Radio-programma Abonneert op dit blad GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN" Ip'oN DERDAG 30 JANUARI 1936. De Italianen ontkennen niet gifgassen te hebben gebruikt Negus begroet onze ambulance De Zweedsche ambulance neefi alles verloren. Het Zweedsche Roode Kruis. De strijd om Makallé. Italië en de bedreiging aan den Rijn Het toezicht op de toepassing van de sanctiemaatregelen. De verkiezingen in Griekenland. Relletjes in Egypte. Rusland en Japan. De militaire macht van Buiten-Monogolie. Kerk en staat in Mexico. Binnenland. Op veldwachters geschoten. Negentien mille verduisterd. Fraude bij een verzekeringsmaatschappij. Dijkdoorbraak. Door een vrachtauto overreden en gedood. DOOR PAARD GEWOND. Door een vrachtauto overreden en gedood. Dood door schuld. Nog een beroovinghzaak te Oss opgehelderd Flinke straf voor een dierenbeul. Dé Voetbalexpert' een verboden loterij. Jongeman door vallenden boom gedood. Omkoopen van spelers. De Mijdrechtsche millioenenzaak. Lichtmatroos overboord geraakt. Een verpleegster redt 17 kinderen. Een hittegolf in Brazilië. Een lawine doodt 13 menschen. Juweelendief gepakt Ernstige brand. Richard Loéb vermoord. (Vaïi een specialen correspondent). Home, Woensdagavond. Het officieele communiqué omtrent de Ita- liaansche verliezen aan het Zuidelijk front heeft te Rome tot velerlei veronderstellingen aanleiding gegeven Het verhaal doet de ronde, dat de beruchte slag by Makallé zonder eeni- gen tegenstand werd gewonnen, daar de Ita- liaansche vliegtuigen de Abessynen reeds te voren door middel van gasbommen buiten ge vecht hadden gesteld. Dat zou .de reden zjjri, waarom generaal Grazianl geen enkelen tegenstand ontmoettte en waarom, er tevens geen verliezen zyn ge leden. Deze lezing van het Italiaansche commu niqué wordt van overheidswege niet onder drukt of tegengesproken. In officieele krin gen heeft men evenwel tot nu toe het gebruik van gas niet willen toegeven. (Copyright News Chronlcle-A.N.P.). Reuter meldt uit Dessié in aansluiting met het bericht dat de Nederlandsche Roode- Ki uis-ambulance aldaar is aangekomen: De Negus heeft den leider der ambulance dr. Winckel ontvangen en uiting gegeven aan zijn dankbaarheid jegens Nederland voor het zenden van zulk een belangrijke missie naar Abessinlë, hetgeen de Keizer een gebaar van humanitaire solidariteit noemde. Naar Reuter uit Stockholm meldt, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken aldaar een telegram ontvangen van Hannar, den Zweedschen consul te Addis Abeba, waarin wordt medegedeeld, dat de Zweedsche ambulance in Abesisnië al haar auto's en materieel heeft verloren. Het personeel was gedwongen, 200 km te voet af te leggen. De consul deelt verder mede, dat onder het per soneel geen gewonden zijn. Het schijnt, dat men voornemens is het ge- heele personeel per vilegtuig naar Addis Abeba terug te brengen, waar de ambulance opnieuw zal worden samengesteld en uitge rust. Hervatting van het werk. Reuter meldt uit Stockholm: De leiding van het Zweedsche Roode Kruis heeft den Zweedsche dokter Hylander te Addis Abeba een telegram gezonden, waarin hem wordt opgedragen de Zweedsche ambu lance zoo spoedig mogelijk weer te organl- seeren. Aan Hylander werd instructie ge zonden de ambulance weer te completeeren, opdat deze hetzij als vliegende ambulance hetzij als vast RoodeKruis-station in samen werking met Addis Abeba of een ander be langrijk centrum zijn werkzaamheden zal kunnen opnemen. Hedenmiddag ministerraad te Rome. Heden zal te Rome in het Palazzo Vemlnal onder voorzitterschap van den duce de ministerraad b""<mk«->roen. Successen van de Abessynen. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, wordt van officieele zijde aldaar vernomen, dat de troepen aan het Noordelijk front zeer actief zijn, vooral in het gebied van Gheralta, rond Makallé. De Italianen trachten nog steeds de posities, welke zy tusschen 20 en 23 Januari verloren hebben, te hernemen. Sedert 23 Jan. dreunen onafgebroken de kanonnen. De Abes- sijnsche troepen voeren evenwel een voort durende guerllla tegen de Italiaansche troepen, welke voornamelijk gericht is tegen de achterwaartsche verbindingen van de Ita lianen en welke meermalen succes heeft Hoewel de Abessynen een zeker succes heb ben gehad tusschen Abbl Addi en Makallé, schijnen zy toch hun eigeniyke doel, het door- snyden van den weg Adoea-Makallé niet te hebben b»re»kt. Mevrouw Tabouis schrijft in de Oeuvre, dat men te Londen weet, dat Laval onlangs te Rome heeft laten vragen wat de houding zou zijn van Italië, Indien Duitschland zich niet langer zou storen aan de bepalingen nopens de geneutraliseerde zone. Rome moet hebben geantwoord, dat de Italiaansche regeering hetzelfde zou doen als de Fransche en gaf in antwoord op een Fran- sche vraag of het haar mogeiyk was haar verplichtingen volgens het verdrag van Lo- carno na te komen, ten antwoord, dat het niet meer dan zeven divisies in Oost-Afrika noodig zou hebben en dat het Italië niet aan mannen ontbrak. Volgens mevrouw Tabouis zou dit antwoord te Londen een goeden in druk hebben gemaakt. iS* hyeenkonwt van de commissie. De commissie van deskundigen, die onder voorzitterschap van Westman, Zweden, toe zicht moet houden op de toepassing van de sancties tegen Italië, is gisterenmiddag by- eengekomen. De commissie heeft kunnen vaststellen, dat de sancties vry algemeen worden toegepast. Ten einde zich evenwel rekenschap te kunnen geven van de doeltreffendheid van deze maat regelen heeft zy besloten om regelmatig by de verschillende staten inlichtingen te vragen omtrent den handel naar Italië. Deze vragen zullen niet alleen worden gericht aan de sta ten, die de sancties toepassen, doch eveneens aan hen, die zooals Oostenryk, Hongarije en Albanië het niet mogelijk hebben geacht de bepalingen van art. 16 van het Volkenbonds verdrag uit te voeren. ZWITSERLAND EN DE SANCTIES. Naar Reuter uit Bern meld.t, heeft de Nationale Raad vandaag cle Zwitsersche houding nopens dé sancties behandeld. Enkele woordvoerders hebben zich uitge ef» 'leen voor een strikte toepassing der sanc- ics, andere voor een sanctiestelsel dat aan gepast is by de Zwitsersche voorwaarden. De Nationale Raad heeft na het debat acte genomen van een uiteenzetting van Motta en de houding van de regeering inzake de sanc ties met 112 tegen één stem goedgekeurd. Naar men weet past Zwitserland financi- eele en oeconomische sancties tegen Italië toe. De definitieve uitslag. De defin. uitslag der verkiezingen, Dins dag gepubliceerd, is: lib. Venizelisten 127, volksparty (Tsaldaris) 69, verbonden ïyst KondylisTheotokis 63, ïyst Metaxas 7, repu blikeinen 7, groep Kotzamanis 4, onafhanke- lyke Venizelisten 4, agrariërs 4, communisten 15 zetels. By het buiten beschouwing laten van de communisten zal dus het nieuwe parlement 142 Venizelisten en 143 anti-Venizelisten be vatten. Tientallen gewonden. Naar thans wordt vernomen, zyn bijna 60 studenten gewond by de ongeregeldheden, welke plaats hadden voor de Sjeik-universi teiten te Kalro. De studenten hadden ge tracht zich hier te vereenigen en de univer siteit binnen te dringen. In het district Kasrelaini hebben studen ten met steenen geworpen naar de politie. Toen de agenten charges uitvoerden werden zy met brandspuiten bespoten, terwyl een ha gel van steenen op hen neerdaalde. Tenslotte maakte de politie gebruik van de