9 POPULAIR BlJVoTGSÊrVAN dfmfi ncp'r Jc?n"iPAKiT Winterreis naar lente-land. 735 ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN Madeira, het houteiland, in den winter. Bij het graf van Keizer Karei 1 van Habsburg. g- 1936 in het teeken der stratosfeervluchten. Geregelde passagiersvluchten zullen spoedig tot stand komen! VOOR DZ i {Van onzen V.P.B.-correspondent). Funchal (Madeira), Januari 1936. Al3 we uit Lissabon vertrekken, is het winter; dat beteekent wel geen sneeuw of vorst, maar toch regen, wind en wat mist, 'a nachts uit het dal opstijgt. Doch wij varen de lente binnen. Als we de nooge bergtoppen van het eiland heel vroeg op den .norgen van den tweeden dag uit de wijde wateren zien opduiken, is het bijna zomer. Het onbe woonde eiland Deserta iaien wij achter ons en ons schip vaart bij ra geheel om het halve-maanvormige eiland Madeira heen, om voor de reede van Funcnai te komen. Het fort Sao Tiago springt op een smal le landtong grauw en schilderachtig als een decor uit de „Tosca" naar voren. Een stoet flikaerende stalen kolosse.i, een es kader Portugeesche oorlogsbodems, treat er voorbij, op weg naar de manoeuvres. Over de groene bergen, wier teert kleuren weinig aoen vermoeden, dat zij zoovele weliswaar gedoofde krate bevatten, straalt een warm voorjaarszonnetje. Hjn tussehen het groen van den? eboom-m. agaven en draKeboomen zijn de hellingen van onder tot ooven ver het oog re.kt met roode daken bezaaid. De thermometer wij3t 20 graden aan. Tegen den middag zal dat nog wel 23 worden. In de strengste winters daalt de temperatuur niet onder d.' 12 graden. Een merkwaardige revolutie. Madeira beteekent letterlijk „Houteiland", Funchal „Vënkelyeld". De berghellingen van het eiland zijn meest met zeer Jonge dennen begroeid. Langen tijd heeft men hier geen boschbouw, doch roofbouw ge dreven. Enkele Jaren geleden had de dic tatuur hier nog een merkwaardige opstand te onderdrukken, een opstanc die om zijn oogmerken als een unicum in Europa be- schowd kon worden. Het eilcand, dat, ofschoon dicht bij de Afrikaansche kust gelegen, tot Europa gerekend wordt, wilde zich van de oude wereld losmaken en zich onder de vaan van Brazilië scharen. De Brazilianen gaven er zich weinig moeite voor, maar de Engelschen, die hier niet al leen in de hotels heer en meester zijn, maar zich overal met kap. .aalsinvesteeringen hebben vastgelegd, namen dit minder mak kelijk op. En Portugal toonde zich hun bondgenoot. Een paar goea bewapende kruisers en eenige compagnieën marine- infanterie waren voldoende om de rust te herstellen. De schoone droom van de Ma- deirenzers, de harde tolmuren van conli- nentaal-Portugal <.e kunnen ontloopen, was vervlogen. Merkwaardig was het, dat zoo'n fantastische politiek door de kleine groep intellectueeler die Madeira telt, eigenlijk nog gevoerd kon worden. Want slechts een vijfde deel van de bevolking kan lezen en schrijven. Over deze zoo origineele revolutie heeft de groote Portugeesche journalist Norberto Lopes, die haar medegemaakt heeft, een uitstekende reportage geschreven, die van historische waarde is. !