De oorlog in Abessinië. Abonneert II op dit blad Ongerustheid in Duitschland. Toenemende spanning tusschen j Japan en Rusland Verkorte oorlogsberichten uit Abessinië. Oost-Indié. BUITENLAND 'I-IELDERSCHE COURANT VAftT SATERDAG 13 PRBRUART 1936. Men acht zich omringd door tegenstanders. Diplomatieke besprekingen te Parijs. Herdenking van den dood van Koning Albert. Na den aanslag op Léon Blum. Nieuwe actie om Makallé verwacht. Dessié opnieuw gebombardeerd. Een hospitaalschip naar Oost-Afrika Het petroleumembargo. De petroleumvoorraden in Italië. De Italiaansche luchtmacht Van het Zuidelijk front. Versterking van de defensie in Australië. De Amerikaansche neutraliteitswet. Aanvullende begrooting voor de marine Op zoek naar 18 millioen. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië. De vermiste vliegboot Stad Buenos Aires. Een snelle Engelsche bommenwerper. Een staartloos vliegtuig. Meer stewardessen voor de KiL./NA. Botsing tusschen twee militaire vliegtuigen in Tsjechoslowakije Twee Japansche marinevliegtuigen vergaan. Stoomvaartberichten. sohaffen geen bommenwerpers aan om daar mee vijandelijkheden tegen een ander land te openen. Maar heeft een vijand ons aange vallen, dan zullen wij hem, die deze misdaad heeft begaan, ook van deze zijde kennis doen maken met onze luchtmacht. De beste verde diging is de aanval. De eerste klap blijft nog altijd een daalder waard. Verdediging van de grenzen. Een bezetting van de grensgebieden is niet uitgesloten. Daartegen zullen kazematten worden gebouwd op alle plaatsen, waar zij noodig zijn en daarbij zal geen ondorscheid worden gemaakt tusschen de landgrenzen onzes lands. De kazematten moeten dienen om een bezetting zoolang tegen te houden, dat de mobilisatie daarachter een redelijk verloop heeft. Het gaat niet aan, dat het mo gelijk zou zijn, dat wij elk Jaar 80 millioen besteden voor een defensie-apparaat, dat wy, als het er op aan komt, niet eens ln werking zouden kunnen doen stellen. De achterstand. Op het gebied van het materieel bestond de grootste achterstand, weshalve de regeering hieraan de grootste aandacht schenkt. Maar dit beteekent niet, dat de regeering aan het psrsoneelvraagstuk geen aandacht zou schen ken. Geoefend personeel zal op tijd ter plaatse in de kazematten moeten zijn. Spr, kan op het oogenblik niet zeggen, hoe veel er noodig zal zijn voor de verbetering der Indische maritieme defensie. Halen wij den achterstand in, die er was bij het bekend worden van het vloolplan- Deckers van 1980 en zorgen wij, dat er geen nieuwen achterstand komt en bemannen wij de schepen met de tegenwoordige bezoldiging, dan zou alleen hiervoor 15 millioen per jaar noodig zijn. De vorm van hot ontwerp. Van vele zijden zijn bezwaar gemaakt tegen den vorm van het ontwerp. Spr. erkent jegens den heer De Geer, dat de financleele vorm samenhangt met den actueelen financieelen toestand. Men kan niet 4 jaar lang een vierde deel van 53 millioen op de begrooting plaat sen. Dit zou het tekort hebben vergroot. Van daar het voorstel om de uitgaven te dekken uit leening. De afbetallngstermijn is korter dan de levensduur der goederen, die zullen worden aangeschaft De heer Albarda wilde de verbeteringen be kostigen uit besparingen op de defensie. Dit is onmogelijk. Den heer Joekes zegt spr., dat het wetsontwerp niet doet wat de vlootwet wel deed, n.1. een geheel bouwschema vooruit vastleggen. Tenslotte ls het fonds niets anders dan een boekhoudkundige verrekening tusschen rijk