Buitenlandsch Overzicht. ^Mjtet^Vaccf HET GESTOLEN KIND Verkorte oorlogsberichten uit Abessinië. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Uo. 7709 EERSTE BLAD DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 64ste JAARGANG Diplomatieke besprekingen te Parijs. - De oorlog in Abessinië en de toepassing van de sancties. - De successen van Litwinof. De oorlog en de sancties. Successen van Litwinof. Regeling van Hitler's opvolging? 3 maal per dag Den Helder- Het Britsche parlement hervat zijn werkzaamheden. De wapening in Engeland. FEUILLETON EEN VERHAAL UIT AFRIKA „Belgiè moet zich versterken". De leider der Duitsche nationaal- socialisten in Zwitserland vermoord. De Italiaansche troepentransporten in 1935. COURANT Abonnement pe* S maanden bfl vooruitbet: Beldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2. NederL Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 8.20. Losse noa. 4 et; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 et Zondagsblad reep. 0.50, 0.70, 0.70, LModeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVESIENTIENt 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bi) vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Men weet het: Parijs is vol diplomaten uit Oost-Europa, waaronder zich ook eenige regee- rende vorsten bevinden. De Nw. Rott. Crt. sprak ervan dat „Europa siddert van politieke bedrijvigheid". Op het oogenblik staat het internationaal beleid overal onder hoogen druk. Er is heel wat onzekerheid, daar het van verschillende lan den moeilijk te bepalen is, waar hun regee ringen precies op afstevenen. Daar heeft men b.v. Frankrijk. Het af treden van Laval moet een verandering heb ben teweeg gebracht in de politiek tegenover Londen. Flandin is een aanhanger van de oriëntatie over het Kanaal. Het kabinet, waarvan hij deel uitmaakt, heeft zijn ont staan te danken of te wijten aan de ontevredenheid met de politiek van Laval. Geen Fransch staatsman zal echter zoo dwaas zijn, het stuur vierkant om te gooien. De taak van de Fransche politiek moet zijn, een bemiddelende positie in te nemen tus- schen Engeland en Italië, met vermijding van de fouten van Laval, die het zintuig of de ervaring miste voor een verziende politiek, die het gevaar van slimmigheid en afspraak jes ten volle beseft. De Fransche politiek kan echter niet enkel met Italië rekening houden. Er is ook het Duitsche probleem, dat op het oogenblik te Parijs zoowel als te Londen bijzondere onge rustheid wekt, al gelooft men ook niet aan onmiddellijk gevaar. Parijs zal de, door Laval verwaarloosde taak opnieuw moeten ter hand nemen van Europa voor beveiliging van den vrede te organiseeren, wat door de krachtige medewerking van Londen nu zeer zou worden vergemakkelijkt. Parijs zal echter moeten be seffen, dat het niet alleen maar zijn oud be leid onder gevaarlijke, maar tegelijkertijd technisch gunstiger omstandigheden heeft voort te zetten. De oude Volkenbondspolitiek van Frankrijk ging gepaard met een politiek van bondgenootschappen tot bescherming van alle resultaten van de vredesverdragen. Deze politiek is op den duur voor Frankrijk, zooals onvermijdelijk was, zeer teleurstellend gebleken. Een nieuwe politiek van collectieve beveiliging van den vrede zal niet enkel op het streven naar overmacht maar ook op ontspanning moeten berusten. Daarvoor zal men zekere materieele kwesties anders moe ten beschouwen dan totdusver. Hoe Frankrijk tusschen dit alles zijn weg zal zoeken, zegt het blad, weten wij nog niet. De diplomatieke besprekingen, die te Parijs gevoerd worden, schijnen, naar het A.N.P. uit Parijs meldt, in de eerste plaats ten doel te hebben te komen tot overeen stemming inzake collectieve veiligheid. In Fransche kringen verluidt, dat de Oost-Europeesche mogendheden de moge lijkheid zouden bestudeeren artikel 16 van het Volkenbondsstatuut een defini- tlve