«ta- Een landschap vol verrassingen. De stad Funcha. is smai, eng en klein, doch maakt desondanks den indruk van een waarde /ode kostbaarheid. De villa wijken, hoofdzakelijk gelegen aan het schitterende strand, daarentegen worden doorsneden door breede met palmen en cy- pressen omzoomde lanen. Buiten de stad vindt men bananen- en suikerrietplantages, wijnbergen en overal prachtig aangelegde parken, waar de schitterendste bloemen t geheele jaar door bloeien. Overal ziet men hortensia's, glycinia's, viooltjes, fuchsia's, geraniums, pelargoniums, rozen en vergeet- me-nietjes. Een autoweg voert met een boog over den Eneumeadapas de bergen in tot een hoogte van 1000 meter. Hier staat in het onvermijdelijke gezelschap van een hotel, het beeld van Santa Virgia da Paz, de hei- hge jonkvrouw van den vrede, die wit en marmer over den oceaan naar Europa ziet. Een mooier en plechtiger herdenkings teken aan den wereldoorlog ken ik niet. Een blik op het landschap biedt den toe schouwer steeds nieuwe verrassingen. Rotsblokken liggen overal verspreid en daar tussehen door klaterep de heldere bergbeekjes dalwaarts. De vrouwen van ae houthakkers wasschen hier hun bonte kleeren, die over de takken van de boomen te drogen gehangen worden. Uitgedoofde kraters maken een ietwat onheilspellenden indruk. Op de berghellingen werken de druivenplukkers, het hoofd tegen de bran dende zon bedekt met een dikke muts. De gedachte, dat men zich tégën de warmio het best kan beschermen dopr lichte klee ding, wordt hier door niemand, die werkt, gekoesterd. Halfweg tussehen Funchal en het stand beeld van de Heilige Jonkvrouw ligt ver scholen tussehen het gröen, het kerkje Nossa Senhora do Monte, waar keizer Karei Van Oostenrijk begraven ligt. Het graf staat in een. nis, die slechts schemerig verlicht wordt. Het is verboden hier te fotografeeren. Ik leest. „Marolus I Impe rator Austriae Apostolicus Rex Hunganae Rex Bohemiae". Aan beide zijden vlaggen en nog eens vlaggen, zwart geei, rood-wit rood, rood-witj 'groen, violet. De koster vertelt mij, dat er steeds ver teld wordt, dat het stoffeU|K overschot van den keizer naar Oostenrijk zal worden overgebracht. Óf ik ook weet, hoe het daarmee-staat?/. - Een kwartiertje van het kerltjê verwil derd ligt hét landhuis, waarin de keizer zijn laatste levensjaren heeft doorge bracht. De villa is klein en in eenvoudig™ stijl opgetrokken. De voorhal is ovaal en -bevat slechts weinig- mieubelstukken. ln de werkkamer vindt men twee portretten v<in 'den keizer - een" vertoont hem In uniform, het ander in burger. Op de schrijftafel lig gen boeken van ..Gharles. -Maurras. De slaapkamer, helder, klein, vensters aan twee zijden, die steeds geopend moesten blijven, een zwart crucifix boven het bed. Het huis wordt weinig bewoond; de eige naar, Portugeesch edelman, royalist, laat zich slechts zelden zien. Sinds den dood van den keizer is hier niets veranderd. Zelfs het personeel is hetzelfde gebleven. Zij weten veel te vertellen over de goed heid, de rust en ook de treurigheid van den keizer. En over de vroomheid en huisvrouwelijke deugden van de keizerin. En de troonopvolger? Indertijd was hij nog een klein knaapje, een aardig kind (um monino pequeno, e muito docc Hij is zeer groot geworden. Hij heeft ge studeerd. In de couranten hebben wij ge lezen, dat hij doctor geworden is. Ook zijn foto hebben wij gezien, doch wij herken den hem bijna niet meer... In Funchal gelukt het mg nog met be hulp van den gouverneur een fotografie van het graf van den keizer te verkrijgen. 