De oorlog in Abessinië. f 'k« F*- EGNER» Radio-programma HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor SOct. Dessié Zondag en Maandag gebombardeerd. Nederlandsche ambulance onbeschadigd HELDERSCHR COURANT VAN DINSDAG ri FEBRUARI 1936 „China wordt voor Amerika gesloten, zelfs ten koste van oorlog.'' Arrestatie van nationaal- socialistische ambtenaren in Oostenrijk. Arrestaties van r.k. jeugd leiders in Duitschland Bloedige botsingen tusschen politieke tegenstanders, Italiaansche verliescijfers. De kwestie van het petroleum embargo. Abessijnsche voorbereidingen voor den regentijd. Onrust over de Engelsche troepen in Egypte. BINNENLAND De bisschopswijding van Mgr. huibers. 1 Het grootste aantal echtej UT H* 7^ bonnen, inge- IrfL leverd hij de geven recht op een dagprijs van f 10 in contanten. De Koningin en Prinses uliana te Igls. ^AVE^ Zon Aspirientje helpt toch maar! De begrooting van het Zuiderzeefonds. Werkloosheidsubsidiefonds. Politieke agitatie door een vreemdeling? Nieuwe geldnood in Rotterdam. Verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs Begrooting van handel, nijverheid en scheepvaart. Gisteren zijn vijf dooden gevallen. Volgens te Parijs ontvangen berichten is het gisteren in Damascus herhaaldelijk tot pogingen tot demonstraties gekomen, die echter door de politie telkens verhinderd kon den worden. In Deibezer aan den Euphraat kregen de betoogingen echter een ernstig ka rakter. De politie maakte van de vuurwape nen gebruik, waarbij vijf betoogers werden gedood; een inspecteur van politie werd zwaar gewond. Volgens een bericht van D.N.B. zou het aantal dooden bij de onlusten der laatste da gen in de Syrische steden tien hebben bedra gen. Vinnige redevoering. „Japan ls voornemens China voor Amerika te sluiten, zelfs indien een oorlog noodig zou z\jn om dit klaar te spelen", verklaarde Sena tor Pittman, voorzitter van de Senaatscom missie van buitenlandsche zaken, in een giste ren in den Senaat uitgesproken opzienbarende redevoering. Pittman eischte een marine en luchtmacht van voldoende sterkte, om de rechten van de Vereenigde Staten te bescher men. In verband met de gezaghebbende positie van spreker verwacht men, dat zijn rede voering een zeer grooten weerklank zal vinden. Tot groote verrassing heeft de politie den procureur Robert Kauer gearresteerd, een der eer3te ambtenaren, die door het nieuwe re gime in Oostenrijk werd benoemd om de na- tinaal-socialistische campagne onder de jeugd te dwarsboomen. De aangehoudenen zyn meest leden van de Duitsche vereeniging van ambtenaren, welke een uitgesproken Groot-Dultsch karakter heeft. De huiszoekingen by de verdachten zouden reeds tot eenige aanhoudingen In de provincie hebben geleid. NA DEN MOORD OP GUSTLOFF. Illtlor zal vermoedelijk de teraarde bestelling bijwonen. Reuter meldt uit Berlijn: Waarschijnlijk zal Hitier persoonlijk tegen woordig zijn bij de plechtige bijzeting van Gustloff, den nationaal-socialistischen leider, die te Davos is vermoord. De leider der r.k. Jeugdorganisa ties met dertig medewerkers gear resteerd. Havas meldt uit Keulen: De geheime staatspolitie heeft den leider der r.k. jeugdorganisaties in Duitschland, Hendrik Wolker, gearresteerd, alsmede der tig zijner medewerkers, wegens vijandigheid jegens den nationaal-socialistischen staat. Dooden en gewonden. Naar Reuter uit Madrid meldt, ls het gis teren in verschillende plaatsen tot bloedige botsingen tusschen politieke tegenstanders gekomen, waarbij in totaal vier personen zijn gedood en acht ernstig gewond. De Corda della Fronta trachtten stakende arbeiders de politie te ontwapenen. Er ont spon zich een vuurgevecht, waarbij