fTAB&US/ROQP, Jiocê fyot JSod zot. binnenland Het weerfonds in ||iM Verlaagde de Tweede Kamer. f aan utc hmfl HHLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD prinses Juliana in Garmisch. De Koningin en de Prinses naar Holland terug. Een nieuwe r k. aartsbisschop van Utrecht. Utrecht. Zweedsche kruiser te Amsterdam. Begrooting van Kolonitn. Wie repareert de ..Kerkplein"? De onderwijsbezuiniging. Communistische voorstellen in Rotterdamschen Raad. Uitvoering Zuiderzee- steunwet. Regehngvan het postcheque en girowezen. De pensioenen van de spoorweg ambtenaren. Bijzondere kaarten van de Ned. Spoorwegen in den zomer. De concentratie van de bijzondere scholen. hcest-Qnep -Üronctuiis -Asihma Het antwoord van minister Colijn. Geheel onverwacht kwam Donderdag onge veer tien minuten over elf H.K.H. Prinses juliana, vergezeld door baron en baronesse van Hardenbroek en baronesse van Asbeck, het station te Garmisch aan, waar zy on opgemerkt tusschen het publiek, in de hof- auto stapte, welke gereed stond en die haar naar het Skistadion bracht. Toevallig heerschte daar een groote drukte, doordat Hitier, Göbbels en hun staf in het gkistadion aanwezig waren en op het balcon hadden plaats genomen. Het was voor den ingang van het Olympia- Haus zeer druk, zoodat de Prinses volkomen onopgemerkt in de menigte verdween en laats nam op het terras van het restaurant van het Olympia Haus, vanwaar zij het ski springen gedurende eenigen tijd gadesloeg. Kort na aankomst van H. K. H. de Prinses vertrok Hitier uit het Skistadion. Nadat de prinses zich eenigen tfld in het heerlijke zon netje had bezig gehouden met het kijken naar de sprongen van de kleine skischans, begaf zij zich naar Hotel „Zur Post", waar zy de lunch gebruikte. Pe Koningin is Donderdag per auto naar Mittelwald vertrokken om een bezoek te brengen bij de Prinses van Bentheim, die daar woont. prinses Juliana is gisteren van Garmisch naar MUnchen gereisd. Het gevolg vertrok gisteren per trein naar Waldenburg. Het A.N.P. meldt uit Igls: Het verblijf te Igls schijnt de Koninklijke familie uitstekend te zijn bevallen, waartoe vooral de bescheiden houding van de bevol king, die het incognito streng heeft geëerbie digd, heeft bijgedragen. Anderzijds heeft de bevolking de aangenaamste herinneringen aan de vriendelijke Nederlandsche hooge gasten en algemeen sprak men tegenover ons de hoop uit, dat men de Koningin en de Prinses nog meermalen als gast te Igls zal mogen be groeten. De Koningin is pas ln den namiddag uit Igls vertrokken naar Innsbrück om zich met den trein, die te 16.05 uur vandaar vertrok, naar München te begeven. Nader wordt uit München gemeld: Op doorreis naar Waldenburg (Silezië) is de Koningin gisteravond met den gewonen trein uit Innsbrück te 18.59 uur aan het hoofdstation te München aangekomen. De Koningin werd aan het station ontvan gen door den Nederlandschen consul te Mün chen. Niemand was van de aankomst van de hooge bezoekster op de hoogte gesteld en zoo kon het gebeuren, dat H. M geheel onopge merkt het station kon verlaten. Te voet begaf het gezelschap zich tusschen de menigte door de op dezen tijd zeer drukke straten van München naar het Hótel Con tinental. Omstreeks kwart voor acht arriveerde ook de auto, waarmede Prinses Juliana uit Gar misch, Partenkirchen naar München was ge komen. Toen de Koningin na het diner het hotel te ruim 9 uur verliet, werden haar namens de directie bloemen aangeboden. Ruim half tien was het gezelschap aan het station te München, waar een gereserveerd rijtuig gereed stond in den gewonen trein, die te 21.45 uur via Hof-Regensburg naar Silezië vertrekt. De Prinses gisteren weer te Garmisch. Prinses Juliana heeft voor de derde maal binnen een week de Olympische wintersporten met een bezoek vereerd. Voor de eerste maal maakte de Prinses de reis van Igls naar Garmisch geheel per auto. Een Nederlandsche hofauto arriveerde via Mittenwald tegen den middag te Garmisch. Ruim 4 uur vertrok de Prinses uit het kunstijsstadion