De oorlog in Abessinië. f^lci den dood Vcin Koning George aan Winterhanden en Wintenroeten KLOOSTERBAlSEil Jtoch bftot zot. Tttaot gaan wc Pessimisme te Rome De overbrenging van het stoffelijk overschot naar Londen De onlusien in Syrië. Dinsdag slechts twee minuten stilte. Bijzetting vermoedelijk Dinsdag halftwee. Boodschap van den koning aan het Lagerhuis. Danzig zwicht voor Eden's standvastigheid. Twee deskundigencommisssies bijeengeroepen. China en Japan. De gevechten in Tembien ten voordeele van de Italianen geëindigd. ELKEK WINTER LEED HIJ /iKKER'S «wwnsei re. mzaes De toestand aan de fronten. Van het Zuidelijk front Italië protesteert tegi n Middellandsche Zee^ overeenkomst Hevige veldslag aan het Noordelijk front ontbrand. Reuter meldde Donderdag uit Londen: Men ziet op straat vele vrouwen met een rouwband om den arm en mannen, die een zwarte das dragen, zulks in antwoord op het verzoek van den hertog van Norfolk, den opperhofmaarschalk, om rouw te dragen tot na de begrafenis van den Koning. Van alle kanten van Londen stroomen de menschen naar het station Kings Cross om getuige te zfln van de aankomst van het stoffelijk over schot en de overbrenging naar de Westmin- eterhal. Na een korten dienst, geleid door den bis schop van Norwich, bijgestaan door den rec tor van Sandringham, heeft vanochtend de lijkstoet het kerkje van Sandringham ver laten, om te gaan naar het station Wolfer- ton. Er woei een scherpe wind, n aar de lucht was helder en de zon scheen. Koning Eduard VXIX schreed onmiddellijk achter de affuit, waarop de kist geplaatst was, gedekt door den koninklijken standaard. De nieuwe souve- rein, wiens gelaat van smart was vertrokken, was gekleed in een met bont gevoerde over jas en moest zijn hoogen hoed met zijn hand vasthouden. Een paar meter achter hem lie pen zijn drie broers en Lord Harewood, zijn zwager. Dan volgden in een rijtuig, getrok ken door grijze schimmels, de Koningin moeder, de Prinses Royal en de hertogin van York, allen geheel in zwart gekleed en het gelaat verborgen achter een zwarte voile. Niettemin kon men even een blik slaan op het gelaat van de Koningin-moeder. Zij had vermoeide trekken en zag uiterst bleek. In een tweede rijtuig volgden de hertogin van Gloucester en de hertogin van Kent, even eens in het zwart met zwarte voiles. Daarna volgden verschillende heeren van de hofhou ding, die evenals de Koning en de prinses te voet gingen. De witte pony van den Koning bevond zich eveneens in den stoet, die door tal van leden van de hofhouding, pachters en opzichters en dorpelingen werS gevolgd. Op het station Wolferton stond de konink lijke trein gereed. Een zwart en purper ge verfd salonrijtuig was ingericht tot een ka pelletje om de kist te ontvangen, het volgen de salonrijtuig was vol kransen en bloemen. De aankomst te Londen. Een paar minuten over tweeën is de expres se uit Schotland, het station Kings Cross te loonden binnengeloopen en daarna is het station afgezet in afwachting van den trein uit Wolfertown, met het stoffelijk overschot van Koning George V. Op de perrons werd het publiek echter toegelaten zoodat er een stille wachtende menigte aanwezig was toen de zwart-purperen trein langzaam binnenstoomde. Een roode looper werd uitgelegd naar de af fuit, dat ook 's Konings Vader Edward VII naar zijn laatste rustplaats had gebracht. Het was precies 3 uur toen een detachement van de garde grenadiers de kist op de affuit plaatste. Zij was gedekt met de Britsche vlag, de Kroon en een tuiltje anjers. Van King Cross naar Westminster Hall. De Koning en zijn broers, die in het salon rijtuig waren gebleven tot het tromgeroffel aankondigde dat de afuit met de kist zich in beweging zette, kwamen met ongedekt hoofd te voorschijn en volgden de