Julianadorp Anna Paulowna. Wieringsn. Wieringerwaard. Texel. Callantsoog. Breezand. Politierechter Alkmaar ArronHiccementS' GEMENGD NIEUWS Het veevervoer met de Odysseus. Treinontsporing bij een onbewa^kten ov.rweg Een sleepboot omgetrokken. Auto te water gereden. Meisje verdronken. Dood gevallen. Nederlandsch koopman in Duitschland verdwenen. HHLDERSCHE COURANT VAN OONDRROAG 23 JANUARI 1936. 1 dan in Hoofdzaak bg Harderwyk en Marken. We weten, dat deze haring in de geheele Zuiderzee werd gevangen en dat er ook te Den Helder flinke aanvoeren waren. Maar dat daargelaten. Hoofdzaak ia, dat de vernie tigende prijzen worden opgevangen, hetgeen van deze voorgenomen maatregenen kan wor den verwacht. Een paar Texel8che kotters hebben Dins dag te Scheveningen gemarkt en het schijnt, dat de besommingen niet tegenvielen, dank zij do behoefe welke er ia aan versche visch, omdat er tengevolge van het ruwe weer een sterk verminderde aanvoer was. Wanneer daarvan kan worden geprofiteerd, is men een boffer in deze gelegenheid. Het Verkeershuis te IJmuiden is Dinsdag middag geopend. Men zal daarin ook een mu seum vestigen en daarin zal alles wat op de zee betrekking heeft, langzamerhand wel een plaatsje vinden, zoodat er wel veel aantrek- keiyks zal zijn te aanschouwen in den loop van den tyd. Do opening geschiedde op eenvoudige wijze, omdat men te IJmuiden sterk doordrongen is van het feit, dat in dezen tijd alle vermijding van kosten noodzakelijk ia AANVOER EN VERKOOP VAN WADDENZEE-HARING. Naar wij vernemen is bij het Ministerie van Landbouw en Visschery een regeling in voor bereiding betreffende aanvoer en verkoop van Waddenzeeharing. Het ligt in het voornemen o.m. te bepalen, dat het aanvoeren van Wad denzeeharing slechts zal zijn toegestaan aan georganiseerden by de Nederlandsche Vis- schsryeenirale, als hoedanig alleen zullen wor den toegelaten degenen, die in 1935 het vis- schen op Waddenzeeharing daadwerkelijk heb- hen uitgeoefend, terwijl anderzijds de hande laars zich eveneens zullen dienen aan te slui ten bi) de regeling. Voor het afleveren van de haring door de visschers zal een minimumprijs worden vast gesteld, terwyl de haring welke dezen prijs niet opbrengt, aan de Nederlandsche Vis- scherijcentrale moet worden overgedragen, die ze zal doen verwerken in vischmeelfa- brteken. De visschers zullen hun vangst uitsluitend mogen verkoopen over één der nader aan te wijzen vischatslagen. De opbrengst zal vol gens een vast te stellen systeem onder de aanvoerende visschers worden verdeeld. DE TENTOONSTELLING VAN VISSCHERIJ EN REDDINGWEEN TE UTRECHT. Woensdagmiddag om half drie is deze ten toonstelling geopend door den Burgemeester van Utrecht, eere-voorzitter van „Het School museum", mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. De Voorzifter van dit Schoolmuseum, de heer J. Vermaas hield een inleidende rede. De Burgemeester van Utrecht opende de tentoonstelling en uit zjjn rede willen we vooral aanstippen, dat zij een sterk propagandistisch karakter droeg voor het gebruik van visch. Spr. hoopte, dat de maatregelen, welke de Regeering nog zal treffen in het werkelijke belang van de visscherij zal zijn. Spr. wees op den teruggang van dit zoo bjj uitstek nationale bedrijf en gaf daarvan ver gelijkende cijfers. In 1929: 6083 schepen, in 1933: 3303 schepen. De opbrengst der visscherjjen was in 1920: '42.000.000, in 1933: 16.000.000 .Iet gemeentebestuur wil al het mogelijke doon om het vischgebruik te bevorderen. Zoo is er in Utrecht in 6 maanden tijd 63470 stuks haring onder de bevolking gebracht voor 8 stuks ft 10 cent. Onkunde op het gebied der bereiding van visch is vaak oorzaak, dat men niet tot het gebruik er van overgaat Daarom is verspreiding op ruime schaal van de op de tentoonstelling voorhanden zijnde boekjes van zoo'n groot nut. Ofschoon niet liggende op het terrein der werkzaamheden van een schoolmuseum, ware het gewenscht geweest dat er een lokaal zou zijn ingericht, waar allerlei soorten van visch, op verschillende wijzen bereid, tegen een zacht prijsje verkrijgbaar waren gesteld. Want dat er veel