De oorlog in Abessinië mm De Engelsche wapeningsplannen. van 't HOESTEN Jtocfa fyot 'lal tot. BINNENLAND TWEEDE BLAD Het 99ste Italiaansche legerbericht. Het bomoai dement bij Waldia Het nieuwe bombardement op een Roode Kruis- ambulance. De opstand in Godiam. Malaria teistert de Italiaansche troepen. Van het Zuidelijk front. Het Italiaansch succes aan de Ganale Doria. De Vcrdediging van Egypte Eden bepleit een krachtig samengaan der vol ven. Engelsche koning ernstig ziek. Herriot treedt af. Goebbels over de verloren Dunsche koloniën. Du.tsche pantserscnepen /roest- Or/ep -üMiiCMCts -Asthma Kinderen als communistisch propagandamiddel Nanking. Kanton en Japan. Ministers Deckers en Gelissen terug in Nederland. Rijksmiddelen in 1935 en in December. Krachtige voortzetting der sanctie-politiek bepleit. Wet op Defensiefonds. De Italiaansche overwinning in het Zuiden. Maarschalk Badoglio seint: „De veldslag aan de Ganale Doria, die 12 Januari door generaal Graziani is Ingezet, is besloten met een volledige overwinning onzer zijds. De verslagen vijand bevindt zich overal op de vlucht. Het laatste verzet van de Abes- sijnsche achterhoeden is op het geheele front overwonnen, en de troepen van ras Desta val len uit elkaar en vluchten langs de karavaan wegen naar het Noordwesten. „De vooruitgang gerekend van onze oor spronkelijke basis, bedraagt 120 km. De ver volging duurt voort en de Abessijnsche troepen bieden geen krachtigen weerstand meer. „De volmaakte samenwerking tusschen de infanterie, de tanks, de artillerie en de lucht macht heeft den tegenstander zeer ernstige verliezen bezorgd. Tot Donderdagavond toe had men 4000 dooden geteld. Reeds in de eerste dagen van den slag had men vele gevangenen gemaakt. Een groot aantal geweren, machine geweren en enkele kanonnen zijn buitgemaakt. „Onze verliezen aan Italianen zijn gering. De moed van de Italiaansche en inlandsche troepen en de doebats uit Somaliland is boven eiken lof verheven. „Cp het Eritreesche front heeft de lucht macht vijandelijke afdeelingen gebombardeerd in den sector van Tembien, bij Amba Aradam en bü '""'oram". Nadere bijzonderheden over de italiaansche overwinning. Volgens bijzonderheden, die men te Mogadis- cio ontvangen heeft over den slag aan de Ganale Doria hebben de Abessiniërs ln dezen slag voor het eerst cavalerie-aanvallen gedaan. Er werden dadelijk tanks uitgezonden om de vooruitgeschoven detachementen infanterie, die aan cavalerie-charges blootstonden, bi) te staan. Het geweer- en machinegeweervuur bracht den vijand zware verliezen toe. Dit belette de ruiters niet zich opnieuw met groote verwoed heid op de tanks te werpen, die hun echter met nieuwe zware verliezen op de vlucht dreven. Ter zelfder tijd bereikten de Italiaansche vliegtuigen de streek ten Westen van het hoofdkwartier van ras Desta en beletten het zenden van versterking door van geringe hoogte de Abessijnsche troepen met hun machinegeweren te beschieten. De Abessiniërs trokken zich in wanorde terug voor de opruk kende Italianen. Volgens een bericht uit Rome schrijft de Messaggero, dat voor dezen slag de Italiaan sche bezettingstroepen een driehoek besloegen, waarvan de top als een wig drong tusschen de troepen van Dedzjas Bene Mered in het Zuiden en die van generaal Nassiboe in het Noorden. Deze wigvorming had door beide partijen tot hun voordeel gebruikt kunnen worden. De snelle en krachtige actie van generaal Graziani heeft den toestand echter belangrijk gewijzigd. Het Italiaansche opperbevel is van nu af meester over elk initiatief. Deze actie zal on getwijfeld van belangrijken invloed blijken voor den verderen gang van de krijgsverrichtingen