HKLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 JANUARI 1936. Het jubileum van den dokter der armen. Laaghartige oplichting. Vonnissen in het proces Stavisky. Wat voor weer vandaag? Moeilijkheden met een hondenstaart. Zijn beide kinderen gedood. Gevaarlijke ba'dadigheid. Zware mishandeling van 3-iarig kind. Op jachtopzienepsgeschoten. De „Sch. 133" thuis. Dood door schuld. Pseudo-rechercheurs. Brutale roof. Strandingen aan de Oost- kust van Engeland Hauptmann krijgt 30 dagen uitstel van executie. Statistiek der Rijks financiën 1935. Van onze adverteerders. Wederom dijkdoorbraken in China. reeds door de administratie der spaarbank ontdekt, en ter kennis gebracht van de cen trale recherche te Amsterdam, die een uit' gebreid onderzoek instelde. Tijdens dit onder zoek is ook het tweede fraude-geval ontdekt en een en ander heeft er toe geleld, dat de vijf met deze zaken betrokken personen door de recherche zijn aangehouden, en in het hoofdbureau van politie zyn opgesloten. Daarbij is men er in geslaagd, van het be drag van 3100 van het tweede fraudegeval 1675 te achterhalen. De ambtenaar, die van dezen buit ruim 1300 had gekregen, had 900 daarvan verstopt op een plek in de heide bjj Ede, waar dit geld is opgegeraven. Het bedrag van 700 dat de monteur ontvan- van had, heeft de recherche gevonden In de garage, waar de monteur zijn fiets stalde, terwijl by een huiszoeking ten huize van den anderen ambtenaar van diens aandeel In den buit 75 is opgespoord. De vijf verdachten zullen voor den officier van justitie te Am sterdam worden geleld. Requisitoir. Terwijl men in de rechtzaal wel een speld kon hooren vallen, begon de procureur-gene raal zijn requisitoir. Allereerst wees hy erop, dat deze verdachte zich ongetwijfeld heeft schuldig gemaakt aan het ernstigste misdrjjf dat de wet kent, n.1. het dooden van zijn eigen kinderen. De rechtbank heeft het mis drijf gekwalificeerd als moord, ondanks het betoog van verdachte, dat hij niet In kalm overleg heeft gehandeld. Spreker meende evenwel, dat dit laatste volkomen vaststaat. Hetgeen aan de daad vooraf was gegaan nagaande, meende spreker, dat het motief ongetwijfeld is geweest, wraak op zyn vrouw. Spr. heeft dan ook, na ernstig onderzoek, geen enkele verzachtende omstandigheid kun nen ontdekken. In tegenstelling met sprekers verwachting, dat hier een man zou terecht staan, die diep gebukt ging onder het vreeselijke misdrijf, Die alles offert aan zijn patiënten. Morgen. Zondag zal Megen, een stadje ten Noorden van Oss, aan de Maas, feestvieren, vanwege het jubileum van den gemeen A- geneesheer, dr. A. A. F. Baptist, die 1 Jan. jj., 25 jaar geleden zijn ambt aanvaardde. We hebben in een vorig stukje al verschil lende bijzonderheden van dezen filantroop verteld, die zich in zyn geheele leven getoond heeft als een Christen van de daad. In het Hbl. vinden we nog eenige bii».i- derheden over dezen merkwaardigen mensch, die we onze lezers niet willen onthouden. De Nijmeegsche correspondent van het blad schrjjft o.m.: Wanneer dokter Baptist des morgens, bij het krieken van den dag, zijn spreekuur be- (Yinf rlnn ft/V nnfiAMfnv. «.n v. h aim/Ia schade te bewerken. Rekening houdende met deze onsympathieke houding, en met het feit, dat het aantal verkeersongelukken blij kens de stastieken nog steeds toeneemt, heeft het O.M. tegen verd., die al eenige aanrijdin gen heeft gehad, 3 mnd. hechtenis en ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van zes maan den, geëischt. De politie van het bureau Warmoestraat heeft een 21-jarigen man aangehouden, die zich aan een wel buitengewoon laaghartige oplichting heeft schuldig gemaakt. Hij spie gelde n.1. een werklooze voor, dat hy hem aan een betrekking kon helpen. Maar daar voor moesten eenige onkosten gemaakt wor den. De werklooze, die maar al te graag weer aan den slag wilde gaan, leende nu een be drag van 57 en stelde dit in goed vertrou- rnv* zl/\n fPT»iari^" pil A Vinwi bnlnnn TAII t PP Negen personen veroordeeld. Het hof van Assizen heeft de volgende von nissen geveld in het Stavisky-proces: De