totlFebr.gratis GRATIS reizen naar AMSTERDAM De oorlog Abessinië. Het overlijden Koning George WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant BUITENLAND Laatste berichten. HIiLPERSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 JANUARI 1936: Tentoonstelling in de Vakschool. Inlichtingen: KANAALWEG 120. Japan's buitenlandsche po itiek. De Italianen zetten de vervolging van raS Desta s troepen voor t. Nadere bijzonderheden over de italiaansche overwinning Geen nieuwe vredesvoorstellen. Door de commissie van dertien. Van het Zuidelijk front. Van het Noordelijk front De situatie der troepen van ras Desta De opstand in Godjam geëindigd Het bombardement van Waldia Wat voor weer vandaag? van LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië- De nieuwe Fokker Douglas- vliegtuigen van de K.L.M. 7 MET DE „K XVin OVER DE WERELDZEEËN. Morgenmiddag 2 uur vangt de voor verkoop in „Hialto" aan. Zooals men thans wel zal weten, gaat aan staande Vrijdagavond in het Rialto-theater de „K XVXII"-film, het Polygoon-Wytema-werk, in roulatie en het belooft een succes te wor den, als tenminste niet alle voorteekenen be driegen. Wij vernemen, dat men in Den Haag zon der onderbreking voor een uitverkocht huis speelt, en dat dit werk niet alleen van groot belang is uit nationaal oogpunt, doch dat het daarbij getuigt van een prima filmisch inzicht van den camera-man. Wij hebben het reeds geschreven: het vol tallig stafmuziekkorps zal Vrijdagavond zijn medewerking verleenen, en o. a. uitvoeren Peter van Anrooy's vermaarde Piet Hein- Rhapsodie. Het overige program is eveneens met zorg gekozen, zoodat Den Helder een evenement wacht, waar het ongetwijfeld met groote be langstelling kennis van zal nemen. Wij wijzen er eveneens op, dat de voorver koop reeds morgenmiddag (Woensdag) aan vangt en dat men in zijn belang aangeraden wordt zich vroegtijdig van plaatsen te voor zien. CASINO DU MOULIN ROUGE. By de Apachen van T.A.V.E.N.U. Dat was tenminste eens een oase in die uit gestrekte en dorre woestijn van uitvoeringen, tooneelvoorstellingen, vergaderingen... Een welkome afwisseling in het leven-van-alle-dag, ook in dat van den journalist. Parijs in Den Helder, Moulin Rouge in Casino, dat moest met het noodige organisatie-talent iets amu sants worden. We zijn er met vrij hoog gestelde verwach tingen heengetrokken, bekend als we zyn met de organisatiekwaliteiten, waarmede de dames en heeren van onze plaatselijke tooneel-ver- eeniging Tavenu gesierd zijn. De eerste ken nismaking met het Casino du Moulin Rouge was al even officieel als verrassend: we wer den n.1. aan den ingang verwelkomd door den gewezen politie-prefect van Parijs, Monsieur Chiappe, die bij wijze van hooge uitzondering ditmaal in dn uniform van den sergeant de la ville gestoken was. De tweede touché met het Parysche deden we op in de garderobe, waar de altijd vriendelijke juffrouw als een vroolijko Parisienne paraisseerde. Maar de grootste verrassing kwam eerst bij de entrée van de zaal. Die maakte een buitengewoon aardigen indruk. We weten niet hoe de Moulin Rouge er in Parijs uitziet, maar een entourage als deze zou iedereen kunnen suggereeren zóó van het Heldertje in de Ville Lumière binnengewandeld te zijn. Laten we om te beginnen vaststellen, dat de Tavenu-menschen hun voorbereidende maat regelen zeer serieus genomen hebben en geen moeite te veel gevonden hebben om de voor waarden voor een goed feest te scheppen. De zaal b.v. was er één van. Deze was geheel In stijl en in overeenstemming gebracht met de „gasten" welke dien avond verwacht werden. Midden in de zaal was een lantaarn opge steld, welke helaas onder der Apachen zorg vuldige „behandeling" weldra gedeeltelijk moest „strijken", langs de wanden troffen we pikante beschilderingen aan, waarin kenne lijk de heer M. Meerens de hand had gehad, het tooneel was het kleed eener bodega aan gemeten. De groote biervaten deden het heel gezellig, maar vooral het geslaagde orkest van