Radio-programma GEMENGD NIEUWS I Man overreden en gedood te Apeldoorn, Waar is de Nederlandsche tjalk „De Hoop"? Aanvaring op de Westerschelde Gasvergiftiging te Gouda Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling Man door zijn vrouw vermoord. Visschersvaartuig verkeerde in nood. Brand in een sigarenfabriek. Een 19-jarige brutale dief. Schip gezonken. De affaire Schaap Opening van een N S B.' sigarenwinkel. Landbouwer achtereenvolgens door twee auto's aangereden Moord te Rotterdam Door een wagen oyerr.eden en gedood Een drenkeling ontsnapt. Chauffeur die geen rijbewijs had, gedood. De storm boven Engeland Het noodweer in Duitschland. f)/ HËLDRRSCHH COURANT VAN DINSDAG 14 TANÜART i936- Binnenland Gisterenochtend is te Apeldoorn op den onbewaakten overweg in den Sprengweg een voetganger, de 63-jarige H. Disberg, wonende te Apeldoorn, tegen een passeerenden lokaal- trein van het traject ApeldoornZwolle ge- loopen en op slag gedood. Het slachtoffer was deerlijk verminkt, Vermoedelijk heeft hg door onoplettendheid en doofheid den trein niet opgemerkt. Het stoffelijk overschot, dat on herkenbaar verminkt was, is naar het alge meen ziekenhuis te Apeldoorn gebracht. Volgens een telegram uit Emden zou het Nederlandsche motorvrachtschip ,,De Hoop" uit Zoutkamp, onderweg met een lading stuk goed van Hamburg naar Norderney, vermist worden. Het vaartuig is sinds 2 Januari niet meer gezien. Aan boord bevinden zich de schipper en zijn vrouw en twee knechts. Volgens informaties van het A.N.P. zou in dit bericht bedoeld zijn het tjalkschip „De Hoop" van schipper Jac. Groen uit Zoutkamp. Het is een der weinige zeilkustvaartuigen, die nog in de vaart zijn. Voorloopig behoeft men zich omtrent het lot van het schip en zijn opvarenden de beide knechts zullen waar schijnlijk Duitschers zijn nog niet onge rust te maken. Schipper Groen is een be kwaam schippér, die wel vaker lang onder weg blijft, zonder iets van zich te laten hooren en het is best mogelijk, dat hij aohter een der eilanden Voor anker is gegaan in afwachting van beter weer. Zonoag is op de Westerschelde. nabg de Braakman het Amerikaansche stoomschip West Camak in aanvaring gekomen met het Duitsche stoomschip Planet. De West Canak maakte water en is op eigen kracht aan den grond gezet. De te Terneuzen gestationeerd liggende sleepb0oten zgn ter assistentie uit gevaren en thans bezig met pompen. De andere boot, die ook averij schijnt te hebben, is op korten afstand ten anker gekomen. Voor zoo ver bekend zjjn er geen persoonlijke onge lukken gebeurd. Nader wordt gemeld, dat de West Camak op weg was naar Gent. De Planet, die uit Antwerpen kwam, had behalve vracht, ook passagiers aan boord. De aan boord van het Amerikaansche schip aangerichte schade is aanzienlijk. Er bevindt zich een groot gat aan bakboordzijde. De Planet ligt nog steeds voor anker. Het schip zal vermoedelijk naar Antwerpen terugstoomen. De bergingsvaar tuigen en sleepbooten blijven bij de West Canak, die van noodbekistingen is voorzien. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Een 63-jarige man overleden. In een uit vier personen bestaand gezin te Gouda heeft zich Zaterdagavond een geval van gasvergiftiging voorgedaan, wat aan een 63-jarigen man het leven heeft gekost. Op den hoek van de Lethmaetstraat en Prinses Julianastraat is een melkhandel ge vestigd van het bejaarde echtpaar Vreeswijk, bij hetwelk een dochter, mëj. Goudriaan, in woont met haar zesjarig dochtertje. Zater dagavond om kwart over acht gingen de beide vrouwen de stad in, voor het doen van inkoo- pen en de man en het meisje bleven in het huis. In den