Abonneert U op dit blad Radio-programma Op en om het Binnenhof. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG zq TANUART 1936. BINNENLAND De Poo sche opdracht tot levering van dedutkbooten Een nieuw schip voor den Kotterdamschen Lloyd? Tandbederf bij schoolkinderen. Vertegenwoordiging van de Koningin. De prinses opent M.T.S. te Leeuwarten. De a.s. Wei eldjamboree van padvinders. De film van de K 18 naar Indië. Het Alkmaarsche Veefonds. Weekkronick Een maar al te spoedig parlementair rouwbetoonDe naderende debatten in de beide vertegenwoordigende Huizen. - Over de Rijksbegrooting en het Indisch budget. Nog steeds in het teeken van de crisis. - De moeilijke taak van Dr. Colijn. 20% KORTING op al onze nog voorradige moderne BONTMANTELS en BONTKRAGEN. „T BONTHUIS", Koningstraat 93. J. J. H. KOOPMAN. GEMENGD NIEUWS De verduistering bi] de spoorwegen. Brandkast geforceerd Diefstal van vee. Stille weldoener te Amsterdam. Veelbelovend meisje. Offerbloklichter. Het Alg. Ned. Persbureau meldt: In aansluiting op de desbetreffende in de laatste dagen gepubliceerde berichten wordt thans medegedeeld, dat de order, welke de Poolsche marine aan de combinatie van Ne- derlandsche scheepswerven, vereenigd in de Nederlandsche Vereenigde Scheepsbouw- Eureaux, verstrekken zou, behoudens kleine details, nu definitef is. Deze belangrijke or der is voor de Nederlandsche scheepsbouw- nijverheid verkregen in nauwe samenwerking met de in Den Haag gevestigde Financie ring- en Handelsmaatschappij Nederland- Polen n.v. Het is de eerde order, welke de Ned. Vereenigde Scheepsbouw-Bureaux sinds hun bestaan hebben geboekt. De waarde van de te bouwen duik booten bedraagt ongeveer 5.000.000, inclusief de machine-installaties. Zooals reeds eerder medegedeeld, zijn aan deze bestellingen tegemoetkomingen van de zijde van Nederland verbonden; Nederland ver plicht zich bepaalde hoeveelheden graanpro ducten, zooals rogge, gerst, enz., in compen satie van Polen te betrekken. Deze zullen echter met het oog op de marksituatie in Ne derland aan nader vast te stellen kwanta ge bonden zyn. -3e bewonderenswaardige prestatie van de K 18 zal aan deze belangrijke order voor de Nederlandsche industrie zeker niet vreemd Zijn. De reis, die de ministers Gelissen en Deckers dezer dagen naar Polen hebben ge maakt, zal ongetwijfeld blijkens de uit spraken van die ministers na hun terug komst aanleiding zijn, dat de oeconomi- ache betrekkingen tusschen beide landen wor den versterkt Zooals men weet heeft de Rotterdamsche Lloyd kort geleden aan de scheepswerf De Schelde de Vlissingen opdracht gegeven tot het bouwen van een motor-vrachtschip. Thans heeft de Lloyd aan een aantal Nederlandschp werven prijsopgaaf gevraagd voor het bouwen van een zusterschip. Evenals het te Vhssin- gen te bouwen schip zal het ln de eerste piaats bestemd zijn voor den dienst van Java op New York oj. welke lijn thans nogal vraag naar tankruimte bestaat. Beide schepen worden voorts uiteraard ook geschikt gemaakt voor de vaart van Rotterdam op Java. De schepen zullen veel overeenkomst hebben met het motorschip Benga.en, het nieuwste vracht schip van de Lloyd. Kwaal, die een volksramp dreigt te worden. Onstellende cijfers om trent tandbederf bi) schoolkinderen. De Nederlandsche Vereeniglng voor Sociale Tandheelkunde zoekt voorloopig het hoofd doel van haar werkzaamheden ln pogingen om te bewerken, dat allen, die zcih voor so ciale tandheelkunde Interesseeren, hun aan dacht vooral wijden aan het kleutergebit, omdat het ontstellend Is waar te nemen hoe veel kleuters reeds een slecht gebit hebben, dat noodzakelijkerwijs op het blijvend gebit een sterken Invloed moet hebben. let eerste noodige daarbij is op de hoogte van den toestand te komen. Het ls daarom verheugend, dat den laatsten tijd op ver