ar. liders op het werk te schatten op 47000 „manwe- ken". Bovendien zal nog eenige werkver ruiming worden verkregen voor technisch personeel, omdat voor voorbereiding en toezicht nieuw personeel moet worden aan gesteld: de werkduur voo. deze groep, opzichters en teekenaars, kan op onge veer 650 manweken worden gesteld. De loonen op het werk en het bedrag der in het binnenland te verwerken materialen worden geraamd op onderscheidenlijk een goede anderhalf mill.oen en een goede ze ven ton. Van de uit te voeren objecten noemen w$verbeteringen, o.a. tunnel bouw op de terreinen van het Wilhelmina- gasthuis, benevens de voltooiing van den bouw van de chirurgische kliniek van het „W.G."; .verbouwing van een aantal schoolgebouwen ten behoeve var de ver- eeniging „Hulp voor Önbehuisden", iie kortgeleden, naar men weet, oude z.g. Pesthuis, op iet Wilhelminagasthuis-ter- rein; het bouwen van een nieuw observa- tiehuif voo. infectiepatiënten en een oog heelkundige kliniek; voortzetting van de werkzaamheden met betrekkin, tot de rioleering van de kem der binnenstad, als mede verbetering van den toestand van het Rokin Dij dé Munt; dive.se nieuwe bruggen: uitbreiding landings - terrein SchipholNaar men ziet een lijstje werken, waarvan de hoofdstad oehalve op het punt var. tijdelijk, werkverruiming, ook op den langen baan, voor co1 op het punt „hygiëne" dar. g van zal kunnen pro- fiteeren. En dat laatstgenoemde punt, die gezondheidstoestand, is, bedenkt men, dat „gezondheid de grootste schat", is, inderdaad èen gewichtig punt. Nog altijd, laat ons da.» met die groote licht punt eindigen, is Amsterdam zelfs in dezen crisistijd een der .gezondste" steden van de geheele wereld: de sterfie-, ge boorte- en ziektecijfers wijzen, dat nog steeds onomstootelijk uit. Het is een .goed vooruitzicht, dater, mede dóor'ciézë niéu we v erken, het noodige gedaan zal wór den om ons dezen voorrang ook in de toe komst te waarborgen!! Waarzegster: „De kaarten zeggen, dat u in den. loop van het jaar sterven zult." Betrokkene: „Nee maar..." „Niet dadelijk, de kaarten zeggen niet, in welk jaar. Ziezoo, dit is alles wat ik u te vertellen had en en u hebt nog slechts te betalen." „Maar ik heb geen geld hebben de kaarten u dat niet verteld?" dat verschil, dat wij daar in Nieuwediep wat warmer in de kleeren zitten. Boven dien wandelde de muziek onder bescher ming van bereden politie met getrokken sabel. Toch deden deze langoorige muil ezels even vreemd aan bij de gewapende macht. Trouwens onwillekeurig -toen ik weer zoo'n muildier zag, moest ik weer even denken aan ons bezoek op Sint Mar tij n, daar tn de West, waar we op het Fransche gedeelte, op die farm nog die fokkerij bezocht hebben. Weet je nog wel waar je die „bob" kon drinken. Maar dit ter zijde. Maar om je gerust te stellen Klaas, om 3 uur waren we met het geheele stel weer binnenboord, dusverder geen insinu- atie's meer hoor. De tweede dag was Zon dag. Onze divisie had de groote beurt, hetgeen toch maar boffen is in een vreem de tampat. Natuurlijk werd de - Zondagmorgen ge-~ bruikt om de stad e bezichtigen en laat ik er dat direct bijzeggen om wat „Japannee- sche bullen" te koopen, want dat hadden we hier vrij gauw in de gaten, dat je je geld hier best kwjjt kon en dan moet je vlug zijn, als je nog wat voor je thuis varen koopen wil. Nu je kon er alleraar digste dingen krijsen. Armbander ringen, van die dure met jade erin, bronswerk, zilverwerk, de intendant b.v. moest zout vaatjes hebben voor zijn familie in Den Helder, maar o man wat we daar een tijd aan verdaan hebben, verschrikkelijk ge woon). Je had er één heel mooie winkel op dat gebied, nu je begrijpt wel die is door het eskader vrijwel leeggekocht. Op één van die echt Fransche restaurant ter rassen hebben we weer het stadsgewoel gade geslagen en zag ik me op een ge geven oogenbliK een Franschman de één of andere groene stuf drinken. Nu we zouden geen goede passaglerders zijn ais we ook niet eens „quelque chose de cette bouteille IA" bestelden niet waar? Klaas, laat het me „absinth" zijn. Nou opdrinken naturlijk, dat begrijp je en ik moet je zeggen een sensatie is het niet hoor. Het smaakt zoo'n beetje naar anijsmelk en mijn middagslaapje is