Buitenlandsch Overzicht. het gestolen kind 3te0tjM*Waco! Drie jaar Derde Rijk. De zitting van den Italiaanschen ministerraad. KiiUWSBLAD VOOR DER HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bekendmaking EERSTE BLAD ZATERDAG 1 FtBFtU ARl 1936 64ste JAARGANG FEUILLETON EEN VERHAAL UIT AFRIKA 27) 3 maai per dag Den Helder- VERPLAATST Nieuwbuurt's Goedkoop Schilder en Behangadres Van Gatenstraat 60 De moord op koning; Alexander van Zuid-Slavië Maritsjoekwo en Buiten- MonogfoUë WASSCHERIJS. KROM N.v. OVERHEMDEN 20 CENT Belangrijke besluiten. RIJKS INSTITUUT VOOR DE VOLKSGEZONDHEID Directeur: Dr. W. Aeg. Timmerman No.. UTRECHT, ?..1^anuaTi„ Verklaring Het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht1 heeft in den kleinhandel willekeurige pakjes "Blue Band" later\ koopen door een ambtenaar in dienst van het Instituut. Deze pakjes werden geijkt op een bepaald gehalte aan het groeibevorderende vitamine A en het antirachitische vitamine B door middel van biologisch onderzoek. Bij deze ijking bleek, dat bovengenoemde pakjes "Blue Band** ten minste evenveel van de beide vitamines bevatten als de beste Hollandsche grasboter, waaruit dus volgt, dat het gehal-* te aan deze vitamines dat van de beste Hollandsche winterboter aanmerkelijk overtreft. De Directeur van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid n COURAN Abonnement per 3 maanden bjj vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand. Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.—, Nederi. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, f 0.70, 1_. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50 170 Verschynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 418 Post-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bjj niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De gedemilitariseerde Rijniand-zdne ,n het brandpunt van de belangstelling, v De betrekkingen tusschen Italië en Duitschland - Een beschuldiging tegen Hitier. Een waarschuwing tegen verslapping van de sancties. De gedemilitariseerde Rijnlandzöne staat In den laats ten tijd weer in toe nemende belangstelling, 't Is vooral Frankrijk dat zich bezorgd maakt over eventueele voor nemens van Duitschland. Men vreest dat Duitschland de wereld straks weer voor een voldongen feit zal stellen en Frankrijk vertikt het, om zich bij een bezetting van de Rijnland zöne neer te leggen. Duitschland weerspreekt alle geruchten in deze richting. Volgens den diplomatieken redacteur van de Daily Telegraph heeft von Neurath nog deze week aan de Brltsche regeering de verzekering gegeven, dat de vrees, dat er spoedig garnizoenen in de gedemilitari seerde Rynzöne zullen worden geplaatst, ongezond is. Zij voegt hieraan toe, dat niet-officieele krin gen den indruk hebben gekregen, dat de Duit- sche delegatie by de begrafenis van koning George wilde weten, onder welke voorwaarden Groot-Britannië een nauwere aaneensluiting met Duitschland mogelijk achtte. Sir Eric Phipps, de ambassadeur te Berlijn, zoo besluit hy, is thans te Londen, en men kan verwachten, dat Eden van zijn aanwezig heid gebruik zal maken, om besprekingen te voeren over de verschillende aspecten van de verdere Engelsch-Duitsche politiek. De News Chronicle gelooft eveneens, dat Von Neurath aan Eden de verzekering heeft gegeven van Duitschlands voornemen, te erken nen, dat het bouwen van versterkingen in de gedemilitariseerde zóne een schending zou be- teekenen van de verdragen van Versailles en Locarno, doch een Fransch-Britsche entente Inzake de houding die in een dergelijk geval zou moeten worden aangenomen, schfynt het blad niettemin gewenscht, want weinigen, zelfs te Parijs, zijn van meening, dat Duitschland er zich definitief van zai laten weerhouden, de Rijngrens te versterken. Naar Reuter uit Rome meldt, zou een nieuwe verbetering In de Ita- liaansch-Dultsche betrek kingen te verwachten zijn. Het jongste bezoek van von Hassel bij Mussolini zou een verdere stap op dien weg hebben beteekend. De eerste stap is gezet aan het eind