en begaf zich per auto naar het fraai aan den buientkant van Partenkir chen gelegen hótel „Gibson", waar het Zweed- sche kroonprinselijke paar tijdelijk vertoeft. Hier werd de thee gebruikt met kroonprins Gustaaf Adolf, kroonprinses Sybille, de twee prinsessen Von Wied en prinses Kyra van Rusland. Omstreeks 5 uur vertrok de Prinses, na hartelijk afscheid van de Zweedsche kroon prinselijke familie en het overige gezelschap te hebben genomen, met haar klein gevolg per auto naar MUnchen. De Paus heeft het gevraagde ont slag van Mgr. J. H. G. Jansen, aarts bisschop van Utrecht aanvaard. De R.K. bladen bevatten de volgende mede- deeling van de Pauselijke Internuntiatuur in Den Haag: ..Zijne Hoogw. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen heeft wegens ernstige ziekte aan Z.H. den Daus ontslag gevraagd als Aartsbisschop Van Utrecht. ..Met diep leedwezen over het feit, dat 2 ckte den Aartsbisschop tot dit besluit heeft genoopt, en met groote bewondering voor zijn erderlljke leiding en zyn voorbeeld van groote <leugden heeft de H. vader dit ontslag aan vaard in een audiëntie, welke Zijne Heiligheid °P Zaterdag 8 Februari heeft verleend aan den secretaris van de H. Congregatie van het Consistorie, Zijne Eminentie Kardinaal Rossi. ..Door dit ontslag is Zijn Hoogw. Exc. Mgr. r- J. de Jong, coadjutor van den Aartsbis schop van Utrecht, die als zoodanig was be- hoemd met het recht van opvolging, van het 2clfde oogenblik af Zijn Hoogw. Exc. Mgr. ansen opgevolgd als Aartsbisschop van Intronisatle van den nieuwen Aarts bisschop. „Op Vrijdag 14 Februari a.s. te 12 uur in °h middag zal er in de Metropolitaankerk Van de H. Catharina te Utrecht een korte Plechtigheid plaats vinden, waarbij Z. H. Exc. gr. Dr. J. de Jong, in tegenwoordigheid van et Hoogwaardig Metropolitaan Kapittel, be- 2't zal nemen van den aartbisschoppelijken e' van Utrecht. De plechtigheid zal door den K.R.O. op gramofoonplaten opgenomen en Zaterdag- ®vond te 8.10 uitgezonden worden. Benoeming van den vicaris-generaal. Dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, heeft, naar de r.k.-bladen melden, benoemd tot vicaris-generaal mgr. D. Huurdeman. De afgetreden aartsbisschop mgr. J. H. Jansen. Monseigneur Joannes Henricus Jansen, de thans afgetreden aartsbisschop van Utrecht, was 9 Mei 1868 te Leeuwarden ge boren. In October 1881 ving hij zijn gymna siale studiën te Rolduc aan. In 1887 deed hy zyn intrede in het Groot Seminirie „Rjjsen- burg" te Driebergen en 15 Augustus 1893 werd hrj priester gewijd. Achtereenvolgens was hij daarna assistent te Heeg, van 30 Juni 1894 af te Sneek, en van 14 Januari 1898 af kape laan van de St. Walburgiskerk te Arnhem. In September 1900 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de H. Schrift op „Rijscnburg", Ruim acht jaar lang heeft hij dezen leerstoel bekleed. Op 16 October 1908 volgde zijn benoeming tot pastoor te 't Goy (gemeente Houten); 23 Januari 1924 werd hij pastoor van O.L. Vrouw ten Hemelopneming te Utrecht. In het jaar 1920 volgde zijn benoeming tot kanunnik van het Metropolitaan Kapittel. In 1927 werd hjj belast met de voorbe reiding van de oprichting van de nieuwe parochie van het H. Hart van Jezus onder de bestaande parochie van O.L. Vrouw ten Hemelopneming. Van deze parochie werd pastoor Jansen in 1929 de herder. Kort daarna volgde zijn benoeming tot deken van Utrecht. Toen mgr. H. v. d. Wetering 12 November 1929 stierf, vaceerde de aartsbisschoppelijke zetel. Den volgenden dag werd de deken van Utrecht in een buitengewone vergadering van het kapittel benoemd tot Vicaris Kapitulaar. Na vijf maanden werd door den pauselijken internuntius, mgr. L. Schioppa, aan pastoor Jansen medegedeeld, dat hrj was uitgekozen als opvolger van mgr. v. d. Wetering. Op 5 Juni 1930, den feestdag van den H. Bonifa- cius, apostel der Friezen, werd hem de bis schopswijding toegediend door mgr. L. Schioppa. Prins BcrUl stond op den steiger te wachten. Donderdagmorgen is te Amsterdam de kruiser van