straatmuzikanten, dat zoo uit de Rue de Clichy hier op de Heldersche Bühne overge plant kon zijn. Maar ook de Zevenster, ofte wel De Band van Zeven had zich aangepast aan het geheel. Trouwens de sfeer van een Apachen-bijeenkomst was zoo consequent door gevoerd, dat de obers, pardon, gargona, met zwierige dassen, in opgestroopte hemdsmou wen en met de bekende witte schorten (de Hol- landsche zindelijkheid verloochent zich niet: de schorten waren inderdaad wit, terwijl ze in Parijs gewoonlijk het tegenovergestelde ztjn...) hun bestellingen uitvoerden. Een gezellige dikkerd was er, die in vijf minuten tyds Fransch wilde leeren, waarop we hem geadviseerd hebben op alle vragen maar met „si" te antwoorden. Parijsch was ook de Champagne-bar, waar alleen Fransch gesproken en contant betaald werd. Overigens was de champagne van de weduwe Cliquot en dus tip-top. Met de gebruikelijke guirlandes, „palissaden" en diffuse verlichting was het geheel gecompleteerd, zoódat waarlijk een sprekende entourage verkregen was. Echter er is meer noodig om een feest te doen slagen. Daartoe moeten allereerst de bezoekers mede werken en... zij wérkten mede! Ten eerste kwamen zij in grooten, zij 't niet in tè grooten getale, en ten tweede waren de meesten in het Apachen-costuum, het gezicht bedekt door het sinistere masker, verschenen, er waren prach tige types by. Dames in zwart en rood, met een lok en een rood-kousebandje, heeren ia wijde pantalons, zwierige dassen, bont-geruite petten. Kon men achter de meesten een heer vermoeden, anderen waren bepaald „zware jongens", die met hun make-up werkelijk geen slecht figuur tusschen hun origineele broeders zouden maken. Zoo denken we aan het stel, dat langen tyd tegen den lantaarnpaal geleund hing en dat, hetwelk een beschouwende excur sie door de zaal maakte, teneinde een „prooi" uit te zoeken. Consequent als ook de pseudo- apachen waren, voerden zij hun dames op wei nig flatteuse wijze ten dans, ...cigaret In den mondhoek, een hand in den zak... De heer Mol, een van de weinigen, die zich een officieel gewaad had aangetrokken, was de juiste man voor de leiding van de apachenhorde, hij is scheidsrechter en heeft dus voor zware vuurtjes gestaan... Zijn KNVB- fluitje snerpte ettelijke malen door het Casi no-ruim, niet omdat hy buitenspel-gevallen constateerde, maar omdat hij af en toe een lont ontstak, die het kruit van het vermaak heviger deed ontbranden. Want vermaak was er ...echt, gezond ver maak van jonge menschen, die de sleur van den dag eens kwijt wilden en die zich nu ach ter hun masker in hun uitdossing eens heerlijk konden laten gaan... Het was allemaal OK, men danste en lachte, schertste en juichte, zong refreinen en daar- tusschen luisterde en keek men naar een Apa chen-dans van een octet en een voordracht van het duo Hekelbeeke-van Corselet Na de twaalf gong-slagen van drummer Piet Vonk gingen de lichten voor eenige se conden uit: démasqué! Maskers vallen... lich ten flitsen aan... polonaise... Verrassende her kenningen... verwonderde uitroepen, enfin, het démasqué was aanleiding tot menige grappige vraag en antwoord. Na het démasqué was de pret natuurlijk nog lang niet uit. Het bal eischte thans eerst zijn volle rechten op. Wij moeten U nog ver tellen, dat de ongemaskerden wel dansen moch ten, doch dat diende, om in stijl te blijven, in ...hemdsmouwen te geschieden! Grappig was het te zien, dat de meesten onvervaard uit hun jasje kropen, terwijl anderen zich beschei den terugtrokken... Tot heel laat heeft het feest der Apachen geduurd, trouwens Apachen zijn menschen van den nacht, dus in deze imi tatie zat niets veroordeelends. De stemming was 100%, de muziek ijverig en uitstekend, en zoo kon het niet anders of T.A.V.E.N.U.'s ori gineel feestprogramma moest volkomen sla gen. En dat deed het ook, zoodanig, dat de uitgaande wereld nog lang over dit feest zal napraten. Ten bate van de cursussen voor Minvermogenden. In één der lokalen op de tweede verdieping van de Vakschool