Radio-programma De oorlog in Abessinië. Koning Eduard s troon-bestijging. Dam po Verkoudheid Het kabinet Laval afgetreden. De val van Neghel li. HET-DRRSCHK COURANT VAN DONDERDAG 23 JANUART 1936. Konmklijke boodschappen aan de weermacht De proclamatie van de troonsbestijging te Londen en elders is gisterenochtend geschied. 'sKonings verklaringinden Geheimen Raad. Men verwacht een opdracht aan Herriot Dienstplichtwet door Fransche Kamer aangenomen De vlootconferentie. Ernstige ongeregeldheden in Syrië Dooden en gewonden. Het Japansche parlement ontbonden. I. "1,1.1 De Italianen kunnen nu, zonder gevaar in hun rug, hun actie op Harrar voortzetten. Nu bekend is geworden, dat de Italianen Neghelli hebben ingenomen dit moet Zon dag reeds geschied zijn is ook de hoop der Abessini.rs .yerylogen, dat Desta zich nog binnen afzienbaren tyd zou kunnen herstel- eln. Ook met de hulp van het „oude Turk- sche strydros" Wehib pasja zal er voorloopig wel weinig meer te doen zijn, dan te trach ten de troepen zoo goed en zoo kwaad als het gaat, byeen te houden. Ras Desta zelf seint nog steeds optimistische berichten naar Addis Abeba, doch de mededeelingen van Italiaansche zijde, als zouden zyn troepen vol slagen gedesorganiseerd zyn en als wilde horden de bevolking lastig vallen om aan voedsel te komen, klinken niet onwaarschyn- lijk. Reeds voordat de stryd in het Zuiden ontbrand was, meldde Ras Desta, dat hy moeilijkheden met zyn troepen had, in ver band met de slechte voedselvoorziening. Dat Desta's leger vernietigd is, blykt ook wel uit het feit, dat de Italianen Neghelli met een „vliegende" colonne, bestaande uit pantser auto's en lichte tanks, genomen hebben. Een zelfde „vliegende" colonne nam eens Sasah Baneh in en werd er even „vliegend" als zy er ingetrokken was, weer uitgezet door de Abessiniërs, omdat de verbindingen met de hoofdmacht van het leger ontbraken en de colonne dus als een eiland in de Abessynsche bezetting kwam te zitten. Dit avontuur heeft den Italianen toen byna twee maanden ge kost en het is moeilyk te verwachten, dat zy opnieuw tot een dergelyke actie zouden over gaan, als zij nu niet gevaarloos was. Het 103de Italiaansche legerbericht. Een nieuw mobilisatie' besluit in Abessinië. Het luchtbombardement bij Wandia. Het olie-embargo toch aan de orde. Mussolini wenscht generaal Graziani gelu'c De nederlaag van ras Desta. De bijeenkomst van de commissie van achttien. Plechtige herdenking van Honing George V In den Volkenbondsraad. De Volkenbondsraad is Dinsdagmiddag in plechtige byeenkomst samengekomen in een openbare zitting, die uitsluitend het doel had de nagedachtenis van Koning George te eeren. Op de eerste ry der tribune bevond zich de consul van Engeland en zijn echtgenoote, beiden in diepen rouw gekleed. Voor het overige onderscheidde zich de raadsbijeenkomst uiterlyk niet van de gewone vergaderingen van den Raad. Alleen werd ter wille van den plechtigen indruk niet ge rookt en den journalisten werd uitdrukkelijk verzocht zich ook dienovereenkomstig te ge dragen. Redevoering van den voorzitter van den Raad, Bruce. Voorzitter Bruce hield staande een goed uitgesproken herdenkingsrede, waarin hij het gevoel van rouw van den geheelen Volken bondsraad over het overlijden van koning George vertolkte. Gedurende zijn leven heeft koning George onvermoeid gestreden voor de vestiging van d#n wereldvrede en van een betere verstand houding tusschen de volkeren Zal niet ons gemeenschappelyk verdriet over zijn dood een nieuwe stap zijn om dat te bereiken, wat hij