Het Plan van den arbeid en de landbouw Callantsoog. Breezand. Anna Paulowna. Wieringen. Texel. Schagen, HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 JANUARI 1936. Ir. H. Vos spreekt voor de Vereeniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool. Julianadorp. Reddingstation opgeheven Holl. Mij. v. Landbouw. f 2000 verduisterd. Interessante beschouwingen, waar voor groote belangstelling bleek te bestaan. Gistermiddag werd thans voor de tweede maal een lezing gehouden in het Noordhol- landsch Koffiehuis voor de oud-leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Uitgenoodigd was ditmaal Ir. H. Vos" uit Amsterdam, welke voor de pauze de alge- meene stellingen behandelde en den invloed op den landbouw, om vervolgens de fouten aan te wijzen, die in de huidige regeeringspolitiek aan getroffen worden. Deze vergadering viel een nog drukker be zoek ten deel, dan de vorige, hetgeen ondub belzinnig wijst op de belangstelling, welke men voor deze materie in onze omgeving koestert. De vergadering werd te kwart voor twee ge opend door den voorzitter der vereeniging, den Jheer J. M. Blaauboer, welke daarbij welkom heette .o.a. Ir.Lienesch, landbouwconsulent, den heer Hazeloop, oud-tuinbouwconsulent, den •heer D. de Boer, voorzitter van de Commissie van "Toezicht op de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, en den heer H. Koster, voorzitter der Vereen, v. Ontwikkeling van den Land bouw in Holl. Noorderkwartier. De heer Blaauboer merkte o.a. nog op, dat deze vereeniging een der eerste in den lande is, welke dit zoo zeer actueele onderwerp laat behandelen. De grondgedachte van het Plan, geen steun, maar werk te verschaffen, is in ieder geval, hoe men er ook over denkt, van belang. Hierna geeft de heer B. het woord aan Ir. Vos. De heer Vos merkt op, dat hg de uitnoodi- ging van de Vereeniging met groot genoegen aanvaard had, doch tevens met een zekere aarzeling. De reden hiervan is het feit, dat hij welis waar ingenieur is, doch geen landbouw ingenieur, zoodat men van hem niet kan ver wachten, dat hij dusdanig op de hoogte is van landbouw-technische vraagstukken, als het meerendeel der aanwezigen. Bij voorbaat roept spr. dan ook de clementie der vergadering in, en zal trachten de moeilijke klippen te omzei len, en de algemeene richtlenen aan te geven, daarbij aantoonend, dat men de landbouwkun dige vraagstukken zóó kan verwerken, dat er een juist verband bestaat met die van alge- meenen aard. Voorop stelde Ir. Vos de stelling, dat de toe- Stand van den Nederlandschen landbouw en de maatregelen, ter verbetering, samenhangen —met de algemeene situatie van de Nederland- sche volkshuishouding. De toestand van den Nederlandschen land bouw en de mogelijkheid om maatregelen te treffen tot verbetering er van hangen zoodanig samen met de algemeene situatie van de volks huishouding, dat een landbouwprogram alleen dan kans van slagen biedt, wanneer het een deel is van een algemeen program, zooals men dat ziet in het Plan van den Arbeid. Hierin wordt toch de agrarische productie beschouwd als een absoluut gelijkwaardige bij drage tot het volksinkomen. Het gaat niet aan, deze bevolkingsgroep te beschouwen als minderwaardig aan die van de steden. Hoe vaak hoort men niet de stelling verkondigen, als zou de cultuur in de steden gemaakt wor den. Niets is minder waar. In minstens even belangrijke mate droeg de platteland-bevolking hiertoe bij. De min- of meerderwaardigheid van een dezer groepen wordt dan ook volkomen afgewezen. Een der hoofdprincipen van het Plan van den Arbeid is het zien te verkrijgen van een betere bestaanszekerheid, ook voor hen, die in den landbouw werkzaam zijn, en wier posi tie men allesbehalve als rooskleurig kan be titelen. Daarbij moet onvoorwaardelijk het ver schil in levensniveau tusschen stad en plat teland verkleind worden, zoodat niet meer, zoo als thans het eene deel van het land leeft ten koste van het andere. Wat zal het Plan voor den Land bouw brengen? De bedoeling is een belangrijke verlaging van de vaste lasten te bewerken, en tevens de uitvoering van het program der openbare werken. Dit zal direct ten gèvolge hebben koop- krachtverhooging, die op haar beurt een ver hooging van den binnenland3Chen afzet van landbouwproducten beteekent. Men heeft deze koopkrachtverhooging nauw keurig gecalculeerd en is gekomen tot een be drag van niet minder dan 150 millioen gulden. Volgens de samenstellers van het Plan zal van deze 150 millioen circa 15 