de Zweedsche marine „Gotland" aangekomen. Verscheidene autoriteiten brachten aan boord den commandant een be zoek. Een der laatsten die den oorlogsbodem betrad, was prins Bertil, die na.vr men weet, hem incognito vertoeft met de bedoeling zijn oude vrienden van de oorlogsmarine op te zoeken. De „Gotland", die de volgende week zal vertrekken, heeft een tweeledige functie, na melijk een schip voor vliegtuigen en lichte kruiser. Waarschijnlijk is zij het eenige schip in de wereld, dat een dergelijke combinatie heeft. Aan boord zijn 25 officeren, 26 cadet ten en een kleine 400 onderofficieren en ma trozen. De bewapening bestaat uit 6 torpedo- lanceerbuizen, 6 groote en een aantal klei nere kanonnen. Uit de memorie van antwoord; ver deeling van de vlootkosten; oeconomi- sche samenwerking tusschen Nederland en Indië. Aan de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag over de begrooting van het departement van koloniën 1936 is ontleend: De leden, die er op vertrouwen dat een regeling inzake de verdeeling van de vloot kosten tot stand zou komen ln den zin, als de leden van de Tweede Kamer de heeren Van Djjk en Van Kempen bij de openbare beraadslaging over dit begrootingshooidst uk bebben aanbevolen, moge de minister verwijzen Daar zijn daarop gevolgd betoog, waarin hij beeft doen uitkomen dat ook naar zijn meening de kosten van de marine zullen moeien komen op het VIHste hoofdsiuk der Rijks begrooting; dat de verschillende deelen van bet Koninkrijk, die daartoe in staat zijn, een bijdrage zullen moeten geven aaD de Rijkskas, zoomede dat de grootte van dat bedrag zal moeten afhan gen van de omstandigheden. Hij kan niet in zien, dat eene wisselende bijdrage afhanke lijk van den financieelen toestand te kort zou doen aan het aan de kosten verdeeling ten grondslag liggend beginsel van financieele mede-aansprakelijkheid van alle gebiedsdeelen. Niet zonder eenige bevreemding nam de minister kennis van de meening vaD eenige leden, dat tot dusver te weinig sprake zou zijn geweest van oeconomische samenwerking tusschen Nederland en Ned.-Indië. Hij moge dezen leden erop wijzen, dat zoodanige samen werking sedert zijn optreden als minister van koloDiën nagenoeg bij voortduring aan de orde is geweest. De leden, die deze aange legenheid bij de behandeling van de Indische begrooting Dader ter sprake hopen te brengeD, zullen wellicht goed doen vooraf te onder zoeken, of er inderdaad nog mogelijkheden van beteekenis best aan tot verdere uitbreidiDg van bedoeld oeconomisch verkeer. Houdt het werk voor de Nederland sche scheepsbouw Zestien scheepswerven, waaronder ook uit België en Engeland, hebben ingeschreven voor de herstelling van de „Kerkplein". Het schip ligt te Rotterdam in een der ge meente-dokken, waar de schade wordt nage gaan. De inschrijvingssommen loopen sterk uiteen. De werf, die de opdracht krijgt, heeft natuurlijk wel eenige weken werk, maar het zijn ten deele toch de tjjdsomotandigheden, die het maken dat de scheepsbouwnijverheid uit alle naburige landen op zoo'n karweitje afkomt. Onder deze omstandigheden wordt ook in de scheepsreparatie, die vroeger winstgeven de was dan de bouw van nieuwt schepen, het bestaan moeilijk Daar er welhaast geen bedrijf is, waar de loonen een zoo grooten factor vormen als in den scheepsbouw (tot 80 van het totaal der bouwkosten en bij reparaties wel meer) is het een groot belang dat dergelijke jpdrachten, die het beste mid del tot werkverschaffing zijn, in het land blijven. De Nederlandsche scheepsbouwnijverheid, die voor deze werkverschaffing heeft te zor gen, heeft een feilen strijd te voeren tegen het buitenland, welks loon-uitgaven aanzien lijk lager zijn dan die hier te lande, W(j vernemen inmiddel3 dat de gunning van de reparatie van de „Kerkplein" nog eenigen tijd kan aanhouden. Het wetsontwerp tot verlaging van de open bare uitgaven van het onderwijs is Vrijdag middag ln de Eerste Kamer met 24 tegen 11 stemmen aanvaard. Tegen het ontwerp hebben zich de sociaal