even rustig ver- loopen als altijd t.oor, zonder mezelf in „wonderlijke droomtafereelen tc hebben begeven". Maar ik zou het goedje nu bij voorkeur niet aan mijn gasten schenken. Dan kan je beter even op de club bij Har- tog een vat iertje gaan pikken. Maar we dwalen af. We hadden nog een bezoek aan de „cercle sportive" op het programma staan voor dien ochtend. Wat dat aangaat zijn die Franschen wel bon af daar in Saigon hoor! Midden in de stad een groot sportpark. Het deed wel even denken aan de sportclub in Batavia. De opzet was trouwens hetzelfde, maar hier had je wer kelijk alle soorten van sport bij elkaar. Voetbal, zwemmen, schermen, tennis, ping-pong, boksen, paardrijden, golven, je kon het zoo gek niet verzinnen of je kon het er onder deskundige leiding beoefenen. Nu we hebben ons niet onbetuigd gelaten. Om te beginnen weet je natuurlijk ik zal er straks gedetailleerd over schrijven onze schout bij nacht is een reuze schermer, nu Z.H.E.G. heeft zijr hart op kunnen halen, hooi. Trouwens luitenant Van Rhijn ook en dan hebben we majoor Madsen van de sportschool ook aan boord. Kortom ik geloof dat de schermers geen dag overgeslagen hebben. Dan haa je de adjudant van de E. C., van den Arend, die natuurlijk „Animo" vertegenwoordigde op de tennisbaan. Gezwommen hebben we natuurlijk allemaa,, de chef staf heeft ge golfd, en de intendai t moest natuurlijk weer eens op een „hors". Maar dien Zon dagmorgen was het „pret zwemmen" m het zwembad van de sportclub. Nu, het heele eskader lag er zoowat in het water. Trouwens, wie zou niet graag zijn spor tieve kunsten vertoónen in len dergelijKe entourage, muziek, een beetje mondain gedoe. De rijsttafel aan boord wilden we natuurlijk niet missen, zoodat we met de middagrust uitkwamen Daarna was het 'i middags een assaut voor de schermers, waar onze equipe keu rig partij gaf- Dit was een gala assaut, dat gevoigd werd door een gala-avond met diner. De Hollanders gaven keurig partij. We zagen daar op de mat: In de eerste plaats schout bij nacht Olivier, dan luit. ter zee de Koek Frijlink, luitenant van Ri'4jn natuurlijk, officier-vlieget Schaper en de off. M.S.D. Koppen. Vooral de par tijen van den Schout bij nacht en van den luitenant waren zeei fraai en menig ap plausje werd door hen in de wach ge sleept. Na afloop schonk de Schout bij nacht aan alle Fransche deelnemers een zilveren degentje als dasspeld. Zooals ge zegd, een zeer geanimeerd galabal sloot dezen sportieven avond en in moe ge- tandakte voeten lieten we ons weer in een rickshaw naar boord terug brengen. «Ir waren aan boord jok prospectie ge komen voor jachttrips in de buurt van Saigon. Onze adjudant-konstabel was er direct voor te porren, maar als je een olifant schoct moest je 100 piasters (dat was zoowat 100 gulden) als premie be talen, voor een geschoten tijger net zoo en andere beesten in errata. Nu, booze tongen aan boord ze-den dat hij dat risico best kon nemen, gezien de resultaten van het jagen in onze Indische baaien, maar in ieder geval ging het niet door. Dan ben ik nu aan het einde van de week Klaas en dan moet me toch het vol gende van het hart. Voor ons zeevarenden is zoo'n buitenlandsche plaats -ltijd wat bijzonders niet waar, maar per slot kom je passagierende altijd weer in een café terecht en als je het daar nu wat treft met gezellige meeleggers, nu dan wordt er menig glaasje bier verstoomd, met soms alle gevolgen van dien. Klaas, in Saigon was men verrukt, verbaasd en enthousiast over de houding vanonze manschappen aan den wal. Ik moet je zeggen, er is geen wanklank gehoord, iedereen zag er op straat keurig uit. Ik heb geen mensch binnen boord zien ko men, die ook maar licht onder „den in vloed" was. En zie je Klaas, we kunnen de stafmuziek aan boord hebben, en we kunnen onze saluten mooi op tijd afgeven, maar als Janmaat aan den wal een slech ten indruk maakt, dan is onze naam daar verder b=dorven. _,ie je en daarom ook :s ons bezoek daar zoo'n succes geweest. Geen patrouilles aan den wal, geen op stootjes, geen politie, alles even ordelijk en prettig, terwijl er toch vrij zwaar ge- sisiert Werd. Zooals ik meen al gezegd te hebben, de officieren waren geïntroduceerd in de cer cle sportive en de cercle