op het Zuid®,{ik f——1 De Üuitschers zouden opwekken „vol te houden - Rocco leider der Italiaansche Volkenbondsdelegatie. (Van onzen correspondent Stuart Emeny.) Rome, Donderdagavond. Italië zegt niets te weten van een nieuw bombardement op de Abessijnsche Roode Kruis-expeditie bij Galdai, dat op 50 mijlen ten Noorden van Dsssié aan het Noordelijk front is gelegen. Toegegeven wordt, dat Italiaansche vlieg tuigen gisteren een kamp van honderd ten ten in de buurt van Galdia hebben gebombar deerd, dat, naar men zegt, 1000 Abessijnen herbergde. Maar aangezien zich een Roode Kruis-kamp in het midden hiervan bevond, wijst Italië alle verantwoordelijkheid daar voor ai. Cp het oogenblik ziet het er niet naar uit, dat bevestiging van het bericht van een aan val op een Roode Kruis-expeditie verwacht kan worden. De Italiaansche luchtaanvallen waren gis teren gericht op een kampement ten Zuiden van Dcssié, bestaande uit 500 tenten en een andere troepenconcentratie bij Galdia. Beide aanvallen worden in het Italiaansche commu niqué van vandaag vermeld en naar men meldt, werden de aanvallen door eskaders van 20 vliegtuigen uitgevoerd, die leger kampen in het gebied van Adino bombardeer de maarschalk Badoguo meldt eveneens een overwinning aan het Zuidelijk front en vol gens hem zijn de Italianen thans 70 km in Abessinië opgetrokken. Waar zij zijn aange komen, wordt niet medegedeeld. Het is moei lijk te schatten hoeveel grondgebied is ver overd, daar de Italianen vóór het binnen komen van dit bericht Adino, 60 km van Dclo, zeiden te hebben veroverd. De Italiaansche belangstelling strekt zich tot Duitschland uit en van officieele zijde verspreidt men geruchten over de aankomst van Duitsche goederen, die voorzien zijn van een briefje met de woorden: „Houdt vol, Wij staan aan jullie zijde". Deze berichten gaan van mond tot mond, terwijl geen enkele Italiaan durft beweren, dat hy deze briefjes heeft gezien, ^e Italianen kijken thans met spanning uit haar den Volkenbond en vragen zich af, wat ^Ir. Eden zal doen. In Italiaansche officieele kringen is men cr niet zeker van of een delegatie naar Ge- h-ve zal worden gezonden. Men neemt ech ter over het algemeen aan, dat Italië Maan- ao op de Volkenbondsbijeenkomst vertegen woordigd zal zijn, niet echter door den min- zamen baron Aloisi, maar door Rocco, die tot nu toe nummer twee was van de Italiaan sche delegatie. De reden voor deze verande ring wordt niet onthuld. Italië's antwoord op het Zweedsche protest is in voorbereiding en zal volgens de offi cieele mededeelingen vermoedelijk „spoedig" worden overhandigd. Verscheidene dooden en gewonden. Reuter meldt nader over het bombarde ment van een Roode Kruis-afd., door Ita liaansche vliegers, waarvan wij onder „Laatste Berichten" in ons vorig nummer nog een bericht opnamen, dat de ambulance zich bevindt te Waldia, halverwege Dessié en het Asjjangi-meer en onder bevel staat van den Engelschen majoor Burgoyne. De ambu lance stond bloot aan een hevig bombarde ment, dat langer dan een uur duurde. Ma joor Burgoyne is ongedeerd gebleven, maar men telt 14 dooden en 35 gewonden, vooral vrouwen, grijsaards en kinderen uit de be volking van Waldia, waar de brandbommen hun werk deden, dat door een hevigen wind werd aangewakkerd. Öp het terrein van de ambulance werd de tent van majoor Burgoyne vernield, zijn instrumenten en genees- en verbandmiddelen verbrandden. De tent was duidelijk met een Rood Kruis gekenmerkt. Een Britsche ambulance is Woensdagnacht nog naar Waldia weggezonden, direct na ont vangst van een telegram van Burgoyne, dat melding maakte van het bombardement en besloot met de woorden: „Schudt