loop van den avond op welk uur kon niet worden bepaald is door ver zakking van de straat de van de hoofdbuis komende gasleiding onder den vloer in de keuken van het pand even voor den meter afgebroken, waardoor het gas met volle kracht uit het ontstane lek stroomde en zich door het huis verspreidde. De oude man moet zich, naar uit het onder zoek was op te maken, na de gaslucht te hebben waargenomen, naar het kastje hebben begeven waarin de meter is geplaatst, om een en ander te onderzoeken. Daar is hg door het gas bedwelmd geraakt en voorover op den grond gevallen. Eerst om kwart over tien, toen de vrouwen thuis kwamen, werd het gebeurde ontdekt. Toen zij de winkeldeur openden, sloeg een zware gaslucht haar tegemoet. Op haar ang stig gegil kwamen omwonenden toesnellen en dezen gingen de woning binnen en zetten vlug alle ramen en deuren open, terwijl ande ren zich overden man en he't kindje ont fermden. Het meisje lag in de slaapkamer, welke 'zich, geseheiden door een gangj tegen over de keuken bevindt. De beide slachtoffers werden uit het huis gedragen en bij buren ondergebracht. Leden van de E.H.B.O. begonnen direct met het toe passen van de kunstmatige ademhaling en bg het kindje had men hiermee vrij spoedig resultaat. Het was er goed aan toe, en voor ernstige gevolgen behoefde niet te worden gevreesd. Op dokters advies is het evenwel toch naar het ziekenhuis .vervoerd. Inmiddels was de geneeskundige dienst ter plaatse verschenen, die het werk van de E.H.B.O. overnam en met een zuurstofappa raat aan den gang ging om te trachten bjj den man de levensgeesten op te wekken. Dit gelukte echter niet en na een uur heeft men verdere moeite gestaakt. De dood was inge treden en het stoffelijk overschot werd eenigen tjjd later eveneens naar het zieken huis gebracht. 1 4 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) TONNEMA&C®. SNEEK FABRIKANTEN VAN KINQ PEPERMUNT De daderes bekent. Zondagochtend hebben eenige burgera te Eindhoven de politie gewaarschuwd, dat zij by de tweede brug over het Eindhovensche kanaal op een pad in een akker het lijk van een man van middelbaren leeftgd hadden ge vonden. De recherche toog aanstonds op onderzoek uit en aangezien het lgk geen niterlgke teekenen van geweldpleging ver toonde, meende zij aanvankelijk, dat de onge lukkige door een beroerte was getroffen. Het stoffelgk overschot werd daarop per politie- brancard naar het hoofdbureau gebracht. Bg het onderzoek door den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst kwam evenwel vast te staan, dat de man door een schot in het hart was getroffen. Onmiddellijk vervolgde de recherche daarop haar onderzoek en constateerde, dat op het pad waar de man was aangetroffen, indruk ken van damesschoentjes in het zand waren achtergebleven. Daarop is de vrouw van den verslagene, de 23-jarige Duitsche A. S., afkomstig uit Essen, gearresteerd. Zij bekende Zondagavond aan den commissaris van politie haar man met een revolverschot van het leven te hebben beroofd. De revolver zou zij, naar zij voorgaf, van het slachtoffer zelf gekregen hebben. Na het plegen van de misdaad heeft zij het wapen in het kanaal geworpen. Inmiddels was vastgesteld, dat de moorde nares sinds geruimen tijd ongeoorloofde be trekkingen onderhield met zekeren A. v. d. K. Ook deze man is daarop gearresteerd en door de politie verhoord. Dit verhoor heeft echter nog niet- tot een bekentenis van medeplichtig heid aan het misdrijf geleid. De beide gearresteerden werden ter be schikking van de justitie gehouden. KINDEREN OP DEN WEG. Twee slachtoffers. Donderdag is het zesjarig zoontje van den werkman J. Abee te Nieuwe Pekela spelen derwijs tegen een auto opgeloopen. H»t ventje werd zoo ernstig gewond, dat het ,.aar het R.