Autobotsing bij Oudeschoot. Oplichting middels „procedure". Stranding Constant bij Petten. Kinderen overreden en gedood. De rechtszaak tegen een kindermoordenaar. De zaak Hauptmann. De Queen Mary voltooid. De voordeeiige vijfling. Het noodweer in de Ver. Staten. BINNENLAND Hef bloembollen-export' cijfer stabel gebleven. Marineberichten. 470ste STAATSLOTERIJ 1>e pastoor werd l>ook vu1st- 8laukn gedood. De sectie op het lyk van pastoor Litjens heeft nog uitgewezen, dat het slachtoffer niet Is gewurgd, doch door vuistslagen Is gedood. bet ongeluk in het laboratorium te gboningen. De getroffen analist overleden. De 34-jarlge analist R. Hogendorf, die b(j proefnemingen ln het organisch-technlsch laboratorium te Groningen by een ont ploffing ln brand is geraakt, ls Dinsdag morgen aan de gevolgen overleden. Hy laat een weduwe en twee kinderen achter. door de duisternis misleid en vebdbonken. Dinsdagochtend omstreeks 6 uur verliet de 21-jarige W. van Zanten zyn woning te Meerkerk (Z.-H.). om zich naar zijn werk te begeven. Op weg hierheen ls hy, door de duisternis misleid, met zijn rywiel ln 't Zede- rikkanaal gereden en verdronken. Later ln den morgen ls zyn ïyk opgehaald. bloemist uit de haarlemmermeer- POLDEB v BIJ gesproken. Het gerechtshof heeft vrygesproken den bloemist H. G. v. d. S. te Abbenes ln de Haarlemmermeer, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens het overtreden van het bloembollensaneeringsplan 1933, overwegen de dat het niet de bedoeling ls geweest bollen van narcissen en tulpen als zelfstandig pro duct te kweeken. Kostbare ring laten vallen. Bij het uitslaan van een stofdoek is een gouden ring met ln platina gevatte diamanten toebehoorende aan mevr. de P„ wonende aan den Westzeedyk te Rotterdam, uit het raam op straat gevallen. Men heeft den kostbaren ring nog niet kunnen terugvinden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Te Zaandam is Maandagmiddag op het gevaariyke kruispunt bij den spoorwegover gang aan den Westzanerdijk by den Provin cialen weg de 45-jarige petroleumventer P. de Hart, terwijl hij met zijn bakfiets den weg wilde oversteken, door een auto gegrepen. De man werd ernstig gewond en la kort na zijn aankomst in het ziekenhuis overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Tegen den auto-bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Met gestolen auto. Maandagavond heeft by de Tjongerbrug, ten Zuiden van het dorp Oudeschoot, een bot sing plaats gehad tusscnen twee auto's. Uit de richting Wolvega kwam een auto uit Noord-Holland, terwijl uit de richting Oude schoot een vrachtauto uit Hallum naderde. Waarschynlyk doordat de bestuurder van den auto uit Oudeschoot wegens de schaarsche verlichting het bord niet zag, dat aangeeft dat het uit de richting Oudeschoot komende yerkeer. .voorrang heeft, vloog de auto Noord-Hoiand tegen den vrachtauto op, De luxe-auto en debrug werden beschadigd; de vrachtauto kon de reis voortzetten. De inzit tenden van den luxe-auto, die de aanrijding veroorzaakt had,- lieten hun. wagen ln den steek en keerden met den vrachtauto in Zuidelyke richting terug. Zij kwamen echter niet verder dan tot Meppel, waar zy, op verzoek van de politie te Wolvega, gearres teerd werden, verdacht van autodiefstal. De overval met roof te Heesch. Onderzoek naar de geestvermogens van een der verdachten gelast. De, rechtbank te 's-Hertogenbösch heeft uit spraak gedaan tegen den 25-jarigen H. C. v. G., arbeider te Oss, gedetineerd. Verdachte kwam in verzet van het verstekvonnis van 12 Dec., waarbij hy wegens den overval met roof te Heesch op den landbouwer Chriitiaans in 1933 veroordeeld was tot 4 jaar gevangenis straf. Het O.M. handhaafde den eisch van 4 jaar gevangenisstraf, terwyl een psychiatrisch on derzoek naar de geestvermogens van verdachte werd gevraagd. Het oordeel van de recht bank was dat een psychiatrische onderzoek Inderdaad noodig is en dat de verdere behan deling van de zaak zou worden geschorst tot na dit onderzoek. J 1 I Twee dames zyn slachtoffer geworden van de handige truc van den 48-jarigen Haarlem mer .M. genaamd. Deze zou voor de dames een procedure voeren. Hiervoor bracht hij 62.80 in rekening. De dames betaalden dit bedrag, vertrouwden, dat