Een kaas dief. Felle brand te Schiedam Op zijn Amsterd ^msch Op heeterdaad betrapt. De aanvaring bij Goole. Ernstig ongeluk in collegezaal Een onverbeterlijk varens- gezel. Fraude bij postspaarbank. Inbrekersbende staat terecht. De noodlottige brand te Tyidesley. N euw materiaal in de zaak-Hauptmann? De moord op oroF Lessing in 1933 De zaak Hewitt contra McCarter. Austral moet bevolkt worden. Naspel van den storm. Wal voor weer vandaag J LUCHTVAART K.L.M- gaat diens'en uitbreiden, L'ndbergh spreekt De Postvluchten van en naar Indië. De Lieutenant de Vaisseau Paris omgeslagen. Nederlandsche Staats^ leening 1936. Burgerlijke Stand Marktberichten. HRLPHRSCHH COURANT VAN DO NI >;:RDAG 16 JANUARI 1936. lrovensch Kanaal heerc. afgespeeld, waar de 23-jarige Duitsche vrouw A. S. haar man met een revolverschot van het leven heeft beroofd, verneemt de N. R. Crt. nader, dat de reeds vermoede medeplichtigheid van den 19- jarigen vriend van deze vrouw, den grond- arbeider a. v. K., thans is komen vast te staan. De vrouw heeft namelijk aan de po litie bekend, dat zij reeds eerder dezen jon gen verzocht had haar man in het water te gooien. Hy had dit evenwel geweigerd, daar hij vreesde, dat hy bij een eventueel gevecht het onderspit zou delven. V. d. K. heeft daar op het plan uitgevonden, dat de vrouw zich zou verzekeren van de revolver van haar kostbaas om daarna, wanneer zij haar man naar een afgelegen plaats zou hebben gelokt, hem hiermede dood te schieten. Zoo is het ook inderdaad gebeurd. Zaterdagavond heeft v. d. K. in de Poeyerschestraat staan wach ten tot de vrouw den moord bedreven had. Daarna zijn beiden naar de bioscoop gegaan. Bij nader verhoor heeft zij bekend, dat de zaak zich zoo heeft toegedragen. V. d. K. had de vrouw beloofd, met haar na den moord in het huwelijk te zullen treden. De firma Van Zwei, kaashandelaars te Rot terdam, heelt by de politie aangifie gedaan dat circa 4001) kazen uit haar pakhuis aan den Achterdyk te Purmerend wai en verdwenen. In verband hiermede is tot arresiane over- gegaaj van den 28-jarigen pakhuisknecht G E., die de zaken voor de Rotterdamsche firma behartigde. Tijdens een onderzoen, dat in hel pakhuis werd ingesteld naar aanleiding van een klacht over een partij kaas, welke de firma Van Zwet had afgeleverd en die niet aan het monster zou voldoen, zette de knecht hel plotseling op een loopen, doch meldde zien later by de politie te ilpendam aan. By zyn verhoor ver klaarde hy. dat hy groote pariyen kaas ten na leele van de firma Van Z. had verduisterd. Hy weriop transport gesteld naar Purmerend, waar hem door den inspecteur van politie een verhoor werd afgenomen E. legde een volle dige bekentenis af en zeide ook de vermiste 4000 kg te hebben verduisterd, waarvan hy de opbrengst ten eigen bate had aangewend. Gisteravond ruim 6 uur is brand uitge broken in een der fabrieken van Bofa ter vervaardiging van kurkplaten en andere isolatiematerialen te Schiedam. De brandweer, die spoedig ter plaatse was met twee motorspuiten en de magyrusladder, stond een oogenblik voor een geweldige vuur zee, waarvan de gloed tot op verren afstand zichtbaar was en o.a. het torcnflatgebouw aan het Koemarktplein, als beschenen door een reusachtigen schynwerper, het tegen den don keren avondhemel deed afsteken. Voor alle zekerheid waren verschillende goederen uit de naastliggende loods in veilig heid gebracht, maar de brand is tot het per ceel beperkt gebleven, dat schoon is uitge brand. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat de brand ontstaan is in de droogkamer van het gebouw, waar kurk wordt geëxpandeerd, om later tot isoleerplaten te worden verwerkt. De eigenares van het pand. mevr. de wed. Eyberg uit Rotterdam, was tegen brandschade verzekerd, en ook de inboedel, die totaal ver loren is gegaan, is op beurs polls verzekerd. In het maandblad „Opvoeding en Moraal" lezen wij de volgende historische anecdote: Een onderwijzeres, die met haar eerste k a3 een schoolwandeling had gemaakt, stapte op een der grootste pleinen van Amsterdam uit de tram om op een andere iyn over te stappen. Plotseiing begon het hevig te stortregenen, zóó dat ze onmogelijk op de volgende tram wachten konden, en ze In alleryi de portiek van een grooten sigarenwinkel inliepen. De eigenaar, die de onderwyzeres goed kende (en die een langen baard droeg) had schik in dat onverwachte bezoek, maakte een praatje met de, onderwyzeres en grapjes met de kleinen. Eindelijk was de zomersche bul over en het steiloHe vertrok. Een paar dagen later komt de schoolopziener in de klasse; toevallig ook ieriand met een langen baard. Nadat hij een tijdje daar verpoosd had. stond hij nog even met de onderwijzeres na te praten, geleund met den rug tegen de voorste bank. Daar klimt een jongetje, een klein Jordanertje, op de bank, slaat zijn armen om den school opziener heen en zegt: „Dag Segaore-baos!" De koopman A. v. d. W., thans ged., is op 26 November j.L op heeterdaad door een be woonster van de Kempstraat betrapt, toen hij in haar woning vertoefde. Ontvreemd wer den een bontjas, een regenjas en een kinder jasje. Verdachte, die reeds vele malen ls ver oordeeld, zeide uit armoede te hebben ge handeld. Hy kan geen steun krijgen, heeft niemand die hem hulp biedt en onder deze omstandigheden meende hy, dat daar hy nu toih betrapt was, het maar beter was, dat hii voor den Staat ging werken. De eischt luidde acht maanden gevangenis straf. AAN ZIJN VERWONDINGEN BEZWEKEN. De 15-jarige slagersjongen de Bruin, die gisteren door een auto op den Buiksloterweg te Amsterdam werd aangereden en levens gevaarlijk werd gewond, is in den loop van den nacht in het Binnengasthuis overleden. De Raad voor de Scheepvaart stelde Dins dagmiddag een onderzoek in naar de oorzaak van de aanvaring op 28 September voor de sluis te Goole tusschen het stoomschip Mlds- land van de Steenkolenmaatschappy te Rot terdam en het Fransche stoomschip Thisbe. De Midsland was op reis van Detfzyi naar Goole. Op de rede van Huil was een loods aan boord gekomen, Naby Goole gaf de loods orders het schip te zwaaien, daar het vloedtij was. Tegen 8 uur 's avonds lag het schip gestrekt op de rivier met een licht krabbend anker. Er werd gewacht om te kunnen schut ten. Het anker werd expres krabbend gehou den. Er waren geen ankerlichten uitgezet, omdat het schip niet lag zooals het moest liggen. Uit de sluis kwam het Fransche stoomschip Thisbe dat seinen gaf om aan stuurboord te passeeren. Er werden twee korte stooten teruggegeven, dat men had begrepen. Er was voldoende ruimte ln het vaarwater, want reeds was een schip ge passeerd. Toen het Fia->s~he slooiïisch'p dwars van de Mids.and was, kwam het plot seling op dit schip toe en ondanks alle pogin gen om een aanvaring te voorkomen, stiet de Thisbe niet zyn achterechip tegen het stuur boord van de Midsland. De gezagvoerder is van meening, dat zuiging de oorzaak van de aanvaring moet zyn geweest. De schok was noga) ernstig, want de voorsteven werd ver bogen. alsmede eenige boegplaten. De inspecteur-generaal zal in het midden laten of de ankerlichten geplaatst moesten zijn. Dat kan afhangen van een plaatselijk ge bruik. Wat de aanvaring zelf betreft is hy van oordeel, dat het Fransche schip uit het roer moet zyn geloopen. Een schip dat krab bend voor anker ligt. zooals hier het geval is. kan weinig doen. Uitspraak volgt later. Terwijl prof. dr. J. A. Veraart uit Den Haag Dinsdagochtend te Delft zyn college arbeidsrecht gaf, is één der groote wand borden. waarop hij schreef, door het breken van de touwen, op zijn beide handen neerge komen. Hy brak zeven vingers. De ontstelde studenten boden den hoogleeraar, die hevig bloedde, de eerste hulp. Prof Veraart werd aanstonds ter verpleging opgenomen in het Hyppolithusziekenhuts te Delft. Zoo uit de gevangenis ontslagen weer diverse inbraken gepleegd. De varensgezel G. J. S., recidivist, thans gedetineerd, was pas einde September uit de gevangenis ontslagen, toen