Wieringen. Schagen, Texel. IIRLDRRSCHR COURANT VAN ZATERDAG i8 JANUART f936. 10 Visscherij. Uit het politie-rapport. Algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting. Zy vestigden de aandacht op den opbouwen- den arbeid door de bedoelde party verricht en op het Plan van den Arbeid, welks tenuitvoer legging de groote werkloosheid ten onzent aan merkelijk zal verlichten. Al moet nu worden erkend, dat in de houding van de regeering jegens de S.D.A.P. een gunstige evolutie waar neembaar is. toch wordt deze, naar de meening van de leden hier aan het woord, nog ais on volwaardig beschouwd De Staatsregeling voor Suriname en Curagao. Nieuwe Uitgaven. Haven van Nieuwediep. Ernstig zedenmisdrijf. baar de stoffelijke hulp, hun geboden in den vorm van stoffen voor de te vervaardigen kleedingstukken, aanvaard. Het bestuur der school verleende volle medewerking en hoewel het geheele personeel der school en veel dames daarbuiten zich be langeloos aan dit werk gaven en ook nu weer geven, zyn de kosten voor deze cursussen niet gering te noemen. Zij bedroegen in den afgeloopen winter ruim 800. Het Plaatselijk Comité ste de hiervoor 500 beschikbaar, het Nationaal Crisiscomité ver strekte een partij flanel en katoen, terwijl het nog ontbrekende bedrag werd verkregen uit giften van hen, die de cursussen welgezind waren en de opbrengst van een aan de school gehouden verloting. Het Comité van Barm hartigheid hier ter plaatse stond een groote partij ontsmette kleedingstukken af, die niet konden worden uitgegeven, omdat zij zouden moeten worden versteld. Uit deze, op de school gewasschen kleedingstukken, werden door de deelneemsters der cursussen ruim 200 zeer nette en bruikbare jongensjasjes en broekjes en meisjesjurken vervaardigd. Verder werden genaaid: een sloop, een vrouwenflanel, een mannenflanel, een vrouwencostuumrok. Gebreid werd een wollen camisole. Hoewel gevreesd werd, dat voor de nieuwe. November J.L aangevangen cursussen, door opheffing van het Plaatselijk Crisiscomité geen steun van deze zijde kon worden ver wacht, werd dit vermoeden gelukkig niet be waarheid en opnieuw een bedrag van 250 beschikbaar gesteld. Het „Werkcomité voor Huishoudelijke voorlichting" te 's-Gravenhagc zegde na aanvrage een bedrag van 150, een party flanel en blikken vleesch toe. De af- deeling Den Helder van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, Christen vrouwenbond en Luthersche Damesverecni- ging stonden respectievelijk 25, f 26 en 10 voor dit doel af. Voor den financieclen, zoo wel als moreelen steun, zeggen wü al en hartelijk dank. Wij zijn echter dankbaar maar niet voldaan. Waar het aantal deelneemsters grooter is. thans naast de naailessen ook kooklessen worden gegeven en het aantal te geven lessen door vroeger beginnen der cur sussen meer zal zijn, is een veel grooter be drag dan in den afge'oopen winter met het houden van deze cursussen gemoeid. Hoe komen wij aan het ontbrekende geld. Het doel van dit schrijven is, bij lezeressen en lezers belangstelling voor onze cursussen te wekken. Moge het werk, dat nu voor het tweede jaar aan de Vakschool wordt verricht, aanleiding zijn, dat ook andere scholen In de gemeente Den Helder hun deel bijdragen tot verlichting der moeilijkheden voor werk'oozen van beiderlei kunne. "\oopt loten van de Vakschool voor Meisjes of helpt ze verkoopen, ten behoeve van onze cursussen. Ze zijn 25 cent aan de school te verkrijgen. Wij verwijzen tevens hiervoor naar de advertentie in dit nummer, wr.arin een tentoonstelling van de prijzen voor de te ho"^en ve-lotln" word1- anngekocht. Deze tentoonstelling wordt gehouden Woensdag 22 Januari van 24 en Donderdag 23 Januari van 79 uur. iilALTO-THEATER. Hen goede film en een minder goede Tot en met Maandag beslaat er gelegen heid Josephine Baker ui haar laatste creatie, thans als „folie bergère", of hoe men anders deze menschen betitele, te aanschouwen en dit aanschouwen roept onwi.lekeurig herin neringen op aan Josephine van een jaar of wat geleden. Herinneringen van een fabelachtigen op gang, van theaterschandalen, van het huweiyk met een graaf of zoo iets en van een plotse ling verdwijnen uit het zoeklicht der publici teit. Circa 10 jaar geleden moet men in Parys 