Millioenen leefden de laatste uren met spanning mee. De laatste uren. Uit het leven van Koning George. ln mennoriann. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 JANUARI 1936. De aartsbisschop van Canterbury heeft den koning in ziin laatste oogenblikken bijgestaan. De prins van Wales volgt zijn vader heden op. Koning George V van Groot-Brittanië en Ierland, keizer van Indië, is gisterenavond om 23 uur 55 Engelschen tijd op het slot Sandringham in het 71ste levensjaar na een regeering van 25 jaren en acht maanden zacht ontslapen. Britsche zenders hielden het volk op de hoogte. HMwii MmêW'ï -< DE KONING VAN ENGELAND ZACHT ONTSLAPEN. In het tijdsverloop, dat tusschen de publicatie van de laatste bulletins ver streek, ging 'skonings toestand zóó snel achteruit, dat de artsen begrepen, dat er geen enkele kans meer bestond op herstel. Na den koning opnieuw onderzocht te hebben, constateerden zij, dat de levens vonk langzaam uitdoofde. Het droevige nieuws werd onverwijld medegedeeld aan de koningin en de overi ge leden van het koninklijk huls, die thans In berusting het einde, dat niet lang meer op zich kon laten wachten, tegemoet zagen. De tijding werd ook getelefoneerd aan den premier en aan koningin Maud van Noorwegen, de zuster van den koning. Toen de noodlottige mededeeling bekend werd, groeide het aantal wachtenden voor Sandringham House snel aan. De vrouwen barstten ln tranen uit en tal van mannen ontblootten reeds het hoofd, ln afwachting van het einde van hun vorst Toen kwam de droeve mare: De koning Is dood. Het einde was vredig zonder pijn. De koningin is tot het laatst aan de sponde van haar stervenden gemaal gebleven. Slechts gedurende enkele uren had zjj geslapen. Ook de bisschop van Canterbury woonde het einde van den koning bij. Het officieele bulletin over het overlijden des konings werd kort na middernacht gepu bliceerd. Het luidde als volgt: „De koning is om 23.55 vreedzaam ontsla pen. De koningin, de prins van Wales, de her tog van York, prinses Mary en de hertog en hertogin van Kent waren aan het sterfbed aan wezig". Het bulletin was onderteekend door'de drie geneesheeren Frederic Willono, Stanley Hewett en lord Dawson of Penn. De Privy Council zal vandaag den nieu wen koning uitroepen. Volgens oud con stitutioneel gebruik moet dit zoo snel mogelijk na het overlijden van den koning geschieden. Toen het bulletin, waarin medegedeeld werd, dat het einde voor koning George vreedzaam naderbij kwam, uitgegeven werd, hebben alle Engelsche zenders het met een eenvoudige, doch zeer treffende plechtigheid voor het ge- heele Britsche rijk uitgezonden. Na voorlezing van het bulletin verzocht een geestelijke het Engelsche volk zich met hem in gebed te wil-: len begeven voor den koning. Zijn eenvoudig maar innig gebed werd gevolgd door het uit spreken van het Onze Vader, waarna een psalm gezongen werd. Koning George Frederic Ernest Albert was zesenveertig jaar, toen hij, op 1 Juni 1911 onder den naam George V tot koning van Groot-Brit- i tannië en Ierland werd gekroond. Hij was niet zijn leven lang kroonprins gp- weest; toen hij op 3 Juni 1865 geboren werd, wees niets er op, dat hij den Engelschen troon zou bestijgen. Hij was namelijk de tweede zoon van den toenmaligen prins van Wales, den lateren koning Edward VII. Zijn oudere broer, Albert Victor, was er toe bestemd monarch te worden en hijzelf moest zooals de traditie het wilde, bij de marine dienst nemen. In 1877 werd hij dan ook adelborst op het oorlogsschip ,3rittania", dat te Spithead lag. Daarop genoot George de gewone lessen op de Koninklijke Zeevaartschool te Greenwich, in j 1885 bevorderde men hem tot luitenant en in 1891 werd hij commandant van de „Melam- j pus". Plotseling deed zich een feit voor, dat dén vorstelijken zee-officier tot een belangrijker man maakte, dan niet-troonopvolgers meestal zijn: Albert Victor stierf en George zag zich onverwacht dicht bij den troon. Hij verloofde zich een jaar na zijn broers overlijden met diens vroegere bruid prinses Victoria Maria, een j dochter van den hertog van Teek. Het