vuurwapens. Ettelyke studenten en politie-mannen werden gewond. Onder de gewonde studenten zou een zwager van Nahas Pasja zyn. Alle universiteiten- en technische scholen1 in Kalro zyn thans gesloten en de bruggen over de Nyi naar Giser, waar de universiteiten liggen, zyn versperd. Overal in de stad is het onrustig, geregeld patrouilleeren politie en cavalelrie door de straten. Ook elders vreest men voor ongeregeld heden. Reuter meldt uit Tokio: In kringen van het Kwantoengleger wordt de militaire sterkte van Buiten-Mongolië ge schat op 150.000 man. Alle moderne wapens zyn vertegenwoordigd. Leider van de lucht strijdkrachten zou een Sowjet-Russische on derdaan zyn. Bovendien zouden vele Russen ln de technische formaties dienst doen en hiervan soms wel 50 procent uitmaken. Voorts verluidde, dat Moskou twintig vlieg tuigen naar Oerga zal zenden, begeleid door vele vliegerofficieren. Algemeen kan een concentratie van troepen in de richting van de Mantsjoerysche grens geconstateerd worden. Mantsjoerysche soldaten overgeloopen. Het Tas-agentschap meldt uit Chabarowsk, dat gistermorgen aan de Russlsch-Mantsjoe- 'rtjsche grens in het gebied Grodekowo naby Nikolsk-Oessoerysk, een geheele compagnie Mantsjoerysche soldaten naar Russisch gebied is overgeloopen. De commandant, luitenant Hoetlngsja, die van Mantsjoerysche nationa liteit is, verklaarde, dat de compagnie uit ontevredenheid tegen de Japansche plaatse- ïyke overheid in opstand was gekomen. De r.-k. kerk vraagt herstel van den ouden toestand. Het episcopaat der Roomsch-Katholieke kerk in Mexico heeft een adres doen toe komen aan president Cardenas, waarin wordt aangedrongen op intrekking der wetten en maatregelen, die een belemmering van de uit oefening van den godsdienst beteekenen. In den nacht van 26 op 27 November j.L betrapten twee veldwachters in het jachtveld veld te Groesbeek eenige stroopers, die met den lichtbak bezig waren. Toen zy trachtten de stroopes te overmeesteren, heeft de 21- jarlge N. W., arbeider, wonende te Groes beek, zyn met hagel geladen geweer in de richting van de veldwachters afgeschoten. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Door kassier Boerenleenbank. Maandagavond is te Buinen, gem. Borger de 77-jarige weduwnaar T. Z. gearresteerd, die verdacht wordt gedurende de jaren 1921 tot 1935 als kassier van de Boerenleenbank te Buinen een bedrag van rond 19.000 gulden te hebben verduisterd. Z. werd als kassier opgevolgd door den heer De Vries, die by het nazien van de boe ken de fraude ontdekte. De bejaarde man was toen nog penningmeester van de Land- bouwvereeniglng te Buinen. Of ook hier ver duisteringen zyn gepleegd, is op het oogen- bllk nog niet komen vast te staan. Het is nooit opgevallen, dat Z. buitenge wone uitgaven deed. Maandagavond is te Heerenveen gearre steerd de ruim 50-jarige T. G. W., directeur van de Onderlinge Brandwaarborg My. en van de Onderlinge Brandherverzekerlng Maat- schappy aldaar, verdacht van fraudeleuze handelingen. - By onderhoek Is gebleken, dat er vooral by de verrekening tusschen beide instellingen, die met elkander in rekeningcourant statui en in één kantoor gevestigd zyn, is geknoeid. Gedurende eenige dagen is door de besturen van de maatschappyen een onderzoek inge steld. Het is gebleken, dat er een belangrijk tekort ls. Vermoedeiyk zal er een bedrag van 40 50 duizend gulden ontbreken. De reserve by de my. Zevenwouden, de onderlinge brand waarborg My., zal echter voldoende zijn om hét tekort te dekken. De heer W. ls naar Leeuwarden gebracht. I Gisteravond tegen acht uur is er werking gekomen in den nieuwen dyk, die gelegd is voor de verbreeding van het Noordzeekanaal langs den nieuwen betonweg