totlFebr.gratis Stadsnieuws HIDINCIEIUL WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant f offe Uw Zenuwen GEMENGD NIEUWS tweede blad Gectenksteen op het graf van burgem. Drtessen. 20 000 mijlen over zee heedersche courant van donderdag 16 januari 1936. Uit het poltrie-raoport. „T A. V. E.N.U." Visscherij- Dieven-terrvur in Noord- imburg grao in café. De aanvaring op de Wester- schelde. Vrachtboot lek gestooten. Medeplichtigheid aan diefstal. Vier dieven aanoehouden. De moord te Eindhoven. Jiocê, inot Jtod id. 'IVao* gaan deen'? Lichi op voor alle voertuigen. Donderdag 16 Jan. 10.45 uur Vrijdag 17 16.46 uur Giateren heeft zich een Comité gevormd, niet het Sympathieke doel gelden te verza melen teneinde door het plaatsen van een steen of zuil op de laatste rustplaats van wijlen burgemeester Driessen, blijk te geven van de erkentelijkheid der burgerij. In dit Comité namen zitting: Mevrouw M. de Boer Jongkees; Overste C. J. baron van Asbeck; J. Bakker; W. de Boer; Mr. Dr. E. van Bol huis; Ds. H. A. Enklaar; A. J. J. M.. van Gessel; J. de Jong; Ds. F: Tollenaar; Pastoor Ki A. H. van Veen; H. Van Willigen F. Win ter en W. Veithuijs, Secretaris. Zteer sjxiedig hoopt hetComité met het verzamelingswerk te beginnen. In ons nummer van Zaterdag j.1. namen wij de namen van een vijftal heeren op, welke geslaagd waren voor het op 16, 17 en 18 De cember gehouden examen van de Verèeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen; h.eraan moet nog toegevoegd worden: de heer S. Bakker, alhier, eveneens leerling van den heer J. Boon, leeraar M.O„ boekhouden. 45-JARIG JUBILEUM VAN HET LEGER DES KEILS. De Heldersche afdeeling van het Leger des Heils, de voor zooveel duizenden zegenrijke instelling van generaal Booth, bestaat 45 jaar. Vijf en veertig lange jaren heeft het Leger in onze stad gearbeid en is maatschappelijk en geestelijk voor velen tot een zegen geweest. Het spreekt vanzelf, dat de actieve Legerlei ding dit feest maar niet zoo zonder meer laat passeeren. Ons werd een programma gestuurd, waaraan wjj het volgende ontleenen. laterdag 18 Januari a.s. worden alle on derdeel en „in het front" geroepen en zal een marsch door de stad worden gehouden. Om 7 uur wordt vertrokken van het Stationsplein. Tondag worden alle samenkomsten geleid dor kolonel C. Nieïsen. Maandagavond 8 uur wóridt een Sattieijkómst g..eid door een oud-B.O, kapitèine R. v. d. Meiden1 i:! e' /oensdagavond heeft de installatie van jon- gu.is en meiöjes P.V. fcroepeh plaats. Leider adi. Smaël. donderdagavond wordt een heiligings-samen- komst gehouden, onder leiding van brigadier' J. v. Loo. londag, volgende week, wordt het feest ge sloten én dien dag zullen alle samenkomsten geleid worden door kol. Grimijser. WIE HEEFT EEN KACHEL TE MISSEN? Onder dit hoofd doet de Bond van Barm hartigheid, in een advertentie in dit blad, een oproep voor eenige kachels. Aan den vorigen oproep werd door verschillende stadgenooten gehoor gegeven en met grooten dank mocht de Bond eenige kachels afhajen en in behoef tige gezinnen brengen. De nood Is echter g.oot en weef kwamen een tiental aanvragen b.nnen, waaraan niet meer voldaan kon wor den, Daarbij zjjii gevallen die zeer dringend zyn, men hoopt dus dat het verzoek aan hen d.e nog een kachel te missen hebben, niet tevergeefsch zal zijn, en dat men de gezinnen, die in de kou zitten of een zoo oude kachel hebben, dat ze hem zonder brandgevaar niet mser kunnen stoken, spoedig kan helpen. 1 hebt misschien nog een kachel staan, ook ki is er een kleinigheid aan te reparêeren, geef haar. Bereidwillige smeden hebben aan geboden haar gratis te repareeren. tl doet er een goed, noodzakelijk werk mee. Kom, zié eens op uw vliering of in uw schuur of mis schien had u zich allang voorgenomen een n-euwe kachei aan te schaffen, doe het nu dan en geef aan het adres van het Leger des Keils, of brj den secretaris van den Bond van Barmhartigheid, den heer- v. Engelsdorp- Gas telaars, Jan in 't Veltstraat 68 even óp, dat man bij u een kachel kan halen. Help spoedig; dan helpt u dubbel. Doe het heden. de kindermhidag ln casino. Plet de Leugenaar, de wonderbaar lijke August en Mr. Maxo. Gisterenmiddag is door de Gasirio-dirèctie waJérom een van die periodieke Kindérmid- dagen gehouden en, hev. was wederom een succes. Geen wonder trouwens, want waar sou men tenslotte verscheidene honderden jongens en meisjes, tusschen de 4 en 10 beter mee kunnen bezighouden, dan met de ver halen van Jan Klaasen- en zijn vrouw, plus drrzeiver zóón Piet den, Leugenaar? 