interpretatie te geven en de uitdruk king „collectieve veiligheid" een vasten vorm te verleenen. Voorts verluidt, dat Flandin met den Turkschen minister van buitenlandsche zaken vooral de kwestie van de toepassing der sanctie-maatregelen in het Italiaansch- Abessijnsche conflict en, op verzoek van Engeland, ook de kwestie van den weder- zjjdschen bijstand der Middellandsche Zee mogendheden heeft besproken. De kwestie van de versterking der Darda- nellen daarentegen is slechts terloops be sproken. Bg het contact, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Flandin, heeft ge had met koning Boris zou gebleken zijn ,dat de buitenlandsche politiek van Bulgarije ook voortaan op Genève zal worden gebaseerd. Ook het gesprek met den Litauschen minister van buitenlandsche zaken heeft de kwestie van de collectieve veiligheid betroffen Met toenemende span ning zien we de verdere ontwikkeling van de ge beurtenissen in het Oos ten tegemoet. Zal Mus- solini zijn dreigement ten uitvoer brengen om den oorlog tot Europa uit te breiden, als de Volkenbond besluit tot toepassing van de olie-sancties? Het bljjft een open vraag, evenzeer als de vraag of de Volkenbond onder deze omstan digheden de consequenties aan zal durven en niettegenstaande de dreigementen van Itali- aansche zijde, de sancties tot de olie zal uit breiden. De komende weken zullen weer van hoog spanning zgn voor Europa. Bij het ter sprake brengen van het petro- leum-embargo, in het Engelsche Lagerhuis, refereerde Eden kort aan de beraadslagingen van de deskundigen, die op het oogenblik te Genève gehouden worden. Hij voegde hieraan toe, dat geen tijd ver loren zou gaan hg de voorbereiding van het rapport. De oeconomische en financieeie sancties volgens artikel zestien zullen ge handhaafd worden. De uitvoering wordt zorg vuldig door een deskundigencommissie te Genève gecontroleerd. Wat de kwestie betreft van wederzijdschen bijstand wanneer een staat in verband met zijn deelneming aan collectief toegepaste sancties tegen een aanvallenden staat zou zijn blootgesteld aan een gewapenden aanval, deelde Eden mede, dat van de recente bijeen komst te Genève gebruik is gemaakt om de gedachtenwisseling, die hierover met de Fransche en zekere andere regeeringen heeft plaatsgevonden, ter kennis te brengen van alle in de coördinatie-commissie vertegen woordigde staten. De houding van de Europeesche volken ten opzichte van Rusland heeft de laatste jaren een zeer belangrijke wijziging ondergaan. Wilde men voor eenige jaren zelfs in het geheel geen contact met de Sowjets hebben, we hebben het 't vorige jaar beleefd dat een van onze anti-revolutionnaire burgemeesters voor een „zakenreis" naar he* revolutionnaire Moskou ging en die verandering is niet alleen in ons land te con- stateeren, waar de regeering zelfs nog tame lijk sceptisch tegenover Rusland staat, doch in Frankrijk is er de toenadering en in... Engeland, en, noem maar op, in tal van andere landen. En dat is in hoofdzaak te danken aan den diplomaat van grootformaat, Litwinof. Het Hbl. schreef daarover Dinsdagavond in een hoofdartikel, waaraan wij het vol gende ontleenen: Wie tegenwoordig aan Sowjet-Rusland denkt, ziet niet meer Stalin voor zijn geest verschijnen, maar Litwinof. De buitenlandsche politiek van dit rijk overschaduwt van onze plaats gezien hoe langer hoe meer zijn bin- nenlandsche politiek, en zoo heeft de figuur van Litwinof, eerst langzaam, maar den laat- sten tijd snel, die van Stalin voor ons naar den achtergrond gedrongen. Men zou willen weten, wie van beide staatslieden op het oogenblik onder het Russische volk de groot ste sympathieën heeft, of langzamerhand Litwinof niet wordt beschouwd als de man, die de eigenlijke politiek der Sowjets leidt. Litwinof is een diplomatiek handelsreiziger in optima forma. De wereld is thans vol van zulke reizigers, maar Litwinof