Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. Anna Paulowna. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 JANUARI 1936. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. eenmaal allen te dicht bij elkaar. Het men- schelyke, zoowel de goede, als de slechte eigenschappen, komen daar bij iedereen uit. '3 Nachts voeren wij zoo vaak, uren langs de kust, om de prauwen te inspecteeren en om te controleeren of ze contrabande aan boord hadden, of er wapens en kruit clandes tien naar de kust van Atjeh vervoerd werd. Verraad loerde allerwege; ook waren er -destijds vele overloopers. De Marine waakte er voor dat de bende van Toekoe Oemar niet vanaf Singapore van mu nitie voorzien werd. 3*) Het 2e artikel is opgenomen in ons nummer van Zaterdag 4 Januari. Vergadering van gisteren. Voor aanvang der vergadering spreekt de Voorzitter een woord van eerbiedige hulde aan wijlen Burgemeester Driessen, welk sym pathiek woord door de verg. staande wordt aangehoord. Na opening spreekt de Voorz. de nieuw jaarsrede uit, waaraan hiernaast het een en ander onleend is. De heer Kolster was tolk der vergadering door den Voorz. dank te betuigen voor diens nieuwjaarsrede. Tot Algemeen Voorzitter wordt met bijna algemeene stemmen gekozen de heer Arntz, aftredend. Voor onder-voorzitter grootbedrijf de heer Kolster. Voor Kleinbedrijf de heer Schmalz. Voor de verschillende vaste commissies werden de aftredenden bij acclamatie her kozen. Ten opzichte van het Alkmaarsch Borgstel lingsfond wordt de behoefte gevoeld, dat uit verschillende plaatsen in dit district vertegen woordigers of leden worden opgenomen. - De Voorz. zegt. dat de vraag zich voordoet of Den Helder met omstreken zelf zoo'n borg stellingsfonds kan oprichten. De heer Coltof is er sterk voor, dat Den Helder wordt opgenomen in het z.g. Alk- m o arsch Borgstellingsfonds. Je Voorz. zegt, dat er een nadere vergade ring, dit punt betreffende, zal worden belegd, waar dan Den Helder en Texel zullen worden ti genoodigd. iit borgstellingsfonds beoogt verstrekking vr t gelden aan den handel. Iet adres van de z.g. contact-commissie toont aan, dat er geen overproductie van wo ningen moet komen. Nauwgezette overweging dient aan geldbeschlkking yoor verderen wo ningbouw vooraf te worden gegaan. Voorz. geeft in overweging by eventueele aanvraag voor bouwcrediet voor ieder geval op zichzelf het oordeel der Kamer wordt ge vraagd en gegeven. Landbouwcrisis wetgeving. Het adres ter zake van de Kamer te Rot terdam, waarin aan den Minister van Land bouw en Visscherij wordt gevraagd, daarin ook de handel vertegenwoordigd te zien. vindt ruime bespreking. Men acht, dat in deze commissie een te geringe plaats aan den handel wordt toege wezen. In dezen geest wordt besloten adhaesie te betuigen. De heer Grunwald, de vischdistirbutie be sprekende, zegt, dat dit vraagstuk primairis. Het inzicht van den minister in deze is juist. Er is behoefte aan visch, niet door te weinig aanvoer, maar door de slechte rege ling der distributie. Spr. houdt een krachtig pleidooi voor de vischconserveering. Samenwerking tusschen centra is noodig, vooral tusschen Den Helder, Haarlem en Den Haag. Spr. verzoekt de Kamer zich dit vraagstuk ter harte te nemen en dan de Visscherij - Commissie te Den Helder in te schake'en en zich dan vooral in verbinding te stellen met den voorzitter dier commissie, den heer Stevenson, die ter zake kundig is en zich in deze materie geheel heeft ingewerkt. De voorzitter beaamt de argumenten van den heer Grunwald ten volle. Nu, zooals ook de heer Grunwald zei, het economisch-tech- ■nologisch instituut in Noord-Holland is opge richt, zou dit ook een vraagstuk zjjn voor dit instituut. De heer Bouvet, die in dit instituut zitting heeft, zegt, dat het visscherij-vraagstuk al in overweging is. Na veel discussie, waarby vooral de Helder- sche gedelegerden krachtig op de bres stonden voor het Heldersche, Texelsche en Wiering- sche belang, kwam men tot het besluit het adres der Heldersche leden te steunen. De samenwerking met Haarlem en Den Haag diende te worden verkregen. In dit verband pleitte de heer Grunwald Voor vestiging van conservenindustrie, niet alleen te IJmuiden, doch ook te Den Helder. Ten slotte werd, op voorstel van den voor zitter, besloten tot overleg