zoo ernstig verlangde? Een miunut van stilte. Op verzoek van Bruce verhieven zich hier op alle in de vergaderzaal aanwezige per sonen van hun zitplaatsen om in een minuut van stilte den overleden vorst te herdenken. Woorden van leedwezen van alle andere Raadsleden. Hierop spraken achtereenvolgens Leger, Frankrijk; Aloisi, Italië; Litwinof, Sowjet- Rusland; de Madariaga, Spanje; Beek, Polen; Guinazu, Argentinië; Monteiro, Portugal; Munch, Denemarken: Oldini, Chili; Roedsji Arra3, Turkije; Titulescu, Roemenië en Zal- dumbide, Ecuador, hun gevoelens van leed wezen uit, waarbij allen spraken over de bij zondere banden van vriendschap, die hun landen met Engeland verbinden. De overleden vorst werd gehuldigd om zyn vele goede eigenschappen als vorst en als mensch. Ken dankwoord van Kden. Nadat aldus alle leden van den Volken bondsraad gesproken hadden was het woord aan Eden, die staande een woord van dank uitsprak. Eden zeide onder andere, dat de dood van den Koning voor ieder van zijn vele tnillioenen onderdanen een gevoel van een zwaar verlies gebracht heeft. Het testament van Koning George. Het testament van Koning George zal niet gepubliceerd worden, daar het niet aan nota- rieele verplichtingen is onderworpen en slechts bekend is aan leden van het Konink lijk Huis. De vorstelijke personen, die de begrafenis by zullen wonen. Overeenkomstig de wenschen van den nieu wen koning zal de regeling van de begrafenis zooveel mogelijk identiek zijn aan die van de begrafenis van Eduard VIL Tot dusver is officieel meegedeeld, dat de volgende personen bij de begrafenis tegen woordig zullen zijn: de koning van België, de koning van Denemarken, de koning en de koningin van Noorwegen, prins Olaf van Noorwegen, de prins-regent van Zuid-Slavië, de kroonprins en prins George van Grieken land, prins Felix van Luxemburg, Emig Zaid van Irak, een speciale afgezant van Japan en veldmaarschalk van Mannerhelm uit Fin land. Hofrouw in ons land. Wegens het overlijden van den konlog van Gioot-Brittannië en Ierland heeft H. M. de Koningin een hofrouw doen uitschrijven van t.ves weken, waarvan een week middelbaren en eek week lichten rouw. Naar het HbL. verneemt heeft ook H. K. H. Punses Juliana aan de Koningin van Engeland en overige leden van de Koninklijke familie een bewys van deelneming doen toekomen met het overlijden van Koning George. Koning Leopold naar begrafenis Koning George. Koning Leopold van België en zijn broeder pnns Karei zullen de begrafenis van Koning George V bijwonen President Lebrun zal de begrafe nis bywonen. De president van de Fransche Republiek zal Frankrijk by de begrafenis van koning George vertegenwoordigen. De deelneming van het Vaticaan. De paus heeft het overlijden van koning George in de vroege ochtenduren vernomen. Na een gebed droeg Z.H. aan kardinaal Pa- celli de zending van een telegram van rouw beklag aan koningen Mary op, waarin de paus zegt, dat het Vaticaan den dood des Konings als een smartelijk verlies gevoelt omdat de overleden vorst in den loop zijner regeering de goede betrekkingen tusschen Engeland en het Vaticaan ten zeerste heeft helpen bevorderen. George V is de eerste Engelsche koning geweest, die niet gewild heeft dat bij den kroningseed de gebruikelijke en voor katho lieken en het pausdom zoo beleedigende for mule zou gehandhaafd blijven. De koning wenschte zich te beperken tot de eenvoudige verklaring dat hij protestant was. Te Sandringham. Vanmidag om twaalf uur seinde Reuter: Sedert vanochtend schrijdt een onafgebro ken stoet langs de