De tragische brand te Amsterdam rkoudlteid Dampo Dagprijs K.K. Bonnen. Laatste berichten. GEMENGD NIEUWS Marktberichten. HELDERSCHE COURANT VXN DINSDAG fi FEBRUARI 1936. Uit het poütie-rapport. Visscherij. Door een auto overreden en gedood. Kindje verdronken. Pater aangereden. jongen verdronken. Kindermishandeling. Een raadselachtig ongeluk. Overval met roof te Rotterdam. Een echte bon ontvangt U bij iederen aankoop van 50 cent in de Keizer- en Koningstraat. De aanvaring tusschen de Batavier V en de Cape Town Maru. Voorkomt verkoudheid en keelpijn. De Mijdrechtsche millioenen-erfenis. „Zwarte Fons'' offerde zijn leven voor de kinderen. Alleen het ijs van de IJsclubs betrouwbaar. Waf Mijnhard! maakt is goed' Klachten over het niet geven van de ECHTE bonnen door HH. winkeliers k1 de Keizer- en Koningstraat in t® dieren bij de Firma's H. Zeg®1 en J. Beemsterboer- Wie wil vandaag f 10 cadeau krijgen? Die het hoogste aantal K.K. bonnen inbrengt, ontvangt t 10.—. Ieitren dag geven wi| dezen prijs. K.K. Bonnen indienen bij de firma EGNER, Keizerstraat 37. 1RUIM KEN VIERDE VAN DE BEVOLKING VAN DEN HELDER THANS SPAARDER VAN DE NUTSSPAARBANK. Men deelt ons mede, dat dezer dagen de 9500ste spaarder by de Nutsspaarbank alhier werd Ingeschreven. Ruim 14 van alle inwoners van Den Helder, wier aantal, zooals bekend 34.000 bedraagt, heeft thans een spaarboekje bij de Nutspaar- bank. De gestadige toename van het aantal spaarders bij de Heldersche Nutsspaarbank (in 1929 by den aanvang der crisis was het aantal 4000, thans reeds 9500) ïykt in strijd mot de ongunst der tijden. De directie der spaarbank meent, dat die toename o.m. is toe te schrijven aan het feit, dat bij het doen van uitgaven, meer dan ooit getracht wordt het noodige van het onnoo- dige te onderscheiden. Ook voor de t i) d i g e voldoening van Jaar- lijkache verplechtingen, als rente, aflossing, belasting, premies levensverzekering, enz. spaart men. Rijwieldiefstal. Door een bewoonster van de Binnenhaven werd aangifte gedaan van vermissing van een rijwiel. De recherche stelt een onder- Kiek ln. Op heeterdaad betrapt- Door de politie werd een persoon aange houden die zich schuldig maakte aan dief stal van een portemonnaie, hetgeen op heeterdaad werd ontdekt. Betalen of brommen. Door de politie werd een persoon aange houden die in het Algemeen Politieblad ge signaleerd stond voor 9 boete of 5 dagen hechtenis. Daar hy de boete niet kon betalen, werd hij naar het Huls van Bewaring te Alk maar overgebracht. Een baldadige jongedame. Door een bewoner van de Keizerstraat werd aangifte gedaan dat een meisje het portier van zyn in de Keizerstraat staande auto met geweld had dichtgegooid, tenge volge waarvan de glasruit brak. Overtreding uitverkoopwet. Tegen een tweetal personen werd proces verbaal opgemaakt, terzake overtreding van de Wet, houdende regeling betreffende het Uitverkoopen en Opruimen in het Winkel bedrijf. Oplichterij f Door een winkelier van de Zuidstraat werd aangifte gedaan, dat de vorige week een persoon zich aan zijn winkel had vervoegd om een dagstempel, welke hy niet voorradig had en buiten deze gemeente moest be stellen. Toen de winkelier zich heden aan het door dien persoon opgegeven adres ver voegde, bleek deze daar in het geheel niet bekend te zyn. Over het Centraal vrekoopkantoor voor mosselen willen de pennen maar niet tot rust komen. Nu weer heeft De Telegraaf een uit voerig artikel hierover. En het is zooals met alle maatregelen, die worden genomen: de een is tevreden er over en de ander niet. In hoofdzaak gaat het over den afzet van de mindersoortige mosselen en over de pokmos selen. Feit schijnt echter te zijn, dat zonder de bemoeiingen van dit centrale lichaam de toe stand ln het mosselbedryf minder gunstig zou zijn. In het algemeen Is het mosselbedrijf ln Zeeland nog het best rendeerende. De heer Joh. Stark te Volendam zendt aan De Telegraaf een stuk over de