hy kort nadien wederom met zijn oude vrienden in aanraking kwam, met wie hy verschillende inbrak ?n pleegde. Van de serie misdryven, welke toen aan het licht kwam, waren hem Dinsdag drie feiten ten laste gelegd. In den avond van 19 October j.L heeft S. met zijn kornuiten ingebroken in een perceel aan den Bezuidenhoutsehcweg te 's-Graven- hage. Een hunner kwam aan de achterzijde binnen en ontsloot daarna de voordeur om de anderen binnen te laten. Na de licht- en tele foonleiding te hebben doorgesneden werd het huis onderzocht. Vermist werden o.m. twee gouden ringen, een gouden zakmesje en twee revolvers, welke in een schrijfbureau gebor gen waren. Den volgenden avond brachten de heereu een bezoek in een perceel aan de Anna van Hannoverstraat. Hier bestond de buit uit een zilveren doosje, een zilveren horloge en eenpadvinderscostuum. Dit laatste werd meegenomen op vermoeden, dat er gelds waarden in genaaid zouden zyn. Een gouden horloge werd later onder een ledikant terug gevonden. Verder hebben verd. en zijn medeplichtige in den nacht van 13 op 14 November ge tracht in te breken in de horlogewinkel van den heer Van der Wal, aan den N.W. Bin nensingel. Deze hoorde gestommel, waarop hy zich met een koperen roede gewapend in de kamer achter den winkel begaf, alwaar liü achter het gordyn twee mannen aantrof. De zen waren, na een ruit te hebben ingedrukt, aan de achterzijde van het huis binnenge komen. De heer v. d. W. sloeg met de roede naar een hunner. Beide mannen maakten zich uit de voeten en liepen den tuin in, waar een gevecht ontstond tusschen verdachte S. en den heer v. cL W., de andere slaagde er in over den muur te ontkomen. Verdachte kon worden gearresteerd. By fouilleering werden op hem behalve eenige inbrekers werktuigen de hierboven genoemde revolvers bevonden. S. gaf alle ten laste gelegde feiten toe. De president wees er op, dat deze misdryven niet uit armoede werden gepleegd, gezien de korte tussehenpoozen. Het O.M. vorderde vier jaar gevangenis straf. Uitspraak 28 dezer. Vier ambtenaren aangehouden. Dezer dagen is by de postspaarbank te Am sterdam een omvangrijke fraude aan het licht gekomen, waarvoor reeds vier personen zyn gearresteerd. Toen de onregelmatigheden aan het licht kwamen, ia de Centrale Re cherche hiervan in kennis gesteld, waar een uitgebreid onderzoek volgde. Dit onderzoek had tot resultaat, dat de po litie Dinsdag is overgegaan tot de arresta tie van één der verdachten in deze zaak een ambtenaar van de Postspaarbank, die te Am stelveen woont. Nadat deze man aan een uit voerig verhoor was onderworpen, volgde de arrestatie van nog drie andere verdachten, die by deze zaak betrokken zyn. Naar ver luidt zou de Postspaarbank door de verdach ten zyn benadeeld vo:r een bedrag, dat in de duizenden loopt. Gisteren heeft de Centrale Recherche bij den Amstelveenschen verdachte huiszoeking verricht Alle vier verdachten zyn in het hoofdbureau van politie opgesloten. Het onder zoek duurt nog voort Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren terechtgestaan een inbrekers bende, bestaande uit vier personen, die gerui- men tyd West-Brabant onveilig hebben ge maakt Het waren C. D., 40 jaar, electro- monteur te Made, door de rechtbank te Breda veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf; A. D., 41 jaar, landbouwer te Wagen berg, vrygesproken; W. F. D., 24 Jaar, aan nemer te Terheyden veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, en J. J. S., 21 jaar, koop man te Made, door de rechtbank vrijgespro ken. Vyf diefstallen waren hun door het O.M. ten laste gelegd. De buit van al deze diefstallen bestond uit geld, zilveren voorwerpen, flesschen drank, gouden ringen, een radiotoestel, enz. enz. Aan A. D. was bovendien ten laste gelegd, dat hy ln den nacht van 13 op 14 Februari 1935 te Hooge-Zwaluwe, met de bedoeling, den gemeente-veldwachter M. Glerum van het leven te berooven op korten afstand eenige revolverschoten op hem heeft gelost, en ln