Amsterdamsche Brieven. Modepraatje PAG. 4 ZATERDAG 25 JANUARI 1936 T JUTTERT.1P Een blik in den spiegel. INJECTIES TEGEN GEHEUGENVERLIES. Eenvoudige schoonheidsmiddelen Men heeft geenszins dure cosmetische middelen noodig om er goed verzorgd uit te zien. Noodig is echter om eenige aan dacht aan het lichaam te schenken. Zoo behoort b.v. transpireeren tot de middelen, die het geheele organisme zuiveren en alle slakken verwijderen, die anders In het lichaam blijven en niet alleen een vlekkerige huid, zelfs puistjes veroorzaken, doch ook vetzucht in de hand werken. Men moet daarom regelmatig een „zweetkuur" ondergaan door b.v. een flink warm bad ce nemen voor 't naar bed gaan of een kop kamillen thee met citroen sap. Gymnastiek na het opstaan is even eens uitstekend, waardoor alle spieren in beweging worden gebracht en het bloed beter circuleert. Slappe gelaatstrekken maken, dat men er ouder uitziet, vooral ook als het ge deelte onder de kin een slappe, rimpelige huid te zien geeft. Hier is massage ge- wenscht, waartoe de huid eerst met vette creme wordt ingewreven. Flinke wandelingen met naar achter ge richte schouderbladen gelden als voor treffelijke schoonheidsmiddel. Geen loopen met kleine trippelpasjes op hooge hakken, doch met een stevigen pas. Indien men op de juiste wijze loopt, dan worden de heup en buikspieren in beweging gebracht en voorkomt men de ongewenschte vetlaag, die het figuur veel van den lijn ontneemt Dagelijks een glas sinaasappel- of citroensap is uitstekend om het bloed te zuiveren, liefst eenige malen per week een vleeschlooze of rauwkostdag. Ook vruchtendagen worden vaak aanbevolen, terwijl weinig vet, boter en brood en nog minderzóetlgheid of gebak gebruikt moe ten worden om schoonheidsfouten te voor komen. Een matige leefwijze, veel groen ten, en fruit alsmede een dagelijksche flinke wandeling dragen er toe bij, de vrouw een frisch aanzien te geven en er lang jong en gezond uit te zien. Voorwaar geen kostbare raadgevingen, die met een weinig goeden wil opgevolgd kunnen worden. ■i' Tafzijde jurk. VKK 1779 Een gekleede jurk van ruiten tafzijde vraagt niet veel garneering, waarom op dit model wordt volstaan met enkele onder elkander aangebrachte volants, die in ruime klokken vallen. De hoóge hal. wordt afgewerkt met een opgestikte bies, terwijl de mouwen glad aangesloten zijn en een kleine garneering op polshoogte hebben. De rok bestaat uit zes banen en .is tot op kniehoogte aansluitend, wordt daarna ruimer. Het jeugdig kleedende modelletje is zeer geschikt voor jonge Ons model is gedacht van zand crêpe, afghalaine of wollen cloqué, terwijl nog vele andere mooie weefsels verkrijgbaar zijn. 1 Oud blauw, olijf-groen en donkerrood zjjn mooie tinten, die tevens niet al te somber aandoen opdit model, waar geen andere garriieering Is aangebracht, dan enktle' knoopen op de schouders en man chetjes. Het .voorstuk heieft een opgestikte pas met. aangeknipt middenstuk, terwijl dé zijstukken met eenige ruimte aan de rok wordt gezet. Het middenstuk van Je blouse zte zich voort in den rok' als mld- denbaan, hetgeèn juist zoo'n bijzonder aar dig effect geeft aan de japon. Rechte mou wen met smalle opgestikte bies met aan geknipte slipjes, dié wij aan de ceintuur herhaald zien. Zij' worden door een omge- festónneerde ring gehaald en sluiten met drükknoopen. Patronen in de maten' 40, 42, 44 en 46 verkrijgbaar A 0.58. Damesmantel. VKK 1792. Op veler verzoek plaatsen wij thans een langen damesmantel, die van diagonaal stof gemaakt en met kunstzijde of man- telvoèring over de