van Amsterdam naar Velsen, in de nabyheid, van Buitenhulzen. Zandzuigers spuiten dagelyks de zandqias- sa's uit het kanaal en uit de zandbakken ach ter dezen nieuwen dyk. Onder den dijk bevindt zich een groote veenmassa, die waarschynlijk tengevolge van den druk van het opgespoten zand is gaan werken. Het gevolg was, dat het veen naar boven geperst werd en in den dyk een gat van ongeveer vijf meter werd gesla gen. De water- en moddermassa's van een tus schen den dyk en het kanaal gelegen groot reservoir stortten zich door het gat van den dyk over den betonweg in de slooten van den Spaarndammerpolder. Op den ryweg stond het. water Woensdagavond circa 15 cm hoog en op de fietspaden zelfs 20 25 cm hoog, over een afstand van ongeveer een halven kilometer. Het is een geluk, dat de verzakking zoo spoe dig gesignaleerd werd. Met man en macht is men begonnen het gat met zandzakken te stop pen, opdat het verkeer over den belangrijken verkeersweg zoo spoedig mogelyk hersteld zou kunnen worden. Dinsdagavond ongeveer zeven uur werd op den Academiesingel te Breda de 14-jarige slagersleerling Verwymeren uit Beek, die met een vriendjé pér fiets huiswaarts keerde, achterop gereden door een vrachtauto. By het passeeren van de beide jongens schynt de vrachtauto iets naar rechts te zyn uitge weken, waardoor de jonge Verwijmeren door den auto werd gegrepen en tegen den grond geslingerd. Hy kwam hierby zoo ongelukkig terecht, dat een van de achterwielen hem over het hoofd ging, waardoor hy op slag werd gedood. De chauffeur schijnt niets van het ongeluk te hebben bemerkt en is in de richting Princenhagen doorgereden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Op den weg Amsterdam-Purmerend by Watergang is het ongeveer zesjarige jongetje L. Zijp, by het oversteken van den weg door een auto uit Stompwijk gegrepen en tegen den grond geworpen. Kort na het ongeluk is het slachtoffer in een naby gelegen woning, waar het was binnengedragen, overleden. De auto is in beslag genomen. De veehandelaar L, uit Ryssen, die Maan dag door een op hol geslagen paard werd ge grepen en ernstig werd gewond, is Dinsdag in het ziekenhuis te Almelo overleden. Te Eist is het 5-jarig dochtertje van den wissellooper Meeuwissen, dat gistermiddag met haar broertje van de bewaarschool huis waarts keerde door den vrachtauto van den fruithen '.elaar W. Janssen aangereden. Een achterwiel reed haar over het hoofd, zoodat het kind onmiddeliyk dood was. J. S., 42 jaar, bode te Nieuwerkerk aan den IJssel, heeft zich voor de rechtbank te ver antwoorden gehad wegens het veroorzaken van den dood van een ander. Het zou aan zijn roekelooze, lichtvaardige en onachtzame wyze van ryden te wyten zyn geweest, dat op 20 November j.L op den nieuwen provincialen weg onder de gemeente Gouda een botsing heeft plaats gehad tusschen een door hem bestuur den vrachtauto en een wielrydster, tengevolge waarvan deze onmiddeliyk is overleden. Verdachte verklaarde 's morgens om onge veer negen uur met een snelheid van 25 30 km per uur over Tien nieuwen weg te heb ben gereden met een lading stroo in den laad bak, terwyi de garagehouder van Erkel uit Moordrecht, naast hem in de cabine zat. Om zyn passagier naar het benzine-depot van de Shell te brengen, moest verdachte een aan den rechterkant gelegen zijweg inslaan. Op onge veer zestig meter afstand van dezen zyweg passeerde hy een wielrydster, die in dezelfde richting op het rywielpad reed. Verdachte deelde voorts mede dat hy 30 meter voor den zyweg den rechter, rood licht verspreidenden richtingaanwijzer heeft uitgestoken en daarop de snelheid van den auto tot 12 k 13 km heeft verminderd om de bocht naar den smallen zy weg te