-K.-ziekenhuis te Winschoten moest worden vervoerd, waar het Vrijdag aan de gevolgen is overleden. Het elfjarige dochtertje van den heer D. te Santpoort, dat Zaterdagmiddag voor een week in de Wustelaan aldaar door een vrachtauto werd aangereden, is in het R.-K-ziekenhuis te LJmuiden aan de bekomen verwondingen overleden. o Meisje overreden en gedood. Op den weg NgmegenVenio is ter hoogte van Afferden en Bergen het 8-jarige dochter tje van den heer Teuwen. terwijl het van school kwam, en links van den weg liep, door een vrachtauto uit de- richting Venlo, welke rechts van den weg reed, gegrepen en onmid- dellijk gedood. De opvarenden gered. Zaterdagochtend te ongeveer half elf is de motorreddingboot Brandaris van .Terschelling uitgevaren op het bericht, dat noodseinen werden gegeven van een visschersvaartuig, liggende bij de Griends, een zandplaat tus- schen Harlingen en Terschelling. Het vaar tuig had de vlag in sjouw, ten teeeken, dat het nood was. Er was een N.W.-storm. Draadloos telefonisch heeft de Brandaris bericht, dat de bemanning van het vaartuig, bestaande uit 3 personen, is gered. De red dingboot is op weg naar Harlingen. Het vis schersvaartuig is achtergelaten. Een visschersvaartuig dat Zaterdagmor gen in nood was bij de Griend, een zandplaat tusschen Terschelling en Harlingen, blijkt te zgn de Harlingen 39. De drie opvarenden van het schip, dat in zinkenden toestand ver keerde, werden door de motorreddingboot Brandaris van Terschelling overgenomen en naar Harlingen overgebracht, waar zij Zater dagmiddag .aan wal. zgn gegaan. Het schip is prijsgegeven. overleed nog aan commissaris Roszbach kun nen meedeelen, dat B. haar met het scheer mes had gesneden. De vrouw heeft, nadat de man haar zoo ernstig had verwond, nog kans gezien een doek om den hals te binden, waar na zij op bed is gaan liggen. De dader heeft reeds bekend den moord te hebben gepleegd. Zaterdagochtend tegen half 6 is brand uit gebroken in de sigarenfabriek van den heer J. F. Montagne te Gouda. Door het kracht dadig handelen van de brandweer kon hei vuur geen grooten omvang aannemen, maar toch is de aangerichte schade zeer belang rijk, daar het bluschwater, dat met 3 stralen in het enorme fabriekspand werd gespoten, ongeveer een half millioen sigaren en 10.000 kg. tabak onbruikbaar heeft gemaakt. Op 13 October was er een soort kennis tel Zuidlaren en een kermisgezelschap was ter plaatse met een paar woonwagens. Geduren-I de een voorstelling drong K. P., gedomici lieerd te Amersfoort, twee dier wagens binnen en ontvreemde uit den eersten een revolver en twee dolken en uit den anderen een paar kleedingstukken en een rjjwielbelastingmerk. Toen hij den laatsten wagen verliet, stuitte hij op den kermisreiziger H. Harms. Onder de bedreiging: „ik schiet je dood, als je niet in den wagen gaat!", dwong de dader den. ander in den wagen te gaan, waarop hij het; hazenpad koos, waarbg hij nog een rijwiel mee nam, dat tegen een schuur was ge-| plaatst. Verdachte bekende voor de rechtbank vol mondig het ten laste gelegde. De officier vorderde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger wees op den jeugdigen leef tijd van den verdachte hij is 19 jaar oud en op zijn verwaarloosde opvoeding. Uitspraak over 14 dagen. De opvarenden gered. Zaterdagmiddag is op 2 3 km ten Zuid westen van Kornwerderzand 100 meter be westen de gasboei, het motorvaartuig Trio, uit Giethoorn bij een hevigen Noordwester- storm gezonken. De bemanning is door twee kustvaarders, die het schip te