Stadsnieuws TPoot gaan ficwl Jiock ipot JidA Zot. De oud-burgemeester van Den Helder vei telt uit den zeiltijd van de marine» TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 JANUARI 1936. De Fa. H. van Willigen gaat herbouwen. De maan was er niet Voor veilig verkeer. Zeekrijgsraad Willemsoord. Visscherij. Lichi op yoor alle voertuigen. Donderdag Vrijdag 9 Jan. 10 16.34 uur 16.36 uur De heer H. Dolstra, leerling van het Insti tuut „Mercurius", slaagde voor het examen boekhouden van de Vereeniging van Leera ren in de Handelswetenschappen. Onze vroegere stadgenoot, de heer G, 't Hart, thans hoofd der O. L. School No. 1 te Anna Paulowna, is uit ruim 100 sollicitan ten benoemd tot hoofd eener school te Hil versum. Zijn naam was ook geplaatst op de lijst van bij voorkeur benoembaren voor H d. S. te Leiden. - De heèr 't Hart heeft zijn sollicitatie voor Leiden ingetrokken en de benoeming te Hil versum aangenomen. NEDERI.ANDSCHE REISVEUEENIGING. Voor de af deeling Den Helder van de N.R.V. zal op Donderdag 16 Januari in Musis Sacrum de heer Pieters, directeur van het „Centraal Bureau" een voordracht hou den, toegelicht met lichtbeelden over het ondeiwerp Rome, Napels en Capri. De heer Pieters is een goed spreker en op zijn bekende wijze zal hij ons in kennis bren gen met het heden en verleden van deze plaatsen. DE ZEVENTIENDE DAMPARTIJ IN DEN HELDER. De zeventiende partij om het wereldkam pioenschap dammen tusschen de meesters Vos en Raichenbach wordt niet in Casino gespeeld, doch in het Kegelhuis. De datum is 23 Januari en het aanvangsuur 7. Een houten hulpwinkel en waar die komt. Sinds zijn prachtige gebouw aan de West straat in vlammen op ging, is er veel gespro ken over de eventueele plannen van den heer H. van Willigen. Dezer dagen verscheen de advertentie in onze courant, waarin de aan besteding van den houten hulpwinkel aange kondigd werd en toen wij den uitslag van deze zoo drukke besteding noteerden, von den wij aanleiding om den heer Van Willigen het een en ander te vragen. Als gevolg van dit onderhoud, kunnen wij thans mede deelen,' dat de firma H. van Willigen eerlang in volle glorie zal herrijzen, dus weer als de leveranciere van de complete woninginstal latie. Dat staat vast. Een ieder begrijpt, dat de afwikkeling der zaken na den brand een geduchten nasleep vormt, maar dat er bovendien heel wat te doen is voor men aan het bouwen van een nieuwe zaak toe is. In de binnenstad was geen pand of grond te verkrijgen, dat ge schikt was om de zaak opnieuw te beginnen en als voorlooper van het nieuw te stichten groote gebouw (de plaats waar dit zal ko men is nog niet bekend) zal op het Kerkplein een houten hulpwinkel verrijzen. Deze winkel wordt rond de zich daar bevindende Nieuwe Kerk gebouwd op grond, die van het Kerk bestuur gehuurd is. Dat zal een eigenaardig effect geven! Ontegenzeggelijk zal echter een „levendige" hoek verkregen worden! De winkel belooft onder de bekwame archi tectuur van den heer S. Krijnen een aardig pand te worden, dat aan de Weststraat een étalagefront van 37.82 meter en aan het Kerkplein een idem van 14 15 meter zal hebben. Het ontwerp leerde ons, dat de éta lages inspringend zullen zijn en elk 2 meter breed. Het gebouw zal niet ontsierd worden door stutten, hetgeen het interieur natuur lijk ten goede komt. Op deze wijze verkrijgt de heer Van Willigen een voorloopige ver koopruimte van ca. 250 m2, een schamele oppervlakte voor iemand, die eerst de be schikking had over ca. 3000 m2 en een maga zijnruimte van nog eens 2000 m2. Het spreekt dan ook welhaast van zelf, dat de artikelen, die veel ruimte in beslag nemen dat is vrijwel de geheele meubelafdeeling) voorloopig losgelaten zullen moeten worden. Het wachten is op de toestemming van Rijk (een gedeelte van den grond behoort aan Waterstaat) en van de Gemeente, waarna onmiddellijk met den bouw begonnen wordt. Gestipuleerd is, dat het pand in vijf weken gereed moet zijn, een termijn, waaraan de firma zich per sé zal houden. Zoo ziet men, dat binnen korten tijd de firma Van Willigen, zij het in voor haar te enge grenzen, den verkoop zal hervatten. Vrijwel het geheele personeel is nog in dienst van de firma. Zoo is het kantoorperso neel voorloopig ondergebracht in de Twent- sche bank (te