democratische en nationaal-socialistische frac ties verklaard. De commnunistische raadsfractie heeft bij den gemeenteraad van Rotterdam twee moties Ingediend, in verband met den financieelen toestand der gemeente, de een verzoekt een volkspetitionnement tegen regeeringsmaatre- gelen en aandrang op de regeering om alle bezuinigingsmaatregelen in te trekken en Rotterdam kasgeld te verstrekken, zonder dat daarvoor in ruil maatregelen moeten worden genomen. De tweede motie dringt er bij B. en W. op aan, in bespreking te treden met de regeering ten einde zoo spoedig mogelijk een wetsont werp aan de 2e Kamer voor te leggen, waarin wordt voorgesteld, dat het mogelijk wordt ge maakt om 1% van het in Rotterdam aanwe zige vermogen, hetwelk in de vermogensbe lasting is aangeslagen, te heffen, ten einde den financieelen toestand der gemeente te verbeteren. Het Tweede Kamerlid, de heer Drop, heeft aan den minister van Waterstaat de volgen de vragen gesteld: I. Kan de minister mededeelen of en op welke wijze uitvoering is gegeven aan den inhoud van de nota van 20 November 193( volgens welke de Zuiderzeesteunwet toege past kan worden tegenover visschers aan de monden van den IJssel beneden de grens tus schen de gemeenten Kamperveen en Wilsum alsmede tegenover visschers op het Zwarte Water beneden de Arembergersluis II. Is het waar, dat de betrokkenen zich in December 1935 via de burgemeesters van hun woonplaats om toekenning van tegemoet koming tot den Rijksdienst ter uitvoering der Zuiderzeesteunwet hebben gewend, doch op hun verzoeken nog geen beslissing is ge geven en, zoo ja, wat is daarvan de oorzaak? III. Wil de minister ten spoedigste toe- nenning van tegemoetkoming bevorderen? TOT BEHOUD VAN DE KAASMARKT TE ALKMAAR. Nu er in de kringen van handelaren, die over een kaasbeurs te Alkmaar denken, den laatsten tijd de opmerking gemaakt is, dat de handel op de kaasmarkt een te hoog bedrag aan wik- en weegloon moet betalen, hebben B. en W. van Alkmaar besloten, den raad voor te stellen, de wik- en weegloonen in de stads waag, met het oog op de lage kaasprijzen, te verlagen met 1 cent per 20 kg en dus te bren gen van 8 cent op 7 cent per 20 kg. Een wetsontwerp is ingediend houdende regelen betreffende de taak der openbare lichamen met betrekking tot het betalings verkeer zonder gereed geld, met inbegrip van de daarmede verband houdende werkzaam heden. De toelichting zegt o.m. het volgende: Het is noodzakelijk na te gaan, welke de invloed van het plaatselijk giroverkeer op het gecentraliseerde rijksverkeer is, en te onder zoeken of door de plaatselijke diensten niet versnippering en vertraging van het betalings verkeer in het algemeen worden teweegge bracht en noodelooze kosten voor de gemeen schap worden veroorzaakt. Wetsvoorstel. Een in 1935 samengestelde commissie heeft haar voorstellen in een wetsontwerp be lichaamd, omdat zij is uitgegaan van de ge dachte, dat het openbare girowezen als één geheel moet worden gezien, hetwelk zijn grondslag in een wettelijke regeling behoort te vinden. De regeering deelt deze zienswijze en kan zich in hoofdzaak met de voorstellen van de commissie vereenigen. Het thans inge diende ontwerp van wet is dan ook goeddeels aan het rapport ontleend. Verbod van rentevergoeding. In art. 1 is de wettelijke grondslag van den postchèque- en girodienst, welke thans in art. 22 van de Postwet is gelegen, opgenomen. Dit artikel behelst tevens het verbod van rentevergoeding. Lettende op den aard van de girodiensten, moet, ook naar het oordeel van de regeering, vooral in de tegenweordige om standigheden, als ongewenscht worden aange merkt. De aangelegenheid kan daarom zonder bezwaar in de wet worden vastgelegd. Vergunning voor gemeentelijke diensten. Voor dc instelling, oprichting of aanwijzing van een gemeentelijken girodienst is volgens art. 2 een vergunning noodig, welke ook moet worden gevraagd, wanneer becogd wordt een reeds bestaanden tak van dienst als girodienst werkzaam te doen zijn. Vergadering van Donderdag 13 Februari. De Eerste Kamer is Donderdagavond uit sluitend bijeen geweest tot behandeling van de wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren. Van soc.