geheele lengte gevoera wordt Het ^verdient aanbeveling om tn het bovenstuk een flanellen tusschenvoe- ring te makerr of men kan den mantel ge heel met gewatteerde voering voeren. meisjes, waarom wij het patroon ook be schikbaar stellen in de maten 42 en 44. Doch ook anderen zal dit model zeer goed staan en daarom zijn hiervan eveneens patronen in de maten 46 en 48 te ver krijgen a 0.58. Middagjapon. VKK 1780 Nu de dagen kouder zijn is een wollen japon voor meer gekleed niet misplaatst VKK 1792 De sluiting Is niet zichtbaar, maar met een appart aangezette knoopsgatenreep gesloten. De rand van het rech tervoor pand wordt evenals de onderkant van de stofreepen en manchetten verscheidene malen doorgestikt. Het model is aange sloten en geeft een mooie lijn, heeft groote mouwopslagen en. als halsafwerking aan- slultenden kraag met aangeknipte stofree pen, die even op zij geknoopt worden als sluiting. Patronen verkrijgbaar in de maten 40, 42, 44 en 46 A 0.58. Indien men aan toespijzen te veel suiker heeft toegevoegd, kan men zonder bezwaar citroensap bijdruppelen; dit past vrijwel voor alle zoete gerechten. N De behandeling van volslagen geheu genverlies is tot dusver een van de moei lijkste problemen in de geneeskunde ge weest. Een Engelsch arts, Dr. Horsley, die verbonden is aan het ziekenhuis van Doriiet, heeft bij dergelijke gevallen on langs opzienbarende resultaten bereikt met injecties van een narcoticum, dat hij den naam van „Nombutal" heeft ge geven. Na deze injecties moet het totaal verdwenen geheugen der patiënten zijn teruggekeerd. Het Engelsche medische tijdschrift Lancet bericht hieromtrent nog, in totaal 130 gevallen van volslagen ge heugenverlies op deze wijze zijn behan deld, waarbij algeheele genezing werd verkregen. LEVERTRAAN VOORBEHOEDMIDDEL TEGEN KOUVATTEN. In Amerika heeft men een. reeks proe ven genomen met personen, die dagelijks een lepel levertraan innamen en anderen, die dit niet deden. Daarbij bleek de eerste groep opvallend minder vatbaar te zijn voor kouvattingsziekten dan de tweede. Een amateur-circus. Wie gewend was door de omgeving van het Vondelpark, te' wandelen, had al èenigen tijd in de gaten, dat er op de binnenplaats van de manege in, de Vondelstraat iets aan het gebeuren was. Daar werd een flinke groote tent opgeslagen, die wel een circus tent leek. En dat wérd 't dan ook! Er Is hier namelijk door enkele bekende liefhebbers van de ruitersport het circus „Kavaljos" opgericht, waarvoor men het terrein van de manege gehuurd heeft. De welgestelde amateuis, die hier zullen op treden, zullen de opbrengst der voorstel lingen geheel ter beschikking van liefda dige instellingen doen komen. Op het oogenblik dat deze brief onder uw oogen komt, wordt juist de openingsvoorstelling al gegeven. De opbrengst der in deze maand nog te geven voorstellingen zal ge schonken worden aan het Roode Kruis ei. aan de Maatschappij Apollo, welke laatste noodlijdende acteurs -en musici steunt. Geweldig groot kon de tent, gezien de beschikbare ruim-e; niet worcen, maar een driehonderd toeschouwers kunnen er toch wel zitten. En 't ziet er van binnen buitengewoon keurig uit, heel anders dan we van de reizenae circussen gewend zijn. Blauw en wit zijn hier de domineerenUe kleuren. Om de te geven voorstellinge behoorlek voor te bereiden, moet er natuurlijk ge regeld geoefend kunnen worden, en ook daar zal „Kavaljos" gelegenheid toe ge ven. Enkele beroepsmenschen, onder wie ook iemand met den op dit gebied wel zeer bekenden naam Carré, zullen daarbij met raad en daad helpen en ook zelf „nummers" uitbrengen. Daarbij wi] men zich niet uitsluitend tot de paarden- iport bepalen, dooh ook dans, muziek en goochelen in de programma's opnemen. - Het ligt in de bedoelinD om per maand zeven voorstellingen te geven, eder vaa ongeveer-twintig 'nummers, waaraan een tiental personen zullen medewerken. Meer dan zeven voorstellingen per maand durft men niet aan, omdat de uitvoerenden ten slotte geen wofess.ona.s zijn Zich dus niet iederei, avond beschikbaar kunnen houden. - Marcheeren de zaken goed, -.dan zal mén oojk elders gaan optreden, waarbjj men voor het komende seizoen vooral aan de badpiaatsen gedacht heeft. Met de constructie van de 'tent heeft men op die mogelijkheid aJ gerekena Een gramophoon met versterking en voorts beroepsmusici zullen voor de onmisbare begeleiding zorgen. En dan rest nog slechts 'de kwes- tk van de clowns... Voorloopig zullen pro fessionals dit deel. van het programma op zich nemen, doch- 't lijkt niet uitgesloten, dat men op den duur ook dit onderdeel in handen zal nemen. Er loopen in het ge wone leven, onder dilettanten en zeker ook onder deze categorie wel gestelde ruitersport-Hiéfhebbers, clowns ge noeg rond, zoodat ontdekkingen in dezen wel niet zullen uitblijven! Niet alleen om het goede doel, maar ook om de zorgvuldige voorbereiding va!t deze nieuwigheid een „gliick auf!" te wenschen. Trams en sneeuw. Sneeuw in de stad is nooit „heel veel gedaan"; je hebt er heel weinig pleizler en bijzonder veel last van. ,,'t Moest eigen lijk alleen maar sneeuwen in het Vondel park", hebben wij eens een tramcoduc- teur hooren opmerken. Wt) zouden er Artis en de andere parken nog aan toe willen voegen, maar verder had de man waarlijk geen ongelijk. Zeker ook op ie grachten is het een mooi gezicht, maar daar ook daar altijd nog vrij veel rijverkeer is, vormt het voor een voet ganger nu niet bepaald een genoegen irn die te passeeren. Men waadt er gauw door een vieze bruine pap en door sneeuw water... En voor ae tram is f- sneeuw altijd een verschrikkelijk obstakel. Ondanks het >n- middellijk uitzenden van allerlei pekelwa- gens gaan de wissels al spoedig m staking en dan is -eiden, hier meer speciaal: Amsterdam, in- last. De ritten verloo- pen niet meer normaal en de wagens gaan „ommetjes" maken, zoodat de nummers voor de ongelukkige, op dé vluchtheuv.-ls in drommen en arren moede wachtende passagiers geen enkele garantie meer vormen, dat zjj aan hun „doel zullen ge raken. Komt er dan ergens door de glad heid nog een botsing bij, dan is onder het publiek het „kankeren" op de tram, hetwelk een. veel geliefder en meer alge meen beoefende sport onder de Amster dammers mag heeten dan de... ruiter sport!, niet van de lucht. Wat jammer is, want dat tram-gekanker begon, door toedoen van de nieuwe tarieven waarmede de tramdirectie het nieuwe jaar heeft ingezet, juist wat te luwen... Ook daarom te 't te hopen, dat we verder de zen winter zonder al te straffe sneeuw- periodes zullen doorkomen. I Verkeerslichten. Om nog even bfl de straat en het ver keer te blijven: de automatische verkeers lichten, waarmede men in den beginne zeer voorzichtiglijk schuchtere proeven in de Leidsche straat en elders mee geno men heeft, zetten thans in versneld tempo hun veroveringstocht voort. De laatste verovering is die bij den hoofdingang'van het Vondelpark, waar de weg langs bet water van de Singelgracht ook aftakt naar de P.C.... Daar is het verkeer altijd buitengewoon druk, wat den laatsten tjjd nog verergerde doordat men niet meer onder het Rijksmuseum mag doorrijden, op zichzelf