Modepraatje pag. 4 zaterdag 15 februari" 1956 tjuttertje Knolraap, ëèn uitstekende groente. Het juiste parfum. Practische wenken. „Het spijt me, man, maar op straat geef ik nooit .ets aan bedelaars' „Zooals u wilt, baas. Geef me uw kaartje en dam zal ik zien of ik u eens kan komen bezoeken:" Geruite japon. WK 1314. Uiterst eenvoudig, doch zeer gedistin geerd, ziehier in enkele woorden den in druk weergegeven van deze japon. Geruite wollen stof maakt eenige gar neering overbodig van deze deux-plèces. Het geheel is ook zeer geschikt om in het voorjaar zonder mantel gedragen te wor den.' Hooge aansluitende kraag, sluiting in het midden met knoopen. De zakken worden zoo opgestikt, dat één der pun ten bovenkomt en de kanten naar den zij naad gericht open blijven. Peau de suède ceintuur en rechte mouwen niét knoop- garneering. Twee baansrok, die een TOK 1819 rechte achterbaan heeft, terwijl in het midden van de voorbaan een diepe bin- nenwaartsche plooi wordt aangebracht, die gedeeltelijk wordt opgestikt Sluiting zijnaad. Patronen verkrijgbaar ft 0.58 in de maten 42, 44 en 46. Huls- of kantoorjapon. VKK 1819. Zooals wij reeds meermalen hebben be tuigd, heeft de vrouw, hetzij ZÜ ki- of buitenshuis werkzaamheden verricht, pas sende kleeding noodig. Deze moet vol doen aan practische eischen en daarbij toch een goed en smaakvol kleeden. Zoo'n klein wollen ruitje als hier is weergege ven is prettig in het dragen, doch niet minder is dit het geval met de vele fan tasieweefsels. o.a. tweed, mits men er in derdaad op let dat men zuiver wollen stof koopt. De voor- en achterpanden zijn zeer eenvoudig van snit; middenvóór wordt de stof langs den kant opgestikt en deze naad zoowel als die van de rok moeten één lijn geven. Hoog sluitende dubbele kraag, waarvan de onderkant evenals die van de manchetten b.v. van bijpassende stof of ve'ours wordt gemaakt Sluiting midden voor met klein split Tweebaans rok met binnenwaartsche plooi, die tot 25 cm van den zoom af wordt opgestikt Opgestikte zakken en ceintuur. Patro- neneh verkrijgbaar in de 'maten 10, 42 en 44 i'0.58. i- - "f Vtollen nachtjapon. VKK 1820. T- x in De wintermaanden vereischen niet al leen een boven- doch niet' minder een nachtkleeding, diezich aan. dit koude jaargetijde aanpast; 7KK 1820 Zoo'n heerlijke warme nachtjapon, dié lang; en ruim is,, kan men het best zelf maken, en wel van gebloemde of effen fla nel. De puntige halsuitsnijding heeft eet smal strookje, dat ach over de voorzijde in schuine lijn voortzet naarde linker- zijnaadv Ruime mouwen, die met een man chet worden afgewerkt Ceintuur," be staande uit een lange dubbèle sterfreep die op zij gestrikt wordt Patronen verkrijgbaar in de maten 46. 48, -50 en 52^k 0.39 in beperkte hoe veelheid, zoodat spoedige besteHing ge- wenscht is. Wanneer men het woord „knolraap" maar uitspreekt, kijken vele menschel, alsof zij de naam van een der meest on smakelijke groenten hooren noemen. Knolraap heeft echter, evenals alle an dere knolgewassen, een tamelijk hoog ge halte aan belangrijke voedingsstoffen en wel die vitaminen, welke zelfs een vry groote verhitting kunnen doorstaan, zon der geheel en al vernietigd te worden. Hij is daardoor een onzer belangrijkste win tergroenten en móet zeker aanmerkelijk meer keeren op onze middagdisch verschij nen, dan tot dusverre het geval is geweest. Verschillende bereidingen zijn mogelijk, nadat de knol eerst in ('ikke plakken ge sneden is, dik geschild en in kleine reep jes verdeeld wórdt, daarna gaar koken ln licht gezouten water. Stamppot van knol raap met aardappelen is zeer smakelijk, terwijl er varkensvleesch hij gegeven wordt of dobbelsteentjes uitgebakken spek. Men kan de gesnipperde gewasschen stukjes knolraap ook eerst smoren in bo ter, strooit er bloem- overheen en voegt bouillön of watér toe, waarin een blokje per kwart liter vordt opgelost, daarna zachtjes gaar'lrften stoven en jpdienen met gebakken aardappelen en knackworstjes. Knolraap ln water en zout gaar gekookt wordt afgegoten en gestoofd ln boter, be strooit met nootmuskaat Is smakelijk als groente b.v. met gehakt, terwijl