voor Meisjes is een aardige tentoonstelling gearrangeerd. Daar vindt men tot Woensdag en Donderdag a.s. de 70 prijzen uitgestald, die voor de verloting, welke ten bate van den cursus voor Minvermogenden georganiseerd is, vervaardigd zijn. Het is buitengewoon prettig eens een kijkje op die kleine tentoonstelling te nemen. Men ziet er immers zulke leuke snuisterijen, welke door de leerlingen van de Vakschool zelf ver vaardigd zijn. Mej. Niemeyer, de directrice van de school, had er plezier in om ons alles te laten zien en wy, wel, wij hadden er vanzelfsprekend een groot genoegen in, om dat die meisjes zich zoo ingespannen hadden om prijzen voor de verloting te vervaardigen. Daar wy niét tot de zwakke sekte behooren, zullen we van de rondwandeling langs de wel voorziene tttfels niet de finesses kunnen ver tellen, trouwens het is misschien ook daarom beter, dat we hier en daar een greep doen, omdat wy anders alles hier verklapt zouden hebben en dus de dames-lezers zouden zeggen: zie zoo, dat weten we alweer en... rustig thuis zouden blijven. Neen, de bedoeling is. dat al onze lezeressen ook de lezers zijn welkom! even naar de Vakschool komen om het werk der meisjes met eigen oogen te aanschouwen. Dat is de moeite waard! Zoo noemen wij den eersten prijs van de ver loting, een ontbijtlaken met vingerdoekjes met een keurige versiering van blauw gekleurde steekjes en den 2en prijs, een keurig poppen huis, dat „gebouwd" werd door den conciërge van de school, den heer De Graaf, en waarin de meubileering vervaardigd werd door de meisjes die de lessen in Kinderverzorging volgen. De gelukkige bezitster van dit pop penhuis zal er haar hartje aan ophalen, zy zal vele malen de lichten in de kamers en in de keuken opdraaien, zy zal de bedjes op maken, deuren openen en sluiten, en alle mogelijke huishoudelijke plichten kunnen waarnemen. De tentoonstelling biedt verder een aantal zelf vervaardigde kinderkleeren, manteltjes, jurkjes, jongenspakjes. We vinden er een paasch-tafel met menu's, even verder een Kerstkroon en kerstmenu's, een versiering van een kindertafel alweer met menu's, een collectie voorwerpen, die we het best met huisvlijt kunnen betitelen, en die vervaardigd zijn onder leiding van den teekenleeraar van de school, den heer Klapmeyer. We vonden er een grappige kandelaber, welke als pièce de résistance een... flesch heeft, en verder een snoezige doos met kinderkleertjes. En zoo zouden we nog meer kunnen opnoemen, maar om eerder genoemde reden zullen we hier mede volstaan. We hopen, dat we de nieuws gierigheid van de dames geprikkeld hebben, zoodat zij zich een gang naar de Vakschool zullen getroosten. De tentoonstelling is ge opend: morgenmiddag van 24 uur en Donderdag van 79 uur. De oudste leerlingen zullen U verwelkomen en naar het tentoon- stellingslokaal geleiden. Zooals men Zaterdag heeft kunnen lezen zijn nog niet alle loten van de verloting ten bate van de cursussen voor Minvermogenden verkocht. Welnu de meisjes zullen in de tentoonstellingsuren de resteerende loten te koop aanbieden. Wij van onze zyde kunnen niet nalaten met nadruk op deze verloting, welke voor zulk een sympa thiek doel gehouden wordt, te wijzen. Zorgt er voor, geachte bezoeksters en bezoekers, dat zij spoedig verkocht zijn! Het aantal pryzen is dit jaar wel kleiner dan vorig jaar, maar over het algemeen zyn zij thans waardevoller. Aardig is 't nog te vermelden, dat de leer lingen zoo prachtig meegewerkt hebben om de loten te plaatsen. Er zyn er bij, die er in de 40 verkocht hebben en dus heel wat kwartjes meebrachten. Dat vond de directrice zoo mooi, dat zy elke verkoopster, die 15 loten verkocht en voor elk veelvoud daarvan een lot toezegde. Z(j, die iets aardigs zien willen, moeten de tentoonstelling in de Vakschool niet vergeten. Men kan bovendien een tweetal „eigen" pro ducten van de school mee naar huis nemen: tydens de tentoonstellingsuren zullen de meis jes toch de door hen zelf vervaardigde, goed- koope en in de