contingentee- ring van buitenlandsche haring. De rooke- rijen toch, die aan vele handen werk bezor gen, beschikken thans, nu de haringaanvoer hier niet van beteekenis meer ls. niet over voldoende grondstoffen, zoodat herhaaldelijk is aangedrongen op meer aanvoer uit het buitenland. Het ergste is echter in dit geval, dat wel bokking, dus bewerkte haring uit het buiten land mag worden aangevoerd. Hiermee is er een werkverplaatsing ontstaan, die zeer ten nadeele is van den Hollandschen rooker. Rationeel zou het dus zjjn, dat de haring hier zelf maar werd toegelaten: de rookers konden dan hun mannen aan het werk hou den. Op dit euvel schijnt het vorige jaar de Visscherij-centrale al te zyn gewezen, maar zonder succes. Men krijgt thans te IJmulden den indruk, dat de loggers meer verdeeld over de week binnenvallen, zoodat er dus ook een geregel der aanvoer plaats heeft, waarop door den handel al vele malen is aangedrongen. Ofschoon Rotterdam al Lijd vraagt naar goede rondvisch, is er deze week toch geen goede prijs gemaakt kunnen worden toen vanuit IJmuiden prachtige kabeljauw werd aangevoerd. Er was dus nu voorziening door eigen visscherij om aan deze vraag te vol doen, en dan zon men zoo meenen, dat er ook behoorlijke prijs voor zou worden ge maakt, maar ook deze verwachting bleek al niet op te gaan. En zoo blijft de visscherij maar altijd sukkelen. Nu er wat meer haring tn de Waddenzee gevangen wordt, is dat al weer merkbaar op de prijsstelling, die al weer aardig ge zakt is. Helaas geeft dit op zichzelf niet veel hoop voor den tijd. dat de groote trek van haring is aangebroken. Gelukkig althans dat de re geling zoo is, dat er niet beneden 70 c:| t per kist gemaakt kan worden. Ofschoon dit een heel lage prijs is, wordt het product ten minste. niet waardeloc j. In de laatste jaren duiken geruchten op, dat de vlschgronden ln het Noorden van den Oceaan uitgeput geraken, door de visschery. Zooals het meer gaat, klinkt er uit den mond van een man uit de praktijk echter een vaste meening, dat dit niet zoo is, terwijl de geleerden het er nog niet over eens zijn. De Fishing News heeft een dezer praktijk- menschen, een schipper uit IJsland, eens aan het woord gelaten en deze zegt, o.m: „De trawlers krijgen de schuld, dat door het vangen van de jonge, voor de markt toch ongeschikte visch, de vischgronden uitgeput geraken, maar kan iemand vertellen, hoe het komt, dat er sinds 1927 op de kanaalgron- den zoo weinig visch meer voorkomt? in 1925, 1926 en 1927 hadden de 18 trawlers, die van Boston uit hier vischten, hun geheele vangst hier vandaan en er kwam by de vangst zoo goed als geen kleine visch voor. Een oorzaak kan echter wel zyn, dat de temperatuur zich wijzigt. Wanneer visch het water in den paaityd te koud vindt, trekt ze als vanzelf verder." De schipper bestreed het echter ten zeerste dat de oorzaak te vinden zou zijn ln het uit putten door de- visschery op de vischgronden. De ansjovisvoorraad mindert nog steeds niet hard. Volgens officleele opgave waren er ln voorraad op 1 Januari 1936 52375 an kers en 809 tonnen ansjovis en op 1 Febr. 52258 ankers en 808 tonnen. Het ziet er voor de komende teelt aller minst gunstig uit. VERGADERING VAN FABRIKANTEN VAN VISCHCONSERVEN EN TAFEL- ZITREN IN HOTEL NOORD-BRABANT TE UTRECHT, op Zaterdag 8 Februari 1986. Vóór deze vergadering begon, was er een opgewekte discussie tusschen een vertegen woordiger van de firma v. d. Siuys te Rotter dam en enkele andere heeren. Het ging over de conserveering van visch. waarvoor ook de firma v. d. Sluys zich by- zonder Interesseert. De vertegenwoordiger dier firma was van oordeel, dat b.v. haring, die door onze vloot wordt gevangen, niet op die wyze zou kun nen worden geconserveerd, dat er een sma kelijk product van zou zyn te bereiden, zoo als dat b.v. wel van pilehards, die voorname- lyk aan de Californische kust worden gevan gen en die, ln geringe hoeveelheden, wel