de zaakwaarnemer haar belangen goed zou behartigen. Na verloop van cyd bleek echter, dat de man in het geheel geen procedure gevoerd had. Hy liet zich niet meer zien en dit was te erger omdat hy ook onder valsche voor wendsels 250 van de dames geleend had. Verdacht van verduistering en oplichting is hij door de Haarlemsche politie aangehou den en in verzekerdv bewaring gesteld. Het feit, dat hy geen procedure gevoerd heeft, heeft hy bekend, doch de verduistering yan de 250 ontkent hy. Gebleken is, dat hy eind November zich heeft uitgegeven voor advocaat. Hy zou voor een cliënt een vordering van 100 innen, doch wilde 25 voorschot hebben. Deze toeleg mislukte, daar de cliënt arg- waan kreeg. De politie stelt een onderzeok ln. diefstal van een damestaschje. Wegens diefstal van een damestaschje, dat h'j op 25 November J.L op straat aan een juffrouw onrukte, hoorde de varensgezel G. thans ged., die reeds vroeger wegens dief stal i3 veroordeeld een jaar geva-genisstraf e"en zich eischen. Verdachte ontkende, dat hy te voren met den incasseerder C. B„ die vervolgens wegens Poging tot diefstal terecht moest staan, een ^raak had gemaakt om taschjes te stelen. He verdachte B. zeide, dat P. hem herhaal- e 'jk uitnoodigde om mee te gaan. Op 21 ^ovcmber deed verdachte een poging tot aatroof, evenwel zonder gevolg. e officier, achtte de poging tot diefstal va^n en eischte tegen B. zes maanden ge- ,'enisstraf, waarvan vier maanden voor- waardelijk. Hitapraak 4 Februari a.s. HFvLDERSCHE COURANT VAN: DQNDBRDAG 23 JANUART 1936 Op 25 December ls het motorscheepje Con stant, op reis van Memel naar Zwolle met een lading gezaagd hout. naby Petten op de kust geloopen, doch na een gedeelte wegge worpen te hebben met eigen middelen weer vlot gekomen. Aan de door den schipper en stuurman hier over vandaag voor den Raad van Scheepvaart -e Amsterdam afgelegde verklaringen ont- leenen wy, dat te 16.30 de boei van het Born- rif in zicht kwam, toen is koers gewyzigd met het doel het Noordgat van Terschelling bin nen te loopen. Te 17.30 veranderde men van plan en besloot XJmuiden binnen te loopen. Terschelllngerbank is toen gepasseerd aan s. b.-zijde op 14 myi afstand. Het weer was heiig slecht zich, by styven Z.O. bries. Af en toe zag men het vuur van Eierland. terwyi men koerste richting vuurschip Haaks, dat den 25 December te 2 uur gepeild is op 4 myi af- stands. Het zicht was slecht, maar een mist- sein op vermindering van vaart oordeelde men niet noodig. De stuurman wilde juist gaan löo- den omdat Egmond niet in zicht kwam toen het schip vastliep, naar de stuurman, die de wacht had, meent doordat het Noordgaande ty hei schip sterker dan waarmee rekening gehouden was, heeft Ingezet. De raad zal later uitspraak doen. Een inval van de politie in het „hoofdkwartier" van Zwart Front. Dinsdagmorgen hebben justitie en politie een inval gedaan in het .hoofdkwartier" van het Nederlandsche volksfascisme Zwart Front te Oisterwyk, ^gevestigd ten huize van zijn leider A. M. en op de uitgevery Oisterwyk van den heer v. d. B„ waar het party-orgaan gedrukt bleek te worden. De inval stond onder leiding van den offi cier van justitie mr. F. Deelen uit Breda, die in gezelschap was van den districtscomman dant der koninklyke marechaussee, luitenant Kist uit den Bosch met eenige manschappen der ryks- en gemeentepolitie. Na een bezoek aan het stadhuis, voegde zich burgemeester Verwiel by het gezelschap, dat daarop naar genoemde drukkerij trok. Daar werd beslag gelegd op twee drukpersen, die werden verzegeld en waarvan de vitale on- derdeelen verwijderd werden. Voort*, werd in beslag genomen eenig admistratief materiaal en sport ingrediënten uit het gymnastieklo kaal der Zwartfronters. dat gevestigd is op de bovenverdieping van de drukkery. Tijdens het bezoek van de justitie waren woning, winkel en drukkery door de poltie bezet. De in belsag genomen artikelen, waar onder ook enkele persrollen, werden in een vrachtwagen van de gemeente geladen en ten gemeentehuize opgeborgen. De officier van justitie heeft zich met zijn gevolg daarna bege ven naar het „hoofdkwartier" van Zwart Front waar zich op dat oogenblik de leider met zyn secretaris bevonden. Er werd een