's Nachts vaart het schip verder. Naar Las Palmas,Sao Tomé, Para en Rio de Janeiro. Pieard bereidt zijn nieuwe vlucht voor. Hij wil de 30.000 m bereiken. Ongeveer terzelfdertij d, dat Professor Piccard een nieuwe stratosfeervlucht voor bereidt, waarbi) hij.een hoogte wil berei ken van 30.000 meter, een hoogte waarop de hemel niet anders dan blauw kan zijn en men ook overaag de sterren kan zien, terzelfder tijd verkondigen een tweetal Engelsche geleerden van naam, dat ie stratosfeervluchten binnen afzlenbaren tgd een... volkssport zullen zijn. Professor J. S. Haldane van de Oxford-Universiteit, een physioloog, die ook buiten Engelaii bekendheid verwierf, en die zich hoofdza kelijk met het vraagstuk der ademhaling en natuurlijk ook met de ademhaling in de stratosfeer bezig houdt, verzekert, dat het reeds binnen enkele maanden mogelijk zal zijn „in Engeland stratosfeervluchten te organiseeren, welke zoo veilig en com fortabel zullen zijn, dat een ieder er aan kan deelnemen". De geleerde, prof. G. T. R. Hill van de Londensehe Universiteit, die zich in den loop der jaren hoofdzakelijk op technische Vraagstukken heeft toegelegd, voegt aan de Interessante mededeeling van proi. Haldano nog verscheidene technische bij zonderheden. Hij beweert, dat binnen kor ten tijd een reis aoor de stratosfeer zóó alledaags zal zijn als een ritje mét den trein. De kogels waarmede men de stra tosfeer zal bereizen, zijn voorzien van luchtdrukzekere cabine, waarin men zoo gemakkelijk en comfortabel reist als thais in een modern vliegtuig. Het publiek moet echter eerst meer vertrouwen stel len, aldus Mr. Hill, en dan eerst kan men de aera der stratosfeervluchten aanvan gen! Naar Prof. Haldano beweert, zal reeds in de komende maanden het pr. bleem der hoogtevliegtuigen worden opgelost. Er zul len vliegtuigen worden geadstrueerd, welke speciaaldiensten op de stratosfeer zullen onderhouden... Prof. Haldane ;s evenwel zelf van meening, dat de „popu laire stratosfeervluchten" .tot op 20.000 meter zullen moeten blijven beperkt. De i otoren zullen van zeer bijzonderen bouw* moeten zijn. Momenteel werk' de geleerde aan een ontwerp voor de pilotenkleeding, welke zich natuurlijk ook geheel „in stra- tosferischen stijl" dimt aan te passen. Naar men verder beweert, ligt het mo menteel laatste probleem van officièele stratosfeervluchten niet in het technisch, doch in het financieel vraagsi.uk. Alle plannen zouden in ouigen moeten vallen, wanneer dit vraagstuk niet zou kunnen —i worden opgelost. In ieder geval bestaat reeds thans nauwelijks twijfel, dat wij het gebied der stratosfeer niet verder zullen doordringen, dan wij tot nu toe hebben gedaan, aldus proi. Haldane. Het pro bleem van tijd en ruimte schijnt in ieder geval volkomen overwonnen. Prof. Hal dane verzekert, dat een vlucht van Lon den naar Weenen, via ae stratosfeer, niet meer dan twintig minuten zal vorderen. Re.zen binnen de Engelsche grens zullen siecnts enkele m.nuten eischen. In leder geval zullen wij eerst do praccische vluch ten dienen af te wachten, alvorens onze gedachte vooruit te laten loopen. De En gelsche deskundigen zijn evenwel van mee- ning, dat het jaar 1936 In het teeken der stratosfeervluchten zal staan. Slim. Jan (tegen een ambtenaar an het post kantoor) Als ik nu vanavond dezen brief post, is hij dan morgenochtend in Middel burg? Ambtenaar: Ja zeker, meneer. Jan: Gelukkig, dat ik hei vraag, want deze brief moet heelemeal niet naar M.d- delburg maar naar Roermond, VAN WAARDEVOLLE SCHEEPS LADING EN BALLAST. Voor eenigen tijd terug heeft de beken de paedogoog F. van Raalte een onderzoen ingesteld bij de verschillende /olwassen proefpersonen naar de nog bij hen aan wezig zijnde schoolkennis. Hij ontdekte toen, dat een grcot percentage dezer, <<p de lagere schooi aangebrachte, kennis totaal vervlogen was. Deze enquête heeft weer eens opnieuw bevestigd, wat