millioen den Neder landschen landbouw toevloeien. Voert men het Plan uit, en wordt dus de koopkracht in belangrijke mate gestimuleerd, dan zal zonder eenigen twijfel ook de invoer wederom toenemen, en deze logischerwijze wederom gevolgd worden door een verhoogden uitvoer. De handelspolitiek moet dan gericht worden op steun aan de exportbedrijven, waar van de landbouw een der voornaamste Is. Aan invoer alleen is becijferd dat deze toe zal nemen met circa 30 millioen per jaar. Z3r zijn echter nog andere invloeden der crisismaatregelen van dit Plan op den land bouw: er zal door dit alles een belangrijk min dere mate van werkeloosheid ontstaan. Tenge volge hiervan zal de begrootingspositie van het Rijk belangrijk rooskleuriger wouden, zoodat men tal van maatregelen kan treffen, die met name voor den Nederlandschen landbouw van groot gewicht zijn. O.a. noemt Ir. Vos land bouwonderwijs. Dit alles zijn dan consekwenties van de uit voering van het Plan als geheel, dus nog zon der dat men thans gesproken heeft over de bijzondere maatregelen, welke men hier aan treft voor den landbouw. Invloed van de Conjunctuurpolitiek op den Landbouw. Wat vooral aan de landbouwende bevolking ten goede komt in het systeem is de idéé om zooveel mogelijk te voorkomen eventueel vol gende crises en tot het opvangen van schok ken in het economisch leven. Deze punten komen vooral de bestaanszekerheid van de landbouwende bevolking ten goede Men begrijpt, dat dit een systeem moet zijn, even goed-geordend als doordacht en het zal op internationale basis geschoeid moeten wor den. Nietwaar, met name de landbouw is reeds zoo onderhevig aan .schokken van de zijde der natuur (misoogst e.d.) en er moet voorkomen worden, dat daar ook nog de up en downs bij komen van het .vraag- en aanbod probleem. Onmiddellijk hiermede verbonden is de Credietbeheersching. Deze beheersching is noodzakelijk, wil men een einde maken aan de steeds groeiende af hankelijkheid van de agrarische ondernemers van het bankkapitaal. Hoe vele malen is de landbouw in wezen niet de zetboer van hem, die het kapitaal fourneerde? Het credietwezen zal derhalve in banen geleid moeten worden die logisch zijn. Slechts binnen een algeheele credietvoorziening kan echter de behoefte aan landbouwerediet op de juiste wijze effect hebben. Ook de speculatie in het land zelf neemt Ir. Vos onder de -loupe. Als de credietvoorzie ning op de juiste wijze tot stand gekomen zal zijn moet er ook hieraan een einde komen. De grond mag niet speculatief zijn. Het volgende punt betreft het overmatige aanbod van werkkrachten aan den landbouw. Dit groote overschot kan niet hierin opge nomen worden; er moet dan ook een oplossing gevonden worden dit overschot terug te drin gen. De beheersching van de uitbreiding van de ondernemingen, van de beoogde rationali satie en de industrialisatie scheppen echter een verhoogd opnemingsvermogen van de arbeidsmarkt in de industrie. Daardoor zal tevens het groote aanbod van arbeiders aan den landbouw verminderen. In dit verband wijst spr. ook weer op het feit, dat het Plan algemeen is, en dat het zal trachten de werkloosheid op den duur ge heel af te wenden. Ook heeft men te zorgen, dat er geen z.g. „5e stand"* ontstaat, een stad van louter paupers, 'hetgeen uit sociaal oog punt verwerpelijk -is. De beheersching van de arbeidsmarkt is echter voor dit alles de eerste vereischte. De Handelspolitiek en de Landbouw. Het niet meer aanvaarden van de vrijhandel als systeem van handelspolitiek is van groot belang voor den landbouw, aangezien voor vele landbouwproducten de toestand bestaat, dat bij een kleine wijziging in vraag en aanbod, de prijzen aan min of meerdere ernstige schom melingen onderhevig zijn, met ais gevolg, dat de opbrengst zeer onzeker wordt. Het afwijzend staan tegen protectie en autarkie is met name voor onze landbouwende bevolking zoo noodzakelijk, omdat haar export groot is en omdat haar bestaan afhangt van het blijven voortduren van een sterke inter nationale arbeidsverdeeling. Zooals het echter vandaag den dag is, mag men de toestand chaotisch noemen en een internationale regeling is dan ook urgent. Het Plan van den Arbeid stelt voor om in de handelspolitiek 'te komen tot ruilregelingen tusschen de staten, waardoor zoowel de invoer als de uitvoer voor een zekeren tijd wordt ge stabiliseerd en de grondslag wordt gelegd voor de internationale ordening der productie. Het valt niet te ontkennen, dat oök thans van regeeringszijde wel het