bereiken tot 4 uur) en de vak- menschen in het oude winkelpand op Zuid straat no. 33. UITSLAG AANBESTEDING. Uitslag van de Dinsdag j.1. in het Kegel huis door den heer S. Krijnen, architect, ge houden aanbesteding voor het bouwen van een houten hulpwinkel op een terrein nabij de Nieuwe Kerk aan de Weststraat, alhier, ten behoeve van den heer H. van Willigen: W. Uiterdyk, Wieringerwaard 2.963 G. Groningen Co., Den Helder 2.995 Geus en Molenaar, Den Helder 2.997 N.V. Bouwbedrijf v/h H. Doorn, Den Helder 3.000 K. Venema, Den Helder 3.010 G. J. de Wit, Den Helder 3.029 Gebrs. Riemers, Den Helder 3.057 L. Plaatsman, Den Helder 3.210 W. F. Labout, Den Helder 3.340 Modder en Cuperus, Den Helder 3.350 Raijers en Vlaming, Den Helder 3.381 M. C. v. d. Plas, Den Helder 3.434 P. Tuin, 't Zand 3.488 J. M. Vlaming, Den Helder 3.490 Gebr. van Pelt, Den Helder 3.550 Joh. Steeman, Den Helder 3.579 Gebrs. Kersbergen, Den Helder 3.595 W. Ran, Den Helder 3.603 G. Groot, Den Helder 3.636 H. W. Freeke, Den Helder 3.650 H. Hagen, Den Helder 3.894 H. C. Geerdink, Usselo 3.940 A. J. Donkersloot, Den Helder 4.119 N.V. Timmerfabriek „De Merwede", Diemen 4.718 D. de Graaf, Koegras, 4.739 F" - -v r mry Werd door wolken verduisterd. De astronomen en de vele amateur-astrono men hebben gisterenavond meer aan hun paraplu's gehad dan aan hun lqjkers, want van de maan, die volgens het programma ver duisterd zou worden, was bedroevend weinig te zien. Even voor 5 uur, is de maan nog tusschen een opklaring door zichtbaar geweest. Zjj is echter vrij spoedig geheel verdwenen. Uitvinding van doelmatige waar- schuwingsteekcns. Een plaatsge noot uitvinder. De actie voor Veilig Verkeer staat in het teeken des tjds. Het aantal ongevallen op den weg neemt steeds toe, als ware het in voortdurenden strijd gewikkeld om de supre matie met de maatregelen, welke ter bevor dering van een veilig verkeer genomen wor den... Er wordtijverig getracht om paal en perk te stellen aan de ongelukken op den weg, zonder dat men kan zeggen er tot nu toe in geslaagd te zijn. Toch dient er spoedig met krachtige hand ingegrepen te worden! In dit verband verdient een serie vindingen van den heer B. Stobbe, Zuidstraat 23, alhier, vermelding. Stobbe heeft dezer dagen voor de Heldersche politie gedemonstreerd o.m. met een nummerplaat, een N.L.-bord, een spatbord op een rijwiel en een richting-aan wijzer op een sprong van 'n weg, die alle door den heer S. met zijn vinding bewerkt waren. De demonstratie had plaats op een onverlich- ten weg, bij zeer duisteren avond en gestaag vallenden motregen. De uitkomsten waren verrassend, zoo als wij zelf konden constateeren. Zooals men weet is het tegenwoordige, witte achterspatbord op fietsen bij gedimd auto-licht op niet meer dan ca. 30 meter te zien. Het door den heer S. bewerkte spatbord werd vanuit den auto, die met gedimde lampen reed, op ca. 100 150 meter afstand duidelijk gezien! Het resul taat met het N.L.-bord, de richtingaan wijzer en met de nummerplaat was al even verrassend, niet alleen, dat de witte vlakten op grooten afstand duidelijk te zien waren, maar ook de tekst was uit stekend te lezen. sympathiek, de mensch, die zich niet met de beuzelarijen van de wereld daar beneden op houdt, die dag-in, dag-uit opstijgt in het klare blauw van een zuivere wereld en daar tusschen het geronk der motoren alleen zich, zelve enGod ontmoet. Daarbij frappeer de zijn opvallend sobere wijze van acteeren. Willy Haak als Sonja, Olsen's vrouw had weliswaar de meest meelij-wekkende rol, doch deze is nog het minst zeker geschreven (be halve dan in het vierde bedrijf). Over het algemeen was zij wat mat, wat onzeker. Doch hierover straks meer. Er was een magnifieke Louis van Gasteren als de vlieger „Opa", met den eveneensjuist geteekenden Paul Storm als „Baby". Het college van commissarissen valt slechts, te roemen, met name Paul Huf, Ph. la Cha- pelle en Max Croiset. Van Warmelo was een goed-geteekende ambtenaar ter ministerie en Sternheim een kostelijke „Stompie". Trou wens, bijna het geheele. ensemble, wie ook, was opvallend goed voor zijn taak berekend en de A.T.V. heeft eer van deze bezetting. Een woord van lof tevens voor Coen Limperg, die het décor-ontwerp uitdacht, en dat in op vallend goeden stijl