£5- GRATIS reizen naar AMSTERDAM Stadsnieuws Jioci mot Hod, zot Waat gaan wo ECHTE K.K, De schaatsen onder. Eischt alléén Repatrieeren de marine- schepelingen uit Indië spoedig? Komt er een nieuw postkantoor in Den Helder? Eiscfa uitsluitend de bonnen, alleen deze geven recht op de groote GELDPRIJZEN, a-bonnen Zal het blijven vriezen Een kunstavond van den heer De Hoogh. Inlichtingen: KANAALWEG 120. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT Y.AN DINSDAG .11 FEBRUART 1936 Lichi op voor alle voertuigen. Einsdag 11 Febr. Woensdag 12 17.32 uur 17.34 uur TAPTOE. Hedenavond bij gunstig weer taptoe. Herhaaldelijk bereikten onze .redactie vragen van marinemenschen of er reeds iets nader bekend was geworden omtrent het al of niet repatrieeren van de bemanning der marine schepen in Indië. Teneinde hieromtrent iets naders te kunnen mededcelen, heeft onze spe ciale correspondent in kringen die er meer van kunnen weten, zijn oor te luisteren gelegd. Hij geeft ons als volgt deindrukken weer, die hem omtrent deze quaestie ter oore kwa men. Het zijn natuurlijk geen officieele ge gevens, maar men kan ze toch van meer be- teekenis als „ondit" beschouwen. Xn de allereerste plaats zij vooropgesteld, dat de leiding van onze Marine er als steeds op uit is, met de belangen van de schepelingen in de Oost (zooveel als in verband met de landsbelangen mogelijk) rekening te houden. Vergissen wij ons niet, dan heeft er mo menteel over het repatrieeren der hiertoe In aanmerking komende bemanning een tele gramwisseling plaats tusschen Nederland en den Commandant der Marine in Indië. Zoo men weet, staan tot nu toe de repatrieeringen stop, behalve voor hen, die in Indië afgekeurd worden. Het is wellicht de bedoeling, dat er een overeenkomst tusschen Holland en Indië wordt gemaakt, waarin besloten wordt, uit Holland een aantal schepelingen naar Indië te sturen, als aflossing voor de daar vertoe vende marinemenschen, zoodat het contingent op peil blijft. De Negus en Mussolini hebben ongetwijfeld, behalve het strijdrumier in donker Afrika, ook nog op hun geweten, dat Holland in Indië paraat moet blijven, daar men niet weet of het petroleumembargo licht of duisternis zal brengen. Wellicht houdt deze geschiedenis daarom verband met Indië, omdat ais Engeland zijn handen vol krijgt in de Middellandsche Zee, Oost-Indië geen man van de Marine kan missen. Toch schijnt de internationale toekomst al minder donker te wordenwant in ieder geval ligt het in de bedoeling zoo spoedig mogelijk de In Indië aanwezige schepelingen, die er voor in aanmerking komen, te laten repatrieeren en de marineleiding zal zeker geen dag langer dan noodig is, de bemannin gen in de Oost vasthouden. Of de „Java" zélf repatrieert, is nog geens zins zeker, 't hangt er van af of de „Sumtra" voldoet. Is de „Sumatra" geheel volwaardig, dan hangt het waarschijnlijk alleen van den politieken toestand af. Klaart deze op, leidt het olie-embargo niet tot ernstige verwikke lingen, dan is ér op' zijn Nieuwèdiepseh ge zegd „geen kou aan de lucht". Komt er dus ontspanning in den internatio nalen toestand, dan is 't niet onmogelijk, dat we de „Java" binnen niet al te langen tijd Nieuwediep zien binnenvaren. Dit is zeker: er wordt ernstig overleg gepleegd tusschen Holland en Indië, om de quaestie van het repatrieeren te verwezenlijken. Moge spoedig de Internationale hemel op klaren, opdat Den Helder spoedig weer 'ge tuige zal zijn van den joyeusen terugkeer van de mannen, die zooveel jaren trouw voor de veiligheid en belangen van onze Oost waakten. In Jutterstad loopt, behalve tal van „on dits" over marine-repatrieering, ook nog een sterk gerucht, dat het Postkantoor op den Kanaalweg zeer spoedig verplaatst zal worden. Officieele bevestiging was hieromtrent niet te krijgen. Het zou heusch geen weelde zijn als in Den Helder, een stad van circa 34.000 inwoners, eens een grootsteedsch kantoor zou komen, inplaats van het hokkige gebouw aan den Kanaalweg. Teneinde ook hieromtrent deze brandende quaestie iets meer te vernemen brachten wij gi3teren een bezoek aan P.T.T. in Den Haag. Over het algemeen laten uiteraard de auto riteiten, zoolang tot een plan niet definitief is besloten, weinig uit. In het gebouw van P.T.T. werden