De aanstaande Zuivelweek. KOOPT K. ÉC. Anna Paulowna. Wieringea Schagen, Texel HHLDERSCHR COURANT VAN DONDERDAG 30 TANUARI 1936. Uit het politierapport. Burgerlijke Stand KRIG£E'S KRENTENBROOD. Breezand. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Land T" uinbouwnieuws alleen zyn belde etalages, maar z'n geheele zaak voorzien van een uitgebreide sorteering fruit en aanverwante artikelen. Eten behoorlijk aantal lichtpunten zorgt voor een zee van licht en het geheel ziet er keurig uit. Voor een firma, die een reputatie op te houden heeft, Is het een eerste vereischte te zorgen voor eerste kwaliteit en een uitstekende bediening. By de firma Postma zijn beide aanwezig. Zelfs telefonisch kunnen de bestellingen opge geven worden. Eln niet alleen wat de kwaliteit, maar ook wat de prezen betreft, kan deze firma het hoofd bieden aan de scherpe concurrentie van den laatsten t(jd. Wij hopen dat voor deze firma de toekomst even rooskleurig mag blij ken als de afgeloopen jaren. KIALTO PROLONGEERT. Meer dan 8000 Jutters zagen tot op heden de K XVIU-film. Hoewel men reeds bij voorbaat kon bere kenen, dat de „K XVOT"-film met name voor Den Helder een succes zou worden, op een dergelijk verbasterend enthousiasme van de zijde van het publiek had men toch niet ge rekend. En aangezien men doorloopend 2 dagen van tevoren besproken uitverkocht is, heeft de directie van „Rialto" besloten, de film te prolongeeren, iets wat voor Den Helder wel een zeldzaamheid genoemd mag worden. Het is merkwaardig, welk een gevarieerd publiek men thans den drempel van „Rialto" ziet overschrijden. Vertegenwoordigers van gezindten, die anders niet spoedig een bios coopvoorstelling bezocht zouden hebben, zijn thans van de party, hetgeen wel de beste reclame ia, die zich voor deze specifieke Ne- derlandsche Marine-film laat denken. Wij vestigen er de aandacht op. dat mor genavond uitgenoodigd zijn de ouden van dagen der diverse inrichtingen hier ter stede, benevens „Moed, Volharding, Zelfopoffering". En tenslotte: in het voorprogramma draait vanaf morgen de vermaarde film van de voetbalmatch HollandFrankryk, die de va- derlandsche gemoederen op de bekende wijze in vervoering bracht. SALON ZIMMEKMANN. Wederom uitbreiding en modernisatie. Gisteren hebben wy een bezoek gebracht aan de ongetwijfeld op moderne leest ge schoeide kapperszaak van den heer Zimmer- mann in de Keizerstraat, waarin dezer dagen wederom eenige verbeteringen zijn aange bracht. Zoo is thans de aparte dames-cabine klaar gekomen, eveneens gehouden in de smaak volle lichtgroene en roode teinten, en uitge voerd door den heer Gierman te Huisduinen. Ook heeft men aangeschaft een ultra modern apparaat, hetgeen tot nu toe het eenige in Den Helder is, en dat zorgt voor een constante stroomsterkte bij de permanent bewerking. Dit heeft tengevolge, dat de dames niet meer bevreesd behoeven te zijn voor een te groote warmteontwikkeling. Aanbesteding, Uitslag van de, dato 28 Januari 1936, ge houden aanbesteding, bouw woon- en winkel huis, Keizerstraat 25. Architect Li Sok, Em- mastraat 1, Den Helder. Massa: G. J. de Wit 4459.—; H. Doorn 4300.—; Gebr. Riemers 4287.Gebr. Kersbergen 4285.C. Goes 4225.O. Groninger 4170.Geus en Molenaar 4095. Reyers en Vlaming 4080.Venema f 4080.—. Massa zonder loodgieters en schilderswerk; Roomeyer 4140.Steeman 3770. G. J. de Wit 3675.—; G. v. d. Wal 3590.—; Gebr. Kersbergen 3576.P. Tuin 't Zand N.H., 3560.—; L. Plaatsman 8550.—; Gebr. Riemers 3547.Minneboo en Wal- boom 3545.—; Oeljé en Kraft f 3500.—; C. Goes 3495.C. Groninger f 3470.H. Doorn 3415.Geus en Molenaar 3400. Venema 3397.Reyers en Vlaming f 3340.Vermeulen en Ran 3310.W. Labout 3190.D. Koger f 2960. Massa zonder schilderwerk: Modder en Cuperus 3840.Gebr. Smit 4080.C. Groninger f 3870. Schilderwerk: Sennhenn. 685.A. Sok; f 489.20; J. Swart 470.I A. Beneker 466.Casper en Groenendijk f 420.E. Coenen 380. Loodgieterswerk Willemse 295.—; H. Bak 262.—; J. v. Dam 260.Lammeree 250.C. H. Koopman 250.Revier 249,M. Koorn 235.—. Loodgieters- en schilderwerk C. Goes 730.