baar. De Koning alleen, de drie broers en schoonzoon op 3 m. afstand. Koningin Mary en de drie hertoginnen reden in gesloten auto's eerst naar het paleis in Buckingham, waarna zij zich naar West minster Hall begaven. Er stond een zeer dichte menigte. Alle man nen ontblootten het hoofd als de kist passeer de, de vrouwen stonden met gebogen hoofd, en sommigen baden hardop. De dienst in Westminster Hall. Precies om vier uur arriveerde de affuit voor den St. Stephens-ingang van de Hall, waar op hetzelfde oogenblik de Koninklijke Standaard geheschen werd. De genoodigden, waren allen reeds aanwezig, toen de vier kaarsen ontstoken werden, die de plaats van de kist aanduidden. De aartsbisschop van Canterbury hield een korte dankrede om God te danken voor de zegeningen die het Engelsche volk gedurende de regeering van George V in zoo ruime mate ondervonden had, welke rede door het Onze Vader, dat door allen meegebeden werd, werd besloten. Het koor van de Abdykerk zong een hymne en de aartsbisschop gaf den zegen, waarmee de korte plechtigheid geëindigd was. De koninklijke familie vertrok in gesloten auto's naar Buckingham Palace, waar de Koninklijke Standaard in sjouw geheschen Werd. Een file van duizenden trekt langs het stoffelijk overschot. Donderdagavond waren er al honderden menschen samengestroomd voor de Westmin- sterhal om tot de eersten te behooren, die gisterenochtend om 8 uur zouden worden toe gelaten tot het défilé langs de baar met 3 Konings stoffelijk overschot. De politie verspreidde hen echter voorloopig nog, klaar blijkelijk om de toegangen vrjj te houden voor de dienaren van de koninklijke paleizen en de leden van Hooger- en Lagerhuis, die Don derdagavond nog gelegenheid kregen den overledene hun laatsten groet te brengen. Eerst om middernacht kon de politie de vor ming van een queu toestaan. Dij het aanbreken van den ochtend groeide de menigte van minuut tot minuut aan, zoo- dt spoedig duizenden verzameld waren. Gis- renochtend om 11 uur schatte men het aan- 1 menschen, dat de baar gepasseerd was, **ed3 op 8000. Zij, die van middernacht ge- hadden, hebben het niet gemakkelijk gehad, want het was een koude nacht, die °or een kouden en grijzen winterochtend ge- Vo'gd werd. enIn een treffende stilte schuifelden rijken Vrj'armen' mannen, vrouwen en kinderen, ker|Wel aIlen voorzien van een of ander tee- «jd r°UW in hun kleeding, langs beide scent 06 baar' die gedekt is met kroon, edeis^ en den rijksappel en schittert van bloerr|eenen' terwijl de geur van de enkele hebben0 'n de bal verdicht schijnt te khtafaik'k0men eenzaamheid stond daar de g>'auw t on,rin£d van wachters op een ryen api-it- Ter zijde slechts de donkere 411 voorbijtrekkenden. De purperen baar, de gele leeuwen van den Standaard over de kist, de bloemen van de kransen, de roksappel en kroon, van verre al flonkerend, de scharlaken wachters met de witte pluimen en de lijfwacht in een Tudor-uniform, hun baarden weggedrukt in de Spaansche kraag, gebogen als zij hun hoofden hielden, kaarsen en het kruis verhieven zich boven het geheel. Ook wanneer men al gepasseerd was, bleef men omkijken als wilde men niet scheiden van dit beeld. Gistermiddag vier uur heeft het deülé langs de lijkbaar der koDing het hoogtepunt bereikt van den eersten dag. De queue van wachtenden buiten reikte tot het Tate-museum en de politie kreeg opdracht de menschen te waarschuwen dat het van dat punt 21/, uur zou duren voor men tot de Hal zou toegelaten kunnen worden. Slechts enkelen, die niet zooveel tyd hadden verwijderden zich maar de zeer groote meer derheid bleef geduldig wachten, ofschoon het vinnig koud was. Maar het was ten minste droog. Tusschen vier en zes uur zijn 20 000 man per uur tot de Hal toegelaten. Te 8 uur waren 88.000 