bezoek zal komen, lijkt ons niet denkbeeldig. In elk geval staat, ook met deze tentoon stelling, de visscherij weer in ruimer belang stelling en uiteindelijk zal dat vruchten af werpen. Bjj de Woensdagmiddag door notaris Schreuder gehouden verkooplng in het café ,,'t Centrum", van den heer H. Veul, van het huis en erf, thans bewoond door dr. J. A. Swaters aan de Langevlict alhier, werd bij de afmijning kooper de heer S. P. van Nuland te Breezand, voor de som van 3600. K. HOORNSMAN JUBÏÏ.EIIRT. Gisteren was het vijf-en-twlntig jaar ge leden, dat de heer K. Hoornsman benoemd werd tot ouderling der gemeente Huisduinen- Julianadorp. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW, AFDEELING DEN HELDER. Lezing van dr. ScheU- Woensdagavond werd bovengenoemde bij eenkomst gehouden in de zaal van het csfé „Prins Hendrik" van den heer D. Koaacn. Hiermede werd de reeks winterlezingen, ge organiseerd door genoemde afdeeling, voort gezet. Het is Jammer, dat de belangstelling weer danig tanende is. De voorzitter, de heer J. J. Schroevers, heet alm en in het bijzonder dr. Schcij welkom. Het woord ls daarna aan den spreker van dezen avond, dr. L. T. C. Seheij, Rykszulvel- consulent te Hoorn, die a s onderwerp had gekozen de „Hygiënische winning der melk". Alhoewel dit onderwerp niet nieuw is, was het toch de moeite waard om te hooren ver tellen, dat de melk, die er oogenschtjnlyk zuiver uitziet, veel onreinheden kan bevatten. In zijn betoog, dat spr. verduidelijkte met de resultaten van gedane onderzoekingen in zijn laboratorium, legde hij er vooral den nadruk op de deugdelijkheid en de zindelijkheid der melk en spoorde een leder er toe aan om te trachten de melk zoo zindelijk mogelijk te winnen en de benoodigde gereedschappen eveneens zoo zindelijk als het maar kart te onderhouden. Na een korte pauze werden door een paar aanwezigen vragen gesteld, die door den spr. beantwoord werden. DaArna zegde de voor zitter dr. Seheij dank voor zün gehouden be toog. Op 30 Jan. a.s. ls er een vergadering van het Prov. Bestuur van Pacht- en Hypotheek- boeren in het Noord-Hollands Koffiehuis, waar ook onze leden toegang hebben. Van den heer K. Pensen was bericht inge komen, dat hij bedankte als bestuurslid der afdeeling. Verder werd nog eens mededeeling gedaan van een motie, afkomstig van de Afdeeling Putten (Z.-Holl), waarin duidelijk naar voren gebracht wordt, dat het hebben van een crisisbaantje onverecnlgbaar is met het Hoofd bestuurslidmaatschap. Aan derge'ijke menschen wordt geheim houding opgelegd, terwijl juist in dezen tijd openbaarheid een gebiedende eisch is. Tenslotte z.al er te Schagerbrug een lezing over veevoedering gehouden worden door M. P. Grashulss. Onze leden kunnen die ver gadering bijwonen. Daarna met dank voor de belangstelling sluiting der vergadering. BENOEMING BRANDMEESTER. Door den heer K. Tensen is wegens ver trek uit deze gemeente ontslag gevraagd als brandmeester, welk ontslag hem op de meest eervolle wijze ls verleend. Door burgemeester en wethouders ls ln de ontstane vacature be noemd de heer P. J. Kruisveld te Groote Keeten. VERLENGING WERKVERSCHAFFINGEN. Door den Minister van Sociale Zaken is verlenging van subsidie toegezegd tot en met 28 Maart a.s. voor de werkverschaffingen: 1. Verfraaiing dorpsplein; 2. Bebossching en aanleg van paden in het Zwanenwater. TOEZEGGING SUBSIDIE BEBOSSCHING VAN HET TO.lt. LUTTÏKKDIHN. Door den Minister van Sociale Zaken is subsidie toegezegd voor het in werkverschaf fing uit te voeren werk „Bebossching van het Luttiekduin". Met dit werk zal binnen kort een aanvang worden gemaakt. FILIAAL „DE TIJDGEEST", Naar we vernemen ia door de Coöperatieve Vcrbruiksverecnigtng „De Tijdgeest", geves tigd te Winkel, aangekocht het pand, thans bewoond door den heer A. Kossen. In plaats van deze oude boerenwoning zal een geheel naar de eischen des tjjcls ingericht winkel pand verrijzen, waarin een filiaal van „De Tijdgeest" zal worden gevestigd. Dat de zaken fink worden aangepakt wordt wel be wezen door het feit. dat de winkel over drie maanden moet worden opgeleverd. UTFVOEIUXG 