Buitenlandsch Overzicht. peï*jiïaca! bijkaan tffaminen zssxnJ?"-- HET GESTOLEN KIND BLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 7711 EERSTE BLAD DINSDAG 11 F BFcUAM 1936 64ste JAARGANG Bezorgdneid over Duitschiand De moord op Gustloff. 3 maal per dag Den Helder De staking te Smitfield ten einde Londens verdediging wordt doeltreffender. Het Britsche bewapenings programma. Oprichting van nieuwe munitie fabrieken in Engeland. De onlusten in Syriè. EEN VERHAAL UIT AFRIKA CHE COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet TT A»» Pnulownu 1 Nedert rw Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.-, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 1 210 nn. aceposi j ^.io, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct fr n p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad rem), 0.50, ƒ070 ƒ0 70 ti v. tu, j o.70, 1._. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70 Verschynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkery v/h. C. DE BOER Jr. Burean: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Engelsche ongeruslheid over de Du,.sche politiek. Actie voor opzegging van het Fransch-Belgisch militair accoord. - Vredes- plannen in de maak Men maakt zich onge rust over wat Duitsch iand in zyn schild voert. We hebben dat de vorige week reeds in een over zicht gezegd. En het is niet alleen Frankrijk, dat bezorgde blikken naar Duitschiand wendt, ook Engeland heeft het noodig gevonden zijn militaire macht meer dan behoorlijk uit te breiden met het oog op de bewapening van onze Oosterburen, terwfll ook in ons land de noodige millioenen naar de wapenfabrikanten gaan om niet on verhoeds voor een voldongen feit te staan van een Duitsch experiment. In Engelsche regeeringskringen heeft on gerustheid over de politiek van Duitschiand en Japan zoo groote afmetingen aangenomen, schreef de N. R. Crt. Zaterdagavond, dat de als persoonlijk vriend van Eden gewoonlijk uitstekend ingelichte „diplomatieke corres pondent" van de Daily Teiegraph extra uit gaven voor defensie-doeleinden aankondigt ten bedrage van 300 milüoen pond sterling. De berichten, die Eden in den laatsten tijd hebben bereikt, heeten zoo diepen indruk op hem te hebben gemaakt, dat hij een vrede nog slechts te redden acht door een buitengewone militaire inspan ning van Engeland. De Britsche regeering zou voornemens zijn, bt) de indiening van haar voorstellen in het Lagerhuis een volledig overzicht te geven van de inlichtingen, die zij over beide landen heeft verzameld. Als men te Londen nu Duitschiand en Ja pan in één noemt, vindt dat slechts zijn oor zaak in de gelijkenis van beide landen, zoo wel wat hun militaire versterking als hun ongebreidelde nationale hartstochten betreft, die er vallen waar te nemen. Verder politiek verband tusschen hem zal men te Londen nog niet zoeken. Berlijn geeft geen bl(jk een avontuur naar buiten te zoeken. Wat er op den duur met een dictatuur in moeilijkheden gebeuren kan, leert ons het voorbeeld van Italië. Verderop schrijft het blad, als het ook de verzachtende omstandigheden in beschouwing genomen heeft: Een groot gevaar blijft niet weg te Cijferen: Dat is de figuur van den dictator, die ieder oogenblik kan handelen zonder !enT,ite vr"gea; die overtuigt is het recht te hebben van zijn volgelingen alles te ver langen, die op hun blinde gehoorzaamheid kan rekenen; die rotsvast vertrouwen heeft gekregen in zijn eigen ingevingen en in znn geluk; en die steeds bereid is geweest het uiterste te wagen. Als die figuur, met haar ongewone temperament en impulsiviteit be schikt over