en departement van defensie. Men is ten allen tijde vrij om over te gaan tot een andere soort van boeking. De heer Tilanus zei, dat een post van 4 millioen voor de landmacht wordt vervangen door een annuïteit van 3.5 millioen voor land en zeemacht Maar toen die post van 4 mil lioen op de begrooting kwam. nam men van andere artikelen der begrooting nog 3 millioen weg, zoodat er eigenlijk maar 1 millioen nieuw op de begrooting kwam. De vier mil lioen van 1936 én 1937 gaan over naar het fonds en daartegenover komt de annuïteit op de defénsiebegrooting te staan. In 1Ö38 wor den de 4 millioen en de annuïteit samenge voegd. Men maakt er bezwaar tegen, dat eenige schepen onder het fonds vallen. Maar als er' moeilijkheden komen, zullen het artillerie-in structieschip, de flottieljeleider en de onder zeebooten ook by de kustverdediging gebruikt kunnen worden. Van het marinematerieel zal 80 pet in Ne derland gemaakt kunnen worden. Tanks zullen niet worden aangeschaft I)e noodzaak van deze voor zieningen. Wat de regeering vraagt ia absoluut on vermijdelijk en in wezen volstrekt defensief. Het Volkenbondsverdrag elscht een weer macht, vereenigbaar met de nationale veilig heid en met de uitvoering van Volkenbonds verplichtingen. Het verdrag gaat ervan uit dat een staat een weermacht heeft. Alleen Tolstojanen kunnen zich onttrekken aan de logika en de consequentie. De heer Albarda aanvaardt de stelling, dat men zich tegen bultenlandsch geweld behoor lek moet verzetten. Spr. beschouwt dit als een vooruitgang. De heer Albarda zei, dat het niet meer kosten mag. Deze eisch is on gemotiveerd. Nu hij A gezegd heeft, moge hij er toe komen, ook B te zeggen. AI is de uit spraak van den heer Albarda geen bindende party-uitspraak, spr. heeft er een gunstiger meening over dan de heer Duys. De party zal zich van de uitspraak van haar fractieleider moeilijk kunnen losmaken. De heer Joekes stemme niet tegen het wets ontwerp wegens z(jn bezwaar tegen den vorm van een fonds. Spr betoogt de noodzakelijkheid eener mo- reele vo;kskracht, die achter de materieele defensie moet staan, en verklaart, dat ook voortaan de Nederlandsche staat alles zal doen om de collectieve veiligheid te bevor deren. Als ons land met 8 millioen inwoners het moet opnemen tegen een land met 60 of 70 millioen inwoners, moet ons land het na tuurlijk afleggen. Maar Juist daarom is het noodzakelijk, dat wij meewerken aan de be vordering van de collectieve veiligheid. Keplieken. De heer Albarda (s.d.) zegt, dat hij geen nieuwe uitspraak heeft gedaan, toen hij verklaarde, dat men zich tegen bultenlandsch geweld moet verzetten Wie voor collectieve veiligheid is, aanvaardt de veiligheid ook voor het eigen land. De heer Duys zal met liefde voor het wets ontwerp stemmen. Dr. Kuyper verklaarde vroeger, met geestdrift voor het snelvuurge- schut te stemmen. Waar is de tijd gebleven, dat de heer Duys daarmee zeven maal per week den draak stak? Hjj moge zich geen natlonaal-socialist noemen, een hyper-natio nalistische socialist is hy wel. wy aanvaarden hem niet als leeraar en zullen onze vraag stukken zelf wel oplossen, zonder dat wy aan zun Inmenging behoefte hebben. De heer De Geer (c.h.) repliceert. De minister heeft aan het einde zyner rede een geheel nieuwe mededeeling gedaan, n.1. dat alleen in 1936 en 1937 de post van 4 millioen zal verdwijnen en dat in 1938 by de annuïteit van 3.570.000 weer die 4 millioèn komt. Zoo koint men tot 7]/2 millioen per Jaar. By een looptjjd