totlFebr.gratis GRATIS reizen naar AMSTERDAM BUITEN WONEN ZEEBAD HUISDUINEN kMf Stadsnieuws WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Predikbeurten DHR OH BT AD Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel). Wintertijd. Lichten op voor alle voertuigen SPRITS, 30 ct. p. half pond Gebroeders PRONK, Keizerstraat Het zilveren jubileum van de Veilingsvereeniging „Den Helder en Omstreken". HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 JANUARI 1936 Inlichtingen: KANAALWEG 120. De gemeubileerde woningen 30 en 40 Gld. per maand Gemeenteraad Zondag 26 Januari 19 3 6 Zon Hoogwater Jan. op: ond.: Sm. nam. Z 26 7.53 16.32 10.25 10.47 M 27 7.52 16.34 11.09 11.27 D 28 7.50 16.35 11.48 12.00 W 29 7.49 16.37 0.07 0.29 D 30 7.47 10.39 0.51 1.01 V 31 7.48 16.42 1.30 1.50 Z 1 7.44 16.43 2.16 2.52 Zondag 20 17.02 Maandag 27 1704 Aan de R.K. Hoogere Handelsschool te Tilburg slaagde Vrijdag onze oud-plaatsgenoot A. W. Luyckx voor het candldaatsexamen „Economie". BENOEMING DIRECTEUR POSTKANTOOR Bij beschikking van den Directcur-Generaai der P.T.T. van 22 Januari 1936 is met ingang van 1 April 1936 aangewezen als Directeur van het P.T.T.-kantoor te Den Helder de referendaris der P.T.T. Anton Kuiler, thans te Haarlem (Postkantoor). PRIJS COLLEGE ZEEMANSHOOP. Het College Zeemanshoop te Amsterdam heeft voor 1935 den prijs voor de beste prestatie geleverd door een leerling van een van de zeevaartscholen in Nederland, toege kend aan den deredn stuurman J. W. Llefting, leerling van de Zeevaartschool te Den Helder. De prijs, een sextant, aan het College aan geboden door den heer D. Goedkoop Dz., Dir. der Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, is hem aldaar heden op het kantoor der Stoom vaart Mij. „Nederland", door het bestuur van het College, uitgereikt. Llefting, die tevoren geen zeevaartonder- wijs had genoten, slaagde er in, om na 9 maanden studie op den avondcursus voor derden stuurman, terwijl hij als milicien eiken dag gewoon dienst moest doen bi) de Kon. Marine, dus alleen door studie in de avonduren, het diploma 3e stuurman groote stoomvaart te behalen. VERASSCHING MEVR. HEEROMA V. D. HULST. Donderdagmiddag had op Wesierveld—Drie huizen de verassebmg plaats van het stoffelijk overschot van onze oud-plaatsgenoote en ge wezen raadslid Mevr. G. H. A. v. d. Hulst Heeroma, die, zooals wij Dinsdag berichtten, Maandag j.1. te Hilversum overleden is. Met den trein, van 14.14 u. kwamen Dloed- verwanten en enkele vrienden en kennissen van de overledene in het vredige dorpje aaD, waarna men zich te voet naar de begraafplaats begaf. Het stoffelijk overschot was per auto van Hilversum naar Westerveld gebracht en was de kist vóór de komst van hen, die de laatste eer wilden bewijzen, in de chapelle ardeote opgesteld. In de rouwkamer vereenig- den zich de 3 zonen van de overledene, enkele familieleden en voorts o.m. de heer en mevr. Lubkens (oud-commies chef van het station, alhier), de heer J. Mallet, de bekende trein conducteur en onze ex-stadgenoot, de schilder Lam bert Simon. Langzaam ging het gordijn, dat chapelle ar Jente en rouwkamer scheidt, vanéén, de kist werd door 12 mannen getorst en de stoet zette zich in beweging. Langzaam en plechtig schreed men over den doodenakker, van welke een sereene rust uitging. In het gebouw van het crematorium werd het stoffelijk overschot op de katafalk opgebaard, waarna allen plaats namen in de banken, welke in de kapel ge plaatst zijn. Ontroerend schoon speelde het prachtige orgel gewijde muziek Toen het even verstomde, stond de oudste zoon van de overledene, de heer J. A, N. v. d. Hulst, op eD sprak enkele woorden. „I* weet, dal U dankbaar en gelukkig is, omlat Uw leven goed besteed is. Uw nage dachtenis zal voortleven in de harten van Uw vele vrienden en kennissen hier op aarde". De zoon sprak met ontroerde slem nog enkele persoonlijke woorden van dank lot zijn Moeder... die oiepen Indruk op de aanwezigen maakten ■Vederom zette het orgel in, en onder zijn on.roerende lonen zakle de kist met het stoffelijk overschot langzaam, héél langzaam in de catafalk, totdat een zwart gordijn haar sno de oogen van hen. die de overledene tot i*e- laatst nastaarden, onttrok... ■lajestueus zette het orgel het onsterfelijke iXargo" van Hdndel in en diep ontroerd ver neten de aanwezigen de kapel APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van H. Kingma, Kanaaiweg. Van Maandag 27 Jan. tot 3 Fcbr. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door J. Rootlieb, Binnenhaven. BUITEN WONEN. Voor inwoners van Den Helder en zij die hier tijde.ijk vestigen, heeft de N.V. Zee bad Huisduinen blijkens in dit blad voor- komende advertentie, haar villa's voor huur buiten de seizoenmaanden tegen belangrijk Verlaagde prijzen opengesteld. Zco dikwijls wordt er voor korteren tijd 6011 gemeubileerde woning gezocht, de villa s van het Zeebad zijn hiervoor uitstekend ge schikt, vooral nu de huurprijzen zoo laag &e-:.c!d zijn. Ook van langeien tijd, dus met inbegrip van de seizoenmaanden, zijn deze koningen beschikbaar op zeer billijke voor gaarden. Men vrage nadere inlichtingen daarvoor wij naai' de adverentie verwijzen. VAN EEN PLAN, DAT UITGEBROED 18. Wat gaat «r In Den Helder ge beuren...?? e6n algemeen verschijnsel, dat die maanden van het jaar, welke zoo ongeveer liggen lusschen Kerstmis en Paschen met name voor den middenstand niet de meest florissante zijn. meesi Dit is natuurlijk niet voor een bepaald ge deelte van deze categorie, doch voor ieder individueelzy het cku hy bezitter van een groot- dan wel van een klein-bedrijf is. Het is derhalve ook verklaarbaar, dat een aantal van onze Heldersche winkeliers de kop pen by elkaar gestoken hebben en een plan uitgebroed, dat als verkoops-stimulans zeker zjjn effect niet zai missen. Wat dit plan betreft... ja, hoezeer het ons ook spyt, wy moeten U hieromtrent nog even in het ongewisse iaien; niet vóór a.s. Dinsdag wordt een lipje van den sluier opgelicht! in ieder geval: er staat weer iets te ge beuren in Den Helder, Iets waar zoowel Koning- Klant als een gedeelte van de plaatselijke winkeliers belang bij heeft en dusmen houde onze advertentie- en redactioneele kolommen dezer dagen extra goed in 't oog. POSTKANTOORMISÊRE. Op 23 Januari 1936 vergaderden op initiatief van de Economische Commissie in het Ver- keershuis vertegenwoordigers van: 1. de Commissie tot verbetering van den Economischen toestand der gemeente Den Helder. 2. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. 3. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Dep. Den Helder en Omstreken. 4. Middenstandsvereeniging „Den Helder"- 5. V.V.V. „Helders Belang". ter bespreking van de vraag, op welke wijze verbetering gebracht zou kunnen wordeD in den toestand met betrekking lot het post kantoor te Den Helder, welke toestand reeds lang te wenschen heeft overgelaten Van de R.K. Middenstandsvereeniging was bericht ingekomen, dat de bestuursleden ver hinderd waren op de vergadering aanwezig te zijn, doch dat zjj gaarne adbaesie betuigde met het streven om tot bovenbedoelde ver betering te komen, ómdat naar haaf meening de toestand onhoudbaar is. Nadat de Secretaris der Economische Com missie, de heer Velthuys, met een kort woord hel doel dezer bijeenkomst had uiteengezet, werd bij acclamatie tot voorzitter benoemd de heer J. Kamman. Voorzitter V.V.V.. „Hel ders Belang" en oud-gemeentesecretaris van Den Heider, die verder de vergadering leidde. Besloten werd, dat de in den aanhef ge noemde lichamen zich tot de bevoegde autori teiten zullen wenden en op de zoo noodig geachte verbetering zullen aandringen. Vriendelijke woorden, bloemen en: een prachtige stemming. Vrijdagmorgen was het reeds vér voor half negen een druk beweeg op het terrein van onze plaatselijke groentenveiling, die dien dag het feit herdacht, dat vóór 25 Jaar de vereeniging opgericht werd. Er heerschte onder de talrijke aanwezigen een zeer montere stemming, en over alles hing zoo