De oorlog in Abessinië. Radio-programma LUCHTVAART BINNENLAND Griekenland en een conflict in de Middellandsche Zee. Ernstige ongeregeldheden te Buenos Aires. Nieuwe Japansche eischen. Maarschalk Badoglio heeft meer troepen noodig. Het moreel der troepen. Abessiniërs vallen aan op twee fronten Van het Zuidelijk front Nieuw Abessijnsch protest bij den Volkenbond Het bombardement van de Zweedsche ambulance Uitzending van Duitsche Roode Kruismissie. 1 Mijnconfliet in Engeland? Het nieuwe luchtschip L.Z 129 Een Engelsch vliegtuig in zee gevallen. De Postvluchten van en naar Indië. Ministers op reis. De wijzigingen in de Dienstplichtwet HHLDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG q TANUARI 1936. Vrede en de rust in Europa zou herstellen. Val het front aan van vrijmetselaars en Communisten, 18 December. Gewaag niet van het initiatief tot beperking van papierverbruik. Als de bladen berichten ontvangen van een plotselinge ziekte van senator Marconi, mag daarvan niets gepubliceerd worden. Maak geen melding van het geding voor de militaire rechtbank te Rome tegen vijf sol daten wegens muiterij. 20 December. De grootste reserve ten aanzien van de jede van Hoare. 28 December. De grootste reserve ten aanzien van de be noeming van Eden tot minister van buiten- landsche zaken en ten aanzien van de z.g. Middeltandsche Zee-afspraken. Eeuige toelichtingen. Eeuige dezer instructies vereischen een toe lichting. De eerste is dubbelzinnig en kan zoowel op het Italiaansche als op het Abes sijnsche front slaan. In het eerste geval is het klaarblijkelijk de bedoeling het publiek niet ontijdig te verontrusten; in het tweede geen ongewettigde hoop te wekken op een spoedige overwinning. De toespeling op de Canadeesche regeering s\gat op de petroleumsancties. Men zal zich herinneren, dat de Canadeesche afgevaardigde te Genève had voorgesteld de sancties met een petroleumembargo uit te breiden, maar dat vervolgens de Canadeesche regeering heeft verklaard, dat zulks geen officieel besluit is geweest. De handelsbesprekingen met de Belgische, Poolsche en Spaansche regeeringen vonden een weerklank op 30 December, toen Musso- linl in zijn rapport in den ministerraad mee deelde, dat overeenkomsten van financieelen aard waren bereikt met zekere leurden. België Was een dezer landen, maar nietPolen of Spanje, en alle overeenkomsten bleken van geringe beteekenis. Marconi is door een plotselinge ziekte over vallen in het restauratierijtuig van den snel trein PartjsRome. Aanvankelijk had men allehoop op herstel opgegeven, doch later werd zijn toestand iets beter. Zijn naam werd opgegeven bi) de deelnemers aan de vergade ringen van den grooten fascistischen raad, hoewel hij inderdaad afwezig was. Het Atheensche blad Elefthoroa Anthropos heeft over de mogelijkheid van een conflict in de Middellandsche zee en de positie die Grie kenland hierbij zou innemen vraaggesprekken gevoerd met eenige vooraanstaande personen in Griekenland. Generaal Papagos, de minister van oorlog verklaarde: Het is iedereen duidelijk, dat de atmospheer inderdaad oververhit is. Niette min bestaat de mogelijkheid, dat de groote mogendheden door middel van diplomatieke besprekingen vreedzame regelingen vinden. Wij zullen alles doen, wat ons mogelijk is om den vrede te bewaren, doch wanneer1 de oor log zich uitbreidt zullen wij de verplichtingen die het covenant ons oplegt, nakomen. Te Buenos Aires zijn de bouwvakarbeiders In staking gegaan. Dinsdag hebben de stakers ernstige onge regeldheden veroorzaakt, die zes dooden (vijf