Amsterdamsche Brieven. Modepraatje •3AG. 4 ZATERDAG 18 JANUARI 1936 VKK 1784 1787 JUTTEKT» DE BLOUSE. VKK 1788. Verschillende weefsels zjjn geschikt om deze blouse te maken .zoowel fluweel als effen of bedrukte crêpe de chine, satin of kunstzijde. Het model heeft een voor- en achterstuk, waarop de raglanmouwen ge stikt worden, die ruim zijn aan de pols en met een smalle manchet wordei afge werkt. De hals is hoog gesloten, heeft een split midden voor en een ruime volantkraag, die aan dé rugzijde zeer smal i Indien de blouse van fluweel wordt gemaakt, is het gewenscht dit tegen te voeren met zijde. Op de volant wordt een platte strik aan gebracht, die echter ook door een clips vervangen kan worden. Patronen in de maten 42, 44 en 46 ver krijgbaar voor 0.35. De rokken. Het eerste model (VKK 1785) is van effen wollen stof gemaakt en heeft tot op NACHTKLEEDING VOOR ZUSJE EN BROERTJE. VKK 1786. Zoo'n heerlijke warm- nachtjapon, die tot de enkels reikt, kan van effen of zacht gekleurd flanel gemaakt worden. Het mo del is eenvoudig heeft een breede pas met smal omliggend boordje, die met een opge stikt beleg sluit. Lange mouwtjes, waarvan de ruimte over. een sma- bandje wordt ver deeld. De ruimte van de nachtjapon wordt over de breedte van de pas verdeeld. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 46 jaar 0.30. Broertjes hansop. (VKK 1787). De kleine jongen moet ook een warm nachtpakje hebber, en een hansop lijkt ons voor zoo'n woelwater zeer geschikt. Effen, zacht gekleurd flanel wordt hier voor gebruikt. Het geheel lijkt veel op zusjes nachtjapon en is eveneens aan een pas gezet, die met een split met belegstuk sluit. Het achterdeel bestaat uit een op den rug geknoop broekje. Patronen voor jongens van 24 jaar k 0.30. kniehoogte opgestikte plooien en een rechte achterbaan, waar eenige naadjes in worden aangebracht, die naar den zoom toe tot nlöts uitloopen, waardoor een mooiere cotlpe wordt verkregen. Het tweede model (VKK 1784) is van tweed, een vischgraat. diagonale stof ge maakt en is vr(j nauw, zooda. een deel van de naad openvalt, ter verkrijging van de noodige bewegingsvrijheid. Men heeft hier een breede en een smalle baan, waaraan uitnaadjea gemaakt wor den. Patronen verkrijgbaar in de maten 42, 44 en 46 k 0.35. JAPON VAN EFFEN FLUWEEL. VKK 1778. Fluweel ia de groote mode en als wij nu toch een andere japon gaan maken,.Waar om zullen wjj onze keus dan niet eens op dit flatteuse materiaal laten vallen? Na tuurlijk krijgt men ook een mooie japon, Indien de voorkeur wordt gegeven aan siof, temeer daar het model zoo Duitengewoon goed kleedt. In het laatste geval is echter een shawlkraag en afhangende slippen van fluweel wel aan te bevelen. Het voorstuk van het lijfje heeft een aan- geknipte punt, die zich tot den rok voort zet en wordt met de kleine zijstukjès, die ingehaald worden, verbonden. Rug uit 1 deel evenals de achterbaan, waar aan beide zijkanten ultnaadjes worden aangebracht. Knoopgarneering. Patronen verkrijgbaar in de maten 42, 44 en 46 k 0.58. «STRIJD" TEGEN HET ANALPHABETISME. Het Chineesche ministerie van Onder wijs heeft zoo juist een verslag over schoolkwesties gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat er in China niet minder dan 134.000 leeraren zijn, die aan 1.298.000 volwassen analphabaten de kunst van lezen en schnj ven moeten bijbrengen. De bezoldiging van deze leerkrachten „verslindt" onge veer 2 millioen Chineesche dollars of 1 mlllioen gulden. 1 millioen gulden voor onderwijzers deze som wekt verbazing door haar hoog te. Echter... 134.000 leeraren?? Volgens de rekening van Bartjes verdient elke leeraar dan 7.50 gulden per jaar, dus ongeveer zestig cent per maand! Veel is dat niet „Hij zei, dat m'n mond als een rozeknop was" „Maar, lieve, rozeknoppen zijn altijd ge sloten". EEN SANATORIUM VOOR PARELS! Een parel is een hoogst gevoelig sie raad, zooals reeds menigeen, vooral de be zitster van een parelhalssnoer zal hebben ontdekt. Parels reageeren zeer snel op ziekten van verschillende soort. Dofglan zende parels b.v. wijzen op een zekere ongezondheid van de draagster. Parels, waarop zich vlekken vertoonen, wijzen eveneens op ongezondheid. Te Londen is onlangs een sanatorium voor zieke parels geopend, hetwelk tot nog toe geen gebrek heeft aan patiënten. De specialisten, die