voorkomen aan de kust van Californië. Eén der heeren meende echter, dat hetgeen nog niet door de fa. v. d. Sluys was gelukt, misschien eenmaal wel -mogelijk zou zijn te gelukken aan iemand anders. Daarom was het noodig, dit vraagstuk niet los te la'.en en te trachten met de Noordzee-haring wei succes te bereiken. In elk geval bewyst het. dat dit vraag stuk in veler gedachten is en dat het daarom voorwerp van voortdurende studie behoort te zyn. We spraken den heer Diepgrond, te Am sterdam, die zich intensief bezig houdt met de conserveering van Noordzee-haring. Deze meent, dat wel degelijk deze vischsoort is te conserveeren door middel van sterilisatie en olie. Hy had een product verkregen, dat uitstekend van smaak was. De proeven zul len worden voortgezet en ook de wadden haring zal op zijn wijze worden geconser veerd, zoodra de prijzen wat zijn gedaald en de proef op groote schaal kan worden onder nomen. De heer Diepgrond zal dat doen in samen werking met een onzer grootste fabrieken op het gebied van groente- en fruitconser- veering. zoodat mag worden verwacht, dat op goede basis te werk zal worden gegaan. Meer toediening van olie zal by deze con serveering noodig zyn dan bij de pilehards, maar de heer Diepgrond meende, dat deze groote re kosten geen bezwaar waren, om dat het grondstofproduct haring zoo vaak tegen geringen prya was te verkrygen. De haring wordt voor dit doel ontkopt en van de ingewanden ontdaan, maar ook de daardoor ontstane arbeidskosten vond de heer Diepgrond geen overwegend bezwaar. We hopen later in de gelegenheid te zijn meer byzonderheden omtrent deze proef neming te kunnen meedeelen. De vergadering zelf stond ook hier in het teeken van gedruktheid. De Voorzitter, de heer P. de Jong, gaf in zijn openingsrede daarvan uiting en schreef deze achteruit gang in het bedryf voornamelijk toe aan het zich werpen van verschillende z.g. beunhazen op het marloneeren van haring. Zeer vaak worden deze werkzaamheden verricht in wei nig hygiënisch ingerichte lokaliteiten, waar tegen de bona-fide fabrikant zyn goed inge richte werkplaatsen stelt, die daardoor enorm veel meer kosten heeft. Bovendien zijn de beuhazen vry van allerlei sociale lasten, vaak ook zijn het door Maatschappelijk Hulp betoon gesteunden. die zich met dit bedryf onledig houden. Men had zich gewend tot de Visschery- Centrale en tot den Secr.-Generaa! der CriS'S- instaties met welomschreven vraagpunten, doch beide lichamen hadden geantwoord, dat deze aangelegenheid niet tot hun competen tie behoorde, zoodat ze dus voor de belan gen dezer fabrikanten niets konden doen. Uit de vergadering gingen stemmen op, zich hierover ernstig te beraden en dan mot concrete voorstellen naar den Minister te gaan. Vooral sprak men zich uit voor het ver krijgen van bedrijfsvergunningen, met daar in omschreven vestigingseischen. Ook overwoog men een zelfde basis voor te stellen als waarop het groentebedryf was geregeld. Voorts werd betoogd, dat wel degelyk het marioneeren van haring diende betrokken te worden in de bemoeiingen van de Visschery- Centrale. Immers zoo hun bedrijf, wegens onvoldoende uitkomst, moest worden gestaakt, zou daardoor het haringbedryf en dus het visch bedryf eveneens don druk ondervinden. Ook werd voorgesteld samenwerking lo zoeken met de fabrikanten van tafelzuren zoodat een gezamciyke actie kon worden in gezet. Tenslotte werd aan het Bestuur overge laten een anccpt van voorstellen op te maken. Dit zou dan aan een vergadering ter goedkeuring worden voorgelegd, waarnamen zich daarmee tot den Minister zou wenden. Na nog enkele huishoudelyke zaken te heb- geregeld werd tot Voorzitter gekozen do Heer P. de Jong, tot Secretaris de Heer W. Kolf en tot Penningmeester de Heer J. A. de Jong. Binnenland Zaterdagochtend wilde een fletser, die van den ryksweg kwam. den ryksweg by de Gooische Boer te Bussum oversteken in de richting naar Naarden. Hy wilde nog