—. Arrestaties. Maandag werd een persoon aangehouden en overgebracht naar Alkmaar voor het ondergaan van 2 dagen hechtenis. Tevens werd naar Alkmaar overgebracht een persoon, tegen wien een arrestatie-bevel was ingekomen. Diefstal. Door een bewoonster van de Artillerie straat werd aangifte gedaan dat uit haar rijwleltaschje een rose zijden onderjurk en en'gen knoopjes waren ontvreemd. Damesrijwiel opgevischt. Door een bewoner van de Van Hogendorp- sLaat is een dames rijwiel aan het bureau gebracht, welk rijwiel hij had „opgevischt" uit de Fabrieksgracht. Rijwieldiefstal. Door een bewoner van de la Reijatraat werd aangifte gedaan van vermissnig vanzjjn rijwiel. De recherche stelt een onderzoek in. van Den Helder van 28 en 29 Januari, ONDERTROUWD: S. de Haas en V. Klingeier; H. Oost en A. M. Janssen; A. Muiier en H. M. Wynen; G. Verwey en H. H. Rooke. GEVALLEN: N, de LeeuwMuye, z.; A. VYamsteekerMeylink, d.; J. Wiersema— L'.agstra, d.; J. M. KorndörfferHeesters, z. OVERLEDEN: C. Poll—Sluiter, 68 j.; Wed. K. Meijer, 80 J.; S. D. Lange—Brüm- men, 63 j. Van 3 tot en met 7 Februari in Musis Sacrum. Een zuiveblunch van 18-karaat. Dinsdagmiddag waren wy de gast op de persconferentie, welke in Bellevue, door de Propaganda-kern voor Noord-Holland van het Crisis-Zuivelbureau, was uitgeschreven. Aanwezig waren, behalve verscheidene ver tegenwoordigers der pers, de heer G. H. van Ooyen als vertegenwoordiger van het Zuivel- bureau, de heer D. C. de Waal, voorzitter van de propaganda-kern, de heer Terra, als prac- ses van het plaatselijk comité en de dames Wittebrood en Metzelaar, respectievelijk als 2e en le secretaresse van de Commissie Dis trict n. Het was psychologisch juist gezien deze conferentie te beleggen tijdens het middaguur, aangezien men dan tevens gelegenheid had de aanwezige dames en heeren eens te doen kennismaken met een „zuivel-lunch". Alvorens men echter ter tafel ging werd een eenvoudig aperitief geserveerd, waarbij de begeleidende ingrediënten natuurlijk even eens in het teeken der vaderlandsche zuivel stonden en... wat een belangrijke factor is: met buitengewoon veel smaak geconsumeerd werden. Daar waren z.g. „zeebraatjes". een koste lijk product, vervaardigd uit roggebrood, boter en kaas; voorts kaasballetjes, kaascroquetten en wat dies meer zij. Voor Lucullussen 't non plus ultra' By Candlclight". Hierna begaf men zich naar de kleine zaal van Bellevue, alwaar op zeer smaakvolle wijze een tafel voor het gezelschap opgemaakt was: men kreeg zoowaar bij het origineele candlelight een Kerstidee. zij t ook iets te ver in den tijd. Het was de lieer Terra, die als tafelpresi dent een kort woord van welkom sprak. Hy wees op het feit, dat het zuivelverbruik in Nederland belangrijk te klein is en dat het een eerste vereischte is het publiek meer in kennis te stellen met de mogelijkheden, welke deze zuivel eigenlijk wel het gezin biedt. De voordeelen zyn namelijk met alleen van financieel karakter, doch eveneens van belang voor de volksgezondheid. De heer Terra be sluit met de hoop uit te spreken, dat het uit gewerkte plan, hetwelk volgende week uit gevoerd zal worden, met succes bekroond moge worden ter meerdere popularisatie van de Nederlandsche zuivel. Alvorens de Radere mededeelingen volgden, was men in de gelegenheid zich te „wijden" aan een waarlijk kostelijke lunch, geheel sa mengesteld uit diverse on- en bewerkte zui velproducten. Daar was o.a. een superieur tomatensoepje, waarbij men al naar persoonlijke smaak een hoeveelheid geraspte kaas kon voegen. Deze voortgezette ouverture werd gevolgd door gebraden kaaslapjes, aardappelen en groen ten; deze weer door roompudding, deze door variëteiten kaas en besloten werd met koffie met room. U ziet het: de hond liep met onze leege maag niet weg... De toebereiding was prima en een woord van lof voor den heer Schouten en zgn keukeu is hier o.l. volkomen op zijn plaats. Rede beer de Waal. Tusschen de gangen werd het woord gevoerd door den heer de Waal. Deze deelde mede, dat het Zuivelbureau gelden beschikbaar gesteld heeft tot het voeren van een propaganda voor meerder zuivelverbruik In ons land. Verschil lende kernen zyn opgericht (3 bijv in Noord- Holland), welke