Kijkers en K oopers GRATIS reizen naar AMSTERDAM Stadsnieuws Jtocfi ipet Jfocfi zat. *)X) aaxgaan DS PI OPfl Gl NEELE Keizerstraat Koningstraat tweede bt ad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 JANUARI 1936 De bekende K.K.-kabouters heeft U reeds met veel genoegen gelezen en begrepen dat onze K.K. de juiste is. Daarom organiseeren wij, in de door ons reeds aangekondigde winkelweek, een foutenwedstrijd. In iedere étalage, alleen in de Keizer- en Koningstraat bevindt zich een fout. Hoe deze fout gemaakt is, vertellen wij U a.s. Zaterdag wel. Aan dezen wedstrijd hebben wij groote geldprijzen verbonden. Ook zult U keuze kunnen doen uit Salon- en Slaapkamer Ameublementen, Stofzuigers, Fietsen, etc. De Feestweek zal de grootste Attractie van 1936 worden. Voor vele honderden guldens aan geldprijzen worden door de Winkeliers van de Keizer- en Koningstraat beschikbaar gesteld. Eischt van Uw leverancier, hetzij slager, bak lier, kruidenier of manufacturier, kortom lederen winkelier in de Keizer- en Koningstraat naar de echte K.K. bonnen. Wij Willen al de Heldersche kinderen laten profiteeren van een speciale gratis SPROOKJESFILM. A.s. Zaterdag vertellen wij U meer. Hiermede betuigen wij onzen buitengewonen vriendeiijken dank aan onze Zustervereeniging, voor de zeer pakkende en kostbare reclame voor onze letters K. K., de beginletters van Keizer- en Koningstraat. Daarom opgelet! Gemeenteraad i InlichtingenKANAALWEG 120. Lichi op voor alle voeriuigea Ponderdag 30 Jan. 17.09 uur Vrijdag 31 17.11 uur m. j. heij boer f. Hedenmorgen 7 u. is In het Marine-Hos pitaal, alhier, op 69-jarigen leeftijd overleden, de heer M. J. Heiboer. De heer Hegboer, gepensionneerd adj.-tor- pedist, had zgn hart verpand aan de Marine. Zeer verdienstelijk heeft hy zich gemaakt voor de Vereeniging „Onze Vloot", die tal van joden aan zijn werken te danken heeft. Altfld stond hjj voor de Vereeniging op de bres en niets was hem te veel als hy het wist in het belang van de Marine. Hij was ook een van de stuwende krachten van het Marine-rampenfonds, dat mede door zijn arbeid geworden is tot een fonds, dat menigeen tot materieelen steun is. Dankbaar zullen velen hem gedenken. heldersche weer- en sterren kundige kring. Bovenstaande bloeiende vereeniging stelt, zooals blijkt uit de in dit nummer voorko mende advertentie, nogmaals een van hare vergaderingen voor ieder toegankelijk. De bedoeling is om hun, die den vorigen keer verhinderd waren, den propaganda-avond te bezoeken en op die manier kennis te ma ken met de vereeniging, de gelegenheid te geven, dit verzuim te herstellen. De vereeniging blijft in een behoefte van het Heldersche publiek te voorzien. Dat kan ook moeilijk anders. Met weer- en sterren kunde heeft ieder in Den Helder te maken. Terwijl den vorigen keer meer aandacht gewijd werd aan enkele hemellichamen, komt ditmaal de weerkunde aan de beurt. Dr. H. G. Cannegieter, uit De Bilt, opnieuw een bij uitstek deskundige dus, zal over weerkundige waarnemingen met behulp van vliegtuigen spreken. De belangstelling in Den Helder voor het vliegwezen, is groot en voor het weer niet minder. Niemand verzuime dus deze gelegenheid om iets meer te weten te komen over het verband tusschen beide. de spoorstraat-vereeniging organiseert een winkelweek etalagewedstrijd. Een beproefd systeem! Wg hebben er reeds op gewezen: er komt weer wat leven in de brouwery. Over enkele dagen begint n.1. een winkelweek, uitgaande van de Vereeniging „Spoorstraat" en waaraan verbonden is een etalage-wedstryd, de even oude als beproefde methode om een groot pu bliek te trekken. Er volgen natuurlijk nog nadere bijzonderheden over voorwaarden en de details van dezen winkelweek-etalage-wed strijd, welke men in het volgend nummer van onze courant zal aantreffen. Reeds nu willen