een volk in wapenen, dat zich niet byvoorbaat kansloos zou achten in eenigen strijd, dan kan men nooit heelemaal gerust zjjn. Men kan te Londen Duitschiand en Japan als gevaren op zichzelf beschouwen, zegt het blad, men he=ift vooralsnog geen reden er een gecowoineerd gevaar in te zien. Dit is het geruststellende: Berlijn laat zich niet verlokken tot avontuur Engeland houdt nu met alles rekening. Het heeft daartoe reden. Want de opheffing van de demilitarisatie van het Rijnland is blijk baar het pum, waau.p Berlijn nu, schijnbaar nog aarreiecd maar vastbesloten zjjn doel te bereiken, het gevestigd heeft. En aan deze kwestie is Engeland gebonden door het ver drag van Locarno, dat de tegenwoordige En gelsche regeering, en in het bijzonder Eden, thans met geen mogelijkheid zou kunnen verloochenen. Het Fransch- Belgisch militair accoord Er is een actie gaan de in België, voor de op zegging van 't Fransch- Belgisch militair ac coord, de actie komt van Vlaamschen kant, die het eenzijdig risico niet wenscht te dragen van dit accoord. Vooral de jongste redevoering van den Waaischen minister van Openbaar onderwijs, mr. Bovense, waarin deze be windsman zeide, dat het Fransch-Belgisch accoord niet geheel door het pact van Lo carno wordt gedekt, heeft in het Vlaamsche land groote opschudding teweeg gebracht. De katholieke Vlaamsche Standaard schrijft in verband hiermede: Beide ministers moeten thans, op den vooravond van de verkiezingen, geen blad meer voor den mond nemen. Indien zij „on verbloemde waarheid" hebben gezegd, ter zake van het Fransch-Belgisch militair ac coord en van de huidige opvatting van de Belgische grensverdediging, dan moeten <fe schellen thans ook de meest verblinde Vla mingen van de oogen vallen, en moet ai wie in net land bezorgd is om een werkelijke on afhankelijkheid van België en van zjjn leger macht mèt de Vlamingen de onverwijlde op zegging eischen van dit militair accoord. Zjjn de opvattingen van minister Devèze den Belgischen minister van landsverdediging! en van minister Bovesse onjuist, hebben deze ministers in functie een onware voor stelling gegeven in zulke gewichtige en kie- sche aangelegenheid, dan moet dit onmid dellijk duidelijk worden gemaakt." De Standaard toont verder aan, dat de hee- ren Devèze en Bovesse afwijken van de steeds door koning Albert gehuldigde opvat ting, welke hierop neerkwam, dat België nimmer iets van zijn zelfstandigheid en vrij heid van handelen mocht opgeven. De onpartijdige courant De Dag is even eens beslist gewonnen voor opzegging van de geheime Fransch-Belgische militaire afspra ken, die, naar haar oordeel, binnen korten tijd een groot gevaar zouden kunnen worden voor de bevolking van België. Een pan' Amerikaansche vredes' conferentie Uit Washington wordt gemeld dat Summer Welles en verscheidene pan-Amerikaansche di plomaten, de wensche- lijkheid hebben bespro ken van een pan-Ame rikaansche vredesconfe rentie, die ten doel hebben de vredelievende houding van Amerika ten aanzien van Eu ropa aan te toonen. Deze conferentie zou niet slechts de hangende geschillend tusschen de Amerikanasche landen moeten regelen, doch tevens moeten zoeken naar maatregelen om alle moeilijkheden te voorkomen. Welles heeft voorgesteld de conferentie in het voorjaar of dezen zomer te houden. Men gelooft, dat het ministerie van Dultenland- sche zaken Mexico, Havanna of Washington zal voorstellen als plaats voor de conferentie. Het voorstel tot bijeenroepmg van een pan-Amerikaansche vredesconferentie, om op het Amerikaansche continent de rust te ver sterken, heeft uiteenioopende reacties