maken. By het. inslaan van den zijweg maakte de passagier verdachte opmerkzaam op een bons. Verdachte meende dat een leeg vat in den laadbak was omgevallen, maar bracht den auto toch tot stilstand. De wiel- rijdster was van haar flets gevallen en bleek reeds te zyn overleden. Het O. M. vorderde 40 boete subs. tien dagen hechtenis. Uitspraak 11 Februari. Twee mannen aangehouden. De koninklijke marechaussee te Oss is erin geslaagd een berooving op te helderen welke zich op den avond van den 14den November i9S3 aldaar hëeft afgespeeld. In verisnd hiermee is zy tot arrestatie overgegaan van 'zekeren J. H., bijgenaamd Jan de Soep (vader yan den jongen Toon de Soep) en F. R. de H„ beiden ongeveer 50 jaar oud. De aangehoudenen worden verdacht van mede plichtigheid aan straatroof, waarby de dikke Toon de Soep als hoofddader is opgetreden. Op genoemden datum ontmoette de dikke Toon de Soep na afloop van de Ossche week markt den varkenskoopman v. d. C. uit Herpen. Hy had er lucht van gekregen, dat de varkenshandelaar een welgevulde porte feuille by zich moest hebben en besloot daar om hem te berooven. Voor dit doel lokte hy v. d. C. mee naar het beruchte café van den Bprghemschen boer aan den Berghemschen wég. Daar werd de varkenskoopman dron ken gevoerd. Intusschen had Toon de Soep zich even uit het café verwyderd teneinde zich naar zijn confraters Peer de B. en Bys de Syp te begeven om hun hulp in te roe pen voor de berooving. Het toeval wilde ech- teir, dat geen van beide mannen thuis was. Dkar Toon de Soep het gevaarlyk vond het k; .rweitje alleen op te knappen, besloot hy andere handlangers te zoeken. Hij wendde zi :h daartoe tot eenige personen in het café oj) wiens stilzwijgendheid hy wist te kun nen rekenen. Het waren zyn oom Jan de Soep ei F. R. de H. Er werd afgesproken, dat T>on de Soep den koopman mee naar buiten zcu nemen en op een donkere plaats zou brengen, waar dan zyn belde helpers het slachtoffer van achteren zouden aanvallen. Dit plan ls uitgevoerd en Toon de Soep wist den koopman een portefeuille, inhoudende ;800 aan bankpapier, te ontrukken. De buit is jlater onder de drie daders verdeeld. [De varkenskoopman deed onmiddellijk aan gifte van de berooving by de gemeente-poli- -T VRIJDAG 31 JANUARI 1936. Hilversum I. 1875 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10,15 Voordracht en gramofoonplaten. 12.00 Gramofoonplaten, 12,30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 2.00 Causerie, 2.45 Zang en piano. 3.10 De AVRO-Decibels. 4.00 Gramofoonplaten, 5.00 Voor de kinderen, 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 VARA-orkest. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Lezing. 7.20 Rep. van de Zesdaagsche, Kopenhagen. 7.50 Berichten. 8.05 Lezing. 8.30 Clavecimbel-recital. 9.00 Lezing. 9.30 Gramofoonplaten. 10.15 Muzikale lezing. 10.45 Berichten. 11.00 Gramofoonplaten. 11,15 Rep. v. d. Zesdaagsche, Kopenhagen. 11.45_12.00 Gramofoonplaten, Hilversum II. 801 ni. Algemeen programma verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 GraittofrxmpkRen. 10:30 Morgendienst. 11.0012.00 Orgelspel. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble w d. Horst. 2.00 Grampfoonplaten. 2.30—3.00 Chr. Lectuur, 3.15 Sopraan en plano. 4.00 Violen en piano. 5.30 Declamatie en Gramofoonp'aten. 6.30 Lezing. 7.00 Berichten, reportage. 7.30 Boekbespreking. 8.00 Berichten. 8.05 Koor der Ned. Bach-Vereen., strykkwar- tet, en solisten. 9.45 Berichten. 9.5011.30 Gramofoonplaten. ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936. i [Hilversum I. 1875 m. VARA-uitzending. 8.Ó0 Gramofoonplaten. lfl.00 Morgenwijding VPRO. ioj.15 Viool, piano en gramofoonplaten. 