die moeilijk te dcfinieeren sfeer van een belangrijk feit, dat hoewel niet gepro nonceerd feestelijk, toch op gepaste wijze herdacht zou worden. In het zaaltje was het al zeer gezellig. Dit was smaakvol getooid met groen en bloemen, terwijl het gelach en gekout der aanwezigen de rest deden. Het was de heer J. Dekker, die als voor zitter der vereeniging de bijeenkomst opende, en vprder de leiding overdroeg aan den heer Bakker, den afslager. Deze memoreert het feit, dat men van dit feest geen „feest" in de eigenlijke beteekenis heeft willen maken in verband met den ernst der tijden, doch dat het ook niet aanging om het gehéél onge merkt te laten passeeren. Na zijn blijdschap er over uitgesproken te hebben, dat zooveel aanwezigen blijk van belangstelling gegeven hebben, geeft hij het woord aan den commis saris der vereeniging, den heer Hooimijer, uit wiens toespraak wij het volgende citeeren: Rede van den heer Uooimcyer. Voor ruim 20 jaar werd hier in Den Helder het initiatief genomen om over te gaan tot oprichting van een veilingsvereeniging: met name de heeren Hazeloop en de Vries hebben hier opvallend veel voorbereidend werk ver richt en hun is men wel in 't bijzonder dank baarheid op dezen dag verschuldigd. Want in wezen vas het een daad van grooten durf en vooruitzien in een tijd, toen de toestand verre van ideaal te noemen was en er nog niets georganiseerd was. De namen van het eerste bestuur worden genoemd: het zijn A. Gjjsberts voorzitter, J, de Vries vice voor zitter, C. Adriaanse secretaris en J. Kikkert. De oprichters van het in 1925 gestichte ge bouw waren J. Dekker voorz., C. F. Duy- vetter secr., W. van Die, penningm., en de heeren P. Smit en J. Zijp. Spr. roemt den arbeid van den heer Dekker, die ook thans nog het voorzitterschap waarneemt, op een wjjze, die men lofwaardig mag noemen. Een bloemenmand namens de vereeniging vertolkt de waardeering voor hem van de vereeniging. Spr. herinnert aan den heer Gijsberts, voor malig len voorzitter, en tevens aan de heeren v. d. Wal, Stins, R. van Os, Rotgans, A. Laan en B. de Bunje. Eveneens roemt hij het werk van den heer Lastdrager, schrijver der vereeniging. Spr. vertrouwt, dat er een nauwere samenwerking zal ontstaan tusschen de verschillende orga nisaties, welke vooral nu, in een tijd van economischen neergang van primair belang is. Er mag geen plaats meer zijn voor persoonlijk egoïsme, doch eensgezind dicne men samen te gaan, tot het belang van ieder individueel. Het ls vervolgens de heer Duinker, die namens de vereeniging van Kleinhandelaars „Ons Belang" cenige hartelijke woorden tot de zilveren jubilarcssö spreekt en daarbij hoopt op een goede samenwerking. In het bijzonder wijst hij op het werk van den heer Dekker, en verstoffelijkt tenslotte zijn woor den met een tweetal bloemenmanden. per luxe Tour.ngcar. van de voorzien van gas, electrici- teit en stroomend water, zijn te huur voor na (uitgenomen de seizoenmaanden tenz j een langere huurtijd wordt aangegaan). 1 Vraagt prospecti en nadere inlichtingen bij de gérant in hat Hotel pension e Huisduinen (telafoon 263) of bij de Directie, Spoorstraat 41 (telet. 140). De heer Lagerveld speecht namens de Grosslersvereenlging en biedt eveneens bloe men aan, waarna tenslotte de heer Bakker, als vertegenwoordiger van het personeel in dichtvorm zijn gevoelens onder woorden brengt. Ook hier volgen bloemen, terwijl een cadeau aan den heer Dekker overhandigd wordt. „Moeder Geervliet!'