vroegere directenr der „Crédit Municipal de Bayonne", Tissier, is veroordeeld tot zeven jaren dwangarbeid.' De afgevaardigde Garat, oud-burgemeester van Bayonne, tot twee jaren gevangenisstraf. De vroegere directeur van het cabaret „Empire", Henri Hayotte, tot zeven jaren opsluiting. De vroegere schatter van de „Crédit Municipal de Bayonne", Cohen, tot vijf jaren opsluiting. De vroegere directeur van de „Crédit d'Orleans", Desbrosses, tot vijf jaren opsluiting. De vroegere directeur van assurantie-maatschappijen Guebin tot vijf in ren onsluitine. De oud-generaal Bardi de Medegedeeld door net Koninklijk Meteorologisch instituut. Naar waarneming verricht ui den morgen van 18 Januari. Hoogste stand 762.1 te Vardö, Laagste stand 737.5 te Siuna. Verwachting i Krachtige tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt tot berok ken met tijdelijke opklaring, buiig, met sneeuw en hagel. Temperatuur om het vries punt tot lichte dooi. Barometerstand te Den Helder: 742.8. testamentair verkocht. Het halssnoer bracht 480.000 op, terwijl mevr. Mc. Cormick het indertijd verkregen had voor 3 550.000 (onge- deprecieerde dollars). Men zal zich herinneren, dat mevr. Rocke- feller Mc Cormick een grooten roep genoot door haar geldelijken steun aan opera-onder nemingen. Het ei van Columbus. Hoe het gebeurd was, begreep niemand. Trouwens het interesseerde op dit oogen- blik ook niemand. De hond zat in een aller moeilijkste positie en het dier moest gered worden. Daar ging het maar om. Mei zyn ruigen staart zat hjj vast aan de cardan-as van een auto, die hier op den drukken Amstel- veenscheweg gedoemd was tot stilstaan, tót het probleem zou zijn opgelost. De kleine rak ker, een genoegelijke „straatterrier", gedroeg moedig de pijnen, die zijn staart, vaslgestren- geld om de as, veroorzaakte. Hij lag op den grond en gaf geen kik, ten minste wanneer men hem liet liggen, gelijk hjj lag. Iedere poging van moedige omstanders om den rut gen staart los te werken uit de as, beloonde 't dier met onvriendelijke grauwen. Twee red ders waren er reeds geweest, die deze be- loonibg voor hun moedig gedrag te pakken haddéa en nieuwe „liefhebbers" meldden zich niet meer aan. Ja 'toch. Er kwam er nog een. Het was een heertje, dat juist in zijn auto de plaats van de ramp was gepasseerd. Hij stopte en ont popte zich als lid van de Dierenbescherming Als die geea redding kon brengen, zou nie mand het kunnen. Voordat deze nieuwe red der in den nood zijn pogingen begon, overzag hij de menigte ni*iwsgierigen, zei toen booze aingea tegen een agent, die zooals dat een gounitormden dienaar der wet betaamt de leiding had genomen bij dit straattooneel. „lüeii schande", zoo sprak de dierenvriend, „dat u geen maatregelen neemt om dien staart van het dier los te maken. SchaDde". Oe agent keek met waardigen blik over het heetgebakerde heertje heen. Deze werd steens woedender. „AIS u niet onmiddellijk zorgt, dat die staart los ttpmt, zal ik een aanklacht indienen", raas.e de dierenvriend. „Probeert u het zelf eens", betoogde de agent koeltjes Oe dierenvriend werd wit van woede, maar ten slotte knielde ook hij op den grond, wrikte even aan de as men den staart en kreeg een knauw van den gevangene, die zelfs geen lid van de dierenbescherming in zijn nabijheid duldde Een hoera'tje ging op onder de omstanders, toen de dieren beschermer plots overeind sprong en wegreed. Hst;.probleem was er niet mee opgelost-Er kwamlen meer politiemannen, er kwamen tramconducteurs, slagersjongens en tiental len aqdere nieuwsgierigen, die het geval in den bfeede bespraken. Maar de staart bleef om t-e'as, totdat er iemand op het lumineuze idee kwam, de as eenige malen terug te draaien Ooea duurde het nog maar even, voordat he. bpegt als eën pijl uit de boog wegrende van de plaats, waar men over de eenvoudige oplossing van het moeilijke probleem bleef naor*vp~ „De Telegraaf". Levenslang geëischt. In hooger beroep heeft Donderdag voor het gerechtshof te Arnhem terecht gestaan de 31-jarige Sch., wonende te Lochem, die door de Zutphensche rechtbank was veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, wegens moord op zijn beide kinderen. Volgens de dagvaarding zou verdachte in den nacht van 12 op 13 Juni, toen hij met zijn beide zoontjes, van resp. 8 en 6 jaar oud, aiieen in zijn woning was, omstreeks vijf uur zijn opgestaan en volgens een van de voren opgemaakt plan zijn beide kinderen hebben opgehangen. Als getuige deskundige werd gehoord dr. ie Noble uit Zutphen, die op grond van een in gesteld' onderzoek van meening was, dat er bij dezen verdachte geen sprake was van zie kelijke storing zijner geestvermogens. De deskundige achtte verdachte dan ook vol komen verantwoordelijk voor hetgeen hij heeft gedaan. De verdachte protesteerde tegen deze ver klaring, uitroepende: Maar u begrijpt toch wel, dat ik op dat oogenblik niet normaal was. Hoe ik tot deze daad gekomen ben. weet ik niet meer, maar ik moet wel idioot geweest zijn. Verhoor van verdachte. Vervolgens werd verdachte gehoord. Op een vraag van den president, of hij zijn ver schrikkelijke daad bekend, antwoordde hij be vestigend, alleen ontkende hy pertinent, het feit gepleegd te hebben na kalm overleg. De president ging daarna met verdachte het geheele verloop van dit treurige mis drijf na. Diep verontwaardigd wees hjj dezen op het beestachtige van zijn daad. Pres.: Toen het jongste kind reeds aan den strop bengelde, dien gij voor hem ge maakt had, hebt gij het andere kind gehaald, dat dus zijn broertje eerst nog zag hangen. Schandelijk is dat. Verdachte, aan een groote gemoedsbewe ging ten prooi: „Dat moogt u niet zeggen. Ik ben niet beestachtig, 's Avonds heb ik nog op mijn knieën voor mijn vrouw gelegen en heb haar gesmeekt in huis terug te keeren, al deed zij het dan maar voor de kinderen." Op een vraag, welk motief verdachte voor zijn daad had gehad, verklaarde deze dat niet te weten. Op een vraag van den president, of hij zijn daad niet gepleegd had uit wrok tegenover zijn vrouw, ontkende verdachte dit, terwijl hjj er nog eens nadrukkelijk op wees, dat alles wat in de dagvaarding stond, onjuist was en dat er geen sprake was geweest van kalm overleg. Het was alleen waar, dat hij zijn kinderen had gedood. Wat er verder in de dagvaarding stond noemde verdachte ge- Ween. een toont verdachte niet het minste berouw. Verdachte interrumpeert, terwijl hij wit van woede van zijn plaats springt: Dat is hier niet noodig. Spr. verklaarde dan ook ten slotte, geen andere veroordeelen te kunnen vragen dan reeds door de rechtbank is opgelegd, n.L levenslange gevangenisstraf. Verdediging. De verdediger mr. Stolk bestreed uitvoerig dat de daad na kalm overleg gepleegd zou zijn. De politie heeft drie personen, Th. B. en de gebroeders W., opgespoord die eens een spoor wegongeluk van nabij wilden zien. Ze legden tot dat doel groote en kleine steenen op de rails, en toen zij daarmede geen voldoende resultaat konden bereiken, legden zij kogellagers op de rails, waardoor zelfs de rails werden ingedeukt. Nu hadden ze eenig succes want een losse locomotief moest stoppen om vrij haan te kun nen krijgen. De politie ging aan het opsporen van de baldadigen en met succes. Het drietal heeft bekend, dat het zijn gevaarlijke daad had ge pleegd louter om te zien wat er zou gebeuren als de trein ontspoorde. P. S., 23 jaar, bakker, zonder vaste woon- of verblijfplaats, heeft terechtgestaan terzake dat hy in October en November de 3-jarige Wil- helmina van der Horst, een door hem aange nomen kind, opzettelijk, gewelddadig heeft ge slagen en mishandeld, tengevolge waarvan het zwaar lichamelijk letsel heeft gekregen, be staande c a. uit een breuk in het rechteropper- armbeen en een breuk van het onderste ge deelte van het rechteropper-armbeen en pijn lijke onderhuidsche bloeduitstortingen aan hoofd, romp en ledematen. Verdachte zeide het in drift te hebben ge daan. De moeder van het kindje verklaarde dit in October bij verdachte in den kost te hebben gedaan; het was toen gezond geweest. Kort daarna had zij bericht gekregen, dat het kind van de trap was gevallen. Getuige vertrouwde het niet, ging er naar toe en vonde