Buitenlandsch Overzicht. 3faié.t peïliïaca! Verkorte oorlogsberichten uit Abessinië. HET GESTOLEN KIND NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA verrassend Aspirin Ieder pak HONIG's VERMICELLI foHicf's Bouillonblokje GRATIS Koning George V f. Ilo. 7702 EERSTE BLAD DINSDAG 2t JANUARI 1936 64ste JAARGANG 2^3.I het Fransche ministerie het niet uithouden tot de verkiezingen Zweden gaat zich bewapenen. - Hebben de Italianen inderdaad groote overwinningen behaald in Oost-Afrika. - Italië en de V ol kenbondsraad Kabinetscrisis ministerie in Frankrijk in Frankrijk. op het oogenblik slecht voor. Het besluit van De strijd in Oost'Afrika. Zweden gaat bewapenen. 3 maal per dag Oen Helder- De Volken bondsraad. China en Japan. De nieuwe Mongoolsche staat geproclameerd. Door prins Te-wang. Kerk en de staat in Duitschland. Italië en de Volkenbond. De Raad van den Volkenbond. Openbare zitting. Het kabinet Laval ten val Het Japansche parlement onthouden Een Abessijnsche lezing van de gevechten in het Zuiden. FEUILLETON EEN VERHAAL UIT AFRIKA hij COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet: Heidenette Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wleringen en Texel 1.65; binnenland 2. Nederl. Oost- en West-IndiS per zeepost 2.10, idem per en overige landen 3.20. Losse noa. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.—. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Giro rekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct per regel (galjard). ïngez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Het staat er met het Herriot om af te treden, zal waarschijnlijk tot gevolg hebben dat ook de andere radicale ministers het bijltje er bij neerleggen, zoodat er voor de verkiezingen nog een ministercrisis zal komen. Zoo schreef de Nw. Rott. Crt. Zaterdag- avond: Het besluit van Herriot om uit het kabinet- Laval te treden, plaatst zijn radicale collega's in de regeering voor een moeilijke beslissing. Herriot zelf tracht hen te overreden, tot na de verkiezingen in hun ambt te blijven, doch de meerderheid van de Kamergroep, die bij de jongste debatten tegen de regeering heeft gestemd, zegt in haar Vrijdag aangenomen motie zoo ondubbelzinnig dat verdere deel neming van radicale ministers aan de regee- ring-Laval onvereenigbaar is met de radicale beginselen in binnen- en buitenlandsche poli tiek, dat hun positie uiterst pijnlijk zou worden als zij niettemin aanbleven. Slechts overwegingen van utiliteit zouden hen daar toe toch kunnen doen besluiten. De vraag is of zij dit offer zóó kort voor de algemeene verkiezingen willen brengen. De kans op een crisis wordt grooter, nu ook de radicale minister van koopvaardij Bertrand, besloten heeft gelijk Herriot af te treden. Bertrand zei dat hij zou aftreden, indien Herriot aftrad. Hy, zoowel als de overige radicale ministers hebben van de partij op dracht ontvangen in het kabinet zitting te nemen en zoodra verschillen van meening ontstaan tusschen de regeering en de partij, kan hij niet langer lid blijven van de regeering, tenzij het bestuur van de partij hem en zijn collega's opdraagt in de regeering te blijven. sedert de toetreding van Zweden tot den Vol kenbond in 1920 is ingetreden. „Het is", zeide hy, „van het hoogste belang, dat wij niet terechtkomen in wateren van zulk een diepte, dat wij niet naar de oppervlakte zouden kun nen terugkeeren. Indien een politiek van soli dariteit mogelijk is, biedt deze een element van veiligheid, dat wij niet mogen prijsgeven, doch indien de voorwaarden van deze politiek niet worden nagekomen, moeten wij er zeker van zijn, de vrijheid te hebben, den neutralen weg te kiezen. Naar Reuter uit Stockholm meldt heeft de Rijksdag zich bij het begrootingsdebat vooral