politie-agenten en één staker) ten gevolge hebben gehad. De politie heeft opdracht gekregen zeer streng tegen de stakers op te treden, om de vrijheid van arbeid der werkwilligen te waar borgen. Het tramverkeer is stilgelegd. Nader meldt Reuter dat het aantal gewon den zeer groot is. Reeds zijn 171 personen gearresteerd. Ongeveer dertig autobussen en tramwagens zijn in brand gestoken. De autoriteiten zijn er van overtuigd dat extremistische elementen de staking een re volutionair karakter trachten te geven. De Strijd tegen de stakers werd bemoeilijkt, daar vele vrouwen actief aan de relletjes deelnamen. De orde hersteld. Oa. 2000 personen gearresteerd. De orde te Buenos Aires is geheel her steld, De staking van de metselaars blijkt door de communisten te zijn geïnspireerd. Er zijn ca. 2000 personen gearresteerd, o.w. de voornaamste vijf leiders. Het verkeer func- lionneert weer normaal. Moordcomplot ontdekt. De polite te Buenos Aires ontdekte, naar Reuter meldt, een complot dat ten doel had den gouverneur Fresco, van de provincie Buenos Aires, te vermoorden. Zij arresteerde vier personen, o.w. één leider der radicale partij. De toestand In Noord-Chlna ernstiger. De toestand in N'óord-China is wederom ernstiger geworden tengevolge van het indie nen bij generaal Soeng Tsje-joean, den voor zitter van den nieuwen politieken raad van Hopel en Tsjahar, van een aantal Japansche eischen. De Japanners eischen dat veront schuldigingen worden aangeboden in verband met recente incidenten, ontstaan door de ar restatie van vijf soldaten, die ervan beschul digd werden te Takoe een Japanschen winkel te hebben geplunderd; zij eischen bovendien het afzetten van verscheidene Chineesche ambtenaren en officieren, o. a. van den troe pencommandant en chef van den veiligheids dienst te Takoe. De Japansche consul-gene raal heeft bovendien den eisch ingediend dat een schadeloosstelling zal worden betaald en dat onmiddellijk een einde zal worden ge maakt aan het anti-Japansche drijven van de troepèii "an generaal Soeng Tsje-joean, terwijl waarbofgen zullen moeten worden gegeven, dat herhalingen zich niet zullen voordoen. -■ .o KONING LEOPOLD TERUG IN BRUSSEL. Koning Leopold is gisteravond uit Londen vertrokken. Om 19.25 stapte hij in België aan wal om daarna direct door te reizen naar Rrussel, Albanië als petroleumleverancier (Van onzen specialen correspondent.) Rome, Dinsdagavond. De geruchten omtrent maarschalk Bado- glio's verzoek om meer troepen naar Oost- Afrika te zenden, worden vandaag bevestigd door een onverwachte mobilisatie van een Alpendivisie, die in het geheim is aangemon sterd en vandaag en morgen in haar geheel naar Oost-Afrika verscheept zal worden. Naar men veronderstelt, zijn hierbij 15.000 a 20.000 man betrokken. De divisie, die is samengesteld uit harde, vastberaden Noord- Italianen, wordt naar men zegt naar Eritrea gezonden om deel te nemen aan de langver beide Italiaansche actie. Men verzekert ech ter, dat ondanks dit overhaast zenden van troepen maarschalk Badoglio niet van plan ls tot den aanval over te gaan, voordat hij nog meer mannen tot zijn beschikking heeft. Het haastige en geheime vertrek van de nieuwe divisie geeft stof tot allerlei veron derstellingen, daar de generale staf van de divisie gisteren met de Conti Grande is ver trokken. Vandaag hebben twee Alpen-regi menten Napels per stoomschip Rosso verla ten en verdere detachementen zullen morgen met de Crispi vertrekken. In officieele kringen zegt men, dat deze nieuwe mobilisatie er op wijst, dat de Italia nen een nieuwen