100 en meer gulden gegeven hebben voor een plaats in de music halls, om haar te zien, doch dat was de tyd van de hoogconjunctuur. Thans pingelt men er over of het de kwartjes van de bioscoop waard is. Het kan verkeeren. Met dat al zitten we met Josephine en dienen haar in deze kolommen te verslaan (dit dan in overdrachtelijke beteekenls). Laat ons er vooral niet te veel van zeggen: deze negerin is één van de problemen, welke Identiek met dezen tyd zijn. Filmisch ls het alles van weinig waarde. Het is een aaneen schakeling van gechllceerde scènerie, waarin men slechts zelden een spoor van originaliteit vindt. Daarbij is het sentimenteel. Maar ja, het ls Josephine. het is pikant, het is zelfs brutóAl, en het schijnt, dat een groot deel van het publiek dit a'les gaarne voorgezet krijgt. Het zijn zoo. Belangrijk beter ls „Jennie Gerhardt", een B. P. Schulberg Productie, met in de hoofd rollen Sylvia Sidney en Donald Cook. Deze geschiedenis is gebaseerd op den romen van de onsterfelijke Theadore Dreiser en biedt bij een sterk melo-dramatischen in slag een serie goede filmische vondsten. Tech nisch is deze film. zooals de meeste Ameri- kaansche trouwens, óf tot ln de perfectie. Qua spel der hoofdrolvertolkers valt er daar bij weinig of niets aan te merken, terwijl het geheel vrij logisch en goed doordacht ver loopt. Deze film is daarom vooral merkwaardig, omdat Amerika hier een genre, hetwelk het nu niet direct goed ligt, op een merkwaardig Ju'ste wijze weergegeven heeft. Daarbij Is het scenario interessant en de fotografie opvallend goed verzorgd. Een film, die zeker aandacht verdient. TIVOLI. Van Gaucho's tot Wiener Walzer. In een bioscooptheater ls het van den breed- gcranden, ongeclviliseerden caucho naar de blondlokkige, bevallige Wlenerln maar een pasje... Nauwelijks zijn de laatste meters van Warner Baxter's „De overwinnaar van de Pam- pas" voor uwe oogen vervlogen, of u zit in het Weenen van medio 1800 dan wel ln het Miln- chcn van dien zelfden tijd. En het verbaast u niet meer... in dezen tijd ls de varatie, de ver- scheldenheid een noodzakelijk kwaad gewor den, iets zonder welke wij de wereld saai, ver velend zouden vinden... Van de eerste film heugen ons enkele van de vele goede momenten, die er in zjjn, Zoo zien wij den hoofdrolspeler Warner Baxter, ln een voortreffelijke creatie, maar meer nog van zijn spel hebben wjj van de soms kostelijke scènes genoten. Als wij b.v. denken aan de tafereelen, die zich in het „Café Caucho" met zijn moeder afspelen, de jongleer-scène.de tango van den pampas... dan wordt ons gelaat weer overgoten met dien breeden lach, welke het ooit in eerste instantie niet vermocht te verbergen... Ja, hier zjjn weer nieuwe vond sten verwerkt in een oud thema en waarlijk, dn film doet het, zooals een caviaar het doen kan INDRUKKEN. (...van iemand, die na een verblijf van 6 maanden, Den Helder weer verlaat.) Juist een half jaar geleden, Kwam ik. in Den Helder aan, En nu ik weer ga vertrekken, Laat ik mijn gedachten gaan. 't Is me hier toch best bevallen, Nieuwediep is toch wel fijn, En ik wil u wel vertellen, 'k Zou hier altijd willen zijn. Nieuwediep met zijn Marine, Met zijn haven en zijn zee; Met zijn dijk en met zijn pikkers, Met zijn schepen op de ree. In den zomer, heerlijk zwemmen, Fietsen, zeilen, wat niet al? In den zomer is Den Helder, Vast en zeker lang niet mal. En gaat dan de dag weer korten, De Noordwester giert uit zee, N< u dan valt het in Den Helder, Vast en zeker ook wel mee. Van verveling is geen sprake, Ga naar Bios. Musis, Cas, En de winter ls verdwenen. Eer je wist dat ie er was. Maar helaas, nu moet ik scheiden. Neem -ik afscheid van de zee, Van den dijk en van Den Helder, Van de Jutters, 't doet me wee. Weg m'n leuke avonturen. Weg m'n blondje van De Kooij, Weg m'n... och laat Ik maar stoppen, Alles was hier even mooi. En nu ik weer ga vertrekken. Denk ik veel aan Nieuwediep, Aan die stad daar in 't Noorden, Die me zooveel vreugde schiep! WEGGIE. „Der Königswalzer", men vermoedt het. is weer eens een Ufa-rolprent met een jongen, knappen Oostenrykschen officier en het dito, idem Milnchener meisje, dat ditmaal de doch ter van den koekbakker-hofleverancier is. Es ist eine alte