huwelijk had plaats in 1893. Koning George V werd wel eens tot een meeningsverschil gedreven en wel in de jaren 1913'14. Daar is vooreerst het Iersche vraag- j stuk, waarbij de koning moest kiezen tusschen de Katholieke en de Protestantsehe Ieren. Reeds scheen een burgeroorlog onvermijdelijk, toen de wereldoorlog uitbrak en tot gevolg had, dat het Engelsch-Iersche vuurtje niet verder werd opgestookt. Nog een ander probleem dreigde den koning in moeilijkheden te brengen. De liberale pre mier wilde hem dwingen een aantal liberale peers in het Hoogerhuis te brengen, een maat- j regel, die dienen moest om de positie der libe rale regeering te versterken. Nu zegt de Engel sche Grondwet, dat niemand lid van het Hoo gerhuis kan worden, zonder aanbeveling van den eersten minister. Maar geldt ook het om- gekeerde? De koning weigerde tot de aanbe volen benoemingen over te gaan. Men is het er nooit over eens geworden of hij daartoe het recht had; de wereldoorlog maakte ook aan dezen twist een eind. Toen koning Anna in 1714 tengevolge van een beroerte stierf, was er geen Stuart, die i haar kon opvolgen. Onmiddellijk werd daarop Georg, keurvorst van Hannover, zoon van Sofia van Bronswijk en achterkleindochter van den Engelschen koning Jacobus I tot vorst ge kozen. Het is voorts merkwaardig, dat tot koning Eduard VTI de vorsten en vorstinnen uit het House of Hannover gehuwd waren met Duitsche prinsen en prinsessen. Om te doen uitkomen, hoe weinig hij om familie-relaties gaf, veranderde koning George V den naam van zijn huis in House of Wind- sor. Hij dwong zijn familieleden binnen het koninkrijk afstand te doen van hun titels en onderscheidingen, en zijn neef Wilhelm n schrapte hij van de lijst der Ridders van den Kouseband. Uit de gedenkschriften van bekende per soonlijkheden, o.a. Poincaré, blijkt, dat koning George geen tegenstander van den oorlog was. Op 28 April 1935 was het een kwart eeuw geleden, dat herauten de massa, die voor het paleis te Buckingham stond te wachten, van het overlijden des konings (Eduard VH) op de hoogte stelden. „De koning is dood, leve de koning!" Op denzelfden dag, dat Eduard Vn de oogen sloot, begon de regeering van George V. De troonsbestijging werd onmiddellijk na het overlijden van den vorigen monarch geprocla meerd, maar de eigenlijke ceremonie had plaats in 1911, toen zware wolken den Europeeschen horizon begonnen te ver duisteren. Over de kroning deelt Mr. Locker-Lampson, een thans bejaard parlementslid het volgende mee: De koning was getooid met een purperen keurslijf en een wijden mantel van hermelijn, waarvan de sleep door acht pages werd ge dragen. De koningin was in een met borduur sel rijk versierden mantel gehuld. Hierop waren de rozen van Engeland afgebeeld, de distels van Schotland, het Iersche klaverblad en de Indische lotos. Zes adellijke dames hielden de sleep vast. Dadelijk na hun aankomst in de kerk namen de souvereinen plaats in de „staatszetels", twee stoelen in Lodewflk XTV-stijl. Daarop verhief zich de koning en begaf zich naar de Gothi- zich de koning en begaf zich naar den Gothi- schen stoel, bekend als die van Sint Eduard. Toen hij daarin had plaatsgenomen naderde hem de bisschop van Canterbury en nam uit de hand van een prelaat de schaal met heilige olie van Thomas Becket over. Voor iedere peer en voor iedere echtge- noote van een peer was een page opgesteld, die een met edelsteenen afgezette kroon ge reed hield. Toen nu de vorst op voorhoofd, borst en handen de heilige olie had ontvangen en hem de kroon werd opgezet zetten de peers en hun vrouwen hun kronen op en de klokken van Westminster Abbey begonnen te luiden. Koning George V van Engeland op 10-iarigen leeftijd. Voor de kerk hief een geweldige menigte het God save the king aan, de koning stond op en begaf zich naast de estrade, waar men den troon had neergezet. Dit was een zetel in Jacobijnschen stijl, voorzien van zes treden. Die van de koningin had er slechts drie. Toen zij op den troon hadden plaats genomen, had den vorst en vorstin eerst een heilwensch van den aartsbisschop van