van Mei bij de reis van den Duitschen gezant te Rome naar Berlijn. Er was toen sprake van het plan voor een Donaupact, dat te Stresa op geworpen was, en van Duitschlands deel neming daaraan. De ontspanning, hierdoor te weeggebracht, uitte zich in de neutrale hou ding van de wederzijdsche pers in het Abes- sijnsche conflict. Dat waren echter nog slechts negatieve voordeelen en men was in Italië bang, dat Italië zorg om Groot-Brittannië te ontzien een verdere toenadering tot Duitsch land in den weg zou staan. De wijze, waarop de Duitsche bladen gereageerd hebben op de afspraken tusschen de Fransche en Britsche staven van leger en vloot, heeft de zaken ech ter veranderd. Men meende te Rome te begrjj- Pen, dat deze overeenkomsten voor Duitsch land mettertijd het accoord van Locarno van twijfelachtige waarde zouden maken. Deze uiting vond in Italië een grooten weerklank, hoewel dit land zich evenals bij vroegere gele- De lugubere plechtigheid ging verder en 'mington begon de omringende menigte eens goed op te nemen. Ze waren niet gewa- Pend, Legrand zelf droeg ook geen wapen en e man in den ingang evenmin. Dat maakte zaak heel wat eenvoudiger. Een troep on bewapende negers zou waarschijnlijk doode- 'tik bevreesd zijn voor de onverwachte ver schijning van een vuurwapen, terwyl de 'anke wel zoo verstandig zou zijn zich niet te verzetten, zoodat hij tijd zou hebben om e duisternis in te vluchten. De dienst ging steeds verder met allerlei Vreemdsoortige ceremoniën en toen kwam d't een andere deur van den tempel een jon- ben met een koperen blad, waarop een kom ®n een wit, glanzend zijden kleed lagen. Hij ette het blad neer, nam het kleed en spreid- e het over het altaar, zette toen de kom "eer, waaruit hij iets nam, dat glinsterde in en gloed van het vuur naast de kom op "et zijden kleed. Rlmington begreep dat het oogenblik be- °°n te naderen; hij verliet zijn schuilplaats n kroop verder, tot hij niet ver meer van afgodsdienaars was, met alleen een lage j^ruik tusschen hem en den boogen priester. dichtstbijzijnden van de negers, die nu öe°maa! °P hun knieën lagen, met hun hoof- tvv? 'n stof neergebogen, waren ongeveer jj ''b meter van hem af. Hij keek om zich e" en nam de omgeving goed in zich op. genheden trouw verklaarde aan de overeen komsten tot bevestiging van den vrede in Europa, die vroeger gesloten zijn. Evenals in Mei uit zich de nieuwe verbete ring in de betrekkingen in een reis van Von Hassel naar Berlijn. Intusschen schijnt het volgens Reuter, dat er thans evenmin als in Mei iets tastbaars aan de verbetering in de atmosfeer ten grondslag zou liggen. In Duitschland is dezer dagen zooals men ook el ders in dit no. kan lezen, het driejarig bestaan van het Derde Rijk gevierd. De Duitsche leiders verstaan uitnemend de kunst om een gloeiend enthousiasme te kwee ken en wanneer men dus naar de uiterlijke omstandigheden oordeelt, zou men waarlijk kunnen meenen, dat er geen vuiltje aan de lucht is, maar zoo is het niet en de klacht van de socialistische partij, die ter gelegenheid van deze herdenking is gepubliceerd en die herin nert aan Hitler's belofte bij zijn ambtsaanvaar ding, is niet alleen de klacht van de socialisten. ..Duitsch volk, geef ons vier jaar den tijd, dan moogt gij over ons oordeelen en richten!" De verklaring constateert, dat de na- tionaal-socialisten in de drie jaar van hun bewind stelselmatig de voorwaarden voor de vervulling van deze belofte hebben ver nield. „En toch kan Duitschland slechts uit zijn vreeselijken toestand geraken, als die voor waarden er met name de politieke vrijheid, wordt hersteld en het volk gelegenheid krijgt zich uit te spreken. Slechts een vrij-gekomen volksvertegenwoordiging die een nieuwe aan het volk verantwoordelijke rijksleiding schept, kan Duitschland voor den ondergang behoe den. De strijd voor de verwezenlijking daarvan is in de eerste plaats de zaak der arbeiders, maar afgezien van een zekere bovenste laag zijn alle klassen en lagen der bevol king geroepen er aan -deel te nemen, teneinde de