Geschichte, zoo zong destijds die Lorelei, en ook hier is ze weer geheel nieuw. Een koning in hoogst eigen persoon moet er aan te pas komen, om het paar gelukkig ver eend te krijgen, maar we moeten bekennen, dat er kostelijke verwikkelingen, die aanleiding geven tot vele aardige tafereelen, vooraf gaan. Het is een kijkfilm, men verluistigt zich aan de zwierige costumes, welke die dagen gedra gen heeten te zijn, het pompeuze iuitenant's uniform doet Willy Forst, welke de verliefde jongeling uithangt, weer een flinke kerel zijn, die der dames welwillendheid en genegenheid met genoegen in zich opneemt. Daar zijn de beroemde Wiener Walzer, vorsten en een vorstin, graven, excellenties, vroolijkheid, wijn, gezang, zelfs een paar goede operascènes, een uitstekende „koning" van Paul Hörbiger, mcin Liebchen, wa3 wlllst du noch mehr? Dat ls toch wat het groote publick verlangt, la monde s'amuse... soit! DE VOORSTELLING „ZESTIEN JAAR" VAN „DE HAGESPELERS. Morgenavond komt dan de reeds lang aan gekondigde mooie voorstelling „Zestien Jaar" van het gezelschap „De Hagespelers". Dat het hier werkelijk iets bijzonders betreft, kan men lezen uit onderstaand persuittreksel: „Handelsblad": een zeer goede voorstelling van een zeer belangwekkend stuk. „Utrechts Dagblad": onder Verkade's knappe regie, hebben de Hagespelers een uit muntende voorstelling gegeven. „Het Volk": wie een werkelijk vriend van het tooneel is, htj zal het beste, dat dit sei zoen tot nu toe bood verzuimen, indien hij wegblijft. „Opr. Haarl. Crt": 'n bewonderenswaardig mooi en homogeen ensemble, een merkwaar dig brok spannend tooneelspel, waarvan de groote regisseur Ver kade weer alle eer be haalt DE NIEUWE KAPPERSZAAK VAN DEN HEER VAN DEUTEKOM. In het perceel Koningstraat 49 heeft de heer Th. B. van Beulekora, een dames- en heerenkapperszaak geopend, welke voorheen gevestigd was op den Kanaalweg. De heer van Deutekom, welke door uitbrei ding van zyn cliënt èle tot deze verandering gedwongen was, heeft thans een zaak gekre gen, welke een service biedt, die niets te wen- schen overlaat Het interieur is smaakvol geschilderd in alluminium-kleur, blauw afgebiesd, welke com binatie een alleszins aantrekkelijk cachet geeft. Zooals wy zeidenmen is ingesteld op dames- en heerenbediening, waarbij voor beide cate gorieën geheel gesepareerde appartementen ingericht zijn. Een keurige wachtkamer werd eveneens aangebracht. Vermelden wy nog het nieuwe systeem haar- droogmachine van de Wella-fabrieken, dat de heer v. D. aanschafte en waarvan de voor naamste verbetering ls, dat men geen Jast meer ondervibdt van warmte in 't gezicht Een woord in 't bijzonder voor de étalage verzorging: deze is afkomstig van den heer Winkels, en is niet alleen opvallend, doch ook artistiek by zonder geslaagd. Het schilderwerk is van den hand van den heer Myer, de betimmering van de fa. Quack en het loodgieterswerk van den heer van Dam. Het geheel maakt een zeer verzorgden in druk, hetgeen door des heeren van Deutekoro's clientèle ongetwyfeld op prys gesteld zal worden. DE RIJDENDE REUZE-BRIKET. Een pakkende reclame. Dezer dagen werd onze aandacht getrokken door een brlket-in-reuze-formaat, welke op een onderstel aangebracht, voortbewogen werd door au.o-traclie. De briket had, waar zij verscheen, de belangstelling van onze bur- gery, niet alleen door haar exotische afmetin gen. maar ook door de vrooiyke muziek, welke haar nadering aankondigde. Deze briket is een doeltreffende reclame van de N.V. Bruinkolen- en bruinkolenbriketten Mij. Am sterdam, welke op de Heerengracht no. 141 te Amsterdam gevestigd is. De firma betoont hiermede overtuigd te zijn van de waarde, die een goede reclame beteekent. Want of schoon haar artikel, de bruinkoolbriket, een uitstekende kwa'ltelt heeft, en dus een groote verkoopwaarde vertegenwoordigt, ziet zy toch in. dat ook op andere, en wel op deze pak kende wijze, bekendheid aan haar artikel ge geven moet worden. De muziek, welke via 2 loudspeakers onze straten ingezonden wordt, wordt afgewisseld door een praatje van den bestuurder van den auto, waarin hij „met luider stemme" de aandacht op de briketten van zyn maatschappij vestigt. Achter deze installatie zagen wij een vrachtauto van den