Sport IEDERE WEEK K. K. KRENTENBROOD wan KRfGÉE VAN GALENSTRAAT 71 Eerste Kamer. Verkoop op afbetaling. Rijksbegrooting 1936 Kustgeschut geleverd door Krupp in 1919 HHLPERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 JANUARI 1936. Hypotheek-af lossingswet. BINNENLAND Tweede Kamer. Deven er krijgt een Vliegtuigfabriek. Het verbod van arbeid door vreemdelingen. De moeilijkheden van Rotterdam. „De kunst in nood STEEDS Krentenbrood van Krigee 30 - 45 en 60 cent. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië. Luchthaven te Leeuwarden. Oost-lndié. Ongluk bij de reparatie van een dok. Voetbal Groote belangstelling voor Alkmaar I—Texel 1 SUmmmm Zcunnm ZATERDAG K. K. dat is Uit het voorloopig verslag. Aan het voorloopig verslag inzake de wets ontwerpen: le tot wettelyke regeling van de overeen komst van koop en verkoop op afbetaling; 2e houdende eenige wettelijke regelingen nopens het afbetalingsbedrijf, wordt het vol gende ontleend. Naar het oordeel van deze leden beteekenen deze wetsontwerpen niets anders dan het legaliseeren van een kwade praktijk. De koop of verkoop op afbetaling bederft liet volkskarakter en verzwaart voor velen den druk des tijds. In stede van deze praktijk te legaliseeren, moest de overheid, naar de meening der leden, hier aan het woord, maat regelen treffen om haar met wortel en tak uit te roeien. Zeer vele leden daarentegen konden toch met deze wetsontwerpen zich zeer wel ver eenigen. Algemeen onderschreven deze leden n.i. de conclusie der regeering. dat, na af weging van het voor- en nadeel van de afbe- talingsovereenkomst, deze niet behoeft te worden verworpen om het misbruik, dat daar van te maken valt, doch dat integendeel met het oog op deze mogelijkheid van ernstig misbruik, in verband met de omstandigheid, dat het koopen op afbetaling zich meer en meer ontwikkelt tot eene wijze van verkrij ging van eigendom van zaken door oecono- misch zwakkeren, wettelijke regeling van deze overeenkomst zeer gewenscht is. Sommige leden spraken als hun meening uit, dat overwogen behoorde te worden, een regeling te treffen, teneinde voor fatsoenlijke eenvoudige lieden, wegens gebrek aan con tanten niet in staat zich hun benoodigdheden te verschaffen, de gelegenheid te openen be scheiden credieten met kleine afbetaling te verkrijgen. f Oritiek en lof voor onzen mbsis&er van Buitenlandsche Zaken. De Eerste Kamer heeft zich in de afdee- lingen verdiept in het ontwerp der begroo ting van het Departement van Buitenland- sche Zaken over 1936, en het behoeft niet te verwonderen, dat het Italiaanshch-Abes- sijnsch conflict met wat daaraan vast zit, het verslag befieerscht. JHR. ME A. 6 D. DB GRAKFF, Minister van Baltenlandsche Zaken. Het beleid van minister De Graeff in de- Een, en vooral zijn rede in de zestiende Vol kenbondsvergadering op 12 September J.L, gehouden, werd door verscheidene leden ge- critiseerd. Zy meenden, dat deze ook in het buitenland den indruk moest wekken, dat Nederland door de onderteekenlng van het Volkenbondsverdrag van zijn traditloneele neutraliteit afstand heeft gedaan, en dat daarin te zeer de nadruk is gelegd op de mo gelijkheid en wenschelgkheld van wijziging der bestaande internationale regelingen, in verband met de zeer ernstige moeilijkheden van zekere staten ten gevolge van de onge lijke verdeeling van de grondstoffen en de te groote bevolkingsdichtheid. Minstens evenzoovele anderen brachten aan den minister en de Nederlandsche delegatie te Genève hulde voor hun kloek optreden aldaar in verband met het conflict. Zij waren van oordeel, dat de kleine mogendheden terecht by dergelijke gelegenheden krachtig opkomen voor net behoud van den vrede en ten volle medewerken bij het toepassen van sancties tegen den aanvaller. Zy betreurden echter, dat niet sneller was kigegrepen en dat t.a.v. petroleum niet aller eerst maatregelen waren genomen. Wellicht ware het conflict dan reeds beëindigd. Zjj hoopten, dat Nederland de