te komen met de Kamers te Haarlem en Den Haag. Rondvraag. Een schrijven aan den Minister van Water staat, gezonden door de gemeenten Den Helder, Callantsoog, Zijpe (N.H.) en Schoorl, bevattende een verzoek om niet aansprakelijk te worden gesteld voor de onkosten, ontstaan de door storm, van duinafslag langs de ge huurde perceelen. Wel was men, volgens omschrijving in het contract, verplicht tot afrastering, maar niet voor de schade, die de stormen teweeg brengen. De kosten worden voor de gemeenten daar door onredelijk hoog en de heer Grunwald bepleit, dat de Kamer haar adhaesie aan dit verzoek hecht. Daar de tijd van voorbereiding voor dit verzoek te kort is, stelt de voorzitter voor. de zaak in handen te stellen van de Handels commissie, opdat advies kan worden uitge bracht aan het Bureau van de Kamer, zoodat de Kamer dan daarna de zaak kan afdoen. Betreffende de aankondiging voor oprui ming, etc. wordt aangeraden de Pers te ver zoeken er op attent te maken, dat de termijn van opruiming loopt van 2 tot en met 31 Januari. Verschillende leden en de secretaris betui gen woorden van dank voor de door den voorzitter gesproken waardcercnde woorden- Aan deze rede ontieenen wy het volgende: Vooral door het Italiaansch-Abessijnsehe conflict is de onrust in de internationale ver houdingen aangewakkerd, zoodat te ver wachten is, dat voorshands elk land voor zich zal blijven trachten de nood te bestrij den. Een werkelyk herstel zal m.i. echter slechts dftn verkregen kunnen worden, wan neer rekening kan worden gehouden met het internationaal belang en de internationale aard der moeilijkheden, op welk gebied de Internationale Kamer van Koophandel reeds zulk belangrijk voorbereidend werk heeft verricht. Erkend dient te worden, dat voor deze landsgewijze pogingen om te geraken tot een evenwichtstoestand op financieel en econo misch gebied hier en daar inderdaad wei een gunstiger aanzien van den bedrijfstoestand is verkregen, terwijl, hetzij door deze pogin gen, hetzij door andere invloeden, op ver schillende goederenmarkten een soms niet onbelangrijke prijsstijging is ingetreden, ge paard gaande met een verdere vermindering van de wereldvoorraden. Deze feiten, die ik hierboven reeds ais „lichtpunten" aanstipte, kunnen ons echter nog geenszins de overtuiging schenken, dat een positieve terugkeer van de algemeene welvaart op handen is, wijl deze factoren niet uitsluitend door een gezonde economische ontwikkeling zijn veroorzaakt. Tot mijn leed wezen moet ik dan ook de gevolgtrekking maken, dat de wereld nog ver verwijderd schijnt van een algemeen herstel 1 In ons land bleèf de productie in de nijver heid op een laag peil. terwijl de geheele economische toestand een sterk depressief karakter bleef dragen. Met voldoening hebben wy ook kunnen constateeren, dat zoowel het nieuwe handels verdrag met de Ver. Staten, hetwelk op het beginsel van een onvoorwaardelijke meestbe gunstiging in het handelsverkeer tusschen Nederland en de Ver. Staten berust, als de nieuwe handelsovereenkomst met Duitschland mogelijkheden opent tot een ruimere afzet onzer bodemproducten. De geringe opbrengsten in landbouw- tuin bouw-, en zuivelbedrijf hebben ook de be staansmogelijkheid van veie middenstands- bedrijven in ons Gewest, ernstig bedreigd. De nood, die zich ook elders in deze bedrijven doet gevoelen, heeft de Regeering mede op aandringen onzer Kamer van Koophandel inmiddels doen besluiten een crediet van aan vankelijk 2 miilioen gulden, later verhoogd tot 3% miilioen gulden, aan den middenstand te verleenen,, ter overbrugging van de tijde lijke moeilijkheden, waarin hun bedrijven verkeeren. Hiermede kon uit den aard der zaak slechts een zeer beperkt aantal middenstanders ge holpen worden, omdat de behoefte veel en veel grooter is dan de beschikbaar gestelde som, maar toch acht ik het een gelukkig ver schijnsel, dat er ook in Regeeringskringen een ernstig pogen te constateeren valt om ook het middenstandsbedrijf btj te staan in deze zware tijden. Mogelijk kan ook de oprichting van een middenstandsborgstellingsfonds voor dit district, waartoe thans plannen worden over wogen, ertoe bijdragen, dat eveneens de kleinere middenstanders eenigermate worden geholpen. Sprekende over den middenstand zou ik tevens in herinnering willen