'n zoo geschiedde het, dat reeds voor half <trie Casino een gezelschap herbergde, dat vól verwachting de dingen, die komen moesten, eidde. De tijd werd gekort met zingen en. Praten en lachen en af en toe was er ge- esenheid dapper mee te zingen op de maat J"* óe piano, waarachter meneer Visser de ^looiste wijsjes speelde; van Sarle Marijs en (jfn Hwee oogjes zoo blauw en van de tante, e Alida heet en in 't bezit is van een mond- "a:monica... ha!f óric kwam er een deftige mijn- waf lemaal ln 't zwart en die kwam zoo het ®tructica geven. En toen... toen ging Por>r>8C erïn °Pen en stond er de mooiste htflSt dle men zich maar denken kan. en Waa als van 0U(ls Ja" Klaasen pje^ ^n' Hun zoon heette Piet, en omdat pi et li,?0 geweldig kon jokken had men hem J3n Hcugenaai' genoemd. van: pVp??rt,S Waa er n°g een heel gezelschap i echter met een groote witte bef, en een meneer uit Brabant, die het steeds had over „z'n peerd, dat stolen was" en Mieke met het roode kapje, en een veldwachter enz. Nu, t is zeker niet noodig om te vertellen, dat de vroolrjkheid met de minuut steeg, en j dat men prachtig meegeholpen beeft om de geschiedenis tot een goed einde te brengen. Had u moeten hooren lezer, hoe hard onze Heldersche jongens en meisjes kunnen schreeuwen en hoe mooi ze kunnen schreeuwen! Na Herma's Paedagogische Poppenkast kwam er nog een program, dat al even mooi was en even interessant. Want toen arriveerde Antonini met August en dat was al iets heel bijzonders. Want August was een aardig klein en gevat kereltje, precies een pop, maar een pop was het óók weer niet, want hij wist overal een antwoord op. Wat het dan wel was... ja, dat weten wij ook niet! En na dezen levenden en loopenden en sprekenden August kwam Mr. Maxo de komische goochelaar, maar dien hebben wij helaas niet meer kunnen zien, omdat wij géén vrijen Woensdagmiddag hadden. •En we zijn redactiewaarts gegaan, temid den van een orkaan van enthousiasme, welke de beste reclame is, welke men voor deze Kindermiddagen zou kunnen wenschen. Dezer dagen vond in het City-Theater in Den Haag de eerste vertooning plaats van de film „20.000 mijlen over zee", welke door den eersten officier van de K. XVIII, den heer M. S. Wytema, tijdens de 8-maandsche reis van de beroemde onderzeeboot gemaakt werd. Blijkens de recensies in de diverse bla- dn, is de film een succes geworden, hetgeen gezien de moeite, die de heer Wytema en de kosten, die Poiygoon zich getroost hebben, zeer zeker verdiend is. Aan de recensies van de film, dié Vrijdag 24 Januari a.s. in Rialto alhier begint te draaien, ontleenen wij het volgende: „N. R. Crt." Het is merkwaardig, dat een amateur, de eerste officier van de K 18, luitenant ter zee eerste klasse M. S. Wytema, er in is kun nen slagen, tusschen al de besognes van zijn verantwoordelijke functie door, en onder voor geen filmoperateur te- benijden omstandighe den als zware zee, storm, enz., een zoo fraai en onderhoudend document over de reis af te leveren. Hij heeft een reeks van opnamen geleverd, die men veelszins schitterend kan noemen. Men kan er soms waarlijk een indruk bij.krij gen alsof men zelf aan boord was en de reis meemaakte; zooveel illusie verschaft het film beeld op menig moment. Ook heeft het hem niet aan gevoel voor de bij zoo'n reis onont beerlijke inlichting van het publiek ontbro ken. Dit wil toch vermoedelijk niet alleen na- tuurtafreelen, schetsen uit het leven aan boord, zeegezichten bij goed en slecht weer, maar zal ook verlangen min of meer te woi - den ingewijd in de cuisine van zoo'n voor de meesten onzer toch altijd nog geheimzinnig èn onbegrijpelijk ding als