nu met medewerking van diverse gemeentelijke autoriteiten de propa ganda voeren. Als belangrijkste reclame voor dit doei heeft men besloten zg. zulvel-weken te organiseeren. Gezien het feit, dat men in dit geval niet voor een bepaald artikel, (een z.g. merk-artikel) een lans breekt, maakt een en ander niet gemakkelijker. Men is dan ook dankbaar voor de vele en spontane mede werking, die men mocht ondervinden. Weliswaar Is het streven naar uitbreiding van de zuivelindustrie in alle plannen primair, dit gaat echter parallel niet alleen met een meer economische voedseltoeberelding door de huismoeders, doch ook met de volksge zondheid, welke laatste door de doctoren be vestigd wordt. Volgende week nu vangt in Den Helder de Zuivel-week aan, hetgeen mogelijk was o.a. dank zij de zoo voortvarende commissie, welke spr. hierbij zijn harteljjken dank betuigt. Nog teveel, aldus vervolgt spr., leeft bjj sommigen de opvatting, dat 't alleen gaat om de belangen van den landbouw. Natuurlijk is de grondslag van deze propaganda de uiterst benarde omstandigheden, waarin m.n. 't vee houders bed rijf tengevolge van de slechte Internationale marktpositie der zuivelproduc ten ls komen te verkeeren, maar men meene toch vooral niet, dat bij een vergrooting van den verkoop dezer producten alléén de Ne derlandsche landbouw gebaat zou zijn. Op het veehoudersbedrijf is door de moderniseering der techniek en de uitbreiding van den handel, welke de laatste 50 jaar heeft plaats gehad, een geheele industrie opgetrokken, die tot de belangrijkste van ons land moet worden gerekend. In direct verband met de meer dan 150.000 landbouwbedrijven, die voor het groot ste deel hun inkomsten uit het veehouders- bedrijf trekken, kunnen genoemd worden de ruim 900 zuivelfabrieken en melkinrichtingen, die over het geheele land verspreid zijn. Vol gens de beroepstelling van 1930 waren In deze bedrijven toen 19.500 personen werkzaam. Daarbij komen de bedrijven, die in direct ver band daarmede werken, zooals machinefa brieken, fabrieken van verpakkingsmateriaal, de leveranciers van hulpstoffen, de middelen Van vervoer, de handel, en om niet te ver geten de verkoopers aan het publiek, dus de winkeliers, de melksljjters, enz. Hierb(j moet worden opgemerkt, dat de zuivelindustrie een zeer gedecentraliseerd ka rakter heeft, hetgeen aan de werkgelegen heid, die zij biedt, ten goede komt. Van welke beteekenis dit alles is voor de bevolkingsgroe pen, buiten den landbouw, blijkt het beste, Indien wij nagaan, welke inkomsten de melk productie biedt en hoe dit onder de bevol kingsgroepen verdeeld wordt. De totale melk productie in ons land kan per jaar gerekend worden op 4,5 milliard kg. De bruto-waarde dezer melk, dat is dus de prijs, waarvoor deze, hetzij in den vorm van melk, hetzij fn den vorm van zuivelproducten, aan het publiek verkocht of uitgevoerd wordt, schat spr. ge middeld op 8 cent per kg. De melk vertegen woordigt dus een totale waarde van 360 mil- lioen gulden per jaar. Globaal gerekend, kun nen we zeggen, dat 50 van deze totale bruto-waarde of 180 milUoen gulden ten goede komt aan de veehouders en 180 niillioen gulden aan de overige bevolkingsgroepen, die t>ij de verwerking, den handel en de distributie van melk en zuivelproducten betrokken zyn. De propaganda dient méér dan economische belangen, zy ls ook van groote nationale be teekenis. Meer Ideëel bezien gaat bevordering van den gezondheidstoestand van het Neder landsche volk er mee gepaard. Wie kennis neemt van de volksvoeding, zooals deze door bevoegde instanties is vastgesteld, kan niet ontkomen aan het besef, dat de zuivelpropa- ganda-arbeid niet alleen wordt gemotiveerd door verhooging van den binnenlandschen af zet, maar ook krachtig kan worden onder steund en gestimuleerd door hetgeen hier mede tevens wordt bereikt voor de voeding van onze medeburgers, voor den weerstand van ons volk. Gebruik meer melk. Krachtig kan dit doel worden bevorderd door een dagelyksch gebruik van melk, vooral op de scholen. Dit punt ondervindt den laat sten tyd een groeiende belangstelling. Onlangs verklaarde hierover de Minister van Landbouw en