Buitenlandsch Overzicht. D o mpo HET GESTOLEN KIND rkoudheid Verkorte oorlogsberichten uit Abessinië. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA^^M OVERHEMDEN 20 GENT No 7701 EERSTE BLAD ZATERDAG 18 JANUARI 1936 64ste JAARGANG EEN VERHAAL UIT AFRIKA 3 maai per dag Den Helder- Lavai behaalt een meerderheid. Wal Miinhardt maakt is goed De mislukte vloot' conferent e Buiten Mongolië en Mantsjoekwo Het Russische leger meer dan verdubbeld. HORIG'S WASSCHERIJ S. KROM n.V. Vanaf 20 JANUARI CH COURANT Abonnement per 3 maanden by voorultbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wlerlngen en Texel 1.65; binnenland 2. Nederl. Oost- en West-Indlö per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 cL; fr. p. p. 0 cL Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.—. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DB BOER Uitgave N.V. Drukkery v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. advertentiën» 20 cL per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; by niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De mislukte vlootconferentie en de argumentatie van Japan - De a s. zitting van den Raad van den Volkenbond. - Groote taal van Italië. De mislukte vloot' conferentie. Met teleurstelling heeft de wereld kennis genomen van het uit treden van Japan uit de vlootconferentie. Men voelt dat deze daad van Japan zonder twijfel zal leiden tot een ster kere uitbreiding van alle vloten en dat is iets, wat men niet graag ziet. De begrootingen van marine zullen met sprekende cijfers naar boven gaan en waar landmacht en luchtvaart ook al millioenen verslindt, beteekent dit voor de burgers van diverse landen verhooging van hun belastingbiljet Japan verdedigt zyn houding. Natuurlek, het heeft zelfs zijn optreden verdedigd in China en dat met een stoïcynsch gezicht, dat men er verbaasd van staat. Trouwens heeft Italië niet hetzelfde gehandeld en zijn op treden in Abessiniè gerechtvaardigd met de meest krasse leugens. Men staat in de diplo matie immers nergens voor. Dat ervaart men ook opnieuw als men de motiveering leest van Japansche staatslieden over hun daad te Londen. Zoowel de premier als de minister van bu.tenlandsche zaken hebben n.L een onder houd gehad met den keizer van Japan en daarby verklaringen afgelegd over het heen gaan van Japan. De premier legde er den nadruk op, dat Japan nog altyd het beginsel niet aanvallen en niet bedreigen blijft toegedaan of er een vlootovéreenkomst bestaat of niet en dat er geen verandering komt in de politiek van de regeering van internationale samenwerking bij datgene, wat bestemd is den wereldvrede te bevorderen en de welvaart van de mensch- heid te verhoogen. De premier gelooft niet aan een wedloop in wapening, maar sprak uitdrukkeiyk van het belang van nationale eendracht om den nieuwen toestand het hoofd te bieden. De minister van buiteniandsche zaken gaf uiting aan soortgelijke gevoelens, maar drukte er daarby zijn leedwezen over uit dat de, let wel, „tegemoetkomende voorstellen van Japan", niet door de andere afgevaardigden zijn aangenomen. 3e minister zei: „Ondanks het ernstige streven van onze afgevaardigden zyn de rede lijke, billijke, principieele eischen van onze regeering niet door de andere mogendheden aanvaard. En bovendien is ook het ernstige voorstel van onze regeering verworpen, om die overeenkomsten te sluiten, die mogeiyk zouden blijken en de conferentie te eindigen op een vriendschappelijke wijze, door het uit vaardigen van een gemeenschappeiyke ver klaring, dat de betrokken mogendheden geen wedloop in wapening zouden aangaan. Dien tengevolge was het onvermljdeiyk geworden, dat onze afgevaardigden de conferentie