8. D. G. De Chr. muziekvereeniging „Soll Deo Gloria" gaf Dinsdagavond in de Gerefor meerde kerk een uitvoering die, zeker mede door het ongunstige weer, slechts matig be zocht was. Met het zuigen van Psalm 49 vers 1 werd de avond geopend en nadat de heer J. Hool- meyer. eerevoorzitter van de vereeniging, voorgaande in gebed den zegen afgesmeekt had, las hy ook uit aet boek der Psalmen den 49sten en sprak naar aanleiding daar-' van het openingswoord. Spr. hoopte, dat door de uitvoering de banden tusschen de ver eeniging en het publiek zouden worden ver sterkt en besloot met het vragen van steun, niet enkel financieelen, maar vooral ook moreelen steun van hen, die hun leven stel len op denzelfden grondslag, waaraan de Chr. muziek vereeniging haar bestaansrecht naast de andere vereenigingen ontleent. Soli Deo Gloria zrach hiteproC3b Mbaegbz Soli Deo Gloria bracht hierop, als eerste nummer van het programma, een vroolyken marsch ten gehoore, goed gespeeld ook wat tempo aangaat. Toch konden we de daarop volgende Paraphrase, hoewel aan 't einde de stemming iets te wenschen overliet, over het geheel meer waardeeren, daar deze iets minder forsch gespeeld werd. Maar ja, fan fare ls nu eenmaal wat hard voor een uit voering in een gebouw. Tusschen de num mers van het geheele orkest deden daarom ook eenlge trio's voor trombone, altsaxofoon en clarinet weldadig aan voor het gehoor. Van deze vonden we het Largo iets te ge jaagd uitgevoerd, de Sonatine van Beethoven het best geslaagd. Ook het trio voor sopraan- en altsaxofoon en clarinet was een mooie af wisseling. Doen we uit de nummers na de pauze een greep, dan noemen we de paraphrase over „Vcspergesang" van Bortniansky fin 1'Aube Victorieuse, gespeeld door het geheele orkest, en de pistonsolo met orgelbegeleiding. „De heilige Stad" die door den Jeugdigen plstonist met groote vrijmoedigheid werd voorgedragen, als de nummers, die het meest in den smaak vielen. Tusschen een en ander in deden de heer G. Slootweg, een paar gasten uit den Wierln- genneerpolder en het zoontje van den direc teur, den heer J. P. Mosk, een viertal voor drachten, waarvoor zij een hartelijk applaus verwierven. De heer Slootweg sprak ook het slotwoord en na het zingen van Gezang 180 vo-s 11 sloot de heer L. Pieterse met dankgebed. De stand van de competitie van de dam club is thans: J. Meyer gespeeld 16, gewon nen 13, remise 2, verloren 1, 28 p.; W. Ko men 18. 10, 5, 3, 25 p.; D. v. d. Walle 13, 11, 1. 1, 23 p.; A. Hujjbens 18, 10, 2, 6, 22 p.; W. Alkemade 13, 8, 3, 2, 19 p., H. Elfrink 16, 8, 1, 7, 17 p.; C. Kapteln 13, 5, 3, 5, 13 p.; W. Meyer 14, 4, 3, 7, 11 p.; P. Smiers 14, 5, 1, 8, 11 p.; F. Hoek 14, 3, 3, 8, 9 p.; V/. de Graaf 21, 1, 3, 17, 5 p A. Kapitein 11, 2, 1, 8, 5 p.; J. v. Nuland 11, 2, 0, 9, 4 p.; A. v. d. Voort 3, 2, 0, 1. 4 p. BILJARTEN. Van de blljarlverceniging Anna Paulowna speelde bjj den heer Alkemade groep 1 tegen groep 4. Van groep 1 wonnen de heeren P. Alka- made (40), H. Ruysenaar (30) en Jb. D.kker (50), ieder 3 partyen. Van groep 4 won de heer W. Alkemade (50) alle 4 partyan, en de heeren G. Phillpscn (65), K. Jongejan (55) en R. Rezclman (25) ieder 1 party. Niettegenstaande het goede spel van den heer W. Alkemade won dus toch groep 1 met 97 van groep 4. „OMHOOG" NEEMT AFSCHEID VAN Z N DIRECTEUR. Dinsdag was het de laatste avond, dat de heer G. 't Hart het zangkoor „Omhoog" leidde. De voorzitter, de heer Koog, sprak zeer waardeerende woorden tot den scheldenden directeur. Iiy hoopte, dat het hem en z'n vrouw heel goed mag aan in hun nieuwe woonplaats en bood namens de leden een fraai boekwerk aan. Ook de heer Haan, de secre taris, dankte den heer 't Hart voor al es, wat hij in het belang van de vereeniging had ge daan. Met eenigen schroom was spr. lid ge worden van „Omhoog", maar hy heeft er nooit spyt van gehad. Daarna nam de directeur zelf het woord, om te danken voor de waardeerende woorden, tot hem gesproken en voor het prachtige cadeau. Het mooie boek zal een eereplaats in zijn boekenkast krijgen. Het speet spr. erg, nu reeds afscheid te moeten nemen, maar