wij wel willend te woord gestaan en al direct kunnen wij dementeeren, dat er reeds besloten is, op een bepaalde plaats In de gemeente een nieuw Postkantoor te bouwen P.T.T., Tante Pos, is immers een te bedacht zame juffer en handelt niet overijld. Voor het Postkantoor zelf, deelde men ons mede, komt het betrekkelijk minder op de plaats aan, waar het staat, de quaestie gaat hoofdzakelijk daarom, of de telefoon er zonder meer kan worden ondergebracht. Men heeft n.1. het bezwaar, dat de zee- Winden koud en vochtig zijn en dat dit funest «p do toestellen kan inwerken. De telefoonbediening geschiedt door heele fijne toestellen, vooral de automatische tele foon. Er mag niets aan mankeeren, anders geeft het storing. Het is echter mogelijk, dat men de telefoon centrale achter een beschuttenden muur kan inpakken", zoodat de zeewind er geen vat op heeft, 't Zal trouwens toch voor P.T.T. moeilijk zijn, dien vochtigen zeewind te ver bieden over Den Helder te waaien! Op P.T.T. ziet men dit ook wel in, want haar men ons meedeelde, is met doelmatig stoken, dit wlnd-bezwaar te ondrvangen. Het Is echter niet alleen de wind, ook het zoutge halte, dat uit het zeewater meegevoerd wordt, kan storend werken op de uiterst fijne toe stellen. Het plan is nj. Den Helder evenals tal van andere Nedirlandsche steden, een automatisch telefoonnel te geven. lederen keer als we dan een nummer op de schijf aandraaien, wordt er automatisch con tact gemaakt en springt er een hefboom over. 't Is een heel. fijn mechanisme en alvorens Tante Pos een besluit neemt ten opzichte van deize telefooncentrale en Postkantoor', gaat ze eerst ernstig in samenwerking met den Rijks gebouwendienst besprekingen houden. Het Postkantoor wil n.1 bovendien, als het eenigs- zins mogelijk is, zooveel mogelijk met den be is taanden lap grond woekeren, dat is naar zij meenen het goedkoopste. Wij dienen dus voorloopig nog af te wach ten of er al dan niet tot den bouW van een niéuw Post- en Telefoonkantoor' zal worden overgegaan. t Een aangename verrassing voor1 allen, die de jjssport liefhebben. Het is er warempel nog van gekomen! De groocéte optimisten hadden de hoop opge geven, toen Zaterdagnacht opnieuw alle illusies door dooi verstoord waren... „Nu is he. dit jaar afgeloopén", we hooren het een bestuurslid van een plaatselijke IJsclub nóg zeggen... Maar Kóniiig Thialf haalde zijn grimmige hand nog eens door Zijn ijsbehaar- den baard en stokoud als hij is,, glimlachte hjj... een kouden glimlach. Een diepe zucht van 4 k 5 graden onder nul ontsnapte aan zijn kreunende borst en die eene, hopenlijk n'et laatste zucht, was voldoende om het on- dergeloopen land van de IJsclub „Het Noor den" te doen verstarren en verstijven... Reeds vroeg was de voorzitter van „Het Noorden" gistermorgen op weg naar goed nieuws voor de hunkerende leden zijner ver- eeniging, waarvan er reeds bedankt haddón onder het motto: „Ik bedank, want jullie hebben vorig jaar ook al niet voor jjs ge zorgd..." De heer Thijssen kwam terug, ver kleumd door den scherpen Noord-Ooster, maar warm in het hart, want hij had goede tijding voor de leden. Het ijs hield en was dik genoeg om de leden te dragen. Vlug werd ge confereerd met een paar bestuursleden en handig werd besloten om de ijsvlakte sléchts gedeeltelijk te laten gebruiken, want werd dit stuk gereden, dan zou er den v.olgenden dag tenminste nog iets over zijn. (Als de dooi tenminste niet zou komen). Een bulletin ver scheen voor onze ramen; eerst een van de IJsclub nabij Julianadorp, die de baan op de Korte Vliet voor het publiek openstelde tegen den prijs van twaalf en een halven cent, en kort daarop een waarop de openstelling van de banen van het Noorden geannonceerd werd. Toen wij des middags eens een kijkje op het ijs namen bleek, dat ondanks de minder prettige weersomstandigheden (de Noord ooster woei met onverminderde kracht) de belangstelling der leden vrij groot was. Zij, die des morgens reeds gekomen waren, heb ben het meest geprofiteerd, want toen was het ijs in Idealen toestand. Toen echter zoo velen kwamen, werd de kwaliteit spoedig minder. Hier en daar verschenen de zoo ge hate scheuren en weldra was de eerste plas water geboren. Het gevolg was, dat een eind touw