plaatselijken steenkolenhandel Boov ryden, welke gevuld was met bruinkoolbriketten in het normale formaat. Voor de huisvrouw is van belang, dat zij weet, dat deze briketten in papier verpakt zijn en dat zij dus de woning niet onder het stof zetten of bevuilen. De ingezetenen, die de bruinkoolbriket nog niet kenden, zullen dat nu niet meer kunnen zeggen. Wij kunnen nog «ls bijzonderheid ver melden, dat bruinkool een delfstof is, die in Europa, en ook in Nederland gedolven wordt. Daar de bewerking zonder byvoeging van teerproducten plaats vindt, gaat het verbran dingsproces zonder roet of rook gep:,.ard. terwijl zich ook geen sintels of slakken vormen. Van de briket biyft niets anders dan witte asch over, zooda' de verbranding zoo volledig moge'ijk en duszoo voordeelig mogelijk is! De briket, goed doorgebrand, geeft een pracht van een doofkool, welke uren vuur houdt. En als extrabijzonderheid mag wel vermeld worden, dat 2 bruinkoolbriketten in nat papier gewikkeld en des avonds op het vuur van haard of kachel gelegd, des morgens nog branden en een heerlijke warmte ver spreiden. Zy geven dus een aanzienlijke be sparing aan brandstof, vooral a's men eens over eenige maanden rekent. Het „IJmuider Dagblad" geeft enkele recordcijfers van besommingen in het afge loopen jaar. Van de trawlers is de „Caroline" IJï.ï. 26 de hoogste met een besomming van 94.114: daarop volgt de „Utrecht" IJM.'73 met 9S.686. De hu3tbooten hebben het blgkbaar ook nog niet zoo slecht gemaakt De „Oostzee" IJM. 147 had een totaalbesomming van 46.682. De z.g. Noordbooten hebben over het alge meen mindere opbrengsten en men schrijft dit toe aan het veelvuldige stormweer daar om de Noord. f In de mosselenwereld in Zeeland schijnt men nogal tevreden te zijn over de verkoop regeling. Men huldigt daar, volgens de bla den, het beginsel, dat de belanghebbenden zich vrij mogen uitspreken over de grieven, die ze eventueel hebben over de maatregelen, die genomen worden. Daarvan is een dankbaar gebruik gemaakt, met het resultaat, dat men daardoor tot rechtzetting kan komen van hetgeen waar over men zich heeft te beklagen, dan wel de vermeende grieven te weerleggen. In „De Telegraaf" ls, kort geleden, een artikel verschenen van een conserven-tech- niker, die zich een groot voorstander toonde van eigen vischconservenindustrie en meende, dat verschillende soorten visch daarvoor als grondstof zouden kunnen dienen. De heer F. R. Ommering van de haring export Mij. „Scheveningen" bespreekt dat artikel nader in „De Telegraaf" en zegt, dat niet zooveel soorten daarvoor in aanmerking kunen komen. Echter maakt hij een uitzon dering voor de haring, die in vele variaties kan worden geconserveerd en met welke con serven nog wel export zou zijn te vinden. Daarom bep'.eit hij een onbeperkten aanvoer van haring, waardoor alle schepen in bedrijf zullen kunnen worden gesteld. Mocht eventueel overproductie optreden, dan zou de regeering dit overschot uit de markt moeten nemen en exportpremie be schikbaar moeten stellen, zoodat deze hoeveel^ heid naar Rusland zou kunnen worden uitge voerd, waar voor onze haringruimen belang stelling is, mits de pryzen niet te hoog zijn. Hiermede zou een groote werkgelegenheid worden geschapen. Ofschoon de Poolsche reis van twee onzer Ministers misschien ten opzichte van de vis- schery geen effect zuilen hebben, meenen we toch, uit het onderhoud, hetwelk de pers met beide Ministers had, te mogen opmaken, dat er in dat land nog wel met contraprestaties iets zal vallen te bereiken. Door het laten varen van loggers onder Poolsche vlag vanuit Scheveningen is er een band gelegd tusschen ons land en Polen en deze band zou de verbinding kunnen zyn voor verdere ontplooiing van den handel in visch naar dat groote gebied. In „Onze Zoetwatervisscherij" wordt be richt, dat, uitgaande van de stichting „School museum" te Utrecht op 22 Januari in het oude gymnasium, ingang Minnebroederstraat, een visschery-tentoonstelling wordt geopend. De opzet dezer tentoonstelling, die eenige we ken zal duren, is, de schooljeugd een inzicht te geven omtrent de Nederlandsche visschery. o. m. de wijze, waarop deze wordt uitgeoefend Zoowel binnen- als zeevisscherij zal hier een plaats worden