ver lieten." I-Iet vertrek van dé Japanners uit de con ferentie-zaal te Londen zal groote maritieme gevolgen hebben, zoo schreef de Nw. Rott Crt. in een aan dit feit gewijd artikel. Zij zouden (die gevolgen n.1.) zijn uitge bleven, als politici, en niet militairen, te Tokio het besluit hadden bepaald. Er la nog strijd geweest, maar men wist van tevoren, hoe die zou afloopen. Het vraagstuk van het prestige heeft daarbij heel zwaar gewogen. Zelfs de militairen zullen moeten inzien, dat Japan, bij den „vrijen" toestand die nu ont staat, slechts slechter kan worden. Amerika en Engeland gaan bouwen, daar Is geen twljefl aan, en Amerika stellig op een schaal, waar Tokio financieel in geen geval by kan. De strategische positie en de politieke constellatie kunnen slechts ongun stiger worden voor Japan, door het vervallen van de bepalingen betreffende de steunpunten en door het samendrijven van de Westersche, maritieme mogendheden. Wat heeft de militairen dan bezield? zal men misschien vragen; en „wat heeft de niet-militaire machthebbers, waartoe toch ook een nationale figuur als Takahasji behoort, ertoe gebracht, voor hun gevaariyke verlan gens te zwichten?" Als men het geval als prestigekwestie be schouwt, wordt het begrijpelijk. De Japansche officieren, die de heele wereld wel zouden aandurven, kunnen zich niet schikken in een zwakkere positie dan Engeland en Amerika. Natuurlijk is dat dwaasheid. Gaat men met verstand rantsoeneeren, dan moet men de rantsoenen niet afmeten volgens het begrip van gelijkheid, maar volgens de behoefte. De sancties Maandag a.s. komt de Volkenbondsraad te Ge- nève opnieuw by'een en daar zullen wederom besprekingen worden gehouden over de toepassing van de sanctie maatregelen op Italië. En natuurlijk komt dan ter sprake het petroleum-embargo. Enge land is wel voor toepassing van een petroleum- uitvoerverbod naar Italië, maar het voelt er weinig voor daartoe het initiatief te nemen. De Engeische regeering zal voor alles staan op handhaving van de collectieve, van de gemeenschappelijke actie, wat be treft de sanctie-maatregelen tegen Italië. Men neemt aan, dat Engeland eerst dooi de deskundigencommissie uitgemaakt wil zien, in hoeverre een petroleum-embargo inderdaad een goede uitwerking zou kunnen hebben. Mocht het advies van deze commissie niet zoo zijn, dat een embargo gewenscht lijkt, dan zou het alleen maar gevaarlijk zijn om het toch door te zetten. Algemeen is men in deze kringen te Londen van meenir.g, dat het Italiaansch-Abessynsche conflict ge sloten zal moeten worden met een overwin ning van den Volkenbond en niet met een van Abessinië. Wat betreft den toestand ln de Mlddelland- sche zee, neemt men aan, dat het zeer wel mogelijk is, dat eenige eenheden van de Brit- sche vloot zullen worden teruggetrokken indien niet besloten wordt tot het opleggen van een petroleum-embargo. Italië's economische verdediging. Itali laat zich niet kennen. Worden er ver liezen geleden in Abes- sinl dan zwijgt men, zijn er overwinningen te ver melden dan wordt daar voor behoorlijk de groote trom geroerd. Als men de berichten uit Italië leest zou men kunnen veronderstellen dat heel Italië Juicht over het avontuur van Mussollni ln Oost- FEUILLE TON 21) Heb je dan een boodschap gekregen? vroeg ze. - Vannacht, toen iedereen sliep. Hier Is h. dj haalde een stuk papier te voorschyn. Honor keek er nieuwsgierig naar en strekte haar hand er naar uit, maar hy gaf het haar niet Is dat van mr. Rimlngton? Van wie anders? was het vage ant woord, maar ze merkte dat zyn oogen de ha .