aangevoerd werd éri dwars over het ijs gelegd werd: tot hiér en niet verder, beteè- kende dat. Geen nood, als je zoolang op ijs' gewacht hebt ben je al blij met een heel klein beetje, was de redenëeririg, zoodat dé animo eerder toe dan afnam. De ijsbaan daar ter plaatse is „haaks" ge legen. Het korte eind was aanvankelijk het beste, doch naarmate het touw verdér ge legd werd voelde men, 'dat men tenslotte op het langere, maar veel sléchtere eirld aange wezen zou zijn. Hier was een groot stuk „windijs", U weet wel, zoo'n wasehbord, waar op je schaatsen krassen dis een griffel op een gebarsten lei. De kwestie was nu maar; on versaagd door-schaatsen, totdat de „ribbels" afgesleten zouden zijn. Massale en verwoede pogingen werden ondernomen, ver na zonson dergang was men nog bezig, zoodat de baan 's avonds al heel wat beter geworden was. Des avonds op het jjs. Het bestuur van „Het Noorden" zal geen spijt gehad hebben, dat het te elfder ure nog besloten heeft de baan des avonds voor haar leden open te stellen. Ja, het zou haast on vergeeflijk geweest zijn als deze prachtige avond niet benut geworden zou zijn. Het was heerlijk winterweer, de Noord-Ooster, die des middags nog meedoogenloos over de vlakten gegierd had, was nagenoeg geheel gaan lig gen. Dies was het ook minder koud en als je een uurtje gereden had, dan gloeide je be paald. De club had voor een doelmatige verlich ting gezorgd, zoodat de baan uitstekend op de weinige scheuren te verkennen was. Het tjs was overigens keihard en van veel betere kwaliteit dan des middags. De rijders en rijd sters hadden niet eerder gerust alvorens de gaan geëgaliseerd was en daar lag zij dan ook, toen wij om ongeveer 8 uur opnieuw een „persbaantje" kwamen trekken, in Maken den, glanzenden welstand. Het vérwonderde ons alleen, dat de liefhebberij niet zoo bij zonder groot was. Had men zich laten af schrikken door de koude van den middag? Hadden velen niet meer op ijs gerekend en waren dus de ijzers niet geprepareerd? Wa ren er zoovelen betrokken bij de repetitie van „Tavenu"? We weten, dat het ledental van „Het Noorden" aanmerkelijk grooter iö dan het getal, dat gisterenavond van de gezonde, oer-Hollandsche schaatsenrijderskunst genoot! Ja genóót, want de beperktheid, die aan de patineurs en pattneuses was opgelegd van wege de kortheid der baan, vermocht niet het genoegen ook maar voor het geringste percentage te miniseeren. Daar waren ze weer, de dames in coquette yskleedij, de- hee- ren in trui, prof broek of colbertje. Liefheb bers met doodgewone „lange Friesche", de gerouttneerden met de „schoonrijders" onder de schoenen en de grooten onder de Thialf- vereerders met de Noren of andere kunst ijzers. Zooals gezegd, de drukte was niet overstelpend, hetgeen, voor de IJsclub mis schien jammer, maar voor de rijders en rijd sters een Ideaal-toestand was. Wonderschoon, in purperen schijn, rees de maan glimlachend van verre; naar mate zij steeg won zy aan zilveren glans en toen zij, glimlachend in haar majestueuze volheid, hoog aan den hemel was gestegen, toen verhoogde zij de stemming en de sfeer van dezen prachtigen avond. Het was alsof zij zelf pleizier had in dat ge krioel op den ijskoele, alsof zij met welwil lendheid de pirouetten der kunstrijders, de „lange halen" der hardrijders of...... de val- partijtjes der beginnelingen gadesloeg De organisatie was uitstekend. Daanvogcrs reden tot het laatst toe hun uiterste best om K.K plekjes schoon te vegen, en hadden blijkbaar het consigne gekregen, dat „Denk aan, den baanveger" er niet bij hoorde...;.» Daar had alweer de club voor gezorgd. Langs der) wallekant waren banken neergezet, waar men de ijzers kon onderbinden en waar men kon uitblazen van de vermoeienissen, van dei) avond. Een garderobe en «en fietsbewaarJ plaats waren er om het geheel te cömpletee- ren, alleen misten we„Koek .en zopie"... Wé hadden, en de anderen zal het net zoo ver gaan zijn, zoo gaarne een kopje „slem mei een koek" genuttigd. Maar- mocht -het nog een poosje doorvriezen, dan zullen we de gei moedelijklieid eri gezelligheid van de „koek-j en zopie-terit" ongetwijfeld niet meer hoevér) te ontberen! Ij Het was geen wonder, dat de tijd orti j vloog... Het was maar al te 'spoedig 10 uiir, het