een en ander ten behoeve van deze vraagstukken gedaan wordt. Daar zijn allerlei contigenteeringen en ruilver- dragen, doch dit alles Is slechts noodgedwon gen en incidenteel. Wat het mist is geloof en vertrouwen in deze maatregelen. Het blijft steeds „trachten". De in het Plan voorgestelde struc tuurwijzigingen en de Landbouw. De ordening van de productie en het doen aansluiten daarvan bij de volksbehoeften, zul len een wezenlijke invloed uitoefenen op den landbouw, omdat juist voor de lagere inkom- stengroepen het gedeelte van het inkomen, dat naar de agrarische producten gaat, het groot ste Is. De ordening van het bouwbedrijf en van het textielbedrijf, voorgesteld in het plan, maken een goedkooper wonen en een goed- kooper kleeding mogelijk. De landbouwende bevolking profiteert hiervan op directe wijze, maar ook indirect, doordat een grooter deel van het inkomen van de groote massa dan besteed kan worden aan artikelen, die thans nog luxe voor den boer zijn. De: ordening in de distributie (en van het verkeer) is voor den landbouw zeer wensche- lijk, omdat de tegenwoordige toestand bij den verkoop en het transport der artikelen, prgs- verhoogend werkt, zoodat de afzet belemmerd wordt.- Met er met nadruk op te wijzen, dat het Plan dit alles ziet in het geheele verband en dat zoowel stad als land samen naar de oplossing moeten steven, besluit Ir. Vos het eerste ge deelte van zijn vertoog. Fouten in de tegenwoordige land- bouw-regeeringspolitiek, welke In het Plan vermeden worden. Na de pauze bespreekt Ir. Vos bovenge noemde fouten: hij verdeelt deze in een 3-tal categorieën: economische onjuistheden, finan- cieele onjuistheden en sociale onjuistheden (maatregelen die als onrechtvaardig be schouwd worden). Economisch onjuist lijkt het tijdelijk karakter, dat de regeering aan haar maatregelen geeft en eveneens het streven naar een prijspeil, dat met dat van 1914 over eenkomt, om reden, dat men dan in tal van opzichten achter geraakt. Ook onjuist is de onstabiliteit welke de regeeringspolitiek ken merkt. en waardoor de agrarische ondernemers zich niet kunnen aanpassen. Financieel onjuist is de steunverdeeling over de producten. Ook het onvoldoende aantasten der hypotheken en pachten en tenslotte het steunsysteem, dat geen rekening houdt met den omvang der bedrijven, waardoor de totale steun hooger wordt, dan zjj eigenlijk behoefde te zijn. Eveneens is onjuist het streven naar productiebeperking door de steunhoogte en ook steun te verschaffen, onafhankelijk van de grootte der bedrijven, omreden dat daardoor veelal de steun komt, déar waar zij niet be hoorde te zijn en omgekeerd. De Laiidbouwmaatregelen van liet Plan van den Arbeid. Tal van maatregelen staan aangegeven: zoo zijn daar ordening der bedrijven (land- en tuinbouw) gericht op een zoo groot mogelijke zekerheid van afzet en prijs. Er moet voorts komen een marktbestudeering in binnen- doch ook in het buitenland, bevordering van export en een stabiliseering der ruil verdragen. Doch ook een op het opnemingsvermogen van de markt gericht teeltplan en een goede voorraad- politiek behooren de steunpunten te zijn voor deze ordening. En niet te vergeten minimum- loonen der landarbeiders. Vervolgens moeten de nu niet te vermijden risico's, welke het landbouwbedrijf meebrengt, dusdanig verdeeld worden, dat ook de kleine boer in mindere mate risico draagt dan de groote. Volgens spr. moet daartoe komen een verdeeling der producten in z.g. „vrije" en „garantie"-producten. Deze moet aangepast worden aan den aard van het product en van de streek, doch ook met den omvang van het bedrijf. Vervolgens worden genoemd: regeling van het pachtvraagstuk, onder instelling van pachtcommissies; continuatierecht, recht op veergoeding van aangebrachte verbeteringen, aflossingsvertraging, executierecht, het tegen gaan van grondspeculatie, een credietwet- geving enz. Doch ook zullen er moeten komen verbete ring van de bedrijfsuikomsten door meer rationeele productiemethoden, kwaliteitsopvoe ring en verbetering van de bedrijfsoutillage. Men begrijpt, dat dit alles moet steunen Op een juiste voorlichting en een goed landbouw onderwijs. Tal van andere maatregelen worden voorts door Ir. Vos genoemd, waarvan wij nog noemen die van verkorting van den arbeids tijd. door een meer rationeele productie. Opgebouwd dient voorts te worden een stel sel van sociale verzekeringen, (invaliditeits verzekering, ouderdomsverzekering enz.) voor zelfstandige beroepen. Eveneens