des officiers. Er konden daar op ..aam bonnen geschreven worden en die werden den dag van ver trek aan boord verzilverd. Reuze makke lijk dat begrijp je, vooral omdat de offi cieren daar vrij geregeld gingen sporten. In de cercle des off'ciers gaf de stafmu ziek op Zondagavond een concert, wat dermate in den smaak viel, dat er vanuit het publiek gevraagd werd of het concert nog wat langer kon duren Voor de officieren was vlak bij de ka zerne van het 11de regiment een „cercle des Sous officiers" en de korporaals en manschappen hadden een introductie ln de foyer du marin". Zoo zie je, we hadden allen een onderdak. .ooals gezegd die Zondagavond was er gala-assaut waarbij ooi' de Gouverneur van Cochin-China en mevrouw Rages van hunne belangstelling blijk gaven alhoe wel ze net van een tournée waren terug gekeerd en gaven zij een souper waar de autoriteiten van Saigon en de E. C. met persoonlijke staf en de commandanten en de vlootaalmoezenier mee aanza.en. Ja, want dat heb ik je nog met eens gezegd, de geheele kerkelijke macht was op het eskader. De dominee op de jagers en de pastoor op de SumatraEn toch goed goed veer gehad, hte is het mogelijk hè? De Maandag bracht ons natuurlijk in de eerste plaats het poetsen en opknappen om er weer met parade uit te zien om van te eten. Voor de stafmuziek en de gewa pende macht begon ae dag weer flink. Eerst ging de eskader-commanaant met staf en de commandanten een officieel be zoek brengen bij den gouverneur Paget. Zijne excellentie kwam kort daarna op contra bezoek, hetwel een heele poos duurde, bij zijn vertrek 15 schoten van de saluutbattérij, en verdere vei gehuldigde eerbewijzen. Het gouvernement van Co- chin China had aan het eskader twee auto tochten aangeboden naar verschillende musea tn de omgeving van Saigon. Dezen Maandagmiddag gingen er een dertig menschen met als geleider onzen vice- consul, den heer Sauer. Nu ik toch dezen naam noem, wil ik even releveeren hoe mevrouw Sauer ons steeds heeft geholpen met het uitzoeken van allerlei specifiek Saigonneesche bullen. Je begrijpt wel, zoo'n vrouwenoog weet precies dat dit je vrouw wél en dAt andere niet staat, Maar we gaan door. Het achterdek van de „Sumatra." was 's middags die Maan dag -het tooneel van groote bedrijvig heid, want het moest klaar gemaakt wor den voor een officiëelen instuif. Nu je kent dat werk. De officier E. I. bezig met de illuminatiekabels en zijn rooie, groene en blauwe lampjes, de officier artillerie bezig met „hulzen afsluiting" en munitie aanvoer granaten, de seiner haalt zijn vlaggekast leeg en één van de officieren was naar de Jardin botanlque om wat palmen "te leenen. Nu knaap, tegen 6 uur zag de zaak er piekfijn uit. Laat" ik nog noemen onzen tweeden secretaris, die zich bij dergelijke gelegenheden ontpopt als een uitstekend barkeeper, zoo goed zelfs dat de Fransche couranten hem den vol genden dag in hunne kolommen hoogelijk roemden. „Vlagvertoon man, all round vlagvertoon". Het was een instuif, die klonk als een klok. Er was een band ge huurd van den wal en verder bewees de stafmuziek weer uitstekende diensten, al was het alleen maar weer vanwege alle volksliederen en marschen bij het aan boord komen van alle autoriteiten. Want „tout Saigon" was aanwezig. De gasten werden aan de valreep ontvange.i o.a. door een duiker, die aan de dames een mutsen lintje uitreikte. Dat werd om te beginnen al zeer op prijs gesteld, alhoewel som mige Frangaisetjes het het wel even,» ^eng (het Fransche woord is me ont-cq.| échoten) vonden. Maar toen zoowat half- weg het feest de luitenant zijn bamboe- hoed aan één der dames offreerde, was het heelemaal „haal: stuk". Ik geloof dat de heele toko en het plunjemagazijn aan boord leeg gehaald zijn voor bamboe- hoeden. Iedereen vilde er één hebben. De luitenant ir.ag wel eens gauw inspectie houden van de landingsdivisie want ik ver denk er menig jong luitenant tei zee van, dat hij al zijn bamboehoeden opgesou peerd heeft. Trouwens ook daarover „les chapeaux Hollan> is" werd in de courant geschreve en menig jong meisje loopt er nu mee door Saigon Dit is weer genoeg ouwe jongen, volgende week ver der. Saluut, HENK,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9