van 8 jaar zou de annuïteit 7.2 mil lioen zijn. Spr. stemt toe, dat. deze mededee ling het wetsontwerp aannemeiyker maakt. Daarna de heer Duys (partyloos). De heer Albarda trekke het woord van de dappere ongehoorzaamheid in, waarmede hy slacht offers onder de militaire ambtenaren heeft gemaakt. Er zijn er ontslagen, die nu naar het burgeriyk armbestuur moeten gaan. Spr. heeft vroeger verkeerd gesproken. Hy deed het te goeder trouw. De heer Albarda zelf was vroeger marxist en heeft daardoor het leven van Troelstra verschrilckeiyk verzuurd. De heer Albarda (.sd.): Dat is onwaar! De heer Joekes (v.d.) repliceert. Spr. wil zich erby neerleggen, dat de flottieljeleider en de onderzeebooten uit het fonds worden be kostigd, omdat hiervoor reeds termynen zyn toegestaan, maar hy handhaaft zyn bezwaar met betrekking tot het artillerie-instructie- schip, waarvoor thans voor het eerst geld moet worden toegestaan. Spr. stemt tegen het wetsontwerp tot in stelling van een Defensiefonds. Wordt het aangenomen, dan stemt hij vóór de begrooting van het fonds. Minister Coiyn dupliceert. Minister G o 1 y n dupliceert. De heeren De Vi3ser en Sneevliet hebben bezwaar geuit, dat spr. zich van hun betoogen heeft afgemaakt Maar als een. man staat te Parys en een ander in Den Haag en beiden hebben alleen revolvers, waarom zouden zy dan op elkaar gaan schieten? zy kunnen elkaar immers toch niet raken? (Gelach). Spr. kan niet begrijpen, wat de overwegende bezwaren tegen fondsvorming zyn. En wat de vier millioen betreft, het is gemakkelijker, in 1938 te beginnen met ze weer op de begroo ting te plaatsen, omdat in '38 een deel der perspectivische bezuiniging wordt gereali seerd. Daarom is het beter de 4 millioen niet in 1936 of '37 op de begrooting te plaatsen. Spr. begrypt voorts niet, waarom de heer Joekes iets, dat hy op zichzelf goedvindt, wil verwerpen, alleen omdat hij den vorm, het fonds, niet goedkeurt. Als de bouw van een artillerie-instructieschip niet noodzakelqk is, is er niets meer noodzakeiyk. Het tegenwoor dige sch'p is veertig jaren oud en er zyn al dekken doorgebroken. De beraadslagingen worden gesloten. De Kamer keurt de artikelen der wetsont werpen zonder hoofdelijke stemming goed. Dinsdag stemming. De stemming over de wetsontwerpen zal a.s. Dinsdag by den aanvang der vergadering plaats vinden. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dagmiddag één uur Berlyn, 14 Febr. Met toenemende onrust constateert men te Beriyn, dat de politieke stemming in het buitenland zich gedurende de laatste dagen in voor Duitschland niet zeer j gunstigen zin ontwikkelt', schryft de Berlijn- sche corr. van de Nw. Rt. Crt. Wie op 't oogenblik de balans der natio- naal-socialistische buitenlandsche politiek zou opmaken, zou een resultaat verkrygen, dat Inderdaad den machthebbers ln het Derde Ryk weinig aanleiding tot optimisme zou geven. Afgezien nog van het feit. dat aan de onder- teekening van het Fransch-Russische pact, hetwelk men te Berlyn als een by uitstek tegen Duitschland gericht front beschouwt, niet meer te twyfelen valt, afgezien ook van de plotselinge onvriendeiyke behandeling door Polen in zake de verrekening van het spoor wegverkeer door den Corridor en in zake de onteigening van particulier groot-grondbezit in de vroegere Duitsche provincies Posen en Pommerellen, en afgezien ten slotte van de scherpe aanvallen in de Zwitsersche en Deen- sche pers op het nationaal-socialisme naar aanleiding van den moord op