geruimd. Allerlei scheepsmo dellen, aquaria enz. zullen er opgesteld wor den. terwgl >ok het Vis„cnery-proefstation er vertegenwoordigd zal zyn. T.z.t. hopen we op het een en ander terug te kunnen komen. Einzet houdt in „Onze Zoetwatervisscherij" een pleidooi voor verhooging van de maat op aal en paling. Hy meent, dat dit in alle op zichten den vlsscher ten goede zal komen, al ïykt dit soms niet zoo. De prijs toch, verkregen door grooter soort aal, zal opwegen tegen de mindere vangst, die wordt aangebracht. Bovendien, en dit is het voornaamste, zal daardoor de aal- en palingvangst worden bevorderd. In dezen geest hebben we al meer geschre ven en het verheugt ons, dat van die zijde een lans wordt gebroken voor verhooging van de maat. Mishandeling. Door een persoon werd Donderdag aangifte gedaan van mishandeling. Proces verbaal wordt opgemaakt. Kind aangereden. Donderdagmiddag geraakte op de Anemo- nenstraat een 6-jarig meisje spelenderwijs onder een aanhangwagen, waardoor het kind gewond geraakte. Den chauffeur van het motorrijtuig, waardoor de aanhangwagen werd getrokken, treft geen schuld. Dronkenschap. Een persoon, die Donderdag in kenneiyken staat van dronkenschap ln de Spoorstraat liep, werd ter ontnuchtering in bewaring ge steld. Zal het huidige kabinet zich hand haven? Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting wordt het volgende ontleend: Werking van het parlementair stelsel. Bij den aanvang van het afdeelingsonder- zoek gaven verschillende leden uiting aan hun voldoening over de werking van het parlemen taire stelsel ten onzent. Inzonderheid stelden zij prijs op hel afleggen van deze verklaring, daar van enkele zijden ondermijnende en on billijke critiek op dit stelsel wordt geoefend en misbruik van de crisis wordt gemaakt door daaraan argumenten te ontleenen voor een aanval op de democratie. Critiek op de evenredige vertegen woordiging. Verscheidene leden spraken hunne instem ming uit met de ondubbelzinnige afkeuring, welke de voorzitter van den ministerraad, zij het ook alleen vpor zijn persoon, heeft uitge sproken over het stelsel van evenredig kies recht. Ook huns inziens heeft het evenredig stelsel hoogst nadeelig gewerkt op de politieke en parlementaire toestanden in ons land. Naar aanleiding hiervan werd o.a. de aandacht ge vestigd op de zonderlinge toepassing van het evenredigheidssysteem, welke by de laatste vernieuwing van de helft der Eerste Kamer met volkomen inachtneming van de wettelijke voorschriften in de Zuidelijke provinciën moge lijk is gebleken Andere leden konden zich met de critiek op het evenredigheidsstelsel in het algemeen niet vereenigen. Karakter en positie van het kabinet. Zeer vele leden traden in beschouwing over de in Juli 1.1. ontstane crisis en over het uit die crisis geboren kabinet. Sommigen van hen betreurden het op 23 Juli j.1. in de Tweede Kamer voorgevallene voor namelijk deswege, omdat het ernstig nadeel heeft berokkend aan de werking van het par lementaire stelsel. Voorts betoogden deze leden, dat de op lossing aan de crisis gegeven, allerminst een herleving van het vertrouwen in het kabinet-Colgn heeft bevorderd en zij acht ten uiterst onzeker, of dit zich tot den afloop van den huidigen zittingstermyn van de Tweede Kamer zal kunnen hand haven. Huns inziens dient er naar te worden ge streefd, dat, mocht hun onderstelling juist blij ken en mocht het kabinet dus tot aftreden wor den genoopt, een andere parlementaire meer derheid gereed sta, de verantwoordelijkheid voor het regeeringsbeleid op zich te nemen. Verder vestigden de leden, hier aan het woord, er de aandacht op, dat dit kabinet nog steeds niet voltallig is. Zy stelden er prijs op, omtrent de reden hiervan nader te worden ingelicht Dat minister Colyn behalve met de alge meene leiding van het Kabinet belast blijft met het beheer van meer dan een departement van algemeen bestuur, achten zy ongewenscht. Gezagshandhaving, Vele leden traden in beschouwingen over de wijze waarop de regeering het gezag hand haaft. Sommigen van hen constateerden in dit op zicht een verbindenden vooruitgang in verge- lyking met vorige perioden. Intusscnen betreurden de leden hier aan het woord, dat nog steeds niet een verscherping van de