121001.45 Trio Favoriet, en gramofoonplaten 2.Ó0 Gramofoonplaten. 2.45 Filmpraatje. ,3.Q5 „Beoefening der huismuziek". 3.^0 Lezing. 3.45 'Gramofoonplaten. 4.15 Orkest, solisten en VARA-Tooneel. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Gramofoonplaten. 6.$0 Esperanto-uitzending. 645 VRO. 745 Relais uit Weenen (omroeporkest, Wie per Sëngerknaben en solisten, o.l.v. J. Hol- jzer). 9.Ó0 Berichten. 940 Orgelspel en mannenkoor „Orpheus". j.0|00 Voordracht. 10,10 Rep. v. d. Zesdaagsche, Kopenhagen. 10v40 Berichten 101.45 Gramofoonplaten. ll|4512.00 Gramofoonplaten. 1 - Hilversum ii. 301 m. I KRO-uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.(jo —9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 1113012.00 Godsd. halfuur. J.245 Gramofoonplaten. 1.00 KRO-orkest. 1.30 Gramofoonplaten. ,2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kinderuur. 4.00 H.I.R.O. 5.00 Gramofoonplaten. 5.^0 KRO-orkest. 6.20 Lezingen en gramofoonplaten. 7.35 Voordracht en gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.10 Reportage. 8.25 KRÖ-Boys. .8.40 Causerie. 8.45 Zang. 8.55 KRO-Melodisten. 940 Accordeonmuziek. 9.40 Zang. 9.50 Voordracht. 10.05 Orkestconcert. '10,30 Berichten. 10.35 Accordeonmuziek. „10,45 Orkestconcert. 'lr.0512.00 Gramofoonplaten, tie en noemde als dader den dikken Toon de Soep. In weerwil van deze aanwijzing werd het geval toen niet tot klaarheid gebracht. Thans heeft de marechaussee zooveel aanwy- zingen tegen bovengenoemde mannen verza meld, dat hun aanhouding een feit ls gewor den. Belden zyn in de marechausseekazerne te Oss opgesloten. Een los-werkman ia door den Haagschen politierechter wegens dierenmishandeling ver oordeeld tot drie weken gevangenisstraf. De man had een duif, die op zyn til was gevlo gen, den kop afgetrokken. Het Haagsche Hof had dit vonnis by verstek bevestigd. Na verzet heeft het Hof dit arrest bekrachtigd. De ambtenaar van het O. M. by het Am- sterdamsche kantongerecht requireerde tegen den uitgever van het blad „Voetbalexpert" wegens overtreding van de Loterywet 1905 een geldboete van f 1.000. Dinsdagmiddag is in de buurtschap „Het Woudhuis" onder de gemeente Apeldoorn, een ongeluk met doodelyken afloop gebeurd, waarvan de ongehuwde ongeveer 20-jarige J. Wemerman het slachtoffer is geworden. Wemerman was bezig een op zyn erf staanden boom te vellen. De wortels van den boom waren reeds geheel bloot gelegd en deze stond reeds tamelyk wankel, toen het slachtoffer, dat verre van bedreven was ln dit werk, nog in den boom klom om een touw vast te bin den. De boom stortte neer en het slachtoffer werd met zware inwendige kneuzingen be wusteloos opgenomen. Zonder het bewustzijn te hebben herkregen, is de Jonge man over leden. Naar de „Zwolsche Courant" verneemt, heeft het bestuur van den K.N.V.B. in zyn gisteren gehouden vergadering tot de schor sing besloten van den voorzitter, den heer N. Geertsma, den penningmeester, den heer H. de Graaf en den ex-secretaris, den heer E. Kievit, van de voetbal- en athletiekvereenl- ging P.E.C., alle drie wegens het omkoopen van spelers en vereenigingén voor den tyd van tien jaar. Een en ander met ingang van 26 Januari j.1. De kweeker uit Mydrecht, die aan spraak liet gelden op de millioenen- erfenis, blyft hardnekkig yveren voor zyn belangen. Eenige jaren geleden was de „Mydrecht- sche millioenen-erfenis", nagelaten door de weduwe Van Wielingen, in die streek het onderwerp vah het gesprek. Wie had recht op de groote bezittingen kapitaal en veel landerijen dié de ietwat zonderlinge wèduwe had nagelaten: de familie ót een kweeker, die by haar in de büürt woonde en die stukken produceerde om zyn aanspraken waar te maken, stukken welke door