aan dit sanatorium wer ken, zijn grondige kenners van alle soor ten parels. Vóór de behandeling begint, dient de eigenares der „zieke parels" slechts te vertellen, welke badzeep zij gebruikt, welke poeder zij bezit en welke schoon heidsmiddelen zij verder aanwendt, daar deze dingen zeer belangrijk zijn bij een grondig onderzoek. „Vetzuchtige" parels worden ln baden gelegd. Doffe parels ondergaan nieuwe glanzing. „Vlekkerige" ParelI etQ dergaan een behandeling met ultraJ!, ?n" bestralingen, enz. enz. Zij nog 'e-t« dat „rheumatische" parels op dezetfd nier worden behandeld als rheumatw' menschenl acl8che De politieke sigarenwinkel. In een vorigen brief hadden wij het o.a. over verschillende zaken in de Kalver- straat, die den zwaren strijd tegen den nood der tijden niet hadden kunnen vol houden en tot sluiting hadden moeten overgaan. Helaas zijn er, helaas, te vele dan dat wij ze allemaal hadden kunnen opnoemen. En bjj die ongenoemde was ook een sigarenwinkel, vooraan in de Kalver- straat (dat is dus bij den Dam), tegen over de American Lunchroom. Maar ziet: de ouderwetsche winkelpui werd gemoderniseerd, de zaak werd verder naar achter doprgetrokken en er kwam weer een sigarenwinkel in, die blijkbaar meende gegronde hoop te mogen koesteren om beter te slagen dan zijn voorganger van jaren her. Maar is dit tenslotte wel een sigaren winkel in den eigenlijken zin des woords? Of is dit niet veel meer (spreek uit: „uit sluitend"!) een tamelijk zinnelooze propa ganda, die vermoedelijk geen sterveling van meening zal doen veranderen? En wie daardoor wel van meening mocht ver anderen, is toch zeker geen knip voor zijn politiek en neus waard! Deze winkel heet namelijk „De Drie hoek", is versierd met het bekende drie kantige embleem van onze Nederlandsche fascisten en heeft in zijn étalage een groot conterfeitsel staan van onzen Holland- schen „Führer", ir. A- A. Mussert, het welk vriendelijk glimlachend door de mooie spiegelruiten kijkt naar de vaak opge wonden volksmenigten, die zich daarvoor verdringen. Dat laatste nu moesten genoemde volks menigten juist niet doen! Negeerde men het geval, dan ging het laatste restje propagandistische waarde verloren, terwijl men nu voordeelen voor den nieuwen Heilstaat schijnt te verwachten van .de relletjes en" dë, voor hèTovërgrooté 'meeren™ deel uiterst verwarde politieke discussies waartoe deze „sigarenwinkel" aanleiding geeft. Of zou er een diepere symbolische bedoeling achter zitten en zou men er mee te kennen willen geven, dat de uiteindelijke bestemming van een sigaar als van de bedoelingen der Nationaal Socialistische Beweging tenslotte is om in rook te ver vliegen? Afgaande op de uitlatingen die wij van die zijde hebben mogen vernemen durven wij echter een dergelijk inzicht niet te verwachten. Gelukkig beginnen de samenscholingen ter plaatse de laatste dagen wat minder te worden, maar in 't begin had de politie er de handen vol aan. Waren de N.S.B.'ers zelf maar weggebleven, dan zou het nog wel losgeloopen zijn. Maar die waren óf ook nieuwsgierig, óf tuk oo een relletje, dat dan ook niet lang op zich liet wachten. Na de gebruikelijke inleiding van op windende. en uiterst onvruchtbare. gesprekken, vlogen de tegenstanders elkaar al spoedig in de haren, met het gevolg, dat de politie met den gummistok krachtdadig tot doorloopen moest aan manen en zelfs de motorpolitie er aan te pas moest komen. En natüurlijk ontbrak ook het gebruike contingent opgeschoten jongens niet, dat men overal vinden kan waar „wat te doen" Is en dat het voor namelijk om het relletje begrepen heeft en op het hinderen van de politie. Doch. alles went en zoo is ook hier de publieke belangstelling al aan het tanen, al gelooven wij wel dat dit perceel zijn spiegelruiten extra hoog zal hebben moeten verzekeren. In iéder geval heeft de hoofd stad thans het allernieuwste op staat kundig-propagandistisch gebied: de poli tieke sigarenwinkel. Het is alleen maar te hopen, dat andere politieke richtingen, die, hadden zii dit „novum" in onze voor naamste winkelstraat verwekt daarover ook te dezer plaatse een even slechte aan- teekening zouden hebben gekregen!, dit slechte voorbeeld niet zullen navolgen. Wü spreken ons als eenvoudig kroniek schrijver noch voor den een, noch tegen den ander, of omgekeerd, uit als wij hier direct