een duikboot ia Men wil ook deze illusie hebben, dat men ietsbegrijpt van wat er aan boord gebeurt tjjdens de vaart en niet in de laatste plaats mede tijdens het duiken en weer bovenkomen. Hiervoor heeft de heer Wytema op uitsteken de wijze gezorgd. Ten slotte beeft hij ook beschikt over den humor om afwisseling te brengen, in het al met al toch eentonige leven van de opvarenden. Kortom, dit is wel een zeer geslaagde film, die animeerend op het publiek zal werken en tot het vadeijandsche gevoel van velen zal spreken. De algemeene inhoud er van loopt uit den aard van de zaak parallel met het verloop van de reis. Een fraai en ontroerend moment is het afscheid van Den Helder op 14 Novem ber 1934. Zeer pakkend is de episode gedurende welke de Snip op haar vlucht naar de West wordt verwacht. Hoogtijdagen als het Kerstfeest en de ver jaardag van Prinses Juliana, zijn uit den aard van de zaak ook niet vergeten. Aan het slot is een korte toespraak van luitenant Wytema opgenomen, waarin ter loops het belang van de reis wordt vermeld. Dan verschijnt nog de beeltenis van de Ko ningin op het doek, het Wilhelmus weer klinkt ende film heeft haar einde bereikt. Wrj schromen niet te herhalen wat wij aan het begin hebben gezegd:. Dit is een film, die zeker op groote belangstelling en op groot succes mag rekenen. Een merkwaardig do cument over een gedenkwaardige tocht. „De Telegraaf": Men gaat een film als deze niet zien als die, welke overigens het hoofdnummer van de bioscoopprogramma's vormen en men is bij voorbaat geneigd,een anderen maatstaf aan té leggen. Doch ook wanneer men poogt dit niet te doen, verdiént deze „20.000 mijlen over zee" gesignaleerd te worden als wellicht de beste Neóerlandsche film tot dusver gemaakt Waarmede dan oprecht niets slechts gezegd Wil zijn van de in Nederland vervaardigde amusementsfilms. j Eigenlijk is ook geen vergelijking moge lijk. Bij deze Wytema-Polygoort-film zet men zich om de te beleven de wereldreis van de K XVIII, om iets mee té zien van wat de opvarenden in den vreemde gezien hebben, om een indruk té krijgen van het leven aan bbord, om zich doordrongen te weten van de enorme moeilijkheden waarmede alle opva renden van hoog tot laag zoo herhaaldelijk te kampen hebben gehad, om ten slotte een tröts'eh gevóél te krijgen, dat het onze Jantjes waren, dat het een bodem van onze marine is geweest, welke acht maanden lang de belangstelling en de bewondering, hebben gehad van welhaast heel de wereld. En na dit alles realiseert men zich,: en dat is dan weer een aanleiding voor nationale voldoening, dat men een film heeft gezien, product der eigen industrie, welke er zijn mag. Uiterst suggestief opgenomen met een opmerkelijk goeden filmischen kijk van den amateur aan het apparaat. De luitenant ter zee Wytema kent uiteraard het leven aan boord en de mentaliteit van de bemanning, hij weet echter ook hoe een film te maken, hoe het camera-oog iets moet zien, opdat- dat naderhand de buitenstaander-toeschouwer den juisten, den bij de opname beoogden in druk krijgt. Met zijn opnamen aan land. Tafelbaai enz., is Wijtema wel bijzonder gelukkig geweest, evenals trouwens met die technische ook zoo interessante van het duiken en onder water varen, waarbij prof. Venlng ï'-in-z weten schappelijke toelichting geeft op zijn metin gen en andere proefnemingen. Bel voor de laatste ronde!!!! „Ferme Jongens, Stoere Knapen" is het hoofdmotief van de muzikale illustratie van de bjjzondere knappe film, welke de luitenant ter zee tweede klasse M. S. Wijtema heeft gemaakt van den koenen tocht der beman ning van Hr. Ms. K XVIL. En wat een kostbaai stuk weri heeft de heer Wytema met het maken van deze film geleverd. De heer Wytema heelt niet alleen mini- tieus het leven aan boord van de K XVIII op het celluloid vrstgelogd, hij heeft niet uitsluiten' zijn filmapparaat gehanteerd br aens de vele ofncieele plecnage ontvang sten in de aanlco; avena. Hrj s met zijn tce- stel mee geweest „pass gieien" eu hij heeft daarbij zijn film ove. Je err reis an dezen onderzeeër verrijkt met oe grcit aantal beelden van de steden, die we .en c-angedaan. Daardoor is de film nog one'ndig belang wekkender geworden; daardoor gaat de spann n> m c en ver --en. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Gisteren heeft notaris J. W. J. Schieuder in „Musis Sacrum" publiek de volgende per- ceelen te Den Helder verkocht. Het huis en erf aan de Vlamingstraat no. 47, groot 1 .are; kcoper F. Kroon q.q voor 2270,—. Het huis en erf aan de Waiv.sehstiaat no. 12, groot 1 are 93 centiaren; kooper J. Kil jan q.q. voor 1480, Het hius en erf aan de Wa.v.sehstraat no. 20, groot 1 are 56 centiaren; het huis en erf aan de Walvischstraat no. 22, groot 1 are 56 centiaren; kooper J. Kiljan q.q. voor 3040. Het huis en erf aan dt Trompstraat no. 25, groot 1 are 45 centiaren; kooper. S. Dijks hoorn voor 1600,—. Het huis en erf aan de Go versstraat no. 27, groot 80 centiaren; het hu's en erf aan de Goversstraat no. 29, groot 87 centiaren: koo per L. Ingelse q.q. vcor 2720,—. Het huis en erf aan de Langestraat no. 87, hóek Heersteeg, met werkplaats en erf daar achter aan de Heersteeg, samen groot 2 aren 2 centiaren; kooper J. H. Moorman q.q. voor 1604,—. Het huis en erf aan de Oude Schoolstraat no. 18 groot 83 centiaren; kooper J. v. d. Ent voor 1270,—. Het huis en erf aan de Torensteeg nol 2, groot 43 centiaren; kcoper C. Veerman voor 1300,—. GEMASKERD APACHEN-BAL „TAVENU". Men verzoekt ons opname van het volgende. De bel voor de laatste ronde heeft geluid. Nog 2 dagen en de Tavenu-vriendert ont moeten eikaar op Montmartre in Casino en het feest van geruite petten en roode dassen neemt 'n aanvang. De met stijgend succes optredendeband van 7, onder leiding van Nico Visser zal met tal van nieuwe nummers, en in overeenstem ming met de Parijsche sfeer „paraat"'' zijn. Ook een straatorkestje, wat in Montmartre geen slecht figuur zou slaan, verleent mede werking. Tavenu rekent erop, dat alle bezoekers zoo veel mogelijk „in ccstuum" verschijnen. De kosten hieraan verbonden zijn zoo gering, dat dit voor niemand een bezwaar zal zijn. Komt allen dus gemaskerd «en brengt met Tavenu een avond ln Montmartre door! Plet is nu nog tijd om uw introductie aan te vragen, want 's avonds aan de zaal wor den onder geen enkele voorwaarde kaarten meer verkocht! Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. ZESTIEN JAAR. In verband met het groote succes, dat de opvoeding van „Zestien Jaar", door „De Hagespelers", gedurende het vorig seizoen te Den Helder ondervond, en de talrijke aanvra gen om een reprise, welke binnenkwamen, heeft de Directie van het Casino besloten, op Zondag 19 Januari e.k. een tweede opvoering van dit stuk te organiseeren. Dit zal tevens de 150e opvoering zijn, welke „De Hage spelers" van „Zestien Jaar" geven. De prijzen voor deze opvoering zijn popu lair gehouden. Hieronder volgt een uittreksel uit de Hel dersche Courant van 2 April 1935: „Een zoo gaaf, zoo levend en zoo diep- menschelijk stuk als de komedie „Zestien Jaar", die wij Zondagavond in Casino zagen van het gezelschap „De Hagespelers", is hier nog weinig vertoond. Het was de uitbeelding van een stuk leven, met zijn humor, met zijn zorg en leed en dat alles doorglosid van een liefde en innigheid, zooals die in de beste en edelste oogenbl'kken van den mensch en gelukkig ook, in het gezinsleven tot uiting ÖNGEWENSCHTE GASTEN. Door den eigenaar van een visschersvaar- tuig werd aangifte gedaan, dat onbevoegden in zijn vaartuig waren geweest en een bed hadden beslapen en eetgerei gebruikt. Een wo.len deken werd medegenomen. De recher che stelt een onderzoek in. MISHANDELING. Door een bewoonster van de H. A. Lorentz- straat werd aangifte gedaan, dat haar zoon tje en zijn vriendje door een 'taxichauffeur zijn mishandeld. Door een bewoner van de le Vroonstraat Werd aangifte gedaan dat zijn zoon is mis handeld. VERNIELING. Door een tweetal inwoners werd aangifte gedaan van vernieling van hun rijwielen. De recherche stelt een onderzoek ln. Een ongeveer 15-jarige jongen werd Woens dag op heeterdaad betrapt bij het stelen van goederen van een handwagen. Hij is