de kleine in bed met roode en blauwe vlekken overal, later geheel blauw. Iemand zeide toen. dat het van een brits was gevallen. Het O.M. vond de mishandeling, die hy be wezen achtte, beestachtig en eischte 10 maan den gevangenisstraf. EEN KALVEREN-DRIELING. De veearts M. B. Mertens, die te Utrecht heeft gestudeerd en thans te Mauston (Ver. Staten) werkzaam is, heeft onlangs een koe verlost van een welgeschapen drieling. Het komt zeer zelden voor, dat een koe drie kal veren tegelgk werpt. Kind door auto gegrepen. By het oversteken van den Veldenscheweg te Venlo is het 6-jarige dochtertje van de familie B. door een auto gegrepen. Het kind werd terzijde van den weg langs de tramrails geslingerd, juist toen een stoomtram naderde. Ofschoon de bestuurder uit alle macht remde, werd het kind door de treeplank gegrepen. Het meisje liep ernstige kwetsuren op en is in zorgwekenden toestand naar het zieken huis gebracht. 26 VARKENS IN VLAMMEN OMGEKOMEN. Woensdagmiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de groote schuur van den landbouwer S. Smits te Nistelrode. De schuur is tot den grond toe afgebrand. Veel gereedschap, karren, voorraden stroo en hooi zyn verbrand, 26 varkens zijn in de vlammen omgekomen. Slechts een paar var- kpns konden hun hokken verlaten, doch wa ren zoo ernstig met brandwonden overdekt, dat zy onmiddellijk moesten worden afge maakt. Op het oogenblik, dat de brand uit brak, waren de bewoners niet thuis. Verzekering dekt de schade. EEN HONDERDJARIGE OVERLEDEN. Te Maastricht. Donderdagmiddag is te Maastricht de ruim honderdjarige weduwe L. Hendriks, na een lichte ongesteldheid overleden. Zy werd op 25 Augustus 1835 te Maastriht geboren. De viering van haar honderdsten verjaar dag is het vorig jaar in Maastricht aanlei ding geweest tot een groot volksfeest. H. M. de Koningin, die omstreeks dien tyd naar Maastricht was gekomen voor de opening van het Julianakanaal, maakte by die gelegenheid een rytoer door de stad, waarbij met opzet langs de woning van de honderdjarige werd gereden. Voor de rehtbank te 's Hertogenbosch heeft Donderdag terechtgestaan de 20-jarige F. K. uit Mill. ter zake, dat hij op 31 Octo ber j.1. getracht heeft twee jachtopzieners, v. d. Hoogen en Rooyendijk, neer te schieten. Zg werden echter niet getroffen. Verdachte was in het jachtveld by het stroopen over vallen. Hy loste een schot, dat v. d. H. langs de oogen vloog. Het O.M. eischte drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. en verre voor zyn woning tesamen. Sober, neen, armoedig, is zyn woning gemeu beid. De dokter zelf is erger dan eenvoudig gekleed. Hy gebruikt niet veel woorden, maar wat hij zegt, getuigt van liefde tot den medemensch en innig begrijpen. En wan neer het spreekuur afgeloopen is, dan ziel men dokter Bapitst, weer of geen weer, zyn fiets bestijgen. Hy rijdt langs de stille land wegen, vermijdt de de drukke verkeerswegen en begeeft zich naar de dorpen aan den Maaskant, waar talryke patiënten in hun armoedige huisjes, zijn komst met ongeduld verbeiden. Daar brengt hij zoo mogelyk ver lichting van smart, maar altijd troost en be moediging. En wanneer dokter Paptist dan heen gaat, dan gebeurt het maar al te vaak, dat ook de geldelijke middelen verstrekt zyn om aan den nooddruft tegemoet te komen. Van honoreering voor zijn medische dien sten rept hij uiterst zelden en wanneer hy dat doet, is het bedrag miniem. Twee jaren lang een patiënt dagelijks behandelen en dan een rekening van 2.50 presenteeren, kan men toch moeilijk als de invordering van een honorarium kenschetsen! Zoo heeft dr. Bap tist alles wat hy bezat en alles wat hij had kunnen bezitten, weggeschonken. En nu gaat men dokter Baptist huldigen voor alles wat hy voor de lijdende mensch- heid heeft gedaan. Het wordt geen huldi ging met daverende toespraken, parelenden wyn en een vroolijken maaltijd. Er wordt door zijn broeder een Mis opgedragen, er is gelegenheid den geneesheer de hand te druk ken en de Harmonie zal zich doen hooren. Er komt ook een jubileumgeschenk, waar van de bestemming niet twijfelachtig