totlFebr.gratis Stadsnieuws WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Nog 12 Balansopruimingsdagen gas n<m foenl UEMBERBROOD! KORTING Predikbeurten Lichten op voor alle voertuigen Rome, de eeuwige stad. COR KRIG F, v Ga.enstr. 71, Tel. 399 Hei „Plan van den Arb?i'cT HHLDERSCHF. COURANT VAN ZATERDAG 18 TANUART 1936 17 tot en inet 31 Januari 9 VELEN WIJ WEET U ONZE EEN „DUUR" DE NAAM BSKM51'ERtJOER WAARBORG P KWALITEI T en GARANl IE ZILVERPLEKT, hierin bieden wij U werkelijk iets bijzonders, bijna niet te gelooven, sprookjesachtig goedkoop, luistert U maar naar deze prijzen. TROUWENS U WEET HET: Wat Beemsterboer doet Doet Beemsterboer goed ook in de Balansopruiming. A. V R O. MUSEUM-LIJSTEN KALENDER 1936 200/ op al onze nog voorradige moderne BONTMANTELS en BONTKRAGEN. „'T BONTHUIS", Koningstraat 93. J. J. H. KOOPMAN, Hei vi rdeMai ine-concert Friesche Duimpjes!! Alleen Cor Kricée - Van Galenstraat 71 20.000 mijlen cuer zee Cursussen voor vrouwen van werkloozen. DERDE BI AD - t Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel). Wintertijd, Zon Hoogwater Jan. -. op: ond.: sm. nam. Z 19 8.02 16.20 3.03 3:41 M 20 8.01 16.22 4.20 4.59 D 21 8.00 16.23 5.41 6.15 W 22 7.59 16.25 6.54 7.23 D 23 7.59 16.27 7.54 8.23 V 24 7.56 16.58 8.47 9.12 Z 25 7.55 16.30 9.38 10.01 Zaterdag 18 Jan. 16.48 Zondag 19 16.50 Maandag 20 i 16.52 Met ingang van 16 dezér zijn bij de politie alhier benoemd tot schrijver de heer Tl F. Akkerman en tot typist- sphrijver de heer A. G. B. Bisschqf, beiden alhier woonachtig. Onze stadsgenoot Jb, Nieuwkamp be haalde op de Nationale Pluim veetentoonstel ling te Amsterdam op 11 en 12 Jan. gehouden me, 2 no. zwart Java kr.elen een len prijs en een zeer eervolle vermelding. e Beer J. Wiering, alhier, behaalde met 2 no. wit Leghorns een 3en prijs en een eer volle vermelding. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is aileen geopend de apotheek van A. P. Kco-mans, Spoorstraat. an Maandag 20 Jan. tot 27 Jan. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. CHR. ORANJEVEREENIGING. Men verzoekt ons opname van het volgende: js Chr. Oranjevereeniging hield Woensdag 15 Januari haar jaarvergadering in het Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg, onder leiding van haar Voorzitter, den heer J. de Jong. Door het bes-uur was aan deze verga dering een zeer gezellig karakter gegeven. e verslagen, zoowel van den secretaris als vaj den pe'rmingmeester gewaagden van een rijk gezegend vereenigingsjaar. Jij de bestuursverkiezing werden de heeren J. uë Jong eb G. Bot, beiden altredend, met algemeenë stemmen herkozen. In de vacature die onts.aao was door het vertrek van den heer H. A. Leemans werd gekozen de heer J. A. Biansjaar. .oor het bestuur werd medegedeeld dat op 6 Februari in Casino een film van de Noord en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij zal worden ver.oond waarbij uoor een heer C. Bot eeD explicatie zal worden gegeveo. Door ce vergadering werd goedgekeurd dat tot deze filmvoorstelling ook coor oe leden entrée zal worden betaald eerstens omdat dit geen feest e- lijke vergadering betreft alsmede uit finan ciële overwegingen. Jp 30 Aprii zal in een feestelijke vergade- ri T in Casino weder een filmvertooning plaats hebben, des middags voor de kinderen der le 'en en des avonds voor de leden. oor den voorzitter werd vervolgens een lez.ag gehouden over Willem I.odewijk, Stad houder van Friesland (Uz Keit). >e dames Vreeswijk, welke muzikale mede werking verleenden, mochten een dankbaar applaus in ontvangst nemen voor hetgeen door hen ten gehoore werd gebracht. oor den heer N Graafland werd de ver: ga. ering met dankgebed gesloten, waarna staande werd gezongen Wilhelmus