drie doo réén vielen, terwijl drie menschen zwaar ge wond werden. Tenslotte is op een kiesvergadering in de provincie Salamanca een lid der katholieke voksactie door links-radicalen neergeschoten. JAPAN EN DE SOWJETUNIE. Incidenten. De Nisji Nisji publiceert een bericht uit Charbin, volgens hetwelk 600 soldaten van buiten-Mongolie Japansche officieren hebben aangevallen, die nabij Helumoto op 9 Februari verkenningstochten uitvoerden. Aan beide zijden moeten zware verliezen zijn geleden. En kele eenheden van de Japansche divisie zijn naar Helumoto gezonden. Totaal 844 dooden. Het minsterie van oorlog heeft gisteren te Rome officieel de lijst van de Italiaansche ver liezen tijdens het begin van den veldtocht in Oost-Afrika bekend gemaakt. Voor het z.g. thuisleger bedragen deze verliezen 844, waar van 427 in den strijd gevallen zfln. 396 stierven in dienst of door "ziekte, 4 ten gevolge van verwondingen en 17 worden er vermist. Ruim de helft van dit aantal doodon is ge vallen in de maand Januari, hiervan vielen 341 in den strijd, 4 stierven door verwondingen en 92 kwamen aan ziekten om het leven. Dessié, het Abessynsche hoofdkwartier, is tweemaal (Zondag en gisteren) door de Italianen gebombardeerd. Zeer veel schade is er niet aangericht en uit de telegram men is gebleken, dat de Negus, over wiens verblijf men in het onzekere verkeerde, er nog steeds vertoefd. Er zouden bommen in de onmiddeliyke nabijheid van de Nederlandsche ambulance gevallen zijn, doch tot dusverre ontbreekt alle aan leiding om reeds van een bombardeeren van onze ambulance te spreken. Gisteren hebben de "toestellen, die wederom boven Dessié verschenen, op den terugweg over Waldia gevlogen, waar een Engelsche ambulance gevestigd is. De toestellen vlogen hier laag overheen, doch z(j heb ben hier geen bommen laten vallen. Een aanval op den Keizer. Groote koelbloedigheid van den Negus. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat de Negus groote koelbloedigheid aan den dag legde. Hy weigerde zich op een schuilplaats in veiligheid te brengen en stond er op, zelf een stuk lucht-afweergeschut te hanteeren, waar van er verscheidenen in werking werden ge steld, zoodra de toestellen boven de stad ver- Schenen. Voorts bericht Reuter, dat de bevolking reeds gevlucht was. Slechts de soldaten van de Kelzerlyke Garde waren overgebleven. Zy spoorden de dralenden aan zich buiten de stad in veiligheid te brengen. De menschen, die nog in de stad rondliepen, hadden uit vrees voor gas, natte doeken voor het gezicht. De in het centrum gelegen kerk is door bommen getroffen. Niemand werd ge wond. De Italiaansche vliegtuigen zouden ver scheidene malen door luchtafweergeschut en door geweerkogels getroffen zyn. Dat de Nederlandsche ambulance getroffen zou zijn, een gerucht, dat hier en daar ver nomen werd, is door geen enkel bericht be vestigd, zoodat dit wel loos alarm zal zyn geweest, Het aantal slachtoffers zal zeer gering zyn; Immers, ln het Reuter-bericht uit Addis Abeba wordt gezegd, dat er geen gewonden zijn. Twee dooden, vier gewonden. Gisteren meldde Reuter nader, dat, tenge volge van de explosieve en brandbommen, welke de Italianen op Dessié hebben gewor pen, een aantal branden zyn ontstaan. Er zyn tot dusver twee dooden en vier gewonden geteld. Alle leden ongedeerd; het materiaal bleef bewaard. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft Maandagnamiddag, naar het „Hbl." verneemt, een telegram van dr. Wlnckel, den leider der Nederlandsche ambulance ontvangen, waarin deze mededeelt, dat het bombardement van de Italiaansche Vliegtuigen op Dessié kenneiyk niet gericht was op de Nederlandsche ambulance. Het materiaal van de ambulance bleef onbescha digd en het personeel ongedeerd. Byzonderheden over het bombarde ment. Reuter meldt uit Addis Abeba dat eerst thans nadere bijzonderheden bekend zijn ge worden omtrent het bombardement van Des3ié. De Italiaansche vliegtuigen verschenen Zon dagmorgen negen uur boven de stad. Het weer was helder. Het bombardement was minder heftig dan dat van 6 December. De vliegers hadden het klaarblykelyk gemunt op den Negus, die zich nog steeds te Dessié be vindt, in tegenstelling met de geruchten, dat hy de stad al verlaten zou hebben. De omvang van de schade en het totaal aantal slacht offers zyn nog steeds niet bekend. Slechts wordt gemeld, dat een Abessinisch Roode Kruis-vliegtuig, dat zich op het vliegveld te Dessié bevond, tydens het bombardement licht werd beschadigd. Omtrent het bombardement van Dessié heeft de Abessinische regeering een officieel com muniqué gepubliceerd, waarin zij spreekt over een „opzettelijke poging" tot bombardeeren van de Nederlandsche ambulance. De vermoodeiyke inhoud van het rapport van de deskundigen. De commissie der petroleumdeskundigen ls thans zoo ver met haar taak opgeschoten, dat de redactiecommissie aan het werk is ge gaan om het rapport aan de commissie van achttien te redigeeren. Men vermoedt, dat de groote lyn van het rapport a.s. Donderdag zal worden openbaar gemaakt, doch men denkt, dat de commissie tot het oordeel is gekomen, dat een universeel afgekondigd petro- leumembargo inderdaad een zeer doel treffend middel zal zyn om den oorlog te bekorten. Uit Addis Abeba wordt gemeld: In verband met den komenden .grooten regen- tyd heeft de Negus Tekle Hawariate opge dragen de groote karavaanwegen ter rechter en linkerzyde van den spoorweg van Dzjiboetl naar Addis Abeba te verbeteren, waarvoor hy de beschikking krijgt over 30.000 man. Vroeger is herhaaldeiyk voorgekomen, dat de spoordyk door wolkbreuken werd weggespoeld. De karavaanweg ten Zuiden van den spoor weg wordt aanzieniyk versterkt, aangezien hierlangs het transport van wapenen en munitie van Berbera en Zella gaat. Eenige dagen geleden ls te Zeila een aan- zieniyke hoeveelheid zware mitrailleurs aan gekomen. Reuter meldt uit Alexandrië: Men begint hier eenige ongerustheid te ver- toonen over het voortduren van de Britsche troepentransporten naar Egypte. Reeds ge- ruimen tyd komen er telkens troepen aan te Alexandrië, die alle strategische punten ln de buurt van de stad bezetten. In politieke kringen merkt men op, dat de aanwezigheid van een zoo groot aantal Brit sche troepen niet zeer dienstig lykt, om de onderhandelingen over een verdrag, dat de onafhaDkeiykheid van Egypte te regelen heeft, te beoordeelen. Ook zegt men daar, dat zelfs Indien de Italiaansche bedreiging acuut zou worden de Egyptenaren, met Inbegrip van de leden van de Wafdparty, er weinig voor zou den voelen, zich ineens aan de zyde van Enge land te scharen, zelfs al zou er van de verkiezingen niets komen. Haarlem, 11 Februari. In de kathe drale kerk van Sint Bavo had hedenmorgen onder zeer groote belangstelling de bisschcps- consecratie plaats van den nieuwbenoemden bisschop van Haarlem, Z.H.Exc. Mgr. J. P. Hiubers. De kathedraal was voor deze gelegenheid feestelyk versierd. Van de zware pijlers hin gen donkerroode draperieën af, terwijl in de triforia van de apside een eenvoudige pianlen- versiering was aangebracht. Tegen de pylers van het middenschip en in de ruime zybeuken hingen de kleurige wapenschilden van land en stad en van de prelaten, die bij deze wijdings plechtigheid tegenwoordig zouden zijn. Teeds vr- eg in den morgen waren vele auto riteiten, die aan de uitnoodiging om de