totlFebr.gratis Stadsnieuws ^Waang&ati<M $eefir Nog 12 Balansopruimingsdagen WiE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant GEMBERBROOD! Predikbeurten HRLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 TANUART 19^6 Rome, de eeuwige stad. COR KRIGiF, v. Gaienstr. 71, Tel. 399 Het „Plan van den Arbeid" 17 tot en inet 31 Januari P Wat Beemsterboer doet Doet Beemsterboer goed ook in de Balansopruiming. A. V R O. MUSEUM-LIJSTEN 20°/ KORTING Hei vi -rdeMaiine*concert Friesche Du'mpjes Alleen Cor Kricée - Van Galenstraat 71 20.000 mijlen f150 Over zee Cursussen vour vrouwen van werkloozen. DRRDK RT AD Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel). Wintertijd. Jan. Zon op: ond.: Hoogwater sm. nam. Z 19 8.02 16.20 3.03 3.41 M 20 8,01 16.22 4.20 4.59 D 21 8.00 16.23 6.41 6.15 W 22 7.59 16.25 6.54 7.23 D 23 7.53 16.27 7.54 8.23 V 24 7.58 16.58 847 9.12 Z 25 7.55 16.30 9.38 10.01 Lichten op voor alle voertuigen Zaterdag 18 Jan16.48 Zondag 19 16.50 Maandag 20 1652 Met ingang van 16 dezer zijn bij de politie alhier benoemd tot schrqver de heer T. F. Akkerman en tot typist-schrijver de heer A. G. B. Bisschof, beiden alhier woonachtig. Onze stadsgenoot Jb. Nieuwkamp be haalde op de Nationale Pluimveeientoonstel- ]i-.g ie Amsterdam op 11 en 12 Jan. gehouden me. 2 no. zwart Java kr.elen een ïen prijs en een. zeer eervolle vermelding. e Heer J. Wiering, alhier, behaalde met 2 no. wit Leghorns eén 3en prijs en een eer volle vermelding. apotheken. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is aileen geopend de apotheek van A. P» Lco.mons, Spoorstraat. /an Maandag 20 Jan. tot 27 Jan. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. chb. oranjevebeeniging. _,len verzoekt ons opname van het volgende: Ja Chr..Oranjevereeniging hield Woensdag 15 Januari haar jaarvergadering in het Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg, onder leiding van naar Voorzitter, den heer J. de Jong.°Door het bestuur was aan deze verga dering een zeer gezellig karakter gegeven. e verslagen, zoowel van den secretaris als va.i den penningmeester gewaagden van een rijk gezegend vereenigiDgsjaar. Jij de bestuursverkiezing werden de heeren J. ue Jong. en O. Bol, beiden aftredend, met algemeene stejnmen herkozen, in de vacature die ontstaan was door het vertrek van den heer H- A. Leemans werd gekozen de heer J. A. Blansjaar. mor het bestuur werd medegedeeld dat op 6 Februari in Casino een film van de Noord en Zuidhollandscne Reddingmaatschappij zal worden ver.oonü waarbij door den heer C. Bot een explicatie zal worden gegeven. Door de vergadering werd goedgekeurd dat tot deze filmvoorstelling ook uoor de leden entrée zal worden betaald eerstens omdat dit geen feeste lijke vergadering betreft alsmede uit finan ciële overwegingen. J? 30 April zal in een feestelijke vergade- ri. g- in Casino weder een fiimvertooning plaats hebben, des middags voor de kinderen dei- leden en aes avonds voor de leden. oor den voorzitter werd vervolgens een )ezmg gehouden over Willem Lodewjjk, Stad houder van Friesland (Uz Keit). >3 dames Vreeswijk, welke muzikale mede. werking verleenden, mochten een dankbaar applaus in ontvangst nemen voor hetgeen door hen ten gehoore werd gebracht. oor den heer N Graafland werd de ver ga ering met dankgebed gesloten, waarna staande werd gezongen Wilbelmns van Nas- sou we. Lezing van den heer A. Pieters voor de N. B. V. De Heldersche afdeeling van de Neder- landsche Reisvereeniging heeft de gewoonte om op gezette tijden voor haar leden en ge- noodigden een interessante lezing te doen houden. Voor J.L Donderdagavond had zrj den heer A. Pieters, voorzitter van het Centraal Bureau van de Nederlandsche Reisvereeni ging bereid gevonden om te komen spreken over 