-dem. zijde werden tegen de ver mindering van de pensioenen bezwaren aange voerd door de heeren Moltmaker en Mendels, van r.k. zijde geschiedde hetzelfde door den heer Nivard. Ook over het in de Tweede Kamer aange nomen amendement-Amelink, dat de be snoeiing limiteert tot de pensioenen boven de 500 gulden, is door de tegenstanders van het ontwerp nog een en ander in het midden ge bracht. Minister van Lith de Jeude bepaalde zich tot de toezegging, dat bij een volgende ge legenheid, als de pensioenregeling, waarover het laatste woord nog lang niet gesproken was, opnieuw mocht worden gewijzigd, de ver wezenlijking van de gedachte van het amen dement-Amelink ln welwillende overweging zou worden genomen. De minister deelde te vens mede, dat de datum van inwerkingtre ding van de voorgestelde wijziging zou wor den bepaald op 1 April, of drie maanden later dan aanvankelijk voorgenomen was. Met 22 tegen 14 stemmen is het ontwerp ten slotte aangenomen. Onder de tegenstem mers was, behalve de soc.-dem. en twee r.k., ook de eenige aanwezige nationaal-socialist. Voor de verbetering van de positie der nood lijdende pensioenfondsen van de spoorweg ambtenaren, die de jaarlijksche bijstortingen van den staat hebben moeten derven, betee- kent deze pensioenkorting slechts een peul schilletje. De bedoeling is, de wet spoedig in te voeren, n.1. 1 April 1936. Wetsontwerp aangenomen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 22 tegen 14 stemmen (tegen de soc.-dem., de r.k. De Bruijn en Nivard, en de heer Van Vessem, n.s.b.). De proef met de zomer-dagretours niet geslaagd; thans zullen uitgegeven worden bijzondere vacantie-kaarten, met faciliteiten ten aanzien van de terugreis. In den zomer van 1935 zijn door de Neder landsche Spoorwegen voor eenige verbindin gen, weike vóór dien tijd met goedkoope trei nen bediend werden, op een of twee dagen der week z.g. zomer-dagretours verkrijgbaar ge steld tegen den enkelen reis-prijs. De uitkom sten, hiermede verkregen, zijn onbevredigend geweest en de afgifte zal in den zomer van 1938 niet hervat worden. Daarentegen zullen in het tijdvak van 13 Juli t.m. 3 September 1936, op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van elke week aan elk station afgegeven worden bijzondere vacan- tiekaarten, welke den houder het recht geven op het op de kaart vermelde station van be stemming denzelfden dag of den volgenden dag een bijzondere vacantiekaart voor de terug reis naar het station van vertrek tegen den halven prijs te koopen. Voor kinderen zal de helft verschuldigd zijn. Bij het koopen van de bijzondere vacantie kaart voor de heenreis moet de reiziger op geven, naar welk station hij reist. Aan de bijzondere vacantiekaart voor de heenreis zal een strook bevestigd zijn, tegen overgaaf waar van de houder de bijzondere vacantiekaart voor de terugreis naar het station van vertrek kan koopen. De reis mag met een bijzondere vacantie kaart onderweg niet onderbroken of geëindigd of aangevangen worden. Deze maatregel brengt geen wijziging in de afgifte der gewone vacan- tiekaarten, welke des zomers van 1 Juli t.m.' 15 September dagelijks afgegeven worden en wel ke op den dag van afgifte geldig zijn voor een onafgebroken enkele reis van het station van vertrek naar een willekeurig ander station der Nederl. Spoorwegen. De staatscommissie voor deze kwestie is thans benoemd. Bij Kon. besluit van 11 Febr. is de Staats commissie ingesteld waaraan wordt opgedra gen: a. te onderzoeken, of een wettelijke regeling kan worden getroffen om de concentratie van bijzondere scholen voor algemeen vormend lager onderwijs te verwezenlijken op een wijze, die de bezwaren tegen par. 12 van het bij Kon. boodschap van 6 Augustus 1935 ingediende wetsontwerp ondervangt; en eventueel voor stellen in die richting te doen; b. voorstellen te