bezig gehouden met den internationalen politieken toestand en de noodzakelijkheid van de in de troonrede aan gekondigde versterking der nationale verde diging. In antwoord op de gehouden redevoeringen verklaarde de premier, dat de regeering be reid is te voldoen aan de door de sprekers geuite wenschen inzake versterking der ver dedigingsmiddelen en dat hy persoonlijk be sprekingen heeft aangeknoopt met de leiders der drie burgerlijke partijen om tot overeen stemming te komen inzake een oplossing van de kwestie der landsverdediging. De minister van buitenlandsche zaken heeft vervolgens gewezen op den ernst van den In ternationalen toestand. Hij vestigde de aandacht op de wijziging in de buitenlandsche politiek van Zweden, die Wieringertneer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. Wat er precies in Oost-Afrika gebeurt is moeilijk te controleeren. De Italianen spreken van groote overwinningen, waarbij niet minder dan vierduizend men- schen zouden zijn gedood. We worden bij het lezen van deze berichten met grooten afschuw vervuld over „het beschavingswerk" van Italië. De Abessijnen weerspreken de berich ten en zien er een tactiek in om Genève van het idee af te brengen dat ze hun veldtocht zouden beëindigen. De „Nw. Rott. Crt." schreef Zaterdagavond in het artikel over „De toestand aan de fron ten" o.m.: Het uitblijven van succes voor de Abessi niërs bij Makallé en de overwinning van ge neraal Graziani in het Zuiden, dat zijn wel de twee eenige figuren van het oorlogsfront, die in de afgeloopen week op den voorgrond ge komen zijn. De Italiaansche berichten blijven de suc cessen van hun offensief ten noorden van Dolo steeds breeder uitmeten. Volgens berich ten van dezen kant zou ras Desta ruim 100.000 man in drie kolonnes opgesteld gehad hebben voor Ganale Doria, Dawa Farma en de Webbe Sjebell. Zijn verliezen zouden nu reeds meer dan 10.000 man bedragen. De hoe veelheid wapenen, munitie en levensmiddelen, die voor de Abessijnen verloren ging, zou bijzonder groot zijn. De op de vlucht geslagen troepen zouden door uitputting gedwongen zijn hun gewonden achter te laten en op hun doortocht de dorpen, die zij ontmoeten vrij wel leeg te plunderen om zich te kunnen voeden. Het zou ook heelemaal niet verwonderlijk zijn, dat de Italiaansche troepen na hun langdurige voorbereidingen meer of minder volledig hun doeleinde zouden hebben bereikt, te weten de verstrooiing van de troepen van ras Desta, die door hun bedreiging van de linkerflank van de Italianen zoo lang den verwachten opmarsch naar Harrar hebben vermogen op te houden. Dit te meer, omdat de Italianen er veel aan gelegen moet zijn om aan den vooravond van de hervatting van de besprekingen te Genève, gedurende welke Italië o.m. het inzicht veld hoopt te zien win nen, dat Italië vastbesloten is zijn militaire actie voort te zetten en ook over de midde len daartoe beschikt, een wapenfeit bedreven te hebben, dat voor die stelling als het ware als een garantie zou kunnen worden opgevat. Aan den anderen kant kan men van de Abessiniërs aannemen, dat zrj, onder den in druk van den grootsch opgezetten aanval, die Graziani tegen hen voorbereidde met een overmacht van mannen en wapenen, waar niet tegen op te tornen viel, hun vooruitgeschoven posten teruggenomen hebben en gedurende deze operatie inderdaad aangevallen een eind verder terug gemoeten hebben, dan het in hun bedoeling lag. Over de verwachting van Rome ten opzichte van de zitting van den Raad van den Volken bond, die gisteren be gonnen is, meldt Reuter. Zonder te gelooven en zelfs zonder te wen schen, dat de a.s. zitting van den Volken bondsraad het Italiaansch-Abessijnsehe con flict in de richting van een compromis zal vooruitbrengen, is men te Rome toch