drukke bezigheden voor z'n vertrek noopten hem daartoe. Hy uitte tenslotte den wensch, dat het „Omhoog" steeds goed mag gaan. B1LJ \RTEN SLIKKERHOOGLAND. Opnieuw is het den heer Slikker gelukt den heer Hoogland te verslaan. Op uitnoodl- ging van de biljartclub te Tultjehorn speelde daar onze plaatsgenoot tegen den Alkmaarder in café Dulves een propag&nda-biljartwed- strijd om 600 punten. Slikker maakte de 600 ln 27 beurten mef. een gemiddelde dus van 22.22. terwijl z'n hoogste serie 95 was. Hoog land had 510 in 27 beurten, hoogste serie 69 en gemiddelde 18.18. Na afloop gaf de heer Slikker voor de vele belangstellenden, die ondanks het ongunstige weer van den wedstrijd getuige waren, een serie ontmoeüngs- en fantasiestooten, massé's eu plqué's, die uitstekend slaagden. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden bouwvergunningen aan: D. J. van den Heuvel voor een boerderij in den Kleiweg; N. J. C. van: Geelen te Schagen voor een dubbelen winkel met woonhuizen op den hoek van Zandvaart en Koningsweg; W. de Jong voor een woonhuis aan den Kerkweg en aan G. W. Waiboer voor een arbeiders woning aan den Kleiweg. Tot ons genoegen kunnen we melden, dat het den heer Slikker wederom geluld is den tooneelUefhebbers een goed tooneelstuk, ver tolkt door een uitstekend gezelschap, te bren gen. Half Februari. Maandag den 17den, zal n.1. het gezelschap van Mevr. De Boervan Rjjk opvoeren; „De medailles van een oude vrouw". De P.T.T.-dienst is bezig het telefoonnet aan de Kleine Sluis ondergror.dsch te maken. Gelukkig verdwijnen er dus weer wat van de ont>!ende palen 'langs den weg. B 1 p p o I y t u s b o o f HET VISSCHKRSFONDS WIEKINGEN. Mei» deelt ons mede, dat deze vereeniging Zondeg as. des n.m. 2V4 uur ln „Concoroia" haar algemeene jaarvergadering zal houden. De agenda bevat o.a. rekening en verantw- van den penningmeester en bestuursverkie zing (aftr. zyn de heeren Jb. Bakker Cz.; K. de Haan en Jac. Kaptein). THEOSOTHISCH GENOOTSCHAP. Zonda.; a.a. des n.m. 3 uur zal ln 't hotel de Haan door mej. C. den Bultenhaar een voordracht worden gehouden getiteld „Ware Vrijheid". GUNNING. Dcor de Itykswaterstaat is het onue. kouden van den aisluitdyk tusschen Wieringen en de Friesche Kust (kust) naby Zurich met bij komende weiken gegund aan de M.U.Z. te Den Oever als laagste inschrijver voor 93.000 en het onderhouden gedurende 1936 van de Rijkswerken in het Westelyk gedeelte van den Wieringermeerpolder aan den heer C, de Wit te Alkmaar, als laagrfen Inschrijver voor 37.550. De n Oever. VRACHTAUTO OP AFSLUITDIJK OVER DEN KöP. Dinsdagochtend is een geladen vrachtauto van den heer P. Kaan, vrachtrijder te Den Helder, op weg naar Friesland nabij K.M.- paal 15 op den afsluitdijk door tot dusverre niet bekende oorzaak over den kop geslagen en op het zich naast den rijweg bevindende rywielpad terechtgekomen. Het ongeval ge beurde te ca. 4 uur voormiddag. Men ver moedt, dat de chauffeur door slaap oveimand is geweest. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De lading werd overgenomen. Dinsdag heeft de gemeenteraad bericht van Ged. Staten ontvangen dat zij hun goedkeu ring onthouden aan het raadsbesluit waarbij de gemeente van de 83te in de 7de klasse voor de personee'.e belasting werd geplaatst De nieuwe regeling voor loon bij s!-g ln den landbouw heeft de raad, daar z'j voor de Wieringerwaard niet noodlg wordt geacht, voor kennisgeving aangenomen. Op het be sluit, het ambt van secretaris en ontvanger te combineeren, is goedkeuring ontvangen. RAAD VAN TEXEL. Zaterdag 25 Januari 1936, des nam'tldags 2',j uur. De agenda vermeldt: Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Ontslagverlening aan den heer W. B. Oort als ambtenaar van den Burgeriykcn Stand. Benoeming afgevaardigde naar de in 1936 te houden algemeene ledenvergadering van de N.V. T.E.M. Benoeming bestuurslid van de Stichting tot bevordering van het land- en* tuinbouwonder- wijs, wyzlglng reglementen Algemeen Weeshuis en Algemeen Armbestuur. Aanvrage om vrystelling van het onder wijs in lich&meiyke oefening. Voorschot aan L, Blom Pz. ingcvo'ge de