De oorlog in Abessinië. Laatste berichten. GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 JANUART 1936. 3 )e Italianen staan op het )iint Makallé te ontruimen De veroverde tanks. Groote toewijding der Abessijnsche bevolking De toestand aan de fronten Een bommenwerper verongelukt. Heeft Mussolini zijn oorlog reeds verloren? De deserties in Zuid-Tirol Te Rome niets bekend van nieuwe vredesvoorstellen. Italiaansche verliescijfers. Groot hospitaalschip naar Oost Afrika. Een waarschuwing van den negus De gewijzigde neutraliteits- voorstellen. De Vlootconferentie. Kerkconfhct in Duitsch' land opgeleefd. In Rusland veertien milliard voor defensie. De Kerkplein vlot. De heer J. Broekens, dokter te Winkel ernstig gewond. Twee personen doodgevallen. Een man doodgereden. Draad in de schroef. Fietser aangereden en gedood. Stoker door een klap van den tros gedood. Jongen door auto gedood. ADVERTENTIEN -o ioe tanks in de val worden gelokt. Van onzen correspondent Stuart Emeny.) D e s s 1 Zondagavond. De Abessijnsche troepen omsingelen Makallé vrijwel aan alle kanten en het grootste deel der Itallaansche troepen heeft thans de stad verlaten, waarvan de verovering nog slechts negen weken ge leden met zoo veel ophef door de Italia nen werd aangekondigd. Onder den drang der Abessijnsche troepen, ie thans Makallé en haar verbindingslijnen idreigen, zjjn de Italianen meer dan 30 mijl rug-getrokken tot aan Masoboe. Daar zul- n zij in het nauw worden gedreven door de gers van ras Syoem en ras Kassa, die van i Westzijde zullen komen opzetten en het ger van generaal Kassa, den minister van >rlog, dat zich aan de Oostzijde bevindt. De Italianen hebben een klein garnizoen te akallé achtergelaten, meer uit sentimen tele overwegingen dan uit een strategisch jgpunt. De Abessijnen houden vol, dat zij de ad ieder oogenblik binnen kunnen rukken, [akallé lijkt op het oogenblik veel op een linneweb. Belde legers willen de spin zijn en achten het ander in de positie van de vlieg brengen. Vermoedelijk zullen de Abessflnsche troe- sn daarna Haussien omsingelen, dat veel ■oeilyker zal zijn te bezetten, omdat het in 3n open vlakte ligt, die geen gelegenheid >or de guerilla-methoden biedt en omdat jt versterkt is door loopgraven en artillerie. De thans door de Abessijnen veroverde ositie snijdt de directie verbindingen tus- ;hen Aksoem, Adoea en Makallé of. De aliaansche versterkingen moeten nu een rooter omweg maken om de plaats van be- emming te bereiken. De Italianen worden in het Zuiden bij Ke- ;lle in hun opmarsch gehinderd en verloren aarbij zes tanks, een radio-zendinstallatie en onderden inheemsche soldaten. Deze op- arsch doet vermoeden, dat de Italianen trachten een linkerflank uit te zetten om et leger te bezetten tijdens een nieuwen aan il in de richting van Sidano. De Abessijnen hebben thans 21 tanks, tien iegtuigen en meer dan 60 machinegeweren eroverd. De Italianen trachten de radiover bindingen der Abessijnen van beide fronten .o vernielen. Vandaag zjjn hier drie Mohammedaansche priesters aangekomen, die vele dagen lang ;bben gereisd om den keizer te vertellen, iit zijn „ster rijzende is en het oogenblik lans gunstig is om de Italianen tot aan de :e terug te dringen." De keizer dankte hun voor hun advies. Vief Italiaansche gevangenen, die in den stag bij Enda Selassie zijn gevangen genomen, vertelden m\j hoe een Italiaan sche troepenmacht van 1600 man en 19 tanks in 'n nauwe vallei in de val werden gelokt en verslagen werden, waarbij zij 800 man en alle tanks verloren. De gevangenen warén vier magere, onder- oede jongens, die 1911/'12 zijn geboren, die r grotesk uitzagen in de groote overgescho- en Amerikaansche uniformen. Zjj rookten