heeft van allen thans wel de langste carrière en het grootste succes. De ongebrokenheid van zijn carrièie dankt hij aan de afwezigheid van den volks wil, het succes, behalve aan zijn schrander heid en geslepenheid, die niet onderschat mogen worden, aan de verdeeldheid en zwak heid van Europa en aan de groeiende inter nationale beteekenis van zijn eigen staat, die, wat zijn grootte en geografische ligging be treft een eerste positie inneemt. Litwinof is de Russische diplomaat, die consequent aan de draden, welke de Sowjets weder aan de buitenwereld verbinden, naar stig heeft gesponnen. Hij heeft aanvankelijk daarvoor den spot en den hoon getrotseerd, die de buitenwereld begrijpelijk over hem uit stortte omdat Moskou haar de linkerhand ten vriendschap reikte, terwijl het in de rechterhand nog altijd den dolk der revolu tionnaire propaganda en ondermijning ge reed hield. Litwinof is zeker een gewiekst diplomaat en zijn successen zijn vele. Maar van belang is, dat hij, uitgaande van de dwingende realitiet, de Sowjets hoe langer hoe meer heeft gebon den aan de buitenwereld en hen mede garant heeft gemaakt voor den Europeeschen vrede. Zij zijn een der stevige peilers geworden van een vrede, die zij aanvankelijk hebben trach ten te ondermijnen, en zullen zich ook moeten schikken naar de wetten van de goede trouw, die onder bondgenooten eerste voorwaarde is. Een triumviraat. Het heeft de aandacht getrokken dat Hitler tot driemaal toe in Sepember 1935 op het partijcongres te Neurenberg, later in een rede voering te Detmold en nu op den 30sten Jan. te Berlijn, er den nadruk op heeft gelegd dat de duur van het nat.-soc. regeeringsstelsel niet aan een persoon gebonden is. „Wie van ons zoo zeide hij te Berlijn thans de oogen sluit, weet dat achter hem tien an deren staan. Onze beweging zal niet vergaan. Zij zal Duitschland blijven leiden". Naar de Berlijnsche correspondent van de Neue Zürcher Ztg. verneemt, is inderdaad een regeling getroffen voor het geval Hitler om eenigerlei reden zijn functie als staats hoofd niet langer zou kunnen vervullen. In dit geval zal de macht overgaan op een drieman schap uit de rijksministers Goering, Hess en Blomberg. De twee generaals belichamen de militaire macht als ruggegraat van den staat. De correspondent voegt er aan toe, dat dit besluit, 't welk niet zal worden gepubliceerd, na rgp beraad is genomen. Het is meegedeeld aan alle leden der rijksregeering, de gouwlei- leiders en de leiders der weermacht, die zich allen tot geheimhouding hebben moeten ver binden. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DE VER. STATEN. Borah candidaat. Senator Borah heeft aangekondigd, dat hij zich bij de a.s. presidentsverkiezingen can didaat zal stellen voor de republikeinsche partij. Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. FRANSCHE KAMER IN PRICIPE VOOR KIESRECHTHERVORMING. Afwijzend rapport verworpen met 847 tegen 116 stemmen. Met 347 tegen 116 stemmen heeft de Ka mer Dinsdagmiddag net rapport van de com missie voor algemeen stemrecht verworpen, welke stemming in wezen neerkomt op aan vaarding van het principe der evenredige vertegenwoordiging. Het antwoord van den koning op de betuiging van trouw. Dinsdag zijn beide Huizen van het Engel sche parlement na de Kerstvacantie weer bij eengekomen. In het Lagerhuis werden aller eerst de 50 leden beëedigd, die daartoe nog geen gelegenheid hadden gehad en ondei welke zich Eden, Churchill en Lloyd George bevonden. Toen kwam Sir George Perry aan de bar van het Huis, om het antwoord van den Ko ning op de betuiging van trouw en deelne ming met het overlijden van Z.M. George V voor te lezen. De leden stonden op, toen Sir George voorlas: „Ik heb met groote voldoening het adres van deelneming in het ernstige verlies, dat mij getroffen heeft, alsmede de betuiging van trouw en aanhankelijkheid aan den Troon van uw