overigens een verstandlgea maatregel omdat er in de muren van dit gebouw scheuren kwamen en o.a de Nachtwacht, het „parade-schilderstuk" niet alleen voor Amsterdam, maar voor geheel Nederland in gevaar begon te var- keeren, niettegenstaande het krijgshaftig en veilig bewapend zqv van dit stuk... Ook hier, op dit punt, zullen thans de zoo hoog noodige oversteekplaatsen voor voetgangers met automatische verkeers lichten komen. Een ander listig systeem heeft men toegepast bij de nabij elkaar gelegen kruispunten WeteringschansVijzelstraat en StadhouderskadeFerdinand Bolstraat Dat zijn bijna loodrechte kruisingen tn op zichzelf dus tamelijk eenvoudig, maar wegens hun korte opeenvolging gaat men deze twee nu zoo maken, dat ze een groot deel van den dag „gelijk op", ofte wel „gelijkgeschakeld" zullen werken, waardoor de stagnatie van het verkeer Centrum-Zuid al weer wat minder wordt. Op verschillende uren van den dag zal men daar het verkeer naar de stad et naar Zuid voorgaan. Buiten de zooge naamde spitsuren om. laat men de krui singen los van elkaar werken, wat dan weer een soepeler systeem ia „Haken en oogen*. Een... soepel systeem van,., samenwer king tusschen de Gemeentè en het Ri|k heeft men,om de laatste evoluties van den Raad even teberde te brengen, daarentegen nog nooit gevonden: Het blijft „haken en oogen". In de laatste ver gadering op het Prinsenhof waren er zelfs Raadsleden die, nu Minister de Wilde per aanschrijving te kennen heeft gegeven dat de 5 verlaging voor de salarissen van het gemeentepersoneel, die, naar men weet, door den Raad verworpen werd, toch voortgang moest hebben, duidelijk, b.v. per adres aan de Staten Generaal wilden doen te kennen gevén, dat men zich hier, aan Amstel en IJ, zulk een dictatoriaal optreden van een Regeerder ui Den Haag niet meer laat welgevallen. An deren wenschten de zaak uit te stellen tot in' Maart, waarschijnlijk tot in Maart, waarschijnlijk vertrouwende op het „komt tijd, komt raad". Intusschen bleek. b{j de stemmingen, de meerderheid toch niet ge diend van dergelijke krachtige, demon stratieve gebaren in de richting van de residentie, noch ook van uitstel. Me'1 heeft tenslotte slechts zonder meer je loonsverlagings-voordracht nogmaals ver worpen en wil nu blijkbaar eerst maar eens afwachten wat het Rijk nu zal doen, hoe en wanneer het ons die verklaring toch, bijwijze van dwangmaatregel, opleggen. Men ziet 't: de kwestie van „sancties" en de wijze van opleggen daar van speelt niet alleen een rol in de ver houding VolkenbondRome, maar staat op 't oogenblik ook op den voor grond in de verhouding RijkHoofdstad in de lage landen bij de zee... Brandblusschende politieagente" of Verkeer-regelende brandweer lieden?1 In een vorigen brief hebben wt' al een' gesproken over de beoogde samenvoeging van politie en brandweer hier te stede- Een studie-commissie is „den boer" °P geweest In binnen- en buitenland. Syste men van samenvoeging zijn var alle kS®. ten bekeken en ten slotte is het dan gek0- men tot een voorstel om na behoorlijk® opleiding aan weerskanten natuurlijk de politieagent ook brandjes te lftte® blussche en de brandweerman... als ver keersagent te laten optreden? Mis, bran weerman bljjft brandweerman. Intussche" ook ztn de pennen, die bij dergelijke g*' legenheden in drukke beroering plegen komen, dan ook ter hand gegrepen ®n ieder hier ter stede; politie of geen brandweer of geen brandweer, geeft kalme termen, of heftige bewoordingen. naar den aard van den penvoerder, a®

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 16