wet van den 23en April 1855 tot rege ling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, in over weging wordt genomen en dat, met ter zijde stelling van het rapport van de staatscommis sie-Kooien het weren van revolutionairen uit vertegenwoordigende colleges is verschoven tot het onzeker tydstip, waarop een voorgenomen grondwetsherziening haar beslag zou hebben gekregen. Ook laakten zy, dat de minister van sociale zaken geen bezwaar bleek te hebben tegen roode vlaggen by plechtigheden, waarby de regeering ls vertegenwoordigd, alleen om dat daarnaast aan de nationale vlag een plaats ls ingeruimd. Nog bepleitten deze leden een verbod van de Communistische Party. Betrekkingen tusschen de regee ring en de S.D.A.P. Eenige leden brachten de houding door de regeering jegens de S.D.A.P. aangenomen, ter sprake. Zy betoogden dat deze party terecht niet meer in zulk een exclusieve positie wordt geplaatst als voorheen het geval was. Dit houdt huns inziens verband met het feit, dat zij zich allengs meer in Britsch-socialistische richting heeft georiënteerd, en het oude Duitsche-mar- xistische standpunt heeft verlaten. Verscheidene daarentegen waren van oor deel, dat het marxisme, dat ln de S.D.A.P. hier te lande zyn verbreiding heeft gevonden, een noodlottigen invloed op ons volk heeft gehad en een ontkerstening, alsook een ondermijning van het gezag en der zedeiyke grondslagen hier te lande heeft veroorzaakt. Grondwetsherziening. Verscheidene leden brachten het voornemen van de regeering, grondwetsherziening te be vorderen, ter sprake. Defensiepolitiek. Eenige leden vestigden de aandacht op de kentering ten goede in ons volk ten aanzien van de waardeering van onze weermacht. Met groote voldoening hadden zij kennis genomen van de plannen van de regeering tot verster king van de weermacht, waarby zij de ver wachting uitspraken, dat met de uitvoering er van zooveel mogelijk spoed zou worden betracht. Andere leden achtten verzwaring van het budget voor improductieve en destructieve uit- —i. gelijk zy die voor de defensie beschouw- 'loze tyden meer dan ooit ongeoorloofd In November 1934 zyn twee wetsontwerpen ingediend tot herziening van het reglement op het beleid der regeering in Suriname en Cura gao. De bedoeling daarvan is, de staatsinrich ting van beide gewesten in overeenstemming te brengen met de in 1922 gewijzigde bepalingen op dit stuk in de grondwet. De wetsontwerpen werden in handen van een commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer gesteld, die ln Juni van het vorige jaar verslag uitbracht, waarin o.m. teleurstelling werd geuit over den geringen omvang der wy- zigingen en verwondering over de late indie ning van de ontwerpen. Nadat de commissie in October J.1. de memo rie van antwoord van minister Colijn had ont vangen, is zij op een aantal punten in monde ling overleg getreden met den minister, waar bij ook de gouverneur van Suriname, prof. Kielstra, tegenwoordig was. Een verslag van dit overleg is thans door de commissie tegeiyk met de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer toegezonden. In deze memorie van antwoord geeft minis ter Colijn een verklaring van het lange uit bleven dezer wetsontwerpen, dat voornamelijk hieraan te wijten is, dat de gouverneurs van Suriname en van Curagao ruim vier jaar heb ben laten wachten op hun antwoord op het hun toegezonden advies der commissie-Staal over deze aangelegenheid. Het laat zich niet aanzien, dat nadere wyzi- ging en aanvulling van de Surinaamsche staatsregeling, die reeds eenigen tijd in over weging is genomen, zeer spoedig haar beslag zal kunnen krygen. Het overleg met den gou verneur is nog niet beëindigd en waarschijniyk zal een nader onderzoek in Suriname noodig zijn om na te gaan, ln hoever en op welke wijze kan worden tegemoet gekomen aan de bijzondere rechtsbehoeften van Britsch-Indiërs en Javanen. De minister verdedigt in de memorie het weglaten in de voorstellen van de bepaling, die in de Indische staatsregeling voorkomt dat de gouverneur ,,'s Konings aanwijzingen" moet op volgen De uitdrukking komt den minister overbodig voor, omdat uit de staatsrechtelijke verhou ding voortvloeit, dat een gouverneur, die de aanwijzingen der Kroon niet ln