alge meen van meening, dat zij nuttigen dienst zal doen ter verheldering van de internationale atmosfeer en ter vermindering van den mo- reelen druk, welke op Italië geoefend wordt. Het vertrek van Aloisi naar Genève, waar toe na rijpelijk overleg besloten is, toont aap, dat de Italiaansche regeering van oordeel is, dat het van voordeel zou kunnen zijn actief zijn belangen te verdedigen. Het is waar schijnlijk, dat het besluit genomen is onder invloed van het feit, dat recente inlichtingen uit het buitenalnd Italië overtuigd hebben, dat er zekere ontspanning is onder de staten, die de sancties toepassen. Men hoopt, dat de Italiaansche delegatie, zij het in officieele vergaderingen, zij het in de wandelgangen, deze ontspanning zal kun nen versterken en in het licht stellen. Men beschouwt de zitting van den 20sten Januari dus slechts als een etappe, maar als een die belangrijk worden kan. Biimen-Mongolië zou zich vau China hebben afgescheiden. De enorm uitgestrekte staat Binnen-Mon- golië heeft zich van Nanking onafhankelijk verklaard en zal voortaan onder de heer schappij van Tokio staan. Een verklaring in dezen zin is, naar de correspondent van de Daily Herald te Peking verzekert, Zaterdag morgen gepubliceerd door prins Teh-wang, tot dusver voorzitter van den Autonomen Raad van Binnen-Mongolië, die de door de centrale regeering aangegeven richtlijnen volgde. Hij heeft medegedeeld, dat hij de hoogste bestuurder werd van een onafhankelijk Bin- nen-Mongoolsch rijk. Dit besluit is door Teh-wang genomen na geheime onderhandelingen met Tokio, Nan king en Moskou, en het gevolg ervan zal zijn, dat het land onder den invloed van Mantsjoekwo komt, aldus de correspondent van de Daily Heiald. De leider van de nieuwe regeering heeft nog niet beslist of hij den titel van keizer zal aannemen. Hij zou met Mantsjoekwo een accoord hebben aangegaan, waarbij laatstge noemd land zich zou hebben verplicht, hem alle wapens en munitie te leveren, die hij in geval van een aanval van de zijde van Nan king noodig mocht hebben. Heilomoto bezet door Mongolen. Officieel wordt medegedeeld, dat 30 sol daten van Buiten-Mongolië Heilomotto, 100 km ten Zuidwesten van Mantsjoeli hebben bezet. Zij zouden 7 man van de grenspolitie van Mantsjoekwo hebben gevangen genomen en vele bewoners hebben de stad verlaten. De leider van de Japansche militaire mis sie te Mantsjoeli en zijn metgezellen werden langdurig n krachtig werkt bij rhaumaliek Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 30 tab). 70 ets. en oranjezefcjes van 7 tabl. to ets. door 20 Mongolen aangevallen binnen de grenzen van Mantsjoekwo. De Japanners wer den gedwongen terug te trekken en men voorspelt, dat deze kwestie ernstige gevolgen zal hebben. De onafhankelijkheidsverklaring van Binnen-Mongolië. Volgens berichten uit Chineesche bron zou prins Teh een telegram hebben rondgestuurd, waarin de onafhankelijkheid van Binnen- Mongolië wordt afgekondigd. Tweeduizend soldaten zouden het grond gebied van de (Chineesche) provincie Soeij- oean zijn binnengedrongen. In Noord-China is plotseling een nieuwe toestand ontstaan. De plaatsvervangend voor zitter van den Politieken Raad van Binnen- Mongolië, prins Te-wang, heeft in een tele gram aan de verschillende autoriteiten de stichting bekend gemaakt van den nieuwen Mongoolschen staat, Mengoeo. Dit telegram is twee dagen lang door den telegraafdienst opgehouden. Het telegram is, behalve door prins Te- wang, geteekend door den commandant van de door het Japansche hoofdkwartier in Mantsjoekwo georganiseerde Mantsjoerijsche troepen, Tsjo Sjihae. 