-e ontweken. aar vermoeden, dat iemand anders dien brief had gestuurd nam vaster vorm aan. Maar ze zei niets van haar argwaan en vroeg rustig: Wat ben Je van plan te doen? Doen? Doen? riep hy woedend, die idioot moet doen wat ik zeg, natuurlijk. M'at zou RRimlngton anders van me denken! Hijhy heeft me misschien noo- j 1 -o of zijn dragers of voorraden. En voor ©eze zullen gaan! Al moest lk ze voortzwe- pc M onor wierp een blik op den hoofdman. Mi stond opstandig en met een minachten- n blik in zijn oogen voor zich uit te sta len. Hij had blijkbaar begrepen wat de oor- ik van de heftigheid van den Bwana was. J onor moest den man in haar hart geiyk geven en vroeg rustig: Maar is het niet een beetje zonderling, dat Rimington geen boodschap aan den hoofdman heeft gestuurd. Dat weet lk niet Ik ben niet ver... ver- ant...woordeiyk voor de manier w...waarop Rimington zyn bevelen geeft. Maar die zwarte schurk zal my gehoorzamen. Hy wendde zich weer tot den hoofdman en overstelpte hem met zoo'n woedende stroom van scheldwoorden, dat de Inboorling begon te aarzelen en ten slotte te kennen gaf, dat hij zich zou onderwerpen aan den wil van den blanke. Mannering begon terstond bevelen uit te deelen, waarnaar de hoofdman stug en nog half opstandig luisterde. Het was duldeiyk te zien, dat zyn volgzaamheid een gX/olg was van vrees en dat hy volkomen tegen zyn beter weten in handelde. Toen Mannering uit gesproken was liep hg naar zyn tent terug met onzekere, wankelende stappen. Honor volgde hem en toen ze zyn tent binnenkwam, zag ze op de kleine tafel een tinnen kroes en een whlskey-flesch, die nog maar voor drie-kwart gevuld was. Hy zak haar blik op de flesch en begreep ongetwyfeld wat er in haar omging, maar het scheen hem in het geheel niet te hinde ren. Wel? vroeg hij kort en ruw. Ze negeerde zijn toon en vroeg: Zou ik dien brief van mr. Rimlngton even mogen zien? Nee, zei hij op denzelfden onbeschoften toon van zooeven; tocht trachtte hy de wei gering een beetje te verzachten met de woorden: Het ia alleen voor my een particu liere mededeeling. Zou je me dan misschien willen vertel len waarom mr. Rimlngton zyn plannen ver anderd heeft? Dan zou ik je net zoo goed den brief kunnen laten lezen! Afrika. Achter de schermen zal echter een andere toon te beluisteren zijn- Het Giornale d'Italia schrijft in een hoofd artikel dat Italië op het oogenblik dat de derde maand der economische belegering aan vangt, sterker en hechter is dan ooit. De sanctionistische groepen hebben zich ten zeerste vergist toen zy geloofden een doode- lijken stoot te kunnen toebrengen aan het fascisme. Zij vergaten, dat Italië, al is het dan een arm land, oeconomisch sterk staat, omdat het een geordende huishouding heeft, gefundeerd op de arbeidsovereenkomst van het corporatieve regime, dat tegenover alle moeilijkheden het formidabele front stelt van cte geheele Italiaansche huishouding, d.w.z. den landbouw, de industrie, den handel en het bankwezen zonder dit eenheidsfront zou Italië reeds gevallen zijn nu zal het standhouden en zelfs de financieele moeilijk heden trotseeren, want de regeerij.g heeft kunnen voorzien in alle behoeften door mid del van uitgifte van gewone schatkistbons, conversie van nationale leeningen, gedwongen conversie van buiteniandsche leeningen en Italiaansche staatsfondsen in het buitenland uitgegeven en in het bezit van Italiaansche burgers. Het is dus volstrekt vergeefsch de In een storting van Italië te verwachten. Niet alleen zal het den oeconomischen en financi- eelen veldslag tegen 52 naties winnen, maar het zal ook uit de leering van dit oogenblik enorm profijt trekken voor de toekomst, daar het dan geleerd zal hebben de oeconomische onafhankeiykheid te bereiken. Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. Het is zoo goed als zeker dat Herriot zal aftreden als minister. De Fransche Kamer heeft Donderdagavond met 315 tegen 252 stemmen het voorstel van Laval om onmiddellyk de landbouwkwestie te bespreken aangenomen. Laval had de kwestie van vertrouwen ge steld. De zitting van de Kamer is Donderdag ln tegenwoordigheid van bijna alle Kamerleden geopend. Laval nam. na eenige woorden met den president van de Kamer te hebben ge wisseld plaats in de regeeringsbank. Fernand Bouisson, de president van de Ka mer, spak eerst een korte openingsrede uit, waarin hy o.a. de Kamer gelukwenschte met het feit dat de begrooting op het peil van 1923 was teruggebracht. Treedt Herriot uit het kabinet? Na de vergadering van de Kamer zyn de soc. radicale ministers by Herriot gekomen. Bij de besprekingen bleken de moeliykheden waarin de regeering zich op het oogenblik bevindt. Hoewel Herriot zich niet over zyn voorne mens heeft willen uitlaten, is het zoo goed als zeker dat hy zich uit het kabinet zal verdrijft men door In wrijving en inademing van terugtrekken om de verkiezingscampagne van de soc. radicalen te leiden. Men n.emt aan dat op de vergadering van de party, die Zondag genouden wordt, Her riot door enthousiaste bewijzen van de sym pathie,^ die de partij voor hem voelt weer aan het hoofd van de groote linksche party zal brengen, zoo Herriot maar de vrijheid van handelen zal nebben. De gevolgen van een eventueele aftreding van Herriot voor het kabinet. De aftreding van Herriot zou geen recon structie van het kabinet noodig maken. Dit zou ;>as noodig worden wanneer de soc. radicale collega'? van Herriot hem volgen. Uitbreiding van de Engeische en de Amenkaansche vloot. Zoowel van Engelschen als van Ame- rlkaanschen kant gaan er, naar aanlei ding van Japan's vertrek van de vlootcon ferentie, stemmen op, die verklaren, dat het gevolg alleen een aanmerkelijke uit breiding van de vloten van deze beide lan den kan zijn. Volgens een bericht van Reuter uit Washing ton, heeft men daar uit gezaghebbende bron aanwijzingen, dat het departement van ma rine spoedig aan het Congres nieuwe fondsen zal vragen, om de sterkte van de vloot aan kapitale schepen te verhoogen. Senator Plttman, de voorzitter van de com missie van buiteniandsche zaken, heeft ver klaard, dat het terugtrekken van Japan het den Ver. Staten onmogelijk maakt, eenigerlel overeenkomst, met wie ook, ter vermindering van zyn vlootprogramma, aan te gaan, daar het duidelijk is, dat Japan er naar streeft, zyn vloot onbeperkt uit te breiden. De maritieme correspondent van de Daily Telegraph zegt, dat Engeland geen andere keus heeft dan het indienen van een groot programma tot herbouw van de vloot, dat zal voorzien in de vervanging van verouderde linieschepen en in een uitbreiding van het aantal kruisers. De News Chronicle betreurt Japan's besluit en merkt op, dat dit een einde beteekent van den Godsvrede In den Stillen Oceaan en op zyn best een toestand van onzekerheid en wan trouwen schept. De eerste besluiten zonder de medewerking van Japan. De eerste commissie van de vlootconferen tie is gistermiddag byeengekomen. De voor zitter, Lord Monsell, legde den brief over, welke hy van de Japansche delegatie ont vangen had, ter bevestiging, dat zy niet langer jiuttig kon deelnemen aan het werk van de conferentie. De commissie werd het eens over de ter men, waarin het antwoord aan de Japansche delegatie zou zyn vervat. De commissie hervatte daarop de discus sie over de kwantitatieve beperking en aan vaardde de volgende voorstellen: dat de uit wisseling van inlichtingen een wezenlijk be standdeel is van Iedere overeenkomst ter be perking van de vlootbewapenlng en dat de kennisgeving van te voren van de program ma's zeer