. Thans is de beurt aan mej. Geervliet, die, zooals wij reeds schreven, 25 jaren trouw lid was van de Veilingsvereeniging. En tevens als eenig vrouwelijk lid. Zoowel door den heer Bakker als door den vertegenwoordiger van de Ver. van Kleinhandelaars Wordcjn eenige zeer waardcerende woorden aan „Moeder Geervliet" toegevoegd, die Zich lief- volgens bedacht ziet met een paar prachtige bloemstukken. Tot slot worden voorgelezen de schriftelijke blijken van sympathie, welke ingekomen waren: en wel van den eersten boekhouder- kassier, den heer Stoll, den heer C. Adriaansè, de Provinciale Commissie van Veilingen i*i Noord-Holland en den accountant Kloos. De heer Hooimijer dankt hartelijk vóór de vele woorden van sympathie welke dien mor-' gen gesproken waren en besluit daarmee hét officieele gedeelte, hetgeen niet beteekent, dat dit ook het officieuze einde was: want er werden nog diverse vroolijke liedekens ge zongen, waarbij bleek, dat de heer Bakker, behalve een voortreffelijk afslager ook een waar dicht-genle ls. JUBILEUMCONCERT DER GEREF, ZANGVER. „HALLELUJA". Ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaain hoopt de Geref. Zangver. „Halleluja" a.s. Don derdagavond om 8 uur in de Geref. Kerk (JuliaDapark) een Jubileum-concert te geven. De keus der uit te voeren werken voor dit feestconcert is gevallen op een tweetal koor werken in uiigebreideren vorm, n.1. „Athalijj." van Mendelssohn en „Mirjams Zegenzang" van Schubert, beide voor koor in samenwer king met solisten en orkest. Als solisten zyn geëngageerd Mevr. Ankie van Wickevoortf- Crommelin, sopraan te Den Haag, Mevr. A. v. d. Poel—de Haas, sopraan en Mevr. M. t. GUnthert—Breet, alt, beiden te Den Helder. Aan den vleugel neemt plaats de heer J. A. v. d. Vliet, terwijl het kerkorgel bespëejd wordt door den heer Feike Asma. De decla matiepartijen, welke voorkomen in „Athalia" van MendelssohD, zullen verzorgd worden door den bekenden Alkmaarschen declamator den heer G. Grondsma. Deze avond belooft er een te zijn van groot muzikaal genot. Het koor heeft met ijver en toewijdiDg voor dezen avond gewerkt, te meer daar het hier een jubileum geldt. De toegangs prijs is met het oog op de tijdsomstandig heden zoo laag mogelijk gesteld, zoodat een ieder die van goede muziek boudt, in de ge legenheid is een avond van kunstgenot mee te maken. Het geheel siaat onder leiding van den dirigent de heer Joh. F. Asma. Men zie de advertentie. ZANG- EN RECITEERVEREENIGIN G „HARMONIE". Na de vele goede operettes welke boven genoemde vereeniging reeds heeft opgevoerd, is door het Bes! uur thans besloten de populaire operette Der „Vogelhandler" (De Vogelkoop- manj van Carl Zeiier in studie te nemen. Dit besluit zal ongetwijfeld door de donateurs van Harmonie op prys worden gesteld. Ook op de repetities die inmiddels zyn begonnen ls voor dit mooie werk veel animo. De inhoud is bijzonder geestig en de muziek die men bijna dagelijks door middel van de radio kan hooren is zoo bekend, dat voor- loopig verdere mededeeling achterwege kan blijveu. De kosten welke aan de uitvoering van dete operette zijn verbondeo zijn zeer hoog en om hierin tegemoet te komen heeft het Bestu.tr besloten op Zaterdag 8 Februari a.s. een ge- zelligen cabaretavond te geven, waarvoor w.j voor kaartverkoop naar de advertentie ineen van de nummers van volgende week verwijzen. HELDERS R.-K. GEMENGD KOOR. Dir, A. J. Leewens. Betreffende het optreden van de celliste mej. v. d. Wees uit Amsterdam, zy nog nader gemeld dat deze ariiste op het concert van bovengenoemde ver. op Dinsdag a.s., o.m. zal spelen „Kol Nidrei" van Bruch, „Andante" van Mann en „Gavotte" van Popper. Wat de prestatie van het koof betreft zijn tekst en melodie der Kerstliederen, welke een uit het koor gevormd klein ensemble vertolkt, genomen uit een in 1799 verschenen zang- bundei. Van de koren zelf, zal het oud-Viaamsche volkslied „De Uil", bet welk op meesterlijk geestige wijze dooronzengrootenNederlander Diepenbroek is getoonzet, wel een der aan trekkelijke nummers van het programma blijken te zijn. Met de „Zangvallei" (Das Singemnal) naar een ballade van Uhiand, door den componist Brandts Buijs, voor bariton-solo en koor zeer muzikaal bewerkt sluit het le deel van het programma af, terwyl Strauss'populaire wals „Aan den schoonen blauwen Donau" voor koor met piano begeleiding het geheel besluit. Omirent de toegangsregeliDg raadplege men de in dit blad voorkomende advertentie. DENK TOCH AAN UW MEDEMENSCHEN. Wij kregen het verzoek van bewoners van de