Gustloff, is het voornameiyk de houding van Engeland, die de Duitsche openbare meening verontrust. Naar aanleiding van de besprekingen tus schen Van Zeeland en Flandin merkt Havas op, dat het Fransch-Belgische militaire accoord van 1920, naar de omschryving van oud-minis ter Hymans, zuiver een accoord is over de uitvoering van eventueele maatregelen. Het heeft voor België geen politieke verplichtingen geschapen. Politiek en juridisch gesproken is België met Frankryk slechts verbonden door den Volkenbond en door het pact van Locarno. Het is even nauw met Frankryk verbonden, als met Engeland, dat eveneens zyn bewapening moet uitbreiden. Maandag 17 Februari zal de tweede ver jaardag van Koning Albert's dood ln alle steden en gemeenten van het land worden herdacht. De scholen zullen vrijaf hebben en ook de ryksambtenaren zullen vermoedeiyk vacantle krygen. De toestand van Blum. Gisteren heeft dr. Paul Léon Blum nog eens onderzocht. Hy constateerde dat de wonden mooi genezen, doch wenschte zich een defini tief oordeel nog een dag of vier, vyf voor te behouden. De wonden van het echtpaar Monnet. De gerechteiyke arts, dr. Paul, heeft ook Monnet onderzocht, die naast Léon Blum zat, toen deze werd aangevallen. Hy constateerde lichte kneuzingen aan den linkerslaap en aan het rechter oogbeen. Mevrouw Monnet liep een lichte kneuzing aan den neuswortel op, alsmede een kneuzing boven den rechter wenkbrauw, terwyi op haar rechterbeen sporen van een trap werden aan getroffen. Een vervolging van Maurras. Een vervolging is ingesteld tegen Charles Maurras ep tegen den uitgever van de Action Franyaise, terzake van opruiing tot moord. Het gaat hier om een artikel in het blad van 13 Januari waarin een ia November 1935 Naar het schynt is er thans aan het Noor- delyk front weer nieuwe actie op komst Het is thans weer ruim twee weken geleden, dat hier groote gevechten hebben plaats gevonden en beide partyen hebben tyd gehad om weer I eenigszins op adem te komen. De Italiaansche vliegtuigen bombardeeren de Abessynsche linies voortdurend, tevens trachten zy de af- deelingen, die nog steeds naar deze linies i Stroomen, „te verspreiden. Een groot gedeelte van deze troepen komt uit Dessié, waar inder daad een formidabele legermacht gelegerd is geweest Nog altijd schijnen de reserves hier! niet uitgeput te zyn. De Abessynen zeggen, 1 dat ze den laatsten tyd de ring om Makallé nog nauwer hebben toegehaald. Zy geven ech ter geen enkele nieuwe positie op en zeer waarschyniyk klinkt deze mededeeling dan ook niet. De Italiaansche stellingen in het gebied om Makallé moeten Inderdaad wel vrywel on neembaar zyn en den laatsten tyd zyn zy op nieuw versterkt met mlltallleurs en lichte ka nonnen. Tevens most er tusschen de verschil lende stellingen een goede verbinding bestaan. Wie er tot den aanval zal overgaan is overi gens zeer de vraag. De Abessijnen hebben hlerby de vorige maal leergeld betaald en zy zullen waarschyniyk alle mogelijkheden om schijnmanoeuvres uit te voeren, die er in Tem- bien zyn, gebruiken In het Zuiden is het weer kalmer. Van het front in Ogaden komt geen enkel bericht meer. i Een van de colonnes, die van Neghelli uit bezig is, met het zuiveren yan het terrein, heeft Abessynsche afdeelingen kunnen verdry- ven ten Zuiden van die plaats, terwyi de co-' lonne, die langs de Webbe Gestro opereert, opnieuw een succes behaald heeft tegen de; Abessijnsche colonne, die Lama Scillindi, heeft verloren. Uit dit bericht blykt dat deze