Landarbeldorswet. ulem aan- A. Lager veld. Rekening-courant-overeenkomst met de N. V. Rotterdamsche Bankvereeniging. Verkoop van een perceel bouwterrein te Den "8urg. Plaatsing van werkloozen by het aanleggen van een inlaagdyk ln Eierland. Met een gumralHlang Ucldcrsch gcnioeuto-gas afgetapt Aan dit listige feit had zich op 19 Novem ber schuldig gemaakt de 69-jarige weduwe N. de B., gehuwd geweest met A. H. H., wo nende te Den Helder. By het opnemen van den meter had de beambte der gemeente, H. Reekers, deze clandestiene leiding ontdekt zy stond heden deswege terecht en erkende zelf de leiding op bovenomschreven wyze tot stand gebracht te hebben. Ze deed het reeds 8 jaar lang en 8 jaar geleden had ze dat kunstje al geleerd van een kennis uit Am sterdam Het kwade opzet was hier dus dui- deiyk aangetoond. Bovendien was de juf frouw reeds eenmaal wegens diefstal veroor deeld door de rechtbank te Alkmaar. De po litierechter noemde haar handelwijze wel treurig. De officier bleek ook niet byster met het oude vrouwtje vrouwtje te sympathiseeren en vorderde t 55 boete of 30 dagen, waarbij in begrepen het bedrag van 30 aan gestolen gas. waarmede ztj de gemeente Den Helder volgens lage schatting had benadeeld. Mr. Veltman, de verdediger, stelde het ge val wat meer gunstig en onschuldig voor en verzocht het opleggen van een meer aan nemelijke boete voor het oude mensch, dat van 13 per week moet leven. Uitspraak 25 boete of 10 dagen. Een zuinig adres. De visscher O. P., woonachtig te Den Helder en reeds eenlge malen veroordeeld wegens minder eervolle feiten, had zich nu weer te verantwoorden wegens mishandeling van T. v. P., die er met zjjn meisje van door was gegaan. Hy erkende loyaal en werd ver oordeeld tot 15 boete of 10 dagen. Weer een Heldersche familie-ruzie. Er bestaat ln Den Helder een ruzie-familie, die voortdurend in de Alkmaarsche recht zaal als gevolg van veelvuldig voorkomende conflicten verschynt. Heden was het weer iemand, die zyn nicht met .een steen in het gelaat zou hebben ge gooid, waardoor zy bloedend werd verwond. Volgens verdachte had zjjn nicht, die aan het straatschrobben was, met een bezem zijn paard geliefdkoosd. wat thans door nicht wer(l ontkend. Verdachte had twee klachten tegen zyn familie ingediend by de Heldersche politie. Op verzoek van mr. Buiskool werden twee leden van de familie ft décharge gedag vaard. De eene verklaarde, dat niet zyn broer maar hij de bewuste steen had gegooid. De r.icht laat zich echter niet van de wijs bren gen en zei. op verdachte wijzend: Hy heeft het gedaan! Op den morgen van de terechtzitting was er nog weer ©neenigheid tusschen de familie leden voorgevallen. pen officier ging deze voortdurende ruzie vervelen en requireerde in casu het feit be wezen achtende 30 boete of 15 dagen hech tenis. Mr. Dr. Buiskool beriep zich op de verklaring van den jongen getuige en achtte de zaak te twijfelachtig voor een veroor deeling en concludeerde vryspraak, subsidair een lichtere boete. Vonnis niet malsch: 1 maand onvoorwaardelijk gevangenisstraf. rechtbanK ie Alkmaar. Zitting van 14 Januari. Callantsoog. Belust op een bontjekker. Een 31-jarig arbeider uit Oudkarspel met name Jan B., compareerde op de bank der zondaren als verdacht van diefstal van een bontjekker, ten nadeele van den monteur KI. Schagen uit Callantsoog, in welke plaats het strafbaar feit ook was gepleegd en wel in den nacht van 3 op 4 September. De bontjek ker lag in de garage en de heer Jan B. be vond zich te voren met een ander heerschap zyn vriend H., met wien we aanstonds zullen kennis maken, in het café. Het schynt, dat deze Jan B. een soort van jassen-kleptomaan is, althans hy was alreeds 2 maal ter zake een dergelyk feit veroordeeld. Hy heeft nog meer liefhebberytjes, ls yerzot op cafébezoek, dansen en sigaretten. Bovendien plaagt hy zijn brave ouders en ontziet zich niet zyn vader te dreigen; al deze fraaiigheden lepelde de president op uit het omstandig door den heer Wiggers samengesteld rapport. De con clusie van dat rapport was dan ook beslist ongunstig. Verdere consideratie achtte de heer