ver wekt te Washington. Indien het plan werke lijkheid wordt, zal Cordell Huil wellicht aan de conferentie deelnemen. President Roose- velt heeft van het plan met groote belang stelling kennis genomen, omdat hjj het van belang achtte zoo de staten van Amerika gemeenschappelijk hun houding bepalen, als een oorlog in Europa dreigt. Volgens sommigen zou Roosevelt van meening zjjn, dat de moeilijkheden voor de verbindingen met Europa, in tijden van oor log nauwere samenwerking tusschen de Amerikaansche staten wettigen, teneinde nieuwe afzetgebieden te vinden en onderbre king'vari de commercieele activiteit te voor kop en. Jawaharlal, die tot president van het Indische Nationale Congres gekozen is en als opvolger van Gandhi genoemd wordt. In het kerkgebouw der Evangelische ge meente te Davos is Zaterdag een rouwdienst gehouden voor den vermoorden leider der N.S.DA..P. in Zwitserland, Gustlofi. De dienst werd onder meer bijgewoond door den Duit- schen gezant, de meeste Duitsche consuls en de plaatselijke Zwitsersche autoriteiten. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van den vermoorde van de kapel naar het station overgebracht. In een extra trein is het naar de Duitsche grens gebracht. De laatste reis. Begeleid door het doffe geroffel van de af- deeling jongvolk heeft de trein met het stoffe lijk overschot van Gustloff het Zwitsersche grondgebied verlaten om per extra-trein de reis van 15 uur naar zijn laatste rustplaats Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. in Sehwerin te aanvaarden. 50 politieke leiders en 10 leiders van de landsgroep Zwitserland begeleiden het lijk op zijn laatsten tocht. De extra trein bestaat uit twee passagierswagens met de lijkkist in het midden. De krans van Hitier hangt voor op de locomotief, de kist is met de hakenkruisvlag gedekt. In de Zondagmorgen gehouden vergadering van vertegenwoordigers der stakers en den transportbond is besloten gisterenavond het werk in de abattoirs van Smithfield weder te hervatten. Het dagelijksch bestuur van het vakver bond heeft gisterenochtend de voorwaarden voor werkhervatting met de werklieden be sproken. Het verzoeningscomité heeft Vrijdag de uit eindelijke beslissingen omtrent de salarissen aangenomen. Systeem tegen aanvallen uit de lucht wordt verbeterd. De graafschapsraad van Londen heeft een omwerp in studie genomen voor de verdedi ging van de hoofdstad tegen aanvallen van vliegtuigen. Men meent te weten, dat het ontwerp be oogt, buiten en behalve samenwerking van de gemeentelijke autoriteiten van Londen, uni ficatie in de leiding van de te nemen maat regelen, vermeerdering van het personeel, dat thans in dienst is, evenals van het aantal stukken afweergeschut, instelling van een speciaal stelsel van communicatie, opleiding van reservisten, en ontwikkeling van een stel sel, ten doel hebbende onverwijld een begin- nenden brand te bestrijden zonder te wach ten op de beroepsbrandweer. Kost niet minder dan 300 millioen pond sterling De Daily Teiegraph meldt, dat het nieuwe Britsche wapeingsprogramma niet minder dan 300 millioen pond sterling zal kosten. De re geering, aldus het blad, heeft besloten tot verdere bespoediging der wapening, zoodat einde 1939 het grootste deel van het program ma ten uitvoer zal zijn gelegd. Het eerste deel van net vierjarig program zal door middel van schatkistpapier worden gefinancierd, doch na anderhalf jaar zal het aangaan van een wapeningsleening noodig zijn. De debatten in het Lagerhuis over de wa peningsplannen zullen waarschijnlijk beginnen in de tweede week van Maart. De Daily Herald meldt, dat