GRATIS reizen naar AMSTERDAM Stadsnieuws Predikbeurten ATTENTIE! VIJFDE BLAD Op' en ondergang van Zon en van hoog water (Texel). Lichten op voor alle voertuigen IIELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG i FEBRUARI 1936 KSt d' had opge,egd en eigenu-»k 't J uttertje. De Spoorstraat-vereeniging erl haar étalage-wedstrijd. Wat de K.K. gaat doen. Inlichtingen; KANAALWEG 120. Jubileum-concert der Geref. Zangver. „Halleluja". Zondag 2 Februari 1936 Wintertijd. Zon Febr. op: ond.: Z 2 7.43 16.44 M 3 7.41 16.46 D 4 7.40 16.48 W 5 7.38 16.50 D 6 7.36 16.52 V- T 7.35 16.54 Z 8 7.33 16.56 Hoogwater -V sm. nam. 2.30 4.08 4.44 5.28 6.13 6.47 7.20 7.45 8.14 8.32 8.58 9.12 9.34 9.46 Zaterdag 1 Febr Zondag 2 Maandag S 17.13 17.14 17.16 INZAMELING VOOK HET GRAFMONUMENT VAN WIJLEN BURGEMEESTER DREESSEN. De circulaires, waarover wy vorige week schreven, zijn gisteren in Den Helder, Huis duinen, Julianadorp en Koegras, huis aan huis bezorgd en zullen ongetwijfeld door U in de bus gevonden zijn. Hopelijk hebt U den inhoud met aandacht gelezen en gezien, dat zich aan de circulaire een inteekenbiljet be vindt. En nu komt het voornaamste. Hebt U ook spontaan Uw gave, groot of klein, reeds ingevuld op dat inteekenbiljet? Daar komt het nu juist op aan. Natuurfijk is het be talen van uw gave nog belangrijker, doch dat komt wel, als eerst het bedrag maar inge vuld is. Want Maandag, Dinsdag en Woens dag a.s. gaat een legertje van 70 dames en heeren, die zich daartoe welwillend beschik baar hebben gesteld, op weg om de biljetten en het geld op te halen. Dat is een omvang rijk werk, doch wat zal het vergemakkelijkt v/orden als u allen het biljet ingevuld en met het geld gereed legt. Het comité, maar zeker ook de dames en heeren inzamelaars zullen U daar erkentelijk voor zijn. MARINUS JOHANNES HE IJ KOER. f Donderdagmorgen is in het Hospitaal op 68-jarigen leeftijd overleden de gepensionneer- de opper-torpedist M. J. Hejjboer, een man die 32 jaar met hart en ziel het Vaderland en de Koninklijke Marine heeft gediend, maar be halve dat alles wat de nationale zaak betrof behartigde met een vuur en een ijver, zooals weinig wordt aangetroffen. Speciaal de Koninklijke Nederlandsche ver- eeniging „Onze Vloot" had zijn warme belang stelling en meer dan 20 jaar heeft hij zich aan de belangen van de vereeniging gewijd, vooral door propaganda, zoodat de afd. Den Helder het grootste aantal leden bezat. Te Bruinisse geboren, trok al spoedig de zee, speciaal in Marihedienst, hem aan. Na een reis met een koopvaardijschip te hebben, gemaakt, kwam hij 26 Januari 1887 -als torpe- dist 2de klasse in dienst, doorliep ajle rangen, onderscheidde zich altijd doo.r zijn dienstijver, waardoor hy niet altijd een gemakkelijke scheepskameraad Was. Tofen hij in :19ï3 voor pensioen in aanmerking kwam, bleef'hij op verzoek'in dienst, maakte nog een reis naar Indië met Hf. Ms. „Hermelijn", kwam in 1915 wegens ziekte terug, bleef daarna nog in actieven dienst als chef van de conservatie van de Torpedodienst te Willemsoord en werd 30 Maart 1919 gepensionneerd. Hij bleef toen nog tot 1923 als burger-chef van den conser vatie-dienst fungeeren. Zijn .levendigheid van geest was ooi-zaak, dat hy overal waar hy kon verbeteringen trachtte aan te brengen en daarmede meermalen succes had. De Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot", opgericht om de belangstelling voor de zeemacht by het Nederlandsche volk op te wekken, vond in hem een buitengewoon krachtig medewerker, zoodat hy dan ook meer dan 20 jaar in het bestuur van de Afdeellng Den Helder, eerst als 2e secretaris, daarna als le secretaris en eindelijk als secretaris penningmeester optrad. Als zoodanig was hy ook de groote werker voor het Marine Steun fonds en was hy de vraagbaak en raadsman, van velen. Na het eindigen van zyn functies in de Marine ontpopte hy zich tot timmerman en aannemer en verrichte uitmuntende diensten, fcy de herstelling van jachten, werkzaam-, "heden, die hij zeer oordeelkundig en meti groote liefde uitvoerde; 2n nu is deze vurige, rustelooze man na een