Visscherij: „Er wordt gevraagd: probeer het eens met melk. speciaal melk voor school kinderen. Ik zal nagaan, ik zie de moeilijk heden, maar ik hoop ze wel te kunnen over winnen, of we aan het Nederlandsche school kind dien kostbaren drank, die drinken is en eten tegeiyk, kunnen verschaffen." (Be grooting Landbouw en Visschery Twëede Kamer 29/11/1935.) Ook het eten van mélk- brood wordt van Regeeringswege en van wetenschappelgke zyde krachtig aanbevolen en ondersteund. Prof. Dr. E. Gorter, Hoog- leeraar aan de Universiteit te Leiden ver klaarde hieromtrent dat het van medische zijde zeer zou worden toegejuicht, wanneer de geheele bevolking zich voortaan met mélk- brood zou voeden. Daardoor zou de dagelyk- sche voeding, ook van de armsten, verbeteren. Zij krijgen dan het goed melkeiwit, dat vooral voor de kinderen van zoo groote beteekenis is." Ook voor de lichtverteerbaarheid van na tuurboter, die door de zwakste magen wordt verdragen en kaas, een ware bron van eiwit en lichtverteerbaar melkvet, dat bovendien in goedkoopen vorm wordt verstrekt, hebben ge leerden van groot gezag treffende medetjee- lingen gedaan, die zyn opgenomen in het re ceptenboek „Van Eigen Land". Het is daarom in het belang van talloos velen, dat deze piro- paganda krachtig ingang vindt. Tot zyn ge noegen verklaart spr., dat van overheidswage, ook van de stedelijke overheid de volle mede werking is ontvangen. Voor de bevolking moge de aanbeveling dienen: Eet het product van eigen grond, 't Is geurig, smaak'lijk en gezond; 't Zy warm of koud, pikant of zoet, Nêerlands Zuivel, voedt u goed! Spr. laat nog enkele mededeelingen volgen betreffende de week zelf, waarvan de organi satie zich als zeer doeltreffend laat aanzien. Men verwacht op de middag- en avond demonstraties een zeer groot puoliek, natuur lijk liefst vhn vrouwelyke kunne, ea tevens dat zooveel mogelijk iedere stand en klasse, in één woord, een ieder, welke positie hij! of zij ook inneemt, een dezer dagen present zal zyn. Men zal dan kunnen aanschouwen op welk een ongedacht goedkoope wijze men toch Cett, zeer voedzaaam maal kan bereiden, daarbjj uitsluitend of gedeeltelijk gebruik makend van de Nederlandsche zuivel. Dit alles zal gedemonstreerd worden op In teressante wijze. Doch dit niet alleen: men zal van diverse gerechten kunnen proeven, er worden recepten uitgereikt en een opgave van de kosten der verschillende te bereiden schotels. Enfin: we zouden dit alles willen samenvatten als een les, waarby Iedere huis moeder kan leeren op welke wijze zy zuinig, doch daarom niet minder smakelyk, spijzen kan toebereiden. Wat er gaat gebeuren. De heer Terra deelt vervolgens de plannen mede, volgens welke men de aanstaande zui velweek zal voeren: De demonstraties en de tentoonstelling worden gehouden in Musis Sacrum, zoowel des middags als des avonds. Geopend wordt op 3 Februari en een en ander duurt tot en met 7 Februari. Maandag heeft te half acht de officleele opening plaats, waarna om half negen toegang voor het publiek gegeven wordt. Op de drie eerste avonden zullen muziek- optochten door de stad gehouden wordfcn, waarvoor de plaatselyke corpsen zorg dra gen. Voorts worden aangebracht verschei dene doeken met reclame-opschriften, terwyi er eveneens een Melkbrood-auto door de straf ten zal ryden, waaraan is vastgekoppeld een geluldswagen. Deze zal ook eenige malen vertrekken naar Koegtaa, Anna Paulowna en Callantsoog. De tyden, op welke men de demonstraties kan bezoeken, zyn: des middag te half 3 en half 4 en des avonds vanaf 8 uur. Wordt een en ander gehouden in de groote zaal van Musis Sacrum, in de voorzaal vindt een be scheiden tentoonstelling plaats. De toegang voor dit alles is gratis. Vermeld wordt eveneens, dat by de offi cleele opening gesproken zal worden o.a. door den loco-burgemeester en Dr. Swaters van Jullanadorp. Tenslotte wordt een etalage-wedstryd ge houden voor de desbetreffende winkeliers. Spr. vestigt er tevens de nadrukkeiyk aan dacht op, dat deze actie niets te maken heeft met de een of andere reclame voor een bepaalde fabriek of bepaald product: het gaat hier alleen om de vaderlandsche