Genève wakker. Het is duidelijk, dat de Italianen van het Roode Kruis hun speciale doel maken." Majoor Burgoyne is in November te Addis Abeba aangekomen en bood den negus zijn diensten aan, die hem het commando gaf over een trein van 100 muildieren met Roode Kruis-uitrusting. Niettegenstaande zyn 60-jarigen leeftijd trok de majoor te voet van Addis Abeba naar Dessie, een weg van 300 mijl. Burgoyne was belast met de leiding van een depot van de ambulance, aan welker hoofd de Oostenrijker Schuppler staat met de Iersche doctoren Brophil en Hickey als assi stenten, en welke ambulance zich thans ten Noorden van Waldia bevindt. Omtrent het bombardement wordt verder nog gemeld, dat Waldia een plaatsje is van 1000 inwoners. Het bombardement geschiedde tusschen half elf en half twaalf door drie Caproni-vliegtuigen. Op het terrein van het hospitaal vielen een aantal brandbommen en zes luchttorpedo's van 150 kilo's De helft van het plaatsje is verbrand. De regeering te Addis Abeba en de buitenlanders aldaar protesteeren tegen dit bombardement van een open plaats. Van Italiaansche zijde toont men plotseling een zeer groote belangstelling voor den op stand in Godjam, die, zooals men weet, al eenige weken aan den gang is en de regee ring te Addis Abeba Inderdaad moeilijkheden bezorgt Van Italiaanschen kant nu laat men net voorkomen, alsof deze moeilijkheden nog veel grooter zijn dan de Abessiniërs willen toegeven. Zoo meldt Reuter van het Italiaansche front in Tigré: „Naar hier vernomen wordt, zou de opstand in Godjam het karakter van een revolutie hebben aangenomen. De opstandelingen zou den de regeeringstroepen een nederlaag heb ben toegebracht bij Debra Marcos, de hoofd stad van het district. De opstand is gevaar lijk, aangezien hij woedt in den rug van de Abessijnsche troepen aan het Noordelijk front waardoor de situatie in het Noord-Westen zeer gevaarlijk wordt, temeer daar de trouw van ras Ailoe Burroe, het stamhoofd van noorde lijk Amhara twijfelachtig is. „Hoewel in dit gebied geen enkele slag is geleverd, bestaat toch de mogelijkheid, dat de toestand hier voor de Abessijnsche troepen onhoudbaar wordt". Onverdraagelijke hitte. - Oneenigheid tusschen zwarthemden en inheemsche troepen. (Van onzen correspondent Stuart Emeny.) Dessié, Vrijdagavond. Hoewel de Italianen zeggen in het Zuiden een overwinning te hebben behaald, is het offensief, dat zij van plan waren in het district Sidamo te ondernemen, uitgesteld. De reden daarvoor ligt o.a. in de ondraag lijke hitte, de heerschende malaria en het ge brek aan voldoende voedselvoorraden. 3000 man Italiaansche blanke troepen, die in een reusachtig door versterkingen om geven legerkamp ten Zuiden van Dolo zijn ondergebracht, worden, naar men mededeelt, hevig door malaria geteisterd; terwijl de Italiaansche Somali-troepen zoowel aan mala ria als aan voedselgebrek lijden. De onder linge verhouding tusschen de betrekkelijk goedgevoede Italianen en de half uitgehonger de Inheemsche troepen, Is naar men mededeelt, ondraaglijk gespannen. Een Europeaan, die juist dit district heeft bezocht, beschrijft het als een „tropische hel". De hitte is er volgens hem erger dan in het gloeiend heete Dzjiboeti, de haven in Fransch Somaliland. Naar men zegt, sterven bij de Somali- troepen iedere week 5 op de 100 man. De dertienjarige prins Makonnen, de jongste zoon van den keizer, heeft thans zijn verblijf aan het front geëindigd. Negen weken lang heeft hij zijn vader weten te vermurwen hem niet van het Noordelijk front weg te sturen. Thans heeft de Keizer hem echter resoluut een verder verblijf aan het front verboden met het oog op het gevaar voor gasbommen. De jongen stapte daarop vanochtend, ge kleed in een zwart jasje met gestreepten broek, in een vliegmachine met bestemming Addis Abeba. Hij kon zijn tranen slechts met moeite bedwingen. Bij zijn aankomst te Addis Abeba werd hij door de bevolking ontvangen, alsof hij een overwinnende held was. De Abessijnsche lezing van de gevech ten bij Dolo. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat de be richten over een groote overwinning der Ita lianen op ras Desta daar niet bevestigd wor den. Men verklaart, dat het wel mogelijk is, in verband met de moeilijkheden voor de ravi tailleering van ras Desta, dat hij zijn troepen wat terug heeft getrokken, doch dan zonder een nederlaag te hebben geleden. Maarschalk Badoglio seint: „De veldslag aan de Ganale Doria is bezig op een volledig succes van onze wapens uit te loopen. Onze troepen zijn vooruitgerukt op een front ter diepte van meer dan 70 K. M., overal het hardnekkig verzet van den tegen stander brekende. „Sterke achterhoeden van den vijand, ver borgen in holen, trachten tevergeefs onze ver volging te vertragen. De vijandelijke verlie zen, die zwaar zijn, kunnen pas later precies woraen vastgesteld. „De luchtmacht uit Somaliland heeft samen trekkingen van vijanden bjj Dagaboer en Sasa Baneh gebombardeerd ln een levendige sa menwerking met onze troepen by hun actie. „Op het Eritreesche front heeft de lucht macht kampementen en verzamelingen van gewapenden in de streek van Audinox gebom bardeerd, waarbij duidelijk resultaten vielen waar te nemen." BIJBELS VOOR DE SOLDATEN VAN BEIDE PARTIJEN. Sedert het uitbreken van den Italiaansch- Abessijnschen oorlog heeft het Britsche bij belgenootschap ruim 5000 bijbels aan de Abessijnsche soldaten verstrekt. Deze bijbels z(jn in vjjf verschillende talen gedrukt en worden gratis aan de soldaten uitgereikt. Ook aan de Italiaansche soldaten te Port Said is eenzelfde uitdeeling gehouden. Een bestuurslid van het bijbelgenootschap zeide: In geval van oorlog kiezen wij geen partij, maar deelen wij zooveel bijbels uit, als wij kunnen. De Petit Parisien publiceert het volgende telegram uit Kaïro: Nadat de vorige week 20.000 Britsche sol daten hier waren aangekomen, deelen de autoriteiten thans mede, dat een brigade in fanterie onder commando van generaal- majoor Howard, aan wal is gegaan. Sinds de concentratie van Italiaansche troepen in Libye worden de uitgebreide verdedigings werken krachtig voortgezet. Het totale aan tal Britsche troepen in Egypte moet thans 75.000 man bedragen. De garnizoenen in den Soedan worden ge regeld versterkt met manschappen en mo dern materiaal. Volgens ingewijde kringen zouden deze maatregelen het volgende be oogen. 1. Engeland in staat te stellen het hoofd te bieden aan eiken mogelijken aanval op Egypte en den Soedan. 2. Aan de Britsche regeering de middelen te verschaffen om een Engelsch-Egyptische militaire overeenkomst te sluiten, welke on ontbeerlijk is voor de veiligheid der verbin dingen te land en ter zee, die van vitaal be lang zijn voor het Britsche Rijk. De voorbereidende werkzaamheden voor het nieuwe wapeningsprogramma, dat vol gens de „Daily Telegraph" vele millioenen pond sterling extra zal vereischen, moeten reeds tamelijk ver zijn gevorderd. Het nieuwe programma zal volgens de bladen de volgende punten behelzen: 1. Een vergaande modernisatie en mecha nisatie, gepaard gaande met een hooger aan tal beroeps-troepen. 2. Een nieuwe groote uitbreiding van de luchtmacht. 