brengen, dat dé Wet op de Uitverkoopen en Opruimingen on langs in werking is getreden, waarbij, zoover mij bekend, voor de eerste maal sedert het drie en tachtig jaren bestaan onzer Kamer de uitvoering van een verordenende bevoegdheid van de Overheid aan de Kamer is opgedragen. Binnenkort kunnen wij nog tegemoetzien een nieuwe wettelijke regeling tot het op- een voudiger wijze innen van kleine vorderingen, waarop onze Kamer reeds meerdere malen heeft aangedrongen en een Wet nopens de vestigingseischen van handelszaken, waarbij aan de Kamer waarschijnlijk weder een taak zal worden toegewezen. Hoe het verloop in de voornaamste be drijfstakken in ons district is geweest moge U uit het navolgende nader blijken: i Kaashandel. Evenals in 1934 heeft de kaashandel in 1935 geen levendig karakter vertoond. Door de productie-beperking werd de beschikbare voorraad weliswaar verminderd, maar de verbetering der prijzen heeft daarmede geen gelijken tred kunnen houden. De contingen- teeringsmaatregelen van verscheidene Euro- peesche Rijken en de betaUngsmoeilykhedén, speciaal van onze Oostelijke buren, hebben tot een geringen export naar die landen ge leid, zoodat naar een ruimer afzet gezocht moest worden in het binnenland en in de landen, die de invoer vry lieten. Dit alles heeft echter niet kunnen verhoeden, dat de prils der Hollandsche kaas dermate gedrukt dat deze in 1935 op een niveau kwam, dat, na aftrek van de productiekosten, totaal geen opbrengst liet voor de grondstof: de melk. In het volle seizoen (AprilAugustus) wer den op de markt te Alkmaar prijzen besteed van ongeveer 10 per 50 kg voor de 40plus Noordhollandsche kaas, waarmede de markt tot een prijspeil was afgedaald, dat het laatst in de jaren 1870 en 1872 werd waargenomen. In de maand September 1935 was er een opleving te bespeuren en er werd zelfs op één marktdag een prijs van 27 bereikt, hetgeen in verband met de veranderde wereld toestanden een loonende productieprijs ge noemd kon worden. Helaas heeft deze op leving niet lang geduurd en was in November de prijs wederom gezakt tot 16 per 50 kg. De steun door de Nederl. Zuivelcentrale aan de veeteelt verleend, heeft het voortbestaan van vele bedryven mogelijk gemaakt, zij het ook met een nog onvoldoend rendement. Het vooruitzicht, dat de kaashandel weer een loonend bedrijf zal worden, is nog verre van zeker. Gecondenseerde melk en melk producten. De exporthandel in deze producten geeft opnieuw weinig reden tot optimisme. Eener- zijds waren er in Holland de bemoeiingen van de Nederlandsche Zuivelcentrale en het Crisis Zuivelbureau, waardoor zoowel producten als fabrikanten nimmer weten wat de dag van morgen brengt, anderzijds de opnieuw voort gezette autarkische neigingen in de meeste landen, welke belangrijke hoeveelheden Hol landsche melk importeeren. terwyl ten over vloede het betalingsverkeer met de verschil- lende overzeesche markten niet zoo vlot gaat als men dat wel zou wenschen. De concurren- tie op de vrije markten, welke voor de Hol landsche condens-industrie nog van belang zijn, wordt opnieuw scherper. Tenzij tot de vrijhandel wordt teruggekeerd, zulien de moeilijkheden voor den Hollandschen vee houder en de verwerkers van melk wel blijven bestaan. Grove tuinbouwproducten. Voor de verbouwers van de grove tuin bouwproducten is het voortdurend zachte winterweer in het seizoen 19341935 van ongunstigen invloed geweest. De niet te groote voorraad kool heeft goede tot zeer goede prijzen opgebracht; de prijzen van de witte- en savoye kool, waarvan de voorraden het grootst waren, zyn tot het einde slecht geweest. De bijproducten uien en winterwor telen moesten eveneens tot zeer lage prijzen worden afgezet. Weer werd in het met Duitschland voor 1935 afgesloten handelsverdrag voor de ver schillende koolsoorten dezelfde gunstige be paling. die voor 1934 gold, opgenomen, namelijk dat ongeveer 2700 wagons van 10.000 kg. tegen het verlaagde invoerrecht van 2 Mark per 100 kg. konden worden inge voerd. Het geheele kwantum is echter niet geleverd, daar de voorraad roode kool niet zoo groot was en men aan de witte- en savoye kool in Duitschland geen behoefte had. De handel zoowel in kool als in uien is thans met Frankryk nog slechts van zeer .weinig béteekenis. Wel werden nog invoer contingenten