schoolkeuken gebakken cake verkoopen. Dat de tentoonstelling zich in een druk bezoek moge verheugen... de loten, die nog onverkocht bleven zullen dan vanzelf wel van de hand gaan... BRANDJE IN DE WAGENSTRAAT. Gistermorgen omstreeks 6 uur ontdekten omwonenden, dat er rook opsteeg uit een pakhuis in de Wagenstraat, waar aardappe len e.d. opgeslagen waren. Daar men zich geen toegang kon verschaffen, hakte de heer Jan Visser een gat in de deur. Intusschen werd de politie gealarmeerd, welke met het slangenwagentje en 3 Inspecteurs spoedig ter plaatse was. Het bleek, dat de wanden met stroo en karton bekleed waren, welke beklee ding door een in de nabijheid staande bran dende kacnel aan het smeulen was gegaan.. Nadat er water gegeven werd, was het brandje, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, te ongeveer 8 uur gebluschL Er viel alleen waterschade te noteeren. Ondanks het vroege uur trok het brandje in dit volkryke stadsgedeelte veel belangstelling. NIEUWE ZIEKEN-TRANSPORT-AUTO. Prachtige aanwinst van de firma Manshanden. Gelijk bekend, was de firma Manshanden in het bezit van een ziekentransportauto. Dit model was wat verouderd, waarom de firmant besloot het te vervangen. Hij schafte zich een nieuwe 8-cylinder Packard aan, haalde de carrosserie er af en begon van het front af een ziekenauto op te bouwen. Het resultaat liet hij ons dezer dagen zien, het was ver rassend goed. Exterieur vallen soepele lijn, massieve constitutie en stemming-grijze kleur op. De wagen is een sieraad op den weg. Maar het gaat er om, of hij vooral ook prak tisch van waarde is! Daartoe werpen we een blik in het interieur en zien daar een mo derne brancard van het type-Oostwoud, Fra- neker opgesteld. Haar belangrijkheid ontleent deze brancard aan het feit, dat de schokken van den wagen overgebracht worden op hy draulische olie-schokbrekers. Deze werkèn prachtig, de zieke heeft absoluut geen hin der van de heuvelen en dalen, die de verschil lende wegen in ons vaderland „ryk" zijn. De brancard loopt op rubberwielen, het hoofd stuk is verstelbaar, zoodat het in eiken ,ge- wenschten stand geplaatst kan worden en verder missen we het touwwerk, dat de oudere type's zoo omslachtig maakt. Voorts treffen we in den wagen een gemakkelijken stoel aan, die in een draagbaar gewijzigd kan worden, zoodat desnoods twee patiënten vervoerd kunnen worden. In normale geval len zal de verpleegster of verpleger natuur lijk gebruik van deze stoel maken, maar in dien het noodig mocht zijn, kan hy of zij plaats nemen op een tweede zitplaats, welke zich in de coupé bevindt. Van koude geen last, want een „kacheltje", dat de warmte van den motor ontvangt, zorgt ervoor, dat zy verdrongen wordt. Een kist mét medicamenten en een verbandkist vormen de onmisbare uitrusting van den wagen, terwij) aan de sfeer aandacht is besteed door de ramen met hagel-witte gordijnen op te vroo- lijken. De roomkleur maakt het bovendien, dat het „zieken"-idee wat getemperd wordt. Een beter bewijs voor de doelmatigheid van den auto dan het oordeel van één der vervoerde patiënten is niet te geven. Wij vernamen dan van iemand (een hart patiënt), die uit Gelderland naar hier ver voerd werd, dat de rit voor hem een open baring geweest was. Hij had niet in 't minst last gehad van de schokken van den auto, hij lag net zoo rustig als op zijn bed thuis. Ook de verpleegster, die den zieke terzijde stond was vol lof over dezen nieuwsten auto. Voor den patiënt had zij tijdens'het vervoer geen oogenblik zorg gehad, terwijl het autotochtje een verrukking geweest was. Dit zijn nuttig^ gegevens, die er wel bijzonder op wijzen, dat de nieuwe ziekentransportauto een aanzien lijke verbeterde uitgave van de oude is. Dat een plaats als de onze deze verbetering ijl het zieken-transport:wezen heeft mogeji boeken is zeker het vermelden waard. NIEUWE INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 14—21 Jan. 1936. Nieuwe zaken: Den HelderP. M. Bakker, Westgracht 69a, aardappel handel. J. Giesbers, Westgracht 69j schoenmaker. J. Swart, Hogendorpstraat 38, schilderbedryf en huish. ait. J, van Dam, Goversstraat 13,loodgieter en electr. Wieringen, Den Oever: J. ten Bokkel, Voor straat. 