menschen gepasseerd en men zal de 100.000 gemakkelijk halen. Na negen uur wordt de file buiten gesloten en mag men zich niet meer bij de queue voegen. Minister Simon heeft gisteren in opdracht van koning Edward Vni bekend laten maken dat Dinsdag, de dag der begrafenis, niet zal beschouwd worden als een dag van algemee- nen rouw, omdat zulk een verordening in feiten zou neerkomen op derving van loonen of werkgelegenheden, juist voor hen die dat het slechts konden missen. De Koning wenscht dat iedereen vrij zal worden gelaten in de wijze waarop zjj of hij deelneming wenscht te betuigen, en Z.M. is overtuigd, dat ook bq het dagelijksclie werk de Engelsche burger dien dag eenige oogenblikken aan den overleden Koning zal denken. In overleg met den premier heeft minister Simon dus besloten, dat geen algemeene, ge dwongen, rouwdag zal afgekondigd worden, maar in plaats daarvan zal in het geheele land een stilte van twee minuten in alle ver keer, fabrieken, mijnen en op zee gehouden worden op nog nader te bepalen tijd, maar in elk geval kort na het middaguur gedurende den officieelen rouwdienst in de Sint Joris Kapel in het kasteel van Windsor. Thans is bekend gemaakt, dat de konink lijke trein Dinsdag waarschijnlijk te kwart over twaalf te Windsor zal aankomen. Er is een stilte van twee minuten voorgeschreven op Dinsdag om halftwee en het is daarom wel aan te nemen, dat op dit tijdstip de bij zetting zal plaats hebben. Te Londen zullen om halftwee en twee minuten later schoten in Hydepark worden gelost, en in de buiten wijken en voorsteden zullen evenals op Wa penstilstandsdag vuurpijlen worden afgevuurd. ^Voor de processie van Westminster Hall naar Paddington zal de kanonaffuit, waarop de kist wordt geplaatst, getrokken worden door ongeveer honderd matrozen, met vijftig aan de touwen achter de lijkkist. Op den dag van de teraardebestelling zullen de groote magazijnen en warenhuizen in het Westend gesloten worden, evenals Lloyds en de verschillende beurzen in loonden. De ban ken bhjven open, maar de kantoren der scheepvaart en verzekeringsmaatschappijen sluiten in den voormiddag of den geheelen dag. Kroning volgend jaar te West- minster. Het tafereel in het Lagerhuis van Donderdagmiddag. Het Huis was geheel gevuld. Nadat de speaker eenige telegrammen van rouwbeklag en sympathie had voorgelezen van de volksvertegenwoordigingen van België, Luxemburg en Roemenië, gaf hij het woord aan den premier. Deze deelde mede, dat hij een boodschap van den Koning had ontvan gen, eigenhandig door dezen geteekend. Hij overhandigde de boodschap aan den Speaker, die haar daarop staande voorlas: „Ik ben er wel van verzekerd, dat het Lagerhuis den dood van mijn geliefden vader diep betreurt Hij wijdde zijn leven in den dienst van zijn volk en de hand having van de constitutioneele regeering. Hij werd steeds door hoog plichtsbesef gedreven. Ik ben besloten op den weg, dien hij heeft bewandeld, voort te gaan." Ik weet niet, zegt de corr. van het „Hbl.", of vele leden hebben opgemerkt, dat de jonge vorst met dit zeer persoonlijke „ik" een nieuw precedent heeft geschapen. Koning George, en voor hem Koning Edward. hebben steeds het onpersoonlijke „wij" gebruikt. Hieruit blijkt weder, dat Koning Edward Vin beslo ten is, de oude conventies uit den weg te rui men een nieuwen toon te scheppen in zijn verhouding tot de regeering. Van de Treasury Bank stond de premier toen wederom op om moties voor te stellen, waarbij aan den Koning en de Koningin adressen zullen worden gezonden, waarin diepe sympathie in hun verlies wordt uit gedrukt. Baldwin werd gevolgd door majoor Attlee en door Sir Archibald Sinclair. Allen spraken in diepgevoelde bewoordingen hun bewondering uit voor de wijze, waarop de overledene vorst