is... Dit is de eenvoudige en onopgesmukte ge schiedenis van den geneesheer van Megen. Zelden zal aan een 53-jarige inniger een lang leven zijn toegewenscht! Een Dr. Baptisstraat te Megen. In de gisterenavond gehouden raadsverga dering is met algemeene stemmen besloten, om ter eere van het zilveren jubileum van den grooten philantroop, den gemeente-arts dr. Baptist, de Putstraat te herdoopen in Dr. Baptiststraat. De woning van den dokter be vindt zich in de Putstraat. I r f HUWELIJKSZWENDELAAR VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde een handelsreiziger wegens huwelijkszwendel tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het O.M. had twee jaar geëischt. De man had verschillende vrouwen onder voorgeven ze te zullen trouwen geldsbedragen afhandig gemaakt. ZILVER UIT WATER. Uit het water van de Hobbemakade te Amsterdam, heeft de politie dezer dagen een aantal lepels en vorken, groote en kleine, opgehaald. Het zyn met elkaar 25 stuks. Bij nader onderzoek bleken er bij te zyn van zilver en alpacca. De recherche van het bureau Leidscheplein onderzoekt thans of deze voorwerpen wellicht van diefstal afkom stig zijn. ARBEIDER DOODELIJK GETROFFEN. Donderdagmiddag is er een ongeluk ge beurd op het terrein van de Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotterdam, dat aan den 26-jarigen arbeider G. Maaten het leven heeft gekost. De man had de opdracht met een stophout telkens een lorrie tot stilstand te brengen, waarmee staven hoekijzer worden vervoerd van het schip naar de opslagplaats. Op een ongelukkig oogenblik botste de lorrie met zooveel kracht tegen den balk, dat er drie staven afvielen. Deze kwamen op het hoofd van den arbeider terecht, die op slag dood was. Na een voorspoedige reis is Woensdag avond te Scheveningen, van Grimsby komen de, binnengesleept de motorlogger „SCH 135" van de Reedery vfh Frank Vrolijk, welke logger door den motorlogger „SCH 50" van de Engelsche visschersplaats was gehaald. Het schip wordt thans te Scheveningen ge lost en zal binnenkort naar de helling worden gesleept, teneinde de aangerichte schade te herstellen. C. v. d. P., 24 jaar, chauffeur te Zwyn- drecht, heeft zich te verantwoorden gehad j wegens het veroorzaken van den dood door schuld. Hy had 17 October van het vorige jaar als bestuurder van een auto, de wielrydster W. HoogendijkLagerwaard aangereden, ten gevolge waarvan deze een hersenschudding had opgeloopen, terwyl haar kindje, dat zy achterop de fiets meevoerde, een schedel breuk kreeg en overleed. Verdachte ontkende niet op den Nieuwen provincialen verkeersweg onder Gouda, waar het ongeluk was gebeurd, op de linkerhelft van den weg te hebben gereden, voerde ech ter aan, dat hy had gedacht dat de wiel rydster, die omgekeken had, achter den auto om wilde ryden. Het O.M. stelde vast, dat verdachte hoogst roekeloos, lichtvaardig, onvoorzichtig en on achtzaam moet hebben gereden. Verdachte heeft na het ongeluk nooit eenig blijk van deelneming getoond ten opzichte van de dubbel getroffen moeder, ook nooit getracht via de verzekering een vergoeding van de hand. Deze bleek 't er echter alleen om te doen het geld machtig te worden en van een betrekking was geen sprake! Een tweede poging ten nadeele van een anderen werklooze leed gelukkig schipbreuk. De oplichter is ter beschikking van de justitie gesteld. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde twee „autohandelaren" wegens heiing resp. tot twee jaar en anderhalf jaar gevangenis straf; in beide gevallen werd de voorloopige hechtenis, drie maanden en drie weken in min dering gebracht. Het O.M. had dezelfde straffen gerequi- reerd zonder aftrek van voorarrest. In den nacht van 30 op 31 Augustus deden drie personen, die zich uitgaven voor recher cheurs, een inval in een Haagsch hotel. Zy lieten zich naar de kamers van twee Italianen brengen zgn. ter passencontrok Het drietal verdween met 1100 aan bankpapier, terwijl zij ook de papiere van de Italianen meena men. Korten tijd later zyn de pseudo-rechercheurs aangehouden. Ook twee „autohandelaren" te Amsterdam werden achter slot en grendel gezet, omdat zij by de voorbereidingen had den geholpen en een deel van de buit als be looning hadden gekregen. Buitenland. Heiligschennis in een kerk bij Brussel. In de oude St. Marialterk te Lombeek by Brussel heben inbrekers op ergerlijke wyze huisgehouden. Zy ontvreemdden beeldhouw werk uit de zestiende eeuw en een monstrans van groote waarde. De hosties werden over den grond verspreid. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in. WRAAKNEMING. Een man, wiens broer een poos geleden is vermoord bij een aanslag, die vier bandieten in het station Puig pleegden, is naar het zie kenhuis te Valencia gegaan, waar een der ban dieten, die by- den aanslag was gekwetst, verpleegd werd. Hij heeft den bandiet met vier revolverschoten gedood en zich vervolgens by de politie gemeld. Een bank binnengedrongen te Parijs. Donderdagmiddag zijn drie mannen het filiaal van de Société Générale de Credit aan den boulevard Saint Germain binnengedron gen. Terwyl zij het personeel met revolvers in bedwang hielden, maakten zij zich meester van het kasgeld, ten bedrage van 200,000 francs. Zij wisten daarna te ontkomen, zonder de aandacht van voorbijgangers te trekken. Donderdag zijn twee schepen gestrand. Het heeft Donderdag in Noord-Engeland heftig gesneeuwd en aan de oostkust heerschte daarby zulk een dichte mist dat twee schepen gestrand zyn. Het Amerikaansche schip West Hygarth van 6000 ton met 38 koppen aan boord is op de rotsen bij Seaham in Northumberland ge- loopen en daar vastgeraakt. Een poging Don derdagmiddag ondernomen om het schip weer vlot te maken by hoog water is mis lukt. De treiler Confederate uit Aberdeen is Woensdagnacht op de Schotsche kust ge strand maar na 8 uur hard werken door 2 sleepbooten op sleeptouw genomen en be houden te Aberdeen binnengebracht. Een der matrozen is gewond. ELECTROCUTIE VAN EEN 65-JARIG MAN. Donderdag is in de Sing Sing-gevangenis te Ossining in den staat New York een 65- jarig man, Albert Fish geëlectrocuteerd voor den moord uit bloeddorst, gepleegd op een meisje van 10 jaar. De politie gelooft, dat hy ook drie andere kinderen had vermoord en de man heeft zelf bekend een jongetje van 8 jaar te hebben gedood. 31 DAGEN HALF BEGRAVEN. El Liberal, het Madrileensche blad, verneemt uit Palma op Majorca. dat een jager, die sedert 31 dagen verdwenen was, levend is terugge- I vonden onder de volgende omstandigheden:de man was half door een aardverschuiving be graven en kon zich niet bevryden. Hy voedde zich met planten, welke hy bin nen het bereik van zyn handen vond. Hy werd gevonden door een jachthond, die door zyn gehuil de aandacht trok. De jager is naar een ziekenhuis gebracht en men hoopt hem in het leven te houden. 500 dorpen overstroomd. Volgens berichten in Chineesche bladen heb ben de geweldige hoeveelheden water van de Hoangho, aan de grens van Honan en Hopei op verschillende plaatsen de dyken doen be- zwyken. Reeds 500 dorpen staan onder water. Talryke personen zyn het slachtoffer geworden van het vernielende water, duizenden moesten huis en hof verlaten. De nood der vluchtelin gen wordt nog vergroot door een hevige koude golf, Fourtou tot twee jaren gevangenisstraf. Hatot, die beschuldigd was van valschheid in ge schrifte en medeplichtigheid aan de opllchte- ryen is veroordeeld tot twee jaren gevange nisstraf. Afgevaardigde Gaston Bonnaure tot een jaar gevangenisstraf, voorwaardeiyk. Hy was slechts beschuldigd van heling. Madame Stavisky vrijgesproken. Voor een zeer beperkt publiek heeft zich gisteren in het Paleis van Justitie de laat- scène van het Stavisky-proces afgespeeld, na melijk de afkondiging door den president van de jury van het oordeel der gezworenen over het al of niet schuldig zijn der verdachten, later gevolgd door de uitspraak van de straf fen door den president van het hof, Bar- naud. Het bleek, dat in elf gevallen de jury het niet schuldig heeft uitgesproken. Onder de vrijgesprokenen is ook de weduwe van den oplichter, mevr. Arlette Stavisky. Het Opperste Gerechtshof verwierp het ver zoek van Hauptmann