op het oogenblik een groot aantal nieuwe munitiefabrieken in Engeland wordt opgericht om te voldoen aan de dringende regeeringsorders, die reeds niet meer kunnen worden verzorgd door de groote munitie-ondernemingen, die niettemin met koortsachtige haast munitie produceeren. De nieuwe fabrieken, aldus het blad, zullen in hoofdzaak granaten vervaardigen. Vooral firma's, die in het bezit zjjn van staaigieterijen, komen voor dit werk in aanmerking. Te Leiston (Suffolk) is een fabriek, die sedert vier jaar heeft stil gelegen, heropend om een order voor granaten uit te voeren. Daartoe zijn duizend arbeiders in dienst gesteld, die ten minste een jaar werk zullen hebben. Algemeene staking en straatgevechten. De algemeene staking, welke gisteren reeda drie weken duurde, is thans in geheel Syrië met kracht hervat. De door de inhecmsche bevolking geboycotte Fransche tramwegmaat- schappij en de Electriciteitsmaatschappij te Damascus hebben hun bedrijven bijna geheel moeten stopzetten. De Syrische Universiteit en de Hoogeschool te Damascus zijn door de autoriteiten ge sloten. Het aantal dooden bij de stakingsonlusten te Hama en Homs is tijdens het week-einde gestegen tot 10. Tot de 35 te Hama gewonde militairen behoort een Fransch officier. De bijzondere correspondent van de Petit Parisien meldt uit Syrië, dat de toestand in het beloop der beide laatste dagen opnieuw aanzienlijk slechter is geworden. Te Damas cus, Homs en Hama hebben de studenten opnieuw incidenten veroorzaakt. Te Hama heeft de politie bij de teraarde bestelling der zeven slachtoffers van de vuur wapens gebruik moeten maken. Aan de zijde van de politie betreurt men drie dooden en tal van gewonden. Staat van beleg verwacht. Uit Jeruzalem meldt D.N.B.. De toestand in Syrië heeft zich toegespitst en men verwacht, dat de staat van beleg voor het geheele gebied zal worden afgekondigd. Het Britsche consulaat wordt door militai ren bewaakt, aangezien de bevolking verbol gen is over de berichten van den Britsehen radiodienst, waarin gezegd werd, dat de stakers voornemens zijn te plunderen. vv - fcN BLUE BW? 56 v 0182 H FEUILLETON 81) 2e hielp Alec Rimington overeind en hoor de hoe hy de anderen iets toeriep, die daar- °P wegrenden in de richting van de hoornen *°or hen. Loop! riep hy Honor toe. Probeer n by te houden. Neen, antwoordde ze wanhopig en bukte z'ch om de twee geweren op te rapen, die gebruikt waren om de draagbaar te maken. 060 gaf ze Rimington een arm Leun op mij' protesteerde en er was een grimmige Woede in zijn oogen, maar ze liet zich niet Van haar voornemen afbrengen. Neem myn arm, drong ze heftig aan, wanhopig over zijn dwaasheid. Ten slotte deed hy wat ze zei en samen "orstelden ze verder. Een wolk van asch, en vonken daalde op hen neer. et vuur greep ontzettend vlug om zich een en een overweldigende, knetterende gol- 'lammenmassa kwam met ongeloof- snelheid op hen af. Verder, steeds ver- or strompelden ze. De hitte was ondrageiyk, den'n*la'en onrn°gelijk, rook en asch verblind- kvT hen' maar toen ze hij de eerste boomen Vai^mea 'onden ze daar de onverwachte hulp S,llotni die zyn angst overwonnen had en was teruggered. ,71 rteP 'ots in het S ">reed 'etS in hct Swahili en b00g ïijn tninL(n rag en een oogenblik later werd Ri- °n op dien breeden rug het woud inge dragen. Hy riep Honor toe snel vooruit te loopen, maar ze weigerde en bleef naast hem. De brullende vlammenzee was nu heel dicht by hen. Kleine vlammetjes dartelden omhoog in de met gras begroeide plekken tusschen de boomen; maar Honor merkte, dat het licht minder sterk begon te worden, toen