wy er echter de aandacht op vestigen, dat men in de gelegenheid gesteld zal worden voor een minimaal geldswaardig be drag een aantal magnifieke, pryzen te winnen. En eveneens willen wij het publiek in over weging geven reeds nu hun slagzin-zintuig klaar te houden, 'daar ze dit ongetwyfeld vol gende week hard noodig zullen hebben. luchtbescherming. Men verzoekt nog even de aandacht te ves tigen op de voorlichtingsbyeenkomst van de Jongeren Vredes Actie inzake de „luchtbe scherming". Zooals men weet, wordt deze byeenkomst gehouden op morgen, Vrijdag avond, in het Bondsgebouw, Julianapark. Een chemisch deskundige, alsmede een actieleider van de J.V.A. zullen daar het standpunt van de vredesbeweging ten opzichte van het lucht- beschermingsvraagstuk uiteenzetten. De J.V.A. verzond uitnoodigingen o .a. aan alle leden van den gemeenteraad, en aan den commandant van den plaatseiyken luchtbe schermingsdienst. Voor verdere byzonderheden zie men de advertentie in dit blad. uitvoering helder's roomsch- katholiek gemengd koor Dinsdagavond is door bovengenoemd koor een uitvoering gegeven in het gebouw van den R.K. Volksbond, waar solistische mede werking verleend werd door Marie van der Wees, de Amsterdamsche celliste, over wie wy eenigen tyd geleden een zoo vleiend oordeel mochten neerschreven, en voorts door Mej. Opdien als pianobegeleidster van 't koor en den heer Th. Ramler, als baritonsolist. Zooals uit deze namen blgkt was er alle reden om een goede uitvoering te verwachten en zie: de verwachtingen werden niet be schaamd en im groszen Ganzen werd het een avond, welke de reputatie van het koor niet anders dan kan versterken. Aangevangen werd met een tweetal Kerst liederen, waarvan zoowel de tekst als melodie afkomstig waren uit een aan het eind van den 18den eeuw verschenen zangbundel en welke 4-stemmlg door den heer Leewens bewerkt waren. Beide nummers, waarvan zoowel tekst als melodie opvallend goed aansluiten, vormden de ouvertilre, en werden gezongen door het klein gemengd ensemble. Het valt niet te ont kennen, dat het wat yi klonk en met name de sopranen haperde het wel eens even. "et tweede ging beter, doch ook hier hadden gaarne wat meer afwerking In het detail gezien. Volgde een cello-solo door mej. van der Wees: Max Bruch's brillant „Kol Nidrei"; zoo hls bekend, is dit een boetegezang der Joden op ooten Verzoendag, en waarin men na een hanvankeiyk zwak, daarna steeds sterker en enslotte zeer krachtig het motief hoort weer- keeren. Deze muziek, waar de weemoed op prach- ge wyze doorheengevlochten is, werd niet al- cen gevoelig, doch ook meermalen bezield ge geven, en op enkele vlekjes na, daar waar et oellistlsch gedeelte en de begeleiding niet geheel sloten, kon men dit nummer met groote Vreugde beluisteren. Voor koor met piano-begeleiuing werd hierna gebracht „Frühllngs-Botschaft". En e daar: dat was het koor zooals wy het enden, en dat wederom zong met een durf en h zuiverheid, die opvallend waren, ooais de titel aangeeft, wordt hier op min meer poëtische wijze een hymne gebracht de Lente en wii kinnen n'et anders dan geven, dat ook in dit nummer tekst en toonzetting uiistekend aan het geëischte ka rakter voldoen. De vertolkers en -sters begrepen deze mu ziek: met name het prachtige gedeelte „So wirf denn ab was, mit Beschwerden, o Seele dich gefesselt hielt" viel op door juist begrip en zuivere weergave. Ook bood dit nummer het voordeel dat men verscheidene malen in de gelegenheid was de diverse onderdeelen van het koor afzonderiyk te kunnen beluisteren. Het zyn de sopranen, welke wy een woord van waardeering mogen toevoegen over de begeesterende wergave van een der laatste strophen: „Und du wirst neugeboren aus Geist und Feuerflammen sein!" Volgde wederom de celliste, ditmaal met het „Andante" van Gottfrled