de zeer moeiljjke taak van het constitutioneel koningschap te allen tijde had betracht. In zijn rede gaf Baldwin te kennen, dat de kroning van den Koning het vol gend jaar in Westminster Abbey zal plaats hebben. Koning Eduard VIII blijft voor loopig ln York House wonen. Gisteravond is medegedeeld, dat koning Eduard VIII voorloopig zal blijven wonen in York House, den vleugel van het paleis van St. James, dien hij al sinds geruimen tijd be trokken heeft. Hjj zal echter een Kamer op het paleis van Buckingham gebruiken als werkkamer. VIJF KONINGEN TER BEGRAFENIS. Naar thans vaststaat, zullen vijf regeerende vorsten tegenwoordig zijn bij de begrafenis van Koning George V, n.1. Koning Karei II van Roemenië, Tsaar Boris IH van Bulgarije, Koning Leopold III van België, Koning Haa- kon VH van Noorwegen en Koning Chris- tiaan X van Denemarken. De Koning van Italië zal zich laten vertegenwoordigen door den prins van Piemont. Koning Haakon VU is de eenige konifig, die indertijd bij de begrafenis van Koning Eduard VH aanwezig is geweest. Onverwacht snel slot der raadszitting. De Volkenbondsraad heeft Vrijdagmiddag onverwacht snel de Januari-zitting beëindigd. De Danziger kwestie is opgelost, doordat de Senaats-president Greiser onder pressie 'van minister Eden genoodzaakt werd, over de ge heele linie terug te trekken. Eden stelde een resolotie voor, waarin de Volken bondsraad met voldoening acte neemt van al deze besliste toezeggingen van den Senaats-president en waarin de Raad aan den hoogen commissaris van den Volkenbond te Dantzig, Lest er, de taak toevertrouwt de Dant- ziger regeering eventueel van advies te dienen en bij te staan bq de zorg voor de naleving van deze beloften. De Volkenbondsraad doet in de resolutie bovendien een bijzonder beroep op de regeering van Polen om desnoods met allen invloed, waarover zjj beschikt den hoogen commissaris bij deze taak ter zij te staan. Het geschil tusschen de Sovjet-Unie en Uruguay werd op hoogst amusante wqze bij gelegd door de buitengewoon handige bemid delingstactiek van Titulescu; voor de hulp verleening aan de Duitsche emigranten werd een bevredigende resolutie aangenomen, zoo dat na de uitspraak der Raadscommissie van Dertien, dat het tijdstip voor het ondernemen van verzoeningspogingen tusschen Italië en Abessinië uiterst ongeschikt is, alle punten van de agenda afgehandeld. („De Telegraaf"). De Vasconcelios heeft als voorzitter van de coördinatie-commissie uit de conferentie van de volkenbondsstaten voor de sanctie bepalingen tegen Italië bepaald, dat de comf missie-Westman voor het toezicht op de nale ving van de reeds afgesproken sanctie-maat regelen, op Woensdag 29 Januari weer zal bijeen komen en dat de nieuw benoemde des kundigencommissie voor de technische be studeering van de doeltreffendheid van een eventueele petroleum-sanctie op Maandag 3 Februari haar eerste bijeenkomst te Genève zal houden. HUWELIJKSONTRINDING VAN STAATS WEGE VOORGESTELD. Ingeval echtelieden communisten of misdadigers zijn. De Duitsche Universiteit voor het Recht, welke zich bezig houdt met de wijziging van de Duitsche wetten die huwelijk en echtschei ding regelen, heeft een ontwerp aanvaard, vol gens hetwelk het Openbaar Ministerie ontbin ding zal kunnen eischen van een huwelijk, „dat strijdig is met het nationaal-socialistische principe". Dat wil zeggen, ingeval twee echte lieden communisten, misdadigers of liederlijke personen zijn. De onafhankelijkheidsverklaring van Binnen-Mongolië in twijfel getrokken. Verscheidene Chineesche regeeringsinstan- ties verklaren, dat zij door telegrammen van Mongoolsche vorsten, met inbegrip van Te Wang, tot de overtuiging zijn gekomen, dat alle berichten over de kortgeleden gemelde zelfstandigheidsverklaring van