aanval over een wijder front zullen Inzetten. In het Staatsblad werd vandaag een nieu we'door Mussolinl uitgevaardigde wet gepu bliceerd. waarbij de vorming van e,en buiten gewone infanteriedivisie om aan de eischen, welke Oost-Afrika stelt, te kunnen voldoen, werd aangekondigd. Deze nieuwe divisie zal de achtste divisie- infanterie zijn, welke sinds Maart voor Oost-Afrika wefd gemobi liseerd, en eén extra-regiment artillerie zal er aan worden toegevoegd. Deze voorgestelde mobilisatie omvat even eens 20.000 k 25.000 man. De wet is gedateerd 21 November 1935. Een tweede wet kondigt de vorming van nieuwe troepen der fascistische militie aan, die door officieren van het gewone leger ge commandeerd zullen kunnen worden. Hoezeer de Italianen vreezen, dat de j>e- troleumböycot zal worden doorgezet, blijkt uit het feit, dat de regeering niet weet of Albanië in staat zal zijn aan de behoeften te voldoen. Met het oog daarop is een in het Staatsblad gepubliceerd decreet uitgevaar digd, waarbij de Aipa, de Italiaansche com missie voor Albaneesche petroleum, gerech tigd wordt een bedrag van 70 millioen lire uit te geven. Deze commissie staat onder contröle van de regeering, daar het een door de staats spoorwegen ingestelde commissie is. Dit be drag zal worden aangewend voor het explol- teeren van de Albaneesche gebieden en ook voor den bouw van raffinaderijen. De beteekenis van dit decreet ligt in de haast, waarmede het is gepubliceerd en in het feit, dat het heden in werking treedt. Het bedrag zal door den minister van Financiën aan de A.I.P.A. worden overhandigd en het decreet laat doorschemeren, dat een nieuwe som geld beschikbaar zal worden gesteld, zoodra dit bedrag is uitgeput. Het feit, dat Mr.Rickett weer is k.omen opdagen, heeft de tongen te Rome opnieuw in beweging gebracht. Hij is te Rome onder een schuilnaam en zijn hotel ontkent ook maar iets van zijn verblijf in de stad af te weten. Naar men mededeelt, zou hij Rome hl de vroege ochtenduren hebben verlaten. (Copyright News Chronicle-A.N.P.) De meening van krijgsgevangenen. (Van onzen correspondent Stuart Emeny.) Dessié, Woensdagavond. Drie Italiaansche militairen, die tijdens de afgeloopen gevechten door de Abessijnen zijn krijgsgevangen gemaakt, z(jn vandaag te Dessié aangekomen. Zij hadden geen zolen onder hun schoenen en hun uniformen waren overal tot op den draad versleten en ge scheurd. Twee van hen, een werktuigkundige en een mitraillist, werden In een tank gevangen ge nomen. De derde is een dokter, die aan het tankcorps was verbonden. De werktuigkundige zeide, dat hij wenschte, dat de porlog niet was begonnen. „Ik wou heelemaal niet vechten," zeide hfj, „want ik moet mgn ouders, die op leeftijd zijn, onderhouden. Maar ik viel onder de dienstplichtwet. Het moreel der Italiaansche troepen is buitengewoon slecht", Hij sprak met ingehouden adem over den weergaloozen moed der Abessijnsche soldaten. „Zulke strijders hebben wil nog nimmer ge zien," zeide hij, „zij vielen ons tallooze malen aan, zwaaiden hun zwaarden, speren en bajonetten boven hun hoofd en lieten zich door ons mitrallleurvuur niet van de wijs brengen". „Verscheidenen van hen werden neerge- maald. De anderen stormden voorwaarts, sprongen over loopgraven en sloten ten slotte onze troep in, waarop een handgemeen volgde." „Ik zat in een tank, die geen benzine meer had. Wij werden ingesloten en ons werd ge vraagd ons over te geven. Wij gaven het op." De behandeling der gevangenen. De gevangenen worden goed behandeld. De dertienjarige prins Makonnen heeft