Mann. Met mo- geiyk nog fynere nuanceering der diverse tempi werd dit nummer gespeeld en ook thans weer wist de soliste van deze muziek een zeer hoogstaande vertolking te geven. Als laatste nummer voor de pauze volgde „Das Slngenthal", woorden van Ludwlg Ulland en muziek van F. L. Brands-Buys, een num mer, hetgeen ongetwyfeld het zwaarste van den avond was en hetgeen ging met bariton- soli van den heer Th. Ramler. Laat ons mogen opmerken dat dit nummer, dat hi magistralen stijl geschreven Is, op waariyk loffeiyke wyze gezongen is, en dat zoowel door de leden van het koor als door den solist. Er was gevoel voor de verschillende rhyth- men, en nagenoeg steeds was het een een heid, die wp mochten beluisteren. Een woord apart voor den heer Ramler. die ook thans weer gelegenheid kreeg zijn orgaan op de meest gunstige wyze te kunnen gebrui ken en met name aan het einde van zyn party een uitstekende bariton-vertolking weergaf. Laat ons tenslotte vermelden, dat én mej. van der Wees én den heer Leewens terecht met bloemen bedacht werden en voorts, dat na de pauze door het koor gegeven werd Die- penbrock's ,,Den Uil", en Strauss' ..Dorauwal- zer" in Hollandsche tekst en dat ook mej. van der Wees nog een nummer („Gavotte" van D. Papper) liet hooren. Een avond, waarop men met genoegen kan terugzien. 4e abonnements-voorstelling. „Oude Liefde": een merkwaardig goede uitvoering van het Centraal Tooneel van een merkwaardig stuk. Gisteravond ging in Casino, als de vierde der serie Abonnementsvoorstellingen, en ditmaal gegeven door het Centraal Tooneel, het Ame- rikaansche blijspel „Oude Liefde". A priori zouden wij willen constateeren, dat in dit spel „over veel jeugd en jeugdige ouder dom" door Hollandsche acteurs voortreffelijk werk gepresteerd is; werk, dat des te moeiiy- ker was, omdat men zich hier voor de met te onderschatten taak gesteld zag een dóór en dóór Amerikaansch geteint gegeven te vertol ken voor een Hollandsch publiek met Holland sche denkbeelden en zoo. Maar nog eens: men is er in geslaagd, en het was gisteravond, of daar een frissche len tewind over ons toch in wezen wel wat deftig Nederlandsch tooneel voer, een wind, die alle regelen der dramatiek, en Kunst en aestheti- sche verantwoordelijkheid en wat dies meer zij in één werveling van humor en gezonde ironie van de Bühne wegblies. En hoe men er tenslotte over moge denken, het was in ieder geval een welkom intermezzo, hetwelk velen heeft kunnen doen verademen in de sleur van ons intellectueel en zwaar ge- heiend tooneel Zooals gezegd, het betreft hier een biyspel van Amerikaansche origine, hetwelk vlot werd neergeschreven door den dramaturg Samson Raphaelson, een der meest bekende „boulevard- schrijvers" aan de overzyde van de Big Pond en dat geruimen tijd op Broadway voor een verwend publiek met succes opgevoerd werd. Dit stuk doet vervaarlijk licht van makeiy aan het schynt grootendeels te zweven tus schen oppervlakkig en speelsch gesol met oude waarheden en enkele malen zou men zoo mee- ncn, dat dit alles louter en alleen geschreven werd teneinde een aantal geselecteerde too- neelisten de gelegenheid te bieden hun wijze, en steeds terloops geplaatste opmerkingen, te doen debiteeren. Ja het doet oppervlakkig aan, en het is ons Hollanders veel en veel te licht en het lydt daarenboven nog aan een gebrek van te wei nig psychologie ook...... Maar hoe men ook oordeele, men heeft zich in ieder geval „geamuseerd" (ook die catego rie die de diepere ernst van dit alles niet zoo zeer begreep) en zich daarby verbaasd over het vakmanschap van dezen tooneelschrijvei die op waariyk ongeëvenaarde wyze speelt met den ernst des levens, die op zulk een voor- treftelgke wyze rammelt aar gefundeerde op vattingen, en die tal van malen zijn hoofdper sonen plaatst voor de bolle wanden van