zuivel in den meest algemeenen zin van het woord. Ook verzocht spr. er de aandacht op te willen vestigen, dat by iedere demonstratie eenige ryen zitplaatsen vry gehouden zullen worden voor leden van huisvrouwenvereenl- gingen. Dit was dan het einde der zakeiyke mede deelingen, hetgeen echter niet beteekende, dat de zitting A bout portant opgeheven werd: men bleef namelijk nog eenigen tyd gen tijd gezellig natafelen, in de goede ver wachting, dat de a.s. Heldersche Zuivel-weék, een belangryk succes moge boeken. Tenslotte willen wy reeds nu verwyzen naar de in den loop van deze week te ver schijnen advertenties in dit blad, waarin men diverse bijzonderheden, de demonstraties en tentoonstelling betreffende, zal vinden. dat is „DE WEG." De Werkgemeenschap voor Economische Gelykheid „De Weg", vergaderde Dinsdag avond by den heer .an Steijn. In z'n openingswoord sprak de voorzitter er zijn spyt .over uit ,dat de aangekondigde spreker, dt, heer H. Peiger van Santpoort, plotseling ongesteld was geworae»-. zoodat een ander zyn plaat*. moest innemen. Voorz. zette daarop in 't kort het ontstaan van „De Weg" uiteen. Als beginsel hebben zij aan vaard: afschaffing van winstsysteem en toe kenning van gelyke waarde aan ieders ge bied. De spreker lichtte de manier van wer ken toe en hieruit bleek, dat naast de ver schillende werkgroepen ook een distributie- groep bestaat. De werkgemeenschap vervalt feitelyk de rol van administrateur der werk uren; die de verschilende leden voor elkaar bezig zyn. Na deze uiteenzetting volgde nog een uit voerige beantwoording van gestelde vragen en o.a. kwam hierby naar voren, dat „De weg" zich absoluut niet bemoeit met poli tieke- of religieuze kwesties. DAMMEN. De stand der competitie van D.A.P. is als volgt: gesp. gew. rem. verl. pt. H. Huybens 21 14 2 5 30 J. Meyer 16 12 3 1 27 W. Alkemade 14 11 2 1 24 W. Komen 18 9 6 3 20 H. Elfrink 20 9 2 9 15 C. Kaptein 15 6 3 6 14 P. Smiers 15 6 2 7 11 W. Meyer 12 4 3 5 11 A. v. d. Voort 7 5 1 1 9 F. Hoek 13 3 3 7 9 A. Kapitein 14 3 3 8 9 B. de Kroon 7 3 0 4 6 W. de Graaf 19 1 2 16 4 J. v. Nuland 17 2 0 15 4 BILJARTEN. Groep 2 van de biljartvereenlging „Anna Paulowna" speelde by den heer Slikker tegen groep 5. Van groep 2 won de heer H. Cornelissen (55) alle vier partyen, de heer P. Alkemade (35) 3 en de heeren W. Cornelissen (40) en H. J. Naastepad (40) ieder 2 partyen. Van groep 5 wonnen de heeren K. de Groot (40) en C. Philipsen (50) ieder 2 partyen en de heer P. Wilms (50) 1 party. Groep 2 won dus met 11 tegen 5 van groep 5. LOOP DEK BEVOLKING. Ingekomen; M. A. KinsbergenKos eu kind, van Zandvoort; J. Wijma, van Den Hel der; J. M. Fontijn, van Harlingen; mej. M. P. Hoogeveen, van Udenhout; Mej. C. C. Hertogh, van Zype. Vertrokken: A. Groet, naar Den Hel der; mej. M. C. Glerum, naar Barsingerhorn; mej. A. Kaptein naar Alkmaar; mej. A. Kap tein naar Alkmaar; mej. T. Kater, naar War- menhuizen; C. W. Vermeulen, naar Alkmaar; Ch. Hense en gezin, naar Kruiningen; A. J. van Klaveren naar Sassenheim; H. P. Ploeg- meijer, naar Den Helder; mej. J. Heijiigen- berg. naar Den Helder. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jahanna Agatha Maria. d. v. J. J. Beerse en E. Leering; Maatje, d. v. J. Hijman en H. Kramer; Tryntje, d. v. J. P. Schermerhorn en E. Schermer; Harmannes, z. v. H. Loer en A. Groenbeek; Maria Ever- dina Louise, d. v. M. J. Kolster en C. C. M. van Emmerik; Simon Nicolaas; z. v, W. Kaan en A. D. Veerdig; Christine Gysbertha, ■d. v. Duineveld en A. H. A. Prins; Cornelia Maria en Nicolaas Maria. d. en z. van H. C. Springveld en M. A. Zoon. ONDERTROUWD: L. C. Bakker en M. Aris; J. B. Lievens en I. M. van Regen mortel. OVERLEDEN: J. R. WaiboerKistemaker, 32 j.; C. Raven—Vilten, 73 J„ C. Tijsen, 68 J. Politie. Verlorenrywielplaatje. wollen hand schoen, domme kracht, een paar wollen hand schoenen. Gevonden: Kinderportemonnaie. Hippolytushoar Ds. MEIHUIZEN OP VOORDRACHT. Men deelt ons mede, dat Ds. H. W. Mei huizen. doopsgezind predikant alhier, voor komt op de voordracht ais zoodanig te Drachten. POLITIE. Verloren; een meisjesmuts, een auto- slinger en een onderdeel van