aange houden en naar het Hoofdbureau van Politie overgebracht. Woensdagmiddag werd een rijwiel, dat iemand aan de hand met zich meevoerde, in de Spoorstraat aangereden door een autobus. Een onderzoek wordt Ingesteld. Door een bewoner van oe Weststraat werd aangifte gedaan van mishandeling. Proces verbaal wordt opgemaakt. CORRESPONDENTIE. J. J. S. Wjj achten het plaatsen van uw in gezonden stuk minder gewenscht. Red. Held. Crt. Introductie-aanvrage kan nog geschie den tol en met Donderdagavond bij: Fa SCHELLINGER van Galenstraat 48. Mevr WESTH0EKE, SoembasKaat 54. N. ii. Avonds aan de zaal worden onder geen enkele voorwaarde introducties meer afgegeven Ook de Urker vloot had vorige week een slechte besomming te boeken. Een klein deel, de grootste vaartuigen, ging nog een paar nachten naar zee, maar kon wegens het slechte weer niet tót een loonende besomming komen. Een ander gedeelte der vloot maakt zich gereed voor de harlngvisscherij in de wadden zee. Ook de kommen worden door de Urkers klaargemaakt. Men schjjnt de haring wat vroeg te verwachten en, naar verluidt, is reeds wat ruimer vangst. er De klacht van Rotterdam over onvoldoen den aanvoer van rondvisch op de markt aldaar hebben we eens besproken met een reeder te IJ muiden, Deze meende, dat dit misschien wel juist was, maar dat het moeilijk leveren was aan Rotterdam, omdat men daar de visch in con signatie wil hebben, zoodat men te veel bloot staat aan lage prijzen. Waarom, zoo onze reeder, bestelt men geen visch tegen een be hoorlijken prijs? Wij zullen dan zorgen, dat men te Rotterdam voldoenden aanvoer krijgt. .Maar we kunnen het risico niet op ons nemen om de veel kostende reizen, speciaal voor rond visch,' te ondernemen, als ons niet een zekeren waarborg van prijs kan worden gegeven. Im- mérs wanneer onze aanvoer zou samenvallen met den aanvoer uit het buitenland, zou er bij consignatie dadelijk een val van prijzen zijn, die o ize reis niet loonend kon maken. Ook hier zou overleg dus van groot belang zijn. De belemmering in den export zag ook hij als het groote struikelb'ok voor ontplooiing van het bedrijf. laar exportherstel meenen wij nog niet zoo gijiuw te zien, zoodat in oprichting van conser- véniadustrie het eenige middel voórloopig is om uit de misère te geraken. De: reeks versche visch, conserven, visch- meel zal doel moeten zijn om tot betére toe standen te komen. De garnalenvisscherij werd te Stellendam de vorige week beperkt tot vier dagen. Niet slechts door het slechte weer, maai- ook omdat de pellerijen niet meer garnalen konden ge bruiken. Toch werden nog 14.000 kg tegen 15 cent per kilo aangevoerd. Het komt met de beperking voor, dat enkele visschers dan voor eigen risico de garnalen verzenden naar Engeland. Het resultaat schijnt dan echter ook niet groot te zijn. Binnenland. Ontelbare diefstallen! Sedert de laatste dagen wordt Noord-Lim burg door een bruta e inbrekérsbende bezocht, dieregelmatig te Venlo en omstreken mét succes tal van diefstallen pleegt. In het kantoor van dé benzine-mij. Texaco te Venlo hebben de dieven de brandkast op gepakt en door het raam gegooid; Waarschijn lijk zijn zij in hun werk gestoord, want de brandkast is geheel intact gebleven. Er be vond zich 1300 in. In het café van v. V. aan de Haven drongen de dieven langs de achterzijde de woning binnen en namen uit het café een spaarkas, inhoudende ongeveer f 100 weg. De brutaliteit der dieven gaat zelfs zoo ver, dat zij niet schroomden een bezoek te brengen aan de woning van den polïtie-agent W., toen deze in dienst was. Hier werden gouden en zilveren sieraden ontvreemd. In de fabriek van S. forceerden de indrin gers een muntmeter, waaruit een bedrag van 32 werd ontvreemd^ terwijl gisteravond aan gifte werd gedaan door zékeren B„ dat in dringers in den avond tijdens afwezigheid der hüisgenooten zijn woning waren binnenge drongen en uit een kast op een slaapkamer een bedrag van 156'hadden gestolen! Ta' van slagers en hakkers doen schier dagelijks aangifte, dat te hunnen nadeele vleesch en andere wirikelwaren worden weg gehaald. Omtrent al