denzelfdcn nacht, by zyn achtervolging, eenige schoten heeft gelost op den gemeente-veld wachter J. van Tiel te Zevenbergschenhoek. De advocaat-generaal had 29 getuigen ge dagvaard. De verdachten beweerden absoluut onschul dig te zyn aan alles wat hun ten laste was gelegd. De getuigen legden zeer bezwarende ver klaringen voor verdachten af. De advocaat-generaal eischte tegen C. D. SV4 jaar, voor A. D. vrijspraak, tegen W. F. D 3 jaar en tegen J. J. S. ook 3 jaar gevan genisstraf. Buitenland Waarby een moeder en acht kin deren omkwamen. Dinsdag is het onderzoek geopend naar de oorzaak van den noodlottigen brand in het stadje Tyidesley in Lancashire, waarby een moeder met acht kinderen het leven heeft verloren. De vader en eenig overlevende van het gezin, zeide dat zijn vrouw hem om streeks vijf uur wakker maakte, zeggende, dat zij een brandlucht r-ook. Toen hij uit bed sprong zag hy dat de kamer reeds vol rook stond en dat de deur niet meer te bereiken was. Hij had nog getracht twee beddelakens aaneen te knoopen om de kinderen naar be neden te laten glijden, maar dat zou al te veel tyd hebben gekost en met den uitroep: „gooi de kinderen nit het raam, ik vang ze op", was hij naar beneden gesprongen. Een seconde had hy zijn vrouw nog voor het raam gezien, toen scheen zij door den rook bevangen te zyn, want zij was voor zijn oogen weggezakt. Eenige buren vertelden van de pogingen die zij hadden aangewend om ladders tegen de achterzyde van het huisje te plaatsen, dat toen reeds meer van een gloeiend fornuis dan van een woning had. De gouverneur van den staat New Yersey, Hoffmann, die op het oogenblik te New York vertoeft, heeft geweigerd zich uit te laten over de zaak-Hauplmann. Hy verklaarde nochtans nieuw bewysmateriaal in zijn bezit te hebben. De advocaat, die uit Chicago naar Trenton in New Yersey is gevlogen, beweerde, dat een gedetineerde uit Chicago drie mannen kent, die een gedeelte van het losgeld van Lind- bergh in hun bezit zouoen hebben. Het ls nog niet bekend, welken stap de ver dediging van Hauptmann thans zal doen. Hoffmann in hot Congres aangevallen. In het Huis van Afgevaardigden te Wash ington beschuldigde het lid Blanton den gou verneur van New Yersey Hoffmann. ervan, de veroordeeling van Hauptmann te gebrui ken voor reclame ten eigen bate. Hy verzocht het Hui3 den gouverneur in staat van beschul diging te stellen, indien hij volhardt ln zyn voornemen, het proces tegen Hauptmann te doen herzien. Nieuwe gerechtelijke behandeling geweigerd. Het federale gerechtshof te Trenton (New- Jersey) heeft een nieuw gerechtelijk verhoor van Hauptmann geweigerd. De kans wordt steeds geringer. Het lot van Hauptmann ligt thans in han den van den gouverneur van New-Jersey. Deze heeft nog de bevoegdheid om gratie te verleeneu, maar gcwoonlyk wordt een derge- lyke bevoegdheid pas gebruikt, indien de ver- antwoordelyke adviseurs van den gouverneur hem dat met redenen omkleed aanraden. En vermoedelijk zal nu juist dat advies achter wege blijven. Bovendien wordt het voor Hauptmann een pijnlijke ervaring, dat zich te veel rumoer om het geval heen heeft doen hooren. Uit de rustige rust van de rechtszaal, waar enkel overwegingen van juridischen aard gelden en de feiten zonder hartstocht'en onbevooroordeeld worden overwogen, is de zaak te zeer een cause célèbre geworden 'en hebben er zich te veel opgewonden en bevoor oordeelde menschen mee bemoeid. Indien werkelyk waar is, bat Hauptmann niet schul dig is, of niet alleen schuldig, en daarby niet de hoofd-schuldige is, zou hij kunnen zeggen, wat dan wel de waarheid is. Maar men krijgt zeer sterk den indruk, dat Hauptmann dit laatste tot dusver heeft nagelaten. 