betrekkelijk kort ziekbed ter ruste ge gaan. Kort voor zyn overiyden gingen zijn gedachten nog over de zaak die hem zoo bq- "onder ter harte ging, de Koninkiyke Neder- -gndsche Vereeniging „Onze Vloot". Wij zullen zvn nagedachtenis in eere houden. Hy ruste in vrede. H. J. BOLDINGH. iT Mochten de autoriteiten eens een en militairen wel wist door ziin ^ng er °P af en overtuigen van hit 6 voordracht ieder te waar het toch F re.Cht van deze zaak, jegens de c if 'le P'ëteit te betrachten sche Volk ach! TrtUigd' dat Nederland- dat het een eerenlicht b'J 0pvatUng' ken in c„ eplicht was de dooden te geden- zorgen T™™* en de -«duwen te ver- ivt rampenfonds. Ken w«f h«e"J u6 reUZCkracht. a,lea te volbren- wel v^n lu Ja'en V6el te veel gev«'^ zoo- rust van zijn S' "et geduld en de Mtóne Mon de V0l<l0ening gesmaakt, dat het Marine-Monument opgericht is. dat door H M te vï a °nthUld' dat te Huisduinen cn ÏaS o%Tn °ngedekte graven van Marine- crs Z^n gedekt geworden door een pas- ;0"M'ent en "c weduwen en weezen af- lnde F?" wor(ien gesteund en voortge- dc hn V ,ZIJn overtu'gd. dat Heyboer zich in hweduwen en weezen een eere- zuil heeft gesticht. Als wij thans afscheid nemen van onzen vriend en medewerker Heyboer, getuigen wij van hem, dat zyn nagedachtenis zal blijven voortleven bij ons als van een man, die al zijn krachten gegeven heeft tot heil van de Marine en het Vaderland en die der weduwen weezen trouwe raadsman is geweest. Hy heeft niet vergeefs geleefd. Hij rust zacht na zwaren arbeid. reiziger aange- De heer Jager schrijft ons: is voorzitter van het Marine Rampenfonds 1 1919 gevoel ik my gedrongen om meda nens het bestuur van dit fonds eenige wooi- 1 van waardeering te wyden aan de nage- ihtenis van onzen overleden vriend en mede- uurder Heyboer. e eerste kennismaking met Heyboer dateert 1 de ramp, welke H. M. Frans Naerebout -ft getroffen ln 1918, toen dit scheepje .lens het mynenvegen by Terschelling in e -rSSt vloog, tien dooden eischende. Voor de nagelaten betrekkingen moest toen de eerste slag worden opgevangen en hiervoor '-srgde Heyboer door aan hen in overleg met '2t Hoofdbestuur van Onze Vloot uit e Marine Steunfonds gratificaties uit te keereiv Toen het Frans Naereboiit-Fonds tot stand kwam met een kapitaal van elf duizend gul- -sn wendde Heyboer zich tot dit fonds en ver kreeg van het bestuur hiervan machtiging om in onderling overleg ruimere ultkeeringen aan de weduwen te doen. laar er later bij de Marine nog meer slacht- o-'-ers by rampen vielen, werden plannen ge- Haakt om de dooden te eeren in een grootsch monument, het latere Marine-Monument. Hey- Voer booc? zijn diensten aan. om mede zijn schouders te zetten onder dit werk. Van zyn aanbod werd gaarne gebruik gemaakt. irie jaren lang is gewerkt aan de vooibc- 'c.ding voor de oprichting van dit monument. -Mor het houden van Marinedagen en groote ;otery, door oproepen in de dagbladen voor gif- da. uitvoeringen e.a. zyn de gelden ten slotte b>engebracht en by al deze verrichtingen was kleyboer de stuwende kracht. EEN OUDE GETROUWE VERLAAT HET HELDERSCHE STATION. Bruin de man van de klok en de kooizakken bjj het Station, gaat heen na 36 jaar trouwen dienst In de met groene palmen versierde wacht zaal zat Bruin en zijn èehtgenoote, anders stond hij al in liet bagage-lokaal waar hij jongleerde met kooizakken, fietskaarten, stempelde, of bagage verzorgde. Een kleine menschenleeftijd had hij bij de sporen ge werkt... 36 jaar... Wie onder de officieren en matrozen kende Bruin niet. Al lagen er bij transporten ook honderden kooizakken, al was 't nog maar even voor 't vertrek van den trein. Bruin waakte dat de „marine" meeging. Bruin was een looze spoorkees. Hij zette altijd de klok boven 't Station vooruit... aan- mechtig kwam de reiziger aanhollen... té laat? Neen niet te laat... Bruin had er even de stok achter gezet... de pord. Nu zat Bruin demissionair op een stoel in de versierde 2e klas... Vriendeiyk gemoedelijk en rustig sprak onze nieuwe station-chef, den heer J. Heil hem toe. Spreker herinnert de datum in diensttreding 25 Juni 1900. Bijna 