schillende plaatsen in het land onderzoekin gen naar dien toestand zijn Ingesteld, hier en daar door de Vereeniging voor Sociale Tandheelkunde gestimuleerd. Men ziet er duidelijk uit, een sterke ver- slechting bij het toenemen van den leeftijd. Dat een voorziening ln deze kwaal, die een volksramp dreigt te worden, dringend sen van het personeel ln dienst bij de pro vincie en provinciale instellingen, niet te aan vaarden en dus aan de desbetreffende aan maning van den minister van blnnenlandsche zaken niet te voldoen. Koningin Wilhelmma heeft een bijzondere missie aangewezen om H. M. te vertegen woordigen bij de begrafenis van wijlen ko ning George V van Groot-Brittanië en Ier land. Deze missie zal bestaan uit gep. vice- admiraal adjudant ln buitengewonen dienst, jhr. G. L. Schorer, als buitengewoon ambas sadeur, generaal-majoor adjudant i.b.d. J_ J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van de vierde divisie, luit.-kolonel adjudant jhr W. C. M. de Jonge van Ellemeet en or- ''-nans-offlcicr le luitenant jhr. D. J. A, A. van Lawick van Pabst van Nijvekl. Frieslands hoofdstad ls verrijkt met een moderne en naar de eischen van den tijd Inge richte nieuwe middelbaar technische school, waarvan de bouwmeester is architect A. Baart, een der leeraren van deze school. Donderdag geschiedde de officieele opening door Prinses Jullana. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft de hoofd verkenner van de Nederlandsche Padvinders, staatsraad Rambonnet, in overleg met het hoofdbestuur en gehoord de adviezen van ver schillende zijden, als plaats voor de Padvin- dersjamboree-1937 Vogelenzang gekozen. BOTER. De commissie-noteering voor Nederlandsche boter ls vastgesteld op 0.55 per KG (onver anderd). i BESPREKINGEN OVER VERLAGING VAN BIJSLAGEN BOVEN WERKLOOZEN- STEUN. Eb- worden op het oogenblik vanwege het ministerie van sociale zaken besprekingen gevoerd met de vakcentrales over een door minister Slingenberg gewenscht geachte en bij de behandeling van zijn begrooting in de Tweede Kamer terloops aangestipte bezuini ging op de uitgaven van werkloozensteun. Het is, zooals eerder ls meegedeeld, niet de bedoeling van den minister, op het oogenblik tot verlaging van de steunnormen zelf over te gaan, wel echter ls zijn streven gericht op verlaging van boven deze normen toege kende bijslagen zooals de huurbijslag en andere dergelijke maatregelen. Hierover wordt thans overleg gepleegd met de vakcentrales. GIFT VOOR DE AMBULANCE IN ABKSSINIË. Het hoofdbestuur van net Nederlandsche Roode Kruis heeft van de directie van het Passage-Theater te Den Haag een bedrag ad 723 ontvangen, zijnde het batige saldo van de op 2 Januari gegeven gaia-voorstel- ling van Het Mysterie van de Mondschein- Sonate. Dit bedrag is bestemd voor de Neder- landsch Roode Kruis-ambulance in Ethiopië. De belangstelling voor de film 20.000 Mijlen over zee, de wereldreis van Hr. Ms. K 18 ls zoo groot, dat een Maleische en een J&vaan- sche versie van dit nationale filmwerk zullen worden vervaardigd, waardoor de tiental mll- lloenen inwoners van het eilandenrijk overzee eveneens ln de gelegenheid zullen zijn van de kranige prestatie met deze duikboot kennis te nemen. Voor het prestige van het vader- landsch gezag ln onze koloniën moet zulks van groote beteekenis worden geacht. Ook uit West Indië is aangevraagd om de film te vertoonen. Aldaar zal dit uitsluitend in de oorspronkelijke samenstelling geschieden. Onder voorzitterschap van den heer D. J. Covers is Woensdagmiddag een algemeene vergadering gehouden van het Alkmaarsche Veefonds. Ofschoon 1934 een verlies opbracht van 1400 had men toch de premie op 2 gelaten, omdat het fonds nog over een reserve van 5000 beschikte. Dit bleek goed gezien, want 1935 had een financieelen vooruitgang opge leverd van 1854.60. Het aantal leden steeg met 13. Van 1 Jan. tot 1 December werd aan premie geheven van 4200 koeien 8467.25. Aan verkoop van ge steriliseerd vleesch, vet, enz. was 182.80 ont vangen. Voor 14 geheel afgekeurde koeien was 1878.52 uitbetaald. Voor gedeeltelijke af keuringen 2257.30 (voor levers 2893), ter wijl aan keurloon 720.21 werd uitgegeven. 