en juist tot in de per- fectie. Bij al dit goedé resteert echter een kwes tie, die ook deze B. 21 in de nevelen der problemiek laat. De manager van de DX.C. (van Dalsum) is een „Streber", hoewel niet Zitting van Woensdag, 8 Januari. Het was voor een drietal gevallen, dat de Krijgsraad voor het eerst in 1936 bijeenkwam. Het eerste betrof den korporaal vliegtuig maker W, A. G. v. B., verdacht van le dief stal en 2e. feitelijke aanranding der eerbaar heid. De diefstal was gepleegd op 2 Augustus ten huize van zijn meisje, mej. O. en wel van een portemonnaie met 30.inhoud. Het tweede feit was gepleegd in den nacht van 16 op 17 September. De Fiscaal achtte beide feiten wettig en -overtuigend bewezen en vorderde een gevan genisstraf van 9 maanden, (waarvan 5 voor waardelijk) met degradatie tot matroos-vlieg- tuigmakersmaat en tevens onder-contróle- steilling van verdachte. Mr. C. A. de Groot, welke als'verdediger aan v. B. was toegevoegd, ving zijn betoog aan met een Córtiplimént tën aanzien van den Zeë- krijgsraaö, voor wiens werk spr. sympathie .koesterde. Ondanks het feit, dat beide vergrijpen door verdachtè bekend zijn, ach» de verdedigerdè geëischte straf te zwaar. Van de zijde van Welk een muziek zit hier in voor douane en politie, wier „Halt"-borden, bewerkt naar des heeren S. uitvinding, midden op den weg geplaatst van grooten afstand, ook bij ge dimde lichten, gezien moeten worden. De heer S. heeft verder ideeën voor waar schuwingsborden bij onbewaakte overwegen, zelfs voor landingsteekens op vliegvelden en nog ettelijke kleinere. Echter vooralsnog vin den wij de uitvinding ten aanzien van de veiligheid op den weg van het grootste be lang en waard om asm een nader onderzoek onderworpen te worden, waarna zeker zal blijken, dat zij van groot praktisch nut zal zijn. Wij wenschen den heer Stobbe veel succes l DERDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. „De B. 21 vliegt om de Wereld": een vliegersdrama van de Amster- damsche Tooneelvereeniging in een opvallend sterke bezetting. Het is merkwaardig, dat er in 't tooneel- seizoen 1935—-'36 een hausse schijnt te zijn in oorspronkelijk vaderlandsche stukken. Men kan dan ook bezwaarlijk de Nederl. drama turgie ervan beschuldigen, niet actief genoeg te zijn, alhoewel ook hier helaas weer gecon stateerd kan worden, dat de kwaliteit niet altijd evenredig is aan de kwantiteit. Even welzeker niet omgekeerd evenredig en het beste bewijs hiervoor is wel het vliegers drama van Mr. H. M. Planten, „De B. 21 vliegt om de Wereld", dat gisteravond voor een goed bezette Casino-zaal als derde abon nementsvoorstelling ging. Het stuk wordt gedacht in Kopenhagen te spelen. De manager van een machtige lucht vaartmaatschappij, de D.L.C. organiseert, ondanks de aanvankelijke tegenwerking van zijn commissarissen, een vlucht om de wereld in 5 dagen. De beste pi oot wordt gekozen; Peter Olsen is commandant van de B. 21. Olsen's vrouw, Sonja, verwacht echter een baby en tracht aanvankelijk haar man tegen te houden. De tocht gaat door (met een groot aantal passagiers, piloten en ander personeel) en slaagtbijna. Het toestel vergaat op den Atlantischen Oceaan in een storm en als dit bekend wordt keert zich een ieder, of bijna een ieder, die eerst het plan ondersteunde, tegen den directeur. Deze is dan een gebroken man, die erkennen moet, dat God groot is en de mmsch klein...... Men ziet het: een actueel (zelfs een zeer actueel!) gegeven, dat echter bij de actualiteit nu niet direct een voorbeeld van vinding en originaliteit genoemd kan worden. Nietwaar, de ontwikkeling ervan ging zoo wat langs de paden-der-gemiddelde-verwachting, 't kwam tenslotte allemaal precies zoo uit, als we alle maal wel verwacht hadden en geen enkele maal ketste onze gang van gedachten met dien van Mr. Planten, den auteur. Als men na het laatste bedrijf (het zijn er niet minder dan 5) het geheel nog eens kalm overdenkt, dan zijn er ongetwijfeld merkwaar dige parallellen te trekken. Parallellen, die een K.L.M. voor den geest roepen een een „Uiver" en men mag zich met recht afvragen of Mr. Planten inderdaad onze luchtvaart, dat nationaal belang par excellence en troetelkind der massa en „onze" „Uiver" voor oog heeft gehad. Welnu, wat de dramatis personae betreft