plech tigheid bij te wonen, gevolg hadden gegeven en veie andere oeiangstellenden naar Haarieni gekomen, zoodat cm ha'f tien, een half uur voor het begin der bi3Scho,> consecratie, geen plaats in het ruime kerkgebouw onbezet vas. Tegenover den troon van den bisschop van Haarlem had plaats genomen de familie van den Wijdeling. Op de eerste ryj achter de priesters hadden in hun zetels de gezanten van België, Portu gal, Pc'.en, Frankryk, Italië en Oostenrijk! benevens de ministers van Justitie, van Ny- verheid. Handel en Scheepvaart, van Landf bouw en Visschery en van Sociale Zaken. Daarnevens hadden plaats gekregen: Prof. mr. P. J. Aalberse, minister van Staat; jhr, O. van Nispen tot Sevenaer, oud-gezant bij het Vaticaan; Z. Exc. Jhr. Mr. Dr. A. Roeit Commissaris v. d. Koningin en mevrouw; Z, Exc. mr. T. J. Verschuur, oud-minister van Economische Zaken en mr. H. P. Marchant, oud-minister van Onderwys, Kunsten en We tenschappen. Onder het feestelijk klokgelui trad de nieuw benoemde bisschop om tien uur langs een eerewacht van leden der Katholieke jeugd- vereenigingen het portaal der kathed.aal b n- nen, waar hij door de geestelij kheid werd op gewacht. In zijn gezelschap bevonden zich de Apostolische Internuntius te 's-Gravenha",e, Z.H.E. Mgr. Paolo Giobbe, die de consecratie zou verrichten en de bisschoppen van Breda en 's-Hertogenbosch, Mgr. P. Hopmans en A. F. Diepen, die by de wijding zouden assis- teeren, benevens in manteiettum mgr. dr. J. de Joiig, mgr. dr. J. H. G. nciiimens, mgr. J. Biermaus, mgr. dr. F. J. Veslers, mgr. dr. J. M. Buckx, mgr. J. Mangers, mgr. F. H. J. van Valenberg, mgr. dr. H. M. Mokkeiholt, die in de Kanunmkennanken plaats namen. Begeleid door de geestelykheid trokken con- 8ecratoren en Wydeiing aoor het vrijgehouden middenpad naar het koor, waar alles voor de plechtigheid ln gereedheid was gebracht Aan de rechterzij de van het koor was, recht tegen over de bisschopszetel, een troon voor den pauselyken Internuntius geplaatst By den aanvang van de plechtigheid las Z.H.E. mgr. P. Hopmans allereerst deu pause lyken lastbrief voor, waarop de Wydeling in de handen van den pauselijken Iriternuiiüus den voorgeschreven eéd aflegue. Na deze in leidende formaliteiten begon de Mis, die tege lijkertijd door consecrator en Wydeling w_rd opgedragen. Onder leiding van kapjiaan dr. L. Kat voerde een uitsluitend voor deze ge legenheid samengesteld zangkoor, dat in de kooromgang stond opgesteld, de misgezangen uit De wisselende gezangen werden in het Gregoriaansch gezongen, terwijl men voor ue onveranderlijke gedeelten een polyphone com positie van den 18den eeuwschen meester Antonie Lotti had uitgekozen. aSnctus en Benedictus waren genomen uit de „Missa Re- gina Coeli" van Jacob dc Korle. Gedurende de plechtigheid zong het koor, eveneens capella, nog het „Ave Maria" van Arcadelt, terwijl na afloop het motet „Exsultate justi" van Via- dana werd uitgevoerd. Voor de lezing van het Evangelie verrichtte de pauselijke Internuntius, geassisteerd door mgr. P. Hopmans en mgr. A. F. Diepen, de eigenlyke consecratie. Staande voor hét al .aar in het hoogkoor, legden zij den wijdeling de handen op en overhandigden zy hem het Evangelieboek. Bijzonder plechtig was het oogenblik, toen na de Mis, de consecrator den nieuwbenosm- den bisschop naar zyn zetel leidde en hij de Ambrosiaansche lofzang „Te Deum laudamus" 'aanhief, die onmiddellijk door alle aanwezigen werd overgenomen. Terwijl de melodieuze verzen van deze dankhymne zich vermengden met het feestelijk gebeier van de klokken der kathedraal, schreed mgr. Huibers door de kerk, om als nieuw-gewijd bisschop voor den 'bersten keer zijn