'e ontvangsten bedroegen 14.o24.84, de uitgaven 8692.9L In verband met dit gunstige resultaat stelde het bestuur voor om de premie voo de leden op 1.50 ei. voor niet-leden op 3 te stellen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. noodig ls, ls duidelijk. De Vereeniging voor Sociale Tandheelkunde overweegt dan ook maatregelen om den geest van het volk ln dezen wakker te schudden. DE SALARISVERLAGING VAN HET PROV. PERSONEEL IN NOORD-HOLLAND. De Nederlandsche federatieve hond van personeel in openbaren dienst heeft een adres gezonden aan de Provinciale Staten van Nd.- Holland, waarin er met klem op wordt aan gedrongen, het voorstel van Ged, Staten In zake de verlaging van de loonen en salaris- VERSTIJFD DOOR RHEUMATIEK. Nu alle pijn voor goed verdwenen. Mej. D. L. te IJ. schrijft ons: „Ik gevoel mij verplicht U te schrijven hoezeer Kruschen Salts mij goed gedaan heeft. Sinds 18 jaren heb ik dezelfde werkkring en j mijn gezondheid was altijd uitstekend. Dit jaar ln Januari kreeg ik ernstige pijnen in mijn gewrichten, lk begreep terstond, dat dit rheumatlsche pijnen waren. Ik probeerde van alles, maar niets hielp. Ik had nimmer veel vertrouwen ln geadverteerde middelen, maar tenslotte besloot ik toch een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad bijna onmiddellijk in en het is mij een groot genoegen, U thans te kunnen meedee- len, dat de pijnen, nadat lk twee flacons Kruschen had genomen, volkomen verdwenen waren en niet meer zijn teruggekeerd, rk neem lederen morgen nog steeds de dage- lijksche dosis, mijn gezondheid ls uitstekend. Ik zal niet aarzelen Uw wonderbaarlijk Kru schen Salts aan al mijn vrienden aan te be- vo'cn." iheumatlsche pijnen ontstaan wanneer het b'.ocd door ln het lichaam opgehoopte afval stoffen met een overmaat van urinezuur verontreinigd is. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen lever, nieren en Ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd, het bloed gezuiverd en de pijnen verminderen om ten slotte geheel te verdwijnen. Zoo verdrijft Kruschen Salts niet alleen rheumatlsche p jnen, maar Uw geheele gezondheidstoestand zal door het regelmatig gebruik van Kruschen Salts enorm verbeteren. Kruschen Salts is u'tsluitend verkrijgbaar bij alle apotheke s en erkende drogisten j 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoovel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Landels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Den Haag, 23 Januari 1936. Het ls ln de laatste jaren b(jna een treurige! regel geworden, dat ons Parle ment na een korte of langere poos van re$es beginnen moest met een moment van plech tige herdenking, of dat de rustpoos diende te worden onderbroken voor het houden van een rouwzitting. De plotselinge dood van Koningin Astrid was in de kort achter ons liggende periode de laatste gelegenheid, waarbij men 111 het openbaar en van offi cieele zijde van droefheid blijk gaf. Thans zal wederom, als de Tweede Kamer straks, op 11 Februari a.8. bijeen komt, begonnen wor den met een door den Voorzitter uitge sproken plechtig woord ter herdenking van het overlijden van Koning George van Enge land. In den Senaat zal reeds een blijk van medeleven worden gegeven, want vermoede lijk al vóór het bijeenkomen van ons Lager huis beginnen in de Eerste Kamer de debatten over de Rijksbegrooting. Dr Colijn kwam van zijn vacantie-ultstapje gezond en wel ln het land terug, en ook de andere