hulp waren j gekomen, overgenomen en te Makkum aan wal gezet. Het schip staat vol water en slechts de achtersteven steekt nog boven het water uit. De Trio is een kustvaartuig van 250 ton, geladen met kunstmest, dat op weg was van Vlaardingen naar Wanswerd. Aan boord waren de schipper Wildeboer, een dochter en een knecht. Bij den hevigen N.W. wind heeft het vaartuig ongeveer om 10 uur Zaterdagmorgen een quadrant van het roer gebroken, waardoor het stuurloos werd en vastliep. Het voorschip liep daarbij geheel vol water. Crediteuren hebben het aange boden accoord aangenomen. Zaterdagmorgen is in de raadkamer der Haarlemsche rechtbank de vergadering ge houden van bewindvoerders en crediteuren in de surséance van de firma J. Schaap Lzn., te Wormerveer, ten einde een beslissing te nemen over het aan schuldeischers aangebo den accoord van ongeveer 20 pet. van het bedrag der ingediende vorderingen. De raads lieden mr. J. de Vrieze te Amsterdam en J. H. M. de Roode deden in deze vergadering mededeeling van het aan schuldeischers aan geboden ontwerp-accoord, waarbij alle baten na aftrek van de kosten onder de crediteuren worden verdeeld. Tevens werd medegedeeld, dat de schoonvader van den heer Schaap, de heer Albert Heyn, een bedrag van 50.000 by de baten heeft gevoegd en afstand heeft gedaan van zijn vordering groot 12S.000. Hierna werd tot stemming overgegaan. Aan de stemming namen deei 200 crediteu ren, die voor het grootste deel bg volmacht vertegenwoordigd waren. Het bedrag der schuldvorderingen van deze crediteuren be droeg 770.000; volgens de wet moesten van het aantal aanwezige crediteuren 2/3 voor stemmen en zy moesten vertegenwoordigen van het bedrag der schuldvorderingen. Het accoord is dus aangenomen. Met het Wilhelmus en een klop partij. De opening van een N.S.B.-sigarenwinkel in de Kalverstraat bij den Dam heeft Zater dagmiddag aanleiding gegeven tot nogal wat tumult. Er werd voor en in de buurt van het huis gecolporteerd en gedebatteerd. Een paar honderd natlonaal-socialisten zongen het Wilhelmus, toen de drie-kleur en de N.S.B.- vlag aan den gevel werden geheschen. De po litie zag zich ten slotte genoodzaakt met geweld de straat te ontruimen. De menigte werd verspreid met behulp van bereden agenten en motorrijders. Hierbg werd me nige rake klap met gummistok en wapen stok uitgedeeld. OVERTREDING CRISISH.YRING- BESLUIT. De reeder V., te Scheveningen was gedag vaard, omdat hij in November 50 kantjes ha ring meer heeft aangevoerd, dan hem volgens het Haringbesluit was toegestaan. Na getuigenverhoor vorderde de ambte naar van het O.M. een boete van 500 subs. één maand hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 400 boete subs. 20 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de te veel aange voerde haring. Zaterdagavond half zeven is óp den ryks- weg bij den Hofweg te Overschie een ernstig ongeluk geschied, waarbij de 48-jarige land bouwer J. P. v. d. Helm is gedood. V. d. H. wilde met zyn rywiel en een zak mais den rijksweg oversteken en bemerkte niet, dat de auto H 40938, bestuurder de 25-jarige W. H., uit Den Haar, met groote snelheid naderde. Eerst op het laatste oogenblik zag de be stuurder den man met het rijwiel; hg tracht te nog den berm op te rijden, doch kon een aanrijding niet voorkomen. V. d. H. werd op den weg gesmakt. De schok was zoo groot, dat de voorruit van den auto aan splinters vloog. Toen de heer H. uit zgn wagen sprong om den man te helpen, zat deze versuft op den rijweg; juist op dat oogenblik passeerde weder van den Haag de auto H. 73268, be stuurd door den heer J. S. v. d. G., wonende in Den Haag ,die v. d. H. dermate aanreed, dat de hersenkas geheel verbrijzeld werd. De dood trad onmiddellijk in. Het lgk is naar dq openbare begraafplaats vervoerd. De beide futo's zijn voor nader onderzoek döor de po- tie in beslag genomen. V. d. H. had juist Vrijdag zijn 48sten verjaardag gevierd. 