GtUdkfif Havermout: Canadeesche Vijfling wordt met QUAKER LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS De Oestasji's veroordeeld. 6 HFXbKkSCHH COURANT VAN DONDERDAG 13 FEBRUART 1936. Flandin over de buitenlandsche politiek. De Britsche bewapenings plannen Het petroleumembargo. Japan en Rusland. Land-' O e n Tuinbouwnieuws Moeilijkheden bij de uit voering der landarbeiders- wet De Postvluchten van en Indië. naar Britsche erkenning van de verdiensten der K L.M Vliegboot vermist. grootgebracht Kosten noch moeiten worden gespaard bij de verzor ging en de voeding van deze wereldbekende babies. Een eigen dokter en voedingexpèrts van een heel volk staan te hunner beschikking en h^t beste van het beste is pas goed genoeg. Vóór ze een jaar oud warerv werd Quaker Havermout al gekozen voor hun dagelijksch voedsel. En met Quaker groeiden zij op tot gezonde, krachtige, levenslustige kinderen. r Ook voor uw kind is Quaker een uitstekend voedsel, zooals duizenden moeders reeds uit ervaring weten. QUAKEROATS-GRAANPRODUCTEN N.V. ROTTERDAM Binnenland Buurvrouw „leeggeplukt". Een stuk steen van 15.000 kg. viel naar beneden. Het ziekenhuis ontvlucht Jongetje door een trein overreden en gedood. Een arrestatie. Ijs belemmert de scheepvaart. Door een auto overreden en gedood Bijtijds gered. Twee menschen door het ijs gezakt en verdronken. Brand aan boord van een Nederl. stoomschip. Vrachtauto te water. Veel gevallen van longontsteking in Illinois. Vreemde epidemie in Brazilië. 16 menschen verbrand. Tot levenslange dwangarbeid. De storm in Zuid Oost Europa. Burgerlijke Stand van Den Helder. De Olympische winterspelen. Het Fransch-Itassische verdrag van wederlceerigen bijstand. Flandin heeft in de kamercommissie voor buitenlandsche zaken een rede gehouden over de buitenlandsche politiek. Flandin zou mededeeling hebben gedaan van de nota's, gewisseld met eenige mogendheden, waaronder Engeland en Duitschland, over het Fransch-Russische pact van wederkeerigen bij stand. Deze nota's dateeren van voor de publicatie van het Duitsche memorandum, waarin in twijfel werd getrokken, dat het Fransch-Russiflche pact in overeenstemming was met het verdrag van Locarno. De Duitsche bezwaren. Flandin weerlegde de argumentatie van het Duitsche memorandum en betoogde, dat het Fransoh-Russische verdrag in overeenstem ming is met het convenant en met overeenkom sten die ten behoeve van de verzekering van den vrede zijn gesloten, De kabinetsraad van gisteren- heeft zich uit sluitend met de komende plannen tot uitbrei ding der defensie bezig gehouden. De bijzonder- hedon zullen echter eerst in een witboek aan de leden van het Lagerhuis bekend worden ge maakt en in de week daarop zal de regeering haar voorstellen in het Huis indienen. Officieus verluidt, dat de plannen van uit breiding van luchtmacht en vloot gereed zyn, maar dat Neville Chamberlain nog niet heele- maal klaar is met de financieele dekking der uitgaven. x De gedemilitariseerde zone. Een van de liberale afgevardigden stelde gis teren aan Eden de vraag of Engeland onmid- dcllijken bestand zou verleenen aan Frankrijk zoowel als aan Duitschland, ingeval eener flag rante schending door de wederzijdsche partijen van artikel 42 of 43 van het verdrag van Ver- sailles met betrekking tot de gedemilitariseer de zone. Eden antwoordde, dat de verplichtin gen der Britsche regeering waren vastgelegd in het Locarno-pact, en dat hij zelf en de regeering déze verplichtingen getrouw zullen nakomen: Een vraag in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft oud-minister Dalton, nadat Éden had medegedeeld dat hy op het oogenblik Diets kon meedeelen over den arbeid d9r deskundigen