een transport driewieler. Inlichtingen by den Gemeentebode. CHR. MEISJESVER. „ORA ET LABORA". Men deelt ons mede, dat voornoemde ver- eeniging op Dinsdag 11 Febr. a.s., des avonds 7.30 uur, in de groote achterzaal van Hotel de Haan te Hippoiytushoef een feestavond zal organiseeren, waarvan de leiding berust by den Eerw. Heer Deen. Het programma bevat o.a. voordrachten, zang, muziek, tooneel, enz. enz., zoodat het een prachtavond beloofd te worden en aangezien vorig jaar het gewone lokaal te klein was alle bezoekers (sters) te ontvangen, zoo is men thans overeengekomen een ruimer lokaliteit daarvoor te nemen. ONDERLINGE GLAS VERZEKERING- MAATSCHAPPIJ „WEERINGEN". Woensdag vergaderde deze vereeniging in de zaal van den heer S. Veerdig. Na het openings- en welkomst-woord van den voor zitter, den heer C. C. Bakker, neemt de heer Timmerman het woord en leest de notulen. Uit het verdere verslag over 1935 blylct het volgende: Ontvangsten 71.59, kassaldo 1 Jan. '35 624.84, te zamen 696.43. Uitgaven f 248.11, Saldo 448.32. Rente 11.82. Kassaldo 1 Jan. '36 460.14. Namens de kas-commissie deelt de heer S. Veerdig mede, dat alles in orde werd be vonden. De heer T. Taken wordt gekozen ais com missaris en neemt de benoeming aan. By de vaststelling van de tarieven worden deze vastgesteld op 50% der oorspronkelyke. De rondvraag leverde niets bijzonders op en voorzitter sluit onder dankzegging deze ge animeerde vergadering. DE STAATSROSCHBEPLANOTNG IN DEN W1ERINGEKMEERPOLDEK. Met de staatsboschbeplanting in den Wie- rlngermeerpolder wordt weer in vollen om vang begonnen. Daartoe ls een groot aantal arbeiders, welke dezen winter voor de cultuurafdeeling werkte in greppels en slootwerk, en grond werk voor het aanvullen van het nieuwe dorp Wieringerwerff, thans gedirigeerd naar de werkzaamheden voor beplanting. We mogen verwachten, dat straks de Wie- ringermeer door deze beplanting een aanzien zal verkrijgen, welke toeristen en vreemde lingen, welke de zoo zeer beroemde zeewer- ken wenschen te bezoeken, ten zeerste zal interesseeren. Daarbij komt, dat aan vele ar beiders door deze werkzaamheden werk ge geven wordt in deze zoo werklooze tijden. PROPAGANDA-AVOND OVERHEIDSPERSONEEL. De Centrale Ned. Ambtenaarsbond en de Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst organiseerde een propaganda-avond in Thea ter Royal te Behagen. De heer Speur, Voorzitter C. N. A. B., Schagen opende met een kort woord van welkom dezen avond. Gedraaid werd hierna een cultuurfilm over Ned.-Oost-Indië, een gekleurde teeken film en de film van Zon en Zomer (repor tage van de moderne arbeidersbeweging. Hierna sprak de heer Staal zyn propa- ganda-rede. Spreker schetste den toestand van omstreeks 1900 en deed uitkomen, dat men deze tyd zoo snel vergeet en doet of ze nooit bestaan heeft. De verbeteringen, welke dien tyd zoowel op geestelijk, zedelyk en cultureel gebied zyn bereikt passeerden de revue en hiervan is wel geen groep, zoo zei spreker, welke zoo veel te danken heeft aan de organisatie als juist, waar honderdduizenden door de ramp spoedige tijden worden getroffen, mag het personeel minder dan ooit te voren de orga nisatie verlaten, ook al worde dit personeel in hun bestaan en rechten getroffen, juist nu moet de organisatie sterk gemaakt worden en moet strijd geleverd worden ten einde de ver slechteringen nog niet grooter te laten wor den. Het N.V.V. telt 300.000 leden, hetwelk spreker bespotteUjk laag vond in vergeUjking met de Scandinavische landen. Door de orde ning moeten wij uit den chaos komen, besef dit goed. Spreker duidde er op. dat een goed systeem van productie en distributie zal moeten ko men tot zegen voor de menschheid. Na deze toespraak werd nog gedraald de film „Morgen begint het elven". AFSLUITING VAN WEGEN. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gesloten hebben verklaard voor het verkeer met ry wielen ln belde rich tingen het voor het algemeene ryverkeer be stemde gedeelte van den Schilderweg in de gemeente Texel. JEUGDHERBERG „PANORAMA" VERKOCHT. Naar wy uit goede bron vernemen, heeft T.E.S.O. de Jeugdherberg „Panorama" ver kocht aan de Nederlandsche Jeugdherberg centrale in Nederland. Deze verkoop geschiedt in hoofdzaak om administratieve redenen. Als eigendom van de Jeugdherbergcentrale zal de Jeugdherberg kunnen profiteeren van de voor rechten dezer Vereeniging, waarvan zy als eigendom van T.E.S.O. verstoken biyft. Het beheer der herberg gaat als vanzelfsprekend, nu ook over aan de Jeugdherbergcentrale. NOORD- en ZUID-HOLL. REDDING MAATSCHAPPIJ, Tot voorzitter van de plaatselyke com missie der Noord- en Zuid-Hollandsche Red- ding-Maatschappy is benoemd de heer Mr, A Kamp, burgemeester dezer gemeente. Zitting Dinsdag 28 Jan. Uitspraken 81 Jan. Jan B., arbeider Oudkarspel, diefstal van een bontjekker, gepleegd te Callantsoog, 6 maanden gev. Jan Gerrit N., koopman Schagerbrug, thans uit anderen hoofde gedetineerd te Amsterdam, diefstal van een auto en scheepsmotor, gepleegd ln 1933 te Broek op Langedjjk. Vrygesproken. Gysbertus Jacob E., smid Slootdorp, ver- valsching van rentezegels, f 100.boete of 25 dagen hechtenis. Hendrik Herman de M., ontslagen politie agent, vroeger te Hoorn, opzetteiyke mishan deling gepleegd door een ambtenaar in de uitoefening zyner bediening. Eisch 6 maanden gev. Vonnis 3 maanden gev. Gelegenheid maakt soms den dief. In de middagzitting, waarby de engelenbak weer aardig gevuld was, hoewel er niet veel van beteekenis op de rol voorkwam, werd in de eerste plaats behandeld een zaak contra den niet verschenen verdachte, den vrachtryder Chr. H. K., te Den Helder, aan wien was ten laste gelegd diefstal van een automobielband, ten nadeele van den vrachtryder Corn. Swid, die zyn wagen met aanhangwagen onbeheerd had geparkeerd op den openbaren weg. Ge noemde Chr. K. maakte van de mooie gele genheid gebruik om een beste Michelin band met velg van den aanhangwagen te stelen en zelfs in gebruik te nemen. Deze brutaliteit werd hem noodlottig, aangezien de bestolen collega op 'n goeden dag zyn eigendom her kende. Verdachte had een veel slechteren band met een rooie velg achtergelaten, maar Smid nam natuurlyk met deze ruil geen genoegen. Tegen verdachte, lid van „Eigen Hulp" in de minder goede beteekenis van het woord werd by verstek gevonnist. Gerequireerd werd 3 maanden gev. Nadat alles z'n beslag had gekregen, ver scheen alsnog de ellenlange Tesselaar Chr. K., 'n opmerkelyke figuur die we al eens meer in de rechtzaal hebben aangetroffen en werd de heele zaak nog eens dunnetjes overgedaan. Natuurlyk ontkent de heer K. pertinent. Hy wist weliswaar niet van wien hy den band had, maar gestolen had hy dien niet. De officier was over de onverschilligheid van den Tesselschen reus lang niet best te spreken en zag geen reden om een ander requi sitoir te nemen. Eisch derhalve opnieuw 3 maanden gev. e n O TKELTKKGKLING RUNDVEE. Regeling teil aanzien van de reserve. kalveren.) In verband met het feit, dat geregistre stierkalveren practisch niet als „rese kalf" aangehouden zullen warden, liomt 'i^i ons, ter voorkoming v-u misverstand wenscht voor. dat in het P" ericht nr iy'°" d.d. 23 Januari 1936, de zinsnede onder s5' „ook ingeval het een stierkalf betreft" k te vervallen. Daarenboven zal daarmeiled schyn vermeden worden, da' het boventaii schetsen van een Merkalf eenig verband houden net een erkenning van een veestal TEELTREGELING RUNDVEE. De gewich -r~renzen voor kalveren WeIkft gedekt roeten zyn door een Hentltel'tsbewiia zijn by Mlnlsterieele Beschikking d.d. 21 Januari 1. als volgt gewyzigd: a. voornamelijk, al dan niet gecastreerd rundvee: voor het tydvak 1 t/m 31 Jan lota, 140400 kg. voor het tijdvak 1 t/m 29 Febr i<m. 160-400 kg. 1 b. voor vrouwelyk rundvee: voor het tydvak 1 t/m 31 Jan im#, 160400 kg. voor het tijdvak 1 t/nr 29 Febr ïoaa, 170400 kg. VARKENSHOUDERIJ. Op verzoek van een georganiseerde kan door de Landbouw-Crlsis-Organisatie het toe gewezen aantal varkens voor de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September wor den verhoogd met niet meer dan 30 miu het aan dien georganiseerde toegewezen aan tal voor de daarop volgende maanden Octo- ber, November, December, Januari, Februari, Maart en April wordt verminderd met 'n ge- lijk