diocesanen zijn zegen te geven. De plechtigheid werd besloten met den drievoudigen heilwensch van den wijdeling aan den consecrator „Ad muitos Annos", wel licht de meest typische van de talrijke cere moniën, die op den historischen ouderdom van dit wijdingcsritueel wijzen. Terwijl de organist der kathedraal, de heer J. Lod. Schouten, nog een feestelyk post- ludium ten gehoore bracht, verlieten de bis schoppen de kerk. in dezelfde volgorde, waar in zij gekomen waren. Zij begaven zich naar de p'.ebanie, waar voor initimi een eerste ge legenheid bestond om mgr. Huibers geluk te wetnschen. H. M. geniet volop van het zonlicht, dat den vleugel van het hotel, waarin haar ver- trekken liggen, bestraalt, en maakt o. m. da gelijks een korte wandeling in de omgeving van het hötel, waar de dorpelingen, die zich zeer bescheiden gedragen, Haar eerbiedig groeten. Tweemaal in de afgeloopen week is een langere autotocht gemaakt, o. a. in de richting van den Brennerpas. De Prinses WOENSDAG 12 FEBRUARI. Hilversum I, 1875 m. V ARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Lezing en gramofoonp 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Gramofoonpl. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest. 6.30 RVU. Lezing. 7.00 Sportuitzending. 7.15 „De Krekeltjes". 7.40 Voordracht. 7.50 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.15 VARA-Orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.30 De Flierefluiters. 10.00 Berichten. 10.05 Vervolg concert. 10.30 Mignon-kwintet. 11.00 Gramofoonpl. 11.10 Orgelspel. 11.4012.00 Gramofoonpl. en pianorecital j Hilversum U, 301 m. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.00 GramofoonpL 11.15 Viool en piano. 12.15 Gramofoonpi. 12.30 Vocaal en instr. concert en gramofoonpl. 2.20 Jubileumuitzending. 4.20 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.006.30 i.andbouwpraatje 7.00 Berichten, reportage. 7.30 Medische lezing. 7.45 Jramofoorpl. 8.00 Berichten. Lezing over de luchtmacht. 8.35 Oratorium-uitzending, m.m.v Chr, Radio- Koor, solisten en het NCRV-Orkest. 10,05 Berichten, causerie. 10.2511.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 15 FEBRUARI. Hilversum I, 1875 m. AVRO-uitzendlng. 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonpl 9.00 Kookpraatje. 9.05 Ensemble Jetty Cantor. 10.00 Morgenwyding. Gramofoonpl 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Knipcursus. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12.30 Gramofoonpl I.00 Omroeporkest. 3.00 Knipcursus. 3.453.55 Gramofoonpl 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. •.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Lezing. 6.00 Kovacs Lajos' orkest. (6.30 Sportpraatie. 7.00 Voor de kinderen 7.05 Vocaal concert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Gramofoonpl 8.15 Concertgebouw-orkest, soliste en koor, (Om 9.30 Piano-recital). 10.30 GramofoonpL II.00 Berichten. 11.10—12.00 De AVRO-Decibels. Hilversum n. 301 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. l1.30-^12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en KRO-orkest. <">)00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonpl. 3.153.45 Voor de Vrouw. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 Stlchtsch salon-orkest en grambfoonpt. 6.45 Causerie. 7.15 Reportage. 7.30 Landbouwcauserie. 8.00 Berichten. 8.05 Meisjeskoor. 9.00 Wie spreekt daar? 10.00 Berichten. 