voor een vrachtauto langs, die uit de richting van Laren kwam; hy werd gegrepen en meege sleurd en sloeg met z\jn hoofd tegen den auto. Hy werd op slag gedood. De tiets is geheel vernield. Blykens zijn papieren is hij de 40-jarige Duitscher Abrahamson. Het 2-jarig kindje van de familie K. te Nuenen is Zaterdagavond ln een tobbe met water geraakt en verdronken. Zaterdagmorgen is onder de gemeente Mcyel, ter hoogte van het gesticht Stokers hors, een auto, bestuurd door een chauffeur van genoemd gesticht, geslipt. Langs de Noordervaart wandelde een pater Francis caan en de bestuurder van het gesticht wilde den pater medenemen. By het remmen slipte den auto, reed vervolgens den pater aan en sloeg tweemaal over den kop. waarna de auto tegen den kanaaldijk bleef liggen. De drie inzittenden van den auto bekwamen door de glasscherven niet ernstige snywon- den. De pater kreeg een hersenschudding Hy ls naar het ziekenhuis te Weert overge bracht. De auto werd zeer ernstig bescha digd. Een gevolg van stoelen. Twee jongens uit Ureterp, leerlingen van de ambachtsschool te Drachten, die Zaterdag middag van school naar huis fietsten, zyn door stoeien met hun fietsen ln de vaart langs den weg geraakt. De 17-jarige K. Jongstra werd eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. De 16-jarige K. Postma kon worden gered. De politie te Heerlen is overgegaan tot arrestatie van den S9-jarlgen P. V., die ver dacht wordt het tweejarig kind van zijn zes tienjarige dochter gruwelijk te hebben m's- handeld. Het kind ls enkele malen van de trap geworpen en dikwijls zoo geslagen dat het bewusteloos was. Ook heeft het kind nog andere mishandelingen ondergaan. Tevens heeft de poltie gearresteerd de tweede vrouw van den 39-jarigen grootvader. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hoeft zich op den Nispenscheweg bij Roosen daal een raadselachtig ongeluk voorgedaan. Uit Diest in België reed een leege vracht auto. thulsbehoorend ln Fynaard, via Essen naar Roosendaal. In Nispen aan de grens stond een man, die vroeg mee te mogen rijden. Hy ging in de laadruimte achter de cabine zitten. Een eind voorby Nispen voelde de bestuur der een schok, omziende zag hy den man niet meer. Men vond hem gewond langs den weg liggen. Onmiddellijk werd politie en dokter gewaarschuwd, doch toen deze arriveerden, bleek de man reeds te zijn overleden. Het bleek zekere J. Maas uit Hoeven te zyn. Jeugdige misdadigers. Op 3 November 1D34 werd de Crooswyk- sclicwcg te Rotterdam opgeschrikt door het geroep van „Houdt den dief". Twee jongelie den waren in draf uit de apotheek van den heer C. M. Meerburg gekomen en zij werden achtervolgd door twee apothekersassistenten. Ondanks het feit. dat de Zaterdagavond in deze dichtbevolkte buurt vele menschen op de been had gebracht, slaagden de belde vluch telingen er in te ontkomen. Zij waren kort te voren de apotheek bin nengekomen. waar een van hen om aspirine gevraagd had. Terwijl de helpende apothe kersassistente, die alleen in de apotheek was, het gevraagde gereed maakte, was de jongè- man achter de toonbank gekomen. Hy jhield haar een revolver onder den nous en beduidde haar, dat zij zich naar het achter gelegen ge deelte van den winkel had te begeven. In dien tusschentyd was de andere jonge man naar de toonbank gekomen met de bedoeling de winkelkassa te openen. Op het ongewone ru moer was echter de andere apothekersassi stente, die boven de apotheek was, naar be neden gekomen en zij wilde juist de verbin- dingsdcur tusschen winkel en bovenhuis ope nen, toen zy gevoelde, dat die deur werd tegengehouden, zy slaagde er echter in deze deur op een kier te openen. De man. die aan de zyde van den winkel, tegen de deur duwde, zeide haar toen, dat de aoc.lt al ln orde was, doch dadelijk daarop hoorde zij de stem ven de andere assistente, die haar toeriep, dat de zaait ln het geheel niet in orde was. doch dat er dieven in huis