2000 Cavaleristen van het leger van Tsjo Sjiae zijn reeds in de Mongoolsche stad Pin- ditsjoejan aangekomen, welke op 40 km van de provincie Tsjahar is gelegen. Het spoor wegverkeer op het door de Chineesche Noor delijke provincie Sjensi en Tsjahar loopende baanvak Peipin-Soeijoean, is bijna geheel ge staakt. .Het Chineesche militaire commando der provincie Sjansi en Soeijoean concentreert zooveel mogelijk troepen. Chineesche troepen hebben ten Noorden van de grensstad Kalgan een uit een oog punt van strategie belangrijk punt bezet, dat in de provincie Tsjahar is gelegen. De troepen der provinciale regeering van Tsjahar trekken op Kalgan terug; zij bieden nergens tegenstand. Een manifest van Niemöller. Dominee Niemöller, de ex-duibbootcomman- dant, heeft gisteren van den kansel van zijn gemeente in Dahlem een manifest voorge lezen dat hij, naar hij zijn gemeente tevens meedeelde, Zaterdagavond aan minister Kerll gezonden had. In het korte stuk wordt geprotesteerd tegen de inmenging van de regeering in kerkelijke aangelegenheden, welke politiek met een be roep op de grondwettelijk gewaarborgde gods dienstvrijheid wordt gewraakt. Dan verwijt Niemöller de regeering, dat zij in de kerken geen enkele critiek op het nieuwe heidendom veroorlooft en deze beweging dus zijdelings steunt en ten slotte beweert Niemöller, dat een kerkgenootschap, dat volgens politieke beginselen van het oogenblik bestuurd wordt, niet z(jn taak van prediking van het Evan gelie kan vervullen. Aan het slot doet Nie möller een beroep op het christelijk geweten van de meeste nationalistische leiders om de vrije evangelieprediking weer toe te staan. Kabinetsconstructie te verwachten 7 Graaf Ciano naar Buitenlandsche Za ken; Grand! minister voor Pers en Propaganda; Suvieh naar Londen? (Van een specialen verslaggever.) Rome, Zondagavond. Het eerste optreden van Eden als minister van Buitenlandsche Zaken heeft de Italianen niet misnoegd. Zijn redevoering wordt weinig vijandig genoemd en men leidt er uit af, dat de verhouding tusschen Eden en Italië op den duur nog zeer goed kan worden. Aan den vooravond van de zitting van den Volkenbond wordt er ln officieele krin gen de nadruk op gelegd, dat Italië lid van den Volkenbond zal blijven en zijn aandeel in het werk in een collectief veiligheidssysteem zal bedragen. Anderszijds wordt er echter op gewezen, dat het dit ideaal slechts dan kan nastreven, wanneer de veiligheid van zijn koloniën is ge waarborgd. Men is hier van meening, dat de a.8. Vol kenbondsbijeenkomst van korten duur zal zijn; ten gevolge van de ziekte van den Engel sehen koning en de wankele positie van het kanibet-Laval. Italië ziet de bijeenkomst van den Volkenbond daarom zonder vrees tege moet In Italië zelf is alles rustig op het oogen blik en de aanvallen op Engeland zijn volko men stop gezet. Men verwacht, dat veranderingen in het kabinet op til zijn. Graaf Ciano zal minister van Buitenland sche Zaken worden, terwijl Gr&ndi in zijn plaats minister van Pers- en Propaganda- zaken zou worden. In dat geval verwacht de Duce, dat de heer Grandi zijn kennis van de Britsche opinie zal benutten om Italië's stre ven meer aantrekkelijk voor den Britschen smaak op te dienen. Suvieh, die op het oogenblik onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken is, zou dan ambassadeur te Londen worden. Bij de opening van de openbare zitting heeft gisteren voorzitter Bruce (Australië) allereerst een woord van herdenking gewijd aan Henderson, den apostel des vredes. Llt- winof, Eden, Lava) en de vertegenwoordigers van Portugal en Turkije sloten zich by deze woorden aan. De Raad behandelde daarna eerst eenige technische vraagstukken. Bieden beslissing. De radicale en socialistisch-radicale fractie van de Kamer zal heden vergaderen over de kwestie of de radicale ministers uit de regee ring moeten treden, dan wel of er een debat in de Kamer zal worden