een lachspiegel, waarin wy hen zien op niet alle- daagsche wyze. Moeilijk was tenslotte precies te distilleeren waar by dit alles het leven eindigde en het tooneel begon: moeiiyk... of: zou het wellicht juist zóó zyn, dat we èn ons dageiyksch ge speeld tooneel èn ons leven zóó door elkaar hebben te mengen, dat de waarheid, als kosle- ïykst elixer boven komt dryven? Wie zal het zeggen Alvorens nog enkele beschouwingen aan dit Jicht" tooneel te wijden, laten wy eerst de inhoud, zeer in het kort. volgen: Steven Gay, de hoofdrol-vertolker, is dra maturg: gevierd, ondanks zyn dikke 50 jaar goed geconserveerd, och zóózeer tooneel- auteur, dat hy niet geheel en al in staat is zijn eigen leven te leven. Letteriyk alles wat hem interesseert, dwingt hem tot schrijven, overal zit voor hem copy in. Genevieve Lang (Rie Gilhuys) een der medespelenden in zyn zoo Juist voltooid biyspel, en hy zullen een reisje naai- Finland maken; doch op het laatste moment biykt, dat zyn secretaresse, Linda Brown (Mary Dresselhuys) hem liefheeft. Dit nu Inspireert hem direct weer, hy kan deze belevenis prachtig gebruiken voor zijn blg- spel Beiden zyn verliefd op elkaar, doch de jeune premier van het stuk, de tegenspeler van Lin da, wordt óók op haar verliefd. En dan komt het ongeloofiyke, dat Steven Gay zijn mede dinger zélf de liefdesverklaring dicteert, en hem vertelt hoe de omgeving te ensceneeren. Aanvankelijk wint de twintigjarige schoone jongeling (Joan Remmelts) en trouwt met I.inda. Doch slechts enkele maanden later komt zij naar Steven terug en is men getuige van een happy ending, dat een ieder voldoet, en dat logisch uit het voorgaande volgt. Zoo op het eerste gezicht iykt dit alles vrij banaal en niet zoo zeer belangrijk. Dit nu is t niet het geval en noewel het stuk zich moei iyk leent voor nabespiegelingen en zwaar wichtige conclusies, zouden wij toch nog enkele opmerkingen willen maken over het spel en de vertolkers. Geleerd kan men in ieder geval hebben, dat boulevard-tooneel, als we het zoo mogen noe men, in wezen van voortreffelijke kwaliteiten kan zijn, en dat men dit niet moet zien als een luchtig en tenslotte leeg amusement. Men kan de waarheid en er i s gisteravond waarheid gesproken...) nu eenmaal op twee manieren debiteeren: ten eerste door een ge fundeerd betoog over allerlei waarden en wet ten, met bysleeping van een heel arsenaal van filosofen, geleerden, en Freudiaansch gerede neer, doch ook (en dat ls de kunst!) op een wyze, die het doet met een „crack", een enkel raak woord, een puntig gezegde uit een on vertroebelde levenservaring. Welnu, zoo was het in „Oude Liefde", een Amerikaansch stuk van „Broadway". U weet wel, dat klatergou- den centrum van jazz, banaliteit, roes en mooie beenen. Verscheidene malen kregen wy dien avond voor den geest Shaw en een enkele maal Voltaire, doch tenslotte was het steeds weer. Raphaelson. zy die hebben willen luisteren, zullen „Oude Liefde" zeker niet als amusement alléén heb ben gezien, als een smakelijk opgediende gro teske, doch integendeel, als een brok waarlijk leven, waarvan wy misschien de mogelijkheid in de praktyk weliswaar bevroeden, doch waar van wij geen Ahnung hadden, dat een derge lijk onderwerp op een dergelijke wijze op de planken gebracht zou kunnen worden. Cees Laseur was een magnifieke Steven Gay, de oude „jongeman", hij, die veelal meer ver liefd was op zijn dramaturgie dan op z'n vlam. Daarbij was hij beminnelijk tot in ieder detail en met name in het laatste bedrijf, ais ook hij tenslotte het leven niet gegrepen schijnt te heb ben, op het moment dat dit zich aanbood, en dreigt achter te biy'ven, moe en gedesillusio neerd. Mary Dresselhuys als Linda was niet minder dan brillant in haar optreden van geëxalteerd en aanvankelijk onervaren meisje. Ook in haar dialogen met