Piet Hcinstraat, een waarschuwing te rich ten tot de gebruikers van elcctrische appara ten in die buurt, die al geruimen tijd zeer storend werken op de radio-ontvangsten In den vooravond en tegen 10 uur, en Zondags over dag ls de radio-ontvangst bijna onmoge lijk door storende geluiden. Natuurlijk doet men dat niet moedwillig, doch wij brengen gaarne het verzoek aan de bezitters van deze apparaten, ook in andere wjjken van onze stad over. Breng een anti-storingsapparaat op uw toestel aan en u maakt anderen niet meer ziek van ergernis, ln den tijd dat u uw gezondheid zoekt. ORANJEGARD El Propagandavergaderlng Vendel Den Helder. van het Voor de propagandavergaderlng van de Oranjegarde, welke Donderdagavond ln Casino gehouden werd, bestond zeer groote belangstelling, daar zoowel zaal als balkon geheel bezet waren. Het is werkelijk frap pant, zooals het Heldersche vendel ln den korten tjjd van zyn bestaan gegroeid is! Welk een voldoening moet dit zyn voor den heer J de Jong, ln wien w\) den geestelijken vader van dit vendel zien. Het zal misschien een tweetal jaren geleden zijn, dat hij ge ïnspireerd werd tot de oprichting van de Oranjegarde hier ter plaatse en zoo spoedig daarna mag hy reeds beleven, dat zijn ini tiatief een groot succes geworden is. Even acht uur opende Ds Tollenaar, voor zitter van den R^id van Toezicht van de Oranjegarde, de bijeenkomst met gebed, waarna hjj in het kort de doelstellingen van de Oranjegarde naging. Er zijn in dezen tijd allerlei machten aan het werk, die het Staats gezag en meer in het bijzonder ons Koninklijk Huis willen ondermijnen. De garde behoort tot hen, die zich daar met klem tegen wil ver zetten. De Oranjegarde kenmerkt zich door wijding ian de religie en door liefde voor het Vorstenhuis. Zjj wil hare cultureele waar den behouden. Vervolgens werd een uitgebreid program ma afgewerkt, dat blijkens de uitingen van de aanwezigen zeer op prjjs gesteld werd. Onder de aanwezigen behoorden o.m. de com missaris van politie, de heer A. J. v. d. Hoeven, de gemeente-ontvanger, de heer P. van Dalen en de heer A. Bouma, directeur van de Handels- en Kweekschool. Toen het doek voor de eerste maal „ge haald" werd, stond daar de Oranjegarde van het Heldersche vendel in hare tegenwoordige grootte opgesteld. Dat was een imposante aanblik. Daar stonden de Jongelui, gesto ken ln Prinsekiel, het hoofd gedekt door een met een Oranjeveer gesierde Geuzenbaret. Het applaus klaterde op als was men, even als wij, verrast door deze hernieuwde ken nismaking. Overigens stelden de jongelui zich voor met hun Gardelied. dat een welluidende melodie heeft. Wij stellen ons echter voor, dat het tijdens een echten marsch wel even pittiger gezongen zal worden als thans het geval was. De Oranjegarde kent verschillende afdee- llngen, waarvan we er enkele dezen avond ln actie zagen en hoorden. Zoo verschenen na genoemde joyeuse entrée de fluitisten o.l.v. S. van Zweden ten tooneele. Nu, die zijn ook heel wat bedrevener geworden sinds wij ze voor het laatst hoorden. Hun marschen waren rhythmisch en helder. Geen wonder, dat zrj een spontaan applaus oogstten. En daarna was het de declamatie-afdeeling, die onze aan dacht vroeg. Eerst om ons een Schets rond het Kamp vuur levendig voor te stellen. Het aardigst waren de momenten toen de jongen, die om proviand uit gestuurd was, zoo maar in volle vaart en met een beladen fiets het tooneel op kwam rijden en voorts de voordracht van den kamp-aanvoerder. Deze was een all-round kampeerder, niet alleen had hij de meest flatteuze chaco van het ge zelschap op, maar hij speelde ook goed mondharmonica en fluit. Het vuurtje „brand de" gezellig en de tent viel tijdens een der dansjes als slachtoffer van één der jongelui, die zijn voet meedoogenloos op het touwtje plantte... Na de pauze voerde deze afdeeling een uit stekend historisch Tableau-vivant uit, waar- In de volgende personen uitgebeeld werden: Jac. van Beieren, Marg. van Parma, Kenau Simonsz Hasselaar, Jutiana van