reizende ministers bereikten weder den vader- landschen bodem. De Senaat bracht reeds zijn Voorloopig Verslag op de Rijksbegrooting uit, er kan dus dadelijk aan het antwoord gewerkt worden. Wat dat V.V. betreft, men tast nogal sterk terug naar het politiek verleden van dit kabinet en rakelt nog al eens het gebeuren van Juli van het vorige Jaar op. Veel actueele beteekenis mag aan deze beschouwing niet meer worden gehecht! Duidelijk is merkbaar, dat de aan het woord zijnde leden naar aanleiding van het zitting nemen der twee Nationaal-Socialis- tische afgevaardigden de gelegenheid meen den te moeten aangrijpen om te wijzen op het bestaansrecht van de democratie en het daaraan verknochte parlementarisme. In het verslag valt weinig te bespeuren van de aan wezigheid der twee hierboven bedoelde leden, zoodat de verdediging der democratie geen tegenspraak ondervindt, wanneer zij zegt, dat van „enkele zijden" ondermijnende en on billijke critiek wordt uitgeoefend en misbruik van de crisis wordt gemaakt door daaraan argumenten te ontleenen voor een aanval op de democratie. De hier aan het woord zijnde leden vestigden er de aandacht op, dat in de Staten-Generaal met name ln de laatste jaren de begrootingshoofdstukken en tal van belangrijke wetsontwerpen in kort tijdsbestek plegen te worden afgedaan en zulks op een wijze, welke niets afdoet aan de degelijkheid van die behandeling. Aldus wordt het alge meen overleg met de Regeering met de, in deze dagen van crisis zoozeer gewenschte vlotheid en niet zonder diepgaande, op bouwende critiek, gevoerd, zoo gaat het ver slag voort. Enkele andere leden merkten naar aanleiding van deze zaken op, dat onze Volks vertegenwoordiging toch nog meer beknopt heid dient te betrachten en vooral moet op passen voor de neiging, via amendementen het regeerlngsbcleid te sterk te beïnvloeden. Deze waarschuwing, welke uit den aard der zaak alleen voor de Tweede Kamer bestemd is, lijkt momenteel wel ietwat „gezocht", om het zoo eens te zeggen. Enkele Jaren ge leden zou de terechtwrjzlging ongetwijfeld alle reden van bestaan hebben gehad, doch in den laatsten tijd heeft men zich sterk beperkt. Misschien had men in deze speciaal het oog op het recente gebeuren, in de Tweede Kamer, met de onderwijsbezuinigings-ontwerpen, waarbij enkele diepingrijpende amendementen opgeld deden en waarvan één Immers bijna tot een Kabinetscrisis had geleid en... nog kan lelden, al werd zij niet in stemming ge bracht en dus evenmin aangenomen. Maar men wil van het recht van amendement toch geen senecure maken? Natuurlijk kwam ln het verslag spijt tot uiting aangaande het gebeurde in Juli j.1. en bezorgdheid omtrent de strubbelingen met de onderwijsbezuinigingen. Nadrukkelijk werd gewezen op het gevaarlijke van een nieuwe crisis, die veel ernstiger gevolgen zou kun nen hebben dan die van verleden zomer. Nu zij dadelijk toegegeven, dat deze voorspelling niet op ieder een zeer afschrikwekkende uit werking zal hebben, wijl inderdaad uit de laatste Kabinetscrisis ook verschillende goede dingen zijn voortgesproten. De instelling van een departement van Landbouw blijkt meer en meer een juiste daad geweest te zijn en zij is toch rechtstreeks door de moeilijk heden ontstaan. En minister Deckers als hoofd van het nieuwe departement heeft reeds veel bittere klachten doen verstommen en wist nieuwe hoop op verbetering op land bouwgebied te doen ontkiemen. Zijn reis in gezelschap van collega Gelissen naar Denemarken en Polen zal niet nalaten, in vloed uit te oefenen op zijn beleid. Daarbij: naar uit de geregelde publicaties blijkt, neemt de goudvoorraad der Nederlandsche Bank nog steeds toe en wordt dus snel de schade Ingehaald, welke door het conflict van Juli is ontstaan. Ook bleek de nieuwe 4 Staatsleenlng een succes, zij werd met ruim 