sl- aretten terwijl zij vertelden, Dit is de geschiedenis van den heer hertog in Abruzi. i „We kregen tezamen met andere tanks het ;vel om tegen den vijand op te rukken. Een intal vrachtwagens met nieuwe voedsel- en ïunitie-voorraden, was aangevallen. Wjj okken ongeveer zestig km Zuidwaarts in de ehting van Enda Selassie en kwamen daar i een nauwe vallei met steile wanden. Het ankcorps vond na een bocht in den weg den rond plotseling met groote blokken steen uzaaid. Wq waren in de val gelokt. De tank, die vooraan reed, legde het af, de nderen hoopten zich achter het eerste achtoffer op, zoodat zij ér piet voorbij kon- in en evenmin terug terug konden, keeren. 500 man Italiaansche troepen, bestaande uit anken en Askaris volgden ons op den voet. Een geweldig vuur van beide zijden van de :rgen werd op ons geopend. Daarop ontstond ca chaos. Een der tanks raakte in brand >e infanterie werd eenvoudig neergemaald. <nze tank gleed opzjj van een heffing af, wfl onden noch bewegen, noch vuren. Minstens de helft van de infanterie werd dood, de anderen namen de vlucht en de A bessijnen vuurden links en rechts. Soldaat Eglsto en ik openden de deur van 'ize tank en hielden onze handen op, toen 'ij zagen, dat onze tank door Abessijnen erd omgeven. We werden gevangen ge- omen." Ik vroeg hen hoe het met het moreel der aliaansche troepen gesteld was. Zij lachten n zeiden: „Dat kunnen wij niet zeggen, want wij illen den een of anderen dag weer naar alië terug moeten." Ik vroeg hen wat zij van de fascisten als ldaten dachten. Zij lachten nog luider, maar zelden niets. (Copyright News Chronicle-ANP). Reuter meldt uit Addis Abeba: In officieele Abessijnsche kringen is het op- •nismo toegenomen door den jongsten buit 0 de Italianen behaald. Men deolt mee, dat de Abessijnen thans in taal 24 tanks hebben buitgemaakt, waarvan zich nog in goeden staat bevinden. Met de 1 nks, welke Abessinië reeds bezat heeft het ïans een sectie tanks, welke meer dan 30 3 n heden telt. De negus is voornemens personeel voor deze ■chtwagens te laten opleiden, hetgeen een eden Invloed heeft op het moreel van de »epen. De regens richten groote schade aan. (Van onzen correspondent Stuart Emeny.) Dessié, Maandagavond. De verbazingwekkende toewijding, waar mede de Abessijnen aan het Noordelijk front optreden, toont met hoeveel vastberadenheid Zij van plan zijn de Italianen tot aan de zee terug te drijven. Eindelooze karavanen trek ken langzaam Noordwaarts, dwars door het door den regen geteisterde berglandschap, langs wegen, die hier en daar bijna een halven meter onder water staan. Soldaten in khaki-uniformen, oude mannen, die hun zwaard in houten scheeden dragen, vrouwen, die voedsel met zich mededragen en kinderen, die zoo goed en zoo kwaad als het gaat, tentstokken met zich medesleepen, trek ken allen naar het front op om de opmarchee- rende Abessijnsche legers te versterken en hun van voedsel te voorzien. Er gaat bijna geen uur voorbij zonder dat een deel van den weg door den regen wordt weggespoeld. Het opperhoofd van het dichtstbijzijnde dorp blaast dan op zijn hoorn, al het werk wordt tot kilometers ver in den omtrek stopgezet en de arbeiders haasten zich naar de plaats des onheils en maken een begin met het herstelwerk. Zü beschikken over geen andere werktuigen dan puntige palen en hun eigen knokige handen, maar z(j werken onvermoeid en met groote vaardigheid in dienst van Abessinië. Captain Townsend Stephens, die het trans port der Britsche Roode Kruis-expeditie leidt, heeft juist de route geïnspecteerd, waarlangs zijn ambulance naar het front zal optrekken. Hij vertelde mij vandaag: „Voor zoover ik heb kunnen zien, is de stemming onder de Abessijnen zóó