waren. De jongelieden zagen toen hun kans verkeken en onverrlchtetjzake hebben ny den winkel verlaten. Het heeft de politie meer dan 10 maanden iyd gekost, alvorens zij de daders van dezen roofoverval heeft weten te arrestceren. Z'j hield vtff jongelieden aan, waarvan er een een psychopaath bleek, die op het oogenblijt in Rekken wordt verpleegd. Een andere was de 18-jarige A. v. d. H., die vroeger als loopjon gen by den apotheker Meerburg ln dienst is geweest en die nu terechtgestaan heeft cis verdacht ervan het misdrijf door het verstrek ken van inlichtingen te hebben uitgelokt. Gisteren stond verdachte terecht vcor de Rotterdamsche rechtbank en hoorde 8 maan den tegen zich elschen. Drie daders slaan terecht» Ook hebben terechtgestaan de 19-Jarigé koopman L. van Y„ die tezamen met De G. de apotheek is binnengedrongen, om er zich van het geld ln de winkelkassa meestérte maken, benevens de 18-jarlge voeger M. B. en do 24-jarige loswerkmc.n F. J. E. J. B., die tezamen op den ultkyk hebben gestaan, Het O. M. elscht tegen ieder der verdachten 6 maanden g,.vangen'ss' raf. i Uitspraak 20 Februari. Tegenstrijdigheid in de getuigen verklaring. Zaterdag heeft de Raad voor de Scheep vaart onderzoek gedaan naar de oorzaak van de aanvaring, welke op 19 Januari op den Nieuwen Waterweg heeft plaats gehad tus schen het stoomschip Batavier V en het Ja- pansche stoomschip Cape Town Maru. Verklaring van den kapitein van de Batavier V. De kapitem, als getuige verhoord, ver klaarde, dat men zich naar alle punten goed kou oriënteeren. Hy had geen haast, want de Batavier V was precies op tyd binnengeko men. Het was eb, langzamerhand werd het zicht minder. Vier of vyf maal heeft de kapitein lange stooten gehoord, steeds vooruit. Omstreeks half acht werd ter hoogte van Vlaardingen vooruit een mistseln gehoord. De machine werd gestopt en er werd achteruit gemanoeu vreerd en gestopt. Ongeveer een halve streek op stuurbord boeg bemerkte men toen een wit licht, een bleek deklicht, dat door het Japansche schip werd gevoerd. De kapitein hoorde, hoe de Cape Town Maru eerst een langen stoot en even daarna drie korte stooten heeft gege ven. Dat was op het oogenblik, dat de Bata vier V weer vooruit wilde gaan; doch tege- lykertyd zag de kapitein van de Batavier, dat de Japansche boot met een hoek van 45 ln de rivier lag, met het voorschip om den Noord. De Japanner sloeg achteruit, zoodat het voor de Balavier V, die op dat oogenblik dicht by den Zuidwal was, niet raogeiyk was achter langs te gaan. De kapitein commandeerde hierop volle kracht achteruit en liet het stuur boordanker vallen, dat nog 10 vadem uitliep. Doch een aanvaring was onvermijdeiyk ge worden; de Batavier V trof met zyn boeg aen Japanner in de flank, ln het achterschip. Verklaring van den loods. De loods, die door de Batavier V aan boord wa3 genomen werd vervolgens als getuige ge hoord. Deze was van meening. dat de kapi tein niet tydig genoeg achteruit heeft gecom mandeerd. Moeningsverschil tusschen den kapl- teln en loods. De kapitein protesteert: „De loods was buitengewoon zenuwachtig. In moeilyke gevallen als dit, aarzel ik niet dadelijk het commando van den ,oods over te nemen. Ik heb geen oogenblik geaarzeld en heb dadelijk toen ik de drie korte stooten hoorde, volle kracht achteruit gecommandeerd. Al dat geschreeuw van den loods was niets dan zenuwachtigheid." De loods: „Dat is onjuist. Ik vaar al zes laar en heb nooit een schampje gehad. De ka pltein heeft trouwens een paar dagen na het gebeurde tot me gezegd, toen Ik hem mee deelde te hebben verklaard, dat hy geweigerd had mijn bevel op te volgen: „Als je dat ver klaart, dan zijn we naar den bliksem". De kapitein ontkent pertinent zich in dezen geest uitgelaten te hebben. D inspeceur-generaal aan het woord. Daarna ls het woord aan den inspecteur- generaal, mr. C. Fock, die opmerkt, dat onder eede twee verklaringen zijn afgelegd, welke met elkaar