van Nas- sou we. Lezing van den heer A. Pieters voor de N. R. V. De Heldersche afdeeling van de Nedcrr landsche Keisvereeniging heeft de gewoonte om op gezette tijden voor haar leden en ge- noodigden een interessante lezing të doen houden. Voor j 1. Donderdagavond had zij den heer A. Pieters, voorzitter van het Centraal Eureau van de Nederlandsche Reisvereeni- glng bereid gevonden om te komen spreken over Rome, Napels en Capri. Deze lezing, welke niet bijzonder druk bezocht was, had in Musis Sacrum plaats. Ulrca kwart over acht leidde de voorzitter vo.i de Heldersche afdeeling, de heer Maas, den spreker met een kort woord in. Onmid dellijk daarop verkreeg de causeur het woord er gaf 'hij eerst een beknopte inleiding. :ze inleiding was uiteraard een propa- g. a.'.lstisciie lans, welke voor de N. R. V. 'gebroken wérd. De réisvereeniging is de ver- t'glng van toeristen, die de schoonheid jiken en de kunst trachten te benaderen en "5 waardeeren. Reeds 30 maal heeft de heer r>. over Rome gesproken. Zeide niet Marie in MalenItalië kennen, is Italië liefheb- "cn? Zoo is het inderdaad met dezen spre- r, dfe in den loop van zijn lezing herhaal- V'!R gelegenheid had om van zijn liefde -rr Italië en meer in het bijzonder voor ■me, getuigenis af te leggen. Een bezoek n Rome is na moéilijken strijd van de M. R. V. binnen veier bereik gekomen. Een "irblrif aldaar van 15 dagen kost niet meer oan circa 175. Praatjes bij plaatjes. De lezing zelve is een serie „praatjes bij p ratjes" geworden, zooals de heer Pieters 3t zelf noemde. Allereerst vertelde hij, dat 3 reiziger „Rome-ffihig" moet zijn, want i men er heen gaat, in de hoop, daar eens i iebker te kunnen eten en er eens fijn te kun- (Een delicatesse) Alléén p-r stuk t 0./*5 nen oaiu.cn komt men bedrogen uit. Rome is de stad van de oude beschaving, hij of zij, die haar bezoekt, moet zich aan haar over geven en haar niet beschouwen naar eigen meening, wat goed of slecht is. Het merk waardige is, dat de Eeuwige Stad onder het j fascistische regime een algeheele transfor- j matie ondergaat. Heele stadswijken worden weggebroken, om het oude, het documentaire meer te doen uitkomen, terwijl daarnaast naarstige handen bezig zijn om de oude stadsdeelen, welke in den loop der eeuwen bedolven werden, bloot te leggen. Het moet buitengewoon interessant zijn voor hen die Rome bezochten vóór de restauratie begon nen was, om er thans weer te komen. Vol gens den heer Pieters is Rome op weg de mooiste stad van Europa te worden. In bonte verscheidenheid werden daarna lantaarnplaatjes van de Euwige Stad ver toond, waarbij de heer Pieters allerhande aardige bijzónderheden Vertelde. Rome is de stad van het barok, niet van het gothiek. Haar beeld wordt beheerscht door dat van den St. Pieter, wiens koepel overal in de stad te zien is. Achtereenvolgens voerden lantaarn en spreker ons naar de villa en de prachtige tuinen van de beroemde familie Borghese, naar het beeld van Marcus Antonius, naar het Panthéon, dat opgericht is door een schoonzoon van keizer Augustus en dat ge wijd is aan alle goden, die de Romeinen ver eerden. Typisch is 't, tevens een architecto nisch sterk staal, dat de cirkelvormige koe pel van het Panthéon slechts door den zwa- ren muur, waarin hij overgaat, geschraagd wordt. Het Panthéon is de tegenwoordige begraafplaats van de Italiaansche Koninklijke familie. Via de bekende Engelenburcht, waar in 't graf van Hadrianus heet te zijn, komen wij dan bij de machtige St. Pieter in Vaticaan stad, een gebouw, dat 1100 kamers telt en dat een museum met ontelbare schatten ken*. Beroemd is vooral de Sixtynsche kapel, een onder Sixtus V tot stand gebracht meester stuk van den kunstenaar Michel Angelo, Vooral