gewenscht Is. De commissie is daarop tot vanmiddag verdaagd. Een nieuw incident. Op 15 Januari stiet een Mongoolsche grens- patrouille by het meer van Haranhoer, op 25 K.M. g.ens van de grens, op Mongoolsch grondgebied, onverwachts op een verborgen Mantsjoerysche afdeeling, die het vuur op haar opende. Toen de Mantsjoe's zich door de J.ongoolsche troepen omslingeld zagen, trach ten zy te vluchten, maar werden allen gevan gen genomen. De buit bestond uit zeven ge- uniformeerde soldaten, zeven Japansche gewe ren en twaalf paarden. Aan geen van belde zyden vielen dooden of gewonden. In hetzelfde gebied en tezelfder plaatse werden dertig tenten van nomadische Bar- goeten ontdekt, die onder bescherming van de afdeeling Mantsjoe's naar het Mongoolsche gebied waren verhuisd, zy verklaarden, dat zy op bevel van de Japanners verhuisd waren, die gezegd hadden, dat het gebied, waarheen zy gingen, Mantsjoerijsch was. Toen den Bar- goeten yerklaard werd, dat zy zich op on bestreden Mongoolsch gebied bevonden en hun voorgesteld werd, weer naar Bargoe terug te keeren, gaven zy daaraan gevolg. De vredesterkte, die eenige jaren geloden nog slechts ©en half tnillioen bedroeg, thans opgevoerd tot 1.300.000 By de debatten over e begrooting van de Sowjetunie heeft Woensdag de maarschalk dei Sowjet-unie Toechatsjewski, onder-volks commissaris van defensie, gezegd, dat het cyfer van de uitgaven natuuriyk niet gering was, maar procentsgewyze toch nog een heel wat geringer deel van de begrooting vormt dan ln de meeste andere landen. Na erop gewezen te hebben, dat de stryd- /aardigheid van alle categorieën van het leger versterkt la, vermeldde Toechatsjewski ln het byzonder, dat aan tien- en tienduizenden sol daten het teeken vai. par.-chutespringer was uitgereikt en uat bovendien de Osowiachlm nog meer dan 16.000 sprongen uit vliegtuigen en meer da:. 800.000 sprongen van parachute- torens georganiseerd had. Vervolgens verklaarde Toechasjewskl, dat de maatregelen ter verdediging van het land geleld hadden tot een onvermljdeUjke verhoo ging van het algemeen effectief, dat dit Jaar 1.300.000 man bereikt. De kracht van lucht- en «©©vloot. Over de luchtvloot sprekend, zeide Toechat sjewski, dat degeen, die van de verovering van sowjetgebied droomt, de macht van het lucht- wapen niet buiten beschouwing moet la- Volgens hot Italiaansche legerberlcht heeft gonemal Grazlanl zyn overwinning aan 'de Ganale Doria voltooid, zyn troe pen zyn thans sinds het begin van den slag 120 km oppgerukt en het leger van ras Desta vlucht, zonder nog belang- ryken tegenstand te bieden. De Abessiniëre moeten ten minste 4000 gesneuvelden hebben verloren, beneven» verscheidene gevangenen, geweren, ma chinegeweren en zelfs enkele kanonnen. Van Italiaansche zijde hecht men aan deze overwinning zeer groote beteekeni». De Italiaansche regeering heeft geant woord op de Zweedsche protestnota met betrekking tot het bombardement van de Zweedsclie ambulance. Z(j w(jst formeel tedere beschuldiging van de hand. Te Kopenhagen ontkende men gisteren met nadruk, dat de Scandinavische lau den een Initiatief zouden nemen met be trekking tot een petroleum-embargo of tot het zenden van een Volkenbondscom- mlssle van onderzoek naar Abessinië. Italië zal deelnemen aan de zittingen van den Volkenbondsraad. Alolsl vertrekt vanavond naar Genève, Van Abessynsche zyde ontkent men, dat ras Desta een ernstige nederlaag geleden heeft. Andere berichten maken een groote Italiaansche overwinning ten Noorden van Dolo echter zeer waar- schyniyk. Eenige Italiaansche vliegers, die met een bommenwerper een noodlanding heb ben moeten maken ln den Britschen Soedan, z\jn door de Britsche regeering