co lonne een eindweegs verder ia opgerukt Te vens blijkt er uit. dat de Abessynsche troepen uit Iml geen haast maken bij de verdediging van dit gebied en dat de Italianen ook hier vermoedelyk nog wel verder zullen kunnen op rukken zonder voorloopige ernstigen tegen stand te ontmoeten. De Abessijnsche verdedi ging ls hier noordelyker georganiseerd. Reuter meldt uit Dessié: Opnieuw zijn Italiaansche vliegtuigen boven Dessié verschenen, waar zij met een sper vuur werden ontvangen. Een van de toestel len moest halverwege terugkeeren, misschien' dat hét door het afweergeschut getroffen, ook, doordat het op andere wyze in ongereede1 geraakte. Het vliegtuig liet in de buurt van; de stad bommen vallen. Alvorens boven Des sié te verschijnen bombardeerden de vliegtul- gen de dorpen in het gebied Mephtojesoe, waar volgens berichten van Abessijnsche zyde twee boeren en. drie kinderen werden gedood. Volgens berichten van dezelfde zyde bom-} bardeeren de Italianen dagettjks de dorpen in dit gebied, waardoor vele slachtoffers vallen.1 Het B.s. Sardega is, naar Reuter meldt, van Napels naar Massawa vertrokken met 130 militaire artsen, 1500 ziekenverplegers en een groote hoeveelheid sanatair materiaal, o.a. 10 veldlazaretten. Voorts bevinden aich 900 vak arbeiders aan Doord. Twee aalmoezeniers, pater Paolo Massera en pater Ottavio Octelli die beiden gedeco- rvrd zyn wegens een verblyf van 14 jaar in Somaliland zyn, na pas kortgeleden gerepa trieerd te zyn, weder naar Oost Afrika ver trokken Stefanl meldt uit Rome Zonder nauwkeurig de cyfers te noemen, wordt in officieuse Italiaansche kringen ver klaard, dat de petroleumvoorraden van Italië op het oogenblik aanzienlyk grooter zyn, dan de schattingen van de commissie van des kundigen te Genève doen vermoeden. Men acht het feit, dat de commissie zoo snel tot een conclusie is gekomen eigenaardig en men vermoedt, dat deze haast ten doel had de commissie van buitenlandsche zaken van den Amerikaanschen Senaat té influen- ceeren door het rapport van Genève ter be schikking te stellen alvorens de commissie byeenlcomt. Het vorig jaar zyn 1300 Italiaansche recru- ten als leerling-vlieger by de luchtmacht in- ■gedeeld. Zy zijn thans afgericht en zuilen dén rang van sergeant of onder-luitenant kragen. Thans komen er 1500 leerling-vliegers in op leiding. Voorts zijn het afgeloopen jaar 4500 man afgericht voor andere diensten bij de luchtmacht 4200 nieuwe leerlingen zullen hun plaats innemen. Wat het materiaal Detreft, hebben de fabrieken hun productie verhoogd. De nieuwe bombardementsvliegtuigen kunnen een snel heid behalen van 350 a 400 km, de jacht vliegtuigen van meer dan 400 km, de verken ningstoestellen van 300 km. werd herdrukt. Dit artikel is dus drie dagen, nadat de wet die voorziet in de bestraffing van dergelyke opruiing, van kracht was ge worden, verschenen. Japanners verblyf in Wladiwostock ontzegd. Een zoojuist te Tokio uit Wladiwostock aangekomen reiziger vertelt, naar het agent schap Domei seint, dat aan alle Japansche ingezetenen van Wladiwostock door de Russi sche autoriteiten het recht van verblyf Is ontzegd, met uitzondering van de Japansche diplomaten en hun gezinnen. By gevolg zullen de leden van de Japansche kolonie tegen 20 Februari Wladiwostock verlaten. Tusschenkomst van den Japanschen consul is vruchteloos gebleken, zelfs ten ogzichte van de bedienden van het filiaal te Wladiwostock der Kokoesai-'ransportmaatschappy, die even eens door de autoriteiten uit de