Huis ontvangen: Ik dank u daar recht hartelijk voor en geef u van mijn kant de ver zekering, dat ik de rechten en vrijheden van. mijn volk zal eerbiedigen en zal trachten den welstand van alle rangen der maatschappij te bevorderen". EDUARD Vin. Sir George deelde mee, dat de Koning tot de deputatie, die het adres op Buckingham Palace had aangeboden, gezégd had: „Het gezicht van zoovele oude vrienden, die mij dit adres komen aanbieden, vermindert tot zekere hoogte de smart, onder welke ik nog gebukt ga en geeft mij bovendien groot vertrouwen voor de toekomst." De begrooting van de luchtmacht. Volgens de Evening News zal de begroo ting voor de luchtmacht vooor het komende begrootingsjaar 9.000.000 pond sterling hoo- ger zijn dan de huidige begrooting, waardoor deze begrooting precies het dubbele zal be dragen van die voor het jaar 1934'35, d.w.z. ruim 35.000.000 pond sterling. In leder dorp een gasmasker- depöt. De Daily Herald meldt, dat de Britsche regeering maatregelen neemt om 30 A 40 mil- 29) Hg is mgn verloofde niet, zei ze rustig. Het is uit tusschen ons. Ik heb hem gister avond gezegd... U hebt het hem gezegd? riep hg onge- loovig. Bedoelt u, dat u uw verloving ver broken hebt? Ja. Ik had ontdekt... dat... dat ik hem niet liefhad. Ze zei die laatste woorden haastig en ver ward, want zg had het gevoel dat hij haar mededeeling onvermijdelijk in verband moest brengen met zijn eigen vraag, toen hij naar den slapenden Mannering had staan kijken en ze ging haastig voort: Dus u ziet dat het niet daarom is dat 'k George Mannering probeer te verontschul digen. Ik meen in ernst dat hij gehypnoti seerd of half verdoofd was. En Legrand had een geweldige invloed over hem. Ik geloof Zeker, dat hij zichzelf niet was toen... toen... ze eindigde den zin niet, het was haar onmogelijk het vreeselijke feit onder woorden e brengen, maar hij sprak haar gedachten Verder uit. Toen hij probeerde mg te vermoorden, ooit u? En hij voegde er op minachtenden oon aan toe: ik ben bang dat ik 't op dat niet met u eens ben, miss Donthorne. Er van dlnscn in deze geschiedenis waar u niets heri WCet' ben er van overtuigd, dat Man- g absoluut wist wat hg deed toen hg probeerde me dood te schieten. Ik kan het u niet uitleggen, misschien later. Het is tijd dat wg verder gaan. Mannering zou een tweede poging kunnen wagen! En zonder haar tgd te gunnen om nog ver der iets te zeggen, gaf hg een kort bevel en de tocht werd hervat. Vergeleken bij den marsch door het woud was de tocht hier over de vlakte kinderspel. Er was alleen maar gras dat zacht heen en weer wuifde in den nacht wind met hier en daar alleen een acacia in het maanlicht. Maar na een uur of twee ging de schoonheid van den nacht verscholen achter kille vochtigen mist en in Honor's hart kwam ook een kille somberheid. Van het oogenblik af dat Alec Rimington haar had verteld van den Europeaan die op hem ge schoten had, had ze geweten wat dat geweest was en ook Rimington zelf scheen niet te twgfelen. Het was vrijwel onmogelijkheid dat er een derde blanke in Rahutu was geweest en bovendien, Rimington had haar gezegd, dat er dingen waren, waar zij niets van wist, maar die hem deden begrepen waarom de ander het op zijn leven gemunt had. Maar waarom Ze trachtte de geheele geschiedenis te door gronden, ze zag Mannering, Jules Legrand, het blonde kind, Rimington en Fatuma, zich zelf, alle deelen van een puzzle, die ze niet sluitend kon krggen. Was het het kind dat den sleutel vormde? Lag het geheim ver scholen ln het opschrift op dien steen, dat Mannering had laten wegbeitelen? Een oogenblik toefden haar gedachten by Roger Mannering. Maar Roger Mannering was zeven jaren geleden gesneuveld en het kind daar in Fatuma's armen kon niet ouder dan drie jaar zijn. Toen dacht ze opeens aan de woorden die George Mannering in zgn yien had uitgeroepen: Nee! Nee! Legrand! Een