vrijheid van de pers, van de wetenschap, de kunst, het godsdienstige leven en de gelijke rechten zonder onderscheid van godsdienst en ras te heroveren. Den overwinnaars zal dan de taak zijn gesteld, in zakeltjken arbeid, demo cratie en socialisme in Duitschiand te ver wezenlijken". De verklaring draagt het motto: „Vóór Duitschland, tegen Hitier". De sanctie' maatregelen. In de News Chronicle waarschuwtVernon Bart- lett tegen de neiging, die er bi) velen heerscht, om de Italianen maar in hun sop te laten gaar koken, uitgaande van de ge dachte, dat het land zich uitput en dat het Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam, Verbinding met geheel West-Friesland. Boven op de steile rotshelling kon hij de plaats onderscheiden waar dien middag de trommelslager zijn seinen had geroffeld. Vandaar uit was het gemakkelijk vast te stellen, in welke richting de heuvel lag, die hij afgedaald was en waarover de eenige uit weg van het dal liep, dien hi) kende en na een oogenblik vond hij den eenzamen boom, die aangaf waar het pad liep. Als hij een maal daar was, zou hij veilig zijn, tenminste als hij zijn doei bereikt had. Hij keek nu weer naar het tooneel voor zich. Een enkele trommel dreunde gestadig, de hoofden van de negers waren onbewege lijk neergebogen in het stof, de zwarte koor knapen stonden in twee rijen langs de tem pelopening geschaard. Legrand had zich op gericht en staarde in afwachting naar de deur. D. Toen klonk plotseling een geluid, dat Ri- mington zijn vuisten zoo krampachtig deed ballen, dat de nagels zich in de palmen van zijn hand groevenhet angstig gehuil van een kind! Hij zag hoe de Europeaan m de tent opening plotseling zijn gezicht met de han den bedekte. Er kwam een byna naakte, zwarte vrouw naar buiten en in haar armen droeg ze iets, dat heel blank en teer leek te lbaar donkere huideen kind me goudblond haar, waarin de gloed van vuur kleine lichtpuntjes tooverde. Rimington wist. dat het oogenbhk geko men was Hü dwong zich kalm te blyven, terwij Mie vrouw met langzame, staüge pas sen naar den priester tocschreed en tart kind i„ zijn armen legde. Legrand nam het van haar over wendde zich om naar de pilaa het op gelijke hoogte met zyn h°°fd Teon legde hij het langzaam neer op het ij vanaf 1 Februari 1936 van Specliistraat 1 naar Abessijnsche avontuur in 1936 even noodlottig moet afloopen als het in 1896 is afgeloopen. Waarom zegt men in officieele kringen, zou men den populairen steun van den duce ver sterken door den druk van de sancties van buitenaf te verzwaren? Waarom zou het Ita- liaansche volk, als de nederlaag komt, mogen gelooven, dat deze niet te wijten is aan de dwaasheid van zijn leiders, die de campagne op touw hebben gezet, maar aan de jaloersche vijandschap van andere naties? Deze argumenten, zegt Bartlett, zouden, als zij aangenomen werd, de collectieve actie tegen welken aanvaller ook beletten Geen dictator zal een oorlog beginnen, als hij niet weet, dat deze in zijn eerste stadia populair is. Geen volk zal zijn eendracht verzaken voor wat het het behoud zijns lands acht. Het collectieve stelsel kan alleen slagen, als zijn aanhangers het geduld hebben die eerste onvermijdelijke geestdrift voor den aanval rustig voorbij te laten gaan. Thans is het uur van den toets aangebroken. De sancties te laten verslappen, omdat Italië toch de nederlaag schijnt te moeten lijden, zou niets dan slechte gevolgen hebben. Men be hoeft er maar één te noemen. Lieden als Goebbels zouden het zooveel gemakkelijker vinden hun gewillige landgenooten te overtui gen, dat de Volkenbond gevreesd noch geëer biedigd behoeft te worden. Niettemin heerscht de strekking niet te zeggen, dat de druk ver sterkt moet worden, opdat het Italiaansche geval afgedaan zij, voordat Duitschland een te groot gevaar wordt. Zij is eerder de Italiaan sche misdaad met een schikking af te doen om een nieuwen bondgenoot te winnen tegen den tijd, dat Duitschland onvermijdelijk aangemoe digd door de betrekkelijke mislukking van het collectieve stelsel, zou besluiten