34. smedery. Wijzigingen: Den Helder: Casino Bar, Kanaalweg 168 café; eigenares uitgetreden. P. Vlas, Ooievaar-; straat 105, slageryovergegaan aan J. vi Groenou. R. J. Zoetelief, filiaal gevestigd; Keizerstraat 75, onder den naam: „Helder^ Warenhuis". Texel: Ziekenfonds Oudeschild, Dorpsstraat 127, bestuurswyzigiDg. Opheffingen: Den HelderMej. G. Langerijs, Spoorstraat 33, koek en chocolade. W. Mons, „Café Vlieg kamp", Rijksweg 15, café. TexelWed. J. EelmanFlens, Vischmarkt 2, Den Burg, tabak en sigaren. Wieringen C. Doves, Gasterweg 5, groente en fruit. Vorming van een drielandenblok? Hirota, de minister van nuitenlandsche zaken, heeft gisteren in het parlement een groote politieke redevoering uitgesproken, waarin hij ter inleiding verklaarde, dat de bij zondere taak van Japan de handhaving en versterking van den vrede in het Verre Oosten is. De principieele voorwaarden daartoe zijn de onschendbaarheid van Japan en Mantsjoe- kwo en overeenstemming met China en Sowjet-Rusland. Spr. bep'.eitte krachtig de vorming van een drielandenblokJ apanChinaMantsjoekwo. Ter verwerkelijking van dit doel moeten drie eischen uitgevoerd worden: 1. China moet ondubbelzinnig verklaren samen te willen werken met Japan ter ver hindering van de inmenging van andere landen, Japan zal dan bereid zijn China in ieder opzicht te steunen. 2. China moet Mantsjoekwo erkennen en deze erkenning voorbereiden door toe te laten, dat Noord-China de autonomie verkrijgt. 3. De Drie landen, Japan, China en Mant sjoekwo, moeten zich aansluiten ter bestrij ding van het communisme. Dit is de nood zakelijke basis voor een evenwicht met de Sowjet-Unie, die door haar geweldige be wapeningen aan de Oostelijke grens gevaren oproept. Reeds5000 gesneuvelde Abessiniërs geteld. Maarschalk Badoglio seint in het 100ste legerbericht: „De overwinning van onze troepen aan de Ganale Doria uit zh h in steeds be lissender resultaten. De vervolging is Zonda„ den ge- heelen dag voortgezet, zonder dat wy ook maar eenigerlei doeltreffenden weerstand van den kant van den vluchtenden tegenstander ondervonden. Vrijdagmiddag om 12 uur had den onze colonnes, die op vrachtauto's voor- uitgebracht werden, in het geheel een afstand van ongeveer 200 km afgelegd, van onze basis af gerekend. Overal zuiverden onze detachementen het verworven gebied, waarbij zij gevangenen maken en achtergelaten oor logstuig buit maken. Het aantal gesneuvelde vijanden, dat tot Zondag geteld is, bedraagt 5000. „De luchtmacht werkt krachtig mee tot het verstrooien van den tegenstander en heeft de ravitailleeringscentra van ras Desta te Neghelli gebombardeerd. „Van het Noordelijk front is niets belang rijks te melden." De speciale correspondent van de „Popoio di Konia", die zich had aangesloten bij een der colonnes van generaal Graziani, geeft een maas van ue oveiwinning, die de Italianen in de nabijheid van Dolo hebben behaald. Hy deelt mede, dat de dagorder van Graziani, die in de Italiaansche kampementen was aangeplakt, onder meer zeide: „Vervolgt den vijand zonder verwijl en grijpt hem aan". De Italianen hadden een uitgestrekt kampe ment bezet tusschen Dolo aan de Ganale Doria en Malcarie aan de Dawa Parma, om be schermd te zijn tegen alle aanvallen der Abessijnen. Zij hebben een aantal aanvallen gedaan op het vijandelijke kamp, waarbij zij langs de Ganale Doria en de Webi Gestro optrokken tot Lamba Kilindi, Boekoerale Anino en Areri. De luchtmacht bombardeerde stelselmatig alle Abessijnsche formaties, die langs de Ganale Doria oprukten en zich her haaldelijk in de bosschen trachtten te ver schuilen. Bij het ondergaan van de zon besloot het Italiaansche commando tot den aanval over te gaan en de colonnes kregen bevel op te rukken. Op den 12den Januari werd den geheelen dag