zouden wij dit willen ontkennen, doch de geestde ideeook al gebeurt dit alles in Kopenhagen, deze zijn wel zéér frappant. Hoe 't ook zij, de vliegerjj, waar ze ook bedreven wordt, heeft onze volle belangstel ling, en als dan daarbij nog het stuk, op enkele zwakke passages na, goed geschreven is (en dat is het!), als dan het geteekend milieu verrassend reëel aandoet en als er dan tenslotte een pracht van een vertolking op de Bühne verschijnt, dan, ja, zou men dan niet eerst beginnen met het zeer vele goede te releveeren, dat deze voorstelling kenmerkte! Allereerst van Dalsum. Hij heeft van de directeursrol een uitstekende creatie gege ven, strak en frosch en vooral „menschelijk", in één woord: van Dalsum op z'n best. Frits van PHk a's p-A— f'de vl'eger, waar en direct in de bekende en ongunstige bet^eke- L het Genootschap tot zedelijke verbetering van nis. Hij is de dictator, de man met den ijzeren gevangenen is de toezegging ontvangen dat vuist en dito wil,, de man die wil slagen in a j Lmen dezen man helpen zal. Daarbij komt het zijn plannen en zich niet laat dwarsboomen. I ,feit, dat hij voor de eerste maal van het Zoo ook in deze vlucht, die de, betrouwbaar heid van het materiaal onweerlegbaar moet bewijzen. Welnu, dit zal bewezen worden en de vlucht wordt georganiseerd. Zij moet slagen: techniek en organisatie sluiten als een bus, en het zijn de beide hoofdaxioma's, volgens welke deze man denk,t. en werkt. Maar sie... er schijnt nu eenmaal méér tusschen hémel en aarde te wezen dan louter techniek en lou ter organisatie. Daar gaat soms een vreemde schaduw over ons verlicht kunnen, een on verwachte handicap, dié róët in het éten gooit en onze prachtige plannen hopeloos ver knoeid. Hoe zal men dat noemen?? God...?? goede pad afweek en derha'.ve zou spr. gaarne clementie in overweging willen geven, des noods één jaar voorwaardelijke gevangenis straf. Mr. Franken voelt niet zeer veel voor al dw genoemde verzachtende omstandigheden en het lijkt hem ten eenenmale foutief de de gradatie niet te aanvaarden. Een de :1 der straf moet absoluut onvoorwaardelijk zijn. Na dupliek van den verdediger luidt de uit spraak: 4 maanden gevangenisstraf, onvoor waardelijk, zonder ontslag en degradatie. Het tweede gevai betrof den zeemilicien- stoker 3e kl. H. v. B., welke terecht stond: Of de Onbekende Kracht...?? of wellicht het le als militair opzettelijk een meerdere in zijn redelooze noodlot?? Ja, hoe... Maar het is tegenwoordigheid mondeling met eenig kwaad datgene, hetwelk altijd beslist, steeds het laatste woord mee-spreekt en met narrië in de luchtvaart. Ten slotte zit naast iederen piloot altijd die onzichtbare passagier, die ook een bedreigd hebbende en 2e. feitelijke insubordi natie. Het feit was gepleegd op 25 Nov. jl. in het provoosthuis te Den Helder. Van B. werd van diefstal verdacht (gepleegd aan ooord van de hand aan dén stuurknuppel houdt... Hij mist r H.M. Z. 5) en moest te dien einde verschijnen nooit en is hard en meedoogenloos en kent voor een commissie, geen „plan". De vliegers zelf kennen hem Het was voor deze heeren, oat verdachte wel, ook deze Peter Olsen, maar de directeur, zich niet wist te beheerschen en zeer onge- deze „Streber", die kent hem niet. En aan past tegen een der officieren te keer ging, het einde moet hij dit erkennen, hij geeft het om het feit, dat hij een dief genoemd zou zijn. op, en is een gebroken mensch. Het blijft een open vraag, of deze man van groote allure, dit eigenlijk niet alles had moeten mee tellen. Er rekening mee diende gehouden te hebben. Doch er was alleen maar techniek. Feillooze, moderne techniek... En had hij er rekening mee gehouden, wel, wat had men dan aan het einde merkwaardige conclusies kunnen vernemen! Nu nog iets over het dramatisch conflict Olsen's vrouw tracht haar man tegen te hóu den van de vlucht, hetgeen in wezen zeer Tr "t j. r i„4- MA f AtCo Voor de balie in deze zaak zagen wij den heer Smeets, marine-dokter, die v. B., kende, en als deskundige opgeroepen was. Hij gaf toe, dat v. B. een zeer doldriftige persoonlijk heid is, doch sprak als zijn meening uit, dat er z.i. van geestesafwijkingen geen sprake was. Een psychiatrisch onderzoek achtte hij in dit geval niet gewenscht, daar de man ook dit waarschijnlijk