gehouden, dat, ten gevolge van den door het bestuur van de radicale party geëlschten stemdwang voor de socialistische radicalen, vermoedelijk zal ein digen met den val van de regeering-Laval. Koning George V van Engeland is even voor middernacht overleden. (Zie voor bizonderheden pag. 5). De Italianen zetten de vervolging vau de ontredderde troepen van ras Desta voort» zy hebben Filtu bezet. De Abessiniërs melden, dat bjj een bombardement van Kworara non-combat tanten gedood en gewond zijn. Mussolini heeft den voorzitter van het Internationale Roode Kruis laten mee- deelen, dat hy geen bezwaar heeft tegen het zenden van een commissie naar Abes sinië, die op de slagvelden zich zal kun nen overtuigen, dat de Italiaansche vlie gers de Roode Krnisteekens eerbiedigen. De commissie van dertien heeft gister middag een bijeenkomst gehouden. De commissie zal geen verzoeningspoging ondernemen. De commissie van achttien zal, naar gis teren in de commissie van dertien be sloten is, Woensadg bijeenkomen. Vermoe delijk zai dan nog geen datum bepaald worden, waarop de petroleumsanctie in werking zal treden. Hiervoor zullen eerst de deskundigen rapporten moeten op maken. Het vertrek van den negus naar het Noordelijk front wordt voor vandaag verwacht. In Italië verwacht men een reconstrue- j He van het kabinet, Graaf Ciano zou mi- I nister worden van buitenlandsche zaken, j Grandi minister van pers en propa ganda. De Japansche regeering heeft de ontbin ding van den Ryksdag aangekondigd. In een oproep spoort de regeering het volk aan eensgezind te büjven. De Abessynsche regeering heeft het vol» gende communiqué gepubliceerd: De Italianen melden een groote overwin ning in Ogaden; 4000 Abessiniërs zouden ge dood zijn, een aanzieniyke oorlogsbuit zou zijn gemaakt en een vooruitgang van 120 K.M. Dit bericht is van alle waarheid ontbloot en schynt door de Italianen gelanceerd te zijn om hun te dienen tijdens de a.s. zitting van den Volkenbondsraad. De inlichtingen van het Zuideiyk front wijzen erop, dat om gasbombardementen van de Italianen te vermyden, onze troepen het noodzakelijk geacht hebben htm stellingen te wijzigen en zich te vestigen in beter be schermde streken. De Italianen kunnen niet beweren, dat zp velen gedood hebben en tal rijke gevangenen hebben gemaakt. 22) De man staarde haar weifelend aan, alsol maar half begreep wat zy bedoelde. Toen begon hy heesch te lachten. Wat een ridderlijkheid. De eene vrouw laat de andere niet in den steek. Maar hoe ben Je van plan haar mee te nemen? Ze kan geen mijl loopen ln dezen toestand. O, het is nüj wel, als je zooiets onzinnigs wilt doen... Hy haalde de schouders op, riep den hoofdman en gaf hem een paar korte bevelen. Twee mannen droegen Fatuma naar de draagbaar en ze gingen weg, terwijl Honor haast de vrouw liep. De weg dien ze volgden liep in de richting van het woud en na een half uur waren ze weer in de schemerige duisternis en trokken voort, zooals Honor al spoedig opmerkte, langs een vrij goed gebaand pad. De groote planten op den bodem waren neer getrapt, de lianen vastgebonden, zoodat ze den weg vrij lieten en op verschillende van de boom stammen ontdekte ze een versch gesneden teeken. De mannen liepen zwijgend en norsch Voort en wierpen van tijd tot tijd vreesach tige blikken naar alle kanten. Was er werke lijke reden voor die vrees? Ze wist het niet, maar dat die vrees niet ongegrond was, werd baar pas recht duidelijk, toen ze een uur of twee gemarcheerd hadden. Het liep tegen twaalven, de vochtige hitte in het woud werd ondragelijk, de zwarte gestalten voor haar werden steeds rusteloozer in hun bewegingen, toen plotseling de voorste man bleef staan en heele rij stopte. Een snelle, angstige woor denvloed volgde. Een van de