dé justi tie valsch werden verklaard? De strafzaak, die ln 1932 by de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam aanhangig werd gemaakt op grond van valschheid in geschrifte, had tot gevolg dat de kweeker die zyn onschuld volhield in eerste instantie werd veroor deeld tot twee-en-een-half jaar gevangenis- trafin hooger beroep verbeterde het er niet op. Verdachte hoorde zich uiteindelyk tot vier jaar gevangenisstraf veroordeelen. Nieuw proces. Door zijn raadslieden heeft de kweeker, die thans zijn straf ondergaat, een nieuw stuk doen overleggen, waaruit zou blijken dat hij recht heeft op landerijen ter waarde van drie ton. De geschiedenis herhaalt zich. Wederom wordt de echtheid van dit stuk betwist, wat een nieuw strafproces tegen den kweeker ten gevolge heeft. Het stuk ls een koopovereen komst, waardoor hy recht zou hebben op lan derijen enz. Verdachte houdt weer vol, dat dit stuk echt is, de deskundigen van het O. M. denken er anders over; naar hun meening is ook deze koopovereenkomst valsch. Daartegenover staat de meening van prof. Brunner uit Ziirich, die concludeerde tot echtheid van de acte. De deskundige dr. J. Schryver heeft een schriftkundig onderzoek ingesteld naar de echtheid van de stukken. Desk. komt tot de conclusie, dat de onderteekening „Wed. Van Wieringen van Soest" valsch is „De hand- teekeningen zijn [goed nagemaakt; toch blijkt, dat we hier niet met een natuurlijke schrijf wijze te maken' hebben. Deskundige k décharge. De contra deskundige, dr. Brunner uit Ziirich verklaart, dat de gewraakte hand- teekeningen wel echt zyn; ze zyn z.i. vlot geschreven. Een chemische procedure heeft dezen deskundige de overtuiging geschonken dat het document, dat van 1921 ls gedateerd inderdaad van zoo ouden datum is. Dr. Schryver bestrijdt deze verkjaring. De verdere behandeling is geschorst tot 10 Februari. By pogingen om de „Kerkplein*' vaat te maken. Gistermorgen te omstreeks 10, uur is de sleepboot „Hoek van Hoiland", komende van Egmond aan Zee, té IJmulden gearriveerd voor het innemen van water en proviand. Na zich van voldoenden leeftocht te hebben voor zien, zal de „Hoek van Holland" wederom naar Egmond aan Zee vertrekken, om te trachten de werkzaamheden het vlotbren- gen van de „Kerkplein" tot een goed einde te brengen. Inmiddels heeft een lichtmatroos van de „Hoek van Holland" een onaangenaam avontuur be leefd. De kapitein vertelde n.1., dat deze ma troos by het vastmaken met de „Kerkplein" met tros en al over boord ging en in zee terecht kwam. Hoewel het vry donker was, gelukte het den man een boei toe te werpen. Hierop kon de lichtmatroos zich drijvende houden, waarna hem vervolgens een lyn werd ^elkdec&mdsciwTandfiasta DOOS 20 CT - TUBE 40 en 60Tct1 toegegooid. Na zeer veel moeite gelukte het om den man, zonder dat hem eenlg letsel ts overkomen, aan boord te krygen. Nog deelde de kapitein mede, dat de „Kerk plein", die met den kop naar zee zit, weder- om twee meter vooruit ls gekomen, MACHINIST BEKNELD. De machinist van den stoomtreller Lies- beth Betty IJm. 133, had het ongeluk met een zyner voeten tusschen de machine be kneld te geraken, waardoor eenige teenen werden afgerukt. De man, H. genaamd en wonende te IJmulden, is in het R.K. zieken huis aldaar opgenomen. Buitenland. In de kinderafdeeling van het tuberculose- sanatorium te Maivern in Pennsylvanla brak brand uit, terwyi allen sliepen. Een verpleegster ontdekte van de straat af den brand en slaagde er met levensgevaar in 17 kinderen te redden. Twee knaapjes vonden evenwel den dood, terwyi een verpleegster en verscheidene kinderen werden gewond. Tengevolge van de hevige koude slaagde men er niet in het vuur te blusschen. In