Stolberg, Charl. de Bourbon, Wilhelmina van Pruisen, Kaat Mossel, Willem van Oranje en Lodewjjk van Nassau. Voor de pauze lieten de dames gardisten een orde-oefening en lenigheids oefeningen zien, welke niet geheel „vlekke loos" waren, omdat het tooneel nog al stof fig bleek te zijn... Overigens bleek, dat onder leiding van vaandrig W. van Dalen ijverig gestudeerd was, zoodat deze oefeningen wel effec sorteerden. Voor de pauze inging had nog e -i aardige gebeurtenis plaats. Het Wagnerdoek ging n.1. plotseling vanéén en daar stonden de heer en mevrouw de Jong en een jong gardistje voor de eivolle zaal. Niet zoodra bevroedde men wat er ging ge beuren of een stormachtige ovatie brak los, waaraan de heer de Jong zelf door een hand- wuiven een einde moest maken. Het werd stil en toen sprak het geüniformeerde meisje namens al haar grootere collega's hartelijke woorden van dank aan het adres van de beide ouderen. Een prachtige bloemenmand werd er bij gehaald en zoo was de welverdiende hulde compleet. Opnieuw een geweldig ap plaus waarna de heer de Jong gelegenheid kreeg om een kort woord van dank te spre ken. „Zoolang lk op de gardisten kan reke nen, kunnen de gardisten op mij rekenen", zoo zei hij en daar kunnen de gardisten van op aan! We moeten U nog vertellen, dat tijdens de pauze steunbonnen verkocht werden ten be hoeve van nieuwe fluiten (met kleppen!) en trommen. De loten gingen uitstekend van de hand, wat geen wonder mocht heeten, want de collectie prijzen, die door verschillende personen was beschikbaar gesteld, was even gesorteerd als fraai. Aardig was b.v. de taart, waarop in marsepein het insigne van de Oranjegarde aangebracht was. Het pro gramma na de pauze vorderde nog heel wat tijd, doch daar het gebodene even verschei den als interessant was, vloog de tijd om. Het was dan ook laat alvorens Da Tol lenaar een kort slotwoord kon spreken en 1 den avond met dankgebed sloot. Wij zijn ervan overtuigd, dat het doel volkomen be antwoord is: er ls op doelmatige wyze pro paganda gevoerd voor de Heldersche Oranje garde. LUCHTBESCHERMING. Men schrijft ons: Het ls dit uiterst actueele onderwerp, dat de Jongeren Vredes Actie zal doen bespreken op de Openbare Voorlichtingsbijeenkomst, die zij zich voorstelt te houden op Vrijdag 31 Januari a.s. in het Bondsgebouw, Juliana- park. Geljjk men weet, heeft de vredesbeweging stelling genomen tegenover de officieele „lucht bescherming". De bezwaren ertegen werden 'geuit zoowel door Kerk en Vrede. Gerefor meerde Vredes Actie, Internationale Anti- Mil. VereeD., als door de Katholieke Jongeren Vredes Actie en de J. V. A. Voor de J. V. A. zullen hier optreden de chemicus Drs. J. Ruttink, die de technische zjjde behandelt en de actie-leider der J. V. A., John Pront, die de moreele bezwaren zal be- I dat la da atntch aan Iedere «rouw, (la waarde Hecht aan eau I goad voorkomen. De aierlyke bevalligheid van de haraonitche I lyn verachaft aan de vrouw de myaterleuze macht, ele wy I „aantrekkingskracht" noomen. By aan leelyk figuur achter Is I deze eigenaardige tooverkrecht ver te zotktn. De figuur en de bewegingsvorm zyn het, dia aan een vrouw zooveel charme I geven. Ook U kunt dank zy een nieuw ontdekte methode Uw I figuur vormen en Uw geheime wenachen „wtrkelyk mooi te I zyn" verwezenlyken. Geen oefeningen, apparaten of dient I noodig. Baatolt U het boekje „Hoe verkryg ik een volmaakt I flquur*}" (32 afbeelOIngen). Het bevat wetenschappelyke I lellchtlngan ever oorzeken, behandeling en bewezen resultaten. I Tegen Inzending van 45 c aan postzegels wordt U Olt In ge- sloten brief toegezonden, ot tegen 35 c als drukwerk, door de „Idaena" H.Y Amsterdam. Heereogrwchc 33/R32 spreken. Het ligt in het voornemen de meer speciaal geïnteresseerden bier ter plaatse in het byzonder uit te noodigen de vergadering bfl te wonen, terwijl ernstige discussie gaarne wordt toegestaan. Agenda der vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Donderdag 30 Ja nuari 1936, des avonds 8 