totstandkoming van dergelyke maatregelen krachtig zal be vorderen. Vragen van mr. Van Vessem aan dr. Coiyn. Het lid der Eerste Kamer, mr. A. J. van Vessem, heeft aan den minister van Defensie ®"i. de volgende vragen gesteld: 1- Is het juist, dat het millioenen guldens gekost hebben zware geschut van 28 cm L. 45. waarvan in 1913 de toenmalige minister Van Oorlog, minister van Marine ad interim, öe heer Coiyn, de aanschaffing ten behoeve der kustverdediging sterk heeft bevorderd, himmer gereed voor 's lands verdediging is opgesteld 2- Is het juist, dat dit kostbare, meest mo derne zware geschut van Nederland, dat om streeks 1919 door de firma Krupp is gele erd, eenige jaren geleden voor enkele tien duizenden gulden aan een particulieren wa penhandelaar is verkocht 2- Is de minister bereid mede te deelen: a- Hoeveel stuks zwaar geschut en van ^v°lk kaliber zyn door de firma Krupp naar kanléiding van de in 1913 genomen beslissing geleverd voor het sub 1 omschreven doel en n welk jaar vond de opdracht tot levering 6n in welk jaar vond de levering plaats? h- Is de levering door den oorlog ver- traagd en zoo ja. was Nederland verplicht met deze vertraagde levering genoegen te nemen C. Hoeveel bedragen de totale kosten, welke voor de aanschaffing, het vervoer en den opslag van dit geschut zijn besteed? d. Indien de vraag sub 1 bevestigend wordt beantwoord, waarom is dan dit meest mo derne zware geschut van Nederland nimmer gereed voor 's lands verdediging opgesteld? e. Is dit geschut nog eigendom van den Ncderlandschen Staat en zoo ja, welke be stemming is daaraan gegeven? f. Indien dit geschut niet meer eigendom >s van den Ned. Staat, in welk jaar is het dan verkocht, aan wien is het verkocht en waar is de opbrengst van dezen verkoop van s lands eigendom verantwoord Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp hou dende bijzondere maatregelen ter voorkoming van opvordering onder bepaalde omstandig heden van hoofsommen, tot waarborg waar van hypotheek op onroerend goed is bedongen en ter voorkoming van vexatoire beslagen, wordt het volgende ontleend: Juist omdat zrj overtuigd is van de wen- schelykheid, dat het ingrijpen zich behoort te beperken tot die verhoudingen, waar een ont houding meer schade zou veroorzaken dan een actief ingrypen, heeft de regeering gemeend haar maatregelen niet te moeten uitstrekken tot andere geprivilegieerde en tot concurrente crediteuren. 'Een uitwmningswet past niet in het geheel van wetgevende maatregelen, hetwelk de regeering aanhangig heeft gemaakt. Een huur- commissiewet behandelt een materie, welke valt buiten het kader van het onderhavige wetsvoorstel. Wat betreft het denkbeeld de huidige moei- lykheden op te lossen door oprichting van een Staatskredietbank met uitgifte van pand brieven, verwezenlijking hiervan zou den Staat tientallen millioenen kosten, zoodat al leen reeds uit dezen hoofde dit voorstel voor practische verwezenlijking niet in aanmerking komt en door de regeering wordt afgewezen. De beslissingen op nevenverzoeken, als be doeld in lid 2, door den rechter te geven in geval van een herhaald verzoek, geven van rechtswege de executie-schorsende werking slechts gedurende den termijn, gedurende welken het principale verzoek aan de bes is- sing der rechters onderworpen is, d.i. dus de termyn, die in lid 1 is aangewezen voor het eerst gedane verzoeken, aan welke de wet zelve executie-schorsende werking verleent. De regeering vertrouwt, dat men zal inzien dat het gevaar voor vexatoire practijken tegenover den hypothecalren schuldeischer niet aanwezig is. Dat het somtijds voor den crediteur minder aangenaam zal zyn om opening te geven van zyn financineele positie wat hij zal moeten doen als hy in een procedure, ingevolge deze wet ondernomen, wil aannemelijk maken, dat hy niet kan afzien van terugvordering kan worden toegegeven. Zulks is nu eenmaal on- vermydelijk als men de debiteuren, die in nood verkeeren, moet helpen. MR. G. VAN BAREN. Tot Md van de Tweede Kamer be noemd. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer door den heer J. A. de Wilde, mr. G. v. Baren, burgemeester van Delft, benoemd verklaard tot lid dier Kamer. De voorzitter van Centraal Stembureau heeft in de vacature van lid van de Tweede Kamer, ontstaan door het ontslag van dr. A. A. ti. Rutgers, benoemd verklaard dr. H. Coiyn te 's-Gravenhage. De salarissen van het prov. personeel in Noord-Holland. De verlaging «net U pet. opnieuw verworpen. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben het voorstel van Ged. Staten, om te voldoen aan de aanmaning van de Kroon, om de salarissen van het provinciaal perso neel met 5 pot. te verlagen verworpen met 49—25. Het onderdeel van het voorstel, dat verla ging van de salarissen van Ged. Staten in hield, werd verworpen met 4127 stemmen. PLAATSVERVANGENDE LEDEN EXAMENCOMMISSIE. De minister van waterstaat heeft voor het jaar 1936 benoemd In de commissie, belast met het afnemen van de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardyschepen en voor de sleepvaart. tot plaatsvervangende leden, de hoeren: P. van Os, oud-gezagvoerder ter koop- vaardy, te Heemstede, en J. van Reede, gep. kapitein ter zee, te Hilversum. De minister van waterstaat heeft voor het jaar 1936 benoemd ln de centrale commissie voor de examens ter verkrijging van diploma's van stuurman en van schipper aan boord van zeevisschersvaartuigen, alsmede van diploma s van schipper aan boord van kustvisschers- vaartuigen, tot plaatsvervangende leden, de heeren: G C. Carrière, gep. hoofdofficier van den Marine-Stoomvaartdeinst der 1ste klasse, te Wassenaar, en E. P. Ross, oud-gezagvoer der ter koopvaardij, te Wassenaar (St-ct.). Naar Het Volk verneemt Is te Deventer ongericht een naamlooze vennootschap met het doel, zweefvliegtuigen te bouwen. Voorloopig zal in seriebouw aangevangen worden met zweeftoestellen van vcrscmnend typo. Later zal ook de bouw van lichte mo tortoestellen ter hand genomen worden. Ook zal groote aandacht gewij w aan het herstellen van defecte toestellen van zweefclubs. In verband met het Kon. besluit van 24 Januari, krachtens hetwelk de bepaling, dat werkgevers, zonder in het bezit te zijn van een schriftelijke vergunning van den direc teur van den Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling, geen arbeid zullen mogen doen verrichten door vreemdelingen, tot een groot aantal bedrijven is uitgebreid, heeft het Algemeen Neder- landsch Persbureau zich te bevoegder plaatse om nadere inlichtingen gewend. Men heeft er daar op gewezen, dat na dit laatste Koninklijke besluit vrijwel het ge- heele bedrijfsleven onder de desbetreffende regeling valt, uitgezonderd de zeevaart, de Rijnvaart en het dienstbodenbedrijf. Ten aanzien van de dienstboden wordt, ge- ïyk de regeering indertijd heeft verklaard, in den loop van dit jaar een regeling verwacht. Geen geld voor de salarissen. Zooals dat reeds eerder het geval is ge weest heeft de gemeente Rotterdam ook thans met ernstige kasmoeilijkheden te kampen. Die vinden op het oogenblik vooral haar oorsprong in de opzegging van een kasgeld- leening op korten termijn van een bedrag van 1.500.000 door de Bank van Nederlandsche gemeenten. Uit dit bedrag had men de be taling van de salarissen over Januari willen financieren. In verband met het regelmatig functio- neeren van den dienst is het gewoonte, dat maandsalarissen by de gemeente op verscil- lende dagen aan het eind van de maand wor den betaald. Enkele groepen van ambtenaren, die als regel op den 28en van de maand hun salaris ontvangen, hebben dat nu niet uitbe taald gekregen. Natuurlijk is hiermede nog niet gezegd, dat het gemeentebestuur zich niet tijdig vóór den eigenlijken vervaldatum, 1 Februari, de noodige gelden voor die uitbe taling zou weten te verschaffen. VISSCHERIJ-CENTRALE. Wijziging van de statuten. De minister van landbouw en visschery heeft de statuten van de stichting Nederlandsche V isscherij central e gewijzigd en er .o.m. een bepaling in opgenomen, volgens welke de minister adviseerende leden kan benoemen, aan wie recht van toegang tot verrgaderingen van organen van de Centrale kan worden ver leend, met de bevoegdheid aan de beraadsla gingen deel te nemen. DE EERSTE AARDBEIEN. Het Laboratorium van tuinbouw en 'plan tenteelt te Wageningen heeft op de Cen trale Markt te Amsterdam, de eerste aard beien aangevoerd. 