'Rome, Napels en Capri. Deze lezing, welke niet bijzonder druk bezocht was, had ln Musis Sacrum plaats. Circa kwart over acht leidde de voorzitter van de Heldersche afdeeling, de heer Maas, den spreker met een kort woord in. Onmid dellijk daarop verkreeg de causeur het woord en gaf hij eerst een beknopte inleiding. Deze inleiding was uiteraard een propa gandistische lans, welke voor de N. R. V. gebroken werd. De reisvereeniging ls de ver- eeniging van toeristen, die de schoonheid zoeken en de kunst trachten te benaderen en te waardeeren. Reeds 30 maal heeft de heer P. over Rome gesproken. Zeide niet Marle van Malen: Italië kennen, is Italië liefheb ben Zoo ls het inderdaad met dezen spre ker, die ln den loop van zijn lezing herhaal- delijK gelegenheid had om van zijn liefde voor Italië en meer in het byzonder voor Rome, getuigenis af te leggen. Een bezoek aan Rome is na moeilijken strijd van de N, R. V. binnen veler bereik gekomen. Een verblijf aldaar van 15 dagen kost niet meer dan circa 175. Praatjes by plaatjes. De lezing zelve is een serie „praatjes bt) plaatjes" geworden, zooals de heer Pieters het zelf noemde. Allereerst vertelde hjj, dat cie reiziger „Rome-fahig" moet zijn, want a.s men er heen gaat, ln de hoop, daar eens lekker te kunnen eten en er eens fijn te kun- (Een delicatesse) A I I 11 per stuk I 0.25 iteu ua._v.il komt mei) bedrogen uit. Rome is de stad van de oude beschaving, hij of zij, die haar bezoekt, moet zich aan haar over geven en haai' niet beschouwen naar eigen meening, wat goed of slecht is. Het merk waardige is, dat de Eeuwige Stad onder het fascistische regime een algencele transfor matie ondergaat. Heele stadswijken worden weggebroken, om het oude, het documentaire meer te doen uitkomen, terwijl daarnaast naarstige handen bezig zijn om de oude stadsdeelen, welke in den loop der eeuwen bedolven werden, bloot te leggen. Het moet buitengewoon interessant zijn voor hen die Rome bezochten vóór de restauratie begon nen was, om er thans weer te komen. Vol gens den heer Pieters is Rome op weg de mooiste stad van Europa te worden. In bonte verscheidenheid werden daarna lantaarnplaatjes van de Euwige Stad ver toond, waarbij de heer Pieters allerhande aardige bijzonderheden vertelde. Rome is de stad van het barok, niet van het gothiek. Haar beeld wordt beheerscht door dat van den St. Pieter, wiens koepel overal in de stad te zien is. Achtereenvolgens voerden lantaarn en spreker ons naar de villa en de prachtige tuinen van de beroemde familie Borghese, naar het beeld van Marcus Antonius, naar het Panthéon, dat opgericht is door een schoonzoon van keizer Augustus en dat ge wijd is aan alle goden, die de Romeinen ver eerden. Typisch is 't, tevens een architecto nisch sterk staal, dat de cirkelvormige koe pel van het Panthéon slechts door den zwa- ren muur, waarin hq overgaat, geschraagd wordt. Het Panthéon is de tegenwoordige begraafplaats van de Italiaansche Koninklijke familie. Via de bekende Engelenburcht, waar in 't graf van Hadrianus heet te zijn, komen wij dan bij de machtige St. Pieter in Vaticaan stad, een gebouw, dat 1100 kamers telt en dat een museum met ontelbare schatten ken». Beroemd is vooral de Sixtynsche kapel, een onder Sixtus V tot stand gebracht meester stuk van den kunstenaar Michel Angelo, Vooral de achterwand van de kapel, waarop „Het laatste oordeel" geschilderd is, is ont roerend mooi. Wij zien vervolgens het Colosseum, het grootste bouwwerk van Rome, dat 50.000 menschen kan bevatten en waarin vroeger de krijgsgevangenen ten aanschouwe van die duizenden vechten moesten tegen ge pantserde krijgers of tegen leeuwen, of an dere wilde beesten. Enkele foto's zijn gewijd aan de opgravingen van het oude Forum, waar o.m. de verbrokkelde zuilen van