de achterwand van de kapel, waarop „Het laatste, oordeel" geschilderd is, is ont roerend mooi. Wij zien vervolgens het Colosseüm, het grootste bouwwerk van Rome, dat 50.000 menschen kan bevatten en waarin vroeger de krijgsgevangenen ten aanschouwe van die duizenden vechten moesten tegen ge pantserde krijgers of tegen leeuwen, of an dere wilde beesten. Enkele foto's zijn gewijd aan de opgravingen van het oude Forum, waar o.m. de verbrokkelde zuilen van de tempel der Vestaalsche Maagden, hun con touren verheffen. Wij zien een paar fragmen ten van de Via Appia, den ouden heerweg van Rome naa r Brindisi en we zijn vol respect voor Mussolini, onder wiens leiding de onvruchtbare „Campagna" (die in oude tijden reeds vruchtbaar geweest is) tot een vruchtbaar en uitstekend bewoonbare vlakte geworden is. En tenslotte liet de heer Pie ters een mooie opname zien van het beeld van Mozes, eveneens van Michel Angelo, den apostel voorstellend als hij van den berg Sinai weerkeert, na de 10 wetten voorgelezen te hebben. Daarmede werd het eerste gedeelte van de lezing, onder krachtig en welverdiend applaus van de aanwezigen, afgesloten. In het tweede gedeelte behandelde de spreker de stad- Napels en het daarbij gelegen schoone eilandje Capri. Aan het einde van rijjn lezing werd de heer Pieters hartelijk toe gesproken door den heer Maas, die hem dank zegde voor zijn leerzame en interessante causerie. Daarmede was de bijeenkomst niet opgehe ven, want de AU Round Musicians, die in de pauze voor toepasselijke entr* acte muziek als een vioolsolo uit de Cavalleria Rusticana, de Sancta Ducia en... We gaan naar Rome ge zorgd hadden, verkregen nog het woord en lieten de Ned. Reizigers nog een paar uurtjes prettig dansen. EEN DREK BEZOCHTE MOBILISATIE- PLAN-VERG ADEREN G IN „CASINO". Rede van Ir. Ch. G. Kramer, Ud Tweede Kamer. - Inwijding door den heer van der Vaart van 17 „Plan- vlaggen". Donderdagavond was in Casino een z.g. „Mobilisatieplanvergadering" voor SJD.A.P, en H.B.B. belegd, waarop dooi* het Tweede Kamerlid, Ir. Ch. G. Cramer een rede gehou den is, betreffende het „Plan van den Arbeid". Deze vergadering, welke een druk bezoek ten deel viel, mag voor de organisatoren onge twijfeld als geslaagd beschouwd worden. Een 17-tal „planvlaggen" werd dien avond tevens ingewijd. Precies 8 uur was het de heer Rusting met „Kunst aan het Volk", die de vergadering vocaal opende met een tweetal strijdliederen, waarna de heer P. C. van der Vaart een kort inleidend woord sprak. Hierin memoreerde hij allereerst het heuge lijk feit, dat er in de ziekte van den heer Ver stegen een ommekeer gekomen schijnt te zijn, zoodat men alle hoop voor herstel mag koes koesteren. Deze mededeeling werd met een spontaan applaus door de vergadering begroet. Volgens spr. houdt deze druk bezochte ver gadering een belofte in: een belofte, dat men ook in Den Helder zijn schouders onder het Plan zal zetten. Het doel van deze bijeenkom sten Is de menschen in kennis te stellen met de problemen, welke het Plan ongetwijfeld biedt en tevens ter bespreking van de te voeren actie. De heer Van der Vaart heet daarom den spreker, Ir. Cramer, welkom en geeft hem ver- volgens het woord., Rede Ir. Cramer. Ir. Cramer, welke zich deed kennen als 'n even rustig als duidelijk redenaar, ving zijn betoog aan met të wijzen op den ernst van den tijd, waarin wij ons thans bevinden. De heerschen- de crisis is van dien aard, dat men vrijwel in enkele periode der wereldgeschiedenis haar gelijke aantreft: misschien is zij te vergelij ken met die ten tijde der Fransche Revolutie. Voor deze ontwrichting op alle gebied, welke naast economische gevolgen er ook tal van politieke heeft, zijn diverse oorzaken