weer als een beleediging tegenover hem zal opvatten. De heer Smeets is er tenslotte van overtuigd, dat er bij eert eventueel onderzoek geen pyschotische af wij- vrouwelijk is. Dit conflict nu mag in féite kingen gevonden zullen worden niet bestaan. Tenslotte toch weet een vlieger,1 Hierna neemt de Fiseaal het woord, die de welk beroep hij kiest en Weet de consekwen- feiten wettig en overtuigend bewezen ver klaart en een straf vordert van 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de in voor arrest doorgebrachten tijd en ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzegging weder bij de gewapende macht te dienen. Mr. Muldër, de raadsman, geeft direct toe, dat de feiten bewezen zijn. Er rest hem dan ook tenslotte slechts het een en ander te zeg gen over de persoonlijkheid van zijn cliënt en de omstandigheden. Hij wil niet dieper in gaan op den psychologischen kant van deze 'affaire, daar dit zijn terrein niet is. Het lijkt 'hem echter niet onmogelijk, dat v. B. ge prikkeld is door de woorden van een der com missieleden. Behalve dat deze man een ge compliceerd karakter heeft, beschouwt hij zich zelf min of meer als een zonde-bok, als de man, die overal, (en onredelijk) de schuld van krijgt. Ook in dit geval is dit de basis van het conflict. Spr. acht een psychiatrisch onderzoek wél gewenscht en verklaart waar om. Hij besluit zttn warm pleidooi met een verzoek on uiterste clementie en- wat het le gedeelte betreft een terugwijzing naar de be treffende instantie en het 2e een dusdanige straf, dat oe m~ jch in die"" kan blijven. De Fiscaal neemt dan stelling tegen de ge dachte, als zou v. B. voor de genoemde com missie geprovoceerd zijn. Integendeel: het op treden van verdachte zelf is totaal verkeerd geweest. Wat de gevangenisstraf betreft, deze zou wellicht gedeeltelijk te miniseeren zijn, doch terzake het ontslag uit den dienst moet spr. persisteeren. Vonnis: 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit den mi litairen dienst. De derde en tevens laatste zondaar tegen de regelen van den dienst was G. W. K. R., mari nier 2e kl., eveneens verdacht van als mili tair opzettelijk een meerdere in zijn tegen woordigheid mondeling met eenig kwaad be dreigd te hebben. En dat éenige malen. Plaats van handeling was een café In onze stad, waar op 28 November jl. de man. be hoorlijk in de lorem, herrie gemaakt had. Een korporaal machinist gelastte hem te ver trekken en dat lokte nogal wat protest uit. Zoo was er o.a. gezegd: „Al was je de admi- raai, dan sla ik je voor je kiezen". De Fiscaal vorderde tegen dezen man 3 maanden gevangenisst'-f met aftrek van het voorarrest. Mr. Veldman, de verdediger, geeft toe, dat de gewraakte oorden wel gezegd zullen zijn. Daarbij komt echter, dat hjj zwaar be- sch"-ken was en zich niet meer herinnert deze gezegd te hebben. H( reit is natuurlijk ongepast, doch spr. trekt de waarschijnlijk heid, dat de man deze woorden méénde, sterk in twijfel. De geheele sfeer, waarin deze over treding gesch'ed was, wijst er ro;...^ op, dat de meerdere 'ch niet „bedreigd" gevoel de. Weliswaar verdient R. straf, doch verd. dringt op clementie aan, daarbij wijzende op den met name in de laatste jaren, gunstigen staat van dienst. Mr. Franken is er allesbehalve van over tuigd, dat verd. zich niets meer kan. herin neren. Of men weet na een dronkenschap alles, of niets. Maar hier houdt de herinnering plot seling op bij de geincrimeerde woorden, het geen verdacht is. Daarbij blijft de bedreiging ernstig en moet spr. bij de straf persisteeren. Na dunliek van Mr. Veldman luidt de uit spraak: 6 weken gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. ties. En huwt hij... wel dan zijn de risico's voor hem. Met de vrouw is het precies het zelfde: ergo: zjj zal hem nimmer in den weg mogen staan. Doch Sonja marchandeerde nog al eens met deze wet, ook al geeft zij toe, en haar argumentatie is zwak. Evenwel: men kan ook een andere zienswijze in deze hebben. Intuïtief voorvoelde Sonja, dat er iets gebeu ren ging. Was daar zelfs zeker van. En putte hieruit het recht haar man tegen te houden. Geldt dit zwaarder dan de logische argumen tatie Het laatste bedrijf is wel iets te lang, doch dat neemt niet weg, dat men de herinnering houdt aan een