'Deze waren gekweekt door bestraling met Neonlicht, waardoor deze cultuur circa drie weken is vervroegd. DE SECRETARIS-BENOEMING TE WINCKEL. By Kon. besluit is tot 1 Juli geschorst het besluit van den raad dezer gemeente, hou dende benoeming van P. J. Korver tot secre taris dier gemeente. I NATRIUMVERLICHTING OP DEN RIJKSWEG AMSTERDAM—HAARLEM. In antwoord op vragen van de Kamer van Koophandel te Haarlem, heeft de minister van binnenlandsche zaken thans officieel mee gedeeld. dat de ryksweg HaarlemAmster dam, van natriumverlichting zal worden voor zien. DE NEDERLANDSCHE ROODE K HITS- AMBULANCE. Te Dessié. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft een telegram uit Dessié ontvangen, afgezonden 27 Januari, waarin dr. Winckel mededeelde dat de muilezelkara vaan onder de doctoren Van Schelven en Van der Does behouden en in goeden staat aldaar was aangekomen. De geheele Nederlandsche Roode Kruisambulance bevindt zich dus op dit oogenblik gezond en wel te Dessié. MINIMUM VERKOOPPRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. ij, De minimum-verkoopprijzen voor eieren naar Duitschland, incl. verpakking, franco grens zijn voor de periode van 28 tot 31 Jan. vastgesteld op C-klasse, gewicht 5253 kg 4; B-klasse gewicht 5758 kg 4.80; A- klasse gewicht 6263 kg f 4.60; S-kiasse ge wicht 'boven 65 kg 4.90, alles per 100. De mo nopolieheffing voor kippeneieren bedraagt 65 cent. Geen restitutie van graanrechten. De prijzen der eendeneieren bedragen naar de grootte 3, 3.15, 3.30. f 3.45 en f 3.60. De monopolieheffing is vastgesteld op het bedrag waarmede de verkoopprijs de hierbo ven genoemde prijzen overschrydt. WERKLOOSHEIDSDAGEN IN NOV. 1985 Hieronder volgen de cijfers, aangevende de werkloosheidsdagen in procenten der geheel en gedeelteiyk werkloozen onder de georga niseerde werknemers, berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het totaal aantal personen, van wie de werkloosheid is nagegaan, bedroeg in Novem ber 1935 rond 473.000, waaronder 465.000 te gen werkloosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 173.300, waaronder 171.200 verzekerden. Werkloosheidsdagen Bedrijfsklassen in pet Nov. '35 Nov. '34 Oct. '35 Drukkersbedryven enz 19.5 16.5 19.8 Visschery 27.1 24.9 24.7 Handels- en kantoor bedienden 9.8 9.6 10.1 Meerdere ontslagen by de Ned. Spoorwegen. Het N. v. h. N. vermeldt het gerucht, dat de directie van de Nederlandsche Spoorwegen van hoogerhand een orde heeft gekregen, om het spoorwegpersoneel, dat thans nog ruim 34.000 personen, bedraagt, op 25.000 man in te krimpen, hetgeen zou beteekenen, dat er ruim 8 9000 man van het personeel zouden moeten afvloeien. Naar de N. R. Crt. Is gebleken, is dit be richt in dezen term niet juist. Een dergelijke inkrimping zou zonder opheffing van groote lijnen niet mogelijk zyn. Evenwel wordt er met de afvloeiing van personeel als totdus- ver, onder invloed waarvan de sterkte reeds van ruim 50.000 man tot 34.000 is vermin dert, doorgegaan. Radiorede van de Prinses heeft succes. Het Comité ,„De Kunst in Nood" schrijft dat de radiorede, welke Prinses Juliana ten behoeve van dit comité tot nationale hulp verleening aan onze Nederlandsche beeldende kunstenaars op 21 dezer heeft gehouden, mas sale resultaten heeft gehad. Zoo kon bijv, de Postchèque- en Girodienst niet onmiddellijk den grooten toevloed aan stortingen verwer ken althans, het kolossale pakket kon niet met den gewonen besteldienst worden mee gegeven, doch moest enkele uren later spe ciaal worden