aan te wijzen. Ongetwijfeld is één der belangrijke factoren het feit, dat er een verstoord evenwicht is tusschen productie en verbruik Vervolgens is dit productievermogen fabelachtig vergroot, met als gevolg: overproductie en...... gebrek. Maar er zijn ook andere redenen aan te wijzen: daar zijn Japan en China, landen, welke een concurrentie met Europa kunnen voeren, waartegen het welhaast onmogelijk is zich schrap te zetten. De spinningen, welke bij BEEMSTERBOER zijn reeds in het bezit van een ECHT B.B. Koopje, waar ze jaien plezier van hebben. ruimen immers op Zilv. ZAKHORLOGES ver BENEDEN iederen INKOOP. De bekende merken, o.a. ZENITH - LONGINES - OMEGA - UNION - HUGA-ECT worden tegen fabelachtige lage prijzen opgeruimd, wel, dat een goed merk Zakhorloge een menschenleeftijd meegaat. MERK UURWERKEN zitten in zware solide zilv. kasten, goed sluitend, stofvrij, onverwoestbaar, dergelijk bnrloge maakt de gouden bruilolt mee. komt in onze zaak niet meer voor, want het een is nog goed- kooper dan het ander. ZILVERPLEET Aschbakjë 49 ct. Bonbonschaaltje 68 ct. Servetstel 78 ct. Kandelaars 168 ct. Broodschalen 168 ct. Aschbakken, groot model, l 1 57 Kindercouvert met mes in étui f 1.40 Etenschuiver met dwarsepap epel in étui f 1.40 GERO ZILVER THEESERVIES. 4 dlg., met blad I 36.-. GERO ZILVER parelrand schepwerk en messen voor abnormaal lage prijzen. Stookt zindeiiik en zuinig, Met prima Anthraciet. Neem ze van Okke Visser, Want beter is er niet! Poldeiweg 34. Tel. 228. daarvan weer het gevolg zijn, vormen een ernstige bedreiging voor den wereldvrede; dit alles moet uitloopen op een oorlog. En dan zijn er de welhaast geperfection- neerde industrialisatie en rationalisatie, en niet te vergeten het internationaal streven naar autarkie. Het is het nationaal socialisme en het fas cisme, aldus Ir. Cramer, die yan de heerschen- de ellende profiteeren. Duizenden en duizen den verliezen ieder vertrouwen in het kapita listisch stelsel, doch weten niet welke richting zij opmoeten. Velen ervan sluiten zich aan bij genoemde stroomingen, doch het is de taak van U, deze menschen op te vangen en hün een beter en juister politiek inzicht te ver schaffen. Geen „nieuwtje". Op het „Plan van de Arbeid" komende, zegt spr., dat men dit niet als een .nieuwtje" mag doodverven. Integendeel, reeds waren er der gelijke plannen in België, in Engeland en Frankrijk. Scherp ontkent hij de veronder stelling, als zou het te grootsch opgezet zijn. Dat het grootsch is, is een logisch gevolg van de omstandigheden, dat thans van aanpas singsmethoden niet het minste heil meer te verwachten is. Alleen groote middelen bieden een gereede kans tot welslagen. Ais men een voorbeeld wenscht kan men het oog richten op Skandinavië, alwaar men ook een dergelijk plan uitgewerkt heeft. Het resul taat valt niet te ontkennen, het is uitstekend gelukt. Even memoreert spr. den toestand in Indo nesië, alwaar een ongekende verarming plaats vindt. Als voorbeeld neemt hij de officiëele cijfers welke aangeven, dat er vorig jaar in Indië 120 000 menschen méér gestorven zijn dan het jaar daarvoor. De tijden van de negatieve politiek voor de S.D.A.P. zijn voorbij. Thans dient men positief te werken, een weg aan te wijzen om uit deze ellende te geraken. Welnu, deze weg is er en heet: „Plan van den Arbeid". Genoemd Plan heeft bij veel critiek nog meer waardeering te oogsten gekregen, aldus vervolgt Ir. Cramer zijn rede. Critiek, vooral van liberale zijde. De 3 boofd-lijnen, waarin men het Plan kan onderverdeelen a. maatregelen, ter opheffing van de hui dige crisis. b. eventueel volgende crises zooveel moge lijk te temperen of zien te mijden. C. maatregelen nemen, welke zullen leiden tot een hooger