Laseur toonde zg diverse malen een'superieure kracht. Rie Gilhuys als Genevieve, de tooneelspeel- ster-filmster wist te profiteeren van een aan geboren charme terwyi Joan Remmelts, als Dicky Rynolds, wel een ietsje t e zelfingenomen was; trouwens het kwam ons enkele malen voor, dat zijn partij hem überhaupt niet zoo byster lag. Van Cor Hermus niets dan goed: hij was de butler en het zou Hermus niet zijn als hy er geen heerlijk caricatuur van zou creëeren. Hy was butler, tot in zyn vingertoppen! Herman Schwab presteerde tenslotte ver- diensteiyk werk als de oude en gearriveerde acteur. Geslaagd is deze voorstelling van „Oude Liefde" zeer Zeker en zg behoort zonder eeni gen twyfel tot het beste wat ons tot nu toe gegeven is. Er was gisteravond veel lichte spot in Casino, veel ironie en nog meer zelfken nis. Het werd opgediend als licht en luchtig amusement, zoo zonder pretentie, doch achter iedere lach achter ieder rap gezegde stond bescheiden, doch daarom niet minder zichtbaar het waarachtige leven, met al zyn problemen. En dat In een „blij-spel"! oprichting algemeen fanfarecorps. Men verzoekt ons te verwezen naar een in dit nummer voorkomende advertentie betref fende aanmelding tot lid voor de oprichting van een Algemeen Fanfarecorps. Voor adressen van aangifte zie men de advertentie. BAL-MASQUfc M.S.F. Voor het bezichtigen en huren van cos- tuums voor bovengenoemd bal-masqué, ver wijzen wy naar de advertentie in het nr. van heden. Vervolg-agenda voor de vergadering van den Raad der ge meente Den Helder op hedenavond, ten Raad- huize. Ingekomen Stukken. Adres van het District Den Helder van de Federatie der werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedryf en drie andere organisa ties, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat in het belang der gemeente en in het belang van het drukkersbedrijf te dezer stede, met alle daaraan verbondenen, het verslag van den Gemeenteraad gedrukt zal bUjven ver schijnen. (Voorgesteld wordt dit stuk te behandelen by punt II der agenda). Gastarieven. Voorstel om de bij de begrooting voor 1936 voorgestelde gastarieven toe te passen te re kenen vanaf de laatste opneming der meter standen over 1935. Steigers Binnenhaven. Voorstel tot het verhoogen van het crediet voor het maken van steigers in de Koopvaar dersbinnenhaven. Zinkers Binnenhaven. Voorstel tot het vernieuwen van een gas- zinker en van een waterzinker in de Koop vaardersbinnenhaven. Rooilyn en grondruil. Voorstel tot het vaststellen van een rooiiyn GortersteegBreestraat en tot grondruil. Voorstel tot nadere vaststelling van de rooi- Hjn voor perceelen aan de Breestraat en Gor tersteeg en tot ruil van grond ter plaatse. By verzoek van den architect B. L, J. M. van Beckum wordt, in verband met de uit voering van een bouwplan, gevraagd de rooi iyn van de perceelen kadastraal bekend in sectie D nos. 694 en 3672, gelegen aan de Breestraat en de Gortersteeg, opnieuw vaat te stellen. Teneinde te bereiken, dat de nieuwe rooi lijnen, voor wat betreft de genoemde percee len, tevens de grenzen zullen zijn tusschen de eigendommen van particulieren en die der ge meente, moet overdracht van grond naar en van de gemeente plaats vinden. Voorgesteld wordt om aldus te besluiten. Voorstel tot het vernieuwen van zinkers In de Koopvaarders-binnenhaven. B. en W. schrijven aan den Raad. De Directeur der Water- en Lichtbedryven heeft medegedeeld, dat het noodzakeiyk ls, zoowel den 6" waterzinker als den 6" gas- zinker in de koopvaarders-binnenhaven te vernieuwen. De waterzinker is eenige maanden geleden gebroken. Sedert wordt de watervoorziening van het gedeelte van de Buitenhaven, gele gen tusschen de zeedoksluis en de koopvaar dersschutsluis, onderhouden door een 3" loo- den noodzinker. Deze toestand kan evenwel niet bestendigd biyven. Aangezien de ter plaatse aanwezige gas- zinker, welke reeds eenige malen ls gerepa reerd, eveneens defect is geraakt, acht de Directeur der Water- en Lichtbedryven het gewenscht, dat ook deze zinker door een nieuwe wordt vervangen en dat de beide nieuwe zinkers, met het oog op de kosten, gelijktydig worden gelegd. B. en W. vragen hiervoor een crediet aan van 7000.