acht neemt, onverwijld van zyn ambt ontheven zal worden. De landvoogd zal er voorts rekening mee moe ten houden, dat de minister van Koloniën ver antwoordelijk is voor 's landvoogds, namens den koning gevoerd beleid. De meerderheid der commissie bleef by het overleg echter aandringen, dat de verhouding van de gouverneurs en het opperbestuur voor Suriname en Curagao overeenkomstig de Indi sche staatsregeling zou worden gemaakt. De minister achtte de kwestie niet van zoodanig belang, dat hy tegen wyziging der ontwerpen op dit punt ernstig bezwaar zou moeten in brengen. Bg nota van wijziging is daarvan het artikel als volgt geredigeerd: „De gouverneur oefent, in naam en als ver tegenwoordiger des Konings en met inacht neming van de voorschriften dezer wet. als mede van 's Konings aanwijzingen, het alge meen bestuur uit over Suriname (Curagao) en is aldaar bekleed met de uitvoerende macht. Hij is voor zijn doen en laten verantwoordeiyk aan den Koning". Bg het overleg werd gevraagd, de verhou ding tusschen aantallen gekozen en aange wezen leden geiyk te maken, daar de indruk gewekt wordt, dat Curagao eenigszins wordt achtergesteld. De minister verklaarde zich be reid ln beide gebiedsdeelen deze verhouding te brengen op 10 5. De minister handhaafde zyn opvatting, dat de benoemde leden beter door den gouverneur kunnen worden benoemd dan door de Kroon. By het overleg verklaarde de minister, dat wanneer uit de Kamer een voorstel wordt ge daan tot Invoering van passief vrouwenkies recht, de beslissing daaromtrent door hem aan de Kamer zou worden overgelaten. Hy achtte echter noch actief, noch passief vrouwenkies recht in overeenstemming met de sociale toe standen in West-Indië en met de opvattingen van een overgroot gedeelte der West-Indische bevolking. Verschenen by Van Holkema Waren- dorfs' U.M. te Amsterdam: 1. Dlck Laan: „De Berg M.", een buitenge woon good Jongensboek over een plttigen Hol- landschen knaap, die buiten geboren, niet aan het Amsterdamsche leven kart wennen, als zyn vauer daarheen wordt overgeplaatst. Hy zyn vader daarheen wordt overgeplaatst. Hy wordt dan naar een Zwltsersche kostschool gestuurd, een Landhelm, heeft daar zyn vreugde en leed, geniet geweldig van de vele soorten bergsport, maakt zich vele vrienden onder allerlei nationaliteiten, doch de intiem ste onder hen wordt niet een van de sport- kameraden, doch een gebrekkige Duitsche knaap met een heel fyne geest cn hoogstaand karakter. De berg M, zoo genoemd naar de belde ongeveer geiyke kegeltoppen, leert hem de vreugde kennen van de als wedstrijd begonnen bestyging, die eindigt ln een vol komen verbroedering op den top. En later het ontzettende leed van den aood van ey.n vriend. Een prachtig verhaal, prachtig om de we- reldvredesidee. die er aan ten grondslag ligt, prachtig om het echte van het Jongensleven. Prys Ing. f 1.75, geb. 2.50. 2. F. de Clercq 4ubd: ,,'t Rimboekind", het verhaal van een ln de Indische cultures op gegroeid meisje, opgevoed onder vriendinnen, zonder school, zonder broers ot zusjes. De broers zyn in Holland en Puck verlangt er dol naar, ook eens met anderen jong te zyn. Ze geniet ook wel van de rimboe, van haar paard, hond, aap, enz., van de lessen van vader, moeder en een kennis, zoodat ze met de studie heelemaal by biyft. Later komt er een jong employé op de onderneming, die een goed kameraad voor haar wordt, doch ri-J- deriyk verdwijnt, als hy te veel voor het meisje gaat voelen en haar de ervaring van het leven in Holland gunt. Als door de onderneming gesloten wordt, is L, malaiae biy aan den eenen kant, maar terwu* d°u haar vader, wiens levenswerk daard Vaa woest zal worden, toch ook verdrlT Ver' frisch meisjesboek, aardig geïiiustm Rie Reinderhoff. Prijs in» i ->n ,Cr<l üoo. 3. Virgilio Sommani: Schilletje", uit het Italiaansch vcr'aat? Vaa J. J. Tadema de Breuk. Een avont Ü°°r verhaal over een soort Klein Duimni alleen op de wereld schynt te zijn o dat schen en dieren te helpen, zelf mea- maar ook weer uit allerlei moeilijkh raken. Een aardig verhaal, met veel mta voor jongere kinderen, wel eens wal e waarschynlyk, maar daarvoor is SchJi °n" dan ook een sprookjesfiguurtje, Prys ing. 1.75, geb. 2.50. Verschenen by N.V. Noord-Holland