vastgesteld, doch ten eerste zijn de invoerrechten veel te hoog géworden en ten tweede werden er evenals verleden jaar aan de importeurs geen invoervergunningen verstrekt. De zuurkooifrabrikanten hebben hun voor raad geheel kunnen ruimen, al was het tegen lage prijzen. De hoeveelheid vroege aard appelen, welke dit jaar in Duitschland kon worden afgezet, was niet groot, daar er te weinig geld voor beschikbaar was. De betaling van de naar Duitschland ge zonden producten heeft een naar omstandig heden gunstig verloop gehad, vooral toen be gin April „de Nederlandsche Groenten- en. Fruit Centrale" te Den Haag de bedragen op de stortingsbewijzen van het Clearing- Instituut binnen enkele dagen aan de expor teurs uitbetaalde. Ook voor de tuinders was de regeling goed, daar de exporteurs door het verminderde risico méér konden ondernemen, wat de prij zen ten goede kwam. Ook overigens liet de samenwerking tus schen 'exporteurs eenerzijds en Regeerings- commissaris en Groenten- en Fruitcentrale anderzijds niets te wenschen over. landbouw. Het jaar 1935 was voor de veehouderij een zeer moeilijk jaar, als gevolg van de voor den export zeer nadeelige maatregelen, die hét buitenland had getroffen. Vooral leden de zuivelproducten onder dezen druk. De kaas- prijzen daalden tot een zeer laag niveau en ook de boterprijzen waren laag, al was voor dat product nog wel plaatsing te vinden. 1935 heeft ons geleerd, dat er ten aanzien van de kaaspositie belangrijk wijzigingen zullen moeten komen. Ten eerste door minder kaas te maken, wat voor een belangrijk deel kan worden bereikt door ondermelk voor veevoeder aan de boeren terug te geven en ten tweede door andere practische middelen toe te passen. Op het gebied van de crisisbemoeiïngen heeft 1935 geleerd, dat de maatregelen voor de crisismerksteunbeperking onuitvoerbaar wa ren door hare omslachtigheid en het onmoge lijk voldoende onder contróle brengen van de bedrijven van de consumptiemelkers en zelf- kazers. De nieuwe Minister van Landbouw en Visscherij, dr. Deckers, heeft aan deze maat regelen gelukkig een einde gemaakt. Wij ver wachten eenvoudige, doelmatige maatregelen van dezen bewindsman, in plaats van den hopeloozen omslag van maatregelen. Voor de veehouderij was een deel van het jaar n.1. Juli. Augustus en September, te droog, waardoor de grasgroei belangrijk ge schaad werd, wat ook een tegenvaller was. Ten aanzien van de varkens- en schapen houderij, wel is waar onderdeelen van veel bescheidener afmeting dan de eigenlijke vee houderij, trad in 1935 in vergelyking met voorgaande jaren gelukkig eenige Ver betering in. Daarentegen gaf de vetweider)) van rundvee allertreurigste financieele uit komsten te zien. De uitkomsten van de eigenlijke graan bouw waren iets ongunstiger dan in 1934, zoowel wat de opbrengsten, als wat de' pryzen betreft. Dé onmisbare Regeeringsteun voor den land bouw blijft moeilijk. Zij dient m.i. wel een voudiger te worden in hare toepassing, maar verdient ongetwyfeld den dank van den land bouw. Zonder nu ai te optimistisch te zijn, want er zyn zeer veel moeilijkheden, kunnen wy toch waarnemen, dat er op sommige pun ten eenige kentering komt ten aanzien van de opvatting, dat elk land zich zelf moet be helpen. wat practisch ook niet goed is uit gekomen. Gezien de vele factoren, die daarby een rol,, spelen, is het niet te verwachten, dat deze veranderingen snel zullen vorderen, maar het wederkeerig dienstbetoon met de goede gevolgen daarvan begint voor de toekomst toch weer kleine, maar betere kansen te krijgen. Itloembollenkweekery en -handel. Het gewas van hyacinthen en tulpen was ook dit jaar wederom buitengewoon goed; van narcissen middelmatig. Van crocussen en bijgoed was de oogst zeer goed en van irissen zelfs buitengewoon goed. De saneering bleef gehandhaafd, zoodat voor hyacinthen, tulpen en narcissen, zoowel voor binnen- als buitenland, wederom mini mumprijzen werden vastgesteld. Deze prijzen waren iets hooger dan het voorgaande jaar, zoodat. bij een goede oogst voor tulpen en hyacinthen ongeveer de cul tuurprijs kon worden benaderd. Voor de meeste soorten narcissen waren de prijzen niet loonend, een en ander tengevolge van het minder goede gewas. Onder sanctie van de Regeering werd een „Surplusfonds" gevormd om het overschot, tot