Wiggers uitgesloten. Het b'.eek uit het requisitoir dat ook de officier zijn geduld met dit wonderiyk heer schap uitgeput was en werd gerequlreerd 10 maanden gevangenisstraf o"v<o<n'oonvaardo- l«k. Oud-Karspel: Zijn vriend werd ook niet gespaard. De vriend, met wien Jan B. uit de vorige znak, op stap was geweest, de arbeider Jan II. pit Oud-Karspel, had de in de vorige zaak bedoelde bontjekker als geschenk aangeno men, althans zooals de officier er veiligheids halve in de dagvaaridng byvoegde, uit winst bejag verborgen. Verdachte deed nu vermoe- deiyk opzettelijk heel lummelig en onbegrij pelijk en scheen er geen snars van te begry- pen, dat die jekker gegapt was. De rechtbank was echter met zijn antece denten wonderwel op de hoogte; ar had de heer Wiggers wel voor gezorgd.) Weliswaar was hy nog nimmer veroordeeld, doch overigens bewandelt hy yverig de ver keerde paden, waarop volgens zyn eigen op gaaf de vorige verdachte hem had gebracht. Waar verdachte echter pertinent bleef ont kennen was van een positief advies geen sprake, hoewel het rapport summr summa- rum niet ongunstig was. Voor den officier schoot er dus niets Rn- ders over dan veroordeeling en wel tot 2 mnd. gev. te reouireeren, tene'nde hem duldeiyk te maken, dat wie met pek omgaat, veel kans heeft er mee besmeurd te worden. Broek op Langendjjk: Een deftig» verdachte. Tot slot van de morgenzitting stond alsnog terecht de 34-Jarige koopman Jan Gerrit N. destijds te Zijpe, thans uit anderen hoofde ge detineerd te Amsterdam wegens heling, welke zaak verband schynt te houden met de be ruchte pseudo-rechercheurs in Den Haag. Deze beroemde verdachte was thans ten laste gelegd, diefstal van een Chevrolet, waarin geborgen een scheepsmotor, welk feit was gepleegd in 1933 te Broek op Langendyk en ten nadeele van den aidaar gevestigde scheeps bouwer P de Wit. Bedoelde auto met inhoud bevond zich ln een garage te Broek op Lan- gendilk. Deze verdachte, die het feit ontkende werd verdedigd door Mr. Jacob Frünkel, advocaat te Amsterdam. Brigadier Dijk had na gewaarschuwd te zijn, de zaak onderzocht en de auto in beslag genomen by zekeren Reynders. Verdachte had destijds de Chevrolet met scheepsmotor tevergeefs te koop aangeboden aan den getuige V. Er ontbrak aan den auto een contact-sleuteltje en een nationaliteits- bewiis. Verdachte zou de auto op de beurs te A'dam gekocht hebben van zekeren mijnheer P F., thans vertoevend in Z.-Amerlka (een zeer gemakkelijk te vinden adres!) Het bleek voorts uit liet verslag van briga dier van Dijk. dat de gestolen wagen meer malen van eigenaar was verwisselt'. De off. vermeende uit de gedurende de be handeling naar voren gekomen gegevens te kunnen distilleeren. dat verdach* ten tijde van den diefstal tn 193a in het oezfl was van de ontvreemde voorwerpen de Chevrolet en de scheepsmotor. Achtte voorts het feit wettig en overtuigend bewezen en requireerde tegen den gladden vogel, nog nimmer veroordeeld, doch meermalen verdacht, 10 maanden gev. Mr. Frünkel verkreeg daarop het woord tot het houden van zijn pleidooi, dat eindigde met het concludeeren van vrijspraak. Binnenland De in»|>ccteur-generaal acht geen schuld bjj kapitein en bemanning aanwezig. De raad voor de scheepvaart te Amster dam heeft het onderzoek voortgezet naar de 1 jrzaak van de schade, die op de reis van het a.a. Odysseus van de K.N.S.M. tusschen San Domingo en Curayao toegebracht aan de deklading runderen, by het slechte weer op deze reis. De ryks veterinaire dienst had een klacht tegen den kapitein ingediend wegens het onoordeelkundig behandelen van dit vee, waaraan het te wijten zou zyn, dat er zeven onderweg gestorven zyn. De ruimte was te klein geweest, de koptouwen waren te kort en het vee was niet voldoende gedrenkt. By het slechte weer was er onophoudelijk water over het voorschip geslagen, waar de 110 runderen stonden, allemaal halfwilde dieren, die vóór de reis eenige dagen lang opgejaagd en dus doodmoe waren. Bij aankomst van het schip op Curagao was een der koeien on middellijk overboord gesprongen, wat als be wijs aangevoerd wordt, dat het dier erge