0 Nieuwe sporen. De gendarmerie in Tachau heeft nieuwe sporen gevonden van de daders die in Augus tus 1933 te Mariënbad prof. Lessing om hot leven hebben gebracht door een schot op hem te lossen, door het venster van zyn studeer kamer. De gendarmerie verklaart in het bezit te zijn van volledige schuldbewijzen tegen zeke ren Jozef Dattbner, die kort na den moord in hechtenis is genomen, doch by gebrek aan bewijs weer werd vrijgelaten. Thans is hy voor de tweede maal gear resteerd. Men weet thans stellig, dat Daub- ner in contact heeft gestaan met Rijks- duitsche organisaties, die oorspronkelijk het plan hadden prof. Lessing te ontvoeren, waarby een kellnerin van een restaurant, waar hy vaak kwam als lokmiddel had moe ten dienen. Deze kellnerin had hem ongemerkt naar een plek moeten leiden, waar reeds een auto klaar stond. Toen deze toeleg mislukte, ver moordde men hem twee dagen later. By Daubncr is een kwitantie van twee honderd mark van een Duitsch ambtenaar uit Selb gevonden, waaromtrent Daubner geen opheldering kan of wil geven. Het geschil tusschen mej. Arm Cooper He witt blyft in de Ver. Staten nog steeds het gesprek van den dag. Het meisje, of liever haar advocaat Russell Tyler, heef' er zich over beklaagd, dat de telefoongesprekken, die zy voert, dikwyls door de tegenparty worden afgeluisterd. Dit heeft zy kunnen conslatee- ren. wyl mevrouw Mc. Carter, de moeder dus van het meisje Hewitt, beschuldigingen tegen de moeder ingebracht reeds had beantwoord, nog voor juffrouw Hewitt of haar advocaat ze ter kennis van de autoriteiten hadden ge bracht. Een verpleegster of kinderjuffrouw van het meisje Hewitt, een Schotsche vrouw OHphant, heeft geweigerd zich over wat zij weet uit te laten, wijl mevrouw McCarter haar had ge waarschuwd zich nooit uit te laten over iels, dat zy tydens haar betrekking zou merken, daar mevrouw McCarter anders wel kans zou zien haar uit de Ver. Staten te laten ver- wyderen. MARLEN* DIETKICH. Mariene Dietrich u te Praag aangekomen, naar men zegt om uit te rusten en de nacht merrie te ontvluchten van de bedreigingen, die de Amerikaansche bandieten voortdurend tot haar richten. DE EIFFELTOREN. Verminderd toerisme. Aan de loketten van den Eiffeltoren is in 1935 1,985,000 franc onfvangen, dit is 12 pet. minder dan 1934. De zoon van een rijk zakenman ontvoerd. Een zoon van den rijken Spaanschen zaken man te Havanna. Paulino Gorostlza, zou Maandagmorgen door bandieten zijn ont voerd. Er wordt een losprijs geëischt van 50,000 dollars. De helft hiervan zou reeds voldaan zijn. De politie zou de dagbladen verzocht hebben de zaak geheim te houden. De familie van den ontvoerde neemt een vol komen stilzwijgen in acht. Naar Reuter nader uit Havanna meldt, is de ontvoerder van Paolino Go ros tl tra gear resteerd op het oogenblik, waarop hy den losprijs in ontvangst ging nemen. Ook zyn drie medeplichtigen zyn gearresteerd. Stevens, de minister-president van Nieuw- Zuid-Wales, heeft een rede gehouden, waarin hy zeide, dat Australië wel rekening moet houden met het snelle tempo waarin de inter nationale gebeurtenissen elkaar opvolgen. Om tegen de zich ontwikkelende situatie op gewassen te zijn, aldus verklaarde hy, moet Australië zyn gebied bevolken en zyn oecono- mische bronnen ontginnen. Dat alles is noo- dig geworden, doordat het systeem van inter nationale veiligheid, waarop de volken sedert den wereldoorlog vertrouwden, bezig is Ineen te storten. Van goudzoeker tot rrvilti-millionnair. In behoeftige omstandigheden over leden. Een man, die eens 14 miliioen dollar had bezeten, is dezer dagen op 93-jarigen leeftyd in armoedige omstandigheden overleden. E. A. Colburn was in zijn rijken tyd eige naar van de Gold king- en ajax-mynen bij Cripple Creek (Colorado). Zyn enorm fortuin had hy belegd in spoorwegmaatschappijen, hy liet groote hote's bouwen, terwyl hy er een renstal op nahield. Gisteren is zijn testament geopend, waaruit bleek, dat de nalatenschap bestaat uit twee gouden ringen, die ergens in een lommerd staan. Mijnongeluk in Noord'Japan. Op Hokkaido (Japan) heeft ten Noorden van Sapporo een ernstige myngasontplofflng plaats gehad. Tot dusver zijn 18 lyken ge borgen. Een gezin van zeven menschen door ontploffing gedood. Een arbeider, werkzaam bij den aanleg van