5 millioen overteekend, wel een bewijs, dat het beleggende publiek vertrouwen in onze Staatspapieren heeft Toch moet men niet denken, dat het grif loskomen van geld voor Staatsleeningen een alleszins gunstig teeken voor de welstand des lands beduidt Het kan Integendeel een bewijs zijn, dat veel onpro ductief geld, dat eigenlijk aan het bedrijfs leven ten goede moest komen, in „veilige Staatspapieren" wordt gestoken. Over mogelijke conflicten tusschen Kabinet en Kamer wordt voorts nog gezegd, dat mocht het zoover komen, ln elk geval een parlementaire meerderheid gereed moet staan, de verantwoordelijkheid over te nemen. Deze goede, parlementaire usance dreigt nu juist al meer in de verdrukking te ge raken, waarmee ten slotte de gansche demo cratie gemoeid ls. Aan de gezagshandhaving werden ook vele woorden gewijd. Men kwam op voor verdere maatregelen tegen „extremistische partijen, die gaarne profijt trekken van onze volks vrijheden, doch die ln landen, waar zij tot I de macht gekomen zijn, geen afwijkende meeningen meer dulden". Op sociaal-economisch gebied komen zeer duidelijk Sociaal-Democratische klanken tot uiting. Ten aanzien van deze politieke rich ting verklaarden in een ander doel van het j V.V. „eenlge leden", (waarschijnlijk de Vrijz, Democratische?) dat de S.D.A.P. niet meer I in zoo'n exclusieve positie wordt geplaatst als voorheen, waar zij zich allengs meer in Brltsch-socialistische richting heeft ontwik keld, met loslating van het oude, Duitsch- Maxistische standpunt. Aangaande de plannen tot Grondwetsher ziening (art. 7) bleken vele leden niet on middellijk afwijzend te staan tegenover deza dingen, hoewel zij de grootst-mogelijke voor zichtigheid in acht wenschten te zien ge nomen en verklaarden te zullen afwachten, wat de Regeering ten slotte, nadat de pas Ingestelde Staatscommissie gereed zal zijn met haar arbeid, zal voorstellen. De Regée- rlng denkt nog vóór de verkiezingen van het volgende Jaar met de gansche materie ge reed te kunnen zijn, om de door de Grond wet geëlschte nieuwe verkiezingen na een :door de belde Kamers aangenomen Grond wetsherziening te doen samenvallen met de periodieke verkiezingen. Zal haar dat ge lukken? In een artikel ln het „Hbl." wordt daaraan getwijfeld, gezien de practijk in het verleden. Het blad schrijft: „De regeering schijnt van oordeel, dat zij met de behandeling der herzleningsvoorstel len in eerste instantie door de beide Kamers nog gereed kan komen vóór de periodieke verkiezingen van 1937, zoodat deze dan zuilen kunnen samenvallen met de verkiezingen, die na de bij Grondwetsherziening vereischte Kamer ontbinding, moet plaats vinden. Op zichzelf moge het schijnen alsof de voor een beperkte Grontwetswtjziging noodig tijd nog in ruime mate beschikbaar ia Toch is het o.i. geraden in dit opzicht niet al te optimis tisch te zrjn, De moeilijkheden kunnen ten- slottoe wel eens grooter blijken danmen opper vlakkig zou meenen. Grondwetsherzieningen nemen ln den regel veel tijd ln beslag. De Grondwetsherziening van 1848 eischte prac- tisch een vóór-arbeid van 1845 tot 1848. De arbeid voor de Grondwetsherziening van 1887 begon met de instelling der grondwetscom- cissie van 1883. De Staatscommissie van Dec. 1918 bereidde een grondwetsherziening van 1922 voor. De beperkte grondwetsherziening van 1917 was slechts mogelijk op den grond slag van een utlvoerig politiek overleg, dat reeds aanstonds na de vorming van het extra parlementaire kabinet-Cort van der Linden in 1913 aanving en dat, ondanks den oorlog van 1914, steeds werd doorgezet, tot 1917 toe. Er is dus wel aanleiding om een beetje scep tisch te staan tegenover den spoed, waarmede deze eventueele Grondwetsherziening-1937 zal worden tot stand gebracht De redeneering, dat het nu geen tijd is voor een „groote" Grondwetsherziening, maar dat met een „kleine" kan worden volstaan, is op zichzelf nog niet voldoende waarborg voor snelheid. Bij een verandering onzer hoogste staatswet gaat het immers allerminst alleen om het aantal artikelen der Grondwet, die* op de hel ling komen. En zoo is het heel goed mogelijk, dat een, wat het aantal te veranderen bepa lingen betreft „kleine" Grondwetswijziging, ln haar wezen „groot" is, doordat daarbij onder werpen van zeer principieelen, ingrijpenden aard worden aangesneden. En nu zijn het o.i. Inderdaad groote principieele punten, waartoe de regeering de zoogenaamde kleine her ziening wil beperken. Daarom moge dan ook door den eenerzjjds gewenscht geachten spoed, rustig en diepgaand beraad niet in het ge drang geraken." Ten slotte zij nog over het Voorl. Verslag op de Rijksbegrooting vermeld, dat men vraagt naar de oorzaak van de langdurige vacature bij het departement van Defensie. Er zijn geruchten gegaan, dat dr. Colijn Koloniën eraan zou geven, om zich voortaan geheel aan de defensiebelangen te gaan wijden. Ook: dat de premier voorloopig de beide departementen onder zijn beheer wil houden, in verband met het nauwe contact, dat vooral in deze dagen bestaat tusschen het Indische beheer en de Indische landsver dediging. Het zal de vraag zrjn, of dr. Colijn in den Senaat positief wil antwoorden op de gestelde vraag, wijl hij in de Tweede Kamer reeds een nieuwsgierig Kamerlid niet meteen kluitje, doch met een grapje in het riet stuurde. Het thans druk aan den gang zijnde afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer heeft o.a. het Voorloopig Verslag nopens de Indische begrooting opgeleverd. Dit Staatstuk draagt nog alle kenmerken van den crisistoestand. Algemeen wordt de financieele toestand als zeer moeilijk geken schetst en men dringt aan op nog verder gaande aanpassingsmaatregelen. En ondanks de onmisbare teekenen van opleving blijft men sombere beschouwingen wijden aan den economischen toestand ln ons overzeesch ge west. Voorts betreurt men de herhaalde con flicten tusschen Regeering en Volksraad. Ge vraagd wordt, of de suikerindustrie inderdaad over de ergste inzinking heen ls? En ook, of ons land niet meer koffie uit Indië betrekken kan. Men wil weten, welke vorderingen er zijn gemaakt op het gebied der economische samenwerking tusschen Indië en het Moeder land. Voor dr. Colijn breekt er een zeer inge spannen periode van werkzaamheid aan. Eerst moet hij met den Senaat de algemeene lands- polltlek nog eens in de breedte behandelen, dón wacht hem aan den overkant van het Binnenhof een macht werk, om te beginnen de reeds genoemde Indische begrooting, daarna de Weerfonds-materie. En lntusschen staat hij voor de oplossing van diverse zeer belangrijke vraagstukken als daar zijn de onderwijs-moeilijkheden, het benoemen van een nieuwen G.G. van Nederlandsch-Indië. Naar men in de bladen heeft kunnen lezen, diende Jhr. De Jong, de tegenwoordige Landvoogd, zijn ontslag in, wijl zijn ambtelijke periode welhaast zal zijn geëindigd. Het vinden van een nieuwen dignitaris behoort ongetwijfeld tot de bezigheden van zeer „voorzichtigen" aard. In de pers werden wel reeds enkele „namen" van candidaten genoemd, maar over het algemeen tast men nog ln het duister omtrent den waren man. Sommigen noemen den heer Kielstra, den gouverneur van Suriname, die juist dezer dagen van verlof Uit het Moederland naar zijn standplaats ver trokken is. Ook dr. Rutgers, den nieuwen- Staatsraad, werd „genoemd", doch een en ander zal wel tot de meer dan bekende „proefbalonnetjes" kunnen worden gerekend. Maar met dat al rusten op dr. Coljjn's schouders uiterst zware lasten en verant woordelijkheden Parlementariër. Binnenland. DE BANANENSCHIL. De 54-jarige man J. J. Rien is te Rotterdam uitgegleden over een bananenschil. Met