dorst leed; al de dieren hadden na aankomst overmatig gedronken. Er waren er verschil lende onder die ernstig inwendig gekneusd waren en afgemaakt moesten worden. De kapitein van de Odysseus verklaarde dat hy op Curayao veroordeeld is, wegens dierenmishandeling tot 350 boete, welke boete de maatschappij voor hem betaald heeft Toen de kapitein na het laden te San Pedro gezien had, dat al de dieren op het schip konden staan, heeft hij tegen het ver voer geen bezwaar gemaakt De inspecteur-generaal, in deze zaak con clusie nemend, gaf als zijn meening te ken nen, dat er van eenige daad of nalatigheid van den kapitein geen sprake is. Aanvanke lijk heeft de indruk by hem bestaan, dat er op dit vervoer wel iets aan te merken is ge weest, doch wat bij de behandeling van de zaak gebleken ls, heeft dien indruk niet be vestigd. De beesten waren, toen zy aan boord kwamen, over het algemeen niet in een toe stand, welke hen voor de reis geschikt deed zyn en zeker niet voor een reis onder zulke weersomstandigheden, onverwacht ontstaan door het opsteken van een passaat-wind. De inspecteur-generaal was van meening, dat het gebeurde te wyten is aan het slechte weer en aan de ongunstige inrichting van de Odyseus voor dergelyk veetransport. Den ka pitein treft geen schuld. Spr. wil niet zeg gen dat deze wyze van vervoer ideaal is, maar voor slachtvee kunnen moeilyk hoogere kosten gemaakt worden. Geen persoonlijke ongelukken. Dinsdagavond omstreeks half zes heeft op den spoorweg tusschen Sluiskil en Terneuzen een spoorwegongeluk plaats gehad, dat nog vry goed ls afgeloopen. De machinist van een trein zag plotseling op den onbewaakten overweg een auto. Hy remde krachtig, met het gevolg, dat de lo comotief uit de rails schoof. De buffers van den kolenwagen drongen door den eersten personenwagen heen, waarin zich eenlge scholieren bevonden. Deze liepen evenwel geen letsel op. Gebleken is, dat de trein eerst tot stil stand kwam, nadat de locomotief den vracht auto van de Firma överbeck Leunes uit Ter- neuzen had aangereden. De auto, die vernield is. stond reeds op den weg toen de trein ln de verte naderde. De chauffeur was n.1. niet op de hoogte met den weg en wilde plotseling een andere route nemen, waarom hij den auto trachtte te kee- ren. F,venwel ls de weg ter plaatse Zoodanig, dat de auto geen ruimte had te draaien cti genoodzaakt was op den spoorweg te biyven staan. Toen rie chauffeur uit den wagen was ge- stap- en den trein zag naderen, gaf hy den machinist een wenk, dat deze zou stoppen. Hoewel deze dit krachtig deed, kon hij toch niet verhinderen dat de auto in puin werd ge reden. De kapitein en de machinist hot leven gekomen. ma Dinsdagmorgen ls in de Petroleumhaven ta Rotterdam een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat twee menschen het leven heeft gekost. D» sleepboot Drecht van de n.v. Phs. van Om- meren's Scheepvaartbedrijf is by het assi- steeren van een zeeschip gekapseisd en g©. zonken. De kapitein, de 61-jarige J. Hoef nagel uit Vlaardingen en de machinist <t9 50-jarige A. Handstede uit Rotterdam, zijn verdronken. De beide andere opvarenden zijn gered. De toedracht van het ongeluk. Des morgens tegen acht uur zou het Noor- sche tankschip Svenor naar zee vertrekken. By het uitvaren van de Petroleumhaven assl. steerden de sleepbooten Argus van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst, en da Drecht van de n.v. Phs van Ommeren'» Scheepvaartbedryf. De Argus had een tros uitgebracht op het voorschip van de Svenor, de Drecht lag achter In verband met den sterken zywind moest de Drecht dwars op de vaarrichting van de sleep trekken, teneinde te voorkomen, dat het achterschip van den Noor zywa&rts zou afdrijven. De afstand tusschen het achter schip van de Svener en de Drecht bedroeg ongeveer 20 meter. Dicht by den havenmond heeft men aan boord van den Noor de schroef krachtig aangezet met het gevolg, dat veel schroefwater met groote kracht ln de richting van de dwarsliggende Drecht werd gestuwd. Vermoedelijk heeft deze stroom den onder kant van de sleepboot schuin weggeduwd. De bovenzyde