een stelsel van bedrijfsverzekeringen (oogstverzekering. scha deverzekering) voor land- en tuinbouwbedrij-, ven. Tenslotte een stelsel van geregelde en nauwe samenwerking tusschen overheid en hen, die werkzaam zijn in den landbouw, eenerzijds met erkenning van de rechten der gemeenschap, anderzijds met behoud van een zoo groot moge lijke mate van zeggenschap der arbeiders. Van de gelegenheid tot debat wordt door een tweetal heeren gebruik gemaakt. Het zijn Ir. Dijt en de heer Zaal. De eerste merkt o.a. op, dat de boer baas in eigen huis behoort te blijven. Met hef Plan vreest hij voor een teveel aan inmenging van boven-af. Ook de resultaten van het z.g. „teelt plan" trekt spr. in twijfel en merkt voorts op, dat de samenstellers te weinig rekening hebben gehouden met de lessen der historie. De heer Zaal vraagt het een en ander over de machtspositie der grootkapitalisten (o.a. Unilever) en over de uitkomsten van het plan, welke men aangeeft als „binnen afzienbaren tijd". Beide sprekers worden door Ir. Vos be antwoord. Het is dan de heer Blaauboer, die den spreker dank zegt voor zijn inleiding en de vergade ring sluit. WINTEBLEZINGEN HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. j De reeks winterlezingen, georganiseerd docj>r de afd. Den Helder van de Holl. Mg. van Landbouw, wordt a.s. Woensdagavond voort gezet met een lezing van den Rijkszuivelcon- sulent te Hoorn, dr. L. T. C. Scheij, met h^t onderwerp: „Hygiënische winning der melk". EEN KERKELIJK JUBILEUM, •Morgen (Woensdag) zal de heer: Hoornsman Sr. den dag herdenken, dat voor 25 jaar geleden werd gekozen tot ouder ling der Ned. Herv. Gemeente Huisduinen 4- Julianadorp. Jl, Zondagmorgen is hij weer opnieuw in het ambt bevestigd in de gewórte godsdienstoefening. )ii Zooals wij reeds voor eenigen tijd melddeii, bestonden bij het hoofdbestuur der Noord- eh Zuidholiandsche Reddingmaatschappij de plan nen het station alhier op te heffen. Zaterdagmiddag j.1. vergaderde de plaatse lijke reddingcommissie, waarbij aanwezig was de secretaris van het hoofdbestuur, de heej- De Booy. Het hoofdbestuur heeft besistsn tot opheffing. Het feit, dat sedert 1903 geeft strandingen bij Callantsoog hebben plaats gei- had, is niet van invloed geweest op het be sluit. De motorreddingsboot te Den Helder (de Dorus Rijkers) kan de kust tusschen Den Helder en Callantsoog geheel bestrijken. i Tevens kan deze motorreddingboot een sloep strijken. Verder kan de reddingboojt uit Petten langs het werkspoor van den Rijks waterstaat binnen een uur per motorlorrie naar Callantsoog worden vervoerd. Het is dus alleszins verantwoord om het station op te heffen. Ten opzichte van het personeel der booten en de reserve-bemanning heeft de maatschappij een zeer royale houding aan genomen. Zij zullen in elk geval geen nadeel van de opheffing ondervinden. Of het mortier en het Wipperttoestel zullen worden over geplaatst. zal nog nader in overweging wor den genomen. Om het contact met de station te Petteft niet te verliezen en tevens om het administra tieve gedeelte te kunnen blijven verzorgen, zullen uit Callantsoog eenige leden zitting nemen in de plaatselijke reddingcommissie te Petten. De heeren M. Mooij Jz. en A. van Meerten, welke hiervoor werden aangezocht, nemen deze functie aan. Dit besluit van opheffing zal velen ter harte gaan, immers het station te Callantsoog heeft een keurigen staat van dienst. Het werd ge sticht in 1825. UITVOERING „ZANGLUST". Zondag j.1. gaf het dameszangkoor „Zang- lust", onder leiding van haar directrice mevr. M. Breebaart—van der Horst, een uitvoering in de groote zaal van den heer P. de Haan. In plaats van een liederen programma, gevolgd door een zangspel, zooals bg vorige uitvoe ringen de gewoonte was, werd thans de ge heele avond gevuld met een operette in 3 bedrfjven „Prinses Ezelsvel". Hoewel dit een z.g. kinderoperette heet te zijn, hebben de toeschouwers ten volle van de opvoering kunnen genieten. De tooneelaan- kleeding was heel goed en de costuums waren in een woord schitterend. Om de vertolking der verschillende rollen te beoordeelen zou ons te ver voeren. Het spel werd, behoudens eenige kleine strubbelingen, waarbij de souf fleur „-hoorbaar" ter hulp moest snellen, vlot gespeeld. De dames gaven van hun respectie velijke rollen een goede uitbeelding, waarvoor zeker allen een woord van hulde toekomt. Vermelden we nog, dat aan het eind van den avond de directrice een aardige bloemenhulde van het koor in ontvangst had te