aantal, als waarmede het gedurende de eerstgenoemde maanden werd overschreden. Verzoeken dienaangaande kunnen worden Ingediend by de Landbouw-Crisis-Organlsa- tte voor Noord-Holland te Alkmaar. RUNDVEETEELTKEGELING. Aangifte reserve-kalveren. Veehouders, die krachtens hun lidmaat schap van een door de Nederlandsche Vee houderij-Centrale erkende runder-tuberculose- bestrijdings-organisatie van „reservekalf" (een kalf zonder identiteitsbewys) in voor raad hebben, dienen hiervan vóór 1 Febr. a.s bericht te geven aan de Landbouw-Crisis- Organisatie voor Noord-Holland, te Alkmaar. „Reserve-kalveren", welke niet voor den genoemden datum zijn aangegeven, zullen onder geen voorwaarde meer geschetst kun nen worden. Dit beteekent dus, dat deze kal veren voor 1 Maart verdwenen dienen te zyn, Tot 1 Maart a.s. zal gelegenheid bestaan deze „reserve-kalveren" ter schetsing aan t« bieden. Daarby bestaan drie mogeiykheden: le. Het kalf wordt „ingewisseld" tegeneen gestorven of geslacht kalf met een identi- teltsbewys-1935, of met een identiteltsbewys- 1936. In deze gevallen zal door den vee houder duideiyk aangetoond moeten worden, dat het kalf, waarvan het identiteitsbewys ter Inwisseling wordt aangeboden, gestorven of geslacht is. 2e. Het kalf wordt geschetst in mindering van de toewyzing-1936, 3e. Het kalf wordt boventallig geschetst. Is het „reserve-kalf" een vaarskalf, dan zal dit boventalig schetsen alleen kunnen ge schieden op grond van een erkenning van den veestapel voor het seizoen-1938. Tevens zul len, ook ingeval het een stierkalf betreft, ge gevens overlegd dienen te worden, waaruit biykt, dat het kalf aan de voor dit boven tallig schetsen vereischte voorwaarden vol doet DE TUINBOUWEXPORT IN DECEMBER. In vergeiyking met het vorig jaar vertoont de totale December-export van onzen tuin bouw zoowel naar gewicht als waarde een verbetering aan. In vergelijking met vroeger» jaren zijn echter ook deze cyfers nog slecht te noemen. De totale waardevermeerdering bedroeg ƒ426.000. De totale geldswaarde van den December- export bedroeg dit jaar f 1.128 000; het totale gewicht 22.602.000 kg tegen 18.130.000 W Dec. 1934. Wat de afzonderiyke producten be treft, bedroeg de waarde van den bloemkool export 86.000 tegen f 105 000 in 1934. D* uien vonden vooral ln Engeland en Duitsch- land een belangryk grooteren afzet. De ver meerdering bedroeg voor dit product zoowel naar gewicht als naar waarde zelfs ca. pet Met een totale waarde van f 455.000 haalden de uien den hoogsten December- export sedert 1932, en bedroeg deze zei" aanzicniyk meer dan ln 1931 en 1930. Welk een belangryke rol Engeland als afnemer speelt, moge biyken uit het feit, dat 71 pot van dezen export naar Engeland (Duitschland 13 ct.) Behalve uien nam En geland dit jaar ook aanzienlijk grooter hoe veelheid vruchtenpulp af. LET OP HET VEEVOEDER. Het bedrog In de wereld nog nlel uit. Uit het verslag van het rykslandbouwproef- station te Wagenlngen over 1934'35 biyk een afneming van het aantal onderzoch monsters. Daar ér in de tegenwoordige om standigheden een neiging bestaat om niet minder te doen onderzoeken, ïykt het 8®" wenscht er op te wijzen, dat de feiten zm in het geheel niet wettigen. Zoo werden aanzienlyk minder monste lynkoek, grondnotenkoek, diermeel en visc meel ingezonden. En toch bleek by ïynkoe 6.4 pet. der monsters niet voldoende zuiv te zijn: bymengingen van zout en zand men voor naast een te hoog aschgehalte. grondnotenproducten liep het gehalte aan 0 witachtige stoffen uiteen van 59.3 tot en was 9.6 pet. der monsters niet voldoend zuiver, terwijl o.a. by 5 monsters van u Britsch-Indië afkomstige koek dopgel»a van 6 tot 10 pet. voorkwamen. Ook hier 9 kwamen behalve te veel asch en vocht, zan schimmel en keukenzout voor. Ook het onderzochte pluimveevoeder bevatte vaak niet gewenschte bestanddeelen- Zoo kwamen in 264 monsters vóór voC' van erwten en van hamel en afval van tai resp. 17, 9 en 12, doppen van grondno ryst en koffie resp. 6, 3, en 1 maal voor. eiwitgehalte bleek vaak ondoelmatig te het wisselde van 13.5 tot byna 40 pet.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10