36 jaar zijt gij in dienst der spoorwegen. Ik ken u slechts enkele maanden, in „werkelijken" zin ais de „man van de, klok", ik ken u als de stipte, ijverige beambte. Uit de manier, waarop gy op uw leeftyd uw arbeid verricht hebt, kan ik constateeren dat ge altijd een plichtsge trouw mensch, een trouwe hulp en een pret tige kameraad geweest bent. Namens 't heele personeel dank voor de medewerking ons verleend! Op dezen dag willen we je dit portret als blijvende her innering geven tevens als een steun deze stok, moge ze je tot steun zijn op je verdere levenswandeling. De echtgenoote van Bruin krijgt een bouquet prachtige seringen. Een hartelijk applaus weerklinkt als de station chef zijn toespraak beëindigt, daarna neemt de heer likkers, die als onderstation-chef fungeert, het woord. Bruin, ik heb je gadegeslagen in verschil lende omstandigheden, je hebt altyd jé plicht gedaan. Wij danken je voor je toewijding. Voor alles had je aandacht. De tqd, die je nu tegemoet treedt, je rustige oude dag zal veraangenaamd worden door het idee: Ik heb myn plicht gedaan! Moge het je welgaan, Bruin, moge je nog lang genieten van je wel verdiend pensioen. (Applaus). Tenslotte spreekt de heer Van der Heijden namens de vereeniging van Spoor- en Tram personeel. Het is niet ons plan je hier speciaal té huldigen Bruin zegt hy, doch wq verwachten u en uwe echtgenoote op 8 Februari in Café Centraal, waar wy op den feestavond van de Ned. Vereeniging Spoor- en Trampersoneel uw werkzaaam leven by de Spoorwegen tot zyn recht zullen laten komen. Voor heden wensch ik u een lange gelukkige levensavond. Dan staat Bruin op. Hy kan beter kooizak ken verstouwen dan spreken... vooral nu iS 't hem te machtig, hij dankt met bevende stem voor 't schilderijtje, de stok en de blom men: dan schudt iedereen hem de hand en dan gaat de man van de klok heen. Er kann gehen, er hat seine Pfliclit getan. Ons populair bijvoegsel ,,'t Juttertje" heeft het deze week af moeten leggen ln den srqd met de winkelweek. De toe loop van advertenties, gevoegd by een stroom van stadsnieuws, was zoo groot, dat het niet mogelqk was „de Jutter" ln het gebruikelijk formaat van 8 pagina's te laten verschynen. Op pagina 3 en 4 van het tweede blad zyn vier pagina's met vaste rubrieken opgenomen. Volgen de week krijgen onze abonné's weer de volle maat. het Museum duidelijk worden aangegeven: Wy zouden willen, dat honderden belangstei-j lenden nu eens kwamen kijken, omdat een dergelijk werk, als by de stichting van het Museum tot stand wordt gebrach-, slecht^ beteekenis kan krijgen als het den steun ver krijgt en behoudt van een groot deel der be volking onzer stad. Niemand verzuime dus deze gelegenheid; omdat na 8 Februari het Museum weer voort loopig gesloten wordt, teneinde het opnieuw een uitbreiding te doen ondergaan. MUSEUM-NIEUWS. Als dit „nieuws" geplaatst zal zyn, is de opening van het museum een feit geworden. Onze lezers kennen de geschiedenis, zij zijn er voortdurend van op de hoogte gehouden. En dank zy de vele en velerlei medewerking, die wij als bestuur der Stichting „Het Natuur historisch Museum" mochten ontvangen, zal heden 1 Februari, de officieele opening kun nen plaats vinden. Daar dit museum een plaatselijk belang beoogt, en wy de onver deelde belangstelling van ons gemeentebe- bestuur hebben, dat ons een lokaliteit heeft afgestaan in de O. L. School Vlschmarkt (School 9), zal dit geheele bestuur in de ge legenheid gesteld worden, die opening bq te wonen, benevens nog eenige anderen, die het zij ze steun in een of anderen vorm boden, hetzy ze qualitate qua by een dergelijk museum min of meer betrokken zyn. Deze officieele opening zal derhalve alleen toegankelijk zyn voor de bü afzonderlek schrijven uitgenoo- digden en zal plaats hebben op Zaterdag 1 Februari om half drie. Van 4 tot 5 en van 7—9 uur bestaat even' eens voor enkele genoodigden en vereemgm- sren van wie verwacht mag worden, dat ze svmpathiseeren met het doel van het Museum, gelegenheid, de inrichting in oogenschouw te nemen Op dit uur zijn onze donateurs en zij, die donateur wenschen