hoopvol en opgewekt, dat ik vermoed, dat zij Eritrea zullen bereiken, in dien zij geen tegenslag zullen hebben". De wegen zijn zóó onbegaanbaar, dat zijn vrachtauto er acht dagen over deed om het front te bereiken en 160 L. benzine verbruikte over een afstand van 250 K.M. De strijd om Makallé. Het is moeilijk om zich een beeld te vor men van den strijd die thans om Makallé woedt De berichten die daaromtrent binnenkomen zijn zoo verwarrend, dat zij nauwelijks een conclusie toelaten. In de Abessijnsche berich ten is -het weer één en al gejuich en in de Italiaansche berichten worden alle Abessijn sche aanvallen uit Temblen en uit de richting van Ama Aradam afgeslagen. Zeer onwaar schijnlijk is dit ook niet Men zou kunnen zeg gen, dat indien deze aanvallen niet afgeslagen waren, de Abessijnen nu zoo langzamerhand Makallé wel bezet zouden hebben. Dit is nog niet het geval. Zelfs is het aan twijfel onder hevig of het Abessijnsche bericht, dat ver meldde, dat het grootste gedeelte van de Ita liaansche troepen uit die stad reeds was te ruggetrokken wel juist is. Zoo lang de Italia nen Makallé kunnen behouden, zullen zij dat ongetwijfeld doen. De Italiaansche berichten trachten echter niet den indruk te wekken, dat de Abessijnsche bedreiging om Makallé afneemt. Het herhaalde optreden van de Abessiniërs bij Amba Aradam wijst daar ook niet op. De Italianen bestoken dit punt wel heftig, zoowel met hun zware artillerie als met hun vliegtuigen en de Abessiniërs zijn wel eenige keeren genoodzaakt geweest om zich hier terug te trekken, doch zij ruk ken blijkbaar steeds opnieuw en steeds krach tiger op. In ieder geval blijkt wel, dat de strijd om Makallé een uiterst spannend verloop heeft Belangrijk is het bericht dat de Abessi niërs opnieuw versterkingen naar het Noor delijk front sturen. Het is blijkbaar hun be doeling om de Italianen voor het begin van de kléine regens zoo ver mogelijk terug te dringen en in ieder geval te voorkomen, dat de Italianen verder oprukken. Dat zij hier niet zorgeloos bfl te werk gaan, blijkt uit het feit dat het grootste gedeelte van de" troepen van ras Moeloégéta nog bjj Amba Aijladje en het Asjiangimèer gelegerd is. De Abessiniërs laten zich niet zó-zeer door kun aanvalswoede meesleeepen, dat zij de ver dediging vérwaarloozen. Overigens maakt een Italiaanschebericht melding van incidenten onder de troepen van Moeloegeta. Deze inci denten zouden hun oorzaak vinden in een slechte voedselvoorziening. In hoeverre dit juist is, is niet zeker. Het lijkt niet zeer waarschijnlijk, dat de Abessiniërs, die tot dusverre weinig met on rust in verband met slechte voedselvoor ziening van de troepen te kampen hebben gehad, dit juist bij hun keurtroepen zouden hebben. In het Zuiden heerscht rust. Wel worden de gebruikelijke geruchten verspreid over een ophanden zijnd Italiaansch offensief. (N.R.Crt.) Op het vliegterrein b(j Massawa is Za terdagavond een Italiaansche bommenwer per met drie man aan boord b(j een gewone oefenvlucht door onbekende oorzaak veronge lukt. De bemanning, waartoe tot voor enkele weken de werktuigkundige Birago heeft be hoord, kon niet meer bijtijds gebruik maken van de parachutes, alle drie zijn om het leven gekomen. Reuter meldde omtrent dat ongeluk uit Rome nog: dat het vliegtuig twee officieren en een onderofficier aan boord had en dat het ongeluk gebeurde op een oefenvlucht te Otoemlo nabij Massawa. Een der verongelukten, de onderluitenant Alberto Ostini bekleedde een hooge functie aan het ministerie voor de pers. Uit Asmara wordt gemeld, dat het toe stel tegen een heuvel te pletter vlohog. De houding van Italië tegen over een petroleum-embargo. Gayda schrijft in de Voce d'Italia: „Met of zonder