welvaartspeil in het alge meen. De onder a genoemde maatregelen zijn van zelfsprekend primair: hoe brengt men de bron weer aan 't stroomen! Voor 3 jaar heeft men te dien aanzien 600 millioen gevraagd, welke gespendeerd zul len worden voor het op groote schaal aan leggen van werken. De consequenties hiervan zullen zijn, dat er belangrijk meer werk los komt, met als direct gevolg, dat de koop kracht stijgt. (De z.g. primaire en secundaire arbeid). Van de bezwaren noëmt Ir. Cramer o.a, datgene, hetwelk beweert, dat er In Nederland niet van dergelijke werken zouden zijn en dat tevens het noodige kapitaal niet beschikbaar is. Beide worden ontkend. De werken zijn er wel degelijk en wat het geld betreft, voor be langrijk minder productieve uitgaven is het w e 1 te vinden. Men diene evenwel in te zien, dat ook de schatkist met dit alles gebaat zal z)jn, daar meerder werk, mindere werkloos heid zal brengen met als gevolg weer minder uit te keeren steun. Verlaging vaste tasten. Als volgende maatregelen zrjn daar o.a. de zoo zeer gewenschte verlaging der vaste las ten. De huren moeten onvoorwaardelijk naar beneden, en eveneens de hypotheekrenten en pachten. Dit alles zal een enorme stimulans zijn voor de koopkracht-vergrooting. De voordeelen zijn, zooals te begrijpen, niet alleen voor het werkloozen-leger. Ook de wer kende profiteert er van, doordat hij op een belangrijk hooger levens-niveau komt. Het is van groot belang voor de boeren en middenstanders zoowel voor de intellectueele jonge menschen, die niet' aan slag kunnen komen, dat het Plan er door komt. Van beteekenis is ook het mijden of tem peren van eventueel volgende crises, zooals onder b. staat aangegeven. Om met succes een dergelijk streven te kunnen volvoeren, zal het noodig zijn het bank-kapitaal onder gemcen- Uw lievelinasplaat x r n in prach lijst. Slechts I 13 U 1 schapsbei,eer le brengen, daar men inderdaad kan spieken van de „dictatuur van het Geld wezen". Daarbij dient men de uitbreiding van het productie-apparaat te beheerschen en te zorgen voor den algeheele koerswending wat betreft het internationaal ruilverkeer. Sub c. noemt een opvoering van de welvaart. Inderdaad zal er orde dienen te komen in de oeorijven, welke alleen dan met goed gevolg opgelegd kan worden, iirlië»! mén de mecha- uitgebreide materie. nisatie en rafjnalisatie beheerscht. Tal van nieuwe industr.eën zullen clan tevens op groote schaal opgericht moeten worcLu Dit zijn in groote lijnen de leidende gedacn- ten van het Fian van den AH eid". aldus spr., hoewel het :n wezen slecht;> een zeer onnauw keurig beeld kan geven van een dergelijke zeer De Regeering. In het laatste gedeelte van zijn beschouwin gen neemt spr. de huidige regeering onder de loupe Het valt niet te ontkennen, dat men aldaar wel „iets" doet ter tempering der crisis, doch het blijft steeds aarzelend en incidenteel. Er was een 60-millioen-plan, doch wat kwam er In de practijk van terecht? Daarbij komt nog het feit, dat de huidige regeering geen ver trouwen heeft in haar eigen maatregelen. Het Nederlandsche volk zal te kiezen heb ben tusschen twee uitersten: óf men zal zich dienen aan te passen aan een lager levenspeil, óf er zal een vergrooting en versterking van koopkracht komen. Het Plan is aangeboden aan het geheele volk. Het is niet bedoeld voor een bepaalde klasse of stand, het is voor allen, en het biedt de iang gewenschte uitkomst voor honderddui zenden. Het vertrouwen heeft de thans zittende regeering niet meer: wat haar nog in stand houdt is de vrees voor een waardedaling van den gulden. Hiermede dient men rekening te honden: de aarzeling van de Roomscb Katho lieken om met de S.DA.P. in zee te steken is de groote handicap, doch