de tempel der Vestaalsche Maagden, hun con touren verheffen. Wij zien een paar fragmen ten van de Via Appia, den ouden heerweg van Rome naa r Brindisi en we zijn vol respect voor Mussolini, onder wiens leiding de onvruchtbare „Campagna" (die in oude tijden reeds vruchtbaar geweest is) tot een vruchtbaar en uitstekend bewoonbare vlakte geworden is. En tenslotte liet de heer Pie ters een mooie opname zien van het beeld van Mozes, eveneens van Michel Angelo, den apostel voorstellend als hij van den berg Sinaï weerkeert, na de 10 wetten voorgelezen te hebben. Daarmede werd het eerste gedeelte van de lezing, onder krachtig en welverdiend applaus van de aanwezigen, afgesloten. In het tweede gedeelte behandelde de spreker de stad Napels en het daarbij gelegen schoone eilandje Capri. Aan het einde van zijn lezing werd de heer Pieters hartelijk toe gesproken door den heer Maas, die hem dank zegde voor zijn leerzame en interessante causerie. Daarmede was de bijeenkomst niet opgehe ven, want de All Round Musicians, die in de pauze voor toepasselijke entr' acte muziek als een vioolsolo uit de Cavalleria Rusticana, de Sancta Ducia en... We gaan naar Rome ge zorgd hadden, verkregen nog het woord en lieten de Ned. Reizigers nog een paar uurtjes prettig dansen. EEN DRUK BEZOCHTE MOBILISATIE- PLAN-VERGADERING IN „CASINO". Bede van Ir. Ch. G. Kramer, lid Tweede Kamer. - Inwijding door den heer van der Vaart van 17 „Plan- vlaggen". Donderdagavond was in Casino een z.g. „Mobillsatieplanvergadering" voor S.D.A.P. en H.B.B. belegd, waarop door het Tweede Kamerlid, Ir. Ch. G. Cramer een rede gehou den is, betreffende het „Plan van den Arbeid". Deze vergadering, welke een druk bezoek ten deel viel, mag voor de organisatoren onge twijfeld als geslaagd beschouwd worden. Een 17-tal „planvlaggen" werd dien avond tevens ingewijd. Precies 8 uur was het de heer Rusting met „Kunst aan het Volk", die de vergadering vocaal opende met een tweetal strijdliederen, waarna de heer P. C. van der Vaart een kort inleidend woord sprak. Hierin memoreerde hq aHereerst het heuge- lijk feit, dat er in de ziekte van den heer Ver stegen een ommekeer gekomen schynt te zijn, zoodat men alle hoop voor herstel mag koes koesteren. Deze mededeeling werd met een spontaan applaus door de vergadering begroet. Volgens spr. houdt deze druk bezochte ver gadering een belofte in: een belofte, dat men ook in Den Helder zijn schouders onder het Plan zal zetten. Het doel van deze bijeenkom sten is de menschen in kennis te stellen met de problemen, welke het Plan ongetwyfeld biedt en tevens ter bespreking van de te voeren actie. De heer Van der Vaart heet daarom den spreker, Ir. Cramer, welkom en geeft hem ver volgens het woord. Rede Ir. Cramer. Ir. Cramer, welke zich deed kennen als 'n even rustig als duidelijk redenaar, ving zqn betoog aan met te wijzen op den ernst van den tijd, waarin wy ons thans bevinden. De heerschen- de crisis is van dien aard, dat men vrywel in enkele periode der wereldgeschiedenis haar geiyke aantreft; misschien is zij te vergelij ken met die ten tijde der Fransche Revolutie. Voor deze ontwrichting op alle gebied, welke naast economische gevolgen er ook tal van politieke heeft, zyn diverse oorzaken aan te wyzen. Ongetwyfeld is één der belangrijke factoren het feit, dat er een verstoord evenwicht is tusschen productie en verbruik Vervolgens is dit productievermogen fabelachtig vergroot, met als gevolg: overproductie engebrek. Maar er zyn ook andere redenen aan te wyzen: daar zyn Japan en China, landen, welke een concurrentie met Europa kunnen voeren, waartegen het welhaast onmogeiyk is zich schrap te zetten. De spanningen, welke bij BEEMSTERBOER VELEN WIJ WEET U ONZE EEN „DUUR" zijn reeds in het bezit van een ECHT