een maximum van 85 der vastgestelde minimumprijzen, pp. te koopen. Door invoerbeperkingen in Duitschland en Denemarken was het overschot van tulpen veel grooter dan men aanvankelijk veronder stelde en voor dit artikel zal het percentage van 15 dat voor alle verkochte bloembollen (hyacinthen. tulpen en narcissen) in het fonds moet worden gestort, wel niet toerei- kend zijn. Door de saneering werd een volkomen in zinking der prijzen voorkomen, alhoewel het voor de kweekers veel bemoeiingen en zware lasten met zich brengt. Voor crocussen en bijgoed waren de pryzen vry, evenals voor gladiolen. Voor de artikelen waren de prijzen laag en nauwelylcs loonend; de vraag was echter goed. Door het koude voorjaar waren de pryzen van de gekweekte irisbloemen op de eilanden ten Zuiden van Engeland zeer goed, hetgeen tengevolge had, dat weder groote hoeveel heden irisbollen van de Hollanders werden gekocht. Door het buitengewone gewas was het aanbod echter zeer groot, hetgeen de prijzen prg drukte. Amerika nam weer meer af dan het vorige jaar, ook met Engeland en Zweden was dit bet geval, terwijl Denemarken slechts 25 en Duitschland ca. 38 van vroegere jaren nam. De export van Breezand en Anna Paulow na, was dit jaar constant, terwijl de oogst paar buitengewoon goed te noemen was. De export in 1935 is naar vrijwel alle lan den toegenomen met uitzondering van puitschland en Denemarken. Het resultaat icomt vrijwel neer op handhaving van het exportcijfer van 1934. Bankbedrijf. Zooals vanzelf spreekt ondervindt ook het bankbedrijf van de nog steeds durende de- pressie dé nadeelige gevolgen. Bouwbedrijf. Naast den landbouw zal ook wei het bouw bedrijf het zwaarst getroffen zyn door de crisis, echter met dit verschil dat, waar veel landbouwbedrijven gesteund worden, dit bij het bouwbedrijf niet het geval is. Integen deel werd veel werk, dat eigenlyk aan een of andere groep in dit bedrijf behoorde te wor den toegewezen, door andere lichamen uitge voerd of in eigen beheer gehouden. Hoe slecht de toestand in dit bedrijf is, mag blijken uit de totale werkloosheids cijfers, die hier moeten worden aangenomen op 52 terwijl voor het geheele bedrijfs leven dit cijfer 32 is. Werd volgens de bekend geworden gege vens in 1930 in ons land nog voor 185 mii lioen aan werk besteed, voor 1935 zal dit naar schatting niet meer dan 80' miilioen gul den bedragen. Cijfers, die commentaar overbodig maken! Wanneer men in stad en omgeving om zich heen ziet, kan men geen deel van het bouwbedrijf aanwijzen, waar de toestand ook maar eenigszins bevredigend genoemd mag worden. •De aannemerij blijft aangewezen op enkele wérken, die zoo af en toe nog worden aan besteed, met als gevolg een moordende con currentie zonder eenige kans op redelijke ver dienste. Trt het algemeen kan. worden aangenomen, «At de huidige toestand voor vele beoefena ren van het bouwbedrijf tot funeste gevolge:: moet leiden. Een groot bezwaar zijn ten slotte de ge makkelijke vestigingsvoorwaarden in het be drijf, die velen hun geluk daarin doen be proeven zonder dat zij evenwel bij een mis lukking daarvan zelf de nadeelige gevolgen dragen. Dit alles leidt er toe, dat de toe stand voor dé serieuze beoefenaren van dit vak schier onhoudbaar is geworden. Ook in het afgeloopen jaar stond de Wie- ringermeer wederom in het teeken van groote bedrijvigheid, niet alleen op het ge bied van den landbouw, doch ook ten aanzien van den boerderijen- en woningbouw. In het voorjaar deden de eerste 45 pachters hun in trede in den nieuwen polder, terwijl in het najaar 67 landbouwbedrijven in pacht kon den worden uitgegeven, in totaal omvatten de een oppervlakte van circa 4000 ha. Het overgroote deel bleef evenwel nog in exploi tatie als grootbedrijf- De uitkomsten van het landbouwbediyf waren, wat de opbrengst betreft, zeer bevre digend te noemen en dit was mede oorzaak, dat honderden landbouwers zich voor het pachten van een bedrijf aanmeldden. Tusschen de 700 en 800 arbeiders vonden in 1935 in het landbouwbetdryf geregeld werk, terwijl circa 900 werkloozen konden worden tewerkgesteld by de bebossching en drainage van gronden. Dank zy de gunstige weersgesteldheid konden de oogstwerkzaam- hedèn vlot' verloöpen. In totaal werden geoogst ongeveer 17)4 miilioen kg zaad, 23 miilioen kg