uur. Besloten vergadering, waarna te behande len de volgende agenda: Ingekomen Stukken, o. m. Besluit van den Raad der gemeente Den Helder, d.d 3 Januari 1936 luidende als volgt: De Raad der gemeente Den Helder: kennis genomen hebbende van het rapport van de commissie van onderzoek, inzake den dienst van gemeentewerken en de daarbij bc- hoorende stukken; van oordeel, dat uit het resultaat van het onderzoek niet bljjkt, dat er by genoemden dienst handelingen zijn gepleegd, welke een gereede aanleiding geven tot het nemen van bepaalde maatregelen tegen den directeur of een der andere ambtenaren van dezen dienst; besluit deze zaak aan Burgemeester en Wet houders in handen te geven ter verdere af doening. (Voorgesteld wordt de stukken voor kennis geving aan te nemen). Raadsverslag en bijlagen. Voorstel betreffende het stenographisch raadsverslag en de losse bijlagen. Woningwet. Voorstel tot het wijzigen van de voorgevel rooilijn voor perceel Stationsstraat 1. Winkelsluiting. Voorstel tot het wijzigen van de Winkel sluitingsverordening. Ziekenhuisverpleging, Voorstel tot het wijzigen van de voorwaar den, waarop patiënten, welke geheel of ge deeltelijk voor rekening der gemeente ln het Marine-hospitaal (R.-K. Ziekenverpleging „St. Lidwina") ter verpleging kunnen worden opgenomen. Vermakelijkheidsbelasting. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Vereeniging tot behartiging der belangen van Café-restaurantbedrijven in Nederland in zake muziekaangelegenheden, om verlaging, resp. afschaffing der belasting op vermakelijkheden. Wegenbelasting. Voorstel tot vaststelling van nieuwe ver ordeningen op de heffing en invordering der Wegenbelasting. Autoverhuurbedrijf. Voorstel ln zake de regeling van het auto verhuurbedrijf. Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de 21e wij ziging der gemeentebegrooting, dienst 1935. Voorstel tot nadere regeling van de tijde lijke toelage van het gemeente-personeel en Intrekking der 15e, 16e en 17e wjjzigingsbe- grooting, dienst 1935. Onderwijs. Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan den leeraar aan de Avondvakteeken- school J. B. Mulders. Voorstel tot het toekennen van vergoeding overeenkomstig art. 100 der Lager Onder wijswet, Presentiegelden. Voorstel tot het afschaffen der presentie gelden voor de Commissiën tot Wering van Schoolverzuim, Voorlichting bij Beroepskeuze en van Toezicht op de Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering. Salarissen. Voorstel ln zake de salarieering van het gemeentepersoneel. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van twee leden van het bestuur der instelling „Het Algemeen Weeshuls" ln de vacatures Mevr, S. Spruit Govers en A. M. Engclmann. Voorgedragen worden: a. in de vacature Mevr. S. SpruitGovers: 1. Mevrouw S. Spruit—Govers; 2 Mevrouw D. van DalenBerg b. in de vacature A. M. Engelmanns 1. de heer A. M. Engelmann; 2. de heer M. H. Klerk. Voorstel tot het benoemen van drie leden en drie plaatsvervangende leden der Commis sie van Georganiseerd Oerleg. Aftredenden zijn: als lid de heeren L. F. van Loo, Dr. P. Feenstra Kuiper en C. Bot; ais plaatsvervangend lid de heeren J. B. F. Meijer, W. Biersteker en P. van der Veer. (Voor Burgemeester en Wethouders hebben in de Commissie zitting de wethouder voor Sociale Aangelegenheden P. A. Smits en de wethouder P S. van der Vaart). Voorstel tot tijdelijke benoeming van Ir. R. F. Scheltcma de Heere tot leeraar ln vak theorie en vakteekenen voor scheepsbouwers aan de Avondvakteekenschool voor een tijd vak van ten hoogste drie maanden, te rekenen van 1 December 1935 af. Ned. Hcrv. Gem. (Nw. Kerk, WeststraatJ Geen dienst Wosterkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Viering van den Jeugddag. Liturgische dienst. Geref. Kerk tJulianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meijnen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uur Ds. N. v. d. Kraals. Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Clir. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's. middags 6 uur, de heer J. Rebel. Woensdagavond 7.30 uur, Bijbellezing door deo heer J. Rebel. Hcrst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. A. Klinkenberg van Amsterdam. Voorbereiding en bediening H. Avondmaal Na afloop verkiezing Predikant. 's Avonds geen dienst. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, van A'-dam Woensdagavond 8.15 9.15, Bijbellezing door J. Luther Ramp. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisaticgebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur. straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Hells. 10 uur v.m. Heiliglngs-Sainenkomst 8.30 Openluchtsamenkomst 8 uur n.m Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Helliglngs-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. U jaagt de (eiste koude zelfs uit het grootste huis met OKKE VISSER S brandstol jn kachel en (ornuis. Polderweg 34 Tel. 228, Interpellatie. Interpellatie van den heer Dr. P. Feenstra Kuiper over de gunning van het graaf- en straatwerk voor de Water- en Lichtbedrijven voor het jaar 1936. Ter inzage. Ter inzage zyn gelegd: 1. Overzicht van de gedurende het vierde kwartaal in erfpacht afgegeven en ver kochte gronden; 2, Opgaaf van patiënten in het vierde kwartaal 1935 voor rekening van de ge meente verpleegd geweest ln de R.-K, Ziekenverpleging „St. Lidwina"; 8, Het antwoord op de klacht van den heer Th. A A. Terra over verwaarloozing van het poststation en veldwachterswo ning te Huisduinen. Ontslag leeraar Avondvakteekenschool. Voorstel om met ingang van 1 April 1938 wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd eervol ontslag te verlee nen aan J, B, Mulders als leeraar aan de Avondvakteekenschool. Regeling autoverhuurbedrijf, B. en W. schrijven aan den Raad, In Uw vergadering van 8 September j.1. heeft de heer R. Boogaard de vraag ge steld of het mogelijk zou zijn eenige vaste regeling voor het taxibedrijf te treffen, met name omtrent de loonen en arbeidsvoorwaar den van de chauffeurs en voor het aanwijzen van staanplaatsen. ln verband met de in de vergadering van 3 September j.1. geste.de vraag is evenals 'n begin 1934 een onderzoek ingesteld. De Com missaris van Politie gaf daarbij als zijn mee ning te kennen, dat er geen termen aanwezig zijn om minimum-loonen en maximum werk tijden voor taxichauffeurs vast te stellen, w(jl de toestand van het taxibedrijf in deze gemeente zulks niet toelaat Daar inmiddels bekend was geworden, dat binnen zeer kor ten tijd de Indiening van een wetsontwerp tot regeling van den arbeidsduur van de chauf feurs zal worden ingediend, besloten wij de verschijning van dit wetontwerp af te wach ten. Inmiddels is bij Koninklijke boodschap van 22 November 1935 een ontwirp van Wet, houdende bepalingen, beoogende het tegen gaan van oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen ingediend. Nog vóór dit antwoord'aan den heer1 Boo gaard bij de raadsstukken kon worden ter Inzage gelegd, bereikte ons een tweeta) aan U gerichte adressen en wel één, van het be stuur van dn Nederlandscre Unk van Chauf feurs en overig automobiclpersoneel, aange sloten bij den Centralen Bond van Transpört- arbeiders, en één, van de leden van de afdee ling Den Helder van den Nederlandsclien Bond van Luxever,tuur- en Taxi-ondernemers (N.B.L.T.O.), aangesloten bij den Koninklij ken Nederlanasch^n Middenstandsbond. In deze adressen werdt aan U het verzoek ge daan die maatregelen te nemen or stappen te doen, welke tot gevolg kunnen hebben, dat te dezer plaatse ln het belang van het publiek, van het huurauto-, en taxibedrijf en in het bijzonder van de onaernemers en werknemers, die in dat bedrijf hun brood moeten verdienen, een goed geregeld en be hoorlijk functionneerend huurauto- en taxi bedrijf tot stand komt. Daartoe zou hét, vol gens de meen'rg van adressanten, ln de cer- 1 ste plaats noc 3, zijn, dat, evenals zulks in eJoJil r, ,,8*

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9