belangrijk werk, dat door bijna stuk voor stuk der acteurs sterk gespeeld werd. En dat het publiek drie uur lang in onge kende vaart meenam in een materie, waarin we ons allen ten zeerste thuis voelen Rest ons nog één opmerking: den bezoe kers was beleefd verzocht, vóór half negen present te zijn, in verband met de lengte van het stuk. Edoch... nèt half negen ebde er zoo nog een 50-tal tooneelliefhebbers de zaal in, waar door men later moest aanvangen en het over twaalven werd alvoréns het doek voor laat ste maal viel. Verzoeken zijn er echter om te negeeren NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Vergelijkend jaaroverzicht over dé jaren 1934 en 1935. Bij de Nutsspaarbank te Den Helder werd in 1935 aan spaargelden ontvangen 2.363.665,63 (v.j. 2.676.881,72) en terug betaald 2.526.396,1. (v.j. 2.498.475,43 zoodat meer werd terugbetaald dan ingelgëd 172'30,52 (v.j. meer ingelegd dan uitbe taald 178.406.29). Op 31 December werd aan rente over 1935 op de spaarrekeningen bijgeschreven totaal 77.873,12 (vorig jaar 78.016,19). Het tegoed van de spaarders bij den aan vang van 1935 groot 2.892.264,42 bedroeg derhalve aan het einde van dat jaar 2.797.407,02. In het jaar 1935 werden 1312 nieuwe boek jes uitgereikt (v.j. 1527), terwijl 572 boekjes werden ingetrokken (v.j. 550). Bij den aanvang van 1935 bedroeg het aantal in omloop zijnde spaarbankboekjes 8720. Dit aantal vermeerderde in 1935 met 740 tot 9460. In 1935 bedroeg het aantal posten van inleg 26.808 (v.j. 26.801) en dat van terug betaling 23.397 (v.j. 20.994) te zamen: 50.205 (v.j. 47.795). 15e POPULAIRE SOIRÊE IN „MUSIS SACRUM". Men schrijft ons: De interlanden voetbalwedstrijd Holland Frankrijk is reden voor de Dir. van Musis Sacrum om de 15e Pop. Soirée, a.s. Zondag een apart tintje te geven. Parijsche atracties en tractatie, Franscbe muziek en stemming wachten den bezoe kersisters). Tevens zal de demonstratie van een „dans der Fransche zeelieden" plaats vinden. Men leze de advertentie in het „Held. Adv.- blad" van gisteren. De „N. Rott. Crt." toont altijd veel belang stelling te hebben voor de haringvisscherjj. Haar wordt geschreven, dat de vooruitzichten voor dit jaar gunstig zijn, omdat er haast geen oude voorraad meer is en ook dat het ai meer blijkt, dat Rusland voor onze pekel haring een goede afnemer zal worden, mits men prijzen zal weten te berekenen, die niet te hoog mogen zijn. Ook Engeland heeft haast geen voorraad meer, dank zij ook de groote afname in Rusland. Gewezen wordt op de rede, die de Voorz. der Kamer van Koophandel in Amsterdam heeft gehouden en die eveneens op de grootè moge lijkheden van afzet voor verschillende artikelen wees. Men herinnert zich misschien, dat wij er vróeger over schreven, dat het oog meer ge richt moest worden op Rusland, dat immers bezig is zich te ontwikkelen, zoouat daar waarschijnlijk een debouché zou zijn te vinden, ook voor onze visch. In dit verband bevalen we, ook aan het luchtvervoer van visch in ernstige studie te nemen, zoodat het mogelijk zou zijn onze visch in verschen toestand daar ter plaatse te krijgen. In dit stuk in de Ni Rott. Crt. wordt ook gepleit om dé vangsten van haring zoo min mogelijk te beperken, opdat de prijs niet te hoog wordt, zoodat we aan de Russische vraag naar niet te dure haring zullen kunnen voldoen. Nu raakt dit geval niet zoozeer onze vis scherij, maar indirect toch wel, want hoe meer loggers zich bezig houden met de haringvis scherjj hoe minder er zullen deelnemen aan de treilvangsi, zoodat er voor de Noordzeetreil- vangst meer mogelijkheid is, dat de prijzen op peil bljjven. We weten wel, dat dit vraagstuk twee kanten heeft, want dat de handel dit jaar er tegen was, dat er, na de regeling, meer schepen toestemming kregen om haring aan te voeren. Maar voor de visscherij in het algemeen lijkt ons uitbreiding van vangstgelegenheid aan te bevelen. Vermoedelijk zullen er tegen de beschouwing in de N. Rott. Crt. dan ook wel stemmen op gaan, vooral omdat de handel met Rusland gewoonlijk over één firma gaat, t.w. dé firma Vroljjk te Scheveningen. Ook van Britsche zjjde verluidt het dat het haringbedrijf wel loonend zou kunnen worden uitgeoefend, juist door de groote leveranties aan Rusland. Men noemt de vooruitzichten voor de