Uitgevers My. te Amsterdam: •Waar 'sch9 Leven sterft", door Vladimir V. Tehèr hel: vertaald door Jhr. R. H. G. Nahuya 1>aVin' boek van den man van de schrijfster Ee« van Rapaille", verleden jaar by dezelfde uitJ 7 ster verschenen. Even onomwonden als vrouw vertelt schryver hier, wat hem int lectueel en van adel. overkomen is onder h i Sovjet-bewind. Hy schryft over de die de lntellectueelen kregen, over schillende „vyf jaren"-plannen, o.a. op gebied, de visschery ln Noord-Rusland hoeveel onzinnigs daarby was en hoe de aa^ gestelde chefs als saboteurs werden gevangen gezet, als de door volkomen ondeskundige!! gemaakte plannen niet tot verwezenlijking kwamen. Hy schryft over de gruwelen van de gevangenschap, de ondervraging, de ver- oordeeling tot vyf jaar concentratiekamp n& duldeiyk gebleken onschuld, het leven in het concentratiekamp en tenslotte zyn voorbe reiding tot de vlucht uit deze hel, welke vlucht reeds ln het boek „Rapaille" werd beschreven. Een werk. dat geen aanspraak maakt op literaire waarde, maar dat een ernstige en door en door eeriyke aanklacht is tegen het Sovjet-regime. 17 Jan. 1036, Aangekomen uit Denemarken met bestem ming Oudeschild de Oostenrijksche motor schoener „Stiermark". Den Oever. Meisje van 7 jaar het slachtoffer. Een zeer ernstig geval van kindermishan deling is door de Rijks veld wacht te Den Oever en Oosterland tot klaarheid gebracht Na langdurige pogingen is zy er in geslaagd den bedryver van dit laaghartig vergryp, den 55- jarigen S. B. te Den Oever, tot een volledige bekentenis te brengen. Het slachtoffert je, een 7-jarlg meisje uit het gezin T. alhier, is op afschuwelyke wyze door den onverlaat mishan deld, zoodat het onder geneeskundige behan deling moest worden gesteld. Een groote opluchting voor de bevolking li dat de dader, die biyk heeft gegeven in deze samenleving niet thuis te behooren, reeds zoo spoedig door de Ryksveldwachters kon wor den gevat en tot een bekentenis gedwongen, Het vergryp is een overtreding van art. 240 W. v. Str., waarop een maximum gevangenis straf van 8 jaren staat. NOGMAALS DE AANRANDING OP DEN BETONWEG. Voor enkele dagen maakten wij melding van een aanranding op den betonweg. Thans wordt ons medegedeeld, dat deze aanranding een eenigszins humoristisch tintje heeft. Op den bewusten avond liepen moeder en dochter op het rywielpad van den betonweg. Het kind schrok blijkbaar van den achterop rijdenden wielrijder en begon luidkeels te roepen en holdn naar het gebouw „Land In Zicht". Ook de moe der begon hard te loopen. De fietser niet wetende, wat hij er aan had, begon ook harder te ryden en te roepen wat of er toch wel was. Tenslotte haaide hy de moeder in en trachtte haar te kalmeeren. Doch de vrouw scheen dus danig van streek, dat zy niet meer wist wat zy deed en daarop naar een kraan op de Hof- mannhaven vluchtte. In het kort komt allee hierop neer, dat er ln het geheel geen aanran der is geweest, doch dat schrik en zenuwen moeder en dochter parten hebben gespeeld, „dader" heeft, zoodra hy het bericht ln de cou rant las, moeder en dochter bezocht en zaak recht gezet. SCHAGEB MARKTBERICHT. Wederom viel de aanvoer van vette 'toe'ea voor een wlntermarkt uitstekend te De duurste koe kwam op 182.50 (cW cents). Wat de kalfkoeten betreft, deze handel v nog steeds, ln verband met het koude plaats ln de stallen en ls goed te noe Gcldekoelen vry goed. Graskalveren aangevoerd. Nuchtere kalverenhande duur. Noteering tot 14. WÉj Wat de handel ln vaarzen betreft, <1 kalm. die ln paarden best. In vette schapen was aardig wat Hier was de hoogste noteertng f 23. i Overhouders stug. Oude slachtschape 19- 45 Vet» De vette kalveren gingen tot f varkens tot 18J/J cent. Handel trek he( Biggen matig. Kippen, hanen, enz. oude. BURGERLIJKE STAND, van 11 tot en met 17 Januari 1036. GEBOREN: Elisabeth Allda ett v. Judicus Marlnus Pleter Jan Vers Sytje Hendrlna Lok; Frederlk, v- Jo0gt Bulder en Neeltje Cornelia Bakker, Marlnus, z. v. Albertus de Blleck en Vaandering; Alijda, d. v. Cornelia en Dirkje Vlas. „te e° GEHUWD: Jan Antonie Alderu Trijntje Smit. n de' OVERLEDEN: Pleter Alber- v RCij. SHkke. 5 maanden; Joannes Corne 5>A Jaar-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10