3. Een groot vijfjarig programma voor de Britsche vloot, o. a. behelzende den aanbouw van ten minste zeventig nieuwe kruisers. Naar de „Daily Telegraph" meldt, zal de Britsche vloot, door het nieuwe programma, in staat gesteld worden, alle scheepsklassen te brengen op de volledige sterkte, die bij verdrag geoorloofd is. In de klasse der krui sers zal Engeland zelfs de grenzen van het verdrag van Londen, dat aan het einde van dit jaar afloopt, dat 50 kruisers voor Enge land vaststelde, overschrijden. 4. Een gelijkschakeling en nauwere samen werking tusschen alle legereenheden van het Britsche wereldrijk, onder leiding van de com missie voor de nationale verdediging. 5. Modernisatie en uitbreiding van de versterking dei. strategische punten, zooals Malta en Singapore. Met een krachüg pleidooi voor de verwezen lijking der collectieve veiligheid heeft minister Eden gisterenavond aan een diner in zijn kies district Warwisk zijn eerste openbare ver klaring afgelegd na zijn benoeming tot minis ter van Buitenlandsche Zaken. Twee essentieele punten stelde hij hierbij op den voorgrond: ten eerste, dat niet mag worden toegestaan, dat agressie succes heeft en ten tweede, dat de leden van den Volken bond ln gemeenschappelijke samenwerking zoo sterk en zoo eendrachtig moeten zijn, dat zjj het duidelijk maken, dat vredelievende onderhandelingen, niet alleen den besten, maar ook den eenigen weg vormen, die met succes kan worden gevolgd, om ontevreden heid uit den weg te ruimen. Gisterenavond laat is door het Sandring- ham-paleis het volgende bulletin uitgegeven, dat onderteekend was door drie geneesheeren, o.w. lord Dawsonof Penn: „De aandoening van de luchtpijpen, waar aan de koning lijdt, is niet van ernstigen aard, doch er hebben zich verschijnselen van hart zwakte voorgedaan, welke aanleiding dienen te geven tot eenige ongerustheid." KONING GEOKGK. Later op den avond hebben de doktoren van den Koning, Lord Dawson of Penn en Sir 1 Frederic Williams, den Koning zuurstof toe gediend. Lord Dawson of Penn heeft den nacht in het paleis doorgebracht, evenals de derde arts Sir Stanley Hewett. Volgens de Daily Tele graph is de toediening van zuurstof een voor zorgsmaatregel die wel meer wordt toegepast ingeval van aandoeningen van ademhalings organen, teneinde de ademhaling te verlichten. Om 1 uur werd uit Sandringham gemeld, dat t de Koning rustig sliep. Binnen de 48 uur. De reeds Donderdag in omloop zijnde ge ruchten over een aanstaand aftreden van Herriot als minister van staat worden eerder bevestigd dan menigeen kon vermoeden. Her riot zelf heeft gisteren machtiging gegeven tot publicatie van de mededeeling, dat hij binnen 48 uur de regeering zal verlaten. Zooals gemeld wil Herriot zich voorberei den op de komende verkiezingscampagne. Herriot zal aftreden na den terugkeer van Laval uit Genève. Herriot heeft Laval mededeeling gedaan van zijn voornemen heen te gaan als minister. Evenwel zijn Laval eD Herriot overeengekomen, dal de laatste eerst zal aftreden wanneer Laval uit Genève is teruggekeerd. Deze afspraak is gemaakt om een minister crisis te vermijden en om Laval niet te hin deren tijdens de vergadering van den Volken bondsraad. Gisteravond heeft minister Goebbels in de Deutschlandhalle in Berlijn voor meer dan 20,000 nationaal-socialisten uit den gouw Groot-Berlijn een rede gehouden. In deze rede heeft Goebbels naar Reuter meldt o.a. gezegd: Wy zyn een arm volk, w'y hebben geen koloniën, geen grondstoffen. Maar tot de andere volken moeten wy zeggen, dat het uur zal slaan, waarop wy onze kolo niën terug zullen vragen. Het is niet rechtvaardig, dat wij in een arm land leven, terwijl de rest van de wereld in overvloed baadt. Anderen hebben geen behoefte aan de ko loniën, die zij ons hebben afgenomen. Wp wenschen neutraal te blijven, doch wij begrij pen dat een land