doorgemarcheerd langs de rivieren; lichte tanks gingen aan het leger vooraf. Nadat den volgenden dag de plaats was gepasseerd, waar de Zweedsche ambu lance door bommen was getroffen, kreeg men contact met den vijand, die zich in een bosch in hinderlaag had gelegd en de Italianen met geweervuur ontving. Twee bataljons Somali- soldaten traden, gesteund door de lichte tanks, tegen de Abessijnen op, die zich in een sterke stelling verschanst hadden. De luchtmacht en de artillerie brachten vele mitrailleurposten tot zwijgen. Het gevecht duurde den geheelen nacht en ook den volgenden dag voort. Bij het aanbreken van den dag vielen de Abessijnen de Italiaansche gemotoriseerde afdeelingen aan, doch zy werden teruggesla gen door het moordend vuur der mitrailleurs. Op den avond van den 14den verminderde de weerstand van de Abessijnen langzamerhand, waarna de Italianen t.ot den laatsten storm aanval overgingen. Na een bloedlgen stryd namen zij een honderdtal vijanden gevangen en maakten zy zich meester van twee machinegeweren en een radiozender. De ge motoriseerde colonnes rukten daarna op tot 200 kilometer van de oorspronkelijke basis. De nederlaag wordt te Addis Abeba a's zeer ernstig beschouwd,, aangezien Ras Desta, een t schoonzoon van den Negus, wordt beschouwd als een groot krijgsman en omdat zyn leger op Europeesche wijze was bewapend. Zijn leger was verschanst in loopgraven, geheel volgens Europeesche technici aangelegd. o De commistie van achttien Woensdag bijeen. De raadscommissie van dertien is van middag, onder voorzitterschap van de Madariaga, bijeengekomen en heeft moe ten vaststellen, dat geen enkele regeering eenig nieuw Initiatief tot verzoenings pogingen heeft genomen. De commissie van dertien achtte het niet op haar weg te liggen, zelf het initiatief daartoe te nemen. Te minder, waar geen enkel nieuw element aanwezig is, dat hoop op succes van een nieuwe verzoenlngspaging zou bieden. De raadscommissie van dertien zal ten aanzien van dit deel van liaar taak dus tydens deze raadszitting niets ver lichten Woensdag byeenkomst van de commissie van achttien. Hierop verklaarde de Vasconcellos, voor zitter van de commissie van achttien uit de conferentie der Volkenbondsstaten voor de sancties tegen Italië, dat hy onder de tegen woordige omstandigheden de commissie van achttien weer zou bijeenroepen, ter bespre king van de mogelykheid, om langs een an deren weg. namelijk de uitbreiding van de sanctiemaatregelen tegen Italië, het stopzet ten van de vyandely'kheden te bereiken. De Vasconcellos zal de commissie van acht tien a.s. Woensdag laten byeenkomen. De Abessiniërs verkleinen de be tee kenis van Graziani's overwinning. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, noemt men in officieele kringen aldaar de overwin- ningsberichten van de Italianen bij Dolo „vol komen fantastisch". Men zegt, dat het gebied waarin de Italianen zeggen te zijn opgerukt, slechts zwak door cle Abessiniërs was bezet. Abessijnsche vliegtuigen werpen strooi biljetten achter het Italiaansche front. Naar het Duitsche nieuwsbureau uit Addis Abeba meldt, hebben thans, voor het eerst zoolang de oorlog duurt, Abessijnsche vlieg tuigen strooibiljetten geworpen achter het Italiaansche front in het bezette gebied van Tigré en in Eritrea. De laatste drie dagen zijn honderden kilo's roode en gele biljetjes uitgestrooid, die voor zien zijn van een koptisch Mariabeeld en zich in het Amharisch en een andere landstaal tot de bevolking van Eritrea en het bezette gebied richten. Men wyst er op. dat Italië al sinds den vrede van 1896 tracht Abessinië te verdrin gen. De Italiaansche bedoeling was bij een oeconomische penetratie het volk van de grensprovincies te wapenen en tegen het centraal gezag op te zeiten. Reeds de vader van den thans overgeloopen ras Gugsa was door de Italainen omgekocht om tegen het centrale gezag op te staan. Italië's aanbeve ling tot het opnemen van Abessinië in den Volkenbond, diende alleen om het land zorge