doen, welke betrekking heb ben op de materie geregeld in de wet van 4 Augustus 1933. Minister Colyn betoogt, dat de voorgenomen maatregelen tegen niemand in het bijzonder zjjn ge richt. Dinsdag a.s. stemming. Vergadering van Donderdag 13 Februari. Voortgezet wordt de behandeling van het Weerfonds. De heer Amelink heeft critlek op de sociaal-democraten. De heer Amelink (a.r.) merkt op, dat de houding der sociaal-democraten altijd een paar jaren achter is. Vroeger dreigden zij met onwettige acties en dappei-e ongehoorzaam heid. Nu niet meer. Spr. is dankbaar voor de bekeering. Maar de sociaal-democraten komen altijd achteraan, gedwongen door gewijzigde omstandigheden of door de publieke opinie. De Nederlandsche industrie krijge een groot deel van het voor de weermacht benoodigde te leveren. De heer Sneevliet (r.s.) wijst als inter nationaal marxist, voorstander van ,geen man en geen cent", het wetsontwerp af. De heer Duys stemt voor. De heer Duys (partyloos) zegt, nog niet veel wjjzer te zijn geworden door de uiteen zetting van den heer Albarda. In 1933 heeft spr., toen hij nog in de partij was, al aan de orde gesteld, dat de s.d.a.p. op dit punt klaren wijn moest schenken. Heeft zij den eisch van nationale ontwapening vaarwel gezegd? Na het herzieningsrapport heeft de heer Van Zadelhoff hier verklaard: wij handhaven den eisch van nationale ontwapening. Men heeft de resoluties van 1928 en 1931 ingetrok ken, maar ook het beginsel van dappere on gehoorzaamheid, ook het woord des heeren Van Zadelhoff, dat men bij de mobilisatie een spaak in het wiel zou steken? De partijreso lutie. aangenomen na intrekking van boven genoemde resoluties, is onbegrijpelijk. Men keert zich tegen Duitschland, dat men als oorlogsgevaarlijk beschouwt, maar verklaart in die resolutie tevens, dat staking oorlog moet voorkomen. Spr. heeft van die resolutie der s.da.p. niets begrepen en heel Nederland met hem niet. Spr. citeert verschillende uitspraken, waaruit blykt, dat het alles tegenstrijdigheid is, wat de klok slaat. Het door den heer K. Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los sen en om hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bi|i rvferhöögdeviërkïng ^Scentl SLECHTE EXPORT-CIJFERS VOOR ONZE VEETEELTPRODUCTEN. De gemiddelde prijs, die voor Nederlandsche boter in Engeland in 1935 werd gemaakt, be droeg als gevolg van den tot het viervoudige van normaal geforceerden uitvoer, slechts 41.1 cent per kilo bruto (pl.m. 46 cents netto) en in Amerika 32 cents bruto (35 cents netto). De export van varkens en varkensproduc ten, welke in 1928 nog 18 van den dierlij ken export uitmaakte en in 1935 nog slechts 10 daalde in die jaren van 123 op 23 mil- lioen gulden dus met 82 Naar aanleiding van het bericht in de a.r. Standaard, verneemt het Hdbl. van de meest bevoegde zijde het volgende: „Evenals van aantasting der hoofdsommen in het oorspronkelijk ontwerp geen sprake was, houdt de regeering ook nu nog in den meest volstrekten zin aan dit standpunt vast, Het eenige dat men zou kunnen zeggen, is dit, dat zij, indien mogelijk, op het oogenblik aantasting der hoofdsommen nog scherper af wijst dan in den afgeloopen zomer. „De memorie van antwoord op het wets voorstel is in ontwerp gereed. Een van de principieele wijzigingen bestaat hierin, dat de regelingen niet meer zullen gelden voor de toekomstige nieuw te sluiten contracten. Dit is juist geschied om het credietwezen veilig te stellen." OPNIEUW GROOT VERLIES BIJ DEN KONINKLIJKEN HOLLANDSCHEN LLOYD. In het verslag van de directie aan aandeel houders in de N.V. Koninklijke Hollandsche Lloyd te Amsterdam over het boekjaar 1934, wordt o.m. het volgende medegedeeld: Het jaar 1934 biacht voor ons bedrjjf helaas geen verbeteriDg en de bezwaren, verbonden aan het varen met verouderd en onoeconomisch materieel, deden zich sterk gevoelen. Dit weer spiegelt zich dan ook iD de uitkomsten van 0nze bedryfsrekening, welke zonder afschrijving op de activa een verlies van f 2. 