hun van daag ter gelegenheid van het Koptische Kerstfeest, geschenken gegeven ln den vorm van kleeding, voedsel en sigaretten. Terwijl het moreel der Italiaansche troepen steeds sneller daalt, is de stemming onder de Abessijnsche troepen nog niet zoo goed als nu geweest. De Italianen hebben een poging aangewend om het gezag van den Negus te ondermijnen. Italiaansche vliegtuigen hebben daartoe pam fletten uitgestrooid aan het Noordelijk front. De Abessijnen worden hierin opgewk de opgelegde belastingen op te staa zijde der Italianen te kiezen, om op de;. -:e de voordeelen der Italiaansche beschaving deelachtig te worden. De Keizer antwoordde hier spottend op, dat de Italiaansche beschaving bestaat uit het bombardeeren van Roode Kruis-hospitalen en het gassen der bewoners van Tigré, waar de inheemsche troepen op de gevaarlijke posten worden gebruikt. De Italiaansche vliegers krijgen langzamer hand respect voor de Abessijnsche scherp schutters. Zij vlogen daarom op groote hoogte boven Debra Tabor, met het gevolg, dat hun bommen de stad volkomen misten en op den bergketen, ongeveer 300 M. verder, neervielen. Volgens te Addis Abeba verspreide ge ruchten zouden zich zoowel aan het Noor delijk als aan het Zuidelijk front hevige gevechten ontwikkelen. In het Noorden zouden de troepen van Ras Kassa en Ras Sejoem gebruik hebben ge maakt van het plotseling intreden van den regentijd om met sterke afdeelingen hun reeds begonnen opmarsch naar Aksoem voort te zetten. De Italianen zouden krachtig tegen stand bieden en zich hebben genesteld in blok huizen, achter machinegeweerstellingen en terreinversterkingen. Verdere geruchten maken er melding van, dat ook de legergroep van Ras Desta in het Zuiden tot den aanval is overgegaan. De Abessiniërs zouden hier straalsgewijze in drie colonnes oprukken; de eerste colonne zou op trekken naar Jet, de tweede naar Lug Fer- randi, en de derde langs de grens van Kenja. Ras Desta zou de straalsgewijze aanvalstac- tiek hebben gekozen om zich te hoeden voor verrassingen op zijn vleugels. Hij zou 60.000 man tot zijn beschikking hebben. Versterking der Italianen in Somali- land. Het A.N.P. meldt uit Rome: Twee nieuwe divisies, in het geheel 27.000 man sterk, zijn in Italiaansch Somaliland aan gekomen. Er derde divisie zal binnenkort wor den uitgezonden. Een nieuwe Italiaansche torpedo- Jager. Reuter meldt uit Ancona: Dinsdag is hier in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten de torpedojager Climene, van hetzelfde type als de Freccia te water gelaten. 1 Albaansche petroleum voor Italië De nieuwe pijpleiding van Kucova naar Valona. Reuter meldt uit Tirana: Dinsdag is een reusachtige pijpleiding ge opend, welke de petroleumbronnen van Ku cova nabij Beret verbindt met de zeehaven Valbna. Een Italiaansche tankboot heeft al daar 4.125 ton ruwe oüe ingeladen, bestemd voor de raffinaderijen te Fiume, Margera en Venetië. De pijpleiding is bijna 75 kilometer lang en de capaciteit van de hoogdrukpom- pen bedraagt duizend ton per dag. 1 Februari een petroleum-embargo? f »r v j Te Londen, Parijs en Genève is men van meening, aldus L'Oeuvre, dat de Vol kenbondsraad op 20 Januari zal beslui ten tot afkondiging van het embargo op petroleum met ingang van 1 Februari. De Italianen zouden gifgassen gebruiken t>ë Abessijnsche gezant te Parijs heeft op- ni^uvfr éen nota doen toekomen aan het Vol- kenbondssecretariaat, waarin vi-ordt ver klaard, dat de Italiaansche militaire autori- teitéh haar „politiek van terroriseering" voortzetten door gifgassen te gebruiken tegen der Abessijnsche troepen aan het Noordelijk front. Er is geen sprake meer aldus de nota vah 1 incidenteele en toevallige gebeurtenissen, maat van een duidelijke en meedoogenlooze uitvóering van het plan tot uitroeiing van het Abessijnsche volk, zooals de Italiaansche re geering in de pers heeft aangekondigd. Op grond hiervan richt de Abessijnsche re- gefering opnieuw het verzoek tot den Volken bond.