uitgebreide huiszoeking verricht. Een en ander zou ge schied zyn naar aanleiding van een artikel, voorkomend in een extra-uitgave van bankier Mannheimer te Amsterdam in welk artikel de minister van justitie wordt geacht te zyn be- leedigd. - - - Mishandeling door een hoofdagent van politie. Te Alkmaar heeft terecht gestaan de voor malige hoofdagent van politie M. uit Hoorn, die in 1933 zekeren Smit, met wien hy ruzie had, op straat een trap tegen de maag zou hebben gegeven en hem daarna naar het bureau zou hebben overgebracht, omdat de man dronken zou zyn geweest en den hoofd agent met een broodmes bedreigd had, wat door verscheidene getuigen, w.o. agenten van politie werd tegengesproken. Smit was op het bureau op ergerlyke wyze mishandeld en o.a. met een gummistok en een sabel tot bloedens toe geslagen. De commissaris, die boven het bureau woont, had niets gehoord en niets gezien. De officier van justitie noemde dit een ergerlyk gevat van mishandeling en plichts verzaking en vroeg daarom voor den verdachte een gevangenisstraf van drie maanden. BRUTALE VROUWEN. Winkelier voor 310 bestolen. To Waalwyk hebben twee rondtrekkende koopvrouwen kans gezien om van den bejaar den winkelier F. R. 31 biljetten van 10 te stelen. De vrouwen kochten voor 5 aan huishoudeiyke artikelen en verzochten briefjes te mogen terug ontvangen, waarop een vrouw in Zeeuwsche kleederdracht voorkomt. De ge- moedeiyke winkelier noodigde de vrouwen uit om in de kamer zelf maar mee te zoeken. Toen de vrouwen waren verdwenen, bleek, dat mede 31 biljetten van 10 waren verdwenen. GEVALLEN. Dinsdag is de 73-jarige veehouder W. W. Czn., te Heemskerk in zyn woning van een zolder gevallen. Hy ls later aan de gevolgen overleden. Gisteren is de arbeider B. K. op de boerderij van den heer S. te Middelstum van een hoogte van ongeveer vyf meter met zyn hoofd op een betonnen vloer gevallen. Met een zware hersenschudding en ernstige kneuzingen aan den rug is hy onmiddellijk naar het zieken huis te Groningen gebracht MOTORRIJDER GEDOOD. Gistermiddag is de 34-jarige gehuwde C. B. te Horst (L.) piet zyn motorfiets in volle vaart tegen een tankauto aangereden. Bij on derzoek bleek, dat de man ernstige inwen dige kneuzingen had opgeloopen. Hy is kort na het ongeluk overleden. GEZONKEN SLEEPBOOT GELICHT. Gisteren is de sleepboot „Vecht", die in de Petroleumhaven te Rotterdam was gezonken, door de bok „Adelaar" van de firma Van der Tak gelicht. Het lyk van den machinist, die met de sleepboot gezonken was, is geborgen en naar het bureau van de rivierpolitie ge bracht. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Omtrent den koopman M. uit Epe, die sedert Zondagavond vennisLwerd. - gMirresteerd!Di't is geschied krachtens de Duitsche Jodenwet Als niet-Aner werd h j beschuldigd omgang gehad te hebben met ce Arisch meisje. Gistermiddag is op den Schagerweg te Stolpen het 5-jarig dochtertje van A. G.oot al spelende tegen een vrachtauto opgeloopen. Het kind werd ernstig gewond en is in den loop van den middag overleden. Gistermiddag is het 5-jarlg dochtertje van J. Hendriks door een autobus van de Gelder- sche Tramweg Maatschappy op „Het Zand" te Huisen overreden. Kort daarna ls het kind overleden. Buitenland Voor de juryrechtbank te Schwerin is Dinsdagochtend het proces begonnen tegen den 65-jarigen klokkenmaker Adolf Seefeld, uit Potsdam, die zich te verantwoorden heeft wegens moord en sexueele misdrijven, tegen kinderen in twaalf gevallen. Het proces zal ongeveer 4 5 weken du ren. Wij hebben onlangs gemeld, dat de laat ste jaren in Brandenburg de Grenmark, Mecklenburg en Lubeck hcrhaaledlijk kinde ren van 4 tot 12 jaar oud werden gevonden in droge slooten en korenvelden. Teekenen van geweldpleging waren aan de lijken niet te bespeuren en de plaatselijke overheden dachten dat de kinderen aan vergiftiging waren overleden. In Februari 1934 had de advocaat-generaal Beuch te Schwerin echter al het vermoeden geuit, dat men met sexu eele moorden te doen had. Pas veel later trok het de aandacht dat de kinderen ver moord werden in de streek waar Seefeld (die bij de kinderen als „oom Tilo-tak" heel popu lair was) juist had vertoefd. Hef gelukte echter niet het verband met zekerheid te