kind! Groote genade... man... Ze was er zeker van dat het kind een voorname rol in dat alles speelde, waarom had Legrand het anders gestolen, waarom had Mannering erover geijld? Wat had Le grand er mee willen doen? Ze had niets ge zien van wat er zich had afgespeeld voor den zonderlingen tempel in het dal. Alles wat ze gezien had was een reusachtig vuur, waar tegen zich vele zwarte gestalten afteekenden en ofschoon Rimington haar verteld had, dat Legrand de hoogepriester was van den een of anderen luguberen afgodendienst, had ze geen idee van de afschuwelijke waarheid. Haar gedachten werden afgeleid door dat de kleine processie plotseling met 'n schok bleef stilstaan. Er was Iemand gevallen. Ze hoorde een kreet van angst en Fatuma riep: Ba-Mama! O, Ba-Mama! Ze vloog naar haar toe en vond Fatuma, met het kind op de armen, geknield naast Rimington, die onbewegelijk op den grond lag. Honor liet zich op haar knieën vallen, terwijl een plotselinge vrees door haar heenjoeg, maar toen ze haar hand op zijn hart legde, was ze gerustgesteld, en tegeiykertijd ont dekte ze de oorzaak van zijn bewusteloosheid, want haar hand was bedekt met bloed. Ze onderzocht haastig de wond en merkte dat het verband verschoven was, blijkbaar al een poos geleden. Haar eerste zorg was om het bloeden te stelpen en het verband opnieuw te leggen, toen druppelde ze een beetje van de whlskey, die al zoovele goede diensten bewezen had, tusschen zyn lippen. Bijna dadelijk opende hg zjjn oogen. Hg staarde om zich heen en maakte een beweging om op te staan. Maar het meisje hield hem tegen: Nee, u moet even wachten. Blyf u een paar minuten stil liggen, tot u wat byge- komen bent. Maar... begon hij zwak. Uw wond was weer beginnen te bloeden, u moet vrij veel bloed verloren hebben en toen bent u flauw gevallen. Flauw gevallen, zei hij ongeloovig. In elkaar gezakt dan, als u dat liever hebt, zei Honor. U kunt niet verder loopen in dezen toestand. We zullen u op de een of andere manier moeten dragen en... Onzin! viel hij haar in de rede. Zoo'n zwakkeling ben ik niet. Goed dan, zei ze, probeert u het dan maar, dan zult u zien. Maar laat de mannen u helpen. Salam! riep hij snel. Juma. De twee dragers hielpen hem overeind en bleven hem even ondersteunen. Honor zag duidelijk dat hg niet alleen kon staan, maar voor ze iets had kunnen zeggen, had hg de twee mannen losgelaten. Hij wankelde even en zou gevallen zijn, als Honor hem niet op gevangen had. Ikik ben duizelig, zei hg, alles draait voor mijn oogen. Ja, dat dacht ik wel, zei Honor. U hebt te veel bloed verlorenU kunt onmogeiyk loopen. We zullen een draagbaar moeten ma ken. Is er niet de een of andere manier om het met geweren te doen, we hebben niets tot we bij de hoornen komen. Het was een manier en zoo goed en zoo kwaad als het ging werd een draagbaar geïmproviseerd naar Rlming- ton's aanwijzingen, en na eenigen tgd her vatten ze den tocht, terwfll Honor naast hem liep en zich van tgd tot tgd ervan over tuigde, dat het verband niet verschoven was. Ze spraken niet veel, maar toen een plotse linge windvlaag den mist verjoeg en het maanlicht doorkwam, merkte ze dat hg haar lioen gasmaskers te laten vervaardigen en opslaan. In iedere stad en in ieder dorp zal een gasmaskerdepöt worden Ingericht. De fabrikatie zal met spoed geschieden en waar- schynlijk zal men er tegen het einde van het jaar mede gereed zijn. Van Zeeland uit ln den Senaat be zorgdheid over den politieken toestand. Minister-president Van Zeeland heeft Dins dagmiddag in den Senaat bg de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken een rede gehouden, waarin hg een overzicht gaf van de internationale handelsbetrekkingen van België sedert de devaluatie. Hg kwam hierby tot de slotsom, dat de toestand zich op economisch gebied gunstig ontwikkelt en kondigde aan, dat hg hoopt eerlang verheu gende mededeelingen, ook