stad zyn gezet. De bedienden zyn reeds naar Japan teruggekeerd. Het filiaal is gesloten. Een gevecht by Olahodka. Een oorlogsdaad Een detachement van de Japansche lucht macht in Tsltsihar staat gereed om in te grypen als dit noodig mocht zyn in verband met de jongste gevechten tusschen de troepen van Mantsjoekwo en Mongolië naby Olahodka. De woordvoerder van het ministerie van buiten landsche zaken van Mantsjoekwo heeft ver klaard, dat het bombardement by Olohodka een oorlogsdaad zonder tormeele oorlogsver klaring beteekent. De regeering van Mantsjoekwo acht dit zeer ernstig en zal de meest doeltreffende middelen hiertegen te baat nemen. Ongerustheid ln Japan over de grensincidenten. PoUtieke kringen in Japan toonen zich, evenals de pers, ernstig verontrust door de heftige botsingen, die hebben plaats gehad aan de Mongoolsche grens ten Westen van het Boeirmeer. Eritreesche soldaten geven zich over. Een officieel communiué uit Addis Abeba meldt: „Ras Desta meldt uit Sidamo, dat 650 Eritreesche soldaten zich met hun wapens en bepakking hebben overgegeven. Driehonderd anderen hadden eveneens hun voornemen te kennen gegeven, zich over te geven, doch, naar het schynt, hebben zy een verkeerden weg genomen en zy zyn zonder twyfel ver dwaald." Uit dit bericht valt op te maken, dat ras Desta nog altyd een verantwoordeiyken post bekleedt en dat zyn nederlaag toch niet zoo groot is geweest als de Italianen hebben doen voornemen, teekent de „Nw.Rott. Crt. by dit bericht aan. i i. Duitsche verbandmiddelen naar 1 Abessinië. Öp verzoek van de Abessijnsche regeering heeft het Duitsche Roode Kruis een groote hoeveelheid verbandmiddelen en geneesmidde len. vooral tegen besmettelyke ziekten, ge zonden. Ook heeft npén een groote hoeveelheid opvouwbare draagbaren gezonden, welke op lastdieren vervoerd kunnen worden. Deze zuilen eind Februari té Djiböeti aankomen. Duitschland' zal geeh medisch of verplegend personeel, zenden, dóch .Abessynië hééft wel 1 chirurgische instrumenten gevraagd. 2 „on .De medische dienst aan het Itali- isti aansche front. ;:t Stefani meldt uit Asmara: Senator Castelanni, de. leider van den medi- schen dienst aan het Italiaansche front in het Noorden heeft eenige vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat de gezondheidstoestand van de troepen byzonder goed ls. Er is slechts een onbeteekenend aantal zieken en de zieken huizen zyn ledig. Hy gaf toe dat de weersomstandigheden over twee maanden minder gunstig zullen zyn, dan zijn namelijk de regens begonnen, maar de Italiaansche regeering heeft alle voorzorgsmaatregelen getroffen, terwyl boven dien de medische staf de beschikking heeft over een uitrusting, zooals die nog by geen enkele koloniale expeditie is gevonden. Een officieel rapport over de laatste ge beurtenissen is nog niet ontvangen, wel be schikt men over mededeelingen van militaire instanties te Hsinking en Oerga, waarin gezegd wordt, dat de botsing zich heeft ge kenmerkt door het gebruik van de modernste wapenen, zooals tanks en vliegtuigen, aan beide zydën. Volgens deze mededeelingen is een Japansch bataljon op heftigen tegenstand van een even sterke Buiten-Mongoolsche afdee- ling gestuit. De Mongolen zouden door Russen zyn gecommandeerd en door Russische vlieg tuigen gesteund. Van Japansche zyde wordt verklaard, dat de verdere ontwikkeling van den toestand niet te overzien is, daar de Mongolen versterkingen hebben gerequireerd. De pers spreekt algémeen van een „oorlog zonder