con- stateeren. Bij zijn verhoor gaf bekl. de misdrijven te gen de zeden toe, maar ontkende zich ooit aan eenigen kindermoord te hebben schuldig gemaakt. Alle kinderen, die met hem omge gaan hadden,, leefden nog of waren een na tuurlijken dood gestorven, zeide beklaagde. Uit de levensgeschiedenis van bekl. bleek, dat hij de jongste van negen kinderen is. Zijn vader, een kwartaaldrinker, is in een krankzinnigengesticht overleden en bekl. is zwaar erfelijk belast. Op nadere vragen antwoordt bekl. op dom drieste wijze: met het verleden heb ik afge rekend, en alleen de toekomst interesseert my nog. De voorzitter deelt dan mee, dat Seefeld in 1899 getrouwd is, uit welk huwelijk één zoon is gesproten, die het vorig jaar krach tens de nieuwe wetten onvruchtbaar ge maakt is, daar hij een voortdurend gevaar voor de algemeene zedelijkheid opleverde. Be- 1 klaagde Seefeld zelf heeft zich in 1915 laten scheiden, nadat hij in ongeoorloofde betrek kingen met verscheidene andere vrouwen had gestaan. De jury-rechtbank te Schwerin heeft gis teren geruimen tijd met gesloten deuren de zaak tegen den 65-jarigen klokkenmaker, Adolf Seefeld behandeld. Het ging toen over dé talrijke zedendelicten, die de beklaagde trouwens heeft erkend. In de openbare zitting was tevoren nog gebleken, dat Seefeld 23 jaar van zijn leven ln gevangenissen heeft gesleten. Hij is 14 j maal veroordeeld, steeds wegens misdrijven tegen de zeden. Na 1927 is hy aan het zwer ven geraakt. Hij trok als klokkenmaker geheel Noord- Duitschland door en was op het platteland i gezien om zijn vriendelijk optreden. Ook hoor- den de boeren hem graag praten door gaans over spiritisme en occulte verschijn selen. Hij werkte haast voor niets en over nachtte des zomers steeds in de buitenlucht. Op hem is by zijn gevangenneming een dagboek gevonden met allerlei kabalistiscbe teekens. Op de dagen dat kinderen vermist werden, ls steeds hetzelfde teeken gevonden. Voor de rechtbank heeft Seefeld een hou ding aangenomen, die op simulatie duidt. Hij wil blijkbaar den indruk vestigen, dat hij on toerekenbaar is. Den president betitelde hy telkens met „menschenkind" en een opmer king van den officier van justitie beant woordde hy met de woorden: „Wie kann jemand so schwindeln 80 Japansche arbeiders door een lawine bedolven, Nog 30 vermisten. Tachtig arbeiders, die bezig waren den spoorweg Tsoegoefa—Niigata van sneeuw te bevryden, zyn door een lawine oedolven. Tot nu toe konden vier lyken worden geborgen, 36 worden nog vermist, HET HART AAN DE RECHTERZIJDE. Een jonge vrouw uit Perth Ambay in New Jersey heeft haar leven te danken aan het feit, dat zij het hart „niet op de juiste plaats" draagt. Haar man was bezig met het schoonmaken van een revolver, waarvan hy ten onrechte meende, dat zy niet geladen was. Het schot ging af en trof de vrouw in de linkerzijde van de borst. Bij het onderzoek in het zie kenhuis constateerden de dokters, dat het hart van de jonge vrouw zich in de rechter zijde van haar lichaam bevond, waardoor het schot geen doodelyke gevolgen gehad heeft. Een verklaring van gouverneur Hoffman. Gouverneur Hoffman heeft verklaard, dat hy uitstel der terechtstelling van Bruno Hauptmann slechts heeft toegestaan, omdat hij hoopt, dat het geheele geval nog zal wor den opgehelderd. De talrijke elkander tegen sprekende verklaringen der getuigen hebben hem er toe gebracht, de politie te verzoe ken, nieuwe pogingen te doen om eventueele medeplichtigen te ontmaskeren. De criminoloog Robert Kicks uit Washing ton, die door Hoffman belast is met een uit gebreid onderzoek van de geheele kwestie, zal trachten te bewyzen dat het lykje, ge vonden in de nabijheid van Lindberg's huis, niet het lijkje van het kind van Lindbergh geweest kan zyn. Kicks bereidt verschillende bewijsstukken voor, onder meer een ver- groote foto van het lijkje, waarop een mis vorming aan een der voetjes zichtbaar is. Het kind van Lindbergh had een dergeiyke misvo-.-ming namelyk niet De hevige koude in de Ver. Siaten. 