—. Dit bedrag zal over 5 jaren verdeeld bestreden worden uit de gewone middelen van de bedrijven. Betreffende benoeming tijdeiyue Wethouder. B. en W. schrijven aan den Raad. De Voorzitter van ons College ontving 28 dezer het volgende schrijven van het lid van den Raad, den heer W. Biersteker: „Door mij werden in de besloten zitting „van den Raad op 3 Januari jj. gehouden „eenige opmerkingen gemaakt naar aanlei ding van de voorziening van het College „van B. en W. ten gevolge van het overiyden „van Burgemeester Driessen. „Tot myn verwondering is daarop geen „enkel mtwoord gegeven. „Beleefd verzoek ik U my in de e.v. raads- .zitting ln de gelegenheid te stellen de vol- „gende vragen te mogen stellen: „1. Waarom is niet, ingevolge art. 90 van „de Gemeentewet, aan den Raad voorgesteld „eene beslissing te nemen over de vervanging „van den wethouder, die met de tydelijke „waarneming van het burgemeesterschap ls „belast „2, Ware deze beslissing ingevolge art. 90 „van de Gemeentewet, niet noodig geweest „vóór of op 4 Januari 1936?" Wy willen niet verhelen, dat dit schrij ven ons heeft bevreemd In de besloten ver gadering van 3 dezer heeft de Voorzitter van den Raad den heer Biersteker toegezegd, dat de benoeming van een tgde'gken wethouder overwogen zou worden, doch meer niet. Het spreekt wel van zelf, dat dit ook is gebeurd. Uit de omstandigheid, dat wy inmiddels geen voorstel tot benoeming van een tydelijken wethouder hebben gedaan, is gebleken, dat ons College op het standpunt staat, dat zulks niet noodig is. Onzes inziens had thans de heer Biersteker, een en ander ln aanmerking genomen, niet de boven weergegeven vragen moeten stellen, doch een concreet voorste) tot de benoeming van een tijdelijken wethou der moeten doen, Indien hy althans dit noo dig acht. Nu deze vragen schrifteiyk zgn gesteld ïykt het wel wensche'yk, dat wy voor de openbare behandeling daarvan ook schrifte- iyk onze zienswyze kenbaar maken. In de eerste plaats nu willen wy opmer ken, dat art. 90 der Gemeentewet, door den heer Biersteker aangehaald, met de onder havige aangelegenheid niets te maken heeft. Deze bepaling luidt als volgt: „De verkiezing ter vervulling der plaat- „sen, die door ontslag, overiyden, of om eene „andere reden openvallen, geschiedt binnen „veertien dagen na dat openvallen. „Gaat dit laatste gepaard met het open vallen eener plaats ln den Raad, dan begin- „nen de veertien dagen te loopen van den „dag, waarop het ter vervulling benoemde „lid is toegelaten of van dien, waarop het „hoofdstembureau, aangewezen ln het tweede „lid van artikel 34 der Kieswet, heeft beslist, „dat geen opvolger kan worden benoemd". Zij slaat op de wethouders. Het ls duideiyk, dat het voorschrift in dit geval niet van toe passing is, daar geen plaats van wethouder opengevallen is. Art. 96, eveneens door den heer Bierstekei aangehaald, heeft den volgenden inhoud: „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis of indien een wethouder met de „tydelijke waarneming van het burgemees terschap belast is, wordt hg, zoodra noodig, „vervangen door een ander lid van den Raad, „door dezen aangewezen. „Hij, die in geval vari ongesteldheid, af wezigheid of ontstentenis van een wethouder „of ingeval een wethouder met de tydelijke „waarneming van het burgemeesterschap „belast is, gedurende meer dan eene maand „onafgebroken met de waarneming van het „wethouderschap is belast geweest, geniet „voor