deze diefstallen tast de politie volkomen in het duister. Ook de veiligheid in de naburige dorpen, waar de politiebewaking in het algemeen slechts matig is, laat veel te wenschen over. Gisternacht hebben de dieven met ongekende brutaliteit legio diefsta'len ge pleegd. In het gemeentehuis te Broekhu'zer- vorst zijn ongewenschte bezoekers binnen gedrongen ln de burgemeesterskamer en de secretarie, waar zij het geheele gemeente archief overhoop haalden. Met een klein be drag aan geld hebben zfj zich tevreden moeten stetien. In den winkel van C. te Lottum namen de dieven een winkellade waarin een aanzienlijk geldbedrag en wat bankpapier, mede. In de R.K. school te Grubbenvorst werden de missiebusjes geforceerd en geledigd, terwijl oo het .kantoor van de steenfabriek v. D. te Tienray wat geld en sigaren werd gesto'en. Een ongewone diefsfal werd gisteimorgen de zaadhandelaar J. te Blerik gewaar. Uit zrjn kantoor hebben de dieven meegenomen twee sehriifmachines, een doos met postzegels alsmede enkele andere ar*'k"len, tot een ge- zaoienWke waarde van 6U0. Ontelbaar fs het aanbal rijwielen en andere kleine dtef<daiinn eo n'rt zonder roden vmgen de bewoners z.k'h pf wanneer de nobrie nu pir>unuoc (,r jn 7a< slagen een eind aan deze fp lYlpVori, Voor den politierechter stond de caféhouder B. J., H. K. uit Sprang-Capelle terecht omdat hij op 15 September den 9-jarigen knaap R. uit Besoyen zooveel alcohol had laten drinken, dat hij dronken was geworden. De knaap ver telde, meer dan tien glazen jenever te hebben gedronken, waarop hij getracteerd werd. Hij was reeds eerder draaierig geworden, maar hj) had doorgedronken, tot hij ziek was ge worden. De waard werd, conform den eisch, ver oordeeld tot f 50 boete of 50 dagen. Het Aroerikaansche s.s. West Camak vlot. Nadat de bekisting, welke voor het gat in den scheepswand van bet Amerikaansche s.s. West Camak, dat Zondag op de Westerschelde met een Duitsch schip in aanvaring is geweest, voldoende was versterkt, is het schip gister morgen omstreeks half vijf door 8leepboot.cn van de Towage Salvage Union vlot getrok- kèn. De sleepbooten Max, Energie, Goliath, President John Best en het bergingsvaartuig Redder I sleepen het schip, dat zooals bekend bij Terneuzen aan den grond was gezet, thans naar Antwerpen, terwijl onderweg het bin nendringend water wordt weggepompt. Een nader bericht meldt, dat de West Ca mak ter hoogte van den hoek van Baarland ten anker is gegaan, om de reis tijdens laag water voort te zetten. Verwacht wordt, dat het schip gisteravond ca. 7 uur te Antwer pen zou arriveeren, waar het in een dok zal warden opgenomen. De vrachtboot „Zeldenrust 4", van de reederjj Gebroeders Van der Boom te Rotter dam, is gisternacht uit Amsterdam vertrok ken met stukgoederen, bestemd voor Hengelo. Bij de Onranjesluizen is een verkeerde manoeuvre gemaakt, waardoor het schip op den strekdam Zuidelijk van de sluis terecht kwam. Het schip kreeg een groot gat onder de waterlijn; met kracht stroomde het water naar binnen. Gelukkig was er spoedig assistentie. Behalve een boot van den haven dienst, is ook de sleepboot „Johanna", van de firma Blom, gaan pompen om het schip voor zinken te behoeden. Men is in den loop van den nacht eveneens de lading gaan lossen; gisterochtend was men zoover, dat het lek boven water lag. Op eigen kracht is de „Zeldenrust" in den loop van den dag naar een der werven te Amsterdam ge varen om te worden gerepareerd. 1 jaar geëischt. In den nacht van 2 op 3 October werd in een perceel aan de Groest te Hilversum de brandkast geforceero en een bedrag van 750 ontvreemd. De daders werden echter niet ontdekt, wel werd een snorder achter haald, die in den nacht twee Amsterdam mers naar Hilversum had vervoerd. Een in woner van Hilversum had dien wagen zien staan en had bet nummer genoteerd, omdat de zaak hem verdacht voorkwam. Dientengevolge heeft de snorder D. J. v. d. S. zich voor de rechtbank te Amsterdam we gens medeplichtigheid subs. mededaderschap aan diefstal te verantwoorden gehad. Ver dachte verklaarde, uat de mannen hem 10 hadden toegezegd