170 dooden door de koude. De koudegolf, welke de laatste dagen de Vereenlgde Staten heeft geteistert met vorst en. sneeuwstormen heeft tot nu toe 170 doo den geëischt. Een groot deel hiervan ls om gekomen tengevolge van verkeersongevallen op de gladbevoren wegen. Gevangenis'Oproer. In de staatsgevangenis, gelegen op het eiland Alcatraz, in de baai van San Fran- cisco, is een oproer uitgebroken. De autoritei ten grepen echter onmiddellyk energiek in; een honderd gevangenen werd in de cellen opgesloten en worden zwaar bewaakt. Van de Clyde wordt gemeld, dat de „Queen Mary" thans voltooid is. Men zal nu begin nen met de machineproeven. Het is gebleken, dat de vijfling Dionne van enorm materieel voordeel is voor haar ge boortestreek. Men heeft namelyk berekend, dat tusschen Juni en September van het vorige jaar 380.000 personen een bezoek hebben gebracht aan het Defoe-hispitaal om een blik op de vyf zusters te kunnen werpen. Daar elk dezer bezoekers gemiddeld ongeveer 214 dollar uit gaven, ontvingen hotel- en caféhouders en winkeliers 950.000 dollar. Bezoekers, die per auto kwamen, besteedden 400.000 dollar aan benzine, waarvan een kwart in den vorm van benzine-accyns in de kas van den staat On- tario vloeide. t-'V v Ds felle kou Je heeft 175 slachtoffers geëischt Het aantal slachtoffers van de felle koude in de Vereenigde Staten is thans gestegen tot 175. De staten Florida, Georgia en Alabama zijn door een tornado geteisterd, als gevolg waai- van 32 menschen zijn gedood. Uit verscheidene deelen van de Vereenigde Staten wordt een geringe stijging van de temperatuur gemeld. MINISTER COLIJN TERUG. De minister-president en mevrouw Colyn, die, naar men weet, eenige weken in het Zui den van Frankrijk hebben vertoefd, zijn Dins dagmiddag in Den Haag teruggekeerd. PROF. DR. T. HOEKSTRA, t In het Stadsziekenhuis te Kampen, waar j hij ter verpleging was opgenomen, is Dins- „dagavond om 6 uur overleden prof. dr. 'i. I Hoekstra, hoogleeraar aan de Theologische School der Geref. Kerken in Nederland, ge vestigd te Kampen, Tjeerd Hoekstra werd 20 Dec. 1860 te Urk uit Friesche ouders geboren. De teraardebestelling van het stoffelyk overschot zal Vrijdag om 1 uur plaats vinden te Kampen. PBOV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is ter voorziening in ae vaca ture-H. F. van Nuland (r.k.) benoemd ver klaard de heer J. Groen Azn. te Zuid-Schar- woude. POOLSCHE ONDERZEEBOOTEN WORDEN IN NEDERLAND GEBOUWD. Naar thans wel zoo goed als vaststaat, zullen voor rekening van de Poolsche regeering hier te lande twee onuerzeeboo.en woruen gebouwd, een by de Rotter,.amsche Droogdok Maa.schappij en een by de Koninklyke Maat schappy ue Schelde te Vlissingen. Voor den bouw van deze boo.en zal in hoofdlynen de constructie worden gevolgd van de duiltboo- ten, by de Nederlandsche marine in gebruik. De beLaiing zal geschieden ingevolge een compensatie-transactie. „DE KUNST IN NOOD". Prinses Juliana sprak voor de radio. Dinsdagavond heeft H K.H. Prinses Juliana voor de beide Nederlandscje zenders een rede gehouden, waarin Zy een lans brak voor het comité „De Kunst in Nood", dat zich ten doel stelt de noodiydende Nederlandsche schilders en beeldhouwers te steunen. In het bijzonder drong H.K.H. er by de luisteraars op aaa loten te koopen k E 1.10 per stuk van de lolery welke door genoemd comitë ten bate van de kunstenaars is georganiseerd. Het bedrag kan gestort worden op het gironummer van de Van Hoboken's Bank te Den Haag, no. 8-4-7-2-6. Als pryzen gelden de door de betrokken kun stenaars vervaardigde werken. By storting van f 1.10 komt men bovendien in het bezit van twee kleurenreproducties van door H. M. de Koningin vervaardigde schilderijen. DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN NAAR FRANKRIJK. Art. 2, eerste lid, van het Kon. Bes.uit van 4 Januari 1932, gewyzigd by besluit van 14 Augustus 1933, tot regeling van den uitvoer naar Frankryk. bepaalt; Voor den uitvoer naar Frankryk ku.inen door of vanwege onzen minister certificaten j van oorsprong worden uitgegeven, ieder certi ficaat wordt verleend voor een bepaalden tijd en voor een zoodanige hoeveelheid goederen als ln een door of vanwege onzen minister voor allen gelykelyk bepaalde verhouding staat tot de hoeveelheid van gelyksoortige goederen, welke in een voorafgaand tijdvak door den houder van het certificaat naar Frankrijk is uitgevoerd. Dit tydvak wordt mede door of vanwege onzen minister be paald. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart heeft thans het in voornoemd artikel bedoelde tydvak voor den uitvoer van bloembollen naar Frankryk gedurende het eerste kwrtaal van 193S vastgesteld cp het eerste kwartaal van de jaren 1931, 1932 en 1933. Zij, die het verloop van den bloembollen export in het jaar 1935 met aandacht en be langstelling .hebben gevolgd, zullen over het eindresultaat, dat blijkt uit den in dit nummer afgedrukten staat weinig verwonderd zyn, schryft het „Weekblad voor Bloembollencul tuur". De totaal-export is met ruim 600 000 kg en 600.000.teruggeloopen, hetgeen na de reeds bekende cyfers volkomen verwacht kon worden. Dit nagenoeg gelyk blyven van het export- cyfer kan in dezen tyd slechts verheuging wek ken, vooral omdat Duitschland en Denemar ken een geduchten knauw aan onzen export toebrachten. Dit laatste is voor het bloembol- lenbedryf een groote teleurstelling geweest. By den aanvang van het jaar was de verwach ting gewettigd, dat de export naar enkele afzetgebieden zou vergroot worden, omdat de toestanden tn die landen aanleiding gaven tot een ietwat grooter optimisme. Deze verwach ting is uitgekomen, maar de Duitsche en Deen- sche maatregelen waren oorzaak, dat hierdoor slechts voorkomen kon worden een aanzien- lylte daling van het exportcijfer, en dat niet bereikt kon worden een stijging van het export cijfer; zulk een stijging zou met een grootere productie zyn overeengekomen. Het gevolg hiervan was een groot overschot ook in dit seizoen, ondanks een nagenoeg gelyk blijven van het exportcyfer. Er mag nog wel eens de aandacht op wor den gevestigd, dat dit alles geen aanleiding heeft gegeven tot een verdere beperking der productie, omdat de oogst geheel anders kan uitvallen, maar dat catastrophen hierdoor in een volgend seizoen kunnen worden voorkomen, als in het saneeringsplan voor het a.s. seizoen een reserve ook voor tulpen wordt ingesteld. Ondanks dit alles, waarmede bij de beoordee ling dezer cijfers rekening moet worden ge houden, zijn de nu bekende totaalcijfers gun stig. Dat de groote vermindering van den export naar Duitschland en Denemarken na genoeg kon worden opgevangen door een grooteren export naar de andere afzetgebie den. bewijst, dat onze bollen nog gewild zyn bij onze afnemers en dat, by wat gunstiger toestanden, de activiteit van onze verkoopers leidt tot een verruiming van onzen export. Bezien wy de cyfers voor de afzonderlijke landengroepen, dan zien wy allereerst, dat de Amerikaansche groep over de heele linie meer heeft afgenomen dan ln 1934, toen de export naar deze gebieden voor het eerst na verschei dene jaren weer een vooruitgang vertoonde. Het nieuwe handelsverdrag met de Vereen. Staten en de opheffing van het embargo op narcissen, waarvan de gevolgen zich pas in 1937 zullen uiten, doen de toekomst voor den export naar Amerika met een zeker optimisme tegemoetzien. Engeland heeft weer aanzienlyk meer afge nomen dan vorig jaar. Duitschland heeft dit jaar roet in het eten gegooid. De betalingsmoeilijkheden van dit land hebben geleid tot een contingenteering van den uitvoer daarheen, die in het bloembollen- bedrijf, evenals in andere bedryfstakken, met groote zorg worden bezien. De kleine teruggang van den afzet naar de Fransch sprekende landen, die vorig jaar ge constateerd moest worden, is dit jaar gelukkig weer in een vooruitgang veranderd. Frankryk zelf nam weer meer af; van de andere landen van déze groep namen sommige minder af (Italië); andere weer meer. In de Russische groep is de export naar Est land en Letland toegenomen. In de Zweedsche groep was Denemarken de spelbreker. Noorwegen nam iets minder af. Zweden echter nam meer af. De totaalexport van deze groep ging dan ook yooruit. De landen op het Zuidelijkenalfrond namen weer iets meer af. COMMANDANT KON. INSTITUUT. Kap. der mam. De Bruyne tydeiyk belast met de waarneming. De kap. der mariniers M. R. de Bruyne wordt 1 Februari tydelijk belast met de waarneming der betrekking van comman dant van het Koninkiyk Instituut der Marine te Willemsoord. TERAARDEBESTELLING GEP. VICE-ADMIRAAL J. A. M. BRON. In grooten eenvoud is gistermiddag te Drie bergen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van gep. vice-admiraal J. A. M. Bron, oud-commandant van de zeemacht ln Indië. De familie, handelende ln overeenstemming met den wensch van den overledene, had aan het tydstip van de teraardebestelling geen ruchtbaarheid gegeven. De schout-bij-nacnt J. S. C. Olivier, onlangs uit Ocst-Indië gerepatrieerd, ia ter beschik king gesteld. De off. van adm. 3e kl. -E. S. H. van As sendelft de Coningh, thans ter beschikking, vertrekt 29 Januari per m.s. Ba'oeran naar Ned.