een weg naby Saucélle, aan de Portugeesche grens, had, naar Reuter uit Salamanca meldt, 50 kg kruit achtergehouden, dat be stemd was voor het opb'azen van rotsen. Door onbekende oorzaak is deze voorraad tot ontploffing gekomen, tengevolge waarvan het huis van den arbeider in de lucht vloog. De arbeider, zijn vrouw en zijn vyf kinderen kwa men hierbij om het leven. Een boot omgeslagen. Zeven personen verdronken? Op het Kasoemigourameer is een motor boot met zeven piloten van de marine- luchtvaartafdeeling Kasoemigoura gekenterd. Meer dan honderd matrozen hebben het meer afgezocht, doch tot dusver is niets ge vonden, zoodat men veronderstelt dat de zeven inzittenden zijn omgekomen. Een tragisch geval. Visschera aan de kust van Pembrokeshire zagen Maandag op de rotsen het lichaam van een man in hangende houding. Zy waar schuwden de politie van het dorpje Dale Bay, die by onderzoek het half naakte Uj' van een matroos aantrof, wiens handen nog trachtten de steile rotspunten te omklemmen De matroos heeft waarschynlijk behoort tot de bemanning van den treiler Shore Breeze, die met alle opvarenden ln den storm van vorige week vergaan is Hy is aange spoeld en heeft nog den moed gehad om langs de steile rotsen 25 m naar boven te klimmen, maar hy moet door uitputting ge storven zyn. Een dag na den storm is op 6 km afstand aan de kust een flesch aangespoeld met een briefje waarop met potlood geschreven stond: „help, ben stervende in grot", maar aange zien er geen nadere plaatsbepaling was werd het briefje als een laffe aardigheid be schouwd. Byzonder tragisch is dat in den nacht van den storm de kustwacht op het strand den geheelen nacht naar mogelyke schipbreuke lingen heeft gezocht, en een groep tot een paar meter van de plaats is doorgedrongen waar de zeeman tegen de rotsen opklauterde. Het schrikkeljaar en gratis trouwen. Henry Wallenstein, kantonrechter te Wau- kegan in Illinois, heeft aan gekondigd, dat ln het jaar 1936 de huweiyken gratis zullen worden gesloten, waarby het voorstel van de vrouw uitgaat. Bruid en bruigom moeten dan verklaren, dat het de jongedame was. die haar uitveikorene uitnoodigde, het leven ge- zamelijk te slyten. Indien de kantonrechter van de waarheid van hun verklaring over tuigd ls, zal hij het huweiyk kosteloos tot stand brengen, om daarmee te toonen, hoeveel waardeering hy heeft voor het oude gebruik van het schrikkeljaar. In 1932 had Wallenstein dezelfde aankondi ging gedaan met het gevolg, dat 29 echtver bintenissen kosteloos werden gesloten. De choiera'epidemie in Bombay. De cholera-epidemie, welke te Bombay woedt, breidt zich nog steeds uit. De auto riteiten hebben voorzorgsmaatregelen getrof fen om een verdere uitbreiding der ziekte tegen te gaan. 73 JAAR GETROUWD. Te Plymouth is John Cooper Ward over leden. Hij was de oudste trekker van een marine-pensioentje. Op j.1. Kerstdag was hij 99 jaar geworden. De weduwe is 89 jaar. Zy waren 73 jaar getrouwd geweest, hetgeen, naar het schijnt, de langst bekende, althans behoorlijk gedocumenteerde en geregistreer de. huwelyksduur in Engelaad is. DE REIS OM DE WERELD PER KANO. De 28-jarige Duitscher, Oscar Speek, die per kano een reis om de wereld maakt, ls te Calcutta aangekomen. Hoewel hy met zyn kano reeds viermaal schipbreuk heeft gele den, zal hij zijn tocht voortzetten n.L van Calcutta naar Rangoon en vervolgens naar Singapore en Java. OP ZOEK NAAR DE POLLUCE. Het schip met goud en juweelen. De duikers van de Artiglio, die zoeken naar het wrak van de Polluce, het schip, dat aan het einde van de 18e eeuw met goud, juweelen en kunstvoorwerpen, die Napoleon in Italië verzameld had voor de Fransche musea, by Porto Longone op Elba is ver gaan, hebben eenige met zink beslagen blok ken opgehaald, die karakteristiek waren voor schepen uit dien tyd, benevens een klein an ker van zeer oud model. Men hoopt het raadsel van de Polluce spoedig te hebben opgelost. Vier moordenaars ter dood veroordeeld. De daders van den