1;. (V i De avontuurlijke slagersjongen. Een slagersjongen te Amsterdam, die voor zgn patroon met een mand met vleesch en eenige kwitanties ter inning werd uitgezon den, is niet teruggekeerd. Het is echter ge bleken, dat hij de kwitanties heeft geïnd. Het vleesch is bij het Centraal-Station gevonden. Vermoedelijk doet hij dus met het geïnde geld een uitstapje. Een vi-eeseiyk drama. Zaterdag-mórgen is in een pand aan den Schiedamschendgk te Rotterdam de 36- jarige vrouw E. G. Braxhoofde vermoord gevonden. De dader, de 36-jarige J. B., heeft de vrouw met een scheermes den hals afgesneden en heeft daarna met dit scheermes zelfmoord pogen te plegen, door zich aan de polsen te verwonden. De man is in vry ernstigen toestand in 't zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. Omstreeks half twaalf werd de politie ge waarschuwd, dat in pand 106 aan den Schie- damschendijk een drama was gebeurd. Onder leiding van commissaris J. P. Rosbach werd onmiddellgk een onderzoek ingesteld. In de voorkamer van de eerste étage vónd men een vrouw op bed liggen; haar hals vertoonde een wond van 18 cm. breed en 6 cm. diep. In de achterkamer vond men op den grond een man liggen, J. B., die aan beide polsen was ge wond; vooral de rechterpols was ernstig ver wond. De geneeskundige dienst was eveneens spoedig ter plaatse; de vrouw leefde toen nog, maar men achtte het niet mogeiyk haar naar het ziekenhuis te vervoeren. Dr. v. d. Berg verleende haar de eerste hulp, maar tien minuten later overleed zij aan de gevolgen van verbloeding. Het verdere onderzoek wees uit, dat B. in het begin van deze maand by de vrouw was komen inwonen. Vrgdag hebben zg ruzie ge had en is de man vertrokken. Zaterdagmorgen kwam hy terug om zgn kleeren te halen. Bg de klaargelegde kleeren bevond zich ook een doosje, waarin een scheermes zat. Dit scheer mes heeft de man geopend; hy greep de vrouw, dlukte haar neer op een stoel en sneed haar den hals af. Daarna begaf hy zich naar de achterkamer, waar hg de poging tot zelf moord pleegde. De vermoorde vrouw heeft kort voordat zij WOENSDAG 15 JANUARI 1936. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orvitropia en solisten. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 De Flierefluiters en gramofoonplaten. 2.00 Voor de Vrouw, 2.15 De Zonnekloppers. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 RVU. Causerie. 7.00 Sportpraatje. 7.15 Guarneri-kwartet. 8.00 Persberichten. 8.15 Radio-tooneel. 9.15 Residentie-orkest m.m.v. solisten. 11.00 Berichten. 11.0512.00. De Bohemians en solisten. Hilversum H, 301 m. NCRV.uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—l9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 12.15 Gramofoonplaten. 12.45 Concert. 2.30 Postzegelpraatje. 3.00 Gramofoonplaten. 3.15 Orgelspel. 4.00 Het Haagsche Trio. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. VOO Berichten. 7.15 Reportage. .730 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 NCRV-orkest. 9.00 Lezing. 9.30 NCRV.-orkest. 10.00 Be.-Chten. 10.05 Lezingen. 10.3511.30 Gramofoonplaten. DONDERDAG 16 JANUARI 1936. Hilversum I, 1875 m. AVRO-ultzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Kookpraatje. 'p.05 Omroeporkest. ^O.OO Morgenwijding, gramofoonplaten. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Ensemble Lismonde en voordracht. 