te worden, welkom, Mogen nog heel velen zich laten l,schrijven! Gedurende de volgende dagen, dus van 2Tebr. tot en met 8 Febr. zal er gelegenheid zyn voor het belangstellend publiek om eens een Unkete nemen, tegen zeer geringen pnjs n 10 cent per persoon, ten bate van de Stichting Op die dagen zal het museum open van worden. Ten overvioede zullen de uren aan Voor twee kwartjes reeds maakt ge kans op een ameublement! De Spoorstraat-winkeliers willen U geluk kig maken! Niets meer en ook niets minder. Dat is nu evenwel gemakkelijker gezegd dan gedaan, doch indien men even de moeite neemt om het in dit nummer opgenomen reglement voor den wedstrijd door te lezen, dan zult Uj inderdaad tót dé conclusie moeten komen, datj zoó men dan niet gelukkig te maken heeft met: aardsche rijkdommen, toch in ieder geval in dej gelegenheid is een selectie magnifieke prijzerj te winnen. - Dit winnen nu wordt U al bijster gemakke lijk gemaakt; trouwens, daarvoor is het een étalage-wedstrijd. In inedere étalage der deelnemende winke liers bevindt zich een apart nummer, hetwelk U vindt op het winkelraam. Nu ontvangt meri vanaf heden tot en met aanstaande Zaterdagj bq aankoop van iedere .50 cent een deelname-! bewijs. Op dit bewijs nu vult men eerst in het nummer van één der etalages in de Spoor straat (onverschillig welke) en voorts hei; totale bedrag der in die etalage aanwezige prijskaartjes. Het aantal deelnemerskaarten isj onbeperkt terwijl het eveneens geoorloofd id om meerdere malen dezelfde etalage te kiezen; Eerste prijswinnaar is hij, die het grootste) aantal juiste oplossingen van het grootste aan-j tal verschillende etalages heeft ingezonden. De toekenning der overige prijzen geschiedt naar rato, met dien verstande, dat eerst wordt gelet op het grootste aantal juiste oplossingen vaq verschillende van verschillende etalages en daarna op het totaal aantal juist ingevulde kaarten. Ingeval meerdere deelnemers hetzelfde aan-j tal juiste oplossingen van hetzelfde aantal ver-1 schillende etalages hebben ingezonden wordt de volgorde tusschen hen bepaald naar de beste| slagzin, welke zij bij hun kaarten hebben in-l geleverd. Voor de verdere bijzonderheden en voorwaar-j den, alsmede voor de beschikbaar gestelde pr;j-| zen, verwijzen wq naar de advertentie in dit nummer. Een prachtvan een kans voor Uw meubilair- uitbreiding! Zoek de fouten in de étalages en.., win een waardevollen prijs! Er staat ons een aardige week te wachten, de winkelweek van de winkeliers van Keizèr-j straat en Koningstraat, die Zaterdag be gint. Die week zullen we gaan zoeken, zoeken naar de fouten, welke de deelnemende winke liers in hun étalages aangebracht zullen heb ben. Dat is een buitengewoon aardig werk, want niet alleen, dat de aangebrachte fouten meestal van geestige allure zijn en dus het zoeken ernaar als vanzelf gaat, bovendien kan men er prachtige prijzen mee winnen. Als wq' b.v. den hoofdprijs even noemen: een reis naar de Rivièra voor 2 personen of een salon- of slaapkamerameublement of een waardebon van 250.dan zullen zeer waarschijnlijk de oogen van onze lezers wel even wqder open gaan, want dit is toch zeker de moeite waard om aan de zoekerq deel te nemen. Maar ook de andere prijzen zijn niet mis. We zulen U voorloopig alleen nog vertrouwd met den twee den maken, die n.1. 100.bedraagt, om U te doen beseffen, dat de winkelweek ran de K. K. niet alleen aller belangstelling verdient, maar meer nog een vrijbrief is voor allen, die amusement aan praktischen zin, nut aan ge noegen willen paren. Elke zaak heeft aan de étalageruit een nummer, dat men noteeren moet en waarachter men de in die étalage gevonden fout noteert. De voorwaarden voor deelname zyn al even eenvoudig als doelmatig en zoodanig, dat zq door iedereen vervuld kun nen worden. Men oordeele: Voor elke 50 cents, die U in een der winkels van de Keizer- of Koningstraat besteedt, ontvangt U een bon. Voor tien van deze bonnen kan men bij den Boekhandel Egner een deelnemerskaart beko men, terwijl als extra attractie voor elke 5 bonnen een toegangsbewqs voor een aller aardigste