als Italië moet leven. Het is gevaarlijk voor de wereld aan der- gelijke vragen niet te voldoen, want eens zal de bom barsten. Italiaansche vliegers geïnterneerd in den Soedan. Drie dagen geleden s een Italiaansch mili tair vliegtuig met vier inzittenden verdwaald en in den Soedan geland. De Britsche regeering heett thans aan de Italiaansche meegedeeld, dat de inzittenden zullen worden geïnterneerd overeenkomstig de neutraliteitsbepalingen van de conventie van Den Haag van 1923. De bemanning van het bombardementsvlieg tuig is overgebracht naar Port Soedan, waar zij op last der regeering voor den duur der vijandelijkheden zullen mosten blijven. De Duitsche marine beschikt, naar men weet, thans over drie „slagschepen in zak formaat", gelijk de Engelschen de kruisers van 10.000 ton (de Deutschland, de Admiral Scheer en de Admiral Graf Spree) noemen. Er zijn thans nog twee pantserschepen in aanbouw, het eene zal binnen de perken van het verdrag van Versailles blijven het wordt er ook een van 10,000 ton het an dere zal een slagschip van 26000 ton zyn. Als het klaar is zal er een zusterschip, ook van 26000 ton op stapel worden gezet. DE STCRMER VERSCHIJNT NOG. Een lezer zendt aan de Nw. Rott. Crt. de ln Januari verschenen nummers van Der Stlirmer toe. Wy zien daarin dat het week blad nog steeds te Neurenberg verschynt, ierwyi Julius Streicher ln den kop van het blad als uitgever wordt geneomd. Ook de Inhoud van Der Stürmer is gelyk gebleven. De door ons vermelde berichten over ver koop van het blad en matiging van den in houd, in dien zin, dat het met Januari zou verschijnen als orgaan van het „Rasspoliti- sche Amt" blgken dus niet juist te zijn ge weest. Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los sen en om hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bi|» AXKEB'S fV^höoqcie werking jrlaaqdepnjzenjl *?Scent] 25. Naar D.N.B. uit Madrid meldt, heerscht daar groote verontwaardiging over het ge drag van de communistische roode hulp, die de weeskinderen van de October-revolutie ln Asturie over heel Spanje heeft uitgestuurd om propaganda te maken. Volgens het blad Ya gebruikt de commu nistische roode hulp voor revolutlonnair-com- munlstische propaganda de kindeten van leden, die hen hiervoor beschikbaar stellen. ALOISI NAAR GENÈVE. Geiyk eergisteren reeds verluidde, zal Italië deelnemen aan de zittingen van den Volken bondsraad, die 30 Januari as. voor een ge wone zitting byeenkomt. De Italiaansche ge delegeerde, baron Aloisi, zal vanavond naar Genève vertrekken. Nanking en Kanton verzoend? Uit Singapore wordt gemeld, dat de regee ringen van Nanking en Kanton elkaar nauwe samenwerking hebben beloofd wat be treft de actie van China tegen Japan. Dit besluit tot samenwerking werd genomen in een bespreking te Singapore, aan boord van een Italiaansch schip de Victoria ge- h-uden door Hoe Hanmin, den ouden leider van de Kwomintang, die een invloedryk- ste Chineesche politici is, en een vertrou wensman van Tsjiang Kai-sjek. De oude veete tusschen Hoe Han-min en Tsjiang Kai-sjek, die in 1931 byna geleld had tot een burgeroorlog tusschen Nanking en Kanton werd op de byeenkomst te Sin gapore geliquideerd. Met den trein van 10.01 aan het station van de staatsspoor, zyn dr. Deckers. de minister van landbouw en visscüeryen, en prof. Gelissen, de minister van handel, nijverheid en scheep vaart, Donderdagavond van hun reis in het buitenland in Den Haag teruggekeerd. Dr. Deckers vertelde o.m.: Wat den eigenlijken crisis van den landbouw aangaat, houdt Polen er een ander systeem op na dan ons land. In tegenstelling met den directen steun die hier op den voorgrond staat, wordt