een hoofdwonde en een hersenschudding ls de man ln het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Twee jaar. Donderdag heeft de rechtbank vonnis ge wezen ln de zaak tegen den vroegeren chef van het plaatskaartenbureau der Nederland sche Spoorwegen te Haarlem, die 14 dagen geleden terecht heeft gestaan wegens ver duistering van ongeveer 137.000 uit de on der zijn beheer staande kassen der station- administraties. De officier van Justitie had 2% Jaar ge vangenisstraf geëlscht. De rechtbank veroordeelde den gewezen chef-commies tot 2 Jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank heeft eensdeels overwogen den ernst van het feit, doch heeft ook ln aan merking genomen dat de contróle onvol doende was, waardoor de fraude mogelijk werd gemaakt. ARRESTATIE IN VERBAND MET EEN IN DEN VORIGEN ZOMER GEFLEEGDEN INBRAAK. Donderdag heeft de Haagsche politie, den 49-jarigen koopman E., te Rotterdam, gearre steerd, toen hij bij een bank effecten ter ver zilvering wilde aanbieden. De in zijn bezit aangetroffen effecten, ble ken afkomstig te zijn van een vorigen zomer gepleegden diefstal, in een perceel te 's-Gra- venhage, bij welke gelegenheid sieraden en effecten ter waarde van 10.000 zyn ge stolen. Wegens diefstal heeft zich te verantwoor den gehad de chauffeur G. S. uit Aalsmeer. Verdachte had in den nacht van 29 op 30 November een inbraak gepleegu te Lelmul- den, in het kantoor van de firma Maarse en Kroon, waar hij, na dooi een ruit te zijn bin nengedrongen, de brandkast geforceerd had en daaruit een bedrag van 849 had wegge nomen, waarvan 200 toebehoorde aan het plaatselijk crisiscomité. Verdachte bekende. Het O.M., jhr. Asch van Wijck, wees erop, dat P. eerst met groote moeite tot een h kentenis kon worden gebracht. Zijn ante.°" denten zijn hoogst ongunstig. Spr. achtte T* straf van twee jaar ln overeenstemming den ernst van het feit. 8 met Uitspraak 6 Februari Het O.M. heeft ln totaal drie jaar (twe keer anderhalf jaar) gevangenisstraf geöischt tegen F. J. M„ 34 jaar, werkman, zonder vaste woonplaats, wegens diefstal van runderen uj» de weide, ln October en November 1935. Ver dachte is bij vorige gelegenheden wegens het zelfde misdrijf ook reeds twee keer tot ander half Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aan het kantoor van het gemeentelijk bu- reau voor maatschappelijken steun ls per post bezorgd een brief inhoudende een bedrag van 243 in bankpapier. Een ingesloten papier bevatte de woorden „Voor de armen". Het 20-jarig meisje L. A. M. van der p uit Leiden, kon het niet te best met haar moei der vinden, zij besloot dus van huis weg te 100pen. Zij nam uit een doosje, staande op de kamer van een Inwonende studente, een be drag van 50 weg. Dit geld werd gedeelte lijk uitgegeven voor een reisje, gedeeltelijk besteed aan kleeding. Het restant van 30 heeft zij naar zij beweerde verbrand. De officier wees erop, dat het met dit meis je hopeloos mis geloopen ls ln alle opzichten. Spr. betwijfelde, of een voorwaardelijke straf eenlge uitwerking zou hebben, en, hoe hard het ook moge ztjn, vooral voor de moeder van verdachte, meende spr. een gecombineerde straf van 2 maanden onvoorwaardelijk en 4 maanden voorwaardelijk te moeten eischen. De rechtbank zal 6 Februari uitspraak doen, Donderdag stond voor de rechtbank terecht de 14-jarige scholier P. T. uit Breda, die in October j.1. in de St. Laurentiuskerk te Gin- neken een offerblok had opengebroken en daaruit een bedrag van 0.80 weggenomen. De rechtbank deed aanstonds uitspraak en veroordeelde den knaap zonder toepassing van straf tot ter beschikkingstelling van de regeering. De uitlokker. Vervolgens stond terecht de 22-jarige W. H. B., die het misdrijf van den vorige ver dachte had uitgelokt, met dezen samen op roof uitging en de opbrengst met hem deelde. Verdachte erkende met den 14-jarigen knaap in verschillenden kerken offerblokken te heb ben gelicht. Het O.M. eischte een Jaar gevangenisstraf. Uitspraak 6 Februari. ZONDAG 26 JANUARI. Hilversum L 1875 m. 9.00 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00 AVRO. 9.00 Gramofoonpl. 