uur van sluiting...... Bestuursleden trofc ken over de baan met een' „Sluiten' dames fep heeren", de lichten werden één voor één'ge-j doofd; de baan evacueerde en 10 minutq later lag zij in duister gehuld...... Zullen we haar glanzend en stralend wederzien? Of dai de dooi, de onverzoenlijke vijand van ieder een, die het schaatsen mint,'zijn zwoele hand over het koude vlak strijken en haar in wa-j ter doen verkeeren Het' was bij het makfen van deze krabbels nog niet té zeggen, nóg vriest het...... dus laat ons met de höop tai het hart eindigen en met de stille verwaeh-i ting naar bed gaan, dat we vóór het ter persé gaan van dit nummer nog kunnen medé- 'deeleri, dat „Het Noorden" ook hedenmiddag en misschien ook wel hedenavond haar poor ten zal kunnen openen...... l r I Vannacht heeft het bijna 8 gra/JCn gevroren. De laagste temperatuur in twee winters! De schaatsenliefhebbers kunnen juichen, ilej vorst heeft aangehouden en dus zijn de ba nen vandaag weer geopend. - Toen wjj vanmorgen het Observatorium öp~j belden, vernamen wij van den heer Van Dok, aldaar, dat het vannacht duchtig gevroren! heeft. De laagste temperatuur, die dezen- nacht bereikt werd, bedroeg ,7.8°, hetgeen! tevens de laagste temperatuur is, welke toe- laatste 2 winters hier ter stede bereikt weid.! Om 7 uur hedenmorgen was de thermometer, opgeloopen tot 7° C. en om 8 uur tot .6.8a C. In den loop van den dag zal de| temperatuur nog wel méér stijgen, maar <of| het kwik boven 0 zal komen, Is zeer de vraag. Ook over de komende dagen valt wel-- nig te zeggen. Het ismógelijk, dat de vorst nog eenigen tijd aanhoudt, maar de kans op het tegenovergestelde is even groot. De wind was hedenmorgen Zuid en het ligt er nu maar aan, of hij naar het Westen of naai' het| Oosten draait! i Maar in ieder geval staat vandaag geenj dooi het schaatsenrijden in den weg en ver wachten we dus, dat velen van de sport dei sporten zullen profiteeren! Zal het werkelijk zóó blijven vriezen,, vraagt „De Telegraaf", dat wij op groote schaal kunnen schaatsenrijden? Ofschoon voor ifsliefhebbers niet geheel ongunstig, is het weerbericht toch niet zoo, dat groot op timisme gewettigd is. De wind is best: uit Oostelijke richtingen en matig. De bewolking' is helder tot licht of half bewolkt. Minder fraai is de verwachting: waarschijnlijk droog, doch hoopgevender is: des ochtends: matige, later lichte vorst:. De verdere vooruitzichten zjjn echter:; tjjdelijk toenemende bewolking met minder! vorst des nachts. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER Nieuwe zaken. Den Helder: A. G. Oostendorp, Brakkeveldweg 2, .rij wielhandel en reparatie-inrichting. Wieringerwerft Buwalda's bakkerij, brood-, koek-, 'banket-: en beschuitbakkeriji Wijzigingen. Anna Paulowna: C. de Boer, Spoorbuurt F 55A, bedrijf uit gebreid met: dameskappen, ald. optiek en bandage. Den Helder: B. J, Lorette Jr., Kroonstraat 40, garage; overgegaan aan A. Wleringa. Café Vliegkamp, Rijksweg 15, café; nieuwe eigenaar. Texel: Ver. „Vooruitgang is ons Doel", Den Burg; bestuurswijziging. Opheffingen. Den Helder: Heldersche Eetsalon, Keizerstraat, 21, win kelier in gebakken en gerookte visch, enz., eetsalon. DE SLUITING DER MISSIE- TENTOON STELLING» Hoewel de eigenlijke expositie reeds Maandag 8 Febr. geslo.en was, speelde het laat ste be drijf, de filmvoors.elling nog Zondagavond..De opkomst was bevredigend, hoewel de zaal nog wel gevulder had kunnen zijn. Met een komische „wildwester" werd 'be gonnen, waarbij de toescbóuwérs blijkbaar nogal genoten om de vréemdé situatie, waarin „Kareitje" (Harold Lloyd) zich telkens bevond. Direct hierop volgden 4 act en van de ont roerende Pathéftlm „De kleine Vriendin der Armen", een Fransche smalfilm, welke waarlijk een beter lot verdiende dan men haar hier liet; ondergaan. Een lamp van ie weinig lichtst eiktel voor die groote afstand was oorzaak dat men moeite had om de beelden te zien. En was men eenmaal zoover dat men zijn oogen ingesteld; had, dan brak steeds prompt op tijd r- de( film Komaan, zondigen wij niet tegen de wetten der gastvrijheid. De dames die de avond ge organiseerd hadden, konden het óók niet helpen, Tusschen de 4e en de 5e acte was het pauze. Bij die gelegenheid toonde de geestelijk-advi seur een staaltje van koopmanschap,itoorzijn pas gearriveerde eerwaarde collega een par tijtje loten aan te smeren tegen een hoogeren prijs, dan ze even tevoren al, bij afslag, bereikt halden. "'De pop bleek te heeten „Cornelia" en de baby inue wieg had als geboortedatum 13 Sept. ,1035 (is dus op eenzeifden dag jarig als dé 'gé s efijk-adviseur...'