Oost- en Zuid waarts op te rukken. Maar dergelijke bondgenooten zijn nutteloos. Voor het eerst sinds den wapenstilstand ont wikkelt zich in Europa en zulks onder Brit sche leiding een waarachtig bondgenoot schap tegen den oorlog. Dit is niet gegrond op een zelfzuchtige groepeering van de bevredig de naties om de minder fortuinlijke onderwor pen te houden, maar op de vaste wetten en beginselen van het Handvest van den Volken bond. De van medeplichtigheid aan den moord op den Koning van Zuid-Slavië beschuldigde Oestagi's, wier verdediger, zooals men zich zal herinneren, is afgevoerd van de lijst der advocaten, hebben tot den voorzitter van de Parfjsche Kamer van Advocaten het verzoek gericht hun een bepaalden verdediger toe te wijzen. Indien hun verzoek niet mocht worden ingewilligd, dan zouden ze in voedselstaking gaan. Men meent in deze actie een poging te zien om tijd te winnen. Concentratie van Mongoolsche troepen aan de grens van Mantsjoekwo. Naar sommige autoriteiten van Hsinking hebben vernomen, zijn 50.000 soldaten van Buiten-Mongolië geconcentreerd te Neikoe- den kleed, waar het onbewegelijk bleef lig gen. Het geroffel hield op. Legrand's stem klonk in een soort van gebed, zijn zwarte vol gelingen gaven mompelend antwoord; toen begon het gestadige getrommel opnieuw, ter wijl alle hoofden zich ophieven om het offer gade te slaan. Zou Legrand zelf...? Maar h(j zag dat de Franschman een teeken gaf, waarop de zwarte vrouw naar voren kwam en het mes ophief. De vrouw... O, Hemel! Dat maakte de barbaarschheid nog afgrij selijker in Rimington's oogen. Nauwelijks had zij het mes aangeraakt of zijn geweer knalde en de vrouw zakte in eikaar voor het altaar. Nog een knal en Legrand vie) neer alsof hij door den bliksem getroffen was en in een ondeelbaar oogenblik was Rimington halver wege het altaar. De knielende negers bleven in hun ontzet ting doodstil liggen en hij nam het kind in zijn armen en rende weg. de beschuttende duisternis in, terwijl hij zag hoe de man bij den tempel haastig naar binnen liep. Een wild gehuil steeg op toen de barbaren van hun verbazing bekomen waren. Riming ton keek niet om, maar holde voort. Hij was nog niet buiten den lichtschijn van het vuur, toen bij een stekende pijn in zijn schouder voelde. Hij struikelde, viel bijna. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij den knal van een geweer. Hi! herstelde zich en holde verder Die Europeaan moest een wapen bij de hand gehad hebben. Hij vond zonder moeite het pad bij de ka- rangastruiken en volgde het, terwijl hij op merkte, dat hij nog niet achtervolgd werd. De negers waren waarschijnlijk nog bezig met Legrand en zijn priesteres. Wel, over hem be hoefden ze zich niet lang bezorgd te maken! (Zie vervolg pag. 2.) loen, een strategisch punt aan de grens tus schen Mantsjoekwo en Mongolië. De totale Mongoolsche strijdkrachten zouden 15.000 man bedragen, uitgerust met moderne wapens, o.a. 100 vliegtuigen, 20 tanks en 4000 vracht auto's. De viering te Berlijn. Berlijn aldus meldde het D.N.B. Don derdag biedt vanochtend op den derden jaardag van het nat. socialistische bewind, een feestelijk aanzien. Overal wapperen de vlaggen van het nieuwe Duitschland en sinds 's ochtends 5 uur komen op de stations de delegaties uit alle rijksgouwen in 30 extra- treinen aan. Er zyn 24.000 mannen van de oude garde der S.A. uitgekozen, om voor Hit- Ier te déïileeren. 30 Januari op de scholen. In alle Duitsche scholen van het geheele rijk zijn vandaag herdenkingsfeesten gehouden, waarbij een onderwijzer of in vele gevallen een redenaar van buiten, over de beteekenis van den dag heeft gesproken. In de fabrieken. In de fabrieken en werkplaatsen is de ge legenheid aangegrepen om grootsch opgezette fabrieks-appels te houden, waarbjj de arbei ders door hun eigen bedrijfsleiders of kame raad-voormannen werden toegesproken. De oude garde. In de feestelijk versierde gymnastiekzalen zijn de 25.000 gasten van de oude garde pret tig opgenomen. In alle lokalen heerschte een kameraadschappelijke stemming. In de Universiteit. Op hetzelfde uur (12 uur) dat de kolonnes der oude garde voorbij Hitier marcheerden werd in de aula van de Friedrich Wilhelm universiteiten het feest der studenten gevierd. De kunstenaars. De voorzitter van de rijkskultuurkamer. minister Goebbels en de vice-voorzitter Walter Funck hebben te 12 uur de gelukwenschen van de gezamenlijke Duitsche kunstenaars aan Hitier overgebracht. De marsch der S.A. Te elf uur begonnen de 30.000 t.A.