230.519 liet, tegen f 2 095.283 in 1933 Verbetering hierin te brengen ware slechts mogelijk geweest door vernieuwing van materieel, waaraan zonder steun van overheidswege, niet viel te denken. Hoewel de regeering hiertoe aaovankelijk be reid scheen, deelde zij ons eind November 1934 mededat de passagiersdienst op Zuid- Amerika, waarop verreweg de grootste ver liezen worden geleden teomenteei een te oo- zekere toekomst biedt dan dat het verant woord zou zyn in den bouw zelfs van één nieuw passagiers,vrachtschip zóó aanzienlijke kapitalen vast te leggen. ter Laan aanbevolen veiligheidsleger is aange prezen tevens ais een middel om onze demo cratie te verdedigen. Maar de heer K. ter Laan heeft tevens verklaard, dat de veüig- heldswacht niet met moderne middelen uitge rust behoefde te zijn. Waarmee moet de vei ligheidswacht de democratie dan beschermen? Liefst met een eierlepeltje! Spr. zal voor het socialisme blijven strijden, maar hij hoopt, dat de s.d.a.p zich duidelijk zal uitspreken voor militaire handhaving van de neutraliteit. Men late de verheerlijking van de nationale vlag niet bij woorden, maar toone ze door daden. De s.d.ap. heeft de beide vrijzinnig-demo cratische ministers uitgemaakt voor al wat leelijk is, maar haar hoofdorgaan heeft te kennen gegeven: als wij ln de regeering tre den, kunnen wij toch hetzelfde doen als de vrijzinnig-democraten; dan kunnen wij toch ook ons vroegere standpunt verlaten en een beetje verraad plegen? Op grond van 's heeren Albarda's rede zal spr. voor het wetsontwerp te stemmen. Als er achterstand is. moet deze worden ingehaald. Met alle beschikbare middelen moeten wij onze neutraliteit verdedigen. Spr. prijst den heer Colijn, dat hij den moed heeft gevonden om in dezen tijd dit wetsontwerp in te dienen. Hij zal er met liefde voor stemmen. De door het wetsontwerp beoogde maatre gelen zijn tegen niemand in het bijzonder ge richt en uitsluitend ingegeven door wat Ne derland voor zijn behoeften noodig oordeelt. Onze verstandhouding tot al onze naburen is goed. Wij verdenken geen enkelen nabuur van opzettelijke aanranding onzer souvereinl- teitsrechten op het oog te hebben. De regee ring is ook niet beïnfluenceerd door wat men in dagbladen heeft kunnen lezen. Beschou wingen, in verband gebracht met een materie als het wetsontwerp zijn niet onschuldig, om dat zij in het buitenland een indruk wekken, met de werkelijkheid volkomen in strijd. Verscherping der tegenstellingen in Europa heeft het gevaar voor het uitbreken van een oorlog vergroot. Versterkt Nederland zijn be wapening, dan moet dit worden gezien in het algemeene kader van wat de laatste jaren is geschied en het moet niet worden gezien als gericht tegen een bepaalden staat 13 Februari. Le plaisir de se voir imprimé... er zijn dus menschen, die er heusch nog aan hechten, om zich gedrukt te zien. Men kon meenen, dat die manie voorbjj was, sedert iedere HBS-leei ling Ingezonden Stukken mag schrijven over de nadeelen van humanitaire cpvoeding, de noodzakelijkheid van „ordening" en de gro ve tactische fouten van minister Kop van Jut. Maar nee, er zyn nog menschen, die het g.oote oogenblik met kloppend hart tegemoet zien, die jaar na jaar zich paaien met de toe zegging, dat hun kopij, het heet kopij meneer, niet kopie, een zeventigjarig collega heeft mij bezworen, het woord in eere te houden! dat hun kopij geplaatst zal worden; die al ja ren wachten en zwijgen en wachten, en zwij gen en vertrouwen, en hopen en berusten, om hun kansen niet te vergooien bij den machti gen man, die hun lot en hun roem in handen heeft... Aan één van deze stakkers is nu echter de gal overgeloopen, en het bitte. e vocht heeft zich in een inktstroom van anderhalve kolom een weg gebaand in „Het Vaderland". De geschiedenis is triest. De betrokkene had een tooneelstuk geschreven, dat den on- verwachten naam „De Schaterlach" droeg en de redacteur van het maandblad „Nederland" was door dien lach dermate bekoord, dat hij het stuk voor zijn blad accepteerde. Toen