.) 'Tót 12' uur 'bleef men in gezellig samenzijn -bijeeöi' - f DAGPRIJS K.K.-BQNNEN. Als hoogste! aanbrenger' vari bovengenoem de Bónnen óp gisteren (Maandag) kómt de dagprijs van j 10 toe aan den heef 'Geus, Corn. Ditostraat 20. Opvoering der RJnderkiasse van „Repelsteeltje". - Helders Gent, Klein Koor brengt Schiller"» „Das Lied von der Glocke". i Men mag het ons zeker, niet als provinciale burger-admiratie aanrekenen, als we het wagen te beweren, dat Den Helder, voor wat betreft de muzikaliteit in het Noorden des land's, laag geen slecht hguur slaat, integen deel, dat het meermalen uitstekend vcor den dag treedt en zijn reputatie, die het ongetwij- ,'fétofi bezit, handhaaft. 'Voor genoemde reputatie nu zijn 'twee fac toren van primaire beteekenis; ten eerste zal het plaatselijk muziekleven onder bevoegde' .eri min of meer artistieke leiding- moeten staan en ten tweede zal men ruggesteun dienen te hebben van het publiek. Het stemt tot vreugde, dat er voor dén gisteravond in Casino gegeven kunstavond, 'uitgaande van den heer 'de Hoogh, belangstel ling was van een ongetwijfeld dankbaar ge stemd auditorium, hetwelk gezien de presta ties, dan oo :k volkomen begrijpelijk was. De operette.! 'De avond vóór de pauze was gereserveerd yoor de Kinderklasse der Muziekschool „De Toonkunst" en door dit zeer jeugdige ensemble Werd opgevoerd het welhaast tot het klassiek klnder-repertoir gaan behoorend operette sprookje „Repelsteeltje". De vertolking hiervan was té merkwaardig, 'dan dat wij er ons met eenige algemeenheden van af zouden maken, hoewel wij. gezien de bekendheid van dit specifieke kinderwerk geen inhoudsopgave zullen leveren. Het kinderlied, dat hier zoowel - solistisch, als1 in koor-verband gegeven wordt, is; vcl- kbmen pretentieloos. De melodieën van de Wijsjes (het zijn er vele) zijn eenvoudig, maar lief. Daarbij diene opgemerkt, dat ondanks deze eenvoud opvatting te bespeuren valt, op vatting, welke de kinderlijke verbeelding aan het werk zet Het is met deze liedekens won derlijk gesteld: ze zijn volkomen op de psyché van deze jonge menschjes ingesteld, én van 'stemming, én van tekst, én van melodie. Het aardigste daarbij is, dat men ze zelf bijna allemaal kent; heel vroeger hebben de meesten Uwer ook wel eens deze wijsjes gezongen, wijsjes', die men' nimmer vergeet, en die men op onverwachte momenten plotseling vcor zich heen neUriet. De reden hiérvan is dat ze niet geforceerd zijn, maai* rap én rank en in wezen gelijk aan jonge vogels, die in pure lente- Sferen: zoo vreugdevol zijn zei En daarbij: welk een vormende waarde gaat hier van uit: welk een schat van rhythme en melodie kqnnen zij het kind niet leeren, dat zich er in uit kan zingen. Nog vele jaren zullen vele kinderen de ljedjes uit dit wonderschoone Repelsteeltje zjngen En om nu enkele 'bijzonderheden te vertel len: ja wat zal ik U zeggen van zoo'n fleurig en allerliefst schouwspel van het jonge meis jes en jongens, die daar voor het voetlicht paradeerden als kabouters en prinsen en prinsessen. Ze waren kostelijk gekleed in habijten van allerhand schitterende kleuren: rood en blauw en paars, en er waren diademen en veel goud en zilver en nóg meer bloemen. De hofdames kwamen zóó uit het E'fenrijk en dé hovelingen zou men zóó in King Arthur's era kunnen verplaatsen En ze zongen zooals kinderen in alle tijden van feeërieke sproken en operettes zullen blijven zingen: spontaan en soms met een heerlijke waardigheid. En nu zouden we wel namen kunnen noe men en figuren die domineerden in dit zonnige spel van vroolijkheid en „mfirchengeist", dcéh dat zullen we maar niet doen. Er alleen op wijzen dat de costumeering van dat Jonge goed zeer verzorgd was, dat de meesten er uit zagen „om-te-stelen" (wat weliswaar een vrouwelijke, doch daarom niet minder karak- teriseerende term isen dat tenslotte de geestelijke vader van dit alles, de heer de