het valt tevens niet te ontkennen, dat men in br'eede kringen bij de R.K. niet gekant is tegen een gezamenlijke be strijding van de crisis. Tenslotte deelt Ir. Cramer mede, dat er voor de propageering van het Plan niemand gemist kan worden en dat men op ieder individueel rekent, ter volbrenging van het grootsch idéé, dat ontworpen is voor het behoud van het beste wat de mensch bezit. Er volgde een daverend applaus op deze goed gefundeerde rede van Ir. Cramer, waarna men eenige oogenblikken pauzeerde. Hierna werden een drietal tableaux opge voerd door de Soc. Dem Vrouwenclub, tableaux van symbolische strekking, welke een sug gestief karakter droegen. De inwijding der Planvlaggen. En vervolgens was er een zeer belangrijk punt aan de orde, namelijk de inwijding van de 17 Plan-vlaggen, welke geschiedde door den voorzitter der plaatselijke afdeeling der S. D. A. P., den heer Van der Vaart. Uit zijn rede citeeren wij het volgende: Door de diverse organisaties der partij hier ter stede zijn deze 17 vlaggen beschikbaar ge steld en dit bezit zal symbolisch een lichtende fakkel dienen te zijn voor de komende periode. Er zal hard, zéér hard gewerkt moeten wor denden, doch als men gelooft aan de realisatie van het Plan, dan moet men slagen. Even wel, men heeft te rekenen op een harden strijd, een strijd, die lang zal duren ook langer dan de spontane momenten, welke men thans be leeft. Spr. draagt vervolgens de vlaggen over in de handen der besturen, in het vertrouwen, dat het weerbare mannen en weerbare vrouwen zullen zijn, die beseffen, dat zij strijden voor welvaart, voor betere tijden dan nu. Spr. memoreert nog even het feit, dat men thans door deze actie in den aanval gekomen is. Dit houdt echter deze consequentie inslaagt men er niet in, het volk te overtuigen van het idéé, welke het Plan inhoudt, dan is de geheele actie als mislukt te beschouwen. De heer Van der Vaart richt tenslotte een krachtig woord van propaganda voor het Plan en het te verrichten werk tot de aanwezigen, en spreekt zijn vertrouwen uit ln de opmar cheering naar betere tjjden en in de verwerke lijking van het „Plan van den Arbeid". Een spreekkoor zegt daarna een gedicht van Jacobs, waarna van de op het tooneel opge- steiden een foto wordt genomen. Door Ir. Cramer worden vervolgens nog enkele tot hem gerichte vragen beantwoord, waarna de heer Van der Vaart deze drukbe- zoc'.te Plan-vergadering sluit. Koningstraat 29. O Wjj hebben er reeds enkele malen op ge wezen, dat het aanstaande Marine-Concert, te geven door het symphonie-orchest van het Stafmuziekkorps, ditmaal een bijzonder cachet draagt. Behalve dat Louis Zimmerman, Men gel- berg's eerste concertmeester, het Vioolconcert in D dur van von Beethoven zal spslen, staat ook het overige programma nagenoeg goheel in het teeken van dezen genialen meester. Zoo heeft men als eerste nummer gekozen de magnifieke Ouverture „Egmont",terwijl na de pauze uitgevoerd zal worden de Vijfde Symphonie. Dit zeer selecte propramma wordt dan bes'oten met von Weber's ouverture „Euryan- the". Het is wei heel duidelijk, dat den bezoeker van dit vierde Marine-Concert iets bijzonders wacht, niet alleen wat het solistisch gedeelte van het programma betreft, doch ook de door de kapel uit te voeren werken. A.s. Dinsdag hopen wij eenige bjjzonder- heden over de voornaamste nummers op te nemen. Ten overvloede laten wij hier nog volgen de adressen, alwaar men zich van kaarten kan voorzien. Dit, zijn: Boekhandel Daan Schreuder, Koningstraat. Sigarenmag. Schellinger, Westraat. Sigarenmag. van der Made, Koningstraat. Coóperatie de Wetstraat. De entrée bedraagt 30 eent zaal en een gulden baleon. Haagsche belangstelling voor de Staf. Gistermiddag