ln stryd zyn. De verklaringen van den kapitein van de Batavier V en die van den rivlerloods, die aan boord gekomen is, spre ken elkaar tegen. Spr. acht dit echter zeer wel mogelijk: ieder, die by een dergeUjke gebeur tenis tegenwoordig is, maakt zich een voor stelling der zaak en houdt die te goeder trouw vol. De icaplteln ueeft, toen hy drie stooten ge hoord heeft, de machine achteruit gezet, niet vooruit, zooals eerst zyn plan ls geweest Deze handelswijze acht spr. logisch en begry- pe'yk. De aanvaring is het gevolg geweest van ten samenloop van omstandigheden. Spr. acht hef onbegryp'-ll'k dat de loods van het Ja pansche schip pas de Batavier V gezien heeft, /toen de*e ir. het achterschip zat. De raad zaï tater uitspraak doen. DE BRAND OP DEN ACHTERBURGWAL. Naar wy vernemen is de toestand van de vier slachtoffers van den noodlottigen brand, die in het Binnengasthuis verpleegd worden, nog hetzelfde. De lijken van de kinderen, die by den brand zijn omgekomen, zullen op last van de Just'tie door dr. Hammer onderzocht worden, om de Identiteit vast te stellen. Omtrent den dag van de begrafenis ls nog geen beslissing genomen. DE VERKLARING OVER BLUE BAND. Dergelijke verklaringen zullen niet meer ter publicatie worden algegeven. Op de schriftelijke vragen van den heer van Vessem, betreffende een dcor het ryksinst.tuut voor de volksgezondheid afgegeven verklaring omtrent pakjes Blue Band margarine heeft de minister van sociale zaken o.m. geant woord: De ondergeteekende is niet voornemens het gevraagde onderzoek in te stellen. De inslnuee- rende tendenz, die aan deze vraag ten grond slag ligt, heeft den ondergeteekende zeer onaangenaam getroffen. Verklaringen ,als in verschillende dagbladen opgenomen, zullen voortaan niet meer ter publicatie worden opgenomen. DOOK HET LIS GEZAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag is het 12-jarige zoontje van den heer J. de Witte te Capelle aan den IJssel door het ys in de Tollensgracht gezakt en verdronken, zyn iyk is een half uur later op gehaald. Ivorol-gebruikers zyn zelden verkouden en hebben zeilen keelpyn, omdat deze tandpasta den mond dageiyks grondig deslnfecteerd. Gisteren ls de behandeling voortgezet van de zaak tegen den bloemenkweeker J. B. te Mydrecht, die reeds «roeger in hooger beroep tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens valschheid Ir» geschrifte. Thans heeft hy zich opnieuw te verant woorden gehad voor de rechtoank, ditmaal uitsluitend wegens het opzettelyk gebruik maken van een valsch geschrift, te weten een origineele koopakte, een akte van decharge en een cahier, waarin verschillende onder handelingen waren vastgelegd, gevoerd tus schen hem en mevrouw van Wleringen. waar uit zou blyken, dat verdachte recht had op onroerende goederen ter waarde van drie ton. Deze stukken had verdachte zyn raadslieden, mr. Venhuizen en mr. Ten Bokkel overhan digd, als bewijsstukken in een civiele proce dure, welke verdachte wilde gaan voeren tegen de familieleden van mevrouw van Wleringen, die hem zyn vorderingen betwistten. Twee weken geleden was de behandeling van de strafzaak wegens het vergevorderde uur geschorst. Een aantal getuigen werd gehoord, die meest bezwarende getuigenissen voor B. af legden. De zittiag is opnieuw geschorst. Dan volgt een verhoor van verdachte. Deze verklaart, dat hy mevrouw van Wlerin gen, de verkoopacte op 14 Augustus 1924 zelf heeft zien teekenen. De president: Als later biykt, dat die onder- teekening valsch is, dan wordt u door deze ver klaring zeer bezwaard, verdachte. Verdachte: Dat week ik zeer goed, maar ik kan toch geen andere verklaring afleggen. Verdachte geeft toe, dat mevrouw van Wie- ringen by zyn faillissement 1500 opvorderde, die ze hem in 1910 geleend had. De president: Hebt u toen aan uw curator meegedeeld, dat u nog 350.000 voor arbeids loon van mevrouw van Wleringen te vorderen hadt? Verdachte: Neen, natuuriyk