dragers zelfs het op een loopen en een oogenblik later ontstond er een soort van paniek. Toen vloog plotseling een geruststelende mededeeling langs de rij- Een gevallen boom had de weg versperd. De uitdrukking van intense verlichting op de zwarte gezichten deed Honor zien, hoe groot de angst van de mannen was en toen ze zich weer in beweging zetten, schenen ze nieuwen moed gekregen te hebben. Maar het duurde niet lang of hun vrooiijkheid was weer verstorven en ze marcheerden zwijgend ver der. telkens weer schichtig kijkend. En de teekenen van vrees cn lusteloosheid werden nog sterker na de middagrust,, toen ze nog dieper het woud introkken. En naarmate het later werd en het uur voor de nachtrust begon te naderen, werd Honor zich bewust van een intens gevoel van spanning Dy zich zelf, dat ze niet verklaren kon. Ze kon het gevoel, dat ze steeds dichter bij een vijan delijke macht kwamen, niet van zich afzet ten, hoewel ze zichzelf trachtte te kalmee- ren met de gedachte dat het een gevolg was van de onrust van de dragers. Ze wist niet wat ze vreesden, maar het was duideiyk, dat hun angst ieder oogenblik grooter werd. Een keer, toen een van de dra gers struikelde, klonk een algemeene kreet van schrik en de gezichten van de mannen voor haar waren vertrokken van angst. Een beweging in den draagstoel boven haar trok haar aandacht. Toen ze opkeek zag ze dat Fatuma, die al dien tyd onbeweeglijk had gelegen, zich op haar elleboog had opgeheven en strak voor zich uitstaarde in de groene schemering Honor zocht al het Swahili. dat ze kende, bq elkaar en vroeg: Wat is er, Fatuma? De vrouw antwoordde niet, maar baar knap gezicht en mond waren angstig ver trokken. Honor keek haar verwonderd aan en vroeg zich af, of de hersens van de vrouw mis schien ook geleden hadden onder haar hevige angst en verdriet. Maar even later zag ze op het gezicht van een van de mannen, die de draagbaar droeg, eenzelfde uitdrukking. Ze draaide zich om en keek naar den drager achter zich. Ook zijn gezicht was vertrokken van angst. Het scheen wel alsof de vrees be smettelijk was. een voorgevoel van dreigend onheil... Plotseling bleef de rp dragers met een ruk stilstaan. Een onderdrukt gemompel vioog van mond tot mond. Weer een boom! zei Honor ln zichzelf. Maar ze had die woorden nauwelijks uit gesproken, of er gebeurde iets, dat haar deed begrijpen dat het nu geen omgevallen boom was. Vlak voor haar knalde een geweerschot en een schelle lichtstraal flitste door de sche mering van het woud. Rechts en links klonk een woest gesenreeuw, de dra gers gooiden hun lasten neer en stieten wil de kreten uit, die niets menscheiyks meer hadden. Ze waren dol van angst. Toen zetten ze het op een loopen. Plotseling flitste er iets uit de verwarde massa lianen links van haar en de man, die de lianen gedragen had, viel neer met een speer in zijn keel. Fatuma, nu niet langer apathisch, stond met een lenigen sprong op haar voeten, greep Honor by den arm en sleepte haar mee naar een paar lage ttruiken, terwijl ze opgewon den haar hand uitstrekte naar een breeden hoogen boom aan den anderen kant van het pad. Ze tuurde in die richting, maar ze zag niets, tot vlak bij haar een geweerschot knalde, dat Mannering een van de vluchten de dragers achterna zond. De vlam verlichtte de ruimte voor haar met een heldere korte flits en tusschen de breede bladeren zag het meisje even, één ondeelbaar oogenblik, het gezicht van een blanke Legrand! Een wilde angst flitste door haar heen en ze liet zich door Fatuma meetrekken dwars door de struiken, terwijl in haar ooren voort durend het wilde angstgeroep van de vrouw klonk, die steeds maar denzelfden naam scheen te herhalen. Maar hun poging tot ontvluchten was vergeefsch. Een paar han den grepen