kindervoorstelling in Rialto ver strekt wordt. Er komt voorts nog een kleinigheid by, want men zal begrijpen, dat de prijsvraag zooals deze hier uitgestippeld is, als zoodanig ver boden is. Daarom is de bepaling toegevoegd, dat iedere inzender van het gevonden aantal fouten bovendien een slagzin moet bedenken, die betrekking heeft op de winkelweek van KeizerstraatKoningstraat. Nu. onze lezers zqn op het gebied van slagzinnen danig ge traind, zoodat zq daarmede geen moeilqkhqden zullen hebben. Zoo ziet men tenslotte, dat de volgende week er weer een van activiteit be loofd te worden, er komt leven in Keizer- en Koningstraat, er is „iets te doen", wy ver wijzen nog naar de advertenties van de deel nemende winkeliers alsmede naar het lijstje, dat „om uit te knippen" is en waarop U ge makkelijk de ontdekte fouten kunt aanteeke- nen. Ten slotte wenschen wij onze lezers vpel succes in Keizer- en Koningstraat, wier win keliers wij op hun beurt het beste wenschen met de zoo zeer gewaardeerde levendigheid en gezellige drukte die zij ongetwijfeld in hun straten zullen brengen. Let op de nadere berichten en op de komen de advertenties! Wie 's winters Zomerwarmte wenst door Cokes ot An hrac et doet wijs ais hij de brandstof stookt, die OKKE VISSER biedt! Polderweg 84. Tel. 228 Optocht. Vanwege de winkeliers van de Keizerstraat reed gisteren door de Heldersche straten een lange file van auto's, welke op luidruchtige wijze de aandacht op de komende winkelweek vestigde. Voorop ging het onder de reclame doeken onherkenbaar geworden orgel van Mieldijk, dat zijn mooiste deuntjes onophoude- iqk het luchtruim lngalmde. Daarachter de „yolgwagens", waarvan er vele bont opge tuigd waren en den volke duidelijk maakten, waarom zqn in den stoet medereden. De bloemen-versierde auto van de fa. Dijkshoorn, Koningstraat, viel op. Begrijpelijkerwijze trok de stoet veel belangstelling, zoodat de burgerij van Den Helder op deze aardige manier op de komende groote dingen voorbereid werd. MUZIKALE RONDGANG. Ter gelegenheid van den étalage-wedstrijd in de binnenstad en de Zuiveldemonstraties in Musis Sacrum, zullen door de 4 plaatselijke muziclcvereenigingen rondgangen door de ge meente worden gehouden, volgens onder staande uren en routes. Verzocht wordt by gelegenheid van den étalage-wedstrijd en de kookdemonstraties, waarover advertentie nadere aanduiding geeft, de vlag uit te steken. Te volgen routes voor de muzikale rondgangen. Maandag 3 Februari 1936. „Stedelqk Muziek corps". Vertrek Werfpoort, half acht. Vervolgens: Weststraat, Kanaalweg, Dijkstraat, Midden straat, Breedwarsstraat, Broerstraat, Singel, Soembastraat, De la Reijstraat, Vart Galen straat, Van Galenstraat, Emmastraat, Ko ningsplein, Koningstraat tót „Musis Sacrum", Dinsdag 4 Februari. „'Oranje Harmoniekapel". Vertrek WerfpoOrt, zéven uur. Vervólgens: 'Weststraat, Zu'dstraat, Niéuwe Brugsteeg, Bassingracht, Vischstraat, Ooievaarstraat, Meeuwenstraat, Ruijghweg, v. d. Duin van Maasdamstraat, Jan in 't Veltstraat, Jonker straat, Spoorgracht, 'Keizerstraat, Prins Hen driklaan, Koningdwarsstraat naar Musis Sacrum". Woensdag 5 Februari. „R.-K. Harmoniekapel „Winnubst". Vertrek Werfpoort, zeven uur. Vervolgens: Bierstraat, Molenstraat,. Oostslootstraat, 2e Vroonstraat, Palmstraat, Molenstraat, Dia coniestraat, Californiestraat, Breewaterstraat, Vosstraat, Schagenstraat, S'u'sdijkstraat, Klaas Duitsstraat, Parallelweg, Spoorstraat, Kon;ngstraat naar „Musis Sacrum". Donderdag 6 Februari. Muziekver. „Kunstzin". Vertrek Werfpoort zeven Uur. Vervolgens: Westgracht, Janzenstraat, Janzendwarsstraat, Sïuisdijkstraat, Overweg, Brakkeveldweg, Ancmonenstraat, Dahliastraat, Brakkeveld weg, Crocusstraat, Begoniastraat, Hector Treubstraat, Middenw0", Polderweg, Koning straat naar „Musis f' t um'. per luxe Touringcar. Ter f gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Een uitstekende vertol- tolking van Mendelssohn's „Athaiia"- oratorium. Vriendelijke woorden van tal van vereenigingen. Het was op 10 October 1875, dat hier ter plaatse opgericht werd een Gereformeerde