aanstaande teelt gunstig. Zoo n optimistisch geluid hebben we in lang niet gehoord. Urk klaagt, dat, zoowel de IJsselmeer als de Noordzeevisscherjj dit jaar voor de Urkers ongunstig is geweest. Alleen voor de snurrevaadvisschers schijnt er een gunstige uitzondering te kunnen worden gemaakt/ al ljjken ons de totaalbesommingcijfers nu niet zoo bjjster hoog. Maar in vergelijking met de treilvangst schijnt het bevredigend te zjjn. Weer kunnen we daarom niet nalaten op de snurrevaad de aandacht te vestigen, zooals we dat al meermalen deden. Donderdag 9 Januari. Gebouw Palmstraat, 's middags 5 uur en 's avonds 8.15 uur: Filmvoorstelling, Chr. Jongemannenvereeniging. Zaterdag 11 Januari. Musis Sacrum: Uitvoering Kon. Bond van Oud-Onderofficieren. Casino, 8.15 uur: 25-jarig jubileum Zieken zorg. Zondag li Januari. Casino, 8 uur: De Band van 7. Zondag li Januari. Musis Sacrum, Populaire Soirée. 9 Januari. Door de liefhebbers van Russische litteratuur zal het bericht, dat er een nieuw manuscript van Tsjechof is ont dekt, met levendige belangstelling zijn be groet. Het manuscript bljjkt deel uit te ma ken van Tsjechof's ontroerende tooneelstuk „Oom Wanja" en zal bij de eerstvolgende vertooning daarin worden tusschengevoegd. Daar ook ons lancj talrijke bewonderaars van de oude Russen telt, is het mij een bui tengewoon voorrecht, hier het gevonden ma nuscript voor de eerste maal te mogen af* drukken. (World Copyright.) BROESSILOW: Alles hangt me de keel uit, behalve boomen. WANJA: Ik kan de bOömen niet zien, zjj verduisteren'den horizon en hun takken schij nen te huilen. BROESSILOW: Geef den hond wodka; hij' kijkt mij aan als een mensch, mét ódgen die smeeken als de oogen van den starets. WANJA: Mijn beenen doen van daag ont zettende pijn. Waarom móet een mensch bee nen hebben? Hij sleept ze voort als een slak- zijn huis. SONJA: En mijn hoofd dan? 'Waarom heeft de menSch éen hoofd? Hij is 'er alleen1 door in staat, te denken, dat hij meer lijdt dan een ander. Dit huis maakt mij gek. FEODORA: O, mijn hart! Het dóet niets dan breken. Niets. Niets. En waarom? Waarom hebben wij een hart? Een lamp in zijn plaats zou ons althans verlichting geven. ALEXANDER: Je bent te egoïstisch om te merken, dat ik bezig ben dol te worden. WANJA: Ik word ook dol. Ik zal niet lang meer leven. Ik sterf...:.. DE VERPLEEGSTER: Kom, körri, wij zijn allen ziek en ongelukkig. WANJA (woedend): Wees stil! Ik kan dit niet verdragen! BROESSILOW: Ik haat jullie allemaal! Ach, waren jullie maar boomen...... FEODORA: Wij haten elkander allen. Waar om zouden wij elkaar niet doodschieten? ALEXANDER: Wat heeft het voor nut? We zouden elkaar zeker niet raken. DE VERPLEEGSTER: Kom, kom, vader tjes en moedertjes, men kan zijn tranen ook gebruiken om te lachen. Weest geen kanni balen. Overmorgen vangt de kermis aan en het leven is weer goéd en schoo'n en lief. FEODORA: Wij moeten elkander uitroeien. Wij hebben den plicht. De dood is grootsch en majestueus. De mensch is niet meer dan een kever. SONJA: Ik zou dood zijn voor iemand op mij geschoten had. Dood als een kleine musch. (Zingt) Een musch bezweek in de provincie Tomsk, Een herder inlompën dolf haar eenzaam graf...... WANJA: Als mijn graf maar eenzaam zal zijn! Hoe kan ik weten of jullie niet allen bij mijn groeve zult komen en zult praten en praten en praten, terwijl ik ontzield ter neder lig? (Terwijl iedereen roerloos zit of staat, daalt zéér langzaam het scherm. Als het weer opgaat, zitten ze nog net zoo). Zéér fijn gevoeld, zéér opwekkend, Gaat dat zien. De Schuit waarop je voer, had je lief. - 't Was een stuk van je zelf. - Koffi leuteren in de gewapende sloep op de kust van Atjeh, allemaal uit één kroes - Op gevaariijke expedities kon je op de jongens vertrouwen. 3*) In' dien ouden zeiltjjd was ér geen geld voor de marine in 's Rijks schatkist! Gelukkig ls het in den lateren tijd veel be ter geworden, vervolgt de oude burgermees ter van den Helder. Maar dat moet ik zeggen, ondanks de slechte bezoldiging, ondanks de vele ongemakken en het weinige comfort, was de geest aan boord van deze marineschepen uitmuntend, 't Ware menschen mei zeebee- nen. Vergeet niet, dat ook in de burgermaat schappij de toestanden toen verre van roos kleurig geregeld waren. Maar de menschen ln die dagen, hoog en laag waren veel gau wer tevreden dan de tegenwoordige genera tie en velen wisten niet beter, vonden 't dood gewoon, eenvoudig en matig le leven. 