oorlogsverklaring", nu practisch iedere betrekking tusschen Hsinking en Oelan-Bator is afgebroken na het mislukken der grens- onderhandelingen in het vorige jaar. Buiten- Mongolië aldus de bladen wordt door Moskou gesteund en staan biykbaar volkomen onder Sowjet-invloed. Toch Sowjet-vliegtuigen t De Domei weet nu te berichten, dat het officieele onderzoek heeft uitgewezen, dat de drie vliegtuigen, die de Mongoolsche strijd krachten bij het gevecht van 12 dezer ver sterkten, Sowjetvllegtuigen waren. Verhooglng van de militaire uit gaven van Japan. De Japansche kabinetsraad heeft naar aan leiding van de gebeurtenissen in Mantsjoerye besloten aan het reservefonds vier millioen yen te onttrekken voor het leger, 90.000 voor de marine en 170.000 voor buitenlandsche zaken. Hirota tracht t** remmen. Volgens de Nitsjl-Nltsji zou de minister van buitenlandsche zaken, Hirota, minister-presi dent Okada gewezen hebben op de noodzake- lykheld een wakend oog te houden op het „extremistische standpunt" van bepaalde re- geerlngskringen jegens de Sowjetunie, wat betreft de grensincidenten in Buiten-Mongo- 116. Okada zou zijn instemming hebben betuigd jnet de verzoeningspolitiek van Hirota. liet Italiaansche legerberlcht van gis teren geeft het verlies van Curati toe. Een post van 60 doebats zou daar ua hevig verzet door een aanzienlyke Abes synsche strijdmacht zjjn overvleugeld. De Italianen berichten een tweetal kleine overwinningen ln het Zuidwesten, één bij Ballet Ghcra aaii de Web! Gestro en één aan de Dawa Panna. Itas Desta, die nog ultyd een functie by het Abessijnsche leger schynt te be- kleeden, maakt gewag van het overloopen van 650 Askari's uit het Italiaansche leger. De Australische minister van defensie, Parkhill, heeft ln het parlement medegedeeld, dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met de uitvoering van een drie-jarig plan voor de versterking der defensie. De eerst volgende defenslebegrootlng zal 'ngeveer ze ven millioen pond sterling bedragen. De ver sterkingsmaatregelen betreffen in hoofdzaak luchtmacht en vloot. De verlenging tot 1987. Reuter seint uit Washington Ook de commissie van buitenlandsche zaken van het Huls van Afgevaardigden heeft een stemmig besloten de huidige neutraliteitswet te verlengen tot 1 Mei 1937. Het ontwerp ls vrywel geiyk aan het ontwerp, dat is aange nomen door de Senaatscommissie voor buiten landsche betrekkingen. JAPAN VOLGENS REYNOLDS DE BESTE KLANT DER VER. STATEN. Senator Reynolds heeft in den Senaat ver klaard: Wy zullen geen oorlog voeren met onzen besten klant: Japan. Drie dagen nadat de voorzitter van de Senaatscommissie van buitenlandsche zaken, Plttman, de Japansche politiek ln het. Verre Oosten had gegispt, heeft Reynolds mede gedeeld, dat Japan in 1935 in de Vereenigde Staten voor 115 millioen katoen heeft ge kocht Pr. J. W. MEIJER'RANNEFÏ ERNSTIG ONGESTELD. aar liet „Bat. N. B." niet'leedwezen ver-; neemt, ls dr. J. Wï' Meyer Raiineft, de vice- voorzltter van den Raad van ïndië, ernstig) ongesteld. Aan den patiënt Is absolute rust voorgeschreven. Uitgaven o. a. verhoogd met 226.000, waarvan 110.000 voor verbouwing 14.000 tons dok te Soerabaja. Batavia, 13 Febr. By den Volksraad ls ingediend een aanvullende begrooting voor het Departement van Marine, waarby de uit gaven in Nederland worden verhoogd met 30.000 voor de aanschaffing van materieel voor den luchtvaartdienst. De uitgaven ln Ned.-Indië worden o.a. ver hoogd met 226.000, waarvan 110.000 