Zangvereeniging voor gemengd koor, welke vereeniging op 10 October j.1. het benijdens waardige jubileum mocht herdenken, dat zij 60 jaren lang zonder onderbreking haar vocale medewerking aan 't Gereformeerd ge meenteleven had verzorgd. Een dergelijk jubileum is belangrijk, temeer, daar „Halleluja" ter plaatse zulk een uit stekende reputatie geniet, een reputatie, die echter tevens de belofte inhoudt, dat met name een dergelijk jubileum op waardige wijze gevierd dient te worden. Men meende dit te moeten doen met een uitvoering te geven van Mendelssohn's ora torium „Athalia" en reeds hier mogen wy vaststellen, dat zoowel de keuze van het stuk, als solisten en koor zich tezaam op voortreffelqke wijze van hun wel zéér zware taak gekweten hebben, een taak, waarvoor ln de eerste en laatste plaats dank toekomt aan den onvermoeiden dirigent van Halleluja, den heer Joh. F. Asma. Het is een avond geweest van waarachtig muzikaal genot, een avond, die een belangrijk deel van het groote publiek, dat Donderdag avond de Gereformeerde Kerk in het Juliana- park vulde, nog zeer lang in herinnering zal blijven. En tenslotte: de meest waardige viering van een zóó belangrqk jubileum. Opening van den heer Bommel. Het was de heer J. Bommel, praeses van „Halleluja", die te kwart over acht den druk bezochten avond opende, door het laten zin gen van psalm 68, vers 10 (het bekende „Ge loofd zij God met -diepst Ontzag"), waarna een gebed uitgesproken werd. In een korte toespraak verwelkomde de heer Bommel de aanwezigen, richtte meer speciaal een woord van dank tot den heer Asma, den dirigent, en herinnerde aan het feit, dat het 10 jaar geleden is, dat door het Koor dit oratorium werd opgevoerd en dat dit tevens de eerste maal is, dat in het kerkge bouw een uitvoering gegeven wordt. Halleluja is ondanks haar respectabelen leeftyd nog even frisch en levensvatbaar als voorheen en men hoopt, aldus spr„ met Gods hulp nog vele jarep op den thans gevolgden weg voort te gaan. Woorden van welkom worden vervolgens gericht tot hen, die het artistiek deel van den avond verzorgden: en wel allereerst Mevr. Ankie van Wickevoort, de sopraan-soliste uit Den Haag. en de dames A. v. d. Poelde Haas (sopraan) en M. C. GünthertBreet (alt). Vervolgens is daar de declamator, de heer C. Grondsma uit Alk maar. de heer J. A. v. d. Vliet, die de vleugel- partyen voor zqn rekening genomen heeft, en de orgelist Feike Asma. Dank werd ook gebracht aan de dames en heeren musici, die het strijkorchest gevormd hadden, en tenslotte ook aan de aanwezige oprichters en oprichtsters van de Vereeniging, welke aanwezig waren. Met name richt de heer Bommel zich hier tot den heer Klaassen, den eere-vooraitter van het koor. en vervol gens tot den Kerkeraad, die zoo vrlendelqk geweest was het kerkgebouw voor deze ge legenheid „huur-loos" beschikbaar te stellen, Tenslotte heet spr. welkom de vertegen woordigers van de volgende vereenigingen Ver. v. Voorber. L. O.' „Jachin", „Uw Heil Komt", „Lydia", de Oranje Harmonie Kapel; het Christelqk Mannenkoor, het Hervormd Kerkkoor, het Stedeiyk Muziekkorps, de Chr. Zangver. „De Lofstem" uit Breezand, en den heer Leewens. Bericht van verhindering is ontvangen van B. en W. (het is n.1. Juist raadsvergadering), Overste Klinge, „Helders Mannenkoor" en den heer T. de Hoogh. Wat den declamator betreft .de naam van den heer Grondsma is hier ter stede niet onbekend en ook van de .Einlagen" tusschen de diverse afdeelingen van dit Oratorium wist hq een boeiende vertolking te geven, een vertolking, weliswaar met veel emphase, doch niet minder sprekend. De orgelbegeleiding was, zooals te verwach ten, in uitstekende handen bij den heer Asma junior. Het was een zeer zware taak, het koor in de vele gecompliceerde passages te volgen, doch geslaagd is men hier zeer zeker. Dan resten tenslotte nog woorden van waar deering voor de musici van het orchest, waar onder wij er diverse van eerste kracht moch-t ten Qntdekken en voor den heer "J. A. v. d; Vliet, die voor de vleugelbegeleiding op dé hem bekende (en goede!) wijze zorgdroeg. Het moet wel zeer