die de doeltreffendheid van een petroleumembargo onderzoeken, de scherpe vraag gesteld: Wil de minister niet zorgen, dat het rap port een beetje opschiet, opdat aan het schan daal een einde kan komen dat Italië oorlog voert door middel van Britsche petroleum en benzine Eden keek een oogenblik eenigszins onthutst; toen antwoordde hy kalm en zakelijkIk ben óvsrtuigd dat de commissie te Genève vol komen op de hoogte is van wat haar plichten zijn en lk geloof niet dat de heeren eenig advies van m(j noodig hebben. Olahodka door Japansch-Mant- sjoerysche troepen hernomen. Naar Domei meldt, hebben gisterenmorgen Japansch-Mantsjoer(jsche detachementen na een hevigen stijjd met de troepen van Buiten- Mongolië, de stad Olahodka hernomen, die sedert de incidenten van 26 Januari jl. door de Mongolen was bezet. De verliezen zyn niet bekend. Nader wordt uit Hsinking gemeld: Gedood zyn acht Mongolen, een Japansche luitenant, twee onderofficieren en vyf Japan sche soldaten. Een Japansche kapitein, drie Japansche soldaten, zeven soldaten van Mantsjoekwo zyn gewond. LANJDBOUWCRISIS MAATREGELEN, Mét Ingang van 1 Maart 1936 mogën voorloopig geen reserve kalveren op de bedrijven aanwezig zyn. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord- Holland vestigt er met nadruk de aandacht der Veehouders op, dat met ingang van 1 Maart 1936 voorloopig geen z.g. reserve-kalveren riteer mogen worden aangehouden, zoodat dus na dien datum geen kalveren binnen de ge- Stelde gewichtsgrenzen meer zonder identiteits bewijs aanwezig mogen zjjn. TEELT VAN LATE AARDAPPELEN 1936. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord Holland deelt mede aan allen, die vóór 1 Febr. Ji. een aanvraag-formulier hebben ingezonden voor de teelt van aardappelen, andere dan die, welke vallen onder de tuinbouw en/of fabrieks aardappelregeling, dat hun aanvrage ten volle toegewezen is. Zij, die na 1 Februari j.1. hun aanvrage heb ben ingezonden, ontvangen persoonlijk bericht óver het al dan niet toewijzen van hun aan vrage. ZIEK-ZOEKEN BIJ BLOEMBOLLEN. Dinsdagmiddag is de wedstrijd in zlek- zoeken in de zaal der Coöp. Veiling Vereeni- ging te Hillegom geopend. Onder ziek-zoeken Wordt verstaan het aanwijzen van ziekte gevallen onder bloembollen en wel aan het groene loof der planten. In het voorjaar wordt dit belangrijke werk te velde verricht door z.g. ziek-zoekers, dat bekwame vakmenschen zijn. De thans voor de tweede maal uitgeschreven Wedstrijd wordt in een zaal gehouden, waar in houten bakjes bloeiende en niet bloelende Hyacinthen zyn opgesteld. De bollen zijn dezen winter in een kas getrokken, na vooraf op zettelijk besmet te zijn met een z:ektestof, voor zoover geen zieke bollen aanwezig waren. D6 deelnemende ziek-zoekers hebben aan- teekeningen te maken, waarover een Jury uit" spraak doet. De bekwaamheidswedstrijd blijft geopend tot en met 22 dezer en is 's morgens en 's middags voor eiken vakman, patroon en werkman, toegankelijk. Hy ondervindt in den lande waar bloembollen geteeld worden een groote belangsteling. Behalve de deelnemers komen honderden kweekers een kijkje nemen. STEUN AAN TUINDERS. Naar de N. R. Crt. verneemt, zal voor steun aan de tuinders, die door misoogst in hun be drijf zijn getroffen 800,000 beschikbaar ge steld worden. Dreigende executie. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Het dreigt met de uitvoering der zoo nuttige landarbeiderswet vast te loopen. Reeds meer dere malen is hierop de aandacht der regee ring gevestigd, maar tot nu toe bleef hulp achterwege. In Zuid-Beveland is op tal van dorpen een vereeniging gevestigd tot uitvoering van deze wet. Dezer dagen hield de afd. te Krabbendijke haar algemeene vergadering, waar aan het licht kwam, hoezeer thans deze vereeniglngen in moeilijkheden zitten. Herhaalde malen is èn door de vereeniging èn door het gemeentebestuur getracht den minister te bewegen om door verlenging van den aflossingstermyn of door verlaging van het rentetype te komen tot vermindering van de jaarlijksche annuïteit Helaas werd op deze verzoeken steeds een afwijzend antwoord ontvangen. i Aan 8 van de 10 bewoners der p'aatsjes moest dan ook de hypotheek worden opge zegd. Gelukkig konden zich deze mensahen van eenige hulp voorzien, maar dit was slechts voor éénmaal. Te verwachten is, dat de ach terstand dit jaar weer even groot zal zyn, zoodat, als de regeering niet ingrijpt en doel treffende hulp verleent, ten slotte toch tot executie zal moeten worden overgegaan. En dan zal voor deze menschen, die in vol ver trouwen op een inderdaad mooie wet hun spaarcenten gestoken hebben in hun plaatsjes, het oogenblik aanbreken, dat zy door dezalfde wet van alles wat zy hadden worden beroofd. Een déb&cle als hierboven bedoeld, zou voor het platteland funeste gevolgen hebben, De „Perkoetoet" (uitreis) landde gisteren te Rangoon. De „Koetilang" (thuisreis) kwam gisteren te Cairo aan; de „Kievit" (thuisreis) arri veerde te Marseille en de ..Sperwer" (uitreis) bereikte Rome. De „Kwak" staat nog steeds in de hangar te Bari. Inzake het postvervoer naar het verre Oosten. De Engelsche posterijen hadden tot nog toe geen vergunning gegeven voor het verzenden van Engelsche mail per KLM naar Singapore Dezer dagen is echter de beschikking van den Engelschen postmeester-generaal afgekomen, dat Engelsche post per KLM naar Singapore verzonden mag worden. Op de poststukken moet „per KLM" vermeld worden. Voor de KLM is dit een erkenning van haar verdiensten voor het postvervoer naar het verre Oosten. De Ville de Buenos Aires van den dienst van West-Afrika naar Brazilië. De vliegboot Ville de Buenos Aires van den gewonen Franschen dienst van West- Afrika naar Brazilië wor,dt vermist. Het was op tyd te Port Natal opgestegen en heeft 2 uur lang in radio-verbinding met Zuid- Anierikaansche stations gestaan, maar daar na heeft men er niets meer van géhoord. Toen het 12 uur over tyd nog niet te Dakar in. West-Afrika was aangekomen, zijn twee vliegtuigen opgestegen om te gaan zoeken. De vliegboot heeft een bemanning van 5 leden en één passagier aan boord. Nog geen bericht. Woensdagmiddag was de vliegboot van de iyn Dakar—Natal' Ville de Buenos-Aires, reeds 48 uur over tyd. Het laatste draadlooze bericht van het toestel, aan boord waarvan zich een bemanning van vyf personen en een passagier bevinden, is Maandagmiddag om drie uur ontvangen. De kapitein van het Duitsche stoomschip „Schwabenland", dat tusschen Bathurst en Natal voor anker ligt en als steunpunt dient voor den Zuld-Amerikaanschen dienst van de Deutsche Lufthansa, heeft bekend gemaakt aan het opsporingswerk te zullen deelnemen. BMELfE t foto't WoHd Copydghl 1 Wj N. E. A Service tno.; Baron Pierse de Coubertin, de schepper van de Olympische spelen, die als cundidaat voor den Nobel-vredespriils gesteld is. De gedetineerde juffrouw J. C. C., huls vrouw van D. uit Terneuzen, die door de Mid- delburgsche rechtbank wegens valschheid in geschrifte en oplichting, was v roordeeld tot eén jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopigè hechtenis van welk vonnis zij gisteren voor het Haagsche hof in hooger beroep terecht stond, heeft naar de advocaat- generaal mr. Vermeulen opmerkte, haar buurvrouw „leeggeplukt", zoodat deze haar geheele bezit In andere handen heeft zien overgaan en nu zelf op straat staat. Verdachte was aanvankelyk begonnen