baar van den overleden koning in het kerkje van Sandringham. De kist is bedekt met de Union Jack en een prach- tigen krans van orchideeën. Een kruis op de kist draagt het opschrift „de zwaar bedroefde koningin". De Koningin by de baar. Dinsdagavond heeft koningin Marie even voor middernacht zich met twee hofdames te voet van het paleis naar het kerkje van de H. Maria Magdalena begeven, waarheen het stoffelijk overschot des konings vroeger op den avond was overgebracht. De boschwachters en jachtopzieners, die de wacht hielden, ont vingen het verzoek heen te gaan en de hof dames bleven buiten wachten, terwijl de koningin alleen de kapel binnenging en eenige minuten in gebed voor de kist verzonken bleef. Daarop verliet zij het kerkje en liep langzaam Koning Eduard VUT heeft ter gelegenheid van zijn troonsbestijging boodschappen gericht tot de vloot, het leger en de luchtmacht. In zyn boodschap aan de vloot zegt de Koning: „Den troon opvolgende, wensch ik, dat de koninklijke marine en al mijn andere zeestrijd krachten over het geheele rijk weten, met welke dankbaarheid ik mij de diensten herin ner door deze strijdkrachten tijdens de regee ring van den Koning, mijn geliefden vader, be wezen, en hoe zeer ik my de intieme, persoon lijke betrekkingen herinner tusschen mijn familie en het beroep, waaraan mijn vader zijn Jeugd heeft gewijd en waarin ik en twee mijner broers onze vroege manmoedigheid en opvoeding hebben ontvangen. De Koning verklaart met trots de trouw en toewijding te hebben opgemerkt, waarmede de zeedienst wordt verricht en besluit zich be wust te zijn van het groote vertrouwen, dat hy steeds in de zeemacht zal kunnen stellen. De dood van den koning en de ver zekeringsmaatschappijen. Naar verluidt zullen verzekeringsmaat- schappyen gedwongen zijn verscheidene hon derdduizenden ponden sterling uit te keeren aan de houders van staatspapieren, die zjch verzekerd hebben tegen het risico van een koersdaling tengevolge van het overlyden van den koning. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te uonden telefoneerde gisterenmiddag: Vandaag gaan voor korten tyd de v.aggen weer in top, want de nieuwe Koning wordt uitgeroepen. Tegen den avond zullen zy weer halfstok hangen ten teeken van rouw. Rouw wordt hier nu ook allerwege ge dragen. De plechtigheid by het Sint James Palace waarmee een nieuwe bladzyde in de geschie denis van het Engelsche volk werd opges a- gen, was er een van middeleeuwschen luister. De hof van het paleis was afgezet met een detachement van de „coldstreamguards" met hun lange grijze jassen en zwarte kokarden. Om tien uur precies kondigden vier trom petters in zwaar gepostuurde tunieken en blauwe jockeypetten met vanen aan de zil veren trompetten den wapenkoning van den Kouseband aan. De laatste, eveneens in rijk versierd gewaad, trad naar voren en las de proclamatie van een perkamenten rol. Naast hem stond de maarschalk van Engeland, de nog jeugdige hertog van Norfolk in tegen stelling met de andere leden van het college of arms in een zwart-roode uniform. Terwyl de wapenkoning van den Kouseband de in oude formules vervatte proclamatie met sonore stem voorlas, weerklonken uit het nabije park saluutschoten. En toen hy de voorlezing beëindigd had, riep hy luide: „God beware den koning!" De trompetters bliezen weer drie stooten en voort trok het college of arms in hof ry tuigen, geleid door een cavalerie-escorte met koperen kurassen en bepluimde koperen helmen langs de Mali en Trafalgar Square naar Charing Cross, waar de eerste halte