dien tyd eene vergoeding uit de ge- „meentekas tot het bedrag van de helft van „de aan het ambt verbonden wedde „Het tweede lid van artikel 85 vindt daarby „daarbg overeenkomstige toepassing". De heer Biersteker is blijkbaar de opvat ting toegedaan, dat uit deze regeling volgt, dat ln het geval, waarin deze gemeente ver keert, de benoeming van een tgdeiyken wet houder onafwendbaar is, of, anders gezegd, zonder meer daaruit voortvloeit. Deze opvat ting is echter onjuist. De woorden „zoodra noodig" hebben deze beteekenis, dat tot een dergeiyke benoeming wordt overgegaan, zoo dra de noodzakelijkheid daartoe is gebleken. En wie kan deze noodzakelgkheid In eerste instantie beter beoordeelen dan ons College zelf? Hiermede bkjft men ook in het systeem van de Gemeentewet; aan ons College is toch de taak opgedragen behooriyk voor te berei den, zoover het niet aan anderen is opgedra gen, van al hetgeen ln Uwen Raad ter over weging en beslissing moet worden gebracht (art. 209, sub s). wy nu achten de benoe ming van een tijdelgken wethouder niet nood- zake'yk. Administratief zou dit zeer onge- wenscht zyn, daar volgens genoemd art. 96 een nieuwe wethouder, die niet ln de zaken ls ingewerkt, tydeiyk de taak van één lid van ons College, n.1. den wethouder van onderwys, visschery en reiniging, zou moeten overnemen, welk lid juist d 1 e taak be- heerscht. Het geval doet zich nu al voor, dat twee onzer leden de verschillende werkzaam heden van den Burgemeester verrichten; hoewel zy uiteraard tengevolge van een lange samenwerking daarmede wel eenlgszlns op de hoogte zijn, het verdient echter al'erminst aanbeveling om, al ls het dan ook maar tyde- lijk, de werkzaamheden van ons College op een dergeiyke wijze te verdeelen, dat ln nog meerdere mate de leden hun gewone taak niet behouden. De praktyk zou zeer zeker daar van nadeelen ondervinden. Uit financieel oogpunt bestaat er ook bezwaar tegen de benoeming van een tydeMjken wethouder. Zulks toch zou onvermydeiyk hoogere uit gaven voor de gemeente tengevolge hebben, waartegen zeker ln dezen tyd gewaakt moet worden. De heer Biersteker, die by herhaling getuigd heeft van de noodzakelijkheid van bezuiniging doordrongen te zyn, zal de eerste zijn om dit toe te geven. Een bykomend argument is ten slotte nog dit. Ons college heeft thans, wat de wethou ders betreft, een bepaalde samenstelling. Het ls niet juist daarin verandering te brengen, hetgeen het noodzakelilk gevolg zou zr|n van een (vierden) tydeiyken wethouder, van welke politieke overtuiging deze ook zou zyn. Resumeerende stellen wy U voor het voren staande voor kennisgeving aan te nemen. per luxe Touringcar. 30 Januari. Een minister is een excellentie, en aangezien excellent het Fran- sche woord is voor uitmuntend, zou Je ver wachten, dat men voor 'n minister ook iemand uitzoekt, die op zyn gebied uitmunt. Dat moge in enkele, vele, verscheidene, zeer vele landen om in den omzichtigen stjjl van het Voorloopig Verslag te biyven dan al het geval zijn, in Frankrijk moet in dit opricht het ideaal nog niet zgn bereikt. Want nu de heer Sarraut het honderste mi nisterie van de Fransche Republiek heeft sa mengesteld, vindt men in een Parysche cor respondentie van een onzer groote bladen den volgenden zéér opmerkeiyken zin: Onverschillig wie van de nieuwe minis ters had onverschillig welke andere porte feuille voor zijn rekening kunnen nemen en het dan verkregen resultaat zou zeker geen zonderlinger geheel hebben gevormd dan de lijst, welke thans officieel is gewor den. Dit brengt Je onwillekeurig aan het den ken. Zouden ze misschien dóArom in Frank rijk zooveel kabinetten verslijten? Zou de wisselvalligheid in de leiding van de Fran sche staatszaken ten slotte alléén maar voortspruiten uit dezelfde vulgaire redenen, die sommige onfortuinlijke