loos te maken. Ten slotte wordt gezegd, dat de bevolking van Eritrea veel minder vrijheid geniet, dan de Abessiniërs in hun eigen land. (Van onzen correspondent Stuart Emeny). DESSIE, Maandagavond. Ras Desta, de leider der Abessijnsche troepen in het district van Dolo, bericht telegrafisch, dat de Italianen Westwaarts optrekken tusschen de rivier Ganale en de rivier Dawa. Tot nu toe hebben alleen nog maar schermutse lingen plaats gevonden, waarbij de Italianen de Abessijnsche voorhoede aanvallen. Ongeveer ioo mijlen ten Noord Westen van Dolo ligt het grootste deel der Abessijnsche troepen in de cederwouden van Nagallé op wacht Ras Desta weigert zich te laten verleiden tot een open gevecht en vindt het voorloopig vol doende, dat zijn verspreide voorhoeden met de Italianen schermutselen. Bij het achtervolgen van deze steeds weer ontsnappende voorhoeden raken de Italianen steeds verder van hun gevechtsbases en voor raden verwijderd, om uitgeput en ondervoed de onherbergzame bergen door te trekken, waar ras Desta's troepen op hun prooi wachten. Zij trekken niet naar Addis Abeba op, maar in Westelijke richting waar zij in de bergen in de val zullen loopen. GEEN ENQUETE-COMMISSIE NAAR ABESSINIË. De raadscommissie van dertien heeft vervol gens nog besloten af te zien van het denk beeld om een enquete-commlssie naar Abes sinië te zenden om een onderzoek in te stellen over de wijze van oorlogvoeren der beide strijdende partyen. De commissie van dertien meende, dat de Volkenbond het principieele standpunt moet blijven Innemen, dat het de taak van den Volkenbond ls om oorlogen te verhoeden of deze, indien zij mochten uit breken, tot het einde te brengen. De Volken bond zal zich echter niet met de wyze van oorlogvoeren, die steeds barbaarsch ls, moeten Inlaten. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat de Abes- synsche regeering officieel meedeelt, dat de opstand in Godjam is geëindigd. iVyftig dooden. De leden van de Britsche ambulance, die te Waldia een onderzoek ingesteld hebben, ver zekeren, volgens Reuter, dat by het bombar dement van Waldia 50 personen zyn gedood en 30 gewond. Uit Dessié is nieuw materiaal naar Waldia gezonden, teneinde het vernielde ambulance materiaal te vervangen. Bezorgdheid in Addis Abeba. Europeesche officieren verant- woordelyk gesteld. Het agentschap Stefani meldt uit Dzjibouti, dat berichten uit Addis Abeba berichten, dat de bevolking woedend is op de Europeesche officieren en militaire raadgevers van den negus, die zy er van beschuldigt verant woordelijk te zijn voor de nederlaag van ras Desta. DE PRIJS VAN ABESSIJNSCHE POST ZEGELS DAALT. Een Londensche postzegelhandei deelt mede, dat de prys van Abessynsche postzegels daalt tengevolge van hun overvloed, hoewel er veel vraag naar is onder het publiek. Medegedeeld door net Komnklyk Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht In den morgen van 21 Januari. Hoogste stand 763.0 te Isafjord. Laagste stand 730.5 te Shields. Verwachting Stormachtige tot krachtige Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tydelyke opklaring. Af en toe regen- of hagelbuien, iets kouder. Barometerstand te Den Helder: 739.9. Uit Londen hedenmorgen: Toen Koning George de V was gestorven werden van St. James Park en de Tower te Londen kanonschoten gelost- In overeenstemming met de traditie werd het overlyden onmiddellyk medegedeeld aan den deken van St. Pauls Kathedraal, die instructies had om de klokken van de St. Peter te 8 uur vanmorgen te luiden. De dorpsbewoners die voor het hek van Sandringham wachtten op mededeelingen om trent de toestand van den Koning ontblootten het hoofd toen zij het overlyden vernamen. In vele eenvoudige huizen bleven de bewoners tot middernacht op om te luisteren naar de mededeelingen van de B. B. C. Koning Edward de Vin, de nieuwe heerscher over het Britsche Rijk, heeft het sterfbed van zijn vader vroeg in den morgen verlaten en ls per trein naar Londen vertrokken. De regeling der