roofoverval op ge- meentelyke gelddragere te Madrid, die, zooals men weet, eenige weken geleden op klaar lichten dag voor het raadhuis te Madrid wer den overvallen en beroofd, waarby een be ambte werd gedood, hebben voor het snel- gerecht te recht gestaan. Vier van hen zyn wegens moord met roof en het toebrengen van lichamelijk letsel veroordeeld tot den strop; de beide anderen zyn veroordeeld tot 27 en 30 jaar gevangenisstraf. De bandieten hadden zich van ltt miliioen peseta meester gemaakt, het geld kon even wel grootendeels worden achterhaald. EEN SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. 28 gewonden. Gisterenochtend ls een passagieretrein LondenPenzance by' Shrivenham in Wiltshire in botsing gekomen met een goederentrein. Beide treinen zijn ont spoord. Een van de gederailleerde locomotieven is omgevallen en de machinist, die gewond was, zat opgesloten in zyn hokje. De passagiers hebben hem bevrijd, terwyi zy omgeven wa ren van wolken stoom. De machinist van de andere locomotief was beklemd geraakt on der de kolen van den tender, doordat een wa gen den tender had opgelicht en op de loco motief gedrukt Er zyn 23 gewonden naar het ziekenhuis gebracht. Verscheidene hunner verkeeren in zorgwekkenden toestand. Twee dooden en 27 gewonden. Het ongeluk blykt een ernstiger omvang te hebben gehad dan uit de eerste berichten kon worden opgemaakt Tot dusverre zyn twee dooden en 27 gewonden aan de opgeloopen verwoningen, bezweken. Dit is het eerste spoorwegongeluk op de lynen van de Great Western in 30 jaar waarby meer dan één menschenleven te betreuren is. Meucgcueeia aoui nel Koarrimm. Meteorologisch instituut1 'Naar waarneming verricht ui üe nioigen van 16 Januari. Hoogste stand 766.8 te Buuapest Laagste stand 747.6 te La Coruna Verwachting Meest matige O. tot Z. wind. Zwaar bewmn tot betrokken, aanvankelyk weinig 0f regen, later toenemende Kans op sneeuw^" regen. Aanvankelyk temperatuur om vriespunt of lichte vorst, later dooi. Barometerstand te Den Helder 758.3. In 9^ uur dwars over Amerika. De filmdirecteur Howard Hughes heeft een nieuw transcontinentaal luchtrecord gevestigd, door den afstand Los AngelesNewark af te leggen in 9 uur 27 minuten en 10 seconden. Het oude record stond ten name van Roscoe Turner, die den afstand ln 1934 aflegde in 10 uur en 10 minuten. De K.L.M. zal dezen zomer tydens de Olym pische spelen in samenwerking met de Deut sche Lufthansa extra diensten op Bcriyn openen. Tot haar verdere plannen behoort, zooals trouwens reeds vroeger is gemeld, dat zy op nieuw zal deelnemen aan de exploitatie van de luchtiyn op Milaan, die van haar kant is ge staakt na de ongelukken, die er in haar ex ploitatie zyn voorgekomen en de heropening van de verbinding met Liverpool. Naar Praag zal de dienst versneld worden, wat mogeiyk wordt doordat de Tsjechische luchtvaartmaat- schappy Douglas-toestellen gaat aanschaffen. Een eveneens eerder vermelde uitbreiding van het net is de doortrekking van de Scan dinavische iyn naar het nieuwe vliegveld te Stockholm. Over el oh zelf, maar vooral over de vliegerij. By hooge uitzondering heeft Ltndbergh een journalist ontvangen. Een correspondent van Paris Soir meldt uit Londen, uit zijn mond opgeteekend te hebben, dat hy niets dan stilte en vrede wenscht. „Ik zou willen, dat zelfs myn naam vergeten werd". Hij gelooft niet, dat de nieuwe luchtlijn over het Noorden van den Atlantischen Oceaan al in Mei ln werking kan treden, want eerst moeten proefvluchten hun beslag kry- gen. Drie trajecten bieden zich aan. de kolo nel is voor het Noordelykste. Lindbergh, liet zich vleiend over de Fransche piloten uit. En ging door: „Men moest vliegen met de toe stellen, die morgen gebouwd worden". Ten slotte verzekerde hjj zijn samenwerking met den Franschen, in de Ver. Staten wonen den geleerde, Carrell, te zullen hervatten. De Koetilang is op de terugreis 15 Januari van Batavia vertrokken en denzelfden dag te Medan aangekomen. De „Kwak" (terugreis) vertrok 