van de boot werd door de sleep tros evenwel ln de tegenovergestelde richting getrokken, met het gevolg, dat de Drecht hoe langer hoe scheever kwam te liggen. On- middeliyk werden noodseinen gegeven ea door schreeuwen trachtte men de aandacht van de opvarenden van de Svener op het groote gevaar te vestigen. Hier had men ook al spoedig gemerkt, dat er een ongeluk dreigde en onmiddeliyk Het men de sleeptros slippen. Inmiddels was echter de Drecht reeds in zulk een schuinen stad gekomen, dat over stuurboord een groote hoeveelheid water overkwam, dat terstond ln de machine kamer stroomde. De boot kon zich niet meer oprichten en sloeg om. Nog even bleef de Drecht met den kiel naar boven dryven.Toea zonk het schip naar de diepte. Aan boord van de Drecht bevonden zich vier personen, n.1. de kapitein, de 61-jarige J. Hoefnagel, de machinist, de 50-jarige A. Handstede, de 65-jarige dekknecht J. van Bel en de 34-jarige stoker A. de Groot De laatste twee bevonden zich aan dek. De Groot wist een reddingsboei te grypen en daarop is hy drijvende gebleven, totdat hy door de roeiers, die t>y het losmaken van de meertrossen van de Svener hadden geholpen en met hun boot nog in de buurt waren, werd opgepikt Van Bel zag kans om op de kiel te klauteren. Ook Hoefnagel, die in de stuurhut had gestaan wist op de kiel te komen. Toen het schip evenwel zonk raakten beiden te water. Ze wisten zich zwemmende boven bet water te houden. Van Bei werd ook door de roeier» opgepikt De opvarenden van de Argus, welke onmiddellijk de sleeptros had los ge gooid en terug was gestoomd, om hulp te bieden, wisten Hoefnagel uit het water te ha len. Nauwelijks was de kapitein evenwel aan boord of hy ls overleden, vermoedelijk ten gevolge van de kou, het naar binnen krjjgen van veel water en de emotie. Handstede, de machinist was, toen de boot kapseisde, ln de machinekamer en hy heeft geen kans meer gezien aan dek te komen. Hy is met de Drecht ln de diepte verdwenen en verdronken De bestuurder verdronken. Gistermiddag is de heer v. d. Wall, inspec teur van den raad van arbeid te Nymegen, van den Waaldijk onder Haalderen, gemeente Eemmel, met zijn auto buitendyks ln het hooge Waal water gereden. Van alle kanten snelde hulp toe, doch het was niet mogeiyk den auto direct te bereiken. Toen het eindelyk gelukt was en de bestuur der uit den auto was verlost, bleken de le vensgeesten reeds te zyn geweken. Dinsdagavond tien voor vyf is het 12-Jarig meisje M. J. van Ooyen, uit Rotterdam, die speelde met een vriendinnetje op een aanleg steiger, op de raüing van een sleepboot gaan zitten. Door de deining raakte deze van den wal af, waardoor het kind tusschen wal ea railing is gevallen. Na twee uur dreggen heeft de politie het lijk opgehaald en per auto naar huis doen vervoeren. Dinsdagmiddag is op het terrein van do Bataafsche Petroleum Maatschappy gemeente Rotterdam, een ernstig ongeluk gebeurd. Op een in uitvoering zynd werk van de firma de Vries en Robbé bevond zich de 33-jarige werkman J. Verhoef, gewoond hebbend te Rotterdam, die aan het werk was op een ongeveer 18 meter hoog ketelhuis. Waar- schyniyk door achteruitioopen is hy misge stapt en geval'en. De man was onmiddeliyk dood. Hy laat een vrouw en kind na. Zaterdag ls de heer M. uit Eefde, handels reiziger van beroep, die vaak ln Wcst-Duitsch- land vertoefde, met den heer K. uit Apeldoorn in ccn auto naar Duitschland vertrokken. Tot dusverre is de heer M. niet uit Duitschland teruggekeerd en zyn verwanten meenen dat hem iets ernstigs is overkomen. De heer K. heeft den heer M. Zaterdag het laatst gezien- Hij is hem in Dusseldorp kwytgeraakt en hoeft nog den gcheelen nacht naar den heer M. gezocht, evenwel zonder resultaat. Een stadgenoot van den heer M. ls naar Tm886, dorp vertrokken, teneinde daar een onderzoek in te stellen. De politie van Eefde is van het geval in kennis gesteld. Dinsdagmorgen heeft een milielid van M. per telefoon den Ncderlan schen consul te Dusseldorp mededeeling de vermissing gedaan en hem verzocht onderzoek te willen instellen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10