embargo op petroleum, Italië zal in staat zijn te voldoen aan al zijn behoeften ten gevolge van de vervangmldde- len binnenslands en zekere voorzorgsmaat regelen buitenslands. Het is echter goed. nog eens duidelijk te zeggen, dat uitbreiding van de sancties tot petroleum de sanctionnistische politiek uit de oeconomische naar de militaire zóne zou verplaatsen. Om kort te gaan, het belemmeren van den petroleumhandel met Italië kan Italië's militaire positie niet schok ken, maar het zou een nieuwe wijziging bren gen in de politiek van samenwerking en Italië dwingen zijn positie in dat opzicht te herzien. Cecii Gabbertas, de redacteur buitenland van de News Chronicle keurt de pogingen om vla een Volkenbondsenquete aan Italië's eischen in Abessinië tegemoet te komen scherp af. Hij acht Mussolini's oorlog reeds mislukt en schrijft o.a.: „In een verslag, dat de Duitsche generale staf juist bjj kanselier Hitier heeft ingediend, moet hij de meening te kennen hebben gege ven, dat „Mussolini den oorlog in Abessinië heeft verloren." Dit verslag was opgesteld door Duitschlands knapste militaire koppen." Het is ons onbekend uit welke bron Gab bertas aan zijn .meedeeling komt, schrijft de N.R.Crt., waaraan wjj dit bericht ontleenen, en wij durven haar dan ook slechts onder het grootste voorbehoud weergeven. Anderzijds is zij te merkwaardig om haar onzen lezers te onthouden. i t,v Geen fantasie. Een speciale correspondent van de „Evening Standard" publiceert in zijn blad nadere ge gevens omtrent de desertie van soldaten uit Zuid Tirol, die geen dienst wenschten te nemen naar Abessinië. De correspondent heeft een tocht door Noord Tirol gemaakt en hij heeft tal van dorpjes in de buurt van de Italiaan sche grens bezocht. Hij publiceert gesprekken met eenige deserteurs, die onder vaak zeer moeilijke omstandigheden de bergen over ge vlucht zijn. De dorpen van Noord Tirol zijn vol met soldaten uit Zuid Tirol, die ondanks de scherpe bewaking van de grenzen en spe ciaal van den Brennerpas, uit Italië gevlucht zijn. Hij zegt tenslotte, dat sedert het begin 'van den oorlog meer dan 10.000 deserteurs zich bij de verschillende in allerijl opgerichte noodposten en kazernes hebben aangemeld. Reuter meldt uit Rome:: In officieele kringen waarschuwt men tegen de geruchten van de laatste dagen volgens welke er nieuwe vredesvoorstellen zouden worden voorbereid. Deze geruchten missen iederen grond. Indien er ergens nieuwe vredes voorstellen zouden zijn, zoo redeneert men, dan zouden wjj daar toch iets van weten. P Ook ontkent men te Rome met nadruk de geruchten als zou de Paus een poging tot verzoening hebben ondernomen met den steun van den Koning van België. DE VERGADERING VAN DEN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD UITGESTELD. Reuter meldt uit Rome: De groote fascistische raad, die op 18 Jan. bijeen zou komen, zal, naar thans wordt medegedeeld, pas op 1 Februari vergaderen. Een hoopgevend teeken? Naar het A. N. P. uit Rome meldt, ziet men in sommige kringen in het uitstellen van de zitting van den Grooten Fascistisehen Raad van 18 Januari tot 1 Februari een tee ken voor toenemende hoop, dat in de zitting van den Volkenbond op 20 Januari goede vor deringen zullen worden gemaakt in de rich ting van een oplossing voor het Ifaliaansch- Abessijnsche geschil. gr. -- i d .K Nieuwe Italiaansche troepen transporten. j Zondagavond is het stoomschip Belvederé naar Oost-Afrika vertrokken met aan boord 41 officieren, 47 onder-officieren en bijna 1400 minderen van de alpendivisie Pusteria en af deelingen berg-carabinieri. Een half uur later vertrok het stoomschip Toscana met aan boord 49 officieren, 57 onderofficieren en bijna 200 soldaten en „45 arbeiders voor de vliegtuigwerkplaatsen. Uit Asmara wordt vernomen, dat de meeste Eritreaansche inboorlingen, die in staat zijn wapens te dragen of werktuigen te hanteè- ren, door de Italiaansche autoriteiten zijn ge mobiliseert Met volle kracht wordt thans ge werkt aan het bouwen van een brug over. de Mareb, welke rivier Eritrea van Tigré scheldt, in verband met het komende regenseizoen. JJ3 'i> Stefani meldt uit Rome: Van 3 October tot 31 December 1935 zfln bfl de gevechten in Abessinië 477 askari's uit Eritrea, en 44 doebats Somaliland gesneuveld. Uit Triest wordt gemeld: Het hospitaalschip Gradisca is hier aange komen en zal binnenkort naar Oost Afrika vertrekken. De Gradisca is een schip van 10000 ton; het is het grootste hospitaalschip, dat Italië voor oorlogsdoeleinden in gereedheid heeft gebracht. Het schip is uitgerust met 800 bedden. Het is een waar drijvend ziekenhuis met zijn ultra moderne sanitaire installatie, radio en biblio theek. ONZE AMBULANCE DEZE WEEK NAAB NAAR HET FRONT. De regeeringspersdienst meldt: Van den Franschen gezant te Addis Abeba, den heer Bodard is onder dagteekening van 8 Januari het volgende telegrafisch bericht ontvangen „De Nederlandsche Roode Kruis-ambulance zal in het begin der volgende week naar Dessié en het front vertrekken. Ik bevorder de noo- dige maatregelen om haar veiligheid te ver zekeren." Tegen luchtaanvallen. De Negus heeft de bevolking gewaarschuwd tegen luchtaanvallen, door middel van een proclamatie, welke in de straten werd voor gelezen. Hij verwacht luchtaanvallen tusschen 20 en 22 Januari, het Koptische Drie-konin genfeest, ter gelegenheid waarvan duizenden zich naar Addis Abeba zullen begeven om de godsdienstplechtigheden bij te wonen. Voorzorgen tegen een eventueel lucht bombardement te Addis Abeba. Reuter meldt uit Addis Abeba: De ge meenteraad heeft voorschriften inzake maat regelen tot bescherming bjj luchtaanvallen doen aanplakken, voor het geval, dat de hoofdstad door vliegtuigen zou worden aan gevallen. Zij, wier huis omringd is door een tuin, moeten loopgraven maken, 2 m diep en 65 cm breed. Deze loopgraven moeten ten minste 15 m zijn verwijderd van steenen huizen. Zjj, die niet de beschikking hebben over een tuin, moeten hun loopgraaf maken langs den weg. Als voorzorg tegen brandbommen moet ieder b(j zijn woning 10 zakken zand hebben staan. Technici van de gemeente staan de bewo ners ter beschikking om raad te geven of plannen op te stellen voor het aanleggen van schuilplaatsen. In geval van een aanval moet een ieder zoo snel mogelijk dekking ne men in de naastbij gelegen schuilplaats en zij, die te ver zijn verwijderd moeten in sloten, greppels of de bedding van kleine riviertjes gaan liggen; Deze voorschriften zjjn in grooten getale overal in de stad aangeplakt. EEN BELGISCHE AMBULANCE NAAR HET ITALIAANSCHE FRONT. Een Belgisch comité, dat zich ten doel stelde gelden te verzamelen voor den aankoop van een ziekenauto, nfêt uitrusting, die aan de in Oost-Afrika strijdende Italianen zal worden aangeboden, heeft thans medegedeeld, dat een bedrag van ongeveer 10.000 francs is bijeengebracht, dat door bemiddeling van de Italiaansche ambassade zal worden overge maakt aan de prinses van Piemont, (zooals men weet, een zuster van den Belgischen Koning Red. H.Crt.) in haar kwaliteit van voorzitster van het vrouwencomité van het Italiaansche Roode Kruis. DE VERMISTE ZWEEDSCHE AMBULANCE VAN DR. AGGE. Vandaag zal een zespersoons Fokkervlieg tuig van het Zweedsche Roode Kruis Addis Abeba verlaten om naar het Zuiden te gaan, teneinde te zoeken naar de kleine Zweedsche ambulance, die bestaat uit vier Zweden, onder leiding van dr. Agge, van wie men gedurende zes weken niets heeft gehoord. Geen verminderde bevoegdheden van de regeering. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Huil, heeft in een persconfe rentie verklaard, dat de wijzigigingen, die de commissie voor buitenlandsche zaken van den Senaat heeft aangebracht in de neutrali- teisvoorstellen, geen verandering brengen in de politiek van de Vereenigde Staten met betrekking tot het uitvaardigen van een embargo op grondstoffen. Huil zeide verder, dat de voorstellen tot doel hebben om de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden en dat zij de regeering nog dezelfde bevoegdheden geven als voor de schrapping van de bewuste paragraaf het ge val was. De reactie in Italië. De wijziging, die de commissie voor buiten landsche zaken van den Amerikaanschen se naat heeft aangebracht in dé neutraliteits- voorstellen, heeft in Italië den indruk gewekt, dat de Vereenigde Staten de Volkenbonds sancties niet zullen steunen. De bijeenkomst van de eerste com-i missie wederom verdaagd. Gisteren hebben tusschën de verschillende delegaties ter vlootconferentie te Londen wederom besprekingen plaats gehad. De belangrijkste was wel die op het Britsche departement van marine, welke werd bijgewoond door de leiders der Britsche en Japansche delegaties. Ook waren minister Eden, de minis ter van marine Chatflld en Cralgie aanwezig, De conferentie ging uit van de Japanners. Het eerste resultaat van deze conferentie was dat de bijeenkomst van de eerste (en eenige). commissie, die vandaag b(jeen zou komen weer is verdaagd. Dit zal het dé Japansche delegatie mogelijk maken terzake van eenige punten van de door Tokio verzonden instructies nadere in lichtingen te vragen., Ook is er dan gelegen- ■heid voor de delegaties om onderling nadere 'besprekingen te houden. Reuter voegt aan dit bericht toe dat de situatie zeer delicaat blijft, naar de i meening van ingewijden. De strjjd met de Duitsche Evangelische Kerk is Zondag op openlijke wijze opnieuw opge leefd, meldt Reuter. Van alle kansels in Pruisen werd een boodschap van den Broederraad der Oud-Pruisische Unie voorgelezen, waarin ge zegd wordt, dat onder de leden der Evange lische Kerk in de afgeloopen weken verwarring is ontstaan door berichten in de pers, aan gaande de voortgaande pacificatie in de Evangelische Kerk. De staat heeft Kerkcommissies benoemden deze de leiding der kerk toevertrouwd. De Broederraad verwerpt deze kerkregeering en haar commissies en geeft de broeders in de provincies en parochiën opdracht, voort te gaan met de volledige uitoefening hunner ambten. Verder wordt in deze boodschap gezegd, dat de Broederraad de leden der Beljjdeniskerk, die benoemd werden in de kerkcommissies, verzocht heeft af te treden. De boodschap van de Broederraad heeft diepen Indruk gemaakt op de broederschappen, In 1933 de militaire begrooting met twee milliard overschreden. Zondagochtend hebben ook eenige leden van het Roode Leger deelgenomen aan de beraad slagingen van het Centrale Uitvoerend Comité. De voorzitter van den bestuursraad van het district West-Siberië verklaarde o.m.: „Indien de Japanners ons in het Verre Oosten zouden aanvallen, zouden wij hun op eigen grond een graf delven." Een „commandeur" deelde mede, dat de legerbegrooting in 1935 6 milliard roebel heeft bedragen. Feitelijk zijn het vorig jaar voor de landsverdediging 8 milliard roebel uitgegeven. In 1936, aldus vervolgde deze spreker, zullen 14 milliard roebel voor militaire doeleinden worden uitgegeven. (14 milliard roebel komt volgens de officieele koersnoteering overeen met 42 milliard Fransche franken). Binnenland- In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was de Kerkplein geheel vlot gekomen en was