werd gemaakt De dichte ryen langs den weg moeten zich meer tevreden gesteld hebben met de praal der hof ry tuigen en hun scharlaken koetsiers en palfreniers met den gouden staf van den lord mayor die uit het raampje staarde en met de blikkering van de horseguards dan met de koninkiyke herauten e'n dè officiers of arms in hun diverse gewaden,' want daar- yan kwam in de rijtuigen niet veel te zien. Van Charing Cross ging de tocht naar de Temple Bar, By de Temple Bar, tegenover de gerechts hoven stond het zwart van menschen toen omstreeks half elf agenten te paard de aan komst van het college of arms aankondigden. Voorafgegaan door een twintigtal horse guards met roode uniformen, kleurig afstekend tegen het wazig grys van de gerechtshoven, kwamen zy aanryden in de koninkiyke rytui- gen. voorzien van roode cocardes. Halt werd gehouden voor het zijden koord, gespannen ter hoogte van de Temple Bar, waar de lord mayor hen wachtte en de City maarschalk hen staande hield met de kreet: „Halt, wie komt daar". Trompetgeschal weer klonk en na de gebruikeiyke preliminairen, zooals deze by leder koninkiyk bezoek aan de city plaats vinden, werd ten derde male de proclamatie voorgelezen. Weer klonk trom petgeschal en onder het spel van „God save the Klng", hetgeen door de menigte met ont bloot hoofd werd meegezongen, trok de stoet verder door Fleetstreet, langs de Sint Pauls- kathedraal naar de Beurs, waar op de trap pen van het imposante gebouw in het hartje van de City, in tegenwoordigheid van een dichte menigte dezelfde ceremoniën herhaald werden. De London Gazette, die gisteravond laat verschenen is, bevatte koning Edward VIII's verklaring in den Geheimen Raad. Na te heb ben gewaagd van hel onherstelbare verlies, dat de natie door den dood van zyn vader heeft geleden, ging de koning voort: „Toen myn vader hier 26 jaren geleden stond, verklaarde hy, dat een der doeleinden van zyn leven zou zyn, den constltutioneelen regeeringsvorm te handhaven. In dit opzicht ben ik besloten myn vader's voetspoor te vol gen en te arbeiden, geiyk hy by zyn leven gedaan heeft, voor het geluk en de welvaart van alle standen myner onderdanen. Ik vestig myn vertrouwen op ,de trouw en de aanhankeiykheld van myn volken in het gansche ryk en op de wysheld van hun volks vertegenwoordigingen, om my te steunen by deze zware taak, en ik bid God, dat hy my gelelde om die ten uitvoer te leggen." De bladen heeten den nieuwen koning welkom. De Engelsche bladen wyden uiteiaard uit voerige beschouwingen aan den persoon van den nieuwen koning. De Daily Mail zegt: „wy rukken een nieuw tijdperk binnen, waarin de jeugd, de manne lijkheid en het inzicht van den nieuwen koning hun volle uitwerking kunnen hebben." terug naar het paleis. verdrijft men door in wrijving en inademing van De eed van trouw in het Parlement. Het Lager- en Hoogerhuis zyn Dinsdag middag byeengekomen om trouw te zweren aan den nieuwen Koning, Eduaru VIII, Eerst legde de speaker van het Lagerhuis den eed van trouw at. Hem volgden de eerste minister, de kanselier van de schatkist en de minister van binnenlandsche zaken. De eedsformule van den speaker luidde als volgtIk zweer by God den Almachtige, dat ik Z.M. Koning Eduard, zijn nakomelingen en opvolgers volgens de wet trouw zal blyven. Zoo waarlyk helpe my God. Op dezelfde wyze geschiedde de plechtige eedsaflegging in het Hoogerhuis, waar de oor konde eerst door den Lordkanselier en ver volgens door den Lord Zegelbewaarder en den leider van het Hoogerhuis onderteekend werd. De eedsaflegging zal