-Indië. Off. van den M.S.D. 2e kl. F. ter Horst onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd, is ge plaatst by het vliegkamp De Kooy. OUD-MARINEMAN O. H. KOOS OVERLEDEN. Dragei van de KratonmedaiUe. Te Amsterdam is in den leeftyd van 78 jaar overleden de heer G. H. Roos, oud-zeeman en een der laatste dragers der Kraton-medaille. Hij behoorde tot de thans uitgestorven groep dergenen, die in 1873 op Atjeh den Kraton bestormden. In 1883 verliet hy als matroos tweede klasse de Marine, maar bleet varen op Nederlandsche en Engelsche koopvaardy- schepen. Met hem is weer een van degenen heengegaan, die ons rijk overzee hebben helpen vestigen. Zijn begrafenis zal plaats hebben op Vrydag 24 Januari, op het Noorderkerkhof te 11 uur. (De Telegr.). Het eskader in nieuwe samenstelling. Het Soer. Hbl. van 10 Januari schryft: Men weet, dat het Ned.-Indische eskader versterkt is met twee jagers. Maandag 13 Januari zal het eskader ln zyn nieuwe sa menstelling uitvaren onder commando van kapitein 'er zee C. E. L Helfrich. Het be staat dan uit Hr Ms kruiser Sumatra. de •.oipedoboctiagers Witte q- With, Van Galen. F.vertsen en Piet Hein, en de duibooten K IX. K X, K XII en K XIII. De vier jagers vormen samen een divisie, onder commando van ka pitein-luitenant ter zee P. Koenraad, die tevens de Witte de With commandeert. (Niet officieel! 5de klasse, 3de lyst j Trekking van Woensdag 22 Januari 1936 Hooge Prijzen f 10001982 14422 16919 f 400.— 6348 15175 16670 t 200.— 5703 8832 f 100.— 2399 3210 5783 8876 13528 1539» 17194 19888 Prijzen van 70. 118 119 252 328 442 608 637 718 822 1043 1055 1082 1263 1302 1320 1349 1370 1543 1591 1599 1758 1816 1900 1919 2049 2067 2325 2584 2605 2631 2672 2876 2885 3152 3235 3561 3644 3665 3935 4399 4436 4999 5021 5047 5144 5167 5276 5338 5348 5385 5487 5576 5602 5700 5857 6298 6372 6409 6425 6458 6530 6574 6630 673» 6760 6794 7010 7101 7188 7309 7382 7447 7526 7536 7731 7755 7775 7943 8180 8248 8267 8630 8718 8847 0071 9208 9523 95S0 9715 9778 9894 10111 10135 10273 10278 10342 10544 10678 10701 10729 11029 11079 11146 11150 11247 11249 11320 11403 11745 11789 11838 11965 12122 12134 12192 12229 12336 12477 12501 12502 12563 12575 12649 12696 12744 12818 12925 13107 13379 13406 13468 13616 13740 13782 13851 138T2 1397! 13930 13990 14024 14027 14038 14099 1436* 14412 14476 14558 14851 14873 14922 14931 15174 15302 15309 15520 15370 15978 16012 16083 16175 16259 16292 16888 17010 17027 17448 17475 1766Ï 17681 17775 17831 17853 17874 18294 18384 18454 18518 18533 18596 18682 18710 18804 19003 19097 19753 19770 20113 20212 20346 20438 Nieten 3 02 179 236 281 291 395 413 447 638 640 685 803 999 1027 1045 1146 1205 1223 1268 1327 1460 1542 1551 1555 1627 1629 1631 1702 1703 1728 175* 1766 1770 1828 1954 1962 1999 2005 2128 2156 2168 2208 2220 2279 2312 2359 2370 2411 2486 2540 2621 2634 2636 2651 2685 2700 2701 2759 2813 2964 3000 3009 3055 3080 3151 3178 3179 3289 3314 3360 3394 3411 3439 3459 3462 3624 3691 3719 3740 3752 3777 3778 3805 3937 3941 4022 4110 4126 4156 4167 4174 4192 4274 4280 4320 4343 4347 4435 4450 4451 4458 4472 447» 4515 4529 4584 4596 4669 4343 4845 4869 4909 4913 4945 4946 5070 5075 5169 525» 6256 5334 5358 5473 5495 5687 5764 585» 5859 5892 5896 5968 6042 6065 6071 607* 6097 6158 6179 6269 6284 6299 6306 6307 6320 6363 6393 6557 6569 6601 6616 6677 6728 6781 6810 6812 6818 6858 6871 6903 6930 6944 6980 7002 7019 7060 7104 716* 7222 7237 7311 7312 7389 7413 7415 7431 7446 7465 7491 7494 7550 7588 7697 7699 7720 7770 7814 7842 7883 7968 8034 813» 8270 8335 8411 8436 8484 8501 8575 8598 8615 8623 8627 8629 8631 8703 8725 8798 8968 9096 9111 9163 9250 9256 9475 952» 9531 9801 9624 9625 9724 9726 9752 9759 9798 9803 