- een onderzoek te willen instellen naar de nieuwe en herhaalde schendingen van het volkenrecht en de internationale verdragen. Een gesneuvelde vlieger door zijn broeder vervangen, flet A.N.P. meldt uit Rome: De vlieger Mario Vola, die op 4 Januari in Oost-Afrika omkwam, doordat zijn toestel tijdens een verkenningsvlucht in brand vloog en neerstortte, zal door z(jn broer Alfredo Vola worden vervangen. Zoodra deze officieel bericht ontving van den dood van zijn broer Mario, begaf hij zich naar het secretariaat der Fascistische partij, om met tranen in de oogen te vragen, of hg als vrijwilliger naar Oost-Afrika mocht vertrekken. Dit aangrij pende patriottistisch gebaar werd zeer ge- waardeeerd. l» -J De regentijd in Abessinië. Onweer en regen. $ra^r'Reuter uit Addis A^eba meldt, is er vanochtend aldaar een hevig onweer losge barsten In de provincie vallen overvloedige regens. Reizigers uit Dessié melden, dat de weg ernstig beschadigd is en op sommige plekken geheel is weggeslagen. De rivieren zijri gezwollen en de doorwaadbare plaatsen zijp heel moeilijk over te steken. .Weldra zal zulks geheel onmogelijk zgn. De karavaan van de?® reizigers had otfer een afstand van vijl! kilometer 24 uur gedaan. I i De regens zetten de krijgsverrichtingen j st°P- Èen bericht uit Addis Abeba meldt, dat de militaire activiteit in Noord-Abessinië door dep hevigen regenval tot stilstand is gekomen. Dit! heeft tot gevolg, dat verassende aanval len op. de Italianen achterwege moeten blijven. Een beschuldiging van misbruik van het Roode Kruis. Het 91ste Italiaansche leger- bericht. Maarschalk Badoglio seint: „Op het front ten Zuiden van Makallé ver sloeg ons geschut vijandelijke concentraties bij Anaba Aradam. ,,In de schermutselingen tusschen patrouil les iij Tembien, waarvan in het 89ste leger- bericht melding is gemaakt,, heeft de vijand 22 gesneuvelden op het slagvele! achter gelaten. „De 'luchtmacht voerde bombardementen uit in. de streek van het Asjianginieer, b(j Alamata, ten Z. van het meer. Zoodra de Abessijnsche soldaten onze vleigtuigen zagen, spreidden zij groote roode kruisen op den grojnd ijit ,en verzamelden zich daaromt- heen." i- EEN IJD DER ZWEEDSCHE AMBULANCE VERMIST. - I ft i Reuter meldt uit Addis Abeba: kfep heeft reeds twee weken niets, gehoord VRIJDAG 10 JANUARI 1936. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht en Gramofoonplaten. 12.30 Jonny Kroon's ensemble. 2.00 Lezing. 2.30 Pianorecital. 3.00 Gramofoonplaten. 3.20 Lyra-trio. ,.- '4 00 Orgelspel. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 De Notenkrakers. 6.15 E. Walis en zijn orkest. 7.00 Lezing. 7.20 C. Steyn's Accordeonorkest. 7.50 Berichten. 8.0l> Lezing. 8.30 Pianorecital. 9.00 Lezing. 9.30 Vervolg pianorecital. 10.00 Lezing. 10.45 Berichten. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. 11.0012.00 Gramofoonplaten, Hilversum II, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. I.30 Orgelconcert en gramofoonplaten. 3.15 Declamatie. 3.25 Gramofoonplaten. 3.35 KRO-Kamerorkest, declamatie en Gra mofoonplaten. 5.15 Gramofoonplaten. 6.00 KRO-Boys. 6.50 Gramofoonplaten en lezingen. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.15 Stedelijk Orkest Maastricht. 9.00 Gramofoonplaten. 9.15 Zang en piano. 9.30 Pianorecital. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Marek Weberis orkest. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.45 Marek Weber's orkest. II,1512.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 11 JANUARI 1936, Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 1015 VARA-orkest en Radio-tooneel. 12.00 Gramofoonpia'en. I.00 Louis Bannet's Adventurers. 2.0Q Gramofoonplaten. 3.05 Beoefening der Huismuziek. 3 30 R'damsch Philh. erkest en solisten, 4.30 Film-interview. 4.50 yervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 iThe Harmonious Vocalists. 7.00 Friesch uurtje. 8 00 Berichten. 8.2Ö Fantasia en solisten, 9.45 jSolistenconcert. 10.15 Toespraak. 10.25 Berichten. 10.30, §olistenconcert. II.15; Dubbel X en solisten. 11.3012 00 Gramofoonplaten. Hilversum n, 301 m. KRO-uitzending. 8.00—0.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30i—'12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 KRO-orkest. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 KRO-Boys. 6.20 Lezingen en Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.10 Reportage. 8.25 Gramofoonplaten. 8.35 Causerie. 8.40 KRO-Boys. 9.00 Vocaal concert. 9.1Ó Voordracht. 9.25 'KRO-Boys. 10.00 Gramofoonfoonplaten. 10.10 KRO-orkest. 10.30 Berichten. 10.35 Vocaal concert. 10.45 Orkestconcert. 11.UM~12.00 Gramofoonplaten, van dr. Agge, commandant van een detache ment deel uitmakende van de Zweedsche ambulance. Hij was naar een plaatsje ten Noorden van Dolo vertrokken. Graaf de Rosen, de Zweedsche vlieger,-maakt zich ge reed om hem te gaan zoeken. DE OPSTAND IN GODJAM ONDERDRUKT, De medewerking van de bevolking. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, loopt daar het gerucht, dat de opstandige beweging, welke enkele c'agen geleden in God jam was uitgebroken' geëindigd zou zijn, dank zij de krachtige tusschenkomst van de inwoners der provincie zelf, die op deze wgze hun trouw aan den negus hebben betoogt. Zg zouden aan dedzjas Asfaw, den aanvoerder van de troepen, die uitgezonden i|pas onl dén opstand (e bedwingen, de drie hoofdaanstichters hebben uitgeleverd, t.w. dedzjas Gasahan, dedzjas Hai- loe een neef van Ras Hailoe, en de zoon van dedzjas Wodadjo. *s Weer een Zweed gestorven. Reuter seint uit Addis Abeba: De lijst van slachtoffers van het bombar dement van de Zweedsche ambulance is ver meel derd met een Abessijnschen ziekendrager, die in het ziekenhuis te Addis Abeba is over leden. Naar vernomen wordt is het Duitsche i Roode Kruis voornemens deel te nemen aan het internationale Roode Kruiswerk in Abes sinië door het zenden van geneesheeren, medi cijnen en sanitaire installaties. De onderhandelingen tusschen het Duitsche Roóde Kruis en het internationale comité te Gepève worden nog voortgezet. ,v Men doet opmerken, dat dit deelnemen geenszins beteekent dat men partij kiest vóór Abessinië. Regeeriiïg weigert leening aan Mijneigenaars. In de gisteren gehouden conferentie tus schen mijneigenaren en mijnwerkers heeft vooralsnog niet tot een overeenstemming ge leid. De werkgevers hebben zich tot het mini serie van mijnbouw gewend met een verzoek o- steun, evf .cueel in ien vorm van een leening. Dit verzoek zou er' er onomwonden afgewezen zijn. Hedenmiddag worden de be sprekingen voortgezet. Dan zullen de werk lieden hun meening omtrent de voorstellen bekend maken. Oost-Indié. EEN KIJWIELFABRIEK TE SOERABAJA. Binnenkort zal met deri bouw worden I begonnen. 