bijzetting van het stoffelyk overschot zal waarschynlijk heden bekend worden gemaakt. Het stoffelyk overschot wordt voorloopig naar dè kleine Maria Mag- dalena kerk gebracht bij Sandringham en van daar naar Londen overgebracht, waar het waarschijniyk plechtig in de Westminster Abbey zal worden opgebaard. In de St. Paul's Kathedraal zal vanmiddag een groote rouw dienst worden gehouden, De groote klokken van de kathedraal worden vanmorgen geluid. De doodstyding werd nog des nachts naar alle deelen van het Britsche Rijk overgeseind. In geheel Engeland heeft het bericht groote ontroering gewekt. In vele steden en dorpen werden de klokken geluid. Te Londen werden gedurende bijna 2 uur de sombere klokken- tonen van de Westminster Abbey gehoord. In Liverpool en andere groote steden hebben zich groote menigten op straat verzameld, hoewel er een hevige regen viel. Vele vrouwen kon den haar ontroering niet meester blyven en barstten in tranen uit. Dancings en theaters waren over het alge meen reeds gesloten toen het vaststond, dat de Koning niet meer zou herstellen. Vandaag blijven alle bioscopen en theaters in geheel Engeland gesloten. De Koningin-Weduwe treurt. De Koningin heeft zelf per telefoon het droeve nieuws overgebracht aan de leden van de koninklijke familie, die niet in Sandringham waren, o.a. aan Koningin Maud van Noor wegen. Nadat alle noodige maatregelen ge troffen waren begaf de Koningin zich ter ruste. De Princes Royal en de Hertogin van Kent trachtten tevergeefs Hare Majesteit te troos ten. De smart van de Koningin was echter voor geen troost vatbaar. Zy betreurt haar overleden echtgenoot zooals elke liefhebbende vrouw dit doet. Na den dood van den Koning moet het par lement terstond bijeenkomen. De bijeenkomsten van de vlootconferentie zullen waarschynlijk tydelyk worden uitgesteld. De troonopvolging. Overeenkomstig de troonopvolgingswet van 1707 zullen de beide huizen van het parlement vanavond te 6 uur reeds byeenkomen tot rege ling van de opvolging van wijlen Koning George V door zijn wettigen troonopvolger Prins Edward Albert, Christian, George Adrew Patrick David, beter bekend over de geheele wereld als „de prins van Wales" Hedenavond toespraak premier mier Baldwin. Hedenavond om halftien zal de premier Baldwin een toespraak houden tot het Engelsche volk, die door de radio zal worden verspreid. De „Koetilang" (terugreis) vertrok 20 Jan. van Athene en arriveerde denzelfden dag te Parys. De „Lyster" (terugreis) vertrok 20 Jan. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De Sperwer vertrok 20 Jan. van Rangoon en landde denzelfden dag te Singapore. Een militair vliegtuig verongelukt. Twee officieren gedood. Naar Havas uit Berlijn verneemt is op 15 dezer een militair vliegtuig, van de vlieger- groep Greifswald, tydens een oefentocht ge vallen. Twee luitenant-vliegers zijn gedood. Hun namen luiden Djalak, Edel- valk en Flamingo. Gedurende het a.8. zomerseizoen zullen drie nieuwe Fokker-Douglas DC 2 vliegtuigen aan de K.L.M. afgeleverd worden. Zy zullen de volgende registratieteekens en namen dragen: PH-ALD, „DJALAK", PH-ALE, „ED EL- VALK", PH-ALF, „FLAMINGO". Deze vliegtuigen zullen vrijwel geheel ge- ïyk zyn aan de thans in gebruik zynde Fok- ker-Douglastoestellen, behoudens eenige kleine wijzigingen en verbeteringen, Zoo zullen ze uitgerust zijn met Goodrich de-icers, voor de bestrijding der ysafzettlng op vleugels en roeren. In de cabines wordt een verbeterd verwar mingssysteem geïnstalleerd, terwijl verschil lende nieuwe automatische inrichtingen aan gebracht worden, o.a. voor de regeling van het gasmengsel van de motoren. De vloot van de K. L. M. bestaat reeds uit 12 Douglas D.C. vliegtuigen, zoodat met de nieuwe toestellen de K.L.M. wederom de beschikking heeft over 15 Douglasvliegtuigen. Met deze uitbreiding heeft men dus weer de oude. oorspronkelijke sterkte, die door het verlies van Uiver, Maraboe en Gaai was ver minderd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7