omtrent de finan cieeie positie des lands, te kunnen doen. Deze optimistische inleiding bleek slechts een aanloopje te zyn om op het gebied van de internationale politiek te komen. Hier omtrent waren de uitlatingen van den premier verre van optimistisch. Men kon er veeleer een alarmeerenden klank in beluisteren. Voor al toen de minister-president verklaarde, dat de regeeriDg over inlichtingen beschikt, vol gens welke er zich de laatste weken in den internationalen toestand verontrustende ver- schynselen hebben voorgedaan. Zonder het met zooveel woorden te zeggen, was het voor ieder duidelgk, dat de premier hier doelde op de herbewapening van Duitsch- land en op de geruchten betreffende een op handen zgnde militarisatie van het Rgnland. „België, dat zich op economisch gebied heeft versterkt," zoo zeide de heer Van Zeeland, „dient ook op ieder ander gebied sterk te zyn, daaronder niet in de laatste plaats op mili tair gebied." Na deze opzienbarende verklaringen van den heer Van Zeeland kan er geen twgfel meer over bestaan, dat het militaire vraag stuk in de komende dagen de spil zal zgn, waar de geheele regeeringspolitiek om heen draait en dat het kabinet, mocht het parle ment weerspannig biyken, niet zal aarzelen de Kamer te ontbinden. („Handelsblad") Door een Zuidslavisch student van Joodsche afkomst. Dinsdagavond tegen acht uur is de lei der van de Duitsche nationaal-socialisten in Zwitserland, Wilhelm Gustloff in zijn woning in Davos door een student dood geschoten. De dader wist te ontsnappen, doch heeft zich daarna vrgwillig by de politie aangemeld. Hg is een Zuidslaviër, 27 jaar oud, die te Bern studeert. Zgn naam is David Frankfur ter, hetgeen wel schynt aan te duiden, dat hg van Joodsche afstamming is. Hg was gister morgen per trein van Bern naar Davos ge gaan om de mlsdaau te volbrengen en daar door zijn haat tegen de tegenwoordige leiders van Duitschland te toonen. Frankfurter be weert geheel op eigen Initiatief te hebben gehandeld en geenerlei medeplichtigen te heb ben. De vermoorde Gustloff had in den laatsten tgd herhaaldelijk van zich doen spreken in verband met intriges ln Zwitserland voor de organisatie van een politieken spionnage- dienst. De Indruk in Duitschland. Naar Reuter uit Beriyn meldt, hebben Hit ler, Rudolf Hess, Goebbels en de leider van De Italiaansche troepen hebben nieuwe vorderingen gemaakt en uima Scillindi aan de Webi Gestro bezet. Ook behaal den zy een succes aan de Dawa Parma. De groote fascistische raad heeft Dins dag maatregelen beraamd tot verweer tegen een petroleum-embargo, dat niet als een casus belll zal worden beschouwd, wel als een hoogst onvriendelijk gebaar. Men heeft besloten het handelsverkeer met het buitenland onder rechtstreekscl» toezicht van den staat te plaatsen. Men is besloten met de actie in Abessinië voort te gaan tot het gestelde doel Is be reikt. Graaf Ciano vertrekt Vrydag weer naar Oost-Afrika. Ook Starace, de secretaris van de fascistische party en Farinacci, oud-secretaris, gaan als militairen naar het front. de buitenlandsche organisatie van de N.S.D. A.P., gouwleider Bohle, telegrammen van rouwbeklag gezonden aan de weduwe van den vermoorden landsgroepleider in Zwitserland, Wilhelm Gustloff. Voor alle buitenlandsche groepen der party is met onverwijlden Ingang rouw afgekondigd. Alle Duitsche ochtendbladen wijden langa artikelen aan dezen moord. Zoo schrijft de Voelkische Beobachter: „Deze moord is een aanslag tegen het nieuwe Duitschland. Het nationaal-socialistische Duitschland hernieuwt aan het graf van Gustloff zijn eed, zonder compromis zijn weg te vervolgen, teneinde te voorkomen, dat Duitschland opnieuw door het internationale judaïsme geknecht wordt". De Indruk in Zwitserland. In geheel Zwitserland heeft den moord op den groepsleider der Duitsche nationaal-socia listen Gustloff groote opschudding veroor