ze van het plateau afdaalden. De mist, die daar nog was biyven hangen, voelde weldadig koel en vochtig aan. Ze haalde diep adem in de zui vere lucht en ze verlangzaamden hun vaart, want ze wisten, dat de kleine uitloopers van den brand, die over den rand van het pla teau heen kwamen, spoedig zouden doodloo- pen in de overweldigende groei van sappige groene planten, die bedekt waren met groote dauwdroppels. Salem keek naar het vuur, dat achter nen met groote vlammen oplaaide en een grinne- kende lach deed al zijn tanden glinsteren. Honor keek ook om en plotseling zag ze door de opening in de boomen iets, dat haar hevig deed ontstellen. De gestalte van een man, die heen en weer scheen te dansen te midden van de vlammen, teekende zich scherp af tegen de helle gloed. Ze zag hem een ondeelbaar oogenblik, toen scheen "j zich naar beneden te gooien, de helling af en in de duisternis zag ze een flauwe licht- schiln heen en weer flikkeren. Ze vroeg zich af wat het geweest kon zijn en vond een aannemelijk lijkende verklaring. De kieeren van den man hadden vlam ge vat cn hij had zich heen en weer gerold 'n het vochtige gras, om het vuur te dooven. wendde zich om naar Rimington, om hem te vertellen, wat ze gezien had, maar tot haar schrik bemerkte ze, dat Rimingion slap en bewusteloos op den rug van den neger hing. Haar eerste impuls was om Salem tegen te houden, zoodat ze kon onderzoeken wat de oorzaak was; maar toen herherinnerde ze zich weer de gestalte van den man, dien ze gezien had, die waarschijniyk alle vijandelijk heden niet gestaakt had en ze liep zwygend verder. De boomen begonnen dichter te worden, lianen en andere klimplanten, onzichtbaar in den grijzen mist, streken langs haar gezicht; ze hoorde een geluid als van druppelend wa ter en bemerkte plotseling, dat ze den voet van een helling bereikt hadden, waar een kleine rivier stroomde. Daar hielp ze Salem zijn last neerzetten en onderzocht ze Riming ton zoo goed en zoo kwaad als het ging in de duisternis. Haar eerste vrees was, dat het verband weer verschoven was en dat zjjn bewusteloosheid het gevolg was van bloed verlies. Maar het verband zat nog op zijn plaats en de wond scheen niet meer te bloe den. Dus moest zijn zwakte het gevolg zijn van de inspanning van het laatste gedeelte van den tocht. Ze schepten wat water uit de rivier, die in dien tijd van het jaar niet veel meer was dan een klein stroompje tusschen de rotsen en het duurde niet lang of hij begon bij te komen. Nog een oogenblik en een korte onverwachte vraag bewees, dat hij weer scherp en helder denken kon. Wat is er aan de hand? Een heele hoop, zei ze met een lachje van verlichting. U hebt weer uw bewustzijn verloren, maar we zijn uit het vuur, en ik hoop, dat die man, die geschoten heeft, den ken zal, dat we verbrand zyn. Rimington keek snel om zich heen. De anderen, waar zijn die? Honor had geen oogenblik aan hen gedacht en ze keek hem plotseling angstig aan, toen ze zich herinnerde, hoeveel dat kind voor hem beteekende. Ik weet het niet, zei ze Salem... Hy deed dezelfde vraag in het Swahili aan Salem en de drager antwoordde hem met stroom van woorden. Toen zei hy tegen Honor: Ze zyn een eindje verder in het boscb. Ik denk, dat ik Salem zal sturen om hen hier te halen. Ja, als u dat het beste vindt, zei ze. Maar zeg hem, dat hij voorzichtig moet zyn. Die man met zyn geweer moet daar boven nog ergens zyn. Hoe weet u dat? Ik heb hem gezien, toen we den heuvel afkwamen. Ik geloof, dat zyn kieeren in brand waren geraakt. Ik hoop, dat hy geroosterd ia, zei Rimington grimmig. Wat 'n ongelooflijk