B.B. Koopje, waar ze jaien plezier van hebben, ruimen immers op Zilv. ZAKHORLOGES ver BENEDEN lederen INKOOP. De bekende merken, o.a. ZENIIH - LONGINfisJ- OMEGA - UNION - HUGA-ECT worden tegen fabelachtige lage prijzen opgeruimd. wel, dat een goed m e ir k Zakhorloge een menschenleeftijd meegaat. MERK UURWERKEN ,zllten in zware solide zilv. kasten, goed sluitend, stofvrij, onverwoestbaar. dergelijk horloge maakt de gouden bruilolt mee. komt in onze zaak niet meer voor, want het een is nog goed- kopper dan het ander, j DE NAAM BEKM5 l'ERBOER WAARBORG I' K WALITE11 en GARANT IE ZILVERPLELT, hierin bieden wij U iwerkelijk iets bijzonders, bijna niet te geloöven, sprookjesachtig goedkoop, luistert U maar naar deze prijzen. ZILVERPLEET Aschbakje 49 ct. i Bpnbonschaaltie 68 ct. Servetstel 78 ct. Kandelaars 168 ct. Broodschalen 168 ct, Aschbakken, groot model, l 1 57 Kindercouvert mét mes in étui f 1.40 Etenschuiver met dwaj-sepap epel in étui f 1.40 GERO ZILVER THEESERVIES. 4 dlg., met blad f 36.-. GERO ZILVER parelrand schepwerk en messen voor abnormaal lage prijzen. TROUWENS U WEET HET: daarvan weer het gevolg zijn, vormen een ernstige bedreiging voor den wereldvrede; dit ailes moet uitloopen op een oorlog. En dan zijn er de welhaast geperfection- neerde industrialisatie en rationalisatie, eri niet te vergeten het internationaal streven naar autarkie. Het is het nationaal socialisme en het fas cisme, aldus Ir, Cramer, die van de heerschen- de ellende profiteeren. Duizenden en duizen den verliezen ieder vertrouwen in het kapita listisch stelsel, doch weten niet weikeTichting zij opmoeten. Velen ervan sluiten zich aan by genoemde stroomingen, doch het is de taak van U, deze menschen op te vangen en hun een beter en juister politiek inzicht te ver schaffen. Geen „nieuwtje". Op het „Plan van de Arbeid" komende, zegt spr., dat mén dit niet als een „nieuwtje" mag doodverven. Integendeel, reeds waren er deri gelijke plannen in België, in Engeland en Frankrijk. Scherp ontkent hij de veronder stelling, als zou het te grootsch opgezet zijn'. Dat het grootsch is, is een logisch gevolg van de omstandigheden, dat thans van aanpasr singsmethoden niet het minste heil meer té verwachten is. Alleen groote middelen bieden een gereede kans tot welslagen. Als men een voorbeeld wcnscht kan men het oog richten op Skandinavië, alwaar men ook een dergelijk plan uitgewerkt heeft. Het resul taat valt niet te ontkennen, het is uitstekend gelukt. cl Even memoreert spr. den toestand in Indpr nesië, alwaar een ongekende verarming plaatsr vindt. Als voorbeeld neemt hy de officieels cijfers welke aangeven, dat er vorig jaar in Indië 120 000 menschen méér gestorven zjjn dan het jaar daarvoor. De tgden van de negatieve politiek voor de S.D.A.P. zijn voorbij. Thans dient men positief te werken, een weg aan te wijzen om uit deze ellende te geraken. Welnu, deze weg is er en heet: „Plan van den Arbeid". Genoemd Plan heeft by veel critiek nog meer waardeering te oogsten gekregen, aldus vervolgt Ir. Cramer zijn rede. Critiek, vooral van liberale zijde. De 3 hoofd-lijnen, waarin men het Plan kan onderverdeelen a. maatregelen, ter opheffing van de hui dige crisis. - i b. eventueel volgende crises zooveel moge lijk te temperen of zien te mijden. c. maatregelen nemen, welke zullen leiden tot een hooger welvaartspeil in het alge meen. De onder a genoemde maatregelen zijn van zelfsprekend primair: hoe brengt men de bron weer aan 't stroomen! Voor 3 jaar heeft men te dien aanzien 600 millioen gevraagd, welke gespendeerd zul len worden voor het op groote schaal aan leggen van werken. De consequenties hiervan zullen zijn, dat er belangrijk meer werk los komt, met als direct gevolg, dat de koop kracht stijgt. (De z.g. primaire en secundaire arbeid). Van de bezwaren noemt Ir. Cramer o.a. datgene, hetwelk beweert, dat er in Nederland niet van dergeiyke werken zouden zijn en dat tevens het noodige kapitaal niet beschikbaar is. Beide worden ontkend. De werken zijn er wel degelijk en wat het geld betreft, voor be- langrqk minder productieve uitgaven is het w e 1 te vinden. Men diene evenwel in te zien. dat ook de schatkist met dit ailes gebaat zal zqn, daar meerder werk, mindere werkloos heid zal brengen met als gevolg weer minder uit te keeren steun. Verlaging vaste lasten. Als volgende maatregelen zijn daar o.a. de zoo zeer gewenschte verlaging der vaste las ten. De huren moeten onvoorwaardelijk naar beneden, en eveneens de hypotheekrenten én pachten. Dit alles zal een enorme stimulans zyn voor de koopkracht-vergrooting. De voordeelen zijn, zooals te begrypen, niet alleen voor het werkloozen-leger. Ook de wer kende profiteert er van, doordat hij op een belangryk hooger levens-niveau komt. Het is van groot belang voor de boeren en middenstanders zoowel voor de intellectuecle Jonge menschen, die niet aan slag kunnen komen, dat het Plan er door komt. Van beteekenis is ook het mijden of tem peren van eventueel volgende crises, zooals onder b. staat aangegeven. Om met succes een dergelijk streven te kunnen volvoeren, zal het noodig zijn het bank-kapitaal onder gemeen schapsbet.eer te brengen, daar men inderdaad kan spreken van de „dictatuur van het Geld wezen". Daarbij dient men de uitbreiding van het productie-apparaat te beheerschen en te zorgen voor den algeheeie koerswending wat betreft het internationaal ruilverkeer. Sub c. noemt een opvoering van de welvaart, inderdaad zal er orde dienen te komen in de oeorijven, welke alleen dan met goed gevolg opgelegd kan worden, Uiiien men de mecha- uitgebreide materie. nisatie en rat'unalisatie beheerscht. Tal var> nieuwe mdustr.eën zullen dan tevens op groote schaal opgericht moeten worde,, Dii zijn in groote lijnen do leidende gedacn- en van het ,Fian van den Arteid". aldus spr., hnewel het ;n wezen slecht.-' een zeer onnauw keurig beeld kan geven van een dergeiyke zeer De Regeering. In het laatste gedeelte van zijn beschouwin gen neemt spr. de huidige regeering onder de ioupe Het valt niet te ontkennen, dat men aldaai wel „iets" doet ter tempering der crisis, doch het biyft steeds aarzelend en incidenteel. Er was een 60-millioen-plan, doch wat kwam er ln de practijk van terecht? Daarbij komt nog het feit, dat de huidige regeering geen ver trouwen heeft in haar eigen maatregelen. Het Nederlandsche volk zal te kiezen heb ben tusschen twee uitersten: óf men zal zich dienen aan te passen aan een lager levenspeil, óf er zal een vergroóting en versterking van koopkracht komen. Het Plan is aangeboden aan het geheele volk. Het is niet bedoeld voor een bepaalde klasse of stand, het is voor allen, en het biedt de lang gewenschte uitkomst voor honderddui zenden. Het vertrouwen heeft de thans zittende regeering niet meer: wat haar nog in stand houdt is de vrees voor een waardedaling van den gulden. Hiermede dient men rekening te houden: de aarzeling van de Roomsch Katho lieken om met de S.D.A.P. in zee te steken is de groote handicap, doch het valt tevens niet te ontkennen, dat men in breede kringen bij de R.K. niet gekant is tegen een gezameniyke be strijding van de crisis. Tenslotte deelt Ir. Cramer mede, dat er voor de propageering van het Plan niemand gemist kan worden en dat men op ieder individueel rekent, ter volbrenging van het grootsch idéé, dat ontworpen is voor het behoud van het beste wat de mensch bezit. Er volgde een daverend applaus op deze goed gefundeerde rede van Ir. Cramer, waarna men eenige ^ogenblikken pauzeerde. Hierna werden een drietal tableaux opge voerd door de Soc. Dem Vrouwenclub, tableaux van symbolische strekking, welke een sug gestief karakter droegen. De Inwyding der Planvlaggen. En vervolgens was er een zeer belangrijk punt aan de orde, nameiyk de inwijding van de 17 Plan-vlaggen, welke geschiedde door den voorzitter der plaatselijke afdeeling der S. D. A. P., den heer Van der Vaart. Uit zijn rede citeeren wy het volgende: Door de diverse organisaties der party hier ter stede zijn deze 17 vlaggen beschikbaar ge steld en dit bezit zal symbolisch een lichtende fakkel dienen te zijn voor de komende periode. Er zal hard, zéér hard gewerkt moeten wor denden, doch als men gelooft aan de realisatie van het Plan, dan moet men slagen. Even wel, men heeft te rekenen op een harden strijd, een stryd, die lang zal duren ook langer dan de spontane momenten, welke men thans be leeft. Spr. draagt vervolgens de vlaggen over in de handen der besturen, in het vertrouwen, dat het weerbare mannen en weerbare vrouwen zullen zijn, die beseffen, dat zij strijden voor welvaart, voor betere tijden dan nu. Spr. memoreert nog even het feit, dat men thans door deze actie in den aanval gekomen is. Dit houdt echter deze consequentie in: slaagt men er niet in, het volk te overtuigen van het idéé, welke het Plan inhoudt, dan is de geheele actie als mislukt te beschouwen. De heer Van der Vaart richt tenslotte een krachtig woord van propaganda voor het Plan en het te verrichten werk tot de aanwezigen, en spreekt zijn vertrouwen uit in de opmar cheering naar betere tijden en in de verwerkc- ïyking van het „Plan van den Arbeid". Een spreekkoor zegt daarna een gedicht van Jacobs, waarna van de op het tooneel opge- stelden een foto wordt genomen. Door Ir. Cramer worden vervolgens nog enkele tot hem gerichte vragen beantwoord, waarna de heer Van der Vaart deze drukbe- .zoc'.te Plan-vergadering sluit. KALENDER 1936 Uw lievelingsplaat in prach lijst. Slechts Stookt zindenjk tn zinnig» Met prima Anthraciet. Neem ze van Okke Visser, Want beter is er niet! Poldeiweg 34. Tel. 228 wy hebben er reeds enkele malen op ge wezen, dat het aanstaande Marine-Concert, tc geven door het symphonie-orchest va.i het Stafmuziekkorps, ditmaal een byzonder cachet draagt. Behalve dat Louis Zimmerman, Mengel - berg's eerste concertmeester, het Vioolconcert in D dur van von Beethoven zal spelen, staat ook het overige programma nagenoeg geheel in hot teeken van dezen genialen meester. Zoo heeft men als eerste nummer gekozen de magnifieke Ouverture „Egmont", te.wjl na de pauze uitgevoerd zal worden de Vijfde Symphonie. Dit zeer selecte propramma wordt dan bes oten met von Weber's ouverture „Euryan- the". Het is wel heel duidelqk. dat den bezoeker van dit vierde Marine-Concert Iets bijzonders wacht, niet alleen wat het solistisch gedeelte van het programma betreft, doch ook de door de kapel uit te voeren werken. A.s. Dinsdag hopen wij eenige b'jzonder- heden over de voornaamste nummers op te nemen. Ten overvloede laten wy hier nog volgen de adressen, alwaar men zich van kaarten kan voorzien. Dit zqn: Boekhandel Daan Schreuder, Koningstraat. Sigarenmag. Schellinger, Westraat. Slgarenmag. van der Made, Koningstraat. Coöperatie de Wetstraat. De entrée bedraagt 30 cent zaal en een gulden balcon. Haagsche belangstelling voor de Staf. Gistermiddag ongeveer kwart vor vyf ls de Marinekapel, onder leiding van kapelmeester Leistikow aan het Hollandsche Spoorstation gearriveerd, onder groote belangstelling van het wachtend publiek De kapel maakte een wandeling door de stad. Van hier werd om kwart voor zeven opnieuw een muziakel wandeling gemaakt met als eind doel het City-theater, waar de première werd gegeven van het Nationale filmwerk „20.000 Mijlen over Zee". Onder de bq de voorstelling aanwezigen werden o.a. opgemerkt J. de Graaff, chef van den Marinestaf, schout bij nacht T, L. Kruqs, commandant der Marine te Willemsoord, schout bij nacht A. Vos, hoofd van de IVe afd. van het depart. van defensie, vice-admiraal J. H. O. graaf van den Bosch, kolonel Dorren, commandant van het korps Mariniers te Rot terdam, de voorzitter van het comité Onze Marine, de heer Angenent. De avond werd geopend door de Marinekapel met de Piet Hein Rhapsodie van dr. P. van Anrooij, welker uitvoering met een uitbundig applaus werd beantwoord, waarna de dirigent een grooten lauwerkrans in ontvangst had te nemen. («Ie Hch'e) per hal! pond f 0.30 Telef 399 Koningstraat 29. O op al onze nog voorradige moderne BONTMANTELS en BONTKRAGEN. „'T BONTHUIS", Koningstraat 93, j J. J. H. KOOPMAN. 1 Reeds a.s. Vrijdagavond in hot Rialto-theater. Gisteravond heeft in Den Haag de première voor Nederland van deze met zooveel spaa ning verwachte film plaats gevonden, en zco- als wy reeds bericht hebben, a.s. Vrijdag zal men in de gelegenheid zijn het filmische ver slag van de grootste reis, die ooit een onder zeeër over de wereldzeeën maakte, in het Rialto-theater te aanschouwen. Het lijkt ons vo komen overbodig om ons uit te putten in aanbevelingen, om toch voordl kennis van dit unieke werk te nemen. Daar voor heeft Nederland en in 't bijzonder Den Helder TE veel meegeleefd met deze men schen, die zich maanden en maanden gaven voor een inderdaad grootsche zaak, een zaak, die in de geheele wereld één roep va i waar deering en bewondering voor de Nederland sche Marine deed opgaan. Gisteravond hebben wq het voor-filmpje van de I< XVIII zien draaien en hoewel dit uiter aard slechts een zeer beknopt en onvolledig idee geeft van de filni ze'f, waren de op namen van frappante allure Met name eenige close-ups van het water en diverse tegenlicht-opnamen bleken opval lend goed door het camera-oog gezien te z'jn, waardoor een filmisch byzonder karakt-rist'ek beeld verkregen werd. Ook de humor schynt door den camera man Writema niet vergeten te zijn: Integen deel. ook ln dit voorf-'lmpje kon men reeds genieten van een enkel zeer sappig staaltje van K XVTTT-gyn. Er ts een landelqk eere-comité samen gesteld. waarvan de namen wel zër du'de ijk demonstreeren de sympathie vcor deze film op breede basis. Behalve dit eere-comité, waarvan de namen voor zich spreken, ls er ook voor Den Helder een plaatselflk comité van aanbeveling ge vormd, waarvan wij de namen hier laten volgen: Schout by Nacht T. L. Kruis. W. de Boer, loco-burgemeester. J. H. C. Bentz van den Berg, Garnizoens commandant. Ir. S. Visman, Directeur Rykswerf. Kapt.-Luit. ter Zee L. A. C. M. Doorman, Commandant Onderzeedienst. A. W. P. Angenent, Voorz. Comité „Onze Marine". F. C. de Boer, Directie Heldersche Courant. Behalve dat bq de vertooningen tn Den Helder een bq-programma wordt gegeven, dat „in vorm" zal zijn, wacht den bezoekers van de vertooning op Vrydagavond nog een bq- zondere attractie: het complete corps der Stafmuziek zal nameiyk zqn medewerking ver.eenen en o.a. uitvoeren de vermaarde ..Piet Hein Rhapsodie" van Dr. Peter van Anrooy. Wy willen tenslotte nog verwqzen naar het in de hall van Rialto aangebrachte reclame materiaal, dat op zeer suggestieve en amaak- vo"e wyze een beeld geeft van deze K XVLI- film. Zondag 19 Januari 19 3 6 Ned. Herv Gein <Nw Kerk. Weststnwt 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklua: 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poe Westerkerk. (Helden der Zeeplein). Geen dienst Geref. Kerk lJulianapark 's Morgens 10 uur, Cs. Joh. Meqnen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Renoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meqnen Oud Geref Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uui Ds. N. v.d. Kraals. Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref lierk (Steengracht). 'sMoigens 10 uur en 's middags 5 uur, de beer J. Rebel. Woensdagavond 7.30 uur, Bqbellezing door den heer J. Rebel. Ilerst. Evang. Luih Gem. IWeezenstr.). 'sMorgens 10.30 uur, Ds. A. Klinkenberg van Amsterdam. Bevestiging nieuwe leden Duopsgez. Gem. Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uin Ds. W. M. A. Kalkman, van Amsterdam. Woensdagavond 8.15 9.15, Bijbellezing door J. Lui her Ramp. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u.. Evangelisatie samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur. kerkdienst Evangelisatiegebouw, Vqzelstraat: Zondagmiddag 4 uur. straatprediking Molenplein Verschillende sprekers Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Ueits. 10 uur v.m. Heiliglngs-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n V" -os-vn-n-Bimenkomst Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersle. i .....ische nd.ug Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. E 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. •t Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst HUISDUINEN Zaterdag 18 Januari. Witte Bioscoop, 3 uur: Anthony van Leeu wenhoekfilm. Casliio, 8 30 uur: Apachenbal T.A.V.E.N.U, Mus'.s Sacrum, 8 uur: Lezing Alt over de opera „Lohengrin" voor de Vereeniging onderofficieren landm. „Ons Belang". Leger des Heï.s, 8 uur: Opening 45ste jaar feest. Alle onderdeelen in 't front. Zondag 19 Januari. Casino, 8.15 uur: Zestien jaar, gez. Verkade, Musis Sacrum, 16e populaire soirée. R.K. Volksbond, 8 uur: Vergadering (met spreker, muziek en zang) van Kathoiiek Den Helder. Woensdag 88 Januari. Casino, 8 30 uur: Marine-concert. Donderdag 83 Januari. Casino, 8 uur: Feestvergadering Chr. Oranje- vereeniging. Kegelhuis, benedenzaal, van 6 30 uur n.m. i-Ield. Damclub, wedstrijd Raichenbach Vos. N.V. Ned. Mij. van Brandverzekering le Tiet Agentschap voor Den Helder: ■H J. J. v. d. Plaat, Spoorstr. s3. Vakschool voor meisjes. Men schrijft ons: Evenals het vorige jaar, heeft de Vakschool voor Meisjes haar deuren opengezet voor vrouwen van werkloozen. De cursussen i:: naaien en koken zijn in November begonnen. Er hebben zich ruim 170 deelneemsters aar. gemeld, een grooter aantal dan in den afge- loopen winter. Door de langdurige werkloosheid is de stof- fe ijke nood in de gezinnen gestegen. Dc vrouw heeft in deze een zware taak te ver vullen. zy staat lederen dag opnieuw voor het probleem, ook voor zeer noodzakelqke uit gaven, niet over het noodige geld te kunnen beschikken. Van haar kennis en energie wordt veel gevraagd en niet altyd zal zy tn staat zijn de moeiiykheden, die zich voordoen, te overwinnen. Met het doel, door voorlichting en stoffe- lilken steun, haar hierbij behulpzaam te zijn werden December 1934 de cursussen aan de Vakschool voor Meisjes ln net leven ge roepen. Dat genoemde cursussen eenlg resul taat hebben gehad, ls gebleken uit de ver houding van wederzqdsch waardeeren, ont staan tusschen de cursisten en al en, die der vorigen winter hieraan medewerkten. Er was greote belangstelling voor het ge leerde en gering verzuim. Dit laatste moet niet worden onderschat voor vrouwen,, die na de dagtaak in het gezin, 's avonds van, zever tot half tien nog lessen komen volgen. Het is gebleken, dat sommige deelneemsters onze voorlichting zouden kunnen m'.ssen. UU vertrouwelijke gesprekken weten wil, dat met het huishoudgeld woekeren. Toch hebber ook deze vrouwen de cursussen tot het eindt bezocht, omdat zij meenden nog wel iets tf kunnen leeren. Bij vele anderen was de vc"- lichting zeer noodig. Door a len werd dank k '*'v V

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9