zaakt. Aangezien het een politieke moord is, zal het voorval nog wel gevolgen hebben. De kan tonnale rechter van instructie is onmiddellijk naar Davos vertrokken. De toedracht. Uit verdere telegrammen big kt, dat de dader, een 27-jarig Zuid-Slavisch student in de medicgnen te Bern, David Frankfurter, na het plegen van zgn daad een nabijgelegen huis binnenrende, waar hy vergunning vroeg om te lefoneeren. Van hier uit belde hij d9 poUtie op en vertelde wat er gebeurd was. Hierop vertrok hg weer om zich naar het politiebureau te begeven. De politieagenten holden by het hooren van het ontstellende nieuws het bureau uit om hem te arresteeren, doch onderweg liepen zij hem voorby en Frankfurter meldde zich aan het bureau, terwyl de agenten nog naar hem zochten. Daar verklaarde hg, geen communist te zyn, maar Gustloff met voorbedachten rade te hebben gedood, omdat hy het Duitsche regime haatte. Sinds Vrydag had hg zich te Davos opgehouden. In totaal gingen er 302.000 man naar Oost-Afrika. Een correspondent van de Manchester Guar dian meldt zyn blad uit Port Said getallen met betrekking tot de Italiaansche troepen en arbeiderstransporten naar Oost-Afrika. In 1935 vertrokken er 302.000 man in 194 transporten naar Oost-Afrika, hiervan keer den er in hetzelfde jaar 22.000 weer terug. lag aan te kgken; en ze lachte even om haar verwarring te verbergen. Waar ligt u zoo ernstig over te peinzen, mr. Rimington? Ik lag net te denken, hoe echt En- gelsch u bent! Engelsch? herhaalde ze. Wat bedoelt u daarmede Wel, dat is nogal eenvoudig. We zgn hier in een mooien toestand en ik, die voor u behoorde te zorgen, ben inplaats daarvan van u afhankeiyk. En u blijft zoo koel als een yspegel over de heele geschiedenis, ter wijl Ik ben warempel niet koel .Ik ben den heeleri tgd angstig voor wat er gebeuren zal en ik ben woedend op mezelf, dat ik u zoo slecht verbonden heb dat Heelemaal niet noodig. En u hoeft niet bang te zyn. Ik hem Legrand zien vallen toen ik schoot, en toen ik by dat vervloekte altaar kwam, lag hg zoo stil als Dat... wat riep ze. Datehaltaar. Want het was een altaar. Wat was een altaar en waar diende het voor? Waar was een altaar en waar diende het voor? Waar was Legrand mee bezig toen u op hem schoot? Ik weet van niets. Ik hc-b niets gezien, behalve het vuur en die hoop negers er om heen. Dat was, nadat we die schoten gehoord hadden en Fatuma den heu vel afholde. Twee van de schoten heb ik afgevuurd. Het derde wasehlaten we zeggen, de tegenaanval en raakte mg. Hebt u tweemaal op Legrand geschoten? Neen! Maar eerst heb ik de vrouw, die het mes in de hand had, moeten doodschieten. Het was de eenige oplossing. Als ik een mi nuut geaarzeld had, zou het te laat geweest zyn. Ik, ik bcgrgp het niet, zei ze weifelend. De vrouw, die het mes in de hand had watgebeurde er? Dat altaar, waar u over sprak Het een of andere Heidensche altaar. Er is een soort van pilaar voor en er achter een steenen tempel. Heel oud, denk ik. Het zyn waarschijnlijk overbiyfselen van een uit gestorven stam, een van de vele mysteries ln dit land. Maar u vertelt me niet wat er gebeurde. Waarom moest u de vrouw met het mes doodschieten en toen pas Legrand? Er was de één of andere plechtigheid aan den gang. Legrand was in vol ornaat Ik heb u toch verteld, dat hy hoogepriester van de een of andere duivelsche afgodery is Zeker, maar wat heeft dat te maken met den kleinen jongen, die u bent gaan halen? Kunt u het niet raden? vroeg hy bruusk. Toen ik hem aan u gaf, had hy niets aan. Dat was voorvoor het offer. Die ver vloekte Legrand en zgn priesters Waren ze van plan het kind te offeren? viel ze hem verschrikt in de rede. Ja, op dat steenen altaar. En daarom moest ik Legrand en de vrouw allebei dood schieten. Honor rilde. Maar er was één ding waar over hg niet gesproken had. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1