er in Polen steun verleend door heffingen op den invoer van buitenlandsche producten. De minister bleek in dit stelsel een zekere bekoring te zien, n.1. deze bekoring, dat het eenvoudiger toegepast kan worden dan ons stelsel van directen steun, maar hij had er zich tegeiykertyd rekenschep van ge geven, dat wat voor Polen geldt, daarom voor ons land nog maar niet zonder meer geacht behoeft te worden. De toestanden ln den Nederlandschen landbouw zijn n.1. veel ge compliceerder dan die in den Poolschen. „Overige Middelen" in 1935 blyven bqna 32 millioen bjj de raming ten achter. De opbrengst der Ryksmiddelen in Decem ber 1935 bedroeg 31.387.85 of bijna 2 mil lioen minder dan de raming en evenveel min der als het vorige jaar. In het geheele jaar 1935 bedroeg de op brengst der „Overige Middelen" 366. 4 mil lioen of circa 7.1 millioen meer dan in 1934, doch zij bleef niet minder dan 31.7 millioen beneden de raming. Op eind December was in totaal 99.4 mil lioen netto aan directe belastingen, geheven ten bate des Rijks, op kohier gebracht tegen 91.1 millioen op 31 December 1934. DE RADIOREDE VAN PRINSES JULLANA. Doorzending naar Indië. De radio-rede, welke Prinses Juliana Dins dagavond om 8.30 voor beide zenders zal uit spreken voor het comité „De Kunst in Nood", zal op gramofoonplaten worden opgenomen en vervolgens Donderdag om 14.35 uur Am- sterdamsche tyd (21.45 uur Midden Java tijd) door de Phohi onverkort naar Indië worden doorgezonden. IJE KONINGIN BEZOEKT „AVICULTURA". De Koningin heeft gistermiddag om twaalf uur een bezoek gebracht aan de jubileumten toonstelling van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Avicultura". 18 Januari. lederen avond leest u de krant, en lederen avond vindt u er dingen in, die u niet begrypt. Nu denkt u vermoedeiyk, dat wij, journalis ten, die dingen wel begrepen, omdat wy toe vallig de dingen een halven dag eerder hebben geweten (en niet begrepen). En daarin schuilt nu juist het fatale misverstand. Zetter, nu met héél kleine: letters s.v.p.2 Wij snappen se soms ook niet. En nu heb ik net nog niets eens over de Daverende Dingen van den Dag. Weet Musso- lini hoe erg het is? Zullen Mary en Doug ooit hertrouwen? Zal Frankrijk, als puntje bij paaltje mocht komen, ooit partij kiezen tegen Italië?. Zullen de goud- en zilver gelakte na gels dit jaar tot in al onze dorpen doordrin gen? Zal het petroleum-embargo doorgaan? Zouden wij 't volgende jaar ook op het ver jaardagsfuifje op Göring's kamer worden ge vraagd? Neen, de onderwerpen van de hooge politiek laten wy nog geheel buiten beschou wing. Zelfs het kleingoed, de alierleitjes, de gemengdjes, bezorgen ons hoofdbreken. Een voorbeeld: In Louisiana heeft een vader den sport- oefenmeester van de school doodgeschoten, omdat deze zijn zoon uit het voetbalteam had verwijderd. Dat zijn van die dingen, waar je niet bij kan. U niet, wy niet, niemand. Dacht hy, dat de captain van dt ploeg nu zeggen zou: „Wij beschrijpen u volkomen. U wilde op een misstand wijzen. Uw zoon maakt morgen weer deel van het elftal uit?" Kon hij zyn doel niet met eenvoudige corruptie hebben be reikt? Beschouwt hy voetbal als belangrijk? Wilde hij zijn zoon gelukkig maken? Wilde hij hem voor het leven een voorbeeld stellen van manneiykheid, sportiviteit of rechtvaardig heidsgevoel? Had hy een vette tegen den oefenmeester Wy zullen het nooit weten. Een ander geval: „Twee Japansche vliegers zyn geland op de Russische grens en hebben tevergeefs ge tracht, een Russischen boer te ontvoeren." De eenige verklaringen, die ik hiervoor kan vinden en er zyn er minstens vijfdui zend zyn zoo fantastisch, dat ik ze zelf moeilyk au