waarschynlyk nog ver scheidene dagen in beslag nemen. Vroegere vrygezelleii-koningen. Koning Edward Vin is de vyfde Engelsche koning, die als vrygezel den troon bestijgt. De vier anderen waren William II Rufus, die op 31-jarigen leeftyd gekroond werd, en 13 jaar later als vrygezel stierf. Eduard VI, die op 13-jarigen leeftijd gekroond werd en als jongeling van 16 Jaar overleed. De beide an dere vrygezellen-koningen zijn allebei later ge huwd. Het waren Richard I Leeuwenhart, die op 32-jarigen leeftyd gekroond werd en twee jaar later huwde, en Karei n, die 29 jaar oud, den troon besteeg en drie jaar later huwde. i Gistermiddag óm kwart vóór vyven is het kabinet-Laval afgetreden. Om drie uur dés middags was de beslissende kabinetsraad by eengekomen. De beraadslagingen duurden tot vier uur. Er volgde een gedachtenwisseling over den algemeenen politieken toestand, terwyi de definitieve beslissing over het lot van het kabinet nog even werd uitgesteld. Ten slotte vtjprd het besluit, dat het geheele kabinet zou aftreden, genomen. Het kabinet by president Lebrun. Lebrun aanvaardde het ontslag, onder warme dankbetuiging aan Laval voor de door hem aan de natie bewezen diensten. Laval weigert de vorming van een nieuw kabinet. In een uiteenzetting aan de pers heeft Laval medegedeeld, dat hy' het aanbod van president Lebrun om een nieuwe regeering te vormen, niet had aanvaard. Herriot formateur? Gisteravond om acht uur heeft president Lebrun zijn besprekingen in verband met de oplossing der crisis afgebroken Volgens een bericht van Reuter zou de President van de Republiek aan Herriot opdracht geven een kabinet te vormen. Men verwacht echter, dat ook Herriot de opdracht zal afwyzen. Met. 333 tegen 251 stemmen. Parys, 21 Jan. De Fransche Kamer heeft met 335 tegen 251 stemmen het wets voorstel aangenomen, waarby bepaalde pun ten van de Dienstplichtwet van 1928 worden gewyzigd. Fabry, de minister van oorlog, verklaarde dat de lichtingssterkte, waarin bij de wet was voorzien, inderdaad absoluut onmisbaar is; zij kan onmogelijk verlaagd worden. Hy verzocht daarom aan de Kamer te stemmen voor den tekst van de wet, gelijk die werd voorgesteld. (Reuter). De bekendmaking van de bouw programma's. Practisch gesproken ls overeenstemming bereikt tusschen de vier delegaties over de uitwisseling van gegevens over de bouwpro- gramma's gedurende de eerste vier maanden van elk jaar. De teohnische ondercommissie van de vlootconferentie speurt nu naar een middel om mededeeling te ioen var. wijzigingen in de bouwprogramma's, die later in het jaar geschieden. Men hoopt dat dit geschetste plan ook aan vaardbaar zal zijn voor andere mogendheden, niet op de conferentie vertegenwoordigd. Reuter meldt uit Damaskus, dat de staking, welke er is uitgebroken tengevolge van de houding van de Fransche koloniale autori teiten ten aanzien van de nationalisten, on verminderd voortduurt. By de onlusten zijn reeds enkele dooden en gewonden gevallen, waaronder eenige militairen. De Fransche autoriteiten hebben in de stra ten van Damaskus Marokkaansche cavalerie en tanks geplaatst, terwijl er voortdurend vliegtuigen boven de stad kruisen. A.N.P. meldt uit Jeruzalem, dat de bewe ging thans is overgeslagen op Aleppo. De toestand is tamelijk gespannen. De tele foonverbinding AleppoDamaskus is ver- jbroken. Dinsdagochtend is het Japansche Huis van Afgevaardigden na een rede van minister president Okada en van den minister van buitenlandsche zaken, Hirota, ontbonden. Het kabinet had een spoedvergadering be legd, waarin besloten werd het ontbindings decreet van den Mikado te halen. Omtrent de reden van de ontbinding wordt vernomen, dat de Seijoekai voornemens was, een motie van wantrouwen in te dienen. Om tactische redenen heeft de regeering dit be antwoord met de ontbinding van het parle ment. VRIJDAG 24 JANUARI. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. en pianospel. 9.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwyding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.40 Gramofoonpl. 11.05 Vervolg voordracht 11.20 Gramofoonpl. jt 12.00 Kovacs Lajos' orkest en Gramofoonpl. 2.00 Voordracht. 2.30 Zang en piano. 3.10 De AVRO-Declbels. 4.00 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 VARA-orkest. 7.00 Lezing. 7.20 Vervolg orkestconcert. 7.50 Berichten. 8.05 Causerie. 8.30 Cello en piano. Ooos 30c» 9.00 Lezing. 10.00 Berichten. 8.30 Vervolg concert. 10.05 Cello-recital. 10.00 Literaire causerie. 10.30 Cabaret. 10.45 Berichten. 11.3012.00 Gramofoonpl. 11.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum n, 301 m. Hilversum II, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door den i KRO. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 12.15 Gramofoonpl. en KRO-orkest. 1.00 KRO-Boys. 2.00 Voor de Jeugd. 2.00 Operamuziek. 2.30 Sport. 3.15 Orgelconcert m.m.v. sopraan. 3.00 Kinderuur. 4.15 KRO-Kamerorkest, 4.00 Gramofoonpl. en KRO-orkest. 5.00 Gramofoonpl. 5.00 Esperanto. 5.15 KRO-orkest. 5.30 KRO-Boys. 6.00 Lezing. 6.20 Lezingen. 6.20 Vervolg orkestconcert. 6.45 Gramofoonpl. 7.15 Lezing. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Gramofoonpl. 7.35 Concert en voordracht. 8.00 Berichten. Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.15 Causerie. 8.10 Gramofoonpl. 8.30 KRO-Symphonle-orkest. 8.30 Lezing. 9.00 Gramofoonpl. 8.35 KRO-Melodisten en voordracht. 9.15 Cabaretprogramma m.m.v. de KRO- 0.30 Hoorspel. Boys en solisten. 10.10 GramofoonpL 10.30 Berichten. 10.30 Berichten. 10.3512.00 Gramofoonpl. 10.3512.00 Gramofoonpl. ZATERDAG 25 JANUARI. Hilversum I, 1875 m. VAR A-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gramofoonpl. en declamatie. 12.00 Gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 3.00 Kinderkoorconcert. 3.30 R'damsch Philh. orkest en solisten. 4.30 Lezing. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 De Wielewaal (zang) en lezing. 7.00 Filmbespreking. 7.30 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.15 VARA-orkest en solist. 9.00 Gesprek van de week. 9.10 Gramofoonpl. 9.20 De Bohemlans m.m.v. soliste. De inneming van Neghelli is inderdaad bijzonder belangrijk voor de Italianen. Ras Desta had hier zijn basis en ongetwyfeld be vat het Italiaansche bericht, dat den Italia nen groote voorraden in handen gevallen zyn, waarheid. Ook strategisch is de plaats belangryk Neghelli was het eindpunt van den kara vaanweg, die eenige Jaren geleden- na een overeenkomst tusschen de Abessijnsche en de Britsche regeering was aangelegd en die in Kenia begon. Langs dezen weg kregen de Abessiniërs tydens den oorlog hun voedsel- en wapenvoorraden uit Kenia en hieraan is dus nu een einde gekomen. Dit is mis schien belangrijker, dan de eigenlijke over- li winning zyn kan. De Italianen zyn thans bezig de verbindingen in het Zuiden tot stand te brengen. Vermoedeiyk zullen de troepen dus de eerste dagen wel geen nieuwe actie voeren. i Het blijkt, dat de Abessiniërs in deze gevechten 10.000 dooden en gewonden verloren hebbenDe slag, die de ver nietiging van ras Desta in Abessinië te weeg heeft