3000 fietsen per maand. Het „Bat. Nbl." maakt melding van plannen tot oprichting te Soerabaja van een groote rijwielfabriek, waarbij een der groote Indi sche importhuizen geïnteresseerd zou zgn. Voorloopig zal de Soerabajasche fabriek ingesteld worden op een capaciteit van 3000 rijwielen per maand, welke productie echter gemakkelijk tot 5000 stuks op te voeren is. Voorloopig zullen enkele onderdeelen nog uit Europa aangevoerd moeten worden doch het ligt in de bedoeling dat zoo spoedig mogelijk het geheele Indische rijwiel in Indië. gefabri ceerd zal worden. De prijs zal zoodanig gesteld worden, dat dit Nederlandsch-Indische fabrikaat met elk gelijkwaardig buitenlandsch product concur- reeren kan, en het blad meent te weten, dat een geregelde afzet reeds verzekerd is. VLIEGTUIG VERMIST. Tusschen Chabarowsk en Kom- somolsk. Een sowjet-Russisch vliegtuig, dat met vier passagiers van Chabarowsk naar Komso- molsk was vertrokken, is niet op de plaats van bestemming aangekomen, aldus meldt. Reuter. Men vreest, dat het tijdens een storm is neergestort. Drie vliegtuigen zijn uitgezon den om de vermiste machines op te sporen. Het zal Hindenburg worden ge noemd. Het nieuwe luchtschip, dat te Friedrichs- hafen zijn voltooiing nadert en binnenkort zijn eerste proefvlucht zal houden zal Hinden burg worden genoemd. Een bezoek aan Nederland van de L. Z. 129 moet niet uitgesloten worden geacht. Inhoud en capaciteit. Het nieuwe luchtschip is aanzienlijk groo- ter dan de Graf Zeppelin. De Inhoud la 200.000 kub. meter tegenover 110.000 van de Graf Zeppelin. De krachtbronnen van de Hin denburg leveren 4800 pk. tegenover 2700 van het oude schip. De Hindenburg krijgt Diesel motoren. De snelheid ls berekend op 130 K.M. per uur, tegenover 110 van de Graf Zeppelin. Een tocht van Friedrichshafen naar Rio kan gedaan worden in 80 uur. Ook de ruimte voor de passagiers is in het nieuwe schip aanzienlijk grooter. Voor hen is 400 vierkante meter bodemoppervlak beschik baar, tegenover 100 in de Graf Zeppelin. Het aantal passagiersplaatsen is 50 (tegenover 24). Maar de bemanning van beide schepen blrjft 43 personen tellen. De inrichting. Via een valreep en een trappenhuis komen de gasten in hun hutten en salons. In elke hut staan twee bedden, een opklapbare schrijftafel, een dito waschtafel, met stroo- mend water, een kast voor kleeren en een zolderlamp. Het bovenste bed kan in den zolder worden opgeborgen. Het onderst, wordt sofa. Rond de hutten loopt een promenadedek van 60 meter lengte, dat met vensters ia gesloten. Naast het promenadedek ligt aan bakboord een eetzaal van 15 bij 5 meter aan stuurboord een even groote salon met schrijf kamer. Onder dit z.g. A-dek, ligt het dek B. Daar. m (s de fameuse rooksalon met bar onder gebracht. Als de passagiers den salon willen verlaten, hebben zij den steward noodig dia n.I. de deuren electrisch moeten openen' en tegelijk den gast kan helpen onthouden, dat rooken in de andere afdeelingen van het schip verboden is. Op dit B-dek zgn eveneens de douches met kopd en warm water ondergebracht. Beide inzittenden omgekomen. Dinsdagmiddag is een vliegtuig vertrok ken van het vliegtuig-moederschip Furious, ongeveer 50 km ten Zuid-Westen van Points Sainte Catherine op het eiland Wight en sindsdien is niets meer van het toestel ver- nomen. Nader wordt gemeld: Het militaire vliegtuig blijkt in zee te zijn gevallen. Het lijk van een der beide inzitten den heeft men teruggevonden. Men neemt aan. dat de marconist eveneens bij het onge luk om het