met een bedrag van 500 te vragen, dat zou moe ten dienen, om te voorkomen dat haar doch ter. die In een gesticht te Leiderdorp ver pleegd wordt, wegens niet-betaling van de verpleegkosten naar Indië zou worden gezon den. Toen deze transactie lukte heeft ver dachte herhaalde maltu onder verschillende voorwendsels van haar goedgeloovige buur vrouw geld weten los te krygen. Daaronder was ook een bedrag van 5000, dat Iemand uit Hulst noodig zou hebben als voorschot op een erfenis van 26.000. Toen de geldschletster een schuldbekentenis van den betrokkene vroeg, kreeg zy een door verdachte opgemaak te 'en zelf onderteekende kwitantie. Nadat de getuigen In deze zaak waren ge hoord, waaronder de benadeelde juffrouw; die 'zelde, dat zy 'al de verhalen van ver dachte geloofd had, totdat de bedragen haar een beetje té nóog werden, vorderde de ad vocaat-generaal bevestiging van het vonnis. Het hóf zal 'a6 Februari uitspraak doen. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermorgen elf uur zyn plotseling de kanteelen van de poort Waerachtig te Maas tricht naar beneden getuimeld. Een gewicht aan hardsteen van meer clan 15.000 kilo is in één stuk van een hoogte van tien meter om laag gekomen en dertig centimeter diep in den grond gedrongen. De geheele steen massa ligt als een verschansing voor de poort, die zelf onbeschadigd bleef. Deze poort is in 1888 gebouwd by de doorbraak van den ouden stadswal, om toe gang te verkrygen naar het nieuwe villa park, later het Nolens-park geheeten. De kanteelen zyn destyds waarschy'nlyk niet voldoende verankerd, doch gewoon op de poort gezet. Nu Is vermoedeiyk water in de veogen gekomen en bevroren; toen het ging dooien is het stuk losgesprongen en omlaag gestort. Er kwamen gelukkig geen persoon- lyke ongelukken voor. Een fietser en een dame met een kinder wagen waren juist de poort gepasseerd. Deze draagt het merkwaardige opschrift: In 1888 is de poort gebouwd Waerachtig, Vreest God en eert den Koning, Doet Uw plicht. God be- scherme de stad Maastricht. DE AANVARING TUSSCHEN DE PRINSES JULIANA EN DE ESBJERG BIJ HARWICH. Reuter meldt uit Londen: Er is thans uitspraak gedaan in de zaak van de aanvaring tusschen het Deensche motorschip Esbjerg en het Nederlandsche stoomschip Prinses Juliana op 29 Juni 1935. De rechter was van meening dat de aan varing byna tot een ramp was geworden, wanneer de averij van de Prinses Juliana tot beneden den waterspiegel zou zijn gekomen. Er zouden dan vermoedelyk verscheidene menschenleveus verloren zyn gegaan. Voorts wees de rechter erop, dat de Neder landsche kapitein in het ongeiyk stond, daar hy den koers van den loods had gewy- zigd, ofschoon hy deed, wat hem het beste voorkwam. De Esbjerg had evenwel tot de aanvaring bygedragen door zijn snelheid niet te vermin deren. Concludeerende meende de rechter te constateeren. dat twee derde gedeelte van de schuld gezocht moest worden by de Prinses Juliana en een derde by de Esbjerg. De toestand van den jongen gaat vooruit. v Naar de „N. R. Crt." verneemt, is in den tóestand van het 8-jarig jongetje v. d. B., dat kans z„g uit het ziekenhuis te Weert, waar het ter verpleging was opgenomen, te ontsnap pen en dat 's morgens in half bevroren toe stand in een schuur naby de ouderlyke woning werd gevonden, een gunstige wending geko men, zoodat de jongen waarschynlijk geen blyvend letsel van zijn nachtelyk avontuur zal behouden. Gebleken is, dat het jongetje door een raam uit de box, waarin het geïsoleerd lag, is ont snapt en wel na de nachtelijke contróle van vyf uur 's morgens. Deze contröle vindt om het uur ap de ziekenzalen plaats. De Jongen is tot deze daad gekomen, omdat hy naar huis