na vijf jaar wachten men moet een redacteur nooit overhaasten het stuk nog filet geplaatst was, drong de ongelukkige op spoed aan. De redacteur antwoordde, dat de schrijver binnenkort de proeven kon tegemoet zien. Toen na zes jaar de proevi .i niet waren gearriveerd, deelde hij dit den redacteur mede, die daarover zeer verbaasd was en beloofde de zaak te zullen onderzoeken; en na afloop van het zevende jaar kreeg de schrijver den heelen Schaterlach ongeplaatst terug. Slacht offer van zijn ongeduld! Het is natuurlijk de vraag, voor wien de desillusie grooter is. Voor hem, die zijn kopij omgaand terugkrijgt met de mededeeüng, dat ze onbruikbaar is, of voor dengeen die ver neemt dat zijn geestesproduct geslaagd is en daarna „alleen maar" zeven jaar tevergeefs op plaatsing wacht. En dan moet men toch zeggen: De laatste heeft in ieder geval het trotsche gevoel, dat hij schrijver èn marte laar is en hij heeft zeven jaar geleefd in een blijde verwachting, die slechts te vergelijken la bij dio van iemand, die tien jaar lang een heel lot in de Staatsloterij neemt en lederen dag uit de zorg kan zijn. Inderdaad, een redacteur diende toch tegen de onbeschaafde opdringerigheid van zoo'n man beschermd te worden! Hij zegt hem toe, een stuk te plaatsen, schenkt hem een kost bare illusie neen, twee! n.1. schrijver te zyn en geld te zullen verdienen, sterkt daardcor zijn zelfvertrouwen, hetgeen hem stellig in andere ondernemingen zal zyn te stade ge komen, stelt hem, uit louter menschenliefde, in staat tegen zijn omgeving te zeggen: „Je weet, dat ik een tooneelstuk heb geschreven? Ja, „De Schaterlach", een goed ding al zeg ik het zelf; trouwens, het maanublad „Neder land", je weet wel, van Haighton, heeft het onmiddellijk en gróAg aangenomen"... en wat doet zoo'n lomperd? Hij probeert den redac teur bovendien nog te pressen het ding te plaatsen! Dit is werkelijk het summum van ondankbaarheid. En dat niet alleen, hij schrijft brief op brief, brengt den redacteur in pijn lijke situaties door hem te herinneren aan vroegere beloften... Dit is geen ondankbaar heid meer, dit Is chantage. Er zijn menschen die werkelijk niet verdienen, dat men vrien delijk en goed voor hen is..." Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht. Rialto-Theater, aanvang half acht Zaterdag 15 Februari. Casino, 8.15 uur: Feestavond Ned. Padvia- dersvereeniging. Musis Sacrutn, van 3—6 en 8 uur: Speeltuin- vereen. „Centrum". R. K. Volksbond, 2.30 uur 's middags: Film- vertooning Mariavereeniging. Dennenheuvel, 8 uur 's avonds: Feestavond, „Huisdulner Belang". Zondag 16 Februari. Casino, 8.15 u.: Eva Bonheur. R. K. Volksbond, 8 uur: Filmvertooning Mariavereeniging. Maandag 17 Februari. Casino, van 110 uur: Tentoonstelling Nomotta-wol. Dinsdag 18 Februari. Casino, 110 uur: Tent. Nomotto-wol. Woensdag 19 Februari. Casino, 8.30 uur: Marine-Concert. A. Rossen, 7 uur: Revue „Vereenigt U", Zondag SS Februari. Musis Sacrum, 8 uur: Wielrenwedstrtjd, vereen. D. O. K. Bij een conflict in West-Europa is er geen land met een zoo blootgestelde geografische ligging als Nederland. Er is reden, met eenig vertrouwen de toekomst tegemoet te zien, als de weermacht een zoodanige beetekenis heeft dat zij een ander land aanleiding geeft, van aantasting van de neutraliteit af te zien. Op meer dan één gebied is de toestand on zer weermacht onbevredigend. Dit geldt voor het materieel, en, voor een deel, ook voor het personeelvraagstuk. Tusschen den inval der Perzen in Rusland en dien van Napoleon lig gen 23 eeuwen, waarin niets veranderd is aan de mobiliteit van het leger. De luchtafweer. Alleszins onbevredigend is de toestand met betrekking tot de vraag, hoe wij staan tegen over aanvallen uit de lucht. In hooge mate onbevredigend is de toestand op het gebied van het afweergeschut. De heer Joelces zag in de luchtmacht een niet zuiver defensief deel onzer defensie en maakte er uit dien hoofde bezwaar tegen. Wjj

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5