leven is gekomen. i De „Koetilang" (heenreis), vertrok 8 Jan. van Boeshiren arriveerde denzelfden dag te Jodhpper. De „Lijster" (hepnreis) vertrok 8 Jan, van Boeshir en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De „Nachtegaal" (heenreis) vertrok 8 Jan. van Schiphol en arriveerde denzelfden dag te Athene. De „Kievit" (terugreis) vertrok 8 Jan. van Bagdad en arriveerde denzelfdèn dag te Athene. KONINGIN EN PRINSES OP EXPOSITIE VAN DE VVERKLOOZEN. Hare Majesteit de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben Dinsdagmiddag met klein gevolg een bezoek gebracht aan de tentoonstelling, welke een zoo voortreffelijk beeld geeft van den zegenrijken arbeid, door het Amsterdamsch Comité voor jongere werkloozèn verricht ten bate van eenige dui zenden jongelieden van alle gezindten, die tengevolge van de crisis geen werk kunnen vinden, maar dank zij het initiatief van dit Comité met al zijn geledingen door practi- scheii arbeid, in staat worden gesteld, hun vakbekwaamheid op de best mogelijke wijze te (onderhouden. i i Minister Galissen is, gisteren naar Berlijn vertrokken. Hij heeft daar zgn ambtgenoot van landbouw en visscherij, dr. Deckers, ont moet, die, naar m,en weet, eenige dagen in Kopenhagen heeft vertoefd. Na een korte onderbreking van de reis in Berlijn gaan de beide ministers naar War schau. Minister Deckers zal 17 Januari op zijn departement terug zijn en minister Gelissen 20 Januari, MINISTER DECKERS IN DENEMARKEN. Naar het Alg. Hbl. verneemt vertoeft do Minister van Landbouw en Visscherg, mr. dr. L. N. Deckers, op het oogenblik in Denemar ken, ter bestudeering van de landbouwcrisis maatregelen in dat land. Het ligt in het voornemen van minister Deckers om na zijn bezoek aan Kopenhagen, dat op 9 Januari eindigt, naar Polen te gaan met hetzelfde doel. DE ECHOPUT WEDEROM IN EXPLOITATIE. Naar het A, N. P. verneemt, bestaan er plannen om de vermaarde Echoput, gelegen aan den Amersfoortscheweg te Apeldoorn, weer in exploitatie te nemen, Volgens deze plannen, welke door samenwerking van •Staats- en Kroondomeinen verwezenlijkt zul len worden, zal ter plaatse een theehuis ver rijden, terwijl tevens een parkeerplaats zal worden aangelegd. Voor de zeemilitie een verlenging met 6 maanden van de eerste oefe ning. Door de wijzigingen van de dienstplicht wet, die I Januari 1036 in werking zgn ge treden, heeft de duur van de eerste oefening voor enkele groepen van dienstplichtigen, verandering ondergaan. Voor de zeemilitie wordt de oefentijd verlengd. Al zal vermoe delijk niet ten volle gebruik wórden ge maakt van de daaromtrent geschapen be voegdheid, doch za) voor een groot deel van de dienstplichtigen van de zeemilitie een ver lenging van den oefentijd met 6 maanden Intreden, in verband met vermindering van het beroepspersoneel. Voor de lichting 1936 is reeds gebleken, dat hierbij met de wen- schen van belanghebbenden omtrent den duur van den oefentijd rekening kan worden gehouden. Bij degenen, die vóór 1 Januari de eerste oefening hebben aangevangen, doch eerst na dezen datum met groot verlof zullen ver trekken, kan de vraag rijzen, of deze wijzi gingen ook op hen van toepassing zijn. Dit is niet het geval. Voor hen, die reeds vóór 1 Januari in werkelijken dienst waren, blijft de duur van de eerste oefening ongewijzigd. Ook blijft deze duur ongewijzigd voor de dienstplichtigen van de zeemilitie, die be- hooren tot.de lichting 1935 of een vroegere lichting, doch de eerste oefening nog niet hebben aangevangen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2