voor der. rit: in Hilversum had hij in een kleine garage op zijn passa giers gewacht, die hrj weer naar Amsterdam terugbracht. Daar stop .en ze hem een rol letje bankpapier Sn de hand. Later bleek, dat verd. niet 10, doch 70 had ontvangen. Het O.M, eischte tegen verdachte wegens medeplichtigheid één jaar gevangenisstraf. Uitspraak 29 Januari. Gisternacht is ingebroken in de melkfa briek J. E. Schaap te Nunspeet. De nachtwacht van het dorp overrompelde de dieven drie mannen en een vrouw toen deze bezig waren in het gelfkvloersch gelegen kantoortje van de melkfabriek, de brandkast te openen. De d'even, zich betrapt ziende, haastten zich naar buiten, waar zjj met een auto vluchtten. Eén van de mannen, die via een der ramen de fabriek verliet, geraakte in een handgemeen met den nacht wacht, waarbij deze laatste zijn revolver kwijt raakte en op den grond bleef liggen. De dieven, die slechts eenige kleinigheden, o.a. een hóed en een vulpen, biut maakten, hebben niet lang van hun vrijheid genoten. In den nanacht is de auto door de politie, tusschen Zwolle en Nunspeet, aangehouden. Ten aanzien van de voorgeschiedenis van den moord te Eindhoven, op den 30-jarigen A» C. J. de Baar, die Zaterdagavond door zijn vrouw, de 23-jarige, uit Essen afkomstige A. S., op een Landweg bij het Eindhovensche Kanaal is doodgeschoten, verneemt de N. R. Crt. nader, dat de man reeds geruimen tijd pogingen in het werk had gesteld, zich van zfln vrouw, van wie hjj geseheiden leefde, te verzoenen. De vrouw deed het daarbij voor komen, alsof zij weer bij hem wou terugkee- ren, doch beraamde intusschen het plan, om hem van het leven te behooven, ten einde met baar 19-jarigen minnaar, A. v. d. K„ te kunnen trouwen. In het kosthuis, waar zij vertoefde, had zfl oj) een kast, verborgen in éeiï koffiekan, in doeken gewikkeld, een automatisch pistool gevonden, eigendom van haar kostbaas. De vondst van dit wapen moet haar op het idee hebben gebracht, haar man van het leven te berooven. Zaterdagmiddag heeft zjj nog geruimen tijd met den 19-jarigen v, d K, gewandeld, terwijl zjj om zeven uur een afspraak had met haar man op het havenhoofd. Toen zij hem daar ontmoette, is zjj met hem langs het kanaal geloopen, om hem daarna op een afgelegen plaats van het leven te berooven. Zjj gaf later bij de politie voor, het wapen ln het kanaal te hebben geworpen. Toen dit daar niet gevonden werd en men haar nader ondervroeg, bekende zij, dat zjj het ongemerkt weer op zijn plaats had gelegd. Na de mis daad heeft zij zich om kwart voor negen weer bij haar vriend gevoegd en is met hem naar de bioscoop gegaan. Toen deze op een vergevorderd uur uit was, ging zrj terug maar haar kosthuis en vond daar haar hospes nog op. Vreezendc dat deze. die gewoon was het pistool 's nachts mee naar bed te nemen, het wapen zou missen, heeft zjj het eerst in de schuur verstopt, om het daarna weer achter op de kast. waar het gewoonlijk lag, te verbergen: Ontkennen baatte niet en in den loop van 16 Januari. Het leven is weer waard ge leefd te wórden. Ei- gebeurt weer wat. Het licht is teruggekeerd, met de „Kerkplein". Een heele Zondag met zón. Geen storm, geen regen, geen sneeuw. Frankrijk—Holland, met Han, en een daverende overwinning van 6—1. Zonde van de zon, want nu hoorde je als goed vaderlander ademloos btj de radio te zitten. Buiten scheen de zon, maar je voelde je lang zamerhand, met Hollander en onze taaie ploeg daarbuiten, kletsnat regenen. Nu Vos nog. Wat is er loos met Vos? Heeft hij wel ge noeg gevost? Te veel remises! Wedstrijdend Nederland begint zichtbaar nerveus te wor~ dén. Vos is twee punten achter. Mag dat zoo maar, in het land van Euwe en Puck van Heel? Niet onrustig worden, geachte geïnter linieerde kolommen! Vos heeft een naam te verliezen! Laat hem maar schuiven... Nederland damt De zwemmers, die een maand geleden nog schaakten, dammen. De voetballers dammen. De athleten dammen. De tennissers dammen. De tramconducteurs dammen. De hospita's dammen. En de sportredacteuren dammen eerst recht. De aneedotes zijn nog niet zoo heelemaal