verlangde en zijn moeder hem beloofd nad daags tevoren uit het ziekenhuis te zullen halen. OP den Middenhoefschen Weg, een onbe- waakten overweg naby Birkhoven te Amers foort, si het acht-jarig zoontje van de familie R., door een trein, welke uit Amsterdam kwam, gegrepen en gedood. Het kind was met eenige vriendjes aan het spelen op een naby- gelegen sloot en vandaar weggeloopen, zonder dat de andere kinderen het hadden bemerkt. Toen de.vriendjes naderby kwamen, was het ongeluk reeds geschied. Er zou een verduistering van 15.000 zyn geschied. De Heerlensche politie heeft Maandagavond gearesteerd den administrateur van de Myn- school en de M.T.S. te Heerlen, G. Omtrent deze arrestatie bewaart de politie het diepste stilzwygen. Zij wilde zelfs niet bevstigen, dan de arrestatie inderdaad heeft plaats gehad. Te Heerlen loopt évenwei het gerucht, dat een belangryk bedrag zou zijn verduisterd. Men spreekt over een bedrag van 15.000. Zoowel op het IJsselmeer als de Friesche meren wordt veel hinder ondervonden Op het IJsselmeer bevindt zich reeds veel ys. De kapitein van de van Amsterdam te Lemmer binnenkomende nachtboot „Gronin gen IV" rapporteerde veel ys te hebben ont- moet. vooral op Pampus. Deze boot kwam met ongeveer vijf uur vertraging binnen. Vier vrachtbooten, eveneens van de Groningen Lemmer Stoomboot Maatschappy, op weg van Amsterdam naar Sneek en Groningen, hadden groote moeite zich een weg door de ijsmassa's te banen. Eén van de booten, de „Groningen VIII", kapitein H. Grijpsma, was in het ys met één '•an de andere booten in aanvaring geweest en daarbij beschadigd. Ook op de Friesche meren bevindt zich reeds een flinke hoeveelheid ys, zoodat ook daar de scheepvaart wordt belemmerd Gisteravond is te Fynaart een 4-jarig meisje door een personen-auto uit Bergen op Zoom overreden. Enkele oogenblikken later is het meisje overleden. Gistermiddag zyn twee dames, die schaatsen reden op een sloot te Bussum, door het ys gezakt, zy stonden tot haar hals in het water. Drie kapelaans, die ook van de schaatssport genoten, schoten te hulp ëh wisten met stok ken de dames op het droge te brengen. Een vierde rijder, die eveneens hulp wilde ver leenen, geraakte daarby zelf tri het wak, Hy kon gered worden.' Gisterenochtend omstreeks half twaalf zyn de 18-jarige mej. B. en de eveneens 18-jarige heer P. by het schaatsenrijden op de uiterwaar den van de Maas onder de gemeente Obricht (Limburg) door het ys gezakt en verdronken. In de haven van Antwerpen is brand ont staan aan boord van het s.s. Hoogkerk van de Nederlandsche Stoomvaart Mij., gemeerd aan de Scheldekade. Het vuur bleek te woeden in het tusschenruim, waar zich 200 balen jute be vonden, welke te Hamburg waren ingeladen en bestemd waren voor Rotterdam. De zware rook, die uit het schip opsteeg, belemmerde zeer sterk het werk van de brandweer, welke er tenslotte toch in slaagde het vuur te dooven. De schade biykt echter vry aanzienlyk te. zyn. Een van de inzittenden verdronken. Gisterochtend te kwart voor negen is de groote vrachtauto van den heer J. Groene- wold, expediteur te Bedum, by het dorp Zuid- wolde tengevolge van een verkeerde beweging van het stuur in een slechte bocht var. den weg in het Boterdiep geraakt De heer Aalfs, die daar in de buurt woont, heeft direct pogin gen gedaan om de beide personen uit hun be narden toestand te verlossen.' Dat gekikte alleen ten aanzien van den bestuurder. Zyn 24-jarige broer kon hy niet bereiken, zoodat deze is verdronken. LOGGER VI.OTGEBRACHT. Nadat in de laatste dagen bergingspogingen in het werk waren gesteld, is Dinsdagmorgen 6 uur de 27 October te Katwyk aan Zee ge strande logger, de G.D.T. 132, vlot gekomen. M®n