Binnen-Mon golië niet in overeenstemming met de waar heid is. Verschillende gegevens wijzen er zelfs op, dat niet getwijfeld kan worden aan de loyaliteit van Pai Ling Mian. Een politieke moord? Woensdag is in een in de Fransche conces sie van Tientsin gelegen hotel, een intiem medewerker van den burgemeester doodge schoten. Zal Nanking de Japansche eischen t afwijzen. Uit Tokio wordt gemeld: De bladen vernemen uit Nanking, dat de Chineesche regeering de door den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Hirota op gestelde eischen niet heeft aangenomen als basis voor onderhandelingenIn Japansche kringen heeft dit verwondering kewekt. Het Japansche ministerie wacht nog de ontvangst van een diplomatiek bericht uit Sjanghai af alvorens zijn houding te bepalen. In politieke kringen is men van mee ning dat de eisch tot erkenning van Mant- sjoekow de reden is van de Chineesche weigering. Ook wordt de onloochenbare verkilling van de loopende Chineesch-Japansche or> ierhand e- lingen aan deze oorzaken toegeschreven. Te Tokio wijst men erop, dat de regeering te Nanking niets heeft ondernomen om de door haar zelf voorgestelde twee-landen-conferen- tie aan den gang te brengen. Evenmin heeft ze geantwoord op de vraag van Japan, naar het programma van deze conferentie. Donderdag zijn er te Damascus nog drie studenten om het leven gekomen, terwijl behalve een groot aantal betoogers ook veertig politiebeambten gewond werden. De studenten dwongen de winkeliers hun zaken te sluiten. Winkeliers, die aan de som matie geen gehoor gaven, werden met steenen bekogeld. Te Homs zouden bij een botsing voor het regeeringsgebouw 20 personen zijn gewond en drie gedood. Het aantal arrestaties te Damascus en Aleppo wordt geschat op 750. In beide steden ls de staat van beleg af gekondigd. De Fransche hooge commissaris, de Martel, is te Damaskus aangekomen. Hij ontving de vertegenwoordigers van de pers, wien hij me dedeelde, dat Syrië voortaan in acht distric ten is verdeeld. De minister van financiën en de minister van onderwijs zijn afgetreden. DE POSITIE VAN HET KABINET- SARRAUT. Het kabinet-Sarraut is een kabinet dat steunt op de republikeinsche concentratie. Het is iets meer links georiënteerd dan het kabinet-Laval, hoewel het eveneens vertegen woordigers van het republikeinsche centrum heeft opgenomen De breede samenstelling van het kabinet schijnt een meerderheid in de Kamer te waar borgen. (Van onzen correspondent Stuart Emony). Na voorbereiding van drie maanden. Gevechten van man tegen man. Tegenaanvallen van de Abessqnen. Naar vereen iging der legercorpsen van ras Kassa en ras Seyoem? Dessié, Donderdagavond. Volgens een officieel Abessijnsch commu niqué, dat vandaag is gepubliceerd, zijn duizenden Italianen gedood, in een geweldig gevecht, dat thans in de bergen ten Noorden van Makallé woedt. In een gevecht van man tegen man, waarbij de Abessijnen met de bajonet op het geweer aanvielen, werd de den aanval, volkomen afgeslagen, waarna de Abessijnen oprukten. Ras Seyoems troepen, die in het onlangs heroverde gedeelte van het district Tembien waren geposteerd, wisten de Italiaansche rechterflank Oostwaarts tot aan Goeralta te drijven, waar het gevecht op het oogenblik in vollen gang is. Hij werd daarin bijgestaan door den regen en door de dekking, die de beboschte bergen hem verschaften. Tegelijkertijd deed generaal Kassa een aan val op de linkerflank. Wanneer de Italianen bij Goeralta worden verslagen zullen de legers van generaal Kassa en van ras Seyoem zich met elkander kunnen verbinden en daardoor de verbindingen met Makallé afsnijden, dat dan onvermijdelijk moet vallen. Maarschalk Badoglio, de aanvoerder van het Italiaansche leger is de aanval begonnen ï.a een zorgvuldige voorbereiding