zij op de stalen trossen, welke op zware ankers ver in zee liggen tot aan de eerste bank, van de kust af gerekend, afgebracht. Toen nu plotseling de Z.W. storm heftig opstak, zijn de Manilla loopers op het dek gebroken, zoo dat het schip ging driften en rondzwaaien en toen op de lage waterlijn is blijven zitten. De positie is veel gunstiger dan voorheen en buitendien een 60 M. meer naar zee dan vroe ger het geval was. Van een ver op het strand nabij de duinen slaan is dus geen sprake. Ook heeft het schip geen schade van betee- kenis er b(j gekregen. De vraag of het schip misschien gesloopt moet worden, wordt het best beantwoord door het feit, dat de bergers nu onvervaard en vol goeden moed voortgaan en dat, wanoeer de verbinding met de staaldraden weer is tot stand gebracht, er alle reden bestaat om te veronderstellen, dat het schip spoedig zal worden afgebracht. Auto tegen Gooische tram gebotst. Zondagavond heeft op het kruispunt Nieuwe Rijksweg—Hilversumscheweg te Laren een ernstige botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer J. Broekens, ge neesheer te Winkel (N.H.), en een motorwagen van de Gooische tram. De geneesheer, die met zijn broer en schoon zuster, op bezoek was geweest bij familie in Zutphen, reed op den terugweg met een vrij kalmen gang op den Rijksweg in de richting van Amsterdam. Voor het kruispunt weifelde de heer J. Broekens even alvorens over te steken. De tram, welke om half negen van het station Laren vertrekt, was eveneens op ge- ringen afstand genaderd", toen de heer Broe kens plotseling weer gas gaf, waardoor een botsing onvermijdelijk was. De auto sloeg om en werd geheel vernield. De drie inzittenden liepen alle zeer ernstige verwondingen op. Zij werden naar het St. Jans- ziekenhuis vervoerd, waar zij zijn opgenomen. Doordat z<j van de trap vielen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 40-jarige ongehuwde A. Bruinsma, in zijn kosthuis aan den Sc haes berger weg te Heerlen van de trap gevallen. In den loop van Zondag is de man overleden. Zondagnacht is in zijn woning aan de Plaar- straat te Heerlen de 30-jarige werklooze van Nispen van de trap gevallen. De man was bijna onmiddellijk dood. In put een verdronken. Zaterdagochtend is te Uden in een put achter het woonhuis het lijk gevonden van mej A. Habraken. De ongeveer 50-jarige vrouw is waarschijnlijk toen zij water haalde in den put gevallen en verdronken. i Zondagavond om kwart voor tien is de 45- jarige ongehuwde D. Gaasbeek uit Scherpen- zeel, die per fiets op den weg reed, bij het dijkje onder de gemeente Renswoude, door een auto gegrepen en op slag gedood. De automobilist is na even uit zijn wagen te zijn gestapt, snel doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. Zondagmiddag omstreeks één uur is het Nederlandsche motorschip „Ransel", van de reederij De Kapitein te Farmsum, van LI mui- den naar Kingslyn (Engeland) vertrokken. Kort na het vertrek kwam de kapitein tot de ontdekking, dat er een draad in de schroef zat. Met behulp van sleepbooten is het schip toen naar de dok vanVerschure te Amster dam gebracht om aldaar den draad te doen verwijderen. Zaterdagavond is te Apeldoorn de 54-jarige J. Kamphuls, fabrieksarbeider te Apeldoorn, per fiets in aanrijding gekomen met een luxe auto, bestuurd door den heer H., garagehouder te Vaassen, en daarbij ernstig gewond. Per ziekenauto is hjj naar een ziekenhuis te Apel doorn overgebracht, waar hij kort na aankomst aan de bekomen verwondingen is overleden. Hjj laat een weduwe en vijf nog jonge kin deren achter. De politie heeft de auto van H. in beslag genomen. Lloyds meldt uit Ferrol, dat toen de Neder landsche sleepboot Ganges, die öp weg was van Gjjon naar