had in de voorafgaande dagen het zand uit het schip gehaald en daarna werd met hoog water getracht met een motorlogger en een Katwijksche motorschokker het schip van de zandbank los te trekken. De vry gekomen logger is naar Scheveningen opgesleept. DE KINDERMOORD TE LOCTIEM. De arbeider J. Sch.. wonende te Lochem, die door het gerechtshof te Arnhem wegeps moord op zyn beide kinderen is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf, heeft in zijn vonnis berust, zoodat geencassatie zal worden aangeteekend. DE INBRAAK IN HET KASTEEL NIJENUODE. In Mei voor het gerechtshof. In Mei zal de zaak tegen den heer O. v. N., die door de rechtbank indertyd werd vryge- sproken terzake van uitlokking tot diefstal en oplichting, door het gerechtshof te Am- steraam in hooger beroep worden behandeld. De behandeling van de zaak werd tot nu toe steeds uitgesteld aangezien verdachte iy- deode is aan een keelziekte. Deze heeft echter een operatie ondergaan, waarna de ziekte stationnair is gebleven en hy door den rech ter zal kunnen worden gehoord. OUDE MAN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag, omstreeks 4 uur vond een werkman het lyk van een persoon vastge vroren in het ys van het kanaal van Sluis naar Brugge, naby de aanlégplaats van de boot. By het onderzoek, dat de' politie instelde bleek het ontzielde lichaam te zyn van een man uit het protestantsche tehuis voorouden van dagen „Rozënoord", zekeren G, uit Schoon- dyke, die den laatsten 'tyd; niet wel by het hoofd was. Reeds eenige malen had de 85-jarige man het plan opgevat uit het gesticht te ontvluch ten doch steeds had men hem kunnen weer houden. Toen hy spoorloos uit het gesticht was verdwenen, vermoedde mén terstond een ongeluk, dóch het onderzoek door de mare chaussee leverde geen resultaat op. By toeval werd het lyk door den werkman gevónden. Buitenland. De strenge koude in de staten van het Midden-Westen heeft tot gevolg, dat zich vele gevallen van longontsteking voordoen. De medische autoriteiten hebben medegedeeld, dat in Illinois de laatste week 435 nieuwe geval len zyn aangegeven. Reeds 1500 slachtoffers. De in de omgeving van Santareia aan de monding van de Rio Madeira in Amazonas ui.gebroken epidemie zou reeds 1500 men- schenlevens hebben gekost, DEVIEZENSMOKKELARIJ VAN ITALIANEN. Naar Reuter uit Rome meldt, heeft de po litie een smokkelarij op roote schaal van deviezen ontdeat, waaraan een bankier, een scheepskapitein die op Zuid-Amerika vaart en eenigen van hun ondergeschikten zich hebben schudig gemaakt. Tien ,an hen zijn gestraft met boeten varleerende tusschen 30.000 en 1.500.000 lire, de anderen met boeten van 8000 toi 10.000 lire. Tusschen Kobe en Osaka heeft een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Een brand weerwagen kwam in botsing met een tram, en met zooveel geweld, dat de tank van deri brandweerwagen in de lucht vloog en de 16 inzittenden allen levend verbrandden. Een reusachtige vlam maakte Iedere poging 0m hulp te verleenen onmogeiyk. De twaalf Fransche burgers, die de Jury voor het Oestasjl-preces hebben ge- vormd, hebben gisterenavond, na ander half uur beraadslagen, als hun meening te kennen gegeven, dat do drie beschuldigde Kroatische terroristen, Posplsjil, Kajtitgj Kralj schuldig zyn aan het hun ten laste gelegde. Alle 82 gestelde vragen werden bevestigend beantwoord; zy zyn mede plichtig aan den moord op koning Alex- ander van Joegoslavië. Evenwel bleek de jury van meening te zyn, dat .voor de verdachten verzachten- j de omstandigheden gelden. Zj) werden tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. j Het noodweer in Bulgarije en aan de Zwarte Zee. Gisteravond laat werd