stroo, 12 miilioen kg hooi en 650.000 kg bieten, waar nog bijkomen de voor de pachters van circa 1600 ha geoogste producten. ïn 'het afgeloopen jaar leverde de Wierin- germeer voor handel en industrie wederom een belangrijk afzetgebied. Tal van draineer- buizenfabrikanten konden hun bedrijf, dank zij hun debiet in de Wieringermeer, gaande hóuden, terwijl ook bij de bouwmaterialen- industrie direct of indirect orders van be teekenis werden geplaatst. De scheepvaart ondervond uiteraard den invloed van de be drijvigheid in den vorm van aan- en afvoer van materialen en producten. Langzamerhand beginnen zich ook in de Wjeringermeer normale toestanden en ver houdingen te ontwikkelen. Door de vestiging van particuliere landbouwers neemt de be volking gestadig toe, waarmede de bestaans voorwaarden van den middenstand in de dor pen beter worden. In het belang van den middenstand wer den in het afgeloopen jaar 'door de Wierin- gcrmeerdirectie belangrijke beslissingen geno men. Geen middenstandszaken zullen in de doppen meer worden toegelaten, indien niet redelijkerwijze vaststaat, dat daarin een be scheiden bestaan kan worden verkregen, ter wyl gegadigden, om voor vestiging in aan merking te kunnen komen, naast persoon lijke geschiktheid en vakbekwaamheid, eenig financieel weerstandsvermogen moeten be vitten. Een contactcommissie, waarin ook een vertegenwoordiger van de Kamer zitting heeft, adviseert de Directie van de Wierin germeer omtrent de bestaansmogelijkheden in de diverse branches. De bouw van het derde dorp, dat ook het hoofddorp zal worden, kwam in 1935 nage noeg gereed. Ook in dit dorp zullen zich ver schillende middenstanders een bestaan kun nen verschaffen. 0 Middenstand. Het adviesbureau B.U.V.A., dat de Kamer eenige jaren geleden in samenwerking met de middenstandsvereenigingen heeft opge richt, werkte ook in 1935 bevredigend. De toestand in de middenstandsbeclrijven, waaromtrent ik in het algemeen overzicht reeds het een en ander heb gezegd, bleef precair. Het wordt haast eentonig elk jaar weer te moeten zeggen hoe door de steeds gerin ger wordende koopkracht, de druk der vaste lasten, de moordende concurrentie enz. enz. de middenstand zyn reserves inteert en de uiterste moeite heeft zich staande te houden. Het wil mij voorkomen, dat het, vooral in deze benarde tijden, zyn nut kan hebben, dat de middenstand krachtig aaneengesloten blijft, teneinde eendrachtig de moeilijkheden, die dezen stand bedreigen, te kunnen be kampen, want, als vaststaand mag toch wel worden aangenomen, dat een gezonde mid denstand voor ons economisch bestel nog steeds een niet te onderschatten factor blijft. Ik hoop van harte, dat onze landsregeering ervan overtuigd zal zyn, dat een forsch door gezette concentratie hoe gewenscht deze op zich zelf beschouwd ook moge schynen het gevaar doet onstaan, dat het platte land nog meer in de verdrukking zal ge raken. De middenstand heeft ook in het afgeloo pen jaar getoond met onverflauwden ijver een uitstekende service te willen geven. Alhoewel wij, wonend in een export-district, in beginsel het streven naar beschermende maatregelen verfoeien, vraag ik my toch af of het nu niet gerechtvaardigd is, tot de in woners van ons district, die misschien veelal uit sleur geneigd zyn elders te gaan koopen, het verzoek te richten om in het vervolg eerst even te gaan kijken, wat de leveran cier in eigen omgeving kan aanbieden. Wij verheugen ons in den bloei van de zaken elders, maar zien tpch ook dolgraag, dat het onze menschen goed gaat! Pluimveeteelt In Noord-Holland Ook voor de pluimveeteelt bracht 1935 geen verbetering. De gemiddelde eierprijs verschilde in 1935 niet veel met die van 1934, maar de hoogere veeprijzen waren oor zaak, dat de bedrijfsuitkomsten nog minder werden. Het gevolg daarvan was: afname van den pluimvee-stapel, hetgeen door de lagere aanvoeren op de veilingen en markten wordt aangetoond. Visscherij en vischhandel te Den Helder en omgeving. Het is helaas met deze bedrijven over het algemeen nog treurig gesteld. De totaal-uit komsten zyn zelfs nog belangrijk minder dan in het ongunstige jaar 1934. Moge de commissie, die in Den Helder in het leven is geroepen om de visscherij en vischhandel weder tot bloei te brengen en welke op den steun van de gemeente-autori