Canterbury in ont vangst te nemen, daarna dien van hun zoon, den troonopvolger, den prins van Wales. Deze laatste droeg het uniform van de rid ders van den Kouseband. Dichterbij komende boog het prinsje diep hij was toen nauwe lijks tien jaar oudbeklom daarna de treden van den koningszetel en sprak de volgende woorden uit: „Naar eer en naar waarheid zweer ik voor u te zullen werken". Dit tooneeltjè was bijzonder bekoorlijk. De prins wierp een blik op zijn moeder, raakte toen ingevolge de voorschriften de kroon van den konirtg aan en kuste zijn vader op de wang. Op dat oogenblik vergat de vorst de hofetiquette, omhelsde zijn zoontje en heeft door deze niet-ceremonieele geste zeker zjjn populariteit vergroot. De Koning als particulier. Onder de tafelgasten bevond zich steeds een kern, die zich tot den intiemen kring van den Koning mocht rekenen. Meestal zijn dat dragers der ordeteekenen van den Kouseband. Lord Derby bijvoorbeeld is een veel geziene gast; ook graaf Stanhope genoot de vriend schap van den Koning. De graven van Stan hope behoorden tot een der aanzienlijkste adellijke geslachten in Engeland en hebben reeds ten tijde van Koningin Victoria een be langrijke rol aan het Britsche hof vervuld. Generaal Smuts stond eveneens zeer in de gratie en lord Yarborough niet minder. Een De Engelsche Koninklijke vriend van George V was ook lord Dawson of Penn, 's konings lijfarts, een der beste doktoren in het land. Kleeding. Ieder jaar, wanneer de Koning zich te Bal- moral bevond, werden de kleerkasten van Zijne Majesteit geheel opgeruimd. De „offi cieele" kleedij werd zorgvuldig gescheiden van de „particuliere" costuums. Deze laatste zijn zeer eenvoudig en er blijkt duidelijk uit, dat het den vorst er niet om te doen was de mode aan te geven, zooals zijn vader, Koning Edward, eens deed, en zooals de Prins van Wales tegenwoordig nog doet. De Koning was eenigszins ouderwetsch in de keuze zijner kleeren. Hij droeg broeken met de vouw opzij en in plaats van een das speld, een gouden ring. Een bijzonderheid verdient nog vermelding: de Koning had een boordeknoopje, dat hij van jongsaf aan heeft gedragen en nooit door een ander heeft vervangen. Aan oude kleeren gaf hij de voorkeur boven nieuwe. Eén keer ble ken zelfs de zolen van zijn schoenen te zijn doorgeloopen. Liefhebberijen. Wat men van Koning George tijdens zijn leven zeide: „Ik heb hooren vertellen, dat de Koning het varen in een jacht boven alle andere sport stelt". „De Koning verafschuwt het dansen, speelt graag een partijtje tennis, is te vinden voor een rit te paard, houdt veel van jagen en is een hartstochtelijke zeevaarderVan de sportieve gebeurtenissen, die hij moet bijwo nen, interesseeren hem ongetwijfeld de evene menten van Comes het meest. Dat is zeer verklaarbaar. Hij heeft zijn heele jongelings tijd bij de marine doorgebracht en terwijl hij de Oceanen doorkruiste, heeft hij de zee lief gekregen, booten, jachten, zeilschepen, wijde horizonten, kortom alles wat tot het leven van den echten zeeman behoort. Als ik deze voorliefde zielkunudig moest verklaren, zou ik zeggen, dat de Koning het water zoo lief heeft, omdat luj aan boord van schepen de hevigste emoties van zijn leven heeft meege maakt. Eens bevond hij zich met zijn broer in een kleine boot van de Bacchante, toen een storm losbrak. Er was nog een derde in de boot en het drietal ving een heldhaftigen strijd tegen de golven aan. Opeens werd een der riemen door een groote golf meegesleurd. Alles scheen verloren, toen de derde man, Francis Chedwick overboord sprong en er in slaagde de spaan te pakken te krijgen. Een half uur later zaten de drie veilig en wel op de Bac chante." „Ik zie wel, dat men ook als koning leeljjke oogenblikken kan beleven. Gelooft u, dat ko ningen, behalve gevaar, verdriet en zorg, de kleine verdrietelijkheden des levens kennen?" De kale borstel. Op den tienden verjaardag van den Wa penstilstand was een oude matroos naar Lon den getrokken, die eens schoenpoetser bij den koning geweest was, toen deze nog als jong officier op een oorlogsschip dienst deed. Hij