geïnterneerd. (keurig opgemaakt). Telefoon 473. ten. zy moeten er ook rekening mee houden, dat de groote uitgestrektheid van de Sowjet unie onoverwlnneiyke hinderpalen schept voor den aanval van vjjandeiyke vliegtuigen op de meeste van haar Industriecentra, terwyi haar eventueele tegenstanders deze voordeelen niet bezitten. Over de vloot zeide hy, dat de Sowjet-unle een krachtige zeegaande vloot bouwt, daarby vooral aandacht schenkend aan de duikboot- vloot, maar ln de toekomst zal zy naast de ontwikkeling van de duikbootvloot ook vast beraden de andere elementen van de vloot ontwikkelen. De sowjetvloot moet onvoor waardelijk op het algemeene peil van de ge wapende macht staan. Maar ze gaf het niet op. Heb je den hoofdman verteld waarom? Ik heb hem gezegd wat hij weten moet en dat is de naam van iie plaats waar we Rimington zullen ontmoeten. Waar is dat? vroeg ze. Een dorp dat Rahutu heet, ergens ln het bosch, dat is alles, wat ik ervan weet Rimington zal ons daar ontmoeten. En als je zoo vriendelyk zou willen zyn lk moet me klaar maken om weg te gaan. Honor aarzelde. Ze had nog andere dingen willen vragen. Ze liet haar oogen door de tent gaan en ze vielen op een kleine tinnen doos die op den grond stond. Er naast lag een stapeltje papieren en een boek met harden kaft, dat haar aan een dagboek deed den ken. Ze wist dan Mannering niet de eige naar van de doos was en ze begreep dade- lyk, dat hy ln Alec Rimington's papleren had gesnuffeld. Een diepe verontwaardiging maakte zich van haar meester. O, begon ze, maar hy negeerde haar verontwaardigden blik en toon. Je moest je maar liever dadeiyk klaar gaan maken, zei hy snel. We gaan zoo gauw mogeiyk op weg. H(j draaide haar den rug toe en met een gevoel van volkomen hulpeloosheid verliet ze de tent. Buiten stonden de dragers opgewonden met elkaar te praten. Ze ving den naam van de plaats op, waarvan Mannering gesproken had; en onmiddellyk stak een storm van protesten op. Om de een of andere reden waren de dra gers bevreesd om daarheen te gaan. Dat vermeerderde haar wantrouwen. Een week geleden zou ze om die argwaan gelachen hebben. Ze had George Mannering haar heele leven gekend. Hij was haar broera vriend ge weest en ze zou hem nooit in staat hebben geacht tot het verraad, waarvan ze hem nu verdacht. Maar ze had hem altyd onder gun stige omstandigheden gekendwaar het leven glad en zonder moeilijke omstandig heden voortgleed, terwyi er sedert haar broers doodneen, sinds den avond van hun ontmoeting met Legrand 'n groote ver andering ln hem was gekomen, waarschijn lijk het gevolg van het geheim, waarvan ze het bestaan met zekerheid wist, maar waar van ze de oplossing niet kon vinden; het ge heim dat Mannering en den ex-priester ver bond tot een gemeenschappelyk doel. Ze dacht aan de open doos en de papieren op den grond ernaast en ze voelde een diepe minachting voor George Mannering. Toen dacht ze plotseling aan Fatuma en ze liep langzaam naar de hut. De vrouw zat Ineengedoken op den grond, net als den vo- rlgen avond. Toen Honor binnenkwam keek ze op met een uitdrukking van onuitsprekelijke wan hoop in haar donkere oogen. Het meisje sprak haar ln het Engelsch aan, trachtend baar woorden te verduidelijken met het beetje Wahlll dat ze kende. Je moet niet zoo wanhopend zyn, Fatu ma. Het kamp wordt opgebroken en we gaan naar Bwana Rimington in Rahutu. Ze kwam niet verder. Bij dat laatste woord sprong de vrouw plotseling overeind met een uitdrukking van doodeiyke angst op haar gezicht Ze schudde heftig haar hoofd en uitte een stroom van woorden, waarvan Honor er maar één van verstond de naam van de plaats waar ze heen gingen. Rahutu! Het scheen dat die naam de een