gebracht, blijkt wel zeer ern stig te zijn. Van alle kanten duiken be richten op over onrust. Te Addis Abeba schijnt men reeds betoo gingen gehouden te hebben ten gunste van een directe regeling met Italië en als ook aan het Noordelijk front de successen uitbly- ven dan is te verwachten, dat deze onrust nog zal uitbreiden. De berichten over den op stand in Godjam zyn te verward om een con clusie toe te laten, maar dat hier de rust hersteld is, gelijk men van Abessynsche zyde tracht aan te toonen, is wel zeer onwaar- schijniyk. De negus is verder nog niet naar het Noordelijk front vertrokken. Het schijnt dat zijn Europeesche raadgevers, die reeds op weg waren naar Addis Abeba in alleryl terug ontboden zijn. Ook het nieuwe mobilisatie bevel schynt op tegenstand te stuiten. De moeilijkheden van den negus blyven dus allerminst beperkt tot die aan de fronten. En als de Italiaansche berichten, als zouden hun troepen in Tembien weer met eenig succes opereeren, waarheid bevatten, dan ziet het er op het oogenblik bijzonder ongunstig voor hem uit. Neghelli bezet. Maarschalk Badoglio seint: „In den ochtend van 20 Januari hebben escadrons van de Germaansche dragonders en van het lanciercorps Augustus, na door een schitterenden en verrassenden aanval het ver zet van den tegenstander verbroken te hebben. Neghelli, de hoofdstad van de Gallaprovincie Borana bezet. Neghelli ligt op 380 K.M. van Dolo, de basis, waarvan onze troepen zijn uit gegaan. „De overwinning van de Ganale Doria, door Graziani behaald, heeft aldus het land van de Galla's Borana, die reeds de Italiaansche sou- vereiniteit hadden aanvaard in een conventie, die in Maart 1886 gesloten is in de stad Argasa Ascebo, door Vittorio Bottego, bevryd van de hatelyke overheersching van Abessinië. „De hoofden en edelen van de Galla's uit Borana zijn zich dadelijk komen aanmelden om hun onderwerping aan te bieden en hun voldoening uit te spreken voor de bevryding van hun land en zich aan te bieden voor samenwerking by de komende krygsverrich- tingen tegen de regeering te Addis Abeba. „Ook langs de Wehi Gestro waar onze colon nes hun actie voortzetten, hebben de hoofden en edelen van de Galla's uit Aroessi zich by onze militaire overheden aangemeld om hun onderwerping aan te bieden. „Op onze basis blyven de gevangenen toe- stroomen. De buit aan wapens en munitie, dl» ook aanzienlyke hoeveelheden dum dumkogels bevat, is geweldig. „Te Neghelli heeft onze cavalerie zich mees ter gemaakt van alle magazijnen en opslag plaatsen van de basis, waaruit ras Desta twee maanden geleden vertrokken was onder de aan kondiging dat hij het Zuideiyk deel van Italt- aansch Somaliland ging Veroveren. „Op hét Eritreesche front is een aanval onzerzyds gaande in den sector van Tembien. „Onze luchtmacht op beide fronten heeft zich uitgeput in het maken van bombarde- ments- en verkenningsvluchten en daartoe veel bygedragen tot het doeltreffend maken van da overwinning". Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, is onder het geroffel van de oorlogstrommen vanmid dag een nieuw besluit afgekondigd tot mobi lisatie van geheel Abessinië. Dessié, Dinsdagavond. De heer Cockrand, een Zwitsersche inge nieur, verbonden aan de Abessynsche Roode Kruis-expeditle, die de vorige week by Wal- dia op 80 mijlen ten Noorden van Dessié werd gebombardeerd, gaf my vandaag een be- schryving van den heldenmoed van majoor C. A. Burgoyne, den Engelschman, die het transport der expeditie leidde. „Hoewel het bommen regende, bleef, majoor Burgoyne op zyn post en hy ging