anderen de knol prefereeren gestoofd ln melksaus en op de schaal bestrooien met nootmus kaat. Men kan dé gaargekookte stukjes ook stoven in peterselie, of garnalensaus en er aardappelpurée of croquetjes bijge ven. v. Wat men nog meer met de veel gesmade knolraap kandoen Als rauwkos- opdienen bestrooid met gehakte peterselie of als gekook slaatje ln combinatie met selderijknol in gelijke dee- len. Beide worden gaar gekookt ln schijven en daarna, in kleine stukjes verdeeld, aan gemaakt mét mayonnaise of olie en ci troensap. Men ziet, dat er verschillende mogelijkheden zijn, knolraap op smakelijke wijze op te dienen en daarom moet deze groente iedere week in een of anderen vorm worden opgediend, bij voorkeur met varkensvleesch of spek. V Er zijn vróuwen, die alle paar weken een ander parfum kiezen. Hier vinden wtj wellicht een der weinige dingen, die mei 'aan de mode Onderworpen zijn, omdat ze bij de persoonlijkheid moeten - passen. Het is dan ook wel dwaas, om steeds -weer naar een andere geur te verlangen, het geen min of meer wispelturigheid ver raadt. Men mo?t als het ware aanvoelen, welke parfum met persoon, huid ep 'haar kleur, 'karakter en temperament overeen komt. Een blonde vrouw zal meestal eeo ander temperament hebben dan een1 bru nette en daarom zullen belde andere geu ren kiezen. Een energiek, sportlef -iemand wenscht zich weer een attdere parfum dan een kwijnende saiondame. Het beste is, dat men het eens wordt met zichzelf over dt basis der parfum en men jasmijn, rozen, seringen, vioiettes of welke bloem ook het meest aantrekkelijk vindt. Men behoeft volstrekt niet de zeèr dure soorten te Kiezen, indien zij maar zuiver, zijn en vrfl van scherpe en storen-je toevoegsels. Het menschelijk organisme is zeer gevoelig vooi geuren, hetgeen uit het onderstaande blijkt. De Fransche componist Grótzy viel in onmacht, wanneer hij rozengeur waarnam, terwijl de Hertogin, de Cam balie geen viooltjes verdragen kón. Nero liet al zijn kamers met rozenwater besprenkelen en Keizerin Joséphine haci een groote voor liefde voor muskus, Napoleon gebruikte steeds zuivere eau de cologne. Voor- eD afkeur van bepaalde geuren hangt samen met persoonlijke herinneringen, die ten nauwste verbonden zijn met de reukzin tuigen. Iemand, die reeds lang overleden is, kan in de herinnering opleven, indien men op éen gegeven oogenhlik de geur inademt van partumb, die dbó deze ge bruikt werden. Meermalen kan men er geen verklaring van geven, wa .rom -men de eene parfum boven, de andere verkiest. De scherpe parfums, die men in vroeger jaren gebruikte, zijn .zeer op den achter grond getreden. Lavendel wórdt echter gaarne gekozen en ieder, die- over sen tuintje, oeschikl kan de plantje gemak-, keijjk kweeken. De bloemen worden ge--.. pliikt, gedroogd en', ür sachets tusschen de kleeren gehangen. - Mevrouw; „Mijn dienstmeisjes hebben het altijd goed by me en als zjj weg zijn, komen ze me later nog eens bezoeken." Dienstbode: „O mevrouw, dat zal met mij niet gaan ik wil mijn loon prompt uitbetaald hebben." EEN ZIGEUNER ALS AUTEUR. Een Zigeunerroman, die opzien baart. Zigeuners als romanhelden zijn altijd geliefd geweest, doch hoorde men ooit van een Zigeuner, die een roman schreef? De Yougo-Slavtsche student en journalist. Svetozar Simic, geboren uit Zigeuner- ouders, vóór enkele jaren uitgever van het Zigeunertijdschrift „Romano Lil"-, heeft dezer dagen een boek doen verschijnen, geiteld „De Zigeuner". In dit boek be schrijft Simic het leven, den arbeid, de vreugden en de ontberingen der Zigeuners in Oost-Europa. Tusschen deze beschrij ving heeft de auteur een roman gevloch ten. In Yougo-Slavië heeft het verschijnen van het boek groot opzien gebaard, te meer, daar de Zigeuner in Oost-Europa voor meer dan 90 tot de analphabeten behoorden. Tot nu toe verscheen er In Europa nog geen enkel boekwerk van ie hand van een .asechten Zigeuner. De ro man staat, volgens deskundige mededee- lingen, op een hoog peil en bezit veel litteraire waarde. Een uitgever te Belgrado probeert het boekwerk, dat- waarschijnlijk ook in de Du'tsche taal zal verschijnen, ook in