teiten mag rekenen, met haar arbeid slagen in het belang van het algemeen en de vis scherij en handel in het bijzonder.. Handelsvoorlichting. De Kamer bleef haar taak in dezen met kracht voortzetten. Zy pryst zich gelukkig, dat in toenemende mate door zakenlieden van heinde en ver een beroep op haar wordt gedaan. De aanvragers konden vrijwel zonder uit zondering van voorlichting worden gediend. Contingenteering. Vastgesteld mag worden, dat, mede door de bemiddeling der Kamer, de uitvoering dezer crisisregeling een vlot verloop heeft gehad. Door onze Kamer werden In 1935 totaal 1240 uitvoervergunningen afgegeven. Handelsregister. Sedert de instelling van het Handels- retgister werden 45322 dossiers van inge schrevenen kosteloos ter inzage verstrekt Het aantal ingeschreven handelszaken be draagt thans 10538. Myne Heeren! Het jaar 1936 wacht op ons! De menschheid is van Hooger Hand toebe deeld met onuitputtelijke bronnen van ver trouwen, die ons de kracht kunnen schenken te blijven stryden voor ons bestaan, dat nog steeds aan alle kanten ernstig wordt be dreigd. Moge de wil aanwezig bleven om zich op faire wijze tot het uiterste te ble ven geven voor de economische belangen, die ons zyn toevertrouwd en moge het jaar 1936 eindelijk weer eens voorspoed brengen in de vele beproefde gezinnen. U en de Uwen zij, met Gods onmisbare zegen, een gelukkig Jaar 1936 toegewenschtl Zitting van Dinsdag 7 Januari 1936. De traditioneele zwijntjesjager verschijnt weer voor het voetlicht. Alkmaar. De 20-jarige Friesche zwerver T. D., thans in voorarrest, stond terecht ter zake diefstal van een heerenrywiel, staande bij het ziekenhuis te Alkmaar, en eigendom van den heer Jacob D., op welk rijwiel hy naar Zaan dam was gepeddeld en het voertuig aldaar had neergezet. De jonge man, die een lummeligen indruk maakte, deelde mede, dat hy te Groningen was veroordeeld tot 1 maand gev. wegens in braak, een straf die de president al bijzonder clement voorkwam. Hy had vroeger in Duitschland gewerkt en na zijn terugkomst in de „Heimat" in zyn onderhoud voorzien door het stelen van rijwielen in combinatie met zyn compagnon en geestverwant Pieter M., eveneens gedetineerd. De officier eischte 10 mnd. gevangenisstraf. Mr. Schuurman, de toegevoegde verdediger, releveerde dat zyn prodeaan veroordeeld was tot een lichte straf voor een licht vergrijpen, n inbraakje in een voetbaltent met het doel eenige levensmiddelen en cocoskoekjes meester te worden. Hier betrof het echter geen diefstal, doch slechts een inbezitneming, waarbij het opzet van wederrechtelijk toeëige- ning nog ontbrak, evenals zulks dikwijls ge beurt met het tydeiyk wegnemen van auto's. Dan kan men nog diefstal van olie en ben zine telaste leggen, doch hier zou dat dan moeten zyn diefstal van rywielenergie. Pleiter concludeerde dus tot onmiddeliyke vrijspraak subsidiair het gelasten van een en kunnen reclasseerings-rapport, waarin een kyk wordt gegeven op zijn vroeger leven, de noodiee consequenties kunnen worden getrokken hem misschien nog een kans z worden geboden. Het verzoek tot invrijheidstelling werd af gewezen en de officier persisteerde by zijn requisitoir Nog een dergelijk A-sociaal exemplaar. Hier verscheen, gehuld in een gummi-over* jas, de kameraad van den vorigen verdachte, de 20-jarige loswerkman en zonder vasté woonplaats, zwervende Pieter M„ reeds een maal veroordeeld tot 6 maanden terzake ver duistering in dienstbetrekking. Hy bekende op 16 Nov. te Alkmaar, een heerenrijwiel, toebehoorende aan den heer J. W. L. te heb ben weggenomen en er mee naar Zaandam te zijn getrapt. Ook in deze zaak eischte de officier op gelyk luidende motieven 10 mnd. gevangenisstraf. De verdediger van dezen zwijntjesjager Mr. Mulder uit den Helder kon zich volkomen vereenigen met het betoog van zijn collega mr. Schuurman, dikte dit nog wat aan door een aanhaling van prof. Simons en een arrest van den Hoogen Raad van 1917 en noemde de daad van deze verdachten een wanhoopsdaad om onderdak te komen. Pleiter concludeerde alzoo vrijspraak. Uit het pleidooi van mr. Mulder bleek nog dat verdachten op den bewusten dag van Den Helder naar Alkmaar waren geloopen. Na tuurlijk waren ook in deze zaak parket en Balie het weer hopeloos oneens. Anna Paulowna. Poging tot feitelijke