geheel Brazilië heerscht op het, oogen- bük een hittegolf, waaraan reeds eenige ménschen zyn bezweken. Gisteren steeg de temperatuur te Rio de Janeiro tot 115 gr. Op het eiland S&chalin zyn, naar uit Cha barowsk wordt gemeld, ln een dorp by de stad Alexandrow.sk aan den voet van een berg eenige huizen door een lawine, welke door hevige stormen was veroorzaakt, be dolven. By het ongeluk zyn dertien personen om het leven gekomen. De Duitscher Konrad Stauher, die acht dagen geleden op klaarlichten dag te Baden- Baden een juwelierswinkel is binnengedrongen en met een buit van 25.000 mark waarde, spoorloos was verdwenen, ls Maandag te Straatsburg, door de Fransche politie gepakt. Hij had een deel van het gestolene by zich. Twee vrouwen, een Zwitsersche en een Duit- sche, die in zijn gezelschap waren, zijn even eens aangehouden. Vermoedeiyk zullen alle drie worden uitgeleverd. j "l1 Slecht weer in Spanje. 37 huizen ingestort, Byna overal in Spanje is het buitengewoon slecht weer. Te Valladolid zijn 37 huizen In gestort. Zoowel de Atlantische Oceaankust, als de Middellandsche Zeekust van Spanje worden door zware zeeën gebeukt. Te Vigo is een vlsschersboot omgeslagen, waarby twee men schen zyn verdronken. Het geheele stadje St. Marys in W. Vlr- ginia, dat 7000 inwoners telt, staat ln lichter laaie. Alle telefoon- en telegraaflynen zyn ge stoord. De brandweercorpsen uit de omgeving zyn ter assistentie vertrokken, waarby ver schillende brandweerwagens moeilijkheden met de met sneeuw bedekte wegen hebben ondervonden. Een nader bericht meldt: Ëen groot gedeelte van de zakenwyk van St. Marys is een prooi der vlammen gewor den. De brand is in den vooravond uitgebro ken. 350 brandweerlieden hebben het blus- schingswerk verricht. Het vuur ls thans be dwongen. v •- V 1 Herinneringen aan een opzien barende misdaad. Richard Loeb, de jonge man van welge stelde familie te Chicago, die tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hy met een neef twee jongens had vermoord, alleen om de sensatie van het plegen van eea misdaad te ondervinden, is thans op zijn beurt vermoord door een medegevangene met een scheermes, dat ontstolen was aan den barbier van de gevangenis. Loeb zat in de gevangenis te Joliet levens lang, omdat hij zelf nog een jongen een knaap van 14 jaar had vermoord, enkel maar om de sensatie van een moord met on verklaarbaar motief te hebben gepleegd, die, naar hy en zijn medeplichtigen meenden, nooit ontdekt zou kunnen worden. De beide daders, Loeb en Leopold, hadden den jongen meegenomen in een auto, hem in den auto gedood, het gelaat van het slachtoffer ver minkt en het lyk achtergelaten in een moe ras. De ontzinde daders, jongens die te veel zakgeld hadden en die op hun manier de ex- perimenteele pshychologie van den misdadiger beoefenden, dachten een misdaad te hebben bedreven, waarbij geen sporen waren achter gelaten. Maar een der twee, Leopold liet by het lyk zijn bril achter, waarvan de glazen, die van Ietwat buitengewonen bouw waren, onmiddellijk konden worden herkend door navraag bij doktoren en brillenleveranciers, De beide jongens kregen levenslang. Loeb, een der twee, is nu in zyn gevan genis vermoord door een mede-gedetineerde, met wien hij in vyandschap leefde. Kort na de ontdekking van de misdaad en de veroordeeling van de schuldigen, stierf Loeb's vader aan een gebroken hart. Omtrent de wijze, waarop Loeb aan zyn eind kwam, weet men voorloopig enkel nog maar, dat hy een scljeermessengevecht gele verd had met een mede-veroordeelde. Op de hulpkreten van Loeb kwamen de bewakers toe ijlen en vonden den jongeman thans 36 jaar stervende.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2