-afdee- lingen naar den Lustgarten op te marchee- ren waar de laatste afdeelingen uit het Wes ten en Noorden tegen half een aankwamen, stonden de afdeelingen van de S.A. in 21 groote groepen geschaard. Van Oost-Friesland tot Schwaben en van de Saar tot Koningsber gen zijn de oudste, trouwste medewerkers van Hitier naar de hoofdstad gekomen. Dan verschynt Hltler in de opengehouden passage. Ond.erweg wor den Hitier bloemen aangeboden. Als de Leider nu ook door de verder afstaande men'gte herkend wordt, stijgt opnieuw een daverend Sieg Heil" op. Hitier treedt voor de micro foon en begroet zijn oude garde met een paar korte kernachtige woorden. Dan treedt Lutze naar voren en zegt: Mijn Leider! Ik meld de vertegenwoordigers van de S.A. uit geheel Duitschland die hier thans staan aangetreden! Vandaag voor 3 jaar bracht de radio, op dit uur. het bericht waarnaar wij allen jarenlang hadden uitgezien, n.1. dat Hin denburg u tot rijkskanselier benoemd had. Na alle offers, na allen strijd, beteekende weer Duitsch geworden hoofdstad, die niet 3 jaar geleden. De Leider wil u in dit historische uur nieuwen moed en kracht geven; waar hi) staat, daar staat gij, in rotsvast vertrouwen. Uit 30 000 strijders-kelen roepen wij hem den ouden roep toe: Leider beveel, wij volgen!" (Lulde toejuichingen). De rede van Hitier. Dan neemt Hitier het woord. Reeds met zijn eerste zinnen, in welke hij aan de tijden van den strijd herinnert, heeft hij het contact met zijn oude S.A.-mannen hernieuwd. Dan kon digt Hitier het wachtwoord voor het komen de jaar aan: Tot het geheele Duitsche volk met volkomen vertrouwen en toewijding tot het nationaal-soclalisme bekeerd is. Dan geeft Hitier de nieuwe belofte, „zonder vrees of blaam" voor het Duitsche volk te zullen blij ven optreden, in den strijd niet te zullen ver lammen en ook het zwaarste offer niet te schuwen en na deze woorden stijgt een minu ten durend gejuich uit de menigte op. vanaf 20 JANUARI (keurig opgemaakt) Telefoon 473. Met ontbloote hoofden zingen de tiendui zenden het Dultschlandlied en de plechtig heid eindigt met de vermaning van Lutze om de woorden van den leider diep in het hart mee naar hun woonplaatsen te nemen en den strjjd in onwankelbaren trouw aan den Leider vol te houden. (Van een specialen correspondent.) Rome, Donderdagavond. In de kabinetszitting van vandaag gaf Mussolini, zooals gewoonlijk, een uitvoerig overzicht van den internationalen toestand, terwijl hij voorts den toestand in Oost-Afrika besprak. De Duce wees op de jongste overwinningen der Italiaansche troepen en volgens het offi cieele communiqué, dat aan het einde der zit ting werd gepubliceerd, deelde hij mede, dat 50.000 werklieden naar Oost-Afrika zullen worden gezonden om behulpzaam te zijn bij het aanleggen van wegen en by het uitvoe ren van maatregelen, om de Italiaansche troepen tegen de hevige wolkbreuken te be schermen, die thans ieder oogenblik In Abes- sinlë verwacht kunnen worden. Men voorziet groote moeilijkheden bij het onder dak brengen der troepen en bij het versterken van de wegen. Werklieden, die thans naar de koloniën worden gezonden, val len onder het miltaire reglement en deze 50.000 man vallen dus onder deze categorie. In officieele kringen verklaart men, dat dit verschepen van werklieden beteekent, dat BERICHT OP KANTBESCHIKKJNQ SCHRIJVEN BETREFFENOB BIJLAGEN* STERRENBOSCH I - TEL No. 11831. POSTREKENING No. 22894. Men gdltv» bij het ftntwoortf nummer, de dagteehenteg en I ven dit echrijve* te vermeiden. 193 IJ 4

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1