op laten volgen een pluim voor de Amsterdamsche federatie der S.D.A.P. naar aanleiding van de ..monster-vergade ring" die zjj j.1. Maandagavond in de groote zaal van de nieuwe Markthallen belegde, ter pronagandeering van het „Plan van den Arbeid". De voortreffewke orennisatie van deze nropaganda actie valt zonder meer te prijzen. Ontruimde kerken De vorming van een „city", van wijk, in het centrum van Amster^T begonnen toen de tabakkers de Nes het oude bolwerk van het nachtvertier' ook wel eens nacht-...e-etw dat eens nacht-...getier werd'' „innamen". Daarop volgde de ontrmmuT der grachten als woonwijk en vele *n! niet de meeste der statige, oude nat!° ciërs-huizen aldaar zijn thans verdiepte" of Iokaals-gewijze als kantoren in gebruiif Men mag dat jammer vinden, maar valt niets aan te veranderen. er Na den oorlog volgde toen, mede gevolg van den uiterste nijpend geworden woningnood (waardoor zelfs menig huwe lijk moest worden uitgesteld) de sprong/ gewijze uitbreiding der stad. Daarbij denkt men dan in de eerste plaats aan de vol- tooiïng van het zoogenaamde „Plan Zuid" Maar men verUeze daarbij toch ook vooral niet het, weliswaar door den gemiddelden Amsterdammer weinig bezochte, maar tenslotte een ware stad op zichzelf ge. worden „Noord" (d.i. dus de overkant van het IJ) niet uit het oog. Om dan van de eveneens zeer groote uitbreidingen in West en ook in Oost nog maar te zwijgen. Het aantal menschen, dat inderdaad woont in het aloude centrum is daardoor echter zeer verminderd en waar ook in de nieuwe buurten kerken werden gebouwd, is daarvan weer het gevolg geweest, dat het bezoek aan de Godshuizen in de binnenstad aanzienlijk minder werd. Zoo werd b.v. de Hervormde Oude Zijds Kapel (aan den O.Z. Achterburgwal) tijdens den oorlog al gesloten. De Sint Catherina Kerk aan het Singel (tusschen Spui en Heiligenweg) volgde en wordt nu alleen nog voor het houden van tentoon stellingen gebruikt. De prachtige Zulder- kerk staat eveneens al sedert jaren leeg en er is zelfs een paar jaar geleden sprake van géweesr óm~ér"ëèn" grööte garagjë'van te maken. De (ronde) Luthersche Kerk met zijn mooi groen dak, aan het Singel, dicht bij den Haarlemmerdijk, staat ook al zoowat anderhalf jaar verlaten en dan zijn er nog de aan niet Amsterdammers minder bekende Augustijnenkerk aan het Rusland (bij den O. Z. Achterburgwal) en de Jezuiten-kerk en „De Zaayer", beide aan de Keizersgracht. En nu blijkt dat het de Ned Israëli- tiesche Gemeente in de hoofdstad al niet beter gaat en dat er van de 650 zit plaatsen in de Nieuwe Synagoge niet meer dan ruim honderd verhuurd zijn, zoodat het Kerkbestuur reeds te kennen heeft gegeven, om, gezien de vele uitgaven, „U onze meening niet te mogen onthouden, dat de omstandigheden niet toelaten deze synagoge in den huidigen vorm na het komende (Joodsche) nieuwjaar (17 en 18 18 September) te bestendigen"... Ook het feit, dat Amsterdam nog altjjd een zeer druk bevolkte Jodenbuurt heeft zal dus waarschijnlijk niet kunnen ver hinderen dat dit jaar nog de Nieuwe Synagoge (die van 1730 dateert) juist als zoovele kerkgebouwen der Christenen reeds, zal komen leeg te staan. Het staartje van het nitver- koopsmuisje. De vorige week merkten w\j op, dat d« politie voorloopig nogal coulant was tegen over de velen die, vaak onbewust zondigden tegen de bepalingen der nieuwe wet op de uitverkoopen. Dat die coulance echter niet eindeloos was, bleek deze week voor den kantonrechter, toen daar een fiksch aantal winkeliers terecht ston den, die zich niet aan net ten aanzien van de opschriften bepaalde hadden gehouden. De eisch (de uitspraak volgt pas aan' staande week en zal daar wel niet vee van afwijken) luidde in alle gevallen gulden boete of 10 dagen hechtenis. B was bijvoorbeeld Iemand bij, die geen u> verkoop, maar een „snelverkoop" nonceerd had.. Een anaere snoodaard een biljet aangebracht: „De wet veri ons wel om uit te verkoopen, maar bied' hele' UllO WCI t/IU Ulb V W nv/v^v") ons niet om al onze a/.ikelen tegen spo prijzen van de hand te doen"... Weer ander had bfl zijn aankondiging gezet' hij verkocht „wegens geldgebrek" en dé.t bleek niet te mogen... ^,1 „Dan moet u me maar eens vier^®. I wat er wél en wat er niét mag", Pr0... I teerde de verontwaardigde wink

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 20