niet. De vorde- rign was toch niet opelschbaar. Eigenlijk had ik nog schuld aan mevrouw van Wleringen. Maar dat kon niet verrekend worden, omdat ze tot het laatst toe alles in handen wilde houden. De president: Dus u biyft by uw verklarin gen. Verdachte: Be heb den procureur-generaal gezegd, dat ik afstand wilde doen van de finan- tieele voordeelen, als ik de geïncrimineerde stukken in de civiele procedure mocht gebrui ken. Dit werd my echter geweigerd. Dan is het woord aan den officier van justitie. Hy eischt na een uitvoerig requisitoir tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak 21 Februari. De slachtoffers. Met behulp van de gegevens van het be volkingsregister is thans met zekerheid vast gesteld wie de slachtoffers van den brand aan de OZ. Achterburgwal zijn. Gelyk men weet, zyn hun stoffelijke resten in een dergelyken toestand gevonden, dat zy niet herkend konden worden. De dooden zyn: de 43-jarlge heer S. van der Weyde, koopman in tweedehandsche goe deren, de 35-jarige mej. Geertruida Postma- Meyer en haar drie kinderen, nameiyk het 5-jarige jongetje Sybrandus, de 4-jarige Minte en de 114-jarige Geertruida. belden meisjes. Verder hebben den dood ln het vuur gevonden: de 14-jarige Cornelis Eggermondt. de 8-jarige Simon Eggermondt en de 5-jarige Josina Eggermondt. De echtgenoote van den heer v. d. Weyde heeft geheel zonder letsel het brandende huis kunnen verlaten. Wel ernstig, maar niet levensgevaarhjk ge wond zyn de 44-jarige heer Aibert Postma. zoomede de heer en mejuffrouw Eggermondt. Zeer ernstig gewond is, gelyk wij hebben bericht, het eenlg overgebleven kind van den heer Postma, de 7-jarige Albert, wiens toe stand Zaterdagavond nog zeer zorgwekkend was. Aan het Voiksb»ad ontleenen wy nog da vOigende bijzonderheden: Om half twee Vrijdagnacht kwam de echt genoote van Sax van der Weyden, die een oetrekking heeft in een café in de Amstel- straat thuis. Zy zag haar man staan, ge leund tegen de oude zaak van Keizer op den Zeedyk en vroeg of hy mee naar huis ging. Van der Weyden antwoordde: „Ik kom direct". Zyn vrouw ging daarom, vast vooruit, zy stak een petroleumkachel aan, sneed nog een paar boterhammen vooi haar man, zooals zy eiken avond placht te doen en ging naar bed. Boven de petroleumkachel hing eenig wasch- goed te drogen. Tegen twee uur kwam de man thuis. Hy at zyn boterham op en begon zich te kleden. „Ik heb hem, driekwart in slaap als ik was, hooren thuiskomen", zegt rijn vrouw. Hy had jas en vest uit, toen hy plotse!.og naar myn bed kwam loopen en schreeuwde: „Aal, er is brand' „Ik vlieg myn bed uit en zie, dat het inder daad zoo is. Myn man probeert de vlammen te blusschen. maar het lukt hem niet. Hij loopt naar het venster en slaat de ruiten ln. De po litie heeft gisteren, toen tk verhoord werd gezegd: „Dat had hy niet moeten doen"; dat kan wel zyn, maar hy heeft het gedaan. Toen liep hy weer naar my toe. Ik stond nog ln de kamer. De vlammen hadden myn kleeren al te pak ken. Ik zag het. Maar hy schreeuwt; „Aaltje vlucht. Ik moet naar boven naar die kinde ren". We loopen samen de deur uit Ik biyf staan op de trap en hy schreeuwt me toe. „Vooruit schiet op. Maak dat je beneden komt". En meteen loopt hy naar boven, om de anderen te wekken en in veiligheid te brengen. Mijn man was nooit bang." „Ik had vrijwel niets aan", zegt zyn vrouw, „maar ik liep de straat op. Een man komt naar me toe, slaat zyn jas om me heen en zegt, dat ik moet zorgen, dat ik wat kleeren kryg.