bezorgd. Terwijl ook langs andere wegen onophoudelijk milde giften binnen kwamen, hetgeen nog steeds voortduurt. DE VERLEENING VAN TEELT VERGUNNINGEN. Ook de groote vergadering van tuinders te Oud-Karspel heeft zich uitgesproken tegen de huidige regeling van de verleening van teeltvergunningen. MA AND-TRIPTIEKEN VOOR DUITSCHLAND. De Kon. Nederl. Toeristenbond A. N. W. B meldt ons: Het groote succes der verleden jaar inge voerde maand-triptieken voor België, waarvan wy er niet minder dan 5.954 afgaven, heeft ons aanleiding gegeven, te trachten dergelijke documenten ook voor Duitschland in te voeren. Dit is gelukt; in het vervolg zullen wy voor particuliere auto's en motorrijwielen maand- triptieken voor Duitschland kunnen afgeven, geldig voor één reis heen en terug. Deze zyn uiteraard goedkooper dan de ge bruikelijke triptieken, welke een jaar geldig zyn en voor een onbeperkt aantal reizen kun nen dienen; voor den vacantie-reiziger vooral beteekent de invoering dezer maand-triptieken daarom een voordeel van beteekenis. dat is De Koetilang is op de heenreis 29 Januari van Amsterdam en denzelfden dag te Rome aangekomen. De Perkoetoet is op terugreis 29 Januari van Bagdad vertrokken en denzélfden dag te Athene aangekomen. De nieuwe bommenwerpers voor de Indische marine. De Nederlandsche vliegtuigenfabriek heeft een serie van zes bommenwerpers van het Fokker T 4 type in aanbouw voor den ma rine-luchtvaartdienst in Ned.-Indië, en naar de Nw. Rott. -Crt. verneemt naderen deze zes vliegmachines hun voltooiing. Dezer dagen is men te Scheliingwoude begonnen met de proefvluchten. Het ligt in het voornemen deze Fokker T 4 vliegtuigen na afloop van de proefvluchten in den loop van de eerst volgende maanden naar Ned.-Indië te ver schepen. EEN ENGELSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT BIJ PORT SOEDAN. Drie dooden. In de nabijheid van Port Soedan is een Engelsch militair vliegtuig neergestort Twee officieren en een soldaat kwamen daarby om het leven. Het vliegongeluk bij Rhoon. Deelneming van de Koningin, Aneta meidt uit Buitenzorg: De minister van defensie heeft aan den gouverneur-generaal verzocht de deelneming van H.M. de Koningin by het overlijden van den reserve-luitenant Segboer te .willen be tuigen aan de familie van den overledene, welke te Batavia woonachtig is. Naar de Tel. verneemt is by beschikking van minister Van Lidt de Jeude op grond van de Luchtvaartwet het terrein, aange kocht door -de gemeente Leeuwarden, de provincie Friesland en de Kamer van Koop handel en Fabrieken gezamenlijk, en bestemd om te worden ingericht als luchthaven, goed gekeurd. Drie dooden. Batavia. By de uitvoering van reparaties aan den vloer van het groote droogdok van de Droogdok-Maatschappy Priok welke vloer uit tanks bestaat werd een tank opengemaakt, welke in langen tyd niet ge bruikt was. Een inlander, die met de repara tie bezig was, viel bewusteloos neer; vier an deren begaven zich toen naar beneden doch ook zy raakten buiten beustzyn. Vervolgens trachtte een lid van het personeel der Droog- dok-My, met een touw om het middel af te dalen, doch ook deze poging bleef vruchte loos. Hierop werd getracht een poging tot redding te doen van de afgedaalde Inlanders, waarvoor de redders voorzien werden van gasmaskers. De vyf koelies werden naar bo ven gehaald; drie van hen bieken reeds over leden te zyn. Pogingen tot kunstmatige ademhaling bleven zonder resultaat. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelyk vorming van koolzuur. (Aneta.) Spanning! Zoowel te Texel als te Alkmaar heeft men groote belangstelling getoond in de uitslagen der verschillende competitiewedstrijden der vierde kl. A van den K.N.V.B. Aanvankelijk was ook BKC een der gegadigden voor den kampioenstitel; toen deze club echter haar kansen zoo goed als geheel verloor, steeg de spanning in deze afd. ten top. Angstig was het vooral voor Texel (dat ongeslagen voort durend bovenaan heeft gestaan) steeds weer te vernemen: Alkmaar heeft ook gewonnen! En toen de kaasstadmenschen met steeds be tere cyfers de meerdere bleven over hun tegenstanders, begon men zich op Texel on gerust te maken, vooral ook daar 't Texel- sche elftal (voornamelijk de voorhoede) eenige teekenen van inzinking begon te ver- toonen. Dat ook de spanning in Alkmaar groot is, bleek wel uit de tegenwoordigheid van verscheidene Alkmaarsche voetballers by de wedstryden StrandvogelsTexel en DTSTexel. In de laatste weken heeft de voorhoede van 't Texelsche elftal een belangrijke verande ring ondergaan, die tot heden ook een ver betering is gebleken: De Graaf, die in de voorhoede niet thuis hoort, heeft men ver vangen door Spronk, terwijl M. Vlaming zijn oude plaats weer is gaan innemen. „Texel" blykt nu een voorlinie te hebben, die tot doel punten in staat is. Wat de uitslag Zondag zal zijn? Wie zat het kunnen zeggen? Het meest voor de hand ligt een draw. Toen Alkmaar bij den aan vang der competitie Texel thuis kwam be kampen, werden zelfs geen doelpunten ge maakt. De thuisclub was in deze match in het veld sterk in de meerderheid, doch Alk maar legde zich toen uitsluitend op verdedi gen toe. Met verdedigen alleen zullen de Alk- maarders er ditmaal niet komen. Willen ze hun nog goede kans op het kampioenschap behouden, dan moet gewonnen worden, om dat Texel reeds een voorsprong van twee punten heeft; wel schgnt 't spel van de kaas stadmannen na 't bezoek van Texel verbe terd, doch ook de Texelsche voetballers heb ben steeds beter de uitstekende lessen van trainer Leavy ter harte genomen, vooral de verdediging der eilanders is zeer sterk ge worden (Witvliet speelt daarin buitenge woon goed). In totaal zyn tegen Texel in elf wedstrijden slechts 7 doelpunten gemaakt. -Ook de Alkmaarsche verdediging is zeer krachtig, deze club zag in 19 wedstrijden slechts 9 doelpunten tegen zich maken. De Texelsche voorhoede wist 't te brengen tot 27 voor in elf wedsrijden; de Alkmaarsche aan val doelpuntte 23 maal in 10 wedstryden. Het elftal, dat Texel Zondag in het veld brengt is, behoudens onvoorziene omstandig heden, gelijk aan dat van de vorige week. De samenstelling is dan als volgt: Dukers Jo. Ran G. Witvliet H. Ran Spronk Th. Lap M. Vlaming P. Neyens Als reserves gaan mee o.a. De Graaf en P. Kikkert. Naar de Alkmaarsche Crt. mededeelt, zal de match, waarvoor men groote belangstel ling verwacht, niet op 't ALkmaarveld, doch in het Alkmaarsche Sportpark worden ge speeld. Op Texel hebben zich reeds byna 100 personen opgegeven, die de voetballers naar Alkmaar zullen vergezellen; vermoedelyk zal dit aantal nog belangrijk stijgen. DUALMEET L.Z.C. „GROOTE WIELEN"— H.Z.V. TE LEEUWARDEN. Deze Dualmeet had Zaterdag j.L plaats in „het overdekte" te Leeuwarden en mocht zich in een groote belangstelling verheugen. De beschikbare plaatsen waren nagenoeg uitver kocht. De 50 m baan (25 m school- -|- 25 m vrye slag) meisjes werd gewonnen door Agatha Vermeulen in den tyd van 43 sec.; tweede werd M. Nabermann van L.Z.C. 45 sec. (Alleen nummers 1 en 2 golden voor de pun tentelling. 25 m rug 25 m vrye slag: No. 1 werd P. v. d. Werff in 40 sec. H.Z.V. No. 2. H. v. d. Water in 41.2 sec. H.Z.V. Daarna kwam 3 X 50 m wisselslag dames, waar onze hoop op gevestigd was. Voor H.Z.V. zwommen A. Vermeulen, M. Tonet en Bets Goedhart. Uitslag 1. L.Z.C. 2.10.1, 2. H.Z.V. 2.13.3. 3 X 50 Wisselslag heeren 50 m rugslag J. Laadé; 50 m schoolslag J. Frijdal, 50 m vrye slag J. Schellinger. Dit nummer had een zeer spannend verloop, waaruit H.Z.V. zegevierend te voorsclüjn kwam en wel in den tyd van 1.56. Hierna kwam de hoofdschotel 10 X 50m vrije slag estafette Heeren. Het team was als volgt: 1. F. Mays. 2 A. Zuurmond, 3. H. v. d. Water, 4 P. v. d. Werff, 5. Fr. Kiessewetter, 6. Jo. Kraan, 7. J. C. Laddé, 8. F. Sikkink, 9 J. Schellinger, 10 J. Verfaille. No. 1 werd L.Z.C. 5.41. No. 2 werd H.Z.V. 5.49. De puntentelling na het zwemmen was H.Z.V. 7</2 en L.Z.C. 7%. De beide partijen polo werden door H.Z.V. verloren. De dames hadden 3 invalsters, welke geen weg wisten met den bal en boekten een nederlaag van 80. De heeren verloren met 72, hetgeen by elkaar een 8-tal verliespunten opleverde. Hierna had door den voorzitter van L.Z.C. uitreiking der wisselbeker plaats. Krigée's Krentenbrood 30—45—60 cent Tel. 399 470ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 7de Ijst Trekking van Woensdag 29 Januari 1936 Hooge Prijzen i 10Ü0.6038 8728 f 400.