die drie maanden duurde. Italiaansche, inlandsche en blanke troepen rukten plotseling in volle vaart het district Tembien binnen, dat zij onlangs hebben moe ten verlaten. Zij werden voorafgegaan door een zwerm Italiaansche vliegtuigen en ge volgd door tanks en pantserwagens. Hun doel was onmiskenbaar het verloren terrein te heroveren en zoo mogelijk op te trekken naar Gonnar, ten Noorden van het Tsana-meer, waaruit de Nijl ontspringt. Maar volgens het Abessijnsche communiqué ontmoetten zij spoedig tegenslag. De troepen van ras Kassa en ras Syoem stormden de heuvelen af en brachten de Italiaansche collonnes met hun moordend ge weervuur! in de war, om daarna met zwaar den, geweren en bajonetten den aanval te beginnen. Eten der Italiaansche vliegtuigen werd neergeschoten door commandant Dagne Wo- dadjo, een leerling van de militaire academie van St. Cyr. De Abessijnen zouden tijdens een tegen aanval, terwijl zij den vijand terugdreven, ver scheiden belangrijke posities hebben genomen en tevens een groote hoeveelheid munitie, geweren en mitrailleurs hebben buitgemaakt. Maarschalk Badoglio seint: „Daar het opperbevel bericht had ontvan gen, dat aanzienlijke Abessijnsche strijd krachten onder bevel van ras Kassa de laat ste dagen in Zuid-Tembien verplaatst waren om een krachtig offensief te ondernemen, be sloot men den vijand voor te zijn en heeft men een hevigen aanval op hem ontketend. Deze actie, die den tegenstander verraste, gaf aanleiding tot verwoede gevechten, die op 21, 22 en 23 Januari voortduurden en Don derdagavond laat geëindigd zijn met een vol komen welslagen van onze manoeuvre. Het volgende legerbericht zal bijzonder heden omtrent dezen slag meedeelen. Generaal Grazianl heeft te Neghelli een besluit afgekondigd, waarbij de slavernij in eiken vorm in het gebied van de Galla's van Borana wordt afgeschaft. In het gevecht, dat de verovering van Neghelli vooraf is gegaan, is een vliegtuig van onzen kant gevallen." DE 13-JARIGE HERTOG VAN HARRAIt DIVISIECOMMANDANT. De hertog van Harrar, de dertienjarige zoon van den keizer, zal belast worden met het bevel over een divisie van 10.000 man, die uit de Abessijnsche jeugd gerecruteerd zal worden. Dank zij den KLOOSTER BALSEM komt hij daar voor goed van af. mDoor mijn beroep moest ik den ge geheelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Ku smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voelen eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en -voeten gehad.' w M VGa „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wryfmiddel b(j Rheumntiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos St ct Potten: 62% ct. en 1.04 Rome, Vr^dagavond. Het Engelcshe memorandum over de ge- dachtenwisseling met de Fransche en andere regeeringen wordt te Rome als een buiten gewoon waardig document beschouwd. De nieuwe pogingen om een wig te drijven tusschen de diverse landen, die de sancties ondersteunen, worden door de italiaansche pers in geëxalteerde bewoordingen begroet. eHt feit, dat de heer Flandin thans minister van Buitenlandsche Zaken in Frankrijk is, samen met het memorandum, is een buiten gewoon ernstige s'ag voor Italië. Men zegt, dat de nieuwe Fransche minister anders tegenover Italië staat en dat hij niet van plan is van beide wallen te eten. De ver wachtingen in Italië omtrent het slagen van nieuwe vredespogingen zijn daarom weer be neden nul gedaald. Men had zich juist vastgeklampt aan de hoop, dat deze Volkenbondszitting zonder eenig belang zou zijn tengevolge van het over lijden van den Engelschen Koning en de ministerieele crisis in Frankrijk. De dagbladen, die tot nu toe met over tuiging hebben beweerd, dat Iemand ooit meer van een petroleumboycot zou hooren, zijn thans uiterst