Hoogh, met dit bejaarde en nóchtans jon~e Renelsteeltje een verdiend succes mócht boeken. Het was er zoowaar een lentelijk feestop een Februari-uitvoering. „Das Lied von der Glocke". Na de pauze werd door het koor, met bege leiding van vleugel, diverse solo-stemmen en een kwartet een opvoering gegeven van Schiller's onsterfelijk „Das Lied von der Glocke", op muziek gezet door Romberg. Was de uitvoering van dit oratorium reeds een daad van belang, het feit dat Dick Wei man, de bariton welke Juist dezer dagen zijn 12i^-Jarig zangerschap herdacht en leeraar aan 's-heeren de Hoogh's Instituut, ais solist zijn medewerking verleende. had onze ver wachtingen extra hoog gespannen. Zooals men weet schreef Schiller „Die Glocke" op rijperen leeftijd in zijn Weimar- periode, dus toen hij temidden van zijn .vollpn scheppingsdrang /stond. Dat nt) een .betrekke lijk zoo prozaïsch gegeven op zulk een inder daad hoog poëtisch plan kop brengen, daar voor was hij tenslotte een van. Duitschiands grootste dichters, Zuiver lyrisch wordt het onderwerp gedragep en géén enkele; maal vindt men er ook slechts een spoor van het alledaagsche in terug. kb Dick Weiman. Laat oriö allereerst zeggen dat Weiman ook thans zijn partijen weör gezongen heeft 'op de wijze die men van hem verwachten mag. Z'jn techniek, uitspraak en voordrachtzij zijn alle voortreffelijk en inde declamatorische passages leverde hij gisteravond opvallend werk. Daar ls nimmer bravour of overdrij ving: hij zingt sober en gevoelig zijn soli, doch dat steeds op een wijze die pakt. Men .vergete daarbij niet, dat de voordracht van den inhoud van het lied eerst dan kan beginnen, vyanpeer de sfeer er is. De meneer moet leven in de stemming, yan het lied en zijn denken moet zich reeds tevoren gecpncentreerd hebben pp de uitbeelding van een bepaalden zielstoestand. bij sport en «pel, In de zon, in de tucht en in het water! Maar die daarbij ook nog een jeugdig kranfg figuur heeft, die kan deze vreugde Veel bewuster genieten Ware schoonheid ligt niet alleen .In de gelaatsuitdrukking, maar in de erste plaats In de harmonische lijnen van de gestalte, In Jeugdige vorm en in een bevallige houding. Ook U kunt dank zij een nieuw ontdekte methode Uw figuur vormen en Uw geheime .wensc.hen „werkelijk mooi te lijn" verwetelijken. Geen oefeningen, apparaten of dieet nnodlg. Bestelt U het boekje- „Hoe ver- [krijg Ut een volmaakt figuur?" (32 afbeeldingen). Het.be- wat wetonschappelyke inlichtingen over oorzaken, behandeling Jen bewezen resultaten. Tegen Inzending van 45c aan post- j zegels wordt IB dit In gesloten brief toegezonden, of tegen 35 cents als drukwerk/door dè „Ido'erta" N. V., Amsterdam, 1 Heerengraoh 33R/35 Dit allés nu vindt ge bf| Dick Weiman en maakt zijn zingen tot een waar vocaal genot, hetwelkiri bréeder'e kringen dan ook waar deering ondervindt. t Ook thans zullen wij geen namen der ver dere solisten noemen. Alleen er op wijzen, dat het kwartet: uitstekend voor zijn taak bere kend bleek te zijn en de passages kwinkclce- ren; op ,de juiste wijze volkomen begrepen, interpreteerde. Wat het koor betreft, na aanvankelijk niet bijster-goed op dreef te zijn geweest (het haperde nogal eens een enkele maal in de sopranenveste), vond men, later den vorm terug en heeft ook dit aan het welslagen van „Die Glocke" het zijne bijgedragen. Het is ons niet mogelijk de vele goede, en die gedeelten, welke zelfs op een artistiek hoog peil stonden te noemen. Maar wel zou den we de aandacht willen vestigen op de waardige geest, die het geheel kenmerkte en die ons de overtuiging schonk, dat hier niet alleen hard, doch ook met liefde gestudeerd is. En dat onder zeer bevoegde leiding. Vermeiden wij, dat er eveneens na de pauze nog. enkele zangnummers door het koor ge geven verden (Niels Gade's „Lenteboodschcp" en Max Bruch's prachtige „Frithjof auf selnes, Vaters Grabhügel"), aan welk laatste lied eveneens door Dick Weiman solistische mede werking gegeven werd. Vleugelbegeleiding werd verzorgd door de dames Roosendaal en De Waal, welke, evenals de overige vrouwelijke solisten (benevens den heer De Hoogh) rijkelijk in de bloemen gezet werden. Hetgeen zeker geen overdreven hulde was. 