— 537 1049 3677 10785 12230 17793 20568 200.— 2250 6822 10193 15086 f 100— 9170 10903 15545 17632 18329 18619 20500 Prijzen van 70. 36 130 138 288 396 426 518 601 605 613 655 663 788 810 869 910 916 933 1114 1184 1308 1501 1524 1539 1674 1777 1803 1835 1801 1985 2019 2159 2175 2243 2557 2574 2628 2627 2709 2780 2811 2839 2849 2925 3033 3125 3145 3185 3234 3264 3273 3426 3550 3664 3820 38*8 4044 4199 4220 4256 4257 4316 4431 4665 4720 4804 4922 4969 4974 5060 5254 5275 5359 5435 5571 5599 5894 5926 6013 6125 6191 6397 6421 6611 6629 6724 6052 6997 7017 7124 7137 7200 7434 7619 7995 8173 8317 8337 8345 8413 8420 8564 8654 8911 8948 8964 8993 9125 9142 9344 9398 9473 9961 10064 10155 10179 10211 10329 10395 10440 10551 10867 11103 11308 11359 11361 11571 11642 11704 11707 11770 11781 11816 11921 12016 12074 12145 12154 12253 12310 12359 12450 12483 12498 12518 12541 12583 12881 12942 12998 13065 13171 13223 13236 13265 13332 13408 13472 13586 13696 13728 13927 13973 14028 14106 14197 14232 14417 14528 14574 14628 14841 14845 14890 14920 14983 15073 15262 15334 15354 15426 15468 15554 15633 15642 15821 15893 16163 16176 16494 16579 16870 16873 17100 17156 17205 17259 17262 17321 17412 17420 17455 17499 17518 17740 17751 17756 17787 17822 18211 18214 18282 18820 18848 18888 18925 18947 19070 19134 19170 19278 19331 19336 19436 19806 19923 19933 20040 200E1 20335 20407 20468 20526 20570 20646 20703 20716 20765 20789 20795 65 335 696 841 82 352 706 853 85 360 732 860 Nieten 121 133 377 462 736 769 934 975 136 224 257 504 528 577 797 835 840 984 996 1099 Zondag j.1. had op de bovenzaal van het café van den heer Sanders op het Konings plein de laatste ontmoeting plaats voor de competitie-wedstrijden le klas van de Dis trict Bond Noord Holland. Voor dezen wed strijd was gekomen de Haarlemsche Damclub met twee tientallen. Om pl.m. half twaalf opende de voorzitter van de Held. Damclub dezen belangryken wedstrijd en heette alle aanwezigen van harte welkom. Ook de voorzitter van de Haarlemsche Dam club sprak een kort woord van welkom en spoorde ook zyn leden aan om hun beste beentje voor te zetten. Er is van beide zyden zeer goed gespeeld en men gaf elkaar geen duim toe. Na een uur gespeeld te hebben begon het er voor den Helder niet zoo goed uit te zien want, toen kreeg zy eenigen achterstand. De achterstand werd geleidelijk opgehaald, meer en meer vielen er punten voor Den Hel- 1107 1132 1138 1145 1174 1198 1200 1260 1297 1299 1351 1372 1514 1534 1595 1602 1634 1659 1676 1824 1839 1856 1925 1932 1937 1950 2017 2061 2075 2078 2131 2138 2147 2214 2216 2290 2335 2373 2471 2493 2501 2521 2526 2530 2551 2696 2735 2865 2888 2918 2922 2957 2958 2984 3097 3036 3064 3087 3106 3129 3236 3246 3249 3253 3263 3287 3303 3327 3398 3421 3435 3481 3529 3560 3564 3585 3596 3618 3761 3814 3858 3863 3900 3939 3961 3992 4028 4040 4049 4094 4095 4121 4138 4211 4224 4264 4408 4414 4437 4441 4462 4468 4487 4494 4556 4608 4613 4624 4629 4692 4701 4752 4754 4807 4820 4823 4890 4917 4927 4932 5012 5024 5151 5189 5268 5303 5325 5337 5375 5384 5388 5389 5402 5413 5540 5550 5574 5644 5691 5804 5833 5843 5848 5851 5862 5897 5904 5907 6014 6076 6094 6115 6129 6157 6177 6231 6309 6324 6341 6419 6433 6488 6539 6549 6559 6806 6638 6668 6780 6806 6832 6852 6856 6860 6877 6898 6918 6927 6933 7072 7100 7106 7123 7125 7128 7152 7215 7323 7334 7367 7487 7499 7570 7598 7620 7624 7688 7706 7734 7772 7820 7859 7874 7876 7889 7930 7935 