verontrust over de berichten uit Genève en kunnen niet anders dan toe geven, dat groote dingen voor de deur staan. In Italiaansche officieele kringen is men nog steeds niet bereid te zeggen, of Italië een boycot op petroleum als een vijandige daad zal opvatten. Men heeft daar den indruk, dat Italië's houding tegenover een petroleum boycot voorloopig zal afhangen van hetgeen zich buitenslands afspeelt. Eten der grootste moeilijkheden hier is geld te vinden orfl de geweldige petroleumvoor- raden, die uit het buitenland worden aange voerd, te betalen en tanks te bouwen om deze voorraden op te slaan. Uit Genua wordt gemeld, dat verscheidene booten weigeren hun lading achter te laten zonder contante betaling. De vorige week zouden vier booten zijn teruggekeerd met een lading aan boord. De Ottobre publiceert een oproep aan de Italianen in Frankrijk om goud op te zenden. De oproep ls in de gewone rhetorische stijl en eindigt met de woorden: „Geeft goud aan het Moederland. Uw trouwring vertegenwoor digt hoofdzakelijk één ding en dat ls petro leum". Hoe het aan het Noordelijk front precies gesteld is, is moeilijk uit te maken, doch iiet meest waarschijnlijk ls, dot geen van de beide pai-tijen hier een overwinning Rhaald heeft Maarschalk Badoglio deelt in zijn legerbericht van gisteren mede, dat de actie tegen ras Kassa in Tembien met een volkomen welslagen bekroond is, doch het bericht bevat verder geen enkele bijzonderheid over nieuw Inge nomen stellingen. Berichten uit Addis Abeba geven nu ook toe, dat Neghelli in Italiaansche handen ge vallen is. Vrees voor een verder rukken van de Italianen schijnt daar niet te betpaan, om dat ook hier de regen het terrein ongeschikt gemaakt heeft voor een opmarsch van ge motoriseerde colonnes. Er zijn weer nieuwe Abessijnsche troepen naar het Zuiden vertrokken om te trachten ras Dcsta aan een nieuw leger te helpen. Deze troepen staan onder leiding van dedzjazmatsj Makonnen, die in Europa een militaire op leiding heeft gehad. Hoe Grazianl NeghelU veroverde. Uit de berichten van het front aan de Ita liaansche pers blijkt, dat de verovering van Neghelli Maandagochtend onder leiding van generaal Graziani zelf ls geschied. Den avond tevoren waren de escadrons cavalerie, de afdeelingen lichte tanks en de pantserauto's te Warsavelli 25 K.M. van Neg helli aangekomen. Nog in den nacht werd de opmarsch hervat. Des ochtends half negen waren de aanvallers nog 10 KM van Neghelli verwijderd. De verdedigingswerken van deze plaats werden door de luchtmacht gedurende een half uur met succes gebombardeerd, de bezetting, voor zoover niet gedood of zwaar gewond vluchtte in het kreupelbosch van de omringende hoogten. 25 Januari. Iedereen heeft wel eens van iemand hooren zeggen: „'t Is net een olifant. Maar dat een olifant menschelijke eigen schappen toont, komt minder vaak voor. Het is dan ook bepaald een uitzondering op den regel, het geval waarvan een Engelsch blad gewag maakt: „Zes mannen en een pony hadden er vijf uur werk aan, den olifant er toe te krijgen, het tooneel te verlaten". Is dit soms geen typisch menschelijke eigen schap? Wie had zóóveel ijdelheid verwacht... bjj een olifant? Van sommige musici is het bekend, dat het aantal toegiften, uitgelokt door het personeel van een warenhuis, dat op vrijkaartjes is ge- tracteerd. grooter is dan hun heele program ma. Een onzer weekbladen haalde dezer dagen het voorbeeld aan van een Belgisch cellist, die, in Engeland optredende, eenvoudig niet wèg te krijgen was. Het blad vroeg, waarom men na de twaalfde toegift niet hoonend het be kende Engelsche Ued had aangeheven: ,,For he 's a joly good cello"... maar het is de vraag of de Belg voldoende het Engelsch beheersch- te om niet zelfs dit als aanmoediging te be