10.05—11.30 Gramofoonpl. Misschien nog we! koorts ookl Aspirin is de on overtroffen bestrijder van ver koudheid. Na Uw verkoudheid zult U met io velen zeggeni UMtluitond verkrijgbaar In da oranje-bandbulijei van St tnbl. 70 CU. en wanjeiakje» van 2 tabl. i 10 da. wydt zich met groote liefhebberij aan de ski' sport, waartoe thans te Igls meer gelegenheid bestaat dan acht dagen geleden. Meestal oefent de Prinses in de omgeving van Heilig- wasser, een bekende bedevaartplaats by Igls, welke men per auto kan bereiken over een bergweg, die door uitgestrekte sparrenwouden voert. Overeenkomstig den wensch van de Konin gin wordt het incognito zeer streng bewaard, zoodat H. M. zich als gewoon toeriste kan be wegen. Natuurlijk weet ieder te Igls van het verblyf der hooge gasten, doch uiterlyk is er niets te merken. Nu de natuur het verblyf met zulk een buitengewoon goed weer begunstigt, zal het Koninklyk gezelschap vermoedelyk gedurende den voorgenomen tyd te Igls verblyven Volgens het voorloopig verslag over de be grooting van het Zuiderzeefonds voor 1936 hadden verscheidene leden met onverdeelde instemming kennis genomen van de voorne mens van de regeering met betrekking tot de droogmaking van het verdere deel der vroegere Zuiderzee. Ook al erkenden zij, dat de droogmaking financieele offers zal vorderen, zoo stelden zij daarnevens de aanmerkelyke werkverruiming die het gevolg er van zal zijn. Met name ech ter de ideëele belangen als vergrooting van het grondgebied, van de woon- en werkgele genheid voor onze, zich steeds uitbreidende bevolking, als de mogelijkheid van uitbreiding van den landbouw, achtten zij van essentiëele beteekenis. In het algemeen drongen zij ér op aan, dat de aanleg, ook van andére polders, zoo spoedig mogelyk geschiedde en dat met den aanleg van den noord-oostelijken nog meer spoed worde betracht dan de regeering, naar uit haar mededeelingen mag worden besloten, in acht denkt te nemen. Verscheiden leden zouden gaarne vernemen, of het in de bedoeling ligt, het indertyd met de bekend Joodsche stichting gesloten con tract, hetwelk oor drie jaren is aangegaan, na afloop van den termyn te hernieuwen. De leden hier aan het woord verklaarden, bezwaar er tegen te hebben, Indien die per sonen te lang hier te lande zouden vertoeven en zich dan wellicht op den duur hier zouden vestigen, in verband met de nog steeds groote werkloosheid onder onze eigen jeugdige land- genooten. Andere leden stelden in het algemeen de vraag hoe het staat met de ontzilting van het meer Flevo, en of de kleine oppervlakte van dit meer na uitvoering der verschillende inpolderingen en de waarschynlyke vermin dering van den watertoevoer uit den Gelder- schen IJssel niet een nadeeligen invloed op de ontzilting en zuiverheid van het water ln het meer Flevo zullen hebben. Uit het voorloopig verslag. Blykens het voorloopig verslag over de begrooting van het Werkloosheidssubsidie- fonds voor 1936 betoogden eenige leden, dat de voorgestelde verlaging van het subsidie-1 percentage van 90 pet. met 5 pet. indien toegepast, de gemeenten, die reeds de hoog ste uitgaven, althans ln percenten uitgedrukt, voor werkloozenzorg moeten doen, het zwaarst zal treffen. Mocht het de bedoeling zijn, de verschil len tusschen de kosten van werkverschaffing en die van steunverleening te beperken, dan duchten sommige leden, dat de locnen ln de werkverschaffing, welke reeds aan den lagen kant zyn, nog meer zullen worden gedrukt. Deswege verzochten zy nadere inlichtingen omtrent de genoemde verschillen en vroegen zy, of in de kosten van werkverschaffing wellicht begrepen zyn die van toezicht en ad ministratie, hetgeen, naar zy meenden te weten, ten aanzien van de kosten der steun verleening, niet het geval zou zyn. Vragen van den heer Westerman. Het Tweede Kamerlid, de heer Westerman, heeft aan den minister van justitie de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat op het laatste congres der Communistische Party Holland een vertegenwoordiger van de Fran- sche communistische party het woord heeft gevoerd en by die gelegenheid aan de Neder landsche congressisten niet alleen adviezen heeft gegeven met betrekking tot de vor ming van een z.g. eenheidsfront, doch tevens allerlei wetenswaardige byzonderheden heeft medegedeeld nopens de barricaden, die ge durende de jongste massale strydbeweging ln Frankryk in de straten zouden zyn opge worpen en nopens de algemeene staking, waaraan 4% millioen arbeiders zouden heb ben deelgenomen? Kan de minister, Indien de bovenvermelde toedracht der feiten juist Is, ook mededeelen, waarom de Regeering ln dit geval ls afge weken van haar gedragsiyn om vreemdelin gen niet toe te staan hier te lande politieke actie óf agitatie te voeren, als hoedanig toch de bedoelde redevoering van een Franschen communist zonder twyfel moet worden be schouwd In verband met de aflossing van kasgeldleenlngen. Dezer dagen heeft Rotterdam voor den tweeden keer moeilykheden gehad met de af lossing op korten termyn op den vervaldag. By de eerste leening is zy er in geslaagd binnen enkele dagen na den vervaldag haar geheel af te lossen uit eigen middelen. De onderhavige leening ls er een van 1.000.000 by de Billiton-maatschappy te 's-Gravenhage, die 7 Februari verviel. Daarvan is op het oogenblik reeds een bedrag van 4 ton afgelost. Over de aflossing van het resteerende ge deelte wordt onderhandeld. BEGROOTING DER PTT. Voorloopig verslag. Blykens het voorloopig verslag over de be grooting van het staatsbedrijf der posteryen, telegrafie en telefonie voor 1936 brachten vele leden wederom hulde aan den directeur-gene raal voor de wyze, waarop hy ook in het af geloopen jaar dat bedryf heeft geleid, als ge volg waarvan, trots de uiterst moeliyke tyds- omstandigheden, andermaal een batig saldo kon worden bereikt. BEURS VOOR GRANEN EN LANDBOUW. BENOODIGDHEDKN IN DE WIERINGEBMEEB. Vrijdag is te Middenmeer ln de Wieringer- meerpolder onder leiding van den heer A. O, de Graaff een beurs voor granen en landbouw, benoodigdheden opgericht Er zal een land- bouwconsulènt zitting houden tot het geven van inlichtingen. De beurs zal lederen Woens dag van 10 tot 12 uur voormiddag ln Hotel Smit te Middenmeer gehouden worden, voor de eerste maal op 26 dezer. De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Verschenen ls de memorie van antwoord van de regeering aan de Eerste Kamer Inzake het wetsontwerp tot verlaging van de open bare uitgaven voor het onderwijs. Daaraan wordt ontleend dat de regeering op zuiver zakelijke gronden van oordeel is, dat het by- zonder onderwys niet buiten de concentratie zal kunnen biyven. Het is de harteiyke wensch, ook van de regeering, dat de ln te stellen staatscommis sie erin slagen zal een wettelyl-c regeling te ontwerpen, die bevrediging zal geven. Zij meent ook grond te hebben tot het vertrou wen, dat de regeling van par. 13 van het ont werp, de voorstanders van het bijzonder on derwijs tot een spoorslag zal zyn om door vrijwillige concentratie het ingrijpen der over. heid zooveel mogelijk overbodig te maken. Korter en meer algemeen kan dit alles wor den gezegd met de formule, die de onderge- teekenden eveneens met instemming aan het Voorloopig Verslag ontleenen, dat samenwer king van groepen van verschillende richting in 's Lands belang vereischt ls, en eerlang de ondergeteekenden zien dit echter reeds als een eisch van meest eminente beteekenis ook voor den dag van heden niet zal kunnen wor den gemist om aan invloeden, welke de hoogste goederen der natie bedreigen, weerstand te bieden. Hieruit vloeit tweeërlei