om de uitvoering van het over hem uitgesproken doodvonnis op te schorten, welk verzoek hij had ingediend in den vorm van een beroep op de Habeas- corpus-act. Uit Trenton meldt Reuter, dat Hoff- mann, de gouverneur van den staat New Jersey, aan Hauptmann dertig' dagen uitstel van executie heeft verleend. Hauptmann toch onschuldig? Het blad New York American meldt, dat binnenkort het Lindbergh-raadsel zou worden opgelost. Het blad deelt mede, dat gouverneur Hoffmann de executie heeft uitgesteld op grond van vertrouwelijke berichten, welke hij heeft ontvangen van een detective, die door hem was belast met een onderzoek naar de kwestie. Thans wil men de hand leggen op een uit Rusland afkomstigen Pool, die vloeiend 'Duitsch spreekt en hetzelfde accent heeft ais Hauptmann. Vermoedelijk had deze man als medeplichtige de vrouw, waarvan in het proces sprake is ge weest. Hy lijkt sprekend op Hauptmann en had in 1932 last van den drogen hoest, waar van dr. Condon in het proces sprak. Deskun digen hebben den afgeloopen nacht koortsach tig gewerkt en zijn tot de conclusie gekomen, dat het handschrift van dezen man opvallende overeenkomsten vertoont met het schrift van de briefjes over het losgeld. De politie is de verdachten dicht op de hielen en hoopt hen binnenkort te arresteeren. De verdachte Pool is reeds verscheidene malen met den straf rechter in aanraking gekomen en moet zich tegenover mede-gedetineerden zelfs er op hebben beroemd de bondspolitie om den tuin te hebben geleid door zich door den leider van deze politie, Hoover, als spion te hebben laten aanstellen. De particuliere detective van gou verneur Hoffmann zouden verder van oordeel zijn, dat het gevonden lykje niet dat van het kind van Lindbergh was, aangezien dit 10 cm langer was dan het kind van Lindbergh. Het blad publiceert verder nog een aantal byzon- derheden, welke alle de bewijzen tegen Haupt mann vernietigen. LUGUBERE DIEFSTAL. By de berging van de vreeselijk verminkte lyken van de inzittenden van het veronge lukte vliegtuig hebben bondsambtenaren ge constateerd, dat verscheidene lyken van al hun geld en kostbaarheden waren beroofd. De ambtenaren zagen nog net, dat de vermoe delijke lijkenplunderaars in de duisternis ont kwamen. De autoriteiten gelooven niet dat de oor zaak van de ramp ooit zal worden opgehel derd, daar het vliegtuig volkomen is ver nield. De muiterij te Amooy. Muitery van stedeiyke soldaten neergeslagen. 40 man doodgeschoten. Een stedelyke afdeeling soldaten van Tsjangtjoe, naby Amooy (China), was aan het muiten geslagen. De commandant van de stad gaf bevel, dat deze afdeeling, 80 man sterk, door troepen van de 80ste divisie van het Chineesche leger ontwapend moest wor den. By de uitvoering van dit bevel kwam het tot een botsing tusschen de muiters en de regeeringstroepen, waarby 40 muiters werden gedood en 30 man regeeringstroepen werden gewond. De overige veertig muiters werden gear resteerd en de orde werd hersteld. Dochters behooren op tijd naar bed toe te gaan. Te Cleveland had de 17-jarige dochter van een zekeren Jenther een klacht tegen haar vader ingediend; zy beschuldigde hem er van dat hy haar sloeg en mishandelde. De rech- tr heeft thans echter uitgemaakt, dat een vader niet alleen het moreele recht, maar zelfs den wettelyken plicht heeft, zijn doch ter te kastyden, als zij niet op tyd naar bed wenscht te gaan. Een kostbaar smaragden halssnoer. Van Editli Rockeffeller. Een bekend halssnoer, het snoer smaragden van Edith Rockefeller Mc Cormick, overleden in Aug. 1932, is op last van haar executeurs- De drievoudige moord te Batavia. Naar men weet, is J. B., hoofdagent vaa politie, de dader van de gruwelyke moord- party aan Goenoeng Saharl te Batavia, door den raad van justitie veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 18 jaren. Het Bat. Nbl. verneemt, dat H. niet in re visie is gegaan, terwyi de termyn daarvoor thans is verstreken. Interessante cyfers. Het tabelwerk van de zoo juist door het centraal bureau voor de statistiek uitgegeven statistiek der ryksfinanciën 1935 bevat we derom