schouwen.' Het heele geval is natuurlijk gelogen van daar dat het hier wordt afgedrukt. Zoo her inner ik mij ook een ontzettend vervelend concert, dat ik niet lang geleden bijwoonde. Toen de organisator de voornaamste zangera aan het publiek voorstelde beging hij de on voorzichtigheid, te zeggen: „Wfl kunnen van haar stem nooit genoeg krijgen". Het gevolg was, dat zij toegift na toegift gaf en van geen wijken wist. Er waren vijftien losse arbeiders, die in ploegen van vijf werkten, voor noodig, om de dame weg te sjorren. Toen ze daarmee klaar waren, was het tijd om te gaan lun chen. De zaal was sedert dertien uur volkomen verlaten... Door deze pijnlijke ervaring wijs geworden, liet de directie een valluik maken op de plaats waar de belangrijkste zangeressen zich ple gen op te stellen. Toen er weer een dame hardnekkig dreigde te worden, werd het val luik geopend en ze verdween van het tooneel net zooals Mephisto ln de opera Faust er op komt. Ze zong door een natuurlijk talent laat zich niet zoo gauw aan handen leggen, en zeker niet aan stembanden maar ze zong uiteraard een toontje lager, en ze werd in de zaal niet meer gehoord. En dat was de hoofd zaak! In Frankrjjk is ook eens een Poolsch cellist geweest, die niet op kon houden. Toen ze hem wilden wegsleepen. bleek, dat hij zich aan zijn cello had vastgeplakt en met cello en al was vastgebonden aan de piano, die weer met een ketting aan een coulisse was bevestigd; deze coulisse was vastgebonden aan het brand- scherm en het brandscherm zat met een touw aan het plafond van de zaal vast. Groote ont steltenis. Men trok de schoenen van den man uit, hakte zijn cello stuk, en riep de brand weer, die tenslotte geen andere mogelijkheid zag dan het heele gebouw in brand te steken. Sedertdien staat in elk contract met een Poolsch cellist, dat hij zich verbindt niet door middel van lijm. touw. ketttngen of eenig an der voorwerp of substantie vast te plakken of te binden aan eenig instrument, voorwerp of onderdeel van het geDOuw, overeenkomstig de bedoelingen van de wet. Maar in het berichtje over den olifant schijnt wel een grond van waarheid te schui len... Zaterdag 25 Januari. Casino, 8 uur: Tooneelvoorstelling „Excel sior". Musis Sacrum, 8 uur: Soirée Dansante. Zondag 26 Januari. Casino, 46 en vanaf 8 uur: Red Debroy and hls 8 Swingers. A. Kossen, 7 uur: Bal-avond (Café Prins Hendrik). Uil. Tehuis, Spoorstraat, half acht, Joodsche Sociëteit. Maandag 27 Januari. Casino, 8 uur: A. L. Constandse spreekt voor „De Dageraad". Dinsdag 28 Januari. Musis Sacrum, 8 uur: Vrijzinnig Herv. Kerk koor. R.K. Volksbond, 8 uur: Zanguitvoering R.K. Gemengd Koor. Chr. Mil. Tehuis, 8 uur: Filmvertooning. Woensdag 29 Januari. Casino, half 9: 4e Abonnementsvoorstelling „Oude Liefde". Donderdag S0 Januari. Bethelkerk, 8 uur: „Oratorium" Zangver» eeniging „Halleluja". N.V. Ned. Mij. van Brandverzekering te Tiel Agentschap voor Den Helder: ■H J. J. v. d. Plaat, Spoorstr. 63. Naar aanleiding van het memorandum, dat de Elngelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft ingediend bij de coördina tiecommissie betreffende de militaire over eenstemming, die tot stand was gekomen tusschen Engeland en Frankrijk, Joegoslavië, Griekenland en Turkije, heeft de Italiaansche regeering een memorandum gezonden aan de regeeringen van Engeland en de andere sancties toepassende landen, waarin zij met name protesteert tegen de Interpretatie van de toepassing van paragraaf 3, artikel 16, waardoor „het Engelsche memorandum op de basis komt van een overeenkomst van mili tairen aard, aangegaan tusschen de Engel sche regeering en andere regeeringen". Het memorandum legt er den nadruk op, (Van een specialen correspondent.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5