prettig voor den bezielen den dirigent geweest zijn. een dergelijk succes te magen boeken, een succes, dat weliswaar afhankelijk is van een gedegen voorstudie, doch geen enkeie voorstudie garandeert in feite een vlekkelooze weergave van de uit voering. En ofschoon er ..zeer zeker wel eens een enkele maal vlekjes aan te stippen zijn geweest, ,ze waren van. zulk een secundair belang, dat we er zeker niet in 't bqzónder op behoeven te wijzen. Een uitvoering waarvan men gaarne een reprise zou wenschen! Het was een opgetogen publiek, dat deze kranige uitvoering aanhoorde, een publiek, dat daarbij een opvallende aandacht aan den den dag legde. Zooais te begrijpen, waren daar bloemen voor de dames solisten, vertolkers van dank, die ongetwijfeld verdiend was! De complimentatie. Hierna was er gelegenheid tot complimen teeren van Halleluja. Als eerste maakte hiervan gebruik de eere voorzitter, de heer Klaassen. Namens zichzelf en namens tal van andere oud-leden wenschte hij het koor. doch tevens den dirigent, nog een zeer voorspoedig be staan. De heer Kollaart spreekt daarna namens den Kerkeraad, de heef Okel namens Jachin, en mej. Brouwer namens de meisjesver, Lydia. Deze biedt tevens een bloemenhulde aan. Voor de Chr. Oranje Vereeniging speecht de heer de Jong en offreert, evenals de woordvoerder van de Oranje Harmonie Kapel, den heer Jongkees, bloemen. De heer Izen doorn vertolkt de wenschen van het Chr. Mannenkoor. Een hartelijk woord spreekt de heer Leewens, namens zichzelf, doch ook namens het bestuur van de plaatselijke af deeling van Toonkunst. Nadat tenslotte de vertegenwoordiger van het Vrijz. Herv. Kerkkoor zijn wenschen tot uiting gebracht heeft (en bloemen aange boden) en er een schrijven benevens bloemen overhandigd zijn namens de 3 afdeelingen van de Jongelingsvereeniging „Uw Heil Komt", gaat men over tot de laatste faze van dezen feestavond, de uitvoering van Mifrjam's Zegezang. een cantate van Franz Schubert, en weder om weergegeven door koor en orchest be nevens solistische medewerking van mevr. van Wickevoort. Ook „Mirjam" was terdege ingestudeerd en maakte o.i. niet den min of meer ver wachten indruk van programma-vulling. In tegendeel ook hier verrichtte zoowel koor als soliste waardevol werk, alhoewel het niet te ontkennen valt. dat met name in de laatste satzen een (trouwens zeer verklaarbare), zekere vermoeidheid onder de koorleden merk baar was. Dit neemt echter niet weg, dat by'v. het gedeelte, waar door het volle koor gezongen wordt ,,'t Is de Heer, zoo zeer verbolgen" van groote kracht en ln de juiste interpretatie weergegeven werd. Mevr. van Wickevoort excelleerde ook thans wederom in verscheidene aria's. Het was Ds. Tollenaar, die tenslotte een kort gebed uitsprak, waarna de avond, die op zoo voortreffelqke wqze geslaagd mag heeten, besloten werd. Halleluja heeft haar 60-jarig jubileum ar tistiek dusdanig verantwoord, dat dit voor velen een biy'de herinnering zal blijven. En ziedaar: het schoonste resultaat. Het Oratorium. Hiema wordt direct overgegaan met dé Uitvoering van het oratorium. Het lijkt ons vrij overbodig in détails te wqzen op het zoo zeer gecompliceerde karak ter van een dergelqk werk, daar we dit be kend mogen achten. Daar zijn -namelqk zooveel onderdeelen, welke in eerste en laatste instantie een abso luut sluitend geheel moeten vormen, dat men hier het werk van den dirigent zeker niet onderschatte mag. Zoowel het orchest, als het koor, solisten, declamator en de orgelbegeleiding zullen, wil men tenminste spreken van een waardige op voering van Mendeissohn, tenslotte één ste vige homogeniteit hebben te zijn. En dit was nu gisteravond in bqkans alle opzichten het geval, zoodat men met groote vreugde dit alles heeft kunnen beluisteren. Het zou ons té Ver voeren een uiteenzetting te geven van het libretto, hetwelk de Oud testamentische geschiedenis verhaalt van Koning Athalia. Het zy voldoende er op te wqzen, dat dit inderdaad specifiek oud-testa- Ned. Ilerv. Gem. (Nw. Kerk, WestatraatJ) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Het teeken van Jona den profeet". (Luc. 1129) 's Avonds 6.30 uur. Ds. F. W. J. v. d. Poel Bij belbespreking. Geref. Kerk (Juiianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uuï Ds. N. v. d. Kraats. Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, de heer J. Rebel. Woensdagavond 7.30 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 u., Ds. J. C. V. van Bemmel van Hoorn. - Liturgie. Doopsgez. Gem. '8 Morgens 10 uur. Ds. P. J. Smldts Menno Simonsz herdenking. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. P. Visser, van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur; kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Heils. 10 uiir v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Ópeniuchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdqkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. In verband met de a.s K.K. Winkelweek maken vlij hiermede het publiek er op attent, dat het geven van CADEAUX en KORTINGEN in welken vorm. ook op tabak, sigaren en sigaretten bij de wet is vërböden. Namens het Bestuur der Heldersche Sig. Winkeliersvereeniging. mentische dramatiek is, vol van' oorlogsge rucht en waar de oude oog-om-oog-levens houding nog in volle kracht van toepassing is. Athalia, dochter van Achab, huwde Joram, koning van Juda, en maakte zich na den dood van haar zoon Ahazia door geweld van den troon meester (circa 842836 v. Chr.). Uit het bloedbad, door Athalia aangericht tegen al de mannelqke nakomelingen van het ko- ninklqk huis, werd haar kleinzoon Joas door den priester Jojado gered en na verloop van 6 jaar op den troon hersteld. Dit is de meest waarschijnlijke toedracht, doch zoowel door Racine, die er een treurspel over schreef, als door de bewerking, zooals wij hem gisteravond mochten hooren, heeft men diverse onderdeelen óf er bqgemaakt óf veranderd, hetwelk tenslotte aan de waarde van het stuk an sich weinig kwaad doet. By dit alles is naast veel krijgsrumoer evenveel gefundeerd Godsvertrouwen en hoop, en het was Mendeissohn, die deze geschiede nis, welke inderdaad in wezen zeer poëzie-rijk is, op toon zette. De vertolking. Reeds de orehestrale inleiding tot het ora torium trof door het juiste karakter, hetwellt men aan deze verklanking gaf: min of meer statig klinken de eerste melodieën en reeds dén hoort de opmerkzame luisteraar die dooi' Mendeissohn zoo geniaal in dit oratorium verwerkte karakteriseering van vast geloof en aan het weifelen slaand vertrouwen. Het is ons niet mogeiyk zelfs een eenigs- zins uitvoerige beschrijving van de vertolking te geven: trouwens, dit zou ongetwyfeld da moeite niet loonen, aangezien een woordeljjK relaas in geen geval eenige benadering kan brengen aan het muzikaal zoo voortreffelijk werk, wat geleverd is. Allereerst dan de prestaties van het koort het komt ons voor, dat de heer Asma zyn ge heele ensemble in de hand had en beheerschte, doch met name zqn koristische partyen ble ken in excellente conditie. Het was een genot, „.Hallelujah" in de forte-partqen te hooren, hoe waarlqk voortreffelqk dit materiaal rea geerde op de bezieling van zijn dirigent. Het valt niet te ontkennen, dat het koor in ieder geval primair is by dergeiyk werk, da fundamenteele eenheid behoort te zijn, waar op het solistische en verder medewerkend materiaal, voort kan bouwen, j De solisten. Daar waren een drietal solisten, waarby twee sopranen en een alt. Met name Mevr, v. Wickevoort viel op door haar zuivere weer gave van de partqen, en bleek voor dit orato risch werk een zeer goede scholing gehad te hebben. Men achtte het belang van deze soli niet ta gering: want is het tenslotte niet zóó, dat een goede voordracht van het lied eerst dan kans van slagen biedt, wanneer er sfeer gebracht is. En in'die stemming was Mevr. v. Wicke voort ongetwijfèld en vertolkte een party, die er in ieder opzicht wezen mocht. Het was aangevoeld, begrepen, en er werd gezongen op die wqze, welke dit oratorium-werk tot iets bijzonders maakt. Ook Mevr. v. d. Poelde Haas zong haar partqen met inleving in de stof, evenals Mevr,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15