voort. Ten eerste, dat ook naar het oordeel van de regeering een debat over de vraag, waar de meeste „schuld" heeft gelegen by hetgeen ten aanzien van par. 12 ls voorgevallen, alsmede over de op 29 Dec. '35 afgelegde regeering»- verklaring thans achterwege moet biyven. Ten tweede, dat de regeering in afwachting van de uitkomst van den arbeid der Staats commissie, met vele leden der Kamer van oor deel is, dat onthouding van beschouwingen over beperking van het aantal bijzondere scho len voor het oogenblik wenscheiyk ls. i Itet voorloopig verslag van de Eerste Kamer. Vele leden spraken hun vertrouwen uit ln het oecohomische beleid van de regeering, in dat van dezen minister in het byzonder. Verscheidene leden waren an oordeel, dat een behoorlyke ordening van het bedrijfsleven onder leiding en toezicht van de landsoverheid in vele opzichten aanbeveling verdient en aan de heerschende misstanden een einde zal kun nen maken. Met belangstelling hadden vele leden kennis genomen van 's ministers mededeelingen aan de Tweede Kamer betreffende ue positie va* de Nederlandsche zee havens. Dat de achteruitgang ln de afgeloopen ja^n niet grooter is geweest, achtten zy een ge volg van omstandigheden, welke niet van duurzamen aard zyn, als byvoorbeeld de betere uitrusting van de Rotterdamsche havens, van loopende contracten en, niet minder, van de offers, welke reeder» en cargadoors zich heb ben getroost om, zooveel in hun vermogen was, de genoemde afvloeiing te beperken. Volgens het voorloopig verslag over hoofd stuk XII (departement van sociale zaken) der Ryksbegrooting 1936 betoogden vele leden dat ln dezen tyd vóór alles moet worden ge streefd naar beperking van de werkloosheid en naar eene rechtvaardige verdeeling van de werkloosheidslasten. In verband daarmede dient huns inziens terstond ernstig aandacht te worden geschonken aan de mogeiykheid van verkorting van den arbeidsduur in alle daarvoor ln aanmerking komend» ondernemingen alsook in de overhelds- en semi-overheidsbedryven. Als voorbereidingen tot eene nieuwe rege ling van den werktyd achtten sommige leden dringend noodig. dat de Arbeidswet 1919 van toepassing worde verklaard op die groepen van arbeiders, voor dewelke zy nog niet geldt, zy bepleitten eene onverwijlde verwezeniyking van dit desideratum, omdat het nalaten daar van zou beteekenen uitstel van de pogingen om den arbeidsduur ln he algemeen te verkor ten. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de verbindendverklaring van de collectiev» arbeidsovereenkomst een onmisbaar deel vormt van het geheel der voorzieningen, welk» noodzakeiyk zyn ter bevordering van gezonde sociale verhoudingen ln het bedrijfsleven. Verscheidene leden bepleitten de tot stand- koming van eene regeling ter voorkoming of althans beperking van ongewenschte concur rentie tusschen de bedrijfsverenigingen by d* uitvoering van de Ziektewet. Verscheidene leden constateerden, dat de regeering voor den bouw van zeer goedkoop» woningen ter bevordering van huurverla- ging ƒ5 millioen wenscht te bestemmen. Dit had hen verontrust, omdat hieruit biykt, dat de regeering beoogt, het peil van de ar beiders woningen omlaag te drukken. Ovet eenige jaren zullen er, aldus betoogden de*» leden, dan weder tal van woningcomplexen r.y«t die ver beneden het normale peil liggen. Andere leden Juichten de plannen van d» reegeering toe. Het ontbreken hier te lande van eene wet* teiyke regeling van de werkloosheidsverzekering achtten verschelden» leden een gevaar voor het behoud van d» bestaande, op het werk loosheidsbesluit van 1917 gegronde werkloos" heldskassen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2