't Is vreemd, maar ondanks dat alles evel minder luxueus was ingericht, waren de menschen onder elkaar veel gelukkiger. Zoo was het ook aan boord van onze ma rinezeilschepen. Toen was 't varen, zoo ik reeds zeide, veel romantischer en avontuur lijker. 't Was toen echt de zeëen bevaren Je rook touw en pek en teer, maar bo venal je zat op een schip, dat niet alleen schip was, niet alleen jou schip was, niet alleen 't schip van den Commandant, maar dat ook eigendom was van den jongsten matroos! Al die echte, ouderwetsche pikkers in die dagen, hadden als echte zeelui hun schip lief... dat schip dienden ze met heel hun hart. Nu moet je niet denken, dat toen alle maal gehoorzame jongens aan boord waren, waar nooit iets op aan te merken viel. 't Ge beurde wel eens, als de Jannen gingen pas sagieren, dat ze een dag onder water bleven, maar dan voeren ze billijk om Kaap Snert, dat voeren ze, want dan werden ze geboeid aan boord teruggebracht en kregen ze pro voost. Maar ze kankerden niet over hun straf als die verdiend was! Integendeel, na afloop deden ze hun werk weer als de beste matroos. Ze hadden een lolligen dag gehad en nadden die geboet... af was de kous. Ik heb zoo'n kerel aan boord gehad, die zoo eens een paar keer is opgebracht. In zijn werk was er met hem nooit geen kou aan de lucht. Hij is een van de beste roergangers geweest, die ik ooit heb meegemaakt en zei len maken, dat die 'vent kon! Zeilen maken, 't Was een reus derin! Maar nakaarten, na- kankeren, deed geen van ons allen bij de ma rine... dat woord stond niet in ons klad- boekie! De discipline werd aan boord onder alle om standigheden ten strengste gehandhaafd, 't 1 ging alles tip top militair, iedereen deed met tjver zijn dienst én vervulde zjjn taak naar behooren. Op Atjeh, als we in de gewapende sloepen van 's avonds half negen tot 's mórgens zes uur gedurende den nacht rondvoeren och, dan was de boog tusschen ons officieren en de bemanning niet altijd strak gespannen. Dat kan ook niet Allemaal in die éloep lie pen we immers hetzelfde gevaar en in zoo'n klein bestek, op zoo'n schepie, kan het ook even gemoedelijker toe gaan. 't Was daar aan boord dan ook den heelen dag koffie lebberen, allemaal uit denzelfden kroes... en dan was 't tegen mij: „Meneer, ook een bakkie leut, nou en dan kreeg ik den eersten slok. Tegenwoordig trek ken ze gauw een vies gezicht, noemen ze dat onhygiënisch, dat is 't ook, maar dat weet ik wel, van die gemeenschappelijke koffie- leutpartijen heeft niemand van de bemanning, noch van de officieren ooit averij bekomen. 't Was alles kameraadschappelijk, zelfs het oorlam ging rond ln één gemeenschappelijk nr.okkie. En verhalen deden ze in die sloep op de kust van Atjeh, o verhalen man, je haren rezen er van te berge! De oude kolonel doet een paar stevige trekken aan zijn pijp, zoodat het vuur glin stert in de asch. Ook zijn oude oogen glin steren van de pret als hij aan zijn jonge jaren bij de marine denkt. Och, ook de verhalen in die gewapende sloepen op de kus., van Atjeh,... boekdeelen zouden er mee te vullen zijn. Daar had je een matroos Johannes heette die. Waar die man het spraakwater vandaan haalde, dat snapte je niet, maar uren en uren kon die snurker zitten te vertellen en als ik dan 's middags bij de andere officieren in de long- room kwam, dan was 't: „Zeg Houwing, wat heeft Johannes in de sloep verteld?" En dan was het niet goed, voor ze ook in de longroom van de verhalen van Johannes genoten hadden. Haarfijn moest ik alles ver tellen. Het volk was echt, goed zeevolk, en al zaten er nu eens enkelen in die strafklas..,. ze hebben het toch bij de marine ver gebracht. Soms waren ze ook een beecje obsternaat door dat hun wijsheid in de kan bleef zitten - maar het waren reuze zeelui, waarop je bij storm en ontij en op gevaarlijke expedities kon vertrouwen. Voor ons, hun meerderen, betoonden ze een zorg en een toewijding, die als ik er aan dénk mij nog goed doet. Op die kleinere booten kan de verhouding niet altijd straf blijven, Daarom leef je nu

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5