9391 9943 9962 9390 9991 10006 10016 10020 10138 10142 10229 10358 10420 10500 1C523 10529 10572 10608 10614 10845 10853 1070S 10772 10788 1C807 10814 10836 10877 10927 10939 10958 10959 11064 1109(1 11139 11282 11325 11350 11370 11391 11444 11452 11473 11524 11545 11549 11596 11641 11778 11783 11803 11901 11932 11983 12C36 12044 12018 12072 12102 12110 12311 12368 12378 12387 12504 12547 12587 12527 12712 12779 12898 12933 13000 13017 13044 13095 13098 13U3 13117 13134 13248 132S2 13312 13370 13380 13561 13601 13634 13658 13716 13741 13752 13769 137SS 33813 13901 13936 13939 13961 13975 14140 14171 14372 14432 14448 14564 14647 14669 14670 14673 14686 14896 14707 14735 14807 14819 14827 1483* 14902 14949 14993 15033 15050 15078 15091 15117 15156 15180 15236 15377 15383 15414 15416 1543* 15559 15581 15597 15613 15693 15719 15736 15781 15786 15825 15352 15987 16071 16111 16132 16208 16214 16233 16237 16277 16281 16302 16323 16417 1C-418 16487 16512 16537 16593 16596 16625 1666» 16693 16721 16730 16732 16798 17025 17037 17040 17043 17289 17317 17331 17360 17618 17620 17638 17654 17821 17833 17930 17971 18245 18271 18356 18376 18637 18639 18718 18741 19006 19024 19102 19138 19451 19452 19460 19487 19689 19697 197~9 19750 20152 20164 20204 20225 20485 20512 20555 20572 20712 20761 20897 20905 Verbeteringen 5e klas, 9457 m. f70 m. t. 9457; 16345 16865 16367 17049 17114 17170 17365 17514 17535 L7676 17710 17750 18037 18043 18102 18420 18521 18567 18769 18859 18884 19234 19310 10337 19502 19511 19661 19819 1986'. 19907 20260 20368 20395 20575 20610 20675 20913 2e lijst: 8309 m. z. 19680 m. Z. 19660 17013 1726» 1756» 17811 1814» 18584 18907 19440 19683 20023 2018* 20697 8308; Eerlang zullen de vier onderzeebooten, dia naar bekend eveneens een divisie vormen, worden vervangen door vier latere K-booten de XIV, XV, XVI en XVII die thans ln onderhoud zyn. Het eskader blyft vermoedelyk tot eind» dezer maand weg. De Sumatra en de onder zeebooten zullen de twee weekeinden door brengen resp. In Zuid-Ball en Zuid-Lombok, de jagers resp. in Straat Laoed en Balik Papan. wy juichen deze uitbreiding der varend» vloot van harte toe. Het ls waarschynlyk, dat ln de toekomst verder zal worden gegaan op dezen weg: geleldeiyke afschaffing van den dienst der conservatie. De meerdere uitgaven die daar het gevolg van zouden zijn, vallen weg ten de groote voordeelen. On it het al of niet naar Nederland zenden van de Java ls nog geen beslissing genomen. Hr. Ms. HERTOG HENDRIK. Hr. ms. Hertog Hendrik ls 20 Januari 18.30 u. van Funchal vertrokken en bevindt zich thans aan de Noordkust van Madeira ter hoogte van de haven van Porta Cruz. PENSIOENACTIE ZEEMACHT. Vrijdag 17 Januari J.l. vergaderde te Amsterdam, ln „Huize Diligentia", Waterloo- pleln 109, de bond „Pensioenactie Zeemacht", waarin zyn opgenomen, de vóór 1918 gepen sioneerden der zeemacht. De heer K. Th. Mol, algemeen secretaris penningmeester, hield een breedvoerige be schouwing omtrent den financieelen toestand van den Bond. Spreker betuigde zyn dank voor de prompte contributiebetaling der leden in het algemeen en voor den yver en de acUviteit van den Helderschcn penning meester den heer C. Kwast, in 't byzonder. „Daaraan", zoo zei spreker, „danken wy het, dat ondanks ons door den dood belangrijk verminderd ledental, onze actie, waar noodig, onverzwakt voortgang kan hebben." Daarna verkreeg de Bondsvoorzitter, de heer H. J. Hcndrikse, het woord, die aan de hand van de handeling der Tweede Kamer vergadering van 4 December j.l., het gehoor in kennis stelde met den stand der gedachte van den Minister-President, dr. Colijn, en van die der Tweede Kamerleden Duymar van Twist, dr. Westerman en K. ter Laan, waar uit opnieuw tot uiting kwam, de erkenning van het moreel, en daaruit voortvloeiend wettelijk „haperen" aan onze hedendaagsche marinepensioen-wetgeving, waarvan nog slechts een 100-tal der oud-marinemannen de directe dupe is, doordat hun pensioenen nog steeds staan op het niveau van circa 60 jaar geleden, terwijl de 500 anderen van hen nog in leven zijnden, hoewel door middel van den door hen gewraakten steun, aan hun gelde- lyk deel toe zyn.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7