wij eigenlijk allemaal vel weten. Men heeft op de lagere school ge tracht on3 allerle wetenswaardigs bij te brengen. Bij voorkeur wellicht op pret tige wijze, en wanneer men hiermede niet het verlangde resultaat bereikte op minder prettige manier ons tot het doel gebracht. Maar niet zoodra waren we een jaar van de schoolbanken af, of het grootste ge deelte dezer kennis vervloog als benzine in de buitenlucht. Wilt u een bewijs voor deze bewering hebben Nu vertelt u mij dan eens: Wanneer leefde Karei de Gr-ote? In welk jaar werd zijn rijk verdeeld en onder wie? Noem eens enkele Engelsche oorlogen met hun resp. vredes? Hoevee: meeldraden heeft de pinkster bloem Waar heeft men een drijfriemenfabriek Noem de riviere van Borneo. Geef de tandformule van een paard. Hoe luidt de wet van Archimedes? Wat is het verschil tusscnen een vier kanten halven meter en een halven vier kanten meter? Wat is het verschil tussehen een bijvoe- gelijk naamwoord en een bijwoord? Ik zou op deze wijze door kunnen gaan. 'k Geloof echter, dat u na een poging bo venstaande vragen te beantwoorden wel tot de overtuiging gekomen zult zijn, dat u meer vergeten bent dan u wel gedacht had. Is dit nu zoo erg Bent u daarom nu dom?- Ik zou het niet graag beweren. En toch weet ik zeker, dat men op de lagere school u het bovenstaande geleerd heeft. U hebt er echter in uw latere leven geen gebruik van behoeven te maken. Deze kennis hebt u nergens noodig gehad en zij is daardoor gemakkelijk vervlogen. U zult, wanneer u een zoon hebt, die In de zevende klasse van een lagere school zit, meermalen opmeiken, dat hij van veel dingen veel meer weet dan u. „Ik ben dat allemaal weer vergeten" kan men dan ook herhaaldelijk door vol wassenen hooren opmerken. Het feit echter, dat u ondanks dit „ver geten" toch een goede plaats In de wereld hebt en dat u eigenlijk nooit het gemis dezer kennis gevoeld hebt, doet m.i de vraag naar voren brengen: Zullen wij dan maar voort blijven gaan met het aanbren gen van onnoodige kennis? Dit is toch tenslotte niets anders dan ballast. En welke schipper neemt ballast In, wanneer hij een waardevolle scheepslading kan krij gen? Niemand toch? Ikzelf sta dan ook op het standpunt, dat de school een boel kennis aanbrengt, welke gerust achterwege kan blijven. Waar men In het latere leven niets meer aan heeft moet niet geleerd worden. Dat is onnuttig werk en tijdverspilling. Maar... zonder een bepaalde hoeveel heid algemeene ontwikkeling kunnen wij ook niet. Er is nu eenmaal een zekere hoeveelheid kennis en vaardigheid, welke ieder onzer in het leven noodig heeft. Er is een tgd geweest, en hij ligt nog niet zoo heel ver achter ons dat men de meening was toegedaan, dat in kennis macht lag. Ik zou dit niet gaarne ontkennen, doch de overdrijving, waarana men zich toen schuldig gemaakt heeft, is gelukkig als zoodanig ingezien. Het maar volstoppen der leerlingen met allerlei we tenswaardigheden en kennis, leidt ten slotte tot groote oppervlakkigheid en „een van alles w&t en van niets iets weten." Tenslotte kan men vol schoolkennis zit ten en toch in het leven dom en onge schikt zijn. Daarom heb ik de taak van het lager onderwijs, dat voor duizenden uiteindelijk het eenige onderwijs geweest is, zoo ge zien: Het oereide het kind voor op het latere leven in de maatschappij. Als het dit nu maar doet, dan doet het genoeg. De eerste vraag is dan ook: Wat vraagt het leven Hierover in het volgende nummer meer.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 17