- Wij wijzen er voor de goede orde op, dsR het ijs ln de grachten en kanalen absoluut onbetrouwbaar ls en het dus niet voor schaat- senryden geschikt is. Hedenmiddag ls de geheele baan der IJsclub „Het Noorden" alleen voor leden geopend. Er wordt weer voor verlichting gezorgd, zoodat er ook he denavond gereden zal worden. Ook de banen van de IJsclub aan de Korte, vliet zyn weder geopend. Zooals men weet, heeft hier het publiek toegang tegen betaling van 12% cent. verdrijft men door in- wrijving en Inademing van Toen ben ik eerst naar de St. Jansstraat gegaan. Daarna weer terug naar den brand. In het café, waar Eggermond zat, ben ik nog geweest, om m'n man te zoeken. Hy was er niet. Ze zeiden dat hy een beetje gewond was. Die kleine jongen van Postma, waar m'n man zoo van hield, lag op een brancard. Ik zag het. Praten kon Ik niet. Doodsangst greep me aan. En niemand, die iets weet. Ik ga naar het ziekenhuis. M'n man is er niet. Terug naar de brand. Hy is er niet Totdat elndeiyk de bood schap komt: „Hy is dood". „Fons was niet dronken", zegt ze fel. Dat zeggen ze nu. maar het ls niet zoo. Hy was dol op kinderen. En daarom ls hy naar boven gegaan. Hy zou ze gered hebben, allemaal, als het mogeiyk was geweest." „Fons" was een kerel, die niet tegen de ellende kon. Er komen verhalen. Een vrouw in de St. Anna-dwarsstraat, doodarm, heeft een baby gekregen. Fons stuurt een groote mand boodschap, gen en betaalt weken lang den melkboer. Een vrouw op het Rembrandtspieln, die een paar centen probeert te vangen, heeft byna geen schoenen meer aan. „Ga eerst schoenen koopen", zegt van der Weyden. „Hier..." jc verhalen stapelen zich op. Jordaners.,.- zy vereeren hem. De burgwallen en de Zee» dijk.Harde kerels huilen als een kind, om» dat „Fons" dood ls. De veemarkt. ALKMAAR, 10 Febr. 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en pryzen ais volgt: 78 Vette koeien 105200. handel redelyk; 15 Kalveren, w.o.: gras 3240, vette 3080 en per kg 6090 cent; 136 Nuchtere kalveren (slacht) 312; 245 Vette Varkens per kg 3438 cent. Handel vlug. Amstordamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM. 10 Febr. 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de pryzen als volgt: Zeeuwsche: bonte en blauwen 2.60 2. eigenheimers 2.102.20, poters f 1.70— 2.10; Noordh. eigenheimers 22.10; Frlesch» borgers 2.192.20, Redstar 2.202.50; An- dyker bonte en blauwe 2.202.40; Drentsche zandaardappelen 22.40; Duinzand aardap pelen 3.503.75. Alles per H.L. De aanvoer bedroeg 186200 KG. Amstordamsche veemarkt. AMSTERDAM, 10 Febr. 19 3. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en pryzen als volgt: 571 Vette koeien, le kw. 4650 ct, 2e kw. 40—45 cent, 3e kw. 3238 cent per kg. «lachtgewicht- 75 Melk- en kalfkoeien 175—210; 108 Vette kalveren, 2e kw. 46—69 cent, 3e kw. 42—45 cent per kg. levendge wicht; 77 Nuchtere kalvere 3—7; 78 Scha pen 1419; 492 varkens, vleesch varkens) wegende van 90—110 Kg 43—44 cent en en kele hooger, zware varkens 4142 cent, vette varkens 39—40 cent per kg. slachtgewicht;. 5 Paarden 70100. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Febr. '36. Aanvoer en pryzen waren heden als volgt! 9400 Kg. Roode kool 4.30—9.40; 2400 Kg. Gele kool 4.90—10.80; 16000 Kg. Uien: gele drielingen 1.10. gele uien 2.20—2.60, grove f 2.502.80; 750 Kg. Breekpeen 1.80, alle» per 100 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 10 Febr. 3000 kg uien: grove uien f 2.70, drielingen 0.90—1.00, uien 2.20—2.40; 1300 kg peen 1.80; 700 kg roode kooi d.s. 7.30—7.70; 300 kg D. witte kool dj», 2.70, alles per 100 kg. TEXEL, 10 Febr. 8 nuchtere kalveren 812; 8 rammen f 1316: 40 kippen 0.500.70. KtorenveUing. 58—62 kg 3.00—3.30, 62—84 kg 3.20—346, 66—70 kg 3.40—3.60, 50—56 Kg f 2,65—3.00, alles per 100. PURMEREN, 11 Febr. 196 kg boter per kg 1.65—1.75; 87» koeien: 195 vette koeien per kg 0.38—0.48, maüg; 70 gelde koelen 80—135; 65 melk koeien 110—175; 20 stieren per kg 0.38-- 0.43; 22 paarden 60—140; 52 vette kalveren per kg 0.30—0.55; 699 nuchtere kalveren! voor de slacht f 310, voor de fok 8—13<' 214 vette varkens voor de slacht per H f 0.340.37; 25 magere varkens f 16 136 biggen 9—16; 830 schapen 10—20; 1» bokken 38; piepkuikens per kg 0.52% —0.57%. Etarnnvciling. Kippeneieren per 100 3.00—8.50; eende»* eieren per 100 2.90.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10