serieux kan nemen. Wilden ze hem exploiteeren in een Ja- pansch cabaret. Hielden ze hem voor Litwi- nof? Dachten ze, dat ny een vermomde En gelsche wapenfabrikant was? Hadden ze hem noodig voor een museum? Wilden ze van z'n blauwe kiel soep koken? Hadden ze ballast noodig? Widen ze zoomaar eene iemand ontvoeren? Wilden ze Russisch lee- ren? Hadden ze een Russisch gouverneur voor hun kinderen noodig? Moest hy dienen ter vervanging van een weggeloopen dienst meisje Zochten ze een echtgenoot voor een geisha? Dachten ze, dat het Roosevelt was Hadden ze iemand noodig om gras te sny- den? Om een gevaarlijke proef met dynamiet te nemen? Om vivisectie op te plegen? Om het haar voor een valschen baard te leveren Om voor filmfigurant te dienen? Hadden ze een weddenschap aangegaan om ®en Russi schen boer te ontvoeren? Hadden ze zijn plunje noodig voor een tooneelstuk op een koperen bruiloft? Dachten ze Tsjang Kal Tsjek ln hem te herkennen? Sparen Japan sche kindertjes Russische boeren op zooals de onze sigarenbandjes? Zullen we ooit de waarheid weten? Kan het ons eigenlijk wat schelen? Is het van eenig belang? Waarom tyd verspild met het schryven over welk-on- derwerp-ook Resolutie van „Volkenbond en Vrede". Het dagelijksch bestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering een resolutie aangenomen van den onderstaanden inhoud, J die aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond, den voorzitter van de Sanctie commissie, den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken, de Union te Genève en de voornaamste Volkenbondsvereenigingen is aangeboden Het dagelijksch bestuur van de „Vereeni ging voor Volkenbond en Vrede", in aanmer king nemende, dat krachtens de bepalingen van het Grondverdrag de leden van den Vol kenbond niet slechts de verplichting hebben op zich genomen om sanctiemaatregelcn to8 te passen, teneinde daden van agressie te beëindigen, doch ook om de bestaande Integriteit en de bestaande politieke onafhan kelijkheid van alle leden van den Bond te eerbiedigen en te handhaven tegen eiken buitenlandschen aanval; vaststellende, dat de voorstellen tot het be ëindigen van het conflict tusschen Abessinië en Italië, gelijk opgemaakt door de ministers Laval en Hoare, duidelyk brengen een oplos sing, die voor Italië kennelijk voordeeliger Is dan die, welke vóór den aanval door het Comité van Vijf uit den Raad werd voor gelegd, zoodat zij bij voledige aanvaarding zouden gaan geiyken op een premie voor den aanvaller en een ongewenscht precedent zou den scheppen; spreekt er zyn groote voldoening over uit, dat het ernstig gevaar, waarmede een oogen blik de Volkenbond in beginsel en doel werd bedreigd, is afgewend, doordat de Raad deze voorstellen daadwerkehjk heeft ter zyde ge- ste'd; vertrouwt, dat de leden van den Bond de sanctie-politiek krachtig zullen voortzetten, en in het algemeen vermeden zal worden alles wat het gezag van den Bond zou vermin deren. Er is verschil van meening ontstaan over de vraag of naast de 3.5 millioen, welke, Indien het wetsontwerp op het Defensie-fonds in de Tweede Kamer wordt aangenomen, jaarlijks voor rente en aflossing gedurende 20 jaar ten laste van de Defensie-begrooting gebracht zal worden, op die Begrooting ook nog het bedrag van 4 millioen zal blijven staan, dat, te beginnen met het jaar 19- voor materieelsbehoeften op dat begrootings- hoofdstuk werd uitgetrokken. Na inlichtingen van bevoegde zijde kan Al". Hbl. meedeelen, dat deze 4 millioen P de°achter ons liggende begrootingen - schouwen zijn als een tweeledigen post. Ten eerste tot inhaling van den achterstand

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5