huisvrouwen heb ben om iedere drie maanden een ander dienst meisje te nemen; eenvoudig omdat ze het recht hebben telkens net een te kiezen dat niet voor haar werk deugt? Maar er moet in Frankrijk toch een be paald systeem zijn, volgens hetwelk men de verschillende portefeuilleszelfs aan den verkéérde toevertrouwt. Want dat laatste staat in ieder geval vast. Zou het alphabe- tlsch gaan? Nee, dan zou Boncour minister- president rijn geworden, in plaats van Sar» raut. Zou men den langsten minister van Bul- tenlandsche Zaken maken, opdat hg in Ge- néve boven de anderen uitsteekt? De benoe ming van den reus Flandin zou daarop kun nen wgzen, maar deze schgnt toch op toeval te berusten, want Laval was een man van heel bescheiden afmetingen en men hoeft maar aan Briand te denken om in te zien, dat het Inderdaad in de lengte niet ritten kan. Wordt het als een absolute fout be schouwd, iemand die eenmaal minister is en weer wordt, dezelfde portefeuille te laten houden, omdat hy de gelegenheid heeft ge had, zich eenigszins in de materie ln te wer ken? Men moet dien indruk wel krijgen als men ziet, hoe de heeren stuivertje-wisselen- spelen van Justitie naar Landbouw, van Volksgezondheid naar Koopvaardy en van Financiën naar Oorlog. Maar dan ziet men tot zijn verbaring, dat Mandel minister van P.T.T. was en bleef, en men zoekt een oorzaak voor deze inconsequentie. Was de formateur van oordeel, dat het in dit geval den staat niet kan schaden als hy zich in werkt in de P.T.T.-zaken, of acht hij mis schien het gevaar, dat Mandel de zaken ooit onder de knie krijgt, heel gering? Daarop voortredeneerend, kan men ook de achterdocht koesteren, dat er opzettelijk voor de diverse ministers persoonlgkheden worden uitgezocht, die van zoo'n departement het minste weten, opdat zg uitsluitend poli tiek ornament blgven en in vredesnaam zich niet gaan inbeelden, dat er aan zoo'n depar tement leiding van hen wordt verwacht. Maar dan riet men Ineens, dat er by wgze van uitzondering aan Oorlog inderdaad een... generaal ls benoemd. En opnieuw blijft het raadsel onopgelost en ondoorgrondeiyk Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoopaanvang half acht. Ria.lto-Theater, aanvang half acht, Donderdag S0 Januari. Bethelkerk, 8 uur: „Oratorium" Zangver- eeniging „Halleluja". Café Prins Hendrik, Julianadorp, half acht! Uitvoering „Volksonderwys", Vrijdag, SI Januari. Bondsgebouw, 8 uur: J.V-A. „Luchtbescher ming". Zaterdag 1 Februari. Casino, 8.30 uur: Bal Masqué M.S.F. Zondag S Februari. R. K. Volksbond, 3.30 uur: Opening tentoon stelling Missie-Naaikring. Casino, 8 uur: Band van 7. Maandag S Februari. Musis Sacrum, half acht: Opening Zuivel- demonstraties, Dinsdag j Februari. Casino, 8 uur: „Kunst aan het Volk". Woensdag 5 Februari. Casino: Revue Henriëtte Davids, Donderdag 0 Februari. Casino, 8 uur: Chr. Oranjevereen, Film avond, zang, declamatie, enz. Maandag 10 Februari. Casino, 7 u. 30. Concert-operette Held. Gem, Klein Koor en kinderzangklasse. DE ZAAK VAN DE FA. POSTMA VERPLAATST. 45 jaar in het fruit. *t Wordt dit Jaar 45 jaar geleden dat de vader van den tegenwoordigen eigenaar van „de Blauwe Druif" zgn zaak in aardappelen, groenten en fruit in de Spoorstraat opende. Achter deze zaak, waar nu de Breewaterstraat ls, was nog onbebouwd land. De verlichting van den winkel bestond uit de toen moderne petroleumlamp, die de winkel van een schaarsch licht voorzag. Tot voor drie Jaar bleef de zaak, hoewel uitgebreid en totaal verbouwd, op deze plaats gevestigd, waarna de firma het perceel in de Breewaterstraat betrok om vandaar het tegenwoordig pand van een vroegere firma Langerys ln gebruik te nemen. De heer Postma, die de kunst van het etaleeren verstaat, heeft op een smakelgke wijze niet

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5