12 30 Kovacs Lajos' orkest en gram.platen. i.45 Gramofoonplaten. 2.00 Omroeporkest en soliste. 3.00 Kniples. 3.45 Gramfooonplaten. £,00 Voor zieken en ouden-van-dagen. £.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Causerie. 6.00 De AVRO-Decibels en soliste. 6,30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Vocaal concert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Calvet-kwartet. 8.35 Radio-tooneel. 8.55 Gramofoonplaten. ?.30 Concert-gebouw-orkest, Wlasof-koor en solisten. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. 11.00 Berichten. 11.00 Uit Carlton, Amsterdam: Weres Lajos en zyn orkest. 11 3012.00 De AVRO-Decibels. Hilversum II, 301 m. l 8.009.15 KRO, 10.0Q NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl en orkestconcert. 2.00 Handwerkles. 3.15 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Bgbellezing. ,4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Gramofoonpl. 5.50 Concert (viola d'amora, viool, altviool en cello). 6.45 Causerie! 7,14 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Berichten. 8.05 Gramofboonpl. 9.00 Causerie. 9.30 Orgelconcert (Om 10.05 Berichten. 10.3011.80 Gramofoonpl. Te Horn (Limb.) had de ruim 80-jarige P. Cox Zaterdagmiddag een jong paard voor een kar gespannen. Het dier werd schichtig en ging aan den haal. Cox, die van de kar viel, werd overreden en liep ernstige inwen dige verwondingen op, waaraan hy eenige uren In 's overleden. Terwijl zjjn redder een dreg haalde. In den nacht van Zaterdag op Zondag hoorde een controleur van den A.G.P.N.V. hulpkre ten, komende uit het Water van den Wester- doksdijk te Amsterdam. Hg spoedde zich naar den kant en zag na eenig speuren een hoed drijven. Even ïater zag hy de vage omtrek ken van een in het water spartelende dren keling. Daar de contrqleur geen dreg by zich had, snelde hij naar het Koloniaal Etablissement, waar h(j bg den portier zulk een voorwerp leende. Bg de plaats terugkomende, waar zich een mensch in doodsnood moest bevinden, hoor de hij geen hulpgeroep meer, zoodat hij dade lijk begon te dreggen. Een oogenblik later kreeg hg assistentie van een agent, die gealarmeerd was doordat de portier van het Koloniaal Etablissement de politie had gewaarschuwd, waarna beiden hun i reddingspogingen met kracht voortzetten. Na een half uur gedregd te hebben, waren zoowel 1 de controleur als de agent overtuigd, dat het uitgesloten kon worden geacht den drenke ling nog levend op den wal te brengen. Desondanks zetten zg hun werk voort, tot dat zich een tweede agent bij hen voegde, die hun, toen hy vernam wat er gaande was de verbluffende mededeeling deed, dat hg kort te voren op de pont een kletsnatten man hadi aangetroffen, die verteld had, dat hy in het, water van den Westerdoksdgk geraakt was,', en met achterlating van zgn hoed, op eigenf kracht den wal had gereikt en zich in veilig heid had gesteld. Waaruit .geconcludeerd moet worden, dat in de korte spanne tgds, waarin de controleur zich van een dreg verzekerd had, de drenkeling kans had gezien te ontsnappen... In den nacht van Zaterdag op Zondag om één uur heeft te Schuilingsoord by Zuidlaren een zeer ernstig auto-ongeluk'plaats gehad. De chauffeur, de 20-jarige J. Steegstra uit Zuidlaren, die niet in het bezit was van een rgbewgs, heeft daarby zyn nek gebroken en was onmiddellgk dood. Een der passagiers werd ernstig aan het gelaat gewond, terwgl een ander er van schrik vandoor is gegaan. De auto werd zoo goed als geheel vernield. De oorzaak moet gelegen zyn in het te snel ryden. Buitenland. Om een stuk weidegrond. Drie dooden en acht gewonden. Tusschen de bewoners