aanranding der eerbaarheid. Terzake dit ernstige zedenmisdrijf had re kening en verantwoording af te leggen, de zich in voorarrest bevindende 48-jarige los werkman Drok R., wonende te Anna Pau lowna, in welke plaats bedoeld misdrijf zou zijn gepleegd. Gerequireerd werd echter vrijspraak omdat het wettig en overtuigend bewijs niet kon worden geleverd. Mr. v. Leeuwen, raadsman en verdediger, sloot zich gaarne b'j dit voor zyn cliënt zoo gunstig requisitoir aan. Voorts werd de onmiddellijke invrijheidstelling gelast. W i e r i n g e n. De gemeente-ontvanger van Aalsmeer op de verdachtenbank. In het middaguur stond terecht de 41- jarige heer A. V., gemeente-ontvanger te Aalsmeer, aan wien ten laste was gelegd, dat hij, als bestuurder van een gehuurde auto onder Wieringen op 11 September op den afsluitdijk, door niet behooriyk naar rechts uit te wijken, bij het ontmoeten van een tegenligger, bestuurd door zekeren heer N. van Duren, hoogst roekeloos en onvoorzichtig, zooals de klassieke term luidt, dit voertuig had aangereden in zoodanige mate, dat het motorrijtuig over den kop sloeg en de vader van den bestuurder, tengevolge van die aan rijding zoodanig werd gewond, dat hy ge- durend geruimen tijd niet in staat was zijn werkzaaheden te verrichten. De verdachte ontvanger, die alle schuld ont kende, werd in rechten bijgestaan door mr. E. Reinhold. In deze zaak werden 7 getuigen charge en 1 getuige-deskundige door den officier ge dagvaard. benevens 1 get. éi décharge door de verdediging. Volgens verklaring van den ver dachte was ook zijn vrouw vry ernstig ge wond door de aanrijding en bloedde hevig. De 48-jarige Hendrik v. Duren, stoomketel- maker te Leeuwarden zat op het onheils moment naast den bestuurder Hendr. van Duren junior en inmiddels gedeeltelijk her steld van den leelyken smak, dien hy gemaakt had, verklaarde dat de wagen onmiddellijk omsloeg, zyn rechterarm werd ernstig ge wond door het gebroken glas en moest ge durende 14 dagen in het Diaconessen Zieken huis te Leeuwarden behandeld worden. Vier weken geleden ls hy weer aan het werk ge gaan, doch kon het niet volhouden. De zoon, bestuurder van den wagen deelde mede dat naar zyn meening de bestuurder van den tegenligger, die zooals later bleek te ver dachte, de schuld was. De wagen van getuige werd geraakt aan het linkervoorwiel. Na langdurige discussie eischte de officier 200 boete of 60 dagen. Mr. Reinhold pleitte vryspraak. Den Helder. Artikel 250. Het betrof een met een ex-marine-matrooa, G. J. M., gehouwed vrouw, J. M. te Den Hel der. zy bevond zich thans in voorarrest en stond heden terecht. Tegen verdachte werd gevorderd 1 dag ge vangenisstraf met 1 dag aftrek, alsmede ter beschikking stelling der regeering voor den tyd van 3 jaren, waarby zy zal worden onder gebracht in een particuliere, voor haar gees telijke gesteldheid, passende inrichting. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER. Ongeveer drie jaar geleden was 't de heer Borst, die „verbiyd" werd met een brief van den Spaanschen schatgraver, thans kreeg de heer Bcerse een soortgelijken brief uit Spanje. Was de eerste in het Duitsch gesteld, de brief aan den heer Beerse was ln gebrek kig Hollandsch en te oordeelen naar de ge maakte fouten, toch waarschyniyk ook door een Duitscher geschreven. Het verhaal is nog steeds hetzelfde. De man zucht nog als maar in de gevangenis, heeft ergens een kof fer staan met een geweldig bedrag en wis hem helpt krygt een derde deel daarvan! D» rest van het verhaal besparen we den lezer maar. Zouden er werkelyk nog menschen dom genoeg zyn om op dezen onzin in te gaan? De hardnekkigheid, waarmee de man steeds weer probeert slachtoffers te maken, zou het haast doen gelooven, maar begrijpen doen we het niet. REVANCHE SLIKKER—HOOGLAND. met fraaie rappels van 158 en hield hy de lei match plaats tusschen de heeren Hoogland en Slikker Verloor Slikker den eersten, te Alkmaar gespeelden wedstrijd, thans was het anders om en verloor Hoogland met 264 punten. Na een gelijk opgaand hagin nam Hoog land by de vijfde beurt de leiding en behield die tot de twaalfde beurt. Doch toen maakte Slikker een schitterende klein-gehouden serie met fraai rappr' van 158 en hield hy de lei ding tot het einue.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6