rustig voort met het nemen van foto's tot de Abessynen hem weg brachten en in de beschutting van het rivier bed brachten. De eerste bom viel bovenop een Roode Kruis-vlag, die op den grond was uitgestrekt en een oppervlakte van 5 vierk. meter be sloeg. Alle tenten in het kamp werden verwoest De Italiaansche vliegmachines vlogen een uur lang boven het kamp en boven de op on geveer 500 m. liggende stad. Geweldige rook zuilen en stofwolken stegen op en de halve stad brandde af tengevolge van den krach- tigen wind, die het vuur aanwakkerde." Het aantal slachtoffers van de luchtaan vallen bedroeg dertig dooden en vyftig ge wonden, voor het meerendeel tot de burger bevolking behoorende. Korem, een stad ten Zuiden van het Asjangmeer werd gisteren voor de zevende maal gebombardeerd. Een Italiaansch Savoia-bombardements- vliegtuig vloog gisteren boven myn tenten, maar een bombardement bleef uit (copyright News Chronicle-ANP). Reuter seinde gisterenmiddag uit Genève: Het embargo op petroleum, dat als sanctie tegen Italië wordt overwogen, lykt nu nader by dan het korten tyd geleden nog scheen. Men acht het thans in Volkenbondskringen zeker, dat de commissie van 18 een subcom missie van deskundigen zal benoemen om de zaak te overwegen. De transportkwestie wordt nog belangry- ker geacht dan de productie-kwestie. Zelfs als de Ver. Staten den normalen uitvoer van petroleum naar Italië blyven veroorloven, zullen de tankschepen van Italië, de Ver. Sta ten en Japan, naar men gelooft, niet ln staat zijn de olie, die Italië noodig heeft, te ver schepen. Engeland, Nederland en Noorwegen hebben de meeste tankschepen in de wereld en als zy overeenkomen geen olietransporten naar Italië te aanvaarden, zal dat een vernietigen den invloed hebben op den Italiaanschen olie- invoer. Mussolini heeft hu. volgende telegram aan generaal Graziani gericht: „Het zegevierende besluit van den stryd tegen het leger van ras Desta heeft de ziel van het Italiaansche volk van vreugde doen trillen. Terwijl ik u myn levendigste geluk- wenschen aanbied, richt ik myn lof aan de nationale en Somalitroepen en officieren, die bewijzen hebben geleverd van hooge waarde en groot weerstandsvermogen gedurende de heele periode van de operatie. Ik ben zeker, dat onder uw krachtige leiding de nationale en Somalitroepen ook andere doeleinden zegevierend zullen bereiken." Naar Stefani uit Mogadiscio meldt, ver* neemt men daar uit Dolo, dat de chef-mar conist van het leger van ras Desta met zyn mannen gevangen is genomen in een hol. Zij bevestigden dat ras Desta met den Bel gischen officier Frèze, zyn adjudant, was go- vlucht en dat het ontredderde leger zonder leeftocht was, daar de Italiaansche vliegtui gen de opslagplaatsen van de Intendance had den vernield. Een besluit tot vorming van eon deskundigen-commissie voor d® petroleumsancties. De commissie van 18 uit de conferentie van Volken bondsstaten voor de sanctiemaatregelen tegen Italië is vandaag onder voorzitterschap van De Vasconcellos weder byeengekomen. Onder de aanwezige leden bevond zich ook de vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering mr. C. Ridder van Rappard. De commissie heeft besloten tot vorming van een commissie van deskundigen ter be studeering van verschillende technische zyden van de voorgenomen petroleumconventie. De commissie zal op een spoedig tydstip een rapport aan de commissie van 18 moeten voorleggen o/er de doeltreffendheid die d® uitbreiding der sancties zouden bezitten.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2