15 jan van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Athene. De „Perkoetoet" (heenreis) vertrok 15 Jan. van Karachl en arriveerden denzelfdea dag te Akyab. De „Sperwer" (heenreis) vertrok 15 van Amsterdam en arriveerde denzelfden dag te Rome. BU Pensacola ls het toestel tenge volge van een rukwind omgeslagen. Het Fransche watervliegtuig Lieutenant de Vaisseau Paris is door een rukwind omge slagen terwyi het voor suiker lag voor de kust, in de nabyheid van de basis van de Amerikaansche marineluchtvaart, aldus meldt Reuter uit Pensacola in Virginië. Men weigerde iets mee te deelen omtrent de averij welke het toestel heeft opgeloopen. Nader meldt Reuter; Medegedeeld wordt, dat niemand tuin boord van de Lt. de Vaisseau Paris was, toen de vlieg boot omsloeg. Poging tot berging. De officieren van de vliegboot gelooven, dat het mogelijk zal zyn de vliegboot te lichten. De stuurvlakken zouden van het omslaan de oorzaak geweest zijn; toen de vliegboot name lijk zoover was meegesleurd, dat de kabel gespannen stond, zou de vliegboot zich ln de lucht hebben verheven en vervolgens in het water zyn gevallen. Zooals in onze advertentie-kolommen reeds is bekend gemaakt, zal worden overgegaan tot de uitgifte van een 4 pCt Nederlandsche Staatsleening ten bedrage van 104.000.000, tegen een koers van uitgifte van 99 pCt. De leening, welke is Vrijgesteld van cou ponbelasting. heeft een looptyd van ten hoogste 40 jaren. Te beginnen met het jaar 1937, wordt elk jaar op 1 Februari, een aan tal schuldbewijzen bij loting aangewezen, pari afgelost Hiervoor wordt bestemd een bedrag van 1.05 pCt. van het nominale bedrag der lee ning, vermeerderd met het bedrag der door die aflossing vrygevallen rente. Versterkte en algeheele aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Van het bedrag ad 104.000.000 is reeds tot een bedrag van 50.000.000 de deelneming verzekerd. De inschrijving kan geschieden tot op Dinsdag 21 Januari 1936. van des voormid dags 9 tot des namiddags 4 uur. bij de in de advertentie vermelde Bankinstellingen en b(J het Agentschap van het Ministerie van Fi nanciën te Amsterdam. De betaling zal moeten geschieden op Za terdag 1 Februari 1936. tegen in ontvangst neming van recepissen. van Den Helder Van 14 en 15 Jan. 1935. ONDERTROUWD: P. Vlas en D. Kossen; Tj. de Wit en C. J. Hengsdyk; H. J. Breu- scher en J. C. Raat; A. Petterson en C. WaL BEVALLEN: C. H. Spruit—Selle, d.; 3, HablausNiesthoven, d. OVERLEDEN: R. Doorn, 6 mnd.; S. N. Fraterman, 52 J.; P. Jongepier, 72 J.I Wed. J. Schuiringa, 71 J. NOORDSCHARWOUDE. 15 Jan. Uien 1.80—2, grove uien 2.30—Am drielingen 6070 ct; roode kool f 5.60 b- 3.80—6.30; gele kool 3.40—4.20; Deenscne witte kool 1.80—5.10 en 1.90—4.60, au» per 100 kg. Anisterdamsche Ardnpiielpryzen. AMSTERDAM. 15 Januari. 1936. Op heden gehouden aardappelenmarkt waren pryzen onveranderd. Aanvoer 260.500 kg. Amsterilarasche veemarkt. AMSTERUAM, J Januari 1936. Op o heden gehouden veema.kt waren aanvoet pryzen als volgt: 251 Vette kalveren. Ie 64—72 cent. 2e kw. v6 62 cent, 3e kW. 54 cent per kg. lever.dgewicht; 37 Nuc kalveren 4.50—7 50; 220 Varkens, vleesc varkens, wegende van 9' 110 kg. 46 4 r zware varkens 45- 46 :ent en vete var 4445 cent per kg. kg. slachtgewicht. BROEK OP LaNGENDIJK, 15 Jan. Aanvoer en pry- en waren heden als 1 12000 kg. Uien- gele nep 3, gele driêfibB 7080 cent, gele uien 1902.10, K 2.20—2.40; 3600 kg. Breekpeen 1-2(Un „£r' 11000 kg Roode kool 1.20—6.90; 14009 Gele kool 1.30—7.60; 15000 kg. D. w kool 0.70- -Ó.30, alles per 100 kg.; 8500 stu Ruige gele kool 0.403.50. SCHAGEN, 16 Jan. npicB 12 paarden f 150350; 12 gelde e) (magere) 80—130; 40 geldekoeien (v 140200; 3 kalfkoeien 140—170; 4 zen 85—110; 48 nuchtere kalveren derS 81 schapen (vette) 1423; 42 over 0 5q. 812; 12 varkens (mag" e) 1 q8. 84 17 varkens (vette) per kg f 0.36 O- h'ggen f 10 14; konynen 0.50L» pen 0.40—0.00; haantjes 0.400.9U*

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6