losgekomen, maar we moeten ons voorbereid houden op de verhalen, hoe Vos, of Raichenbach, of beiden, op vijfjarigen leeftijd in zijn slaap een slmultaan-seance tegen 16 spelers gaf. Dit herinnert ons aan den grooten Engei- schen schaker Benchley, die vol trots placht te vertellen, dat hrj ens geblinddoekt negen partijen tegelijk speelde en ze alle verloor. Voor iemand die geblinddoekt speelt geen kwade praestatie. En aan de befaamde op snijderij van den Amerikaan, die bokste en schaakte, en zich erop beroemde, zoowel Aljechin als Joe Louis te hebben verslagen. Hij had namelijk gebokst met Aljechin en ge schaakt tegen Joe Louis. Nederland damt. Wethouder Boekman van Amsterdam heeft dezer dagen aan een der scholen door zijn aanwezigheid wijding ver leend aan de instelling van schaken als leer vak. Zooals de ouden zongen piepen de jon gen. De successen der K.L.M. leidden tot aanschouwelijk vliegonderrieht op onze scholen, de overwinning van Euwe riep het schaakonderwrjs in het leven, en ais Vos het ook tot een internationale zege bréngt, zullen onze kinderen straks misschien een uur Nederlandsché grammatica (die ze toch nooit onder de knie zullen krijgen) moeten opoffe ren aan Dammen. Op deze wijze is ons onderwijsprogramma aardig bezig, zich te rehabiliteeren. Het ie een gemeenplaats geworden, te zeggen, dat de stumpers op school veel te veel leeren, wat ze of na een week weer vergeten, of in het leven nooit zuilen noodig hebben. Tot de eerste categorie behooren de nuttige vakken, tot de laatste de onnutte. Van schaken en dammen, zwemmen en voetballen heeft men echter z'n heele leven plezier! Nog één over winning van Zus Braun, Rie Mastenbroek of Puck Oversloot en het zwemonderwijs wordt óók verplicht. Blijft ons nationale voethal- team in dezen vorm,dan wordt voetbal de nationale sport, die ze allang tracht te zijn en begint de schooldag in de toekomst met een frisch trap-partijtje, die de jongens en meisjes met een gezonden bios aan het... scha ken of dammen doet gaan. Als op deze wijze de vakken, die tot dusver heilige huisjes wa ren, één voor één worden weggewerkt, blijft er ten slotte een programma over om van te watertanden. Wie zou onder deze omstandig heden niet de school overdoen? Dan zullen onze lieve kleinen eens niets anders meer leeren dan vreeselijk pretttige en gezonde dingen, die den geest scherpen en de spieren stalen en onze scholen zullen geen bleekneu zen en ongezonde intellecten meer afleveren, maar blakende kampioenen, zooals ze in deze eeuw thuishooren en zich in dezen tijd geluk kig zullen voelen. Maar dan zal Vos nu moeten opschieten. Want anders komt er niets van. Hup Vos! komen tot rust, kal- daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardi's Zeniiwtabletlen Glazen Huisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Eiken avond bioscoopvoorstellingen. Tivoli-theater, aanvang 7 uur. Rialto-theater en Witte Bioscoop, aanvang half acht Donderdag 16 Januari. Musis Sacrum, 8 uur: Voordracht met licht beelden Nederl. Reisvereeniging. Casino, 8 uur: Mobilisatieplanvergadering voor S.D.A.P. en HJ3.B. Vrijdag 11 Januari. Algem. Mil. Tehuis, 8 uur: Vrjjz. Dem. Vrouwenbond. Feestavond Zaterdag 18 Januari. Witte Bioscoop, 3 uur: Anthony van Leeu wenhoekfilm. Casino, 8 30 uur: Apachenbal T.A.V.E.N.U, Musis Sacrum, 8 uur: Lezing Alt over de opera „Lohengrin" voor de Verèeniging onderofficieren landm. „Ons Belang". Leger des Bcüs, 8 uur: Opening 4östé jaar- teèst. Alle óridèrdeelèn in 't front. Zondag 19 Januari. Casino, 8.15 uur: Zestien jaar, gez. Verkade. Musis Sacrum, 16e populaire soirée. den avond legde de daderes tegenover den commissaris van politie een volledige beken tenis af. t Haar 19-jarige minnaar blijft echter vol- houden, dat hij geenszins van de plannen van de vrouw op de hoogte was en er in geen enkel opzicht aan medeplichtig genoemd kan worden. Volgens verklaringen van de daderee reu do minnaar medeplichtig zijn. Met betrekking tot het drama, dat zich •Zaterdagavond in de nabyheid van het Eind-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9