9.03 Voetbd'.meuws, tulnbouwpraatje, 9.30 Gri»mcf"< npl. 9.45 Veil ghe.ospraatje. 10 00 Lez'ng gramofoonpl. en voordracht. 10 35 hollansch Strijkkwartet 11.10 '.ezing. 11.25 Vervolg Kwartetuitzending. I..00 Filmpraatje. 12.30 c- '"'-dé-orkest en interview. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en soliste, 3.05 Gramofoonpl. 4.00 Causerie. 4.30 De AVRO-Declbels. 4.55 Sportnieuws. 6.00 Gramofoonpl. 5.30 Voetbalpraatje, sportnieuws, gram.pl. 6.007.50 Jeugddag-uitzending (lezing, zang en kerkdienst). 8.00 Berichten. 8.15 Kovacs Lajos' orkest, de AVRO-Girls en soliste. 8.55 Radio-Journaal. 9.10 Omroeporkest en solist. 9.50 Radio-Hoorkrant. 10.30 Gramofoonpl. II.00 Berichten. 11.10—12.00 De AVRO-Declbels. Hilversum H, 301 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonpl. 1( 15 Hoogmis. 12.00 Gramofoonpl. 12.16 KRO-orkest en lezing. 2.00 Cursus. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Harmonieconcert en lezing. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Geref. Kerkdienst. Hierna koorzang. 7.15 Gewijde muziek (Gr.pl.) 7.45 Sport, causerie. 8.1Ö Berichten, KRO-Melodisten. 8.50 Gramofoonpl. 9.00 Dameskoor. 9.10 Gramofoonpl. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto. MAANDAG 27 JANUARL Hilversum I, 1875 m. Algemeen Programmae verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble J. Kroon, 10.00 Morgenwijding, gramofoonpl. 10.30 Ensemble J. Kroon. 11.00 Orgel en sopraan. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 2.00 Cello en plano. 2.30 „De Maaskanters" en voordracht. 4.30 Muzikale causerie. 5.30 Lyra-Trio. 6.15 De AVRO-Decibels en soliste. 7 °0 Causerie. 7.30 Gramofoonpl. 7.45 'VT-kwartiertje. 8.00 Berichten Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest en soliste. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Aeolian-orkest. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum II. 301 m. NCRV-uitzendlng. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofodnpl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Concert (sopraan, mezzo-sopraan, cello en piano). 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonpl. 2.453.15 Kookpraatje. 3.30 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 A'damsch Salonorkest. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten, reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.05 Vrouwen- en meisjeskoor. 9.00 Causerie. 9.30 Orgelconcert. (Om 10.00 Berichten.) 10.3011.30 Gramofoonpl. DINSDAG 28 JANUARL Hilversum 1, 1875 m. AVRO-ultzending. 6.30—6.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonpl. 10.30 Ensemble LIsmonde. 11.00 Kookpraatje. 11.30, Ensemble LIsmonde. 12.40 Gramofoonpl. 1.00 Omroeporkest. I.45 Gramofoonpl. 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Knipcursus. 4.00 Vlooi en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Bijbelvertellingen. 6.00 De Octophonikers. 7.00 Voor de kinderen. 7.J5 Ktnderkoorconcert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest, Kovacs Lajos" orkest solisten. 10.25 Bridgelcs. II.00 Berichten. 11.10--12 00 De AVRO-Decibels. Hilversum II, 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonpl. en KRO-Boys. 5 30 KRO-orkest eu Gramofoonpl. 6 40 Lezingen. 7.J5 Gramofoonpl 8.00 Berichten. 8.10 KRO-Melodisten, Jodelliederen en Gra" mofoonpl. 9.70 Causerie. 9.35 Symphoileconcert. 1015 Gramofoonpl. 10.30 Berichten. 10.35 Symohoniecorec-t. 11.1512.00 Gromo—s/.ipL

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2