van de twee' dorpen Kizilviran en Agris bij Konia (Turkg'e) is een! bloedige strijd uitgebroken. De Oorzaak van het conflict is gelegen in oneenigheid over het bezitrecht van eén stuk weidegrond. Bg de gevechten vielen drie dooden en acht ge wonden. STEENKOLENMIJNEN ONDER WATER GELOOPEN. De Roemeensche steenkoolmgnen Lupeni zgn plotseling onder water geloopen. Het schynt, dat alle 450 arbeiders, die zich in de mijn bevonden, er in geslaagd zijn zich in veiligheid te brengen, aldus meldt Stafani uit Boekarest. Zeventien menschenlévens ge- eischt. Reuter meldt, dat tengevolge van de stor men, die in de afgeloopen 48 uren boven Qroot-Brittannië hebben gewoed, in totaal 17 menschen om het leven zgn gekomen. Een vaste verblijfplaats voor de zigeuners? Het centrale uitvoerende comité dér Sovjet- unie is voornemens om eèn autonome land streek voor de zigeuners te stichten, naar het voorbeeld van het autonome Joodsche gebied van Birobidsjan. Het aantal ronzwervendezigeuners in de 1 Sowjet-Unie bedraagt 61.000. Men rekent er i op door dezen maatregel de zigeunerbevol king definitief in een vast gebied bijeen te houden. Het testament van Thelma Todd. Eén dollar voor liaar vroegere echtgenoot. Men herinnert zich, dat de bekoorlgke Amerikaansche flimactriCe Thelma Todd den dood had gevonden in een auto-garage door inademing van het giftige koól- monoxyde gas. Men heeft eerst gedacht aan moord, maar het zal vermoédelgk wel een on geluk zgn geweest, zonder boos opzet van derden. Thans is het testament geregistreerd. Thelma blgkt een vermogen van 70.000 te hebben nagelaten aan haar moeder. Boven dien bepaalt het testament dat Pasquale de Cicco, de vroegere echtgenoot van de film ster, één dollar erft. Het noodweer in Siberië In het Oosten van Siberië is de tempera tuur Vrijdagnacht gedaald tot 62 graden on der nul. Ook in het Oostelijk deel van Europeesch Rusland heeft een golf van buitengewone koude zijn intrede gedaan. Zes Poolsche militairen veroordeeld Wegens communistische celvorming. Zes militairen, leden van een communisti sche cel in een infanterieregiment van het na bij Warschau gelegen garnizoen, zgn door het militaire gerechtshof veroordeeld tot 12 jaar opsluiting. De politie heeft eenige communistische lei ders gearresteerd, die kortgeleden uit Moskou waren aangekomen, met de opdracht cellen in het leger te vormen. Hauptmann's verzoek c m pratte a geweze i. Het Hof van Gratie v„., u..i Ntw Jersey is Zaterdag in geheime zitting bgeen- gekomen om te beraadslagen over Haupt mann's verzoek om gratie. De beslissing zal eenvoudig toestemmend of weigerend zyn (zonder omkleeding met redenen). Nader meldt Reuter; t,ii*. -•< H Het Hof heeft Hauptmann's verzoek afgewezen. Gouverneur Hoffmau wenscht een verhoor van Condon. Hoffmann, de gouverneur van den staat New-Jersey zou van plan zgn Wilentz, den procureur-generaal, opdracht te geven Con don te arresteeren en hem een verhoor af te nemen. Condon, die Zaterdag naar Zuid- Amerika is vertrokken, is opgetreden in de zaak-Lindbergh als bemiddelaar voor het los geld. Men neemt aan dat gouverneur Hoff mann wel een middel zal vinden om Haupt mann's executie tegen te houden, totdat men Condon een verhoor zal hebben afgenomen. Gouverneur Hoffmann heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat Hauptmann nooit de eenige schuldig heeft kunnen zyn by de ont voering van baby Lindbergh. Ik geloof niet, aldus Hoffmann, dat het recht met de executie van Hauptman gediend zal zijn. Doordat het gratieverzoek van Hauptmann doör het hof van genade is verworpen, is het thans zoo goed als zeker geworden, dat Bmno Hautmann