een groot aantal gegevens. In een grafiek worden de voor- en na- deellge sloten van den gewonen dienst voor elk der jaren 1900 t/m 1935 tot uitdrukking gebracht, waarby de belangryke overschotten der jaren 1925 tot en met 1930 wel een scherpe tegenstelling vormen met de tekorten der jaren 1931 tot en met 1935. Na de afslui ting van de rekening 1933 blijkt nog onge dekt te zijn een bedrag van ruim 91 millioen op den gewonen en van 116 millioen op den kapitaaldienst. In een volgend overzicht worden de voor- en nadeelige sloten van den gewonen dienst voor elk der hoofdstukken van de rijksreke ning over 1933 en de ryksbegrootingen voor 1934 en 1935 met elkaar vergeleken. De op brengst van de belastingen, alsmede de voor- deelige sloten der staatsbedrijven zijn hierby buiten beschouwing gelaten. Het hoogste na deelige slot voor 1935 133 millioen of 16 per 'nwoner) doet het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen zien, waarop in volgorde der belangrijkheid volgen het departement van sociale zaken met 113 millioen óf 13 per inwoner er het hoofdstuk der nationale schuld met 86 millioen of 10 per inwoner. Vóór de instelling avn het langbouw-crisis- fonds werden de crisisuitgaven, verband hou dend met de in 1929 Ingetreden oeconomische crisis, bestreden deels uit nieuw ingestelde belastingen, deels uit het voordeelig solda van het leeningfonds. Over de jaren 1930 tot en met 1933 beliepen deze crisisuitgaven resp. 4 millioen, 27 millioen, 79 millioen en 106 millioen of in totaal 216 millioen. Opbrengst der Rijksbelastingen. Vervolgens bevat de inleiding een overzicht van de opbrengst van elke der Rijksbelastin gen van 1900 tot en met 1935 (met inbegrip van die welke in afzonderlyke fondsen zyn gestort) en wel onderscheiden in conjunctuur belastingen, zakelijke, persoonlijke en rechts- verkeersbelastingen. De opbrengst van allé belastingen tezamen is het hoogst geweest in het tijdvak 19201924, n.1. bijna 608 millioen of 68 per hoofd der bevolking. Van 1930 tot 1933 liep zy terug van 583 millioen of 74 per inwoner tot 445 millioen of 55 per in woner. Voornamelyk door de invoering van de omzetbelasting is de opbrengst voor 1934 en 1935 wederom hooger geraamd en wel 509 millioen of 61 per inwoner voor 1934 en 522 millioen of 61 per inwoner voor 1935. De belangrijkste belastinggroep is die der persoonlijke belastingen, van welke groep de belastingen naar het inkomen en het ver mogen vóór 1915 en na 1925 minder opbrach ten dan de verteringsbelastingen. Nationale schuld. Ten slotte wordt ln de inleiding de aan dacht gevestigd op het uitstaand bedrag aan nationale gevestigde schuld, welk bedrag aan vankelijk een weinig is gedaald en wel van 1147 millioen op 1 Januari 1900 tot 1143 millioen op 1 Januari 1915. om daarna snel te stygen tot 2916 millioen op 1 Januari 1925 en wederom te dalen tot 2338 millioen op 1 Januari 1932. Tot 1 Januari 1934 steeg de schuld wederom niet onbelangrijk en wel tot 2723 millioen, waarop een daling volgde tot 2700 millioen op 1 Januari 1935. Duideiyk biykt, dat het restant der 6 pet rentedragende schuld in 1932 en der 5 pet rentedragen de schuld in 1934 Is afgelost. Rad i on-sensatie I Men verzoekt ons opname van het vol gende: Wanneer wy eens opletten, waar onze hiusvrouwen thans met elkaar over praten, bemerken wy, dat het byna overal gaat om de nieuwe, groote Radion sensatie! Men komt er eenvoudig niet over uitge praat. Het is dan jok een gebeurtenis, die ten voile de aandacht van iedere huisvrouw verdient. Want elk pak Radion heeft thans nog een extra waarde gekregen! Hoe men hiervan profiteeren kan? Wei. de Radion verbruiksters knippen een voudig het stukje van de voorzyde der pakjes af. waar „Wascht alleen" op staat, zenden ze op naar de Lever's Zeep Maatschappy N V, te Vlaardingen en ontvangen dan voor 4 van deze stukjes een kcurigen kop en schotel en voor 3 van zulke uitknipsels een bijpassend bordje, zoodat een verbrutkster van 7 pakjes een mooi dejeuneetje ontvangt, geheel com pleet en... gratis.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7