'i En tenslotte: een kunstavond, welke velen eenige uren van groot vocaal genot geschon ken zal hebben, waar men in éérste eri laatste instantie de bezielende leiding van den heer De Hoogh dankbaar voor mag zijn. EEN CABARET-AVOND VAN „HARMONIE"; ;:i Luchtig amusement. Zaterdagavond heeft de Zang-, Reciteer- en Orkestvereeniging „Harmonie'" in Casino een van haar Cabaret-avonaen gegeyeD, vol gens den waarn. praeses, den heer' Visser,, tér stijving der kasmiddelen; Wij vernamen dat operettes financiën-ver- slindende monsters zijn, welke mohs.érs niet in toom gehouden kunnen worden door dona- tiën en eontributiën alleen* Na enkele dames en heeren medewerkenden woorden van dank toegevoegd te hebben (en medegedeeld, dat iu April opgevoerd zal worden Carl Zeller's „Vogelhanaler") wordt een aanvang gemaakt met het 9-nümmerig program, dat, dit A priori vermeid, geheel in het teeken van 't zeer luchtig amusement stond. Zoo klonken daar van voor het voetlicht marschklanken van het orekest, dat zich onder 's-heeren Bos' dirigentschap beijverde wat gloed en stemming in riet auditorium te bresgen, en welk optredén gevolgd werd door den ter plaatse welbekenden beer Willems, die een tweetal Italiaanscbe aria's bracht. Aangezien het programma in 't geheel ge zien zich Diet leent voor diepere en meer ge derailleerde beschouwingen, zullen wij ook de vocale prestaties van dezen tenor niet onder de loupe nemen. Alleen zij vermeld, dat zijn geluid m de aria's „O del mio amato beD van Donaudy en „Se il mio nome" uit Rossini's ODSterfelijken „Barbiere" ook thans wederom de aandacht geboeid hield, hetwelk reeds bij zulk een beweeglijk en vreugdevol publiek een waardeering in zich sluit. Anton Bruul, ons plaatselijk trompet-feno meen speelce met prachtige vaart de ver maarde „Posthoorngalop" en zette daarmee de reeds ontdooiende zaal (en hare inzittenden) in vuur en vlam, welk vuur verder aange wakkerd werd door de Ilarmonie-Girls, eie in een kort nummertje hun gaven van prima donna's en balletteuses demonstreerden. Er. werd ons verzocht op dezen plaats den naam van den heer van Rooien te noemen welke de gracieuze dansvertolking van de muziek van een EngelSché jazz-plaat, heeft ingestu deerd. Als laatste nummer vóór de pauze verscheen „De Notenbalk" een origineele vondst (als ze van een Harmonie-er zelf is, laat hij er pat ent op nemen....!) waarbij de juist op goede temperatuur gerakende aanwezigen een refrein mochten meezingen, iels wat we allen gaarne doen. Mogep wij voorts nog vermelden, dat de diverse nummers op de bekende wijze door den heer W. Boon op den vleugel geaccom pagneerd werden en dat ook voor en nd de pa,uze vsrscheitoene aanlokkelijke nummers geannouceeid waren., I)it alles werd als gewoonlijk geprolongeerd met een, bal eri we spreken hei vertrouwen uit, dat men in financiëel opzicht niet dezen cabaret-avopd gebaat moge zijn. 750e „EVA BONHEUR". Door het De Boerv. Rijk-ensemble. Het De Boerv. Rijk ensemble zal in Casino op Zondag a.s. een populaire voorstelling geven van „Eva Bonheur", een genoegelijk spel in 3 bedrijven van Heiman Heyérmans, tér vie-, ring en herdenking van de 750ste; vertooning. Het stuk is voor deze gelegenheid opnieuw geënsceneerd ónder leiüing en regie van Jaap v. d. Poll, terwijl nieuwe decors zijn vervaar digd door Willy Th, de Maaró en alle uitge breide utensiHën, welke door Herman Heyer- mans zelve in zijn oorspronkelijke opvoeringen waren voorgeschreven, zullen weaer door de regie worden aangewend. De hoofdrollen wor den vervuld door mevr, Esther de Boer—Van Rijk (Eva Bonheur), Willem v.d. Veer (Jasper), Jaap v.d. Poll (Nanning Storm), terwijl inde overige rollen optreden Fie de Vries—Ce Eoer, M'eke Flink—Verstraete, Adolf Hamburger, Marcel Berchmans en Alphons Berchmans. Wegens verbindingen elders zal dit de eenige Voorstelling van „Eva Bonheur" dit seizoen in Den Heider kunnen zijn. De opvoering zal geh'éel dezelf 'e zijn als de 750ste vertooning (G Amsterdam. 