laffe streek om zooiets te doen. Hij bleef even zwijgen, toen richtte hy zich op en zei een paar woorden tegen den drager, die het bosch inging en verdween. Een poos lang bleven ze zwijgend luiste ren naar het geknetter van het vuur, dat van ver nog tot hen doordrong. Er klonk geen enkel geluid, behalve het zachte gekabbel van het water, hoewel het haar een keer leek, alsof ze uit de richting, waarin Salem ver dwenen was, het knappen van een drogen tak hoorde. Maar het was zoo onduidelyk, dat ze er niet zeker van was en hoewel ze scherp luisterde, hoorde ze niets meer. Toen begon Rimington te spreken, fluiste rend, want hij wist, dat de geluiden heel ver doordrongen in de nachtelijke stilte. U bent werkelyk een wonder, fluisterde hy zacht met een zachte, vertrouwelyke stem, Waarom? Omdat u en uw moed me uit die ellendige brand gered hebben. Moed? Ze begon zacht te lachen en zei geringschattend Als u eens wist hoe angstig ik was toen Juma en de andere wegliepen, zoudt u het woord moed heusch niet gebruiken. Ik was doodsbang... Doodsbang! Hy lachte even zwak. Dat weet ik nog zoo net niet. Weet u wel, dat u gewoon tegen me schreeuwde? Ze wist het maar al te goed. Ze herinnerde zich haar plotselinge heftigheid, maar had er absoluut geen berouw van. Ik had u wel door elkaar kunnen schud den, antwoordde ze. Ik was zoo woedend over dien idioten onzin van u. Hy lachte niet. Ik was wanhopig en angstig om u, antwoordde hy heesch. Ik zag u in die vlammen, brandend. Ik wilde niet de schuld zijn van Uw dood. Dus had u mij willen redden en zelf verbranden? viel ze hem in de rede. Beter dat... dan dat u ook... Weet u, totdat Salem kwam had ik een ellendig ge voel alsof ik heelemaal in elkaar zou schrom pelen. Ik kon ternauwernood meer zien... en alles draaide voor myn oogen. Maar ik moest wei... om u. Was het om... myl fluisterde ze zacht Ja, om u! antwoordde hij. En niet... niet voor het kind? Goede hemel, ik heb geen seconde aan het kind gedacht, zei hy verbluft over zijn eigen vergeetachtigheid. Maar zy begreep, misschien beter dan hij, wat die vergeet achtigheid beteekende. Ze voelde zich plotse ling heel nederig en onwaardig en haar stem klonk heel zacht toen ze terugfluisterde. Dan is het myn schuld. Ik... ik maakte dat u het vergat. Uw schuld! zei hy heftig. U hebt geen schuld in niets. Hy maakte met zyn arm een gebaar als om haar te verucuigen en sloeg haar per ongeluk op den arm, zoodat zy een zachte kreet uitte. Kijk nu, zei hy berouwvol, wat een on handige kerel ik ben. Ze lachte zacht en legde haar hand op zyn arm. U hoeft heusch niet zoo... Met een plotselinge beweging had hy haar hand gegrepen, toen boog hij zyn hoofd en drukte zyn lippen erop in een lange kus. Ze bewoog zich niet en trachtte ook niet haar hand terug te trekken. Toen hoorde ze op eens zyn stem, heusch en onzeker: Wilt u me vergeven? Ik had dat niet moeten doen. Ik... ik was mezelf niet. Uw nabijheid... Was het dat alleen? vroeg ze, trachtend haar teleurstelling te verbergen. Alec Rimington hoorde de klank in haar stem en hy begreep. Er klonk een lach in zyn stem, toen hy zei: Er is meer dan dat veel meer! Moet ik het werkelyk zeggen of begrijp je het zoo wel? Ik geloof van wel... wanneer... Van het oogenblik af, waarop je mijn kamp kwam binnenloopen, toen ik je bewuste loos in myn armen hield. Ik voelde dadelyk dat we by elkaar hoorden en je verhaal maakte me wanhopig, want ik dacht, dat je Mannering's vrouw was en nu... Hy kuste haar hand weer en zy fluisterde: Wat moet je me wispelturig vinden! (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1