zou bij deze gelegenheid opnieuw aan den ko ning worden voorgesteld en verscheen met een schoenborstel in de hand; de koning her kende hem dadelijk. „Daar heb je waarachtig Harry, m'n ouden vriend, maar wat wil je met dien borstel? Ik had je toch ook zónder borstel herkend." Harry zei, dat dit de borstel was, waar mee hij gewoon was de schoenen van den prins te schuieren en dat die borstel een cadeautje was, toen hij, Harry, naar een ander schip werd overgeplaatst. De koning bekeek het ding van alle kanten en zei toen lachend: „Maar Harry, je wil toch hoop ik niet beweren, dat ik jou zoo'n kalen borstel cadeau heb gemaakt!" Verbergt Gij uw aangezicht, dan staan zij verbijsterd... Houdt Gjj den adem terug, dan verkwijnen zij en keeren terug tot het stof. (Ps. 104). Een groot machtig rijk, waar de zon nooit ondergaat. De heele wereld is er aan vast- geschakeld. Een Koning-Keizer zit op den troon... Een goed wijs man... een man, die de nooden van de menschen kent, het volk begrijpt... met hen meeleeft... Ondanks zijn hooge positie is hij mensch gebleven in den edelsten zin van het woord. Hij leeft te midden van zijn gezin... en zijn volk. Daarom werd hij de vader van een wereldrijk. Daarom bad, toen hij zeven jaar geleden op het ziekbed werd geworpen, de heele wereld voor hem... spontaan en met volle overgave. Er werd gebeden in alle talen, in alle kerken, moskeeën en synagogen... want George V van Engeland diende naar waarheid de God, die alle menschen gescha pen had. En de Koning genas. Het gebed om herstel werd verhoord. De Koning is weer op het ziekbed gewor pen... Men is bezorgd, maar men weet, 7 jaar geleden is de Koning ook genezen. In de bladen leert men dat toen, dank zij de geleerde dokters, de Koning zijn ziekte overwon... De grootste heelmeesters van het Britsche Rijk stonden rondom het bed van den Ko ning... Zuurstof werd toegediend... alles werd beproefd... Houdt Gij den adem terug, dan verkwijnen zij en keeren terug tot het stof... Al ware nu een machtig en goed Koning van een wereldrijk omgeven door duizenden kundige heelmeesters, den adem kunnen zij niet behouden... Wanneer de Eeuwige anders besloten heeft... verkwijnen zij en keeren terug tot het stof. Want de Heer van Leven en Dood is rechtvaardig. Voor den machtige over een rijk, waar de zon nooit ondergaat, komt eenmaal ook het uur van zonsonder gang... Van ons allen is het leven in de hand van God Den Helder, 21 Jan. 1936. YVEL DLAWNURG. „Nou ja, ik heb dien borstel natuurlijk ook lang gebruikt, maar U weet toch even goed als ik, dat U toen niet zoo rijk was als nu!" De koning wandelde met zijn kameraad een half uur heen en weer door de zaal, terwijl de hovelingen moesten wachten. Lof uit het buitenland. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum heeft het aan lof uit het buitenland niet ont broken. Wij halen hierde uitspraken van eenige bekende Franschen aa.i. De veel in Engeland .vertoefd hebbende schrijver André Maurois zegt onder meer:- „Het is gewettigd, dat koning George V het symbool is geworden van de successen der Dritsche regeering. Hij heeft onder alle omstandigheden het voorbeeld gegeven van de meest Britsche deugden. Zijn langdurige ziekten en de huwelijken van zijn zonen heb ben het volk meermalen in de gelegenheid gesteld van zijn loyaliteit blijk te geven." De staatsman en literator Paul Kc.and zegt: Voor het Britsche volk moet de koning tegelijk een vaandel, een zedelijk ideaal en een belichaming der krachten van het kei zerrijk zijn. George V voldoet aan die voor waarden." Minister-president Flandin merkt op: „Het Het zilveren regeeringsjubileum van Koning George V. De Koning en de Koningin, in het statierijtuig, nemen de gelukwenschen van de burgerij in ontvangst. De Koning en de Koningin bii de plechtigheid der ontvangst van de onderscheiding der Orde van aen Kousenband. De .ng in gemoedelijk geopreic hicl uta Hertog van Kent en den Hertog van York. honing George V met zijn neef Keizer Wilh 'lm II van Duilschland tijdens een wandelrit.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5