11 Februari. „Aan den Raad van Ministers te 's Graven- hage „geven met verschuldigden eerbied te ken nen „Eurgemeesters en Wethouders der ge meente Egmond, „dat tot hun onuitsprekelijke droefheid er: teleurstelling, ais een dief in, en In het holst van den nacht van Woensdag op Donderdag jongstleden verdwenen is: de vrachtboot „Kerkplein", na bijna vier maanden lang te Egmond1 op: het strand te hebben gezeten) „dat daarmede verloren is gegaan de grootste en voor Egmond meest winstgeven de bezienswaardigheid, waarop de Gemeente exrit heeft kunnen bogen; „dat immers nauwelijks éénig zomerseizoen voor den handeldrijvenden middenstand zóó profijtelijk is gewéést als het thans afioopen- de winterseizoen, zij het dan dat koek- ec zoopjes de plaats innemen van de zomersche tenten en badkoetsen; „dat B. en W. dan ook met gemengde ge voelens en met leede oogen de helaas bekroon de pogingen hebben gadegeslagen van de sleepbcoten „Witte Zee" en „Ebrö" van de firma Smit van der Tak, wélke met de „Kerkplein'* een stuk voorspoed uit Egmond hebben weggesleept; „dat zij ernstig zullen overwegen, een actie tot schadevergoeding tegen, opgemeld sleep bedrijf te zullen instellen, aangezien het huns inziens niet te pas komt, dat van particuliere zijde het seizoen van een badplaats tot eet kunstmatig en volkomen onverwacht einde wordt gebracht; „dat de „Kerkplein" een zóó goede bekende van de bevolking was geworden, dat er reeds een kerkplein naar was genoemd, en dat hel schip dientengevolge een leege, plaats, of schoon gevulde toonbankladen achterlaat; „dat B. en W. van het bijzondere over gaande tot het algemeene uit de opgedane ervaring de conclusie trekken, dat gestrande schepen meer voordeel opleveren dan varende; „dat zij meenen te mogen herinneren aan de oorlogsjaren, toen de „Jan Pietersz. Coen", ofschoon niet gestrand, dan toch stilgelegd was, en als stationneerend luxe-schip baten opleverde, die op andere wijze niet waren op te brengen; „dat de ondervinding, opgedaan met de „Kerkplein" en met het geslaagde wintersei zoen van Egmond, een nieuwen weg gewezen heeft, om de nationale handelsvloot die niet vaart dienstbaar te maken aan de nationale wei-vaart, aangezien nu immers wel gebleken is, dat een sch'p zoolang het zich in zrjn nat element bevindt, in het algemeen onvoldoen de belangstelling trekt, terwijl deze belang stelling plotseling tot een maximum stijgt zooctra het op het droge ligt; „dat de schepen, opgelegd 1'n onze havens, mitsdien dood kapitaal vertegenwoordigen, hetwelk onmiddellijk tot bloeiend leven kon worden gewekt door in elke badplaats één sch.'p op het strand te zetten; „dat het geraden schijnt, hiermede een aanvang te maken, alvorens een van onze nabuurlanden, met meer initiatief dan wij, wellicht een heeie vloot aan wal bréngt en daardoor onze bevolking weglokt, alvorens zelfs de ontworpen Reisbelasting den trek lust onzer landgencoten vermag te temperen; „dat de gemeente Egmond, die In dezen het voorbeld gaf, aanspraak meent te mogen ma ken op een schip van standing, terwijl zij de betrokken scheepvaartmaatschappij gaarne de helft van de baten zal afstaan; hetwelk doende", enzoovoort. per luxe Touringcar. Bioscopen. Tivoli-Tkcater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht, Bialio-Theater, aanvang half acht. Dinsdag 11 Februari. Musis Bacrum, 8 uur: Feestavond. Vereen, van Huisvrouwen. 11 arine-Bondsgebouw, 8 uur: Lezing S. Éi, Lantinga. "Woensdag IS Februari. Musis Bacrum, 8.30 u.: West-Friesche avond Nederl. Reisvereen. Tivoli, Kindervoorstelling (Spoorstraatver.} Casino, 8 u:: 2e Winterconcert „Wirlbubst". Donderdag IS Februari. Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies. Zaterdag IS Februari. Casino, 8.15 uur: Feestavond Ned. Padvia- dersvereenlging. Mtisis Bacrum, van 36 en 8 uur: Speeltuip- vercen.. „Centrum". KUNSTWAARDEEIUNG TIJDENS DE WINKELWEEK. i 't Is winkelweek 1 Voor de winkelramen be weegt zich Juttcrdom, inzonderheid de trouw lustige vrouwelijke jeugd, die aangetrokken door de mooie en nuttige prijzen zich alle moeite willen geven om aan de wedstrijd voor waarden te voldoen. Dus staat ook voor de winkelruit van een kunsthandel ln een der deelnemende straten een sehoone jonkvrouw, die „de fout zoekt". Achtïr de ruit staat een verzameling pop petjes, uitgevoerd in kunstglas en metaal draad, U weet wel die aardige kleine ding- sigheidjes, „The band van 7" staat er bij... „Theeband van zeven?" zegt de Jutterschc „fout, 't zjjn eie» klutsers".

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9