ongeveer kwart vor vijf is de Marinekapel, onder leiding van kapelmeester Leistikow aan het Hollandsche Spoorstation gearriveerd, onder groote belangstelling van het wachtend publiek. De kapel maakte een wandeling door de stad. Van hier werd om kwart voor zeven opnieuw een muziakel wandeling gemaakt met als eind doel het City-theater, waar de première werd gegeven van het Nationale filmwerk „20.000 Mijlen over Zee". Onder de bjj de voorstelling aanwezigen werden o.a. opgemerkt J. de Graaff, chef van den Marinestaf, schout bij nacht T. L. Kruijs, commandant der Marine te Willemsoord, schout bij nacht A. Vos, hoofd van de IVe afd. van het depart. van defensie, vice-admiraal J. H. O. graaf van den Bosch, kolonel Dorren, commandant van het korps Mariniers te Rot terdam, de voorzitter van het comité Onze Marine, de heer Angenent. De avond werd geopend door de Marinekapel met de Piet Hein Rhapsodie van dr, P. van Anrooij, welker uitvoering met een uitbundig applaus werd beantwoord, waarna de dirigent een grooten lauwerkrans in ontvangst had te nemen. (de ech'e) per half pond f 0.30 Telef. 399 Reeds a.s. Vrijdagavond in het Rialto-theater. Gisteravond heeft in Den Haag de première voor Nederland van deze met zooveel span ning verwachte film plaats gevonden, en zco- als wij reeds bericht hebben, a.s. Vrijdag zal men in de gelegenheid zijn het filmische ver slag van dé grootste reis, die ooit een onder zeeër over de wereldzeeën maakté, in het Rialto-theater te aanschouwen. Het lijkt ons vo komen overbodig om ons uit te putten in aanbevelingen, om toch voorél kennis van dit unieke werk te nemen. Daar voor heeft Nederland en in 't bijzonder Den Helder TE veel meegeleefd niet deze men schen, die zich maanden en maanden gaven voor een inderdaad grootsche zaak, een zaak, die in de geheele wereld één roep van waar deering en bewondering voor de Nederland sche Marine deed opgaan. Gisteravond hebben wij het voor-filmpje van de K XVm zien draaien en hoewel dit uiter aard slechts een zeer beknopt en onvolledig idee geeft van de film ze'f, waren de op namen van frappante allure Met name eenige close-ups van het water en diverse tegenlicht-opnamen bleken opval lend goed door het camera-oog gezien te z'jn, waardoor een filmisch bijzonder karakte'rist'ek beeld verkregen werd. Ook de humor schijnt door den camera man Wtjtema niet vergeten te zijn: integen deel, ook in dit voorfilmpje kon men reeds genieten van een enkel zeer sappig staaltje van K XVTIT-gijn. Er is een landelijk eere-comité samen gesteld. waarvan de namen wel zser duide'rjk demonstreeren de sympathie voor deze film op breede basis. Behalve dit eere-comité, waarvan de namén voor zich spreken, is er ook voor Den Helder een plaatselijk comité van aanbeveling ge vormd, waarvan wij de namen hier laten volgen Schout bjj Nacht T. L. Kruis. W. de Boer, loco-burgemeester. J. H. C. Bentz van den Berg, Garnizoens commandant. Ir. S. Visman, Directeur Rijkswerf. Kapt.-Luit. ter Zee L. A. C. M. Doorman, Commandant Onderzeedienst. A. W. P. Angenent, Voorz. Comité „Onze Marine". P. C. de Boer, Directie Heldersche Courant. Behalve dat bjj de vertooningen in Den Helder een bij-programma wordt gegeven, dat „in vorm" zal zijn, wacht den bezoekers van de vertooning op Vrijdagavond nog een bij zondere attractie: het complete corps dsr Stafmuziek zal namelijk zijn medewerking verleenen en o.a. uitvoeren de vermaarde „Piet Hein Rhapsodie" van Dr. Peter van Anrooy. Wij willen tenslotte nog verwijzen naar het ln de hall van Rialto aangebrachte reclame materiaal, dat op zeer suggestieve en smaak- vo"e wijze een beeld geeft van deze K XVLiI- film. Zondag 19 Januari 1936 Ned. Herv Gem. iNw Kerk. Wesïafraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Foej Westerkerh, (Helden der Zeeplein). Geen dienst Gcref. Kerk Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meijnen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerh (Kehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Oud Geref. Kerfi (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uur Ds. N, v. d. K raat s. Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, de heer J. Rebel. Woensdagavond 7.30 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel. HersL Evang. Luth Gem. Weezenstr.). '8 Morgens 10.30 uur, Ds. A. Klinkenberg van Amsterdam. Bevestiging nieuwe leden Doopsgez. Gem. Geen dienst Evangelisatie i Palmstraat). 'b Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. W. M. A. Kalkman, van Amsterdam. Woensdagavond 8.15 9.15, Bijbellezing door J. Luther Ramp, Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur. straatprediliing Molenplein Verschillende sprekers Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.rn Veriossinis-Simenkomst Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Herstekl Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst Zaterdag 18 Januari. Witte Bioscoop3 uur: Anthony van Leeu wenhoekfilm. Casino, 8 30 uur: Apachenbal T.A.V.E.N.U. ilus'.s Sacrum, 8 uur: Lezing Alt over de opera „Lohengrin" voor de Vereeniging onderofficieren landm. „Ons Belang". Leger des Hetis, 8 uur: Opening 45ste jaar feest. Alle onderdeelen in 't front. Zondag 19 Januari. Casino, 8.15 uur: Zestien jaar, gez. Verkade. Musis Sacrum, 16e populaire soirée. R.K. Volksbond, 8 uur: Vergadering (met spreker, muziek en zang) van Katholiek Den Helder. Woensdag 28 Januari. Casino, 8.30 uur: Marine-concert. Donderdag 83 Januari. Casino, 8 uur: Feestvergadering Chr. Oranje vereeniging. Kegelhuis, benedenzaal, van 6.30 uur n.m. Held. Damclub, wedstrijd Raichenbach Vos. N.V. Ned. Mij. van Brandverzekering le Tiel Agentschap voor Den Helder: J. J. v. d. Plaat, Spoorstr. 93. Vakschool voor meisjes. Men schrijft ons: Evenals het vorige jaar, heeft de Vakschool voor Meisjes haar deuren opengezet voor vrouwen van werkloozen. De cursussen in naaien en koken zijn in November bego.uien. Er hebben zich ruim 170 deelneemsters aan gemeld, een grooter aantal dan in den afge- loopen winter. Door de langdurige werkloosheid is de stof te ijke nood ln de gezinnen gestegen. De vrouw heeft in deze een zware taak te ver vullen. Zij staat iederen dag opnieuw voor het probleem, ook voor zeer noodzakelijke uit gaven, niet over het noodige geld te kunnen beschikken. Van haar kennis en energie wordt veel gevraagd en niet altijd zal zij in staat zjjn de moeiltjkheden, die zich voordoen, te overwinnen. Met het doel, door voorlichting en stoffe- lijken steun, haar hierbij behulpzaam te zijn. werden December 1934 de cursussen aan ds Vakschool voor Meisjes in net leven ge roepen. Dat genoemde cursussen eenig resul taat hebben gehad, is gebleken uit de ver houding van wederzijdsch waardeeren, ont staan tusschen de cursisten en al"en, die der vorigen winter hieraan medewerkten. Er was greote belangstelling voor bet ge leerde en gering verzuim. Dit laatste moet niet worden onderschat voor vrouwen, die na de dagtaak in het gezin, 's avonds vati zever tot half tien nog lessen komen volgen. Het is gebleken, dat sommige deelneemsters onze voorlichting zouden kunnen irvssen. Uit vertrouwelijke gesprekken weten wij, dat ri met het huishoudgeld woekeren. Toch hebber- ook deze vrouwen de cursussen tot het eindt bezocht, omdat zij meenden nog wel iets tf kunnen Ieeren. Eij vele anderen was de ver lichting zeer noodig. Door a.len werd dank

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13