gemeld: Het blykt thans, dat de sneeuwstorm den omvang van een rayip heeft aangenomen. Reeds zijn dertig personen tengevolge van de hevige koude om het leven gekomen. In sommige streken heersoht een temperatuur van 24 graden onder nul. Boeren, die met paard en wagen waren ingesneeuwd, werden geheel bevroren teruggevonden. In de indus triestad Sliven werd het grootste deel der fabrieksschoorsteenen omgewaaid. Overal in het land werden menschen gewond. Het treinverkeer ondervindt groote moei lijkheden en de Orient-express is Woensdag avond met een vertraging van 20 uren uit Turkye aan de grens gearriveerd. Het spoorwegongeluk by Statva Zagowa. De internationale treinen hebben vele uren vertraging. Het definitieve aantal by het spoorwegongeluk om het leven gekomen per sonen staat nog niet vast, daar het bregings- werk tengevolge van de hoog opgewaaide sneeuw zeer moeilyk is. Men vreest, dat het aantal dooden tot 15 zal stygen. Tot dusverre werden acht gewonden geborgen. Het spoor wegverkeer op de lijn PhilippopelBoergaa heeft men, tot de lyn geheel bevrijd zal zyn, moeten stopzetten. Boven de Adrlatische Zee. De storm, die op hét oogenblik boven de Adrlatische Zee woedt, heeft nog zeven slacht offers gemaakt. Het visschersvaartuig „Leone di Capera" is met uit zes koppen bestaande bemanning in de golven verdwenen. Een ma troos van het visschersschip „Nettuno" werd door een golf overboord geslagen. Boven Venetië. Boven Venetië en vooral boven de lagunen heeft een geweldige storm gewoed. Verschei dene booten werden ernstig beschadigd. Acht personen zyn tydens den storm gedood. Griekenland geteisterd. Sneeuwstormen, begeleid door een aard beving, blyven op het geheele Grieksche ge bied woeden en de bevolking in angstige span ning houden. Volgens te Saloniki binnengeko men berichten zyn er veel gewonden en ook dooden te betreuren. De telegrafische verbin dingen, evenals de spoorwegverbindingen, zoo wei de binnenlandsche als de international^ zyn verbroken. van 11 en 12 Februari 1936. ONDERTROUWD: Q. J. A. Teesink en P. C. v. d. Meulen; J. Kossen en W. J. Hablous. BEVALLEN: J. E. Zon-Webeling, d.; T. Swaters-HOeroma, z.; A: Datema-Poortera, z H. Tegelaar-Kossén, d.; H. M. de Klerk-Coo- len, z.; I. wyngaarden-v. Spandaw, z. OVERLEDEN: J. Brouwer-Smak, 55 J.; J« de Bunje-Bakker, 76 j.; M. v. d. Hoeven, 94 j-i; N. Korndörffer, 3 dagen. l>e Hollandsche schaatsenrijders In actie gekomen, Fraai sucoe» van LaAgedtyk. De Olympische Winterspelen te Garniisctt zyn onder voor wintersport ideale omstandig heden voortgezet. Onze schaatsenryders zijn dezer dagen in actie gekomen. Het was ons be kend, dat we geen ai te hooge illusies mochten, koesteren, ai konden v. d. Scheer op de 5ÖÖ en Langedyk op de 5000 meter voor een verras sing zorg dragen. Die verrassingen zyn echter uitgebleven. t>olf v. d. Scheer betoonde zich op de sprint inderdaad de snelste Nederlan der, doch zyn tyd, 45.7 sec., liet geen betere dan de 15e en 16e plaats (die hy met den Let Bersingh moest deelen) toe. Dijkstra en Lan gedyk deelden met Slanec de 24ste, 25ste en 26ste plaats. Blaisse werd no. 27. Op de 5000 meter deed Langedyk, onze sterkste man op dezen afstand, prachtig werk. Hy wist op de vierde plaats beslag te leggen in deri tyd van 8 minuten 32 seconden, Van der Scheer werd tiende, Koops met Sames 13 14, Dijkstra 16. Olympisch kampioen op beide afstanden werd de Noorsche geweldenaar Ivar Bai- langrud, resp. in 43.4 sec. en in 8 min. 19.6 sec. Olympisch kampioen 4-persoons bobs werd de ploeg Zwitserland II, 2 werd Zwitserland I. De skiloop over 18 km werd gewonnen door den Zweed Larsson.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6