zijn leven op den electrischen stoel zal eindigen. De beraadslagingen over de uitspraak duurden ruim zes uur. De attor- neys van den staat en den veroordeelde wer den gehoord. De uitspraak kwam tot stand met zeven stemmen vóór en één tegen, n.L de stem van gouverneur Hoffmann, die zich des middags reeds in die richting had uitgelaten en. bevel had gegeven dr. Condon in verzeker de bewaring te nemen, aangezien hij van oordeel was, dat er groote verschillen zijn tusschen hetgeen Condon als getuige voor het gerechtshof heeft verklaard en datgene dat deze kortelings in tijdschriftartikelen uiteen heeft gezet. Hauptmann hoort kalm de uit spraak aan. Hauptmann hoorde met kalmte de uit spraak van het hof van genade aan. Hg verklaarde, steeds de waarheid te heb ben gezegd. Hy heeft nog gezegd: „Ik heb thans niets meer te zeggen". Nog twee mogeiyicheden voor Hauptmann. Nu het hof van genade gratie aan Haupt mann geweigerd heeft, blgven hem nog twee wegen open: uitstel van executie door gou verneur Hoffmann met ten hoogste 3 maal 30 dagen, of hervatting van het proces op grond van nieuw bewgsmateriaal, in te dienen door den verdediger. 1 Ij K s - v Kan Hauptmann nog gered worden 1 Wederom hebben zich twee advocaten uit Washington gevoegd bg de verdedigers van Hauptman en men is voornemens een nieuw beroep te doen op het Opperste Gerechtshof, dat echter reeds 9 December had gewei gerd eén beroep té aanvaarden. Advocaat Finnegan verlangt een onder houdt met gouverneur Hoffmann, en is per vliegtuig uit Chicago vertrokken. Naar verluidt is hg in het bezit van in lichtingen, volgens welke een drietal personen te Chicago 23.000 dollar bezitten van den losprijs, door Lindberg betaald. Geen maatregelen tot arrestatie van dr. Condon. Naar verluidt zgn nog generlei maatregelen genomen voor de arrestatie van dr. Condon, den belangrijksten getuige uit het proces tegen Bruno Hauptmann. Zooals bekend is, was dr. Condon dezer dagen scheep gegaan naar Panama. De uitwerking van den wervelstorm, die Vrijdag Dusseldorf, Neuss (de voorstad op den linkeroever van den Rijn en Neuheim heeft geteisterd kon pas Zaterdagochtend in vollen omvang worden overzien. Te Dussel dorf heeft vooral het zakencentrum reus achtige schade beloopen. In de groote winkels in de Schadowstrasse zyn vrijwel alle ruiten ingewaaid en de étalages zwaar beschadigd. Brandweer en politie (gezamenlijk 550 man) zijn met de technische noodhulp den heelen middag en avond in de weer geweest. Te Neuss is een tuindorp geheel vernield, zoodat 300 menschen dakloos zgn geworden. Er zijn twee menschen gedood, 8 zwaar en 50 licht gewond. Aan den Rgn zijn verschei dene overlaadinrichtingen beschadigd, maar de scheepvaart gaat ongestoord voort. De aangerichte schade loopt in de millioe- nen. Vanochtend hield het regenachtig® stormweer nog aan. Instorting in een kazerne te Graz. Tot dusverre vyf dooden. Zaterdagochtend is het dak van een oude kazerne te Graz ingestort en door drie ver diepingen geslagen. Tot dusverre heeft men vijf lijken uit de puinhoopen gehaald. Daar deze kazerne veel soldaten herbergde, vreest men, dat er nog meer slachtoffers zgn. DE NALATENSCHAP VAN JOHN GII.BERT. De filmacteur John Gilbert, die dezer da gen is overleden, laat ongeveer een millioen dollar na, welke zullen worden verdeeld tus schen zijn beide dochters. Katholiek geestelijk veroordeeld. De Katholieke geestelijke Adolf Staudacher is te Stuttgart tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hy zgn parochianen had vermaand, alle ntet-Roomsche bladen uit hun huizen te bannen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2