Bizerta met een drijvende kraan op sleeptouw, wegens slecht weer een toevlucht had gezocht te Barquero, de stoker den Ouden en de matroos Korevaar een klap van den tros hebben gekregen. Den Ouden is aan de gevolgen overledende matroos werd gewond, DE HEEF al. G. A. VERSTEGEN ERNSTIG ZIEK. Naar wij vernemen is de heer A. G. A. Ver stegen, oud-wethouder dezer gemeente en oud-burgemees .er van de gemeente Koog- Zaandijk, vorige week in het Marinehospitaal alhier „pgenomen. Zijn toestand was, op onze informatie hedenmorgen, ernstig. Gistermiddag half twee reed de 14-jarige J. den Hartogh te Overschie per rijwiel naar Schiedam, op weg naar de ambachtsschool. Even voorby de tol werd hij aangereden door een achter hem komenden vrachtauto, bestuurd door H. L. uit Overschie. Het achterwiel van den auto ging over het hoofd van den jongen. Hij was onmiddellijk dood. De politie heeft den vrachtwagen in beslag genomen. Drie personen door morfine-vergiftiging overleden. Officieel wordt medegedeeld, dat in het zie kenhuis te Gardelegen op 8 Januari drie per sonen plotseling gestorven zijn. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de dood ingetreden is tenge volge van inspuitingen met dilaudid, een mor- fine-preparaat. Het onderzoek naar de schuld kwestie is nog niet geëindigd. De Heer en Mevrouw J, SPRUIT -Selle geven kennis van de geboorte van bun Dochter EMMA ELISABETH. Den Helder, 13 Jan. 1936, Reigerstraat 39. au. at&ask. is*.al*.aüla!e.au. Den 26en Januari hopen mijn lieve Ouders, 5 TH. MOMMAAS en P. MOMMAAS-'T HART, igj hun 12' 2-jarige Echtvereeni ging te herdenken. 2 Hun liefhebbend Zoontje TINUS. 8" «j- Ruyghweg 150. '5^'yjST 'iirjx' 'JPtfZ'JfftCTïfc Heden overleed na een kortstondige ziekte onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer PIETER J0NGEJANS, in den ouderdom van bijna 73 jaar. Den Helder, 13 Jan. 1936. Bassingracht 73. Uit aller naam, G. JONGEJANS. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Donderdag 16 Jan., n.m. 1.30 u., van uit het Marine-Hospitaal op de Algemeene Begraaf plaats te Huisduinen. Heden overleed na een kortstondig lijden, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, SJOE FRATERMAN, in den ouderdom van 52 jaar. Den Helder, 13 Jan. 1936. Loodsgracht 83. Uit aller naam, Wed. G. FRATERMAN- Boonstra. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Donderdag 16 Jan., v.m. 11.30 u., van uit Krugerstraat 15 op de Al- gemèené Begraafplaats te Huisduinen. DANKBETUIGING. Langs dezen weg betuigen wij onzen oprechten dank aan familie, vrienden en bekenden, voor de vele blijken van deel neming, tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze ge liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw JANSJE BAKKER, geb. BAKKER, ondervonden, zoowel binnen als buiten deze gemeente. In het bijzonder aan den Wel.Eerw. Heer Ds. F. W. J. v. d. Poel voor de troostvolle woorden tot ons gesproken, aan den Wel.Ed. ZeerGel. Heer Dr. Rensino en Zuster Coppens voor hun hulp en bijstand tij dens de ziekte. Ook aan heeren uitvoerders en dragers voor de nette en solide uitvoering. Den Helder, 13 Jan. 1986, Uit aller naam: O. BAKKER, Langestraat 83. Ondergeteekende betuigt langs dezen weg zijn oprechten dank aan allen, die blijk hebben gegeven van deelneming, zoo wel binnen als buiten de ge meente, bij het overlijden van onze geliefde Moeder en Groot moeder, Mevrouw de Weduwe P. DUNK geb. W0LVENDIJK. Tevens aan diegenen, die ons hulp en bijstand verleenden. En In het bijzonder aan den heer Huber en personeel, voor de nette en correcte wijze der ter-aarde-bestelling. Uit aller naarn. Helder8" DUNK' 2e Goversdwarsstraat 5.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3