7991 7998 8002 8009 8023 8046 8070 8102 8119 8122 8128 8177 8228 8253 8294 8328 8332 8388 8403 8425 8429 8446 8458 8459 8482 8502 8516 8556 8571 8641 8647 8698 8719 8767 8772 8802 8809 8844 8851 8885 8902 8908 8946 8950 8961 8974 8998 9050 9162 9234 9301 9326 9353 9379 9390 9400 9415 9428 9438 9487 9497 9537 9602 9635 9650 9651 9697 9747 9785 9799 9823 9837 9930 9967 9996 10015 10024 10060 10079 10127 10128 10136 10141 10253 10255 10272 10282 10376 10386 10407 10417 10425 19430 10435 10458 10465 10524 10533 10576 10634 10661 10725 10744 10787 10816 10842 10870 10891 10898 10956 10977 11018 11050 11062 11088 11125 11130 11142 11148 11208 11235 11266 11271 11352 11365 11368 11386 11397 11542 11661 11676 11764 11852 11900 11905 11960 11968 12004 12927 12113 12128 12137 12143 12169 12185 12206 12227 12270 12275 12320 12385 12424 12434 12447 12470 12522 12589 12616 12640 12690 12716 12722 12740 12741 12792 12821 12845 12846 12884 12890 12894 12931 12941 12947 12955 12956 12975 12978 12987 13078 13175 13180 13252 13278 13280 13290 13302 13307 13333 13341 13356 13367 13383 13395 13401 13459 1S464 13467 13478 13487 13503 13505 13523 13525 13539 13544 13599 13698 13707 13717 13719 13798 13823 13834 13876 13886 13940 13942 13984 13986 13994 14012 14065 14083 1408T 14126 14141 14149 14207 14211 14251 14263 14273 14280 14335 14376 14429 14536 14561 14569 14612 14627 14653 14656 14657 14723 14765 14822 14826 14830 14837 14879 14928 14965 14987 14989 15037 15053 15104 15270 15278 15282 15318 15339 1535» 15407 15425 15457 15506 15533 15543 15566 15574 15607 15658 15661 15690 15768 15774 15841 15901 15902 15921 15922 15926 15976 16003 16000 16014 16027 16183 16334 16377 16397 16408 16460 16463 16490 16529 16554 16592 16611 16747 16752 16761 16775 16822 16824 16829 16855 16861 16912 16918 16920 16944 16965 16977 16989 17016 17031 17044 17074 17158 17159 17190 17213 17309 17328 17343 17405 17436 17445 17460 175U 17515 17551 17552 17601 17650 17672 17677 17758 17842 17844 17851 17904 17975 18009 18020 18061 18086 18095 18108 18158 18233 18291 18293 18297 18309 18351 18352 18363 18365 18447 18471 18480 18513 18529 18578 18601 18606 18613 18620 18628 18642 18651 18665 18668 18686 18698 18708 18717 18721 18838 18853 18914 19054 19076 19110 19128 19147 19157 19222 19262 19302 19303 19324 19334 19364 19393 19404 19415 19485 19496 19504 19505 19547 19562 10574 19579 19589 19635 19673 19677 19694 19710 19732 19778 19798 19849 19865 19883 20025 20101 20123 -2C132 20197 20231 20255 20275 20288 20325 20348 20369 20392 20418 20506 20529 20551 20564 20597 20599 20650 20603 20724 20740 20799 20823 20901 20914 20921 Verbetering 5e klasse, 6e lyst: 6655 m. 6650 met f 70; 7752 ra. s. 6752 met f 70; 9653 m. z. j 9655; 11555 m. z. 11555 met f 70. der te boeken, zoodat tegen half vier het eerste tiental uitgespeeld was, met het re sultaat 128 voor den Helder, Zoodat met deze overwinning den Helder als kampioen r den strijd te voorschyn is gekomen. Dit is een prachtige prestatie als men nagaat, dat den Helder verleden jaar als nummer laatst uit den strijd kwam. De resultaten van de Heldersche Damclub in dit seizoen luiden: H.D.O. I tegen de D.O. IJmuiden 2 119. H.D.C. I tegen de D.C. Zaandam 2 128. H.D.C. I tegen de D. C. Haarlem 2 119. H.D.C. I tegen de Castricumsch D. C. 117-3 H.D.C. I tegen de D. K. Z. I Zaandyk 146. H.D.C. I tegen de Beverwyksche D. C. I 911 H.D.C. I tegen de Haarlemsche D .C, 2 12-8 Alzoo zeven gespeeld, waarvan zes gewon nen en een verloren is 12 punten met 86 bord- punten voor en 54 tegen. Een woord van waardeering is hier wel op zyn plaats voor eenige spelers nj. de heeren Stoll Rab DisselSmolenaars en Goedegebuur, die uit de door hun gespeelde partyen respectievelyk de volgende punten voor hun vereeniging in de wacht wisten te sleepen. Stolt 7 0 1 0 18 Rab 7 8 2 3 6 Dissel 7 8 4 0 10 Smolenaars 7 4 8 0 11 Goedegebuur 7 S 2 2 3

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11