of andere duistere beteekenis had. De vrouw herhaalde het woord steeds maar weer met een heftigheid, die Honor angst aanjoeg en een oogenblik later kwam de hoofdman met twee van de dragers haastig de hut binnen- loopen. Hy richtte het woord tot Fatuma en hoewel Honor er geen woord van verstond, zcl de uitdrukking van angst ln de oogen van Fatuma haar genoeg. En terwyi de vrouw den hoofdman heftig en opgewonden antwoord gaf, kwam dezelfde uitdrukking van angst te voorschyn ln de oogen van den hoofdman, terwyl op de ge zichten van de dragers achter hem doode- lijke ontzetting te lezen stond. Fatuma praatte door, heftig gebarend, de andere vielen in, meer dragers kwamen aanloopen en het geschreeuw wera steteds luider, toen klonk plotseling Mannering's stem. Wat heeft al dat lawaai te beteekenen? Ze draalde zich naar hem om en vertelde hem wat ze ervan begrepen had. Mannering uitte een vloek en beval de mannen op woedenden toon om weg te gaan; en ze gingen, gewend als ze waren te ge hoorzamen. Maar Fatuma ging voort met haar heftige protesten; hoewel Mannering haar toesnauwde te zwygen en weer ving Honor het woord Rahutu op. Toen ge beurde iets ongeloofïyks: plotseling hief de man zyn hand op en sloeg Fatuma op haar mond. De vrouw deinsde verschrikt achteruit, terwyl Honor met vlammende oogen tusschen Mannering en haar ging staan. Ellendeling! riep ze uit, Lafaard! Bah, om een vrouw te slaan! Maar haar verontwoordiging scheen hem niet te raken: hy staarde met woedende oogen naar Fatuma, die weer in elkaar ge doken op den grond zat, toen draaide hy zich om en zijn oogen ontmoetten een ondeelbaar oogenblik die van Honor. Wat ze zag deed Honor ontzet een stap achteruit doen er lag een uitdrukking van wilde woede in, die niet normaal was, een flikkering van krank zinnigheid. Ze bleef staan, sprakeloos van angst, terwyl Mannering de hut langzaam verliet Anderhalf uur later was alles Ingepakt en de dragers stonden met opstandige gezichten ln een ry te wachten op een teeken van ver trek. Uit Rimlngton'» tent, die blijkbaar achter gelaten zou worden, kwam Mannering t» voorschyn. Hy monsterde de drager» met een vluchtigen blik en Inspecteerde de geïmpro viseerde draagbaren, één voor Honor en één voor hemzelf, toen gaf hy den hoofdman een bevel, die het weer herhaalde tegen de drager% die hun lasten ophieven terwyl Mannering on zeker op zyn draagstoel toeliep. Terwijl hy er zich op uitstrekte, riep hy korti Voorwaarts! Op dat oogenblik ving Honor een geluid op, dat uit een van de hutten kwam en ze keek haastig om zich heen. Fatuma was niet in d» ry. Wacht eens! riep ze bevelend. Wat... begon Mannarlng, maar ze Uet hem niet uitspreken. Die arme vrouw, we kunnen haar niet achterlaten. Ze moet met ons meegaan. Een uitroep van woede kwam van Manne ring's lippen, maar Honor luisterde niet en liep haastig naar de hut. Fatuma zat ln haar gewone houding, heen en weer wiegend ln wanhopige smart. Het meisje bukte zich over haar heen en raakte haar even aan Fatuma we gaan weg. Je moet mee komen. Je kunt hier niet achterbiyven. De vrouw moest hebben verstaan wat ze zei, maar ze bewoog zich niet en Honor zag dat ze in een soort apatische onverschilligheid ver vallen was, die vaker voorkomt by zwarte ras sen en die dikwijls de voorloop, r is van den dood. Ze pakte de vrouw onder de armen en probeerde haar op te richten, ln de hoop haar op die manier uit haar verdooving te wekken. Toen klonken onzekere stappen achter haar en Mannering's stem, dik en heesch. riep on geduldig: Laat die vrouw toch als ze... Honor zag hem recht ln de oogen. Als Jo haar hier ach er laat biyf ik by haar. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1