het buitenland geplaats te zien. VERWIJDEREN VAN VLEKKEN. Hoé voorzichtig men zijn kleeren ook behandelt, het is, lang niet altijd mogelijk te voorkomen, dat men vlekken krijgt. De kunst is echter de' vlekken te verwijderen. Zonder dat er een kring ontstaat Een universeel vlekkenwater is vrijwel niet mogejijk om samen te stellen- Aan gezien de: herkomst steeds aan andere oor zaken is toe te schrijven. Een vetvlek op zijden weefsels kan men met een meng sel van aardappelenmeel en benzine, dat tot een dik papje vèrmengd is, over de plpk uitwrijven, laten drogen en afborste len -(oppassen voor vuur!!) Wijnvlekken worden verwijderd met lauw waten en zachte zeep. Roode wijn vlekken worden zoodra het ohgeluk ge- "beurt, boven een schaaltje of kopje ko kend water gehouden; terwijl men zout op de plek strooit daarna navegen met schoon water. Biervlekken verdwijnen na dat de plek behandeld is met' ongezouten kookwater van witte boonen. Plekken door transpireefen ontstaan, verwijdert men met verdunde geest van salmiak, spiritus of azijn. Bij gekleurde zijde bewijst een aftreksel van houtzeep meermalen goede diensten. Teer of schoencrème-vlekken worden eerst met vet ingewreven, daarna ingezeept en af wisselend met terpentijn en water schoon gemaakt Vruchtenvlekken verdwijnen uit tafel goed met citroensap of waterstof. Indien men een keldervloer heeft, die steeds vochtig is en- uitgedweild -moet worden, moet men eens probeeren de vloer met goed droog zand te be strooien. Men laat dit een. half uur lig gen en veegt het daarna met een bezem bijeen. Het vocht is door het zand geab sorbeerd en door het vegen waait geen. stof op,terwijl Jiet werk veel vlugger gaat en minder onaangenaam is. Hetzelf de geldt ..ook voor het schoonhouden van cementen garagevloeren. Muffe lucht ln kamerkaaten verdwijnt, indien mén er een koip met heet water en terpentijnolie- plaatst gedurende eenige: uren, b.v: 1 eetlepel op 11 water, zoo noo-, dlg- eenige malen herhalen- Kaarsvetólekken 'kan men uit kleeding." tapijten e.dl verwijderen, door er eerst een stevig stuk vloei op te leggen, daarna met een heet ijzer over het vloei strijken. Het laatste zuigt het warm gemaakte vet ep zonder vlekken achter té laten. GEVOLGEN DER WERKLOOSHEID, Dezer dagen is een interessante bro-, chure verschenen. Welke 'een nauwkeurig overzicht geeft van de uitwerking der. werkloosheid óp dén gezondheidstoestand der slachtoffers van de crisis. Een arbei der, zoo zegt de samensteller der bro chure, die werkloos is, verliest na eenig«" tijd gelijkmatig aan gewicht Een jong- mensch van 21 jaar weegt gemiddeld 56.6 kilo. Dit gewicht neemt toe, naarmate de menach ouder wordt. Een werklooze jongeman van 21 jaar weegt evenwel slechts 52.6 kilo! Dit onderscheid wordt grooter naarmate de ouderdom en dé duur der werkloosheid. Het dborsneegewicht van een 45-jarigen arbeider bedraagt 64.4 kilo; een werklooze man van denzelfden leeftijd weegt 56-1 kilo. De schrijver van deze merkwaardige statistiek stelt ook vast dat de groei van een jong werkloos arbeider door werkloos heid kan worden belemmerd. Een 21-jarige jongeman meet in doorsnede 1,68 roeier tot 1.72. Werklooze jongelied t groeien in den tijd, waarin zij niet arbeiden, wei nig of bijna niet. Deze metingen zjjn toe- gepast op 13.000 arbeiders en arbeidloozen en worden door vele artsen als juist be vestigd. BREIEN IS TROEF! - Breien en haken triompheeren nog steed' en de ijverige bewonderaarsters van deze practische technieken denken er niet aan er het bijltje in casu de brei- en haak" naalden bij neer. te leggen. Integendeel, men staat eenvoudig ver steld, wat ijverige vrouwenhanden op dij gebied weten te wrochten. Zeker is, -3' het a.s. voorjaar menige verrassing op dit gebied zal brengen. Rechtsboven is een gehaakte casaqu' waaraan een aardige verslering van boute" kralen aangebracht is. De jumper beneden- rechts is een geribd patroon, heeft ce° breede kraag en manchetten, die naar de" pols toe wijder worden en ceintuur n»®1 gesp. Er naast ls een jumper, cue van g®" ESWfc y.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 16