haar plotseling beet. Ze hoorde Fatuma's angstkreet, die klonk als het lang Uitgehaalde wanhoopsgeroep van een in het nauw gedreven dier; toen werd ze met een ruk op den grond geworpen. Op hetzelfde oogenblik ging de schemering van het woud plotseling over in duisternis; de zon was ondergegaan. Ze voelde, hoe men haar han den betastte, hoe haar handen en voeten ge bonden werden en ze rook de vettige geur van de met olie ingesmeerde lichamen. Ze trachtte te worstelen, um Mannering te roe pen, maar er werd een hand op haar mond gelegd, die haar bijna deed stikken. Toen viel ze met een zucht achterover bewusteloos. HOOFDSTUK XII. Ergens klonk het doffe gerommel van een trommel. Eerst een vaag eentonig ge klop, dat steeds vlugger en luider werd. Honor Donthorne opende langzaam de oogen. Ze hoorde het ontzenuwend gedreun en zag de groote vuren ln de door boomen begrensde open ruimte; ze zag ook het lin nen van de tent, waarin ze lag en vanwaar ze door de geopende klep naar buiten kon iqjken. Verwonderd strekte ze haar hand uit en voelde den houten rand van een kampbed en op hetzelfde oogenblik stonden haar de ge beurtenissen van den vorigen dag weer dui delijk voor den geest. Haar handen maakten een plotselinge be weging by die herinnering. Ze waren nu los, maar ze waren gebonden geweest, dat wist ze zeker en een hand op haar mond had haar half doen stikken. Ze richtte zich met een ruk op en staarde in den helderen ster rennacht. Wat was er gebeurd? Hoe was ze hier gekomen? Was die aanval afgesla gen en hadden ze haar bevrijd? Waar was Fatuma? Had ze... Zonder de onuitgesproken vraag te be ëindigen, sprong ze van het bed en was, hoe wel in het begin een beetje duizelig, na een ooo-enblik in staat langzaam naar de tent opening te loopen. Er stonden twee tenten naast de hare. Voor een van die tenten stond een dekstoel, waarin een man lag die scheen te slapen. Het was Mannering en terwijl ze zich afvroeg voor wie de derde tent bestemd zou zijn, stapte iemand naar bui ten... Jules Legrand! Hg kreeg haar bijna onmiddeliyk in het oog en haastte zich naar haar toe, glim lachend. Ah, mademoiselle! U bent bijgekomen? Prachtig! Daar vind ik u bewusteloos ginds in het bosch, aan handen en voeten gebonden. U moet erg geschrokken zqn en ik dacht, dat het beter zou zyn u rustig tot uzelf te laten komen, dus heb ik de touwen doorge sneden en u hierheen gebracht, evenals mijn vriend Mannering, die ook een beetje van streek is. Hij wierp een blik in de richting van den man in den stoel, zijn witte tanden glinsterden in het zonlicht, terwijl hy geamu seerd begon te lachen. U mag me wel dankbaar zyn, made moiselle. Als Ik niet juist a point daar ge komen was op het nippertje, noemt u dat, geloof ik, dan... Hy brak af en haalde veelbeteekenend de schouders op. Maar hier ben ik en u bent weer terug in myn hoede en gered uit de handen van dien krankzinnigen Rimington. r Toen hy den naam van den Engelschman noemde, maakte de glimlach op zyn gezicht even plaats voor een snelle flits van woede, die echter weer even vlug verdween en hy vervolgde met een verwytenden glimlach: Waarom liet u zich ook door hem in palmen, mademoiselle Honor? Dat heb ik mezelf de laatste twee dagen herhaaldelijk afgevraagd. Was dat omdat hy een landge noot was? Ik heb tegen mezelf gezegd ja, dat is het! Maar dat myn kleine vriendin niet ziet en begrijpt dat die man een slechte, zwarteziel heeft. Om myn ouden vriend ook mee te nemen, terwyi hy zwak en yiend is door de koorts! Maar eind goed, al goed, mademoiselle! Hy eindigde met een glimlach, maar er was een spottende glans ln zyn oogen, een tintje ironie ln zyn stem, die zyn woorden een diepe beteekenis gaven. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1