nemen. Dj avond was slecht bezocht. Toch hebben de thuisblijvers ongelijk gehad f Een gezellig bal besloot deze uitvoering. ESPERANTODAG. „La Norda Stelo", vereeniging van Espe rantisten in Noord-Holland, hield, daartoe, uitgenoodigd door „La Verda Stelo", onze plaatselijke Esperantovereeniging, een verga dering in de zaal van den heer Jb. Borst. Hadden 's morgens de zakelijke besprekin gen plaats, waarbij o.a. besloten werd, dat de jaarvergadering van „La Norda Stelo" ge houden zal worden op 23 Februari in Scha gen, 's middags was het amusante gedeelte verzorgd door de plaatselijke vereeniging. Verschillende liederen werden gezongen, too- neelstukjes opgevoerd, spreekwoorden uitge beeld, welke moesten worden geraden en waar voor prijsjes beschikbaar waren. Ook een ta bleau behoorde tot één van de nummer van het programma. Roland Dupuis, lider van de Sseh-cursus- sen, die hier en in ander eplaatsen van Noord-Holland worden gehouden, zou door het zingen van eenige liederen, zijn medewer king verleenen, maar was door ziekte verhin derd. Drie Esperantisten gaven zich op als lid van „La Norda Stelo", zoodat deze vereeni ging nu 150 leden telt. VOEDINGSCURSUS. We vernemen, dat, waarschijnlijk weer in Breezand, nog een derde cursus gegeven zal worden in het bereiden van smakelijk, voed zaam eten uit goedkoope grondstoffen. Bo vendien zal aangevraagd worden nog twee andere cursussen te mogen geven, n.L een gewijd aan het bereiden van 5 verschillende zomerdagrantsoenen en het inmaken met eenvoudige hulpmiddelen, terwijl dan op de andere naaien en wasschen een beurt zullen krijgen en o.a. het vervaardigen van kinder- onderkleeding uit oud goed zal worden be handeld. Zaterdagavond hield de afd. van de H. M. v. L. een goedgeslaagde vergadering in Veerburg. Voorzitter, de heer D. C. Rezeiman, heette bij de opening in het bijzonder het nieuwge- kozen bestuurslid, den heer Lindenbergh, welkom, en dankte de aftredende bestuurs leden, de heeren D. Schenk en K. Brugman, voor hetgeen zij in die functie in het belang van de afdeeling hadden gedaan. Aan de voedingsvoorlichtingscursus is ƒ.10 subsidie gegeven; besloten werd voor dit jaar 5 beschikbaar te stelien. Op een schrijven van de afd. Den Helder, die voorstelde samen rnet andere afdeelingen in Anna Paulowna een vergadering te beleg gen, waarin bekwame sprekers het zullen hebben over voor- en nadeelen van devalua tie, was geantwoord, dat de afd. -hier bereid was medewerking te verleenen om dit plan te doen slagen. Er is echter nog geen nader bericht van Den Helder ontvangen. Naar aanleiding van het schrijven van de afd. Putten, dat vroeg zich te stellen achter de motie-Braat: Iemand die een „crisis baantje" bekleedt, kan geen hoofdbestuurder zijn, werd breedvoerig gediscussieerd. Voorz. was het niet eens met de motiveering in het schrijven, n.L dat hoofdbestuurders, die zit ting hebben in een crisisorganisatie, zich niet meer vrij kunnen uiten. De heeren Komen en Van Balen Blanken wezen er op, dat er ook voordeelen aan de combinatie van func ties verbonden zijn, maar de laatste stelde daar toch ook tegenover, dat de uitvoering van den L. C. O.-dienst wel eens indruischt tegen het belang van de bedrijven, waardoor stemming ontstaat tegen de bestuurders, die in de crisis-organisatie zitten, hetgeen tot schade is van de eigen organisatie. Werk met overheidsteun. De heer C. D. Rezeiman hield hierop een inleding over: tewerkstelling van werkloozen bjj particulieren met overheidssteun. Verle den jaar gold hier de „»/s regeling", d.w.z. onder bepaalde omstandigheden vergoedde de overheid van het netto loon van nieuw aan te stellen personeel. Thans heeft deze regeling, zal voor den landbouw voor 1 Mei reegling, zal voor den landbouw voor 1 Mei 1936 ingaan en gelden tot 30 April 1937. Aan de hand van het bouwplant 1936 en de werkelijk in het boekjaar 19351936 uitbe taalde loonen in het bedrijf, moet een com missie, die al in 't leven was geroepen, voor de uitvoering van de vorige regeling en be staande uit een wethouder, de heer C. D. Rezelmanen de heer J. Dekker, respectieve lijk vertegenwoordigende het gemeentebe stuur, de werkgevers en werknemers, vast stellen, welk minimum loonbedrag in dat bedrijf in het komende boekjaar zal moeten worden verloond, alvorens de loonbijslagrege- ling in werking treedt. Als dit minimu loon bedrag door de inspectie voor de werkver schaffing is goedgekeurd, wordt 50 van het loon, dat in '36'37 boven het minimum bedrag is uitbetaald, van overheidswege ver goed, maar alleen ais dat extra-bedrag aan loon is uitbetaald aan arbeiders, die voor werkverschaffing of hulp ingevolge de steun regeling in aanmerking komen. De mogelijk heid is niet buitengesloten, dat naast de bij slagregeling nog afzonderlijke subsidie wordt verleend voor uitgesproken extra-werkzaam heden, ontginning, graven van nieuwe sloo- ten. draineeren, woelen, diepspitten, kleidel- ven, ophalen van bestaande waterleidingen. Deze werkzaamheden kunnen, ook als men ze laat uitvoeren vóór 30 April, dus vóór de loonbijslagregeling in werking treedt, voor subsidie in aanmerking komen. Voor het bloembollenbedrijf moeten, om aanspraak te maken op ioonbijsiag, het teelt plan 1936 en opgaaf van de uitbetaalde loo nen in 1935 bij de commissie worden inge diend. Het minimum loonbedrag voor 1936 wordt dan vastgesteld, rekening houdend met de gewassen, export enz. en gesplitst voor de perioden Jan.Febr., Maart—Mei, JuniJuli, Aug.Oct., Nov.Dec. De inleider prefereerde de „50 regeling" boven de „iregeling", omdat bij algemeene deelname ieder er gelijkelijk van kan profi- teeren en zij sterk werkverruimend kan wer ken. Een moeilijkheid zal zijn het minimum* minst kapitaalkrachtige bedrijven er in de praktijk het minst voordeel van zullen heb ben. Bij de discussie, die op de inleiding volgde, werd opgemerkt, dat onder de regeling" soms geen arbeiders waren te krijgen en de vrees geuit, dat men, om daar tegen gevrij waard te zgn, nu z'n toevlucht zou nemen tot arbeiders van elders, waardoor de werk loosheid hier weer zou toenemen. Bierbrouwerij en brouwgerst. De heer N. Raap hield hierop een inleiding over: Bierbereiding en de eischen aan brouw gerst te stellen. Spr. gaf een beschouwing over de gerst rassen, welke geschikt zijn voor de brouwerij, en kwam tot de conclusie, dat de Deensohe soorten voorkeur schijnen te verdienen. Bij de beoordeeling van de geschiktheidskwali teiten dient in de eerste plaats gelet te wor den op gelijkmatigheid van het gewas, want bij een ongelijk gewas krijgt men ongelijke korrels en daardoor ongelijke kieming en een regelmatige kieming is voor de bierbereiding van buitengewoon groot belang. Aanbeve ling verdient, de gerst eenigen tijd te laten narijpen in het stroo. Vergelijking van de samenstelling der kor rels van buitenlandsche en inlandsche gerst leert, dat inlandsche procentsgewijze meer water en eiwit en daardoor minder zetmeel bevat. Door het grootere vochtgehalte is er meer kans op broeiing bij de inl. soorten en wel speelt het eiwit, bij de omzetting van het zetmeel tot stoffen, waaruit na gisting de alcohol ontstaat, een belangrijke roi, maar het grootere zetmeelgehalte van de buiten landsche soorten is één van de belangrijkste factoren, waarom men deze bovenal verkiest. Daar komt nog bij. dat de bierbereiding grootendeels ervaringswerk is, men kan niet vooruit zeggenals aan die en die scheikun dige eischen is voldaan, is het verkregen van goed bier gegarandeerd, en dus is de brouwer huiverig een hem onbekend soort zaad te ge bruiken en houdt hij zich het Uefst aan de nu eenmaal gunstig bekend staande rassen. Ook na deze inleiding, die we slechts heet verkort weergeven, werd eenige discussie gevoerd en nadat de voorz. den heer Raap be dankt had voor z'n, met schematische voor stellingen verduidelijkte, uiteenzetting volgde de rondvraag. Rondvraag. De heer Stammes greep deze aan, om na mens de vergadering ook den heer Rezeiman te danken voor diens Inleiding. Naar aanleiding van een paar vragen van den heer D. Schenk werd besloten bij het hoofdbestuur aan te dringen alles in het werk te stellen om de verlaging van den richtprijs voor tarwe van 10 op 9 te kee- ren en er op te wijzen, dat door het spreken van zand- en kleiaardappelen bij het toeken nen van den denaturatietoeslag, thans han delaars in den Westpolder aardappelen goed koop trachten te koopen met het motief, dat toch maar 80 ct. denaturatietoeslag wordt uitbetaald, terwijl toch zeker de bedoeling Is ook voor die aardappelen 1.50 toeslag te geven. Hierna volgde sluiting. Hippolytustioef OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris Obreen had j.1. Zaterdag, 's avonds 8 uur, In het cafe van den heer Jb.. Duijnker te Westeriand, de openbare verkoop plaats van: 1. Een woonhuis met erf en aan behooren, staande Westeriand 23, groot 1.16 aren; 2. Een timmermanswerkplaats met kalk- loods, houtkap erf en land, staande Wester iand 21, groot ongeveer 4.79 aren. Alles eigendom van den heer P. Doves Jbz., aan nemer alhier. Perceel 1 en 2, in combinatie gekocht door den heer C. Vermeulen Jz., te Westeriand, voor 1828. LICHTBEELDENAVOND. Uitgaande van de Evangelisatie-vereenlglng der Gereformeerde Kerk op Wieringen zal Woensdag a.s. 22 Januari 's avonds te 7 uur In de Gereformeerde Kerk te Hippolytushoef een lichtbeelden-voorstelling gegeven worden, waarbjj volwassenen en kinderen worden uit genoodigd. De eerw. heer J. v. Eerden zal spreken over „De profeet Mozes". De heer W. Jansen over „Ben-Hur". Het Evangelisatie-zangkoor zal eenige nummers ten beste geven. HOLL. MM. VAN LANDBOUW. Afd. Wieringen. Te ongeveer 8 uur opende de voorzitter, de heer O. J. Bosker, deze eerste vergadering in 1936, die druk bezocht was. Na welkomstwoord memoreerde spr., dat Wieringen weder in het punt van de belang stelling stond van de zuivelwereld. Thans trachtte men het gemeente-bestuur ertoe te bewegen zich in te spannen voor de stichtiDg van een eigen zuivelfabriek. Zelfs heeft men ten einde het leveren van melk aan andere fabrieken tegen te gaan, alleen leve ranciers van de zuivelfabriek te Lutjewinkel toegelaten tot de T.B.C.-bestrijding van het rundvee. Dit gaat, aldus voorz., toch al te ver. Leve ranciers voor consumptie-melk uit te sluiten van T.B.C. onderzoek van hun stal, is toch wel geheel uit den booze en dat gebeurt thans hier. Wij zullen dan ook niet aarzelen deze zaak bij Ged. Staten en den Minister ter sprake te brengen. Het ls weer een staaltje van machtwellust van heeren crisis-ambte naren. Verder wordt mededeeling gedaan van de ingek. stukken. Op een verzoek van afd. Den Helder inzake het houden eener gemeenschap pelijke vergadering te Anna Paulowna over het onderwerp „Devaluatie", wordt afwijzend be schikt.. Aangenomen wordt een voorstel over het zelfde onderwerp Dr. Ir. Dijt te laten optreden. Ook wordt besloten Dr. Schey te verzoeken nogmaals het Zuivel-Vraagstuk voor Wieringen hier te komen toeiichten. Wordt besloten dit jaar wederom de drie- jaarlijksche afdeelingstentoonstelling te hou den met verloting en zóó dit door den Minister wordt toegestaan, deze weder te houden in gemeenschap met een andere vereeniging, waarbij de helft der zuivere opbrengst van de verloting aan die vereeniging mag worden afgedragen. Het programma van de vorige tentoonstel ling werd ongewijzigd goedgekeurd. Op gemaakte aanmerkingen ter vergadering van hooge kosten van drukwerk en timmer werk werd medegedeeld, dat deze rekeningen betroffen de kosten feitelijk over twee ton- loonbedrag te bepalen en een nadeel, dat de toonstellingen, althans voor zoover bedo rekeningen van een vorige ten leenstelling niet konden worden betaald. Het bestuur zal ten deze zooveel mogelijk zuinigheid betrach ten, alhoewel men bg een dergelijke tentoon stelling over zeer veel materiaal moet be schikken. De heer Dr. Hoedemaker was uitgenoodigd een lezing te houden over „Verborgen gebre ken bij het vee". Met het oog op het late uur werd deze lezing tot een volgende vergade ring uitgesteld. Op voorstel van den heer Van Mulder Dzn. werd beslo. aan den mi nister ontheffing te vragen het verbod van het telen van Bravo-aardappelen. H erna werd deze vergadering onder dankzegging gesloten. De n Oever. Dader in arrest. De Rijksveldwacht te Wieringen heeft de hand gelegd op den ca. 27-jarigen ongehuwden D. v. d. B., die gedurende langen tijd zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering in dienst betrekking. De dader is achter slot en grendel gezet en is gisteren (Maandag) naar Alkmaar overgebracht. Vaststaat dat v. d. B.. die als vertegenwoordiger in dienst is van den boek handel en grossierderg H. W. te Hippolytus hoef, minstens een bedrag van f2.000.heeft verduisterd. Reeds in November 1935 ontdekte de heer W. in zgn boeken een tekort van ruim f 2.000 v. d. B. was tevens aangesteld als incasseerder, in welke kwaliteit hg verschul digde gelden Inde en op de nota's kwiteerde. H m medegegeven kwitanties bracht h(j bg zgn patroon terug met de mededeeling dat de debiteuren niet wilden of niet konden betalen, posten derhalve waarvan hg de opbrengst reeds in eigen zak had gestoken. Dat dit spelletje eens moest uitkomen lag voor de hand. De heer W. heeft het niet noodig geoordeeld de politie in de zaak te mengen en liet v. d. B. een schuldbekentenis teekenenv. d. B. bleef in dienst en zou het verduisterde bedrag uit zgn provisie terugbetalen. Hiervan kwam echter niet veel terecht, integendeel, de man bleef doorgaan zijn patroon, die hem reeds zoo humaan had behandeld, te bedriegen. De Rijksveldwacht kwam achter de zaak en heeft thans ambtshalve proces-verbaal opgemaakt, waarvan het eerste gevolg is geweest dat de delinquent op last van den Officier van Justitie is gearresteerd. MARKTOVERZICHT, De veeaanvoer was Maandag iets grooter dan we dat in de laatste weken gewoon zijn. Er werden slechts weinig schapen aangevoerd, doch de prijs was goed 16 tot 18 gld. p. stuk. Rammen werden een viertal verhandeld, deze dieren brachten gemiddeld 14 gld. p. stuk op. Nuchtere kalveren deden gemiddeld f 8.— per stuk. Een koe werd op f 130.getaxeerd. Slachtvarkens op de boerderij doen 18 tot 181/, ct. per pond. Biggen brachten ongeveer f 9.per stuk op. Schrammen pl.m. f 12. De eierenprrjzen aan de veiling dalen ge leidelijk, thans bedroeg de middenprijs (eieren van 60 K.G.) f 3.50 per 100 stuks. Oosterend. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. In de Ned. Herv. Kerk te Oosterend (Texel) zal op Woensdag a.s. een bijeenkomst worden gehouden voor het Ned. Bijbelgenootschap, waarin als onderwerp zal worden behandeld: De waarde van het Oude Testament". Als sprekers zullen hierover optreden ds. Kok, predikant bg de Ned. Herv. gemeente te Oosterend, ds. Vis, doopsgezind predikant te Den Burg,, ds. Moen, Ned. Herv. predikant te Den Hoorn en de heer Berger Cand bij de Geref. Kerk te Burg en Oosterend. De zang- vereeniging Hosanna te Oosterend zal mede werking verleenen. Den Hoorn. UITVOERINGEN D.E.K.. Vrijdag- en Zaterdagavond werden te Dea Hoorn, in Loodsmans-Welvaren, door de leden van het Fanfarecorps D.E.K. uitvoeringen ge geven. Vrijdag voor donateurs en Zaterdag tegen entrée. Beide avonden was de zaal geheel gevuld, toen de heer Kiljan, voorzitter der vereeniging, aan de aanwezigen het welkom toeriep. Voor de pauze werden door het corps, onder leiding von den directeur, den heer P. B. Riteco, een paar mooie marschen, een ouverture ea een tweetal leuke potpourri's ten gehoore ge bracht. De uitvoering dezer nummers was zeer correct en getuigde van de uitstekende leiding von den heer Riteco. Gedurende de pauze werd tot dekking der kosten en stijving der kas de gebruikelijke verloting gehouden, die als gewoonlijk groote hilariteit verwekte, terwijl de lootjes iederea avond vlot van de hand gingen. Na de pauze werd ten tooneele gebracht het koddige blijspel in één bedrgf; „De brand van Rome". Onbedaarlijk werd door het pu- blek gelachen om de leuke zetten en ver wikkelingen van d t stuk. De leden tooDden hierbjj niet alleen in het geven van muziek nummers, doch ook in het tooneelspelen zeer bedreven te zijn. Het stuk werd zeer vlot gespeeld en de rollen waren met zulk een zorg verdeeld, dat leder volkomen in zgn rol was. Het daverend applaus aan het einde toonde wel, dat het stuk zeer in den smaak was gevallen. Beide avonden werd besloten met bal. Vooral Zaterdagavond was het bal zeer gezellig, daar het publiek dien avond in hoofdzaak uit jongelui bestond, die volop ge noten van den dans. Cocksdorp. EEN NIEUW ALTAAR IN DE R.-K. KERK TE DE COCKSDORP. In de Donderdag te Utrecht gehouden Bondsraadvergadering van den R. K. Bakkers patroonsbond, die door den geestelijken advi seur, pastoor Boonekamp van De Cocksdorp, werd bijgewoond, heeft pastoor Boonekamp verteld dat zgn parochie dit jaar reeds 60 jaar bestaat en dat daar nog steeds geen vast altaar in de parochiekerk is geplaatst. Spr, verzocht daarom aan de leden, door iedereen kleine bijdrage te schenken, gelden voor dit doel bijeen te brengen. Reeds direct werden in de vergadering aan den pastoor eenige giften hiervoor ter hand gesteld, terwijl de toezegging werd gegeven afdeelingsgewijs giften voor dit doel te schenken. Zóó zeker was men, dat dit geld ruimschoots bijeen zou. komen, dat men pastoor Boonekamp den raad gaf het altaar reeds te bestellen, opdat de bond evenals de gilden in de middeleeuwen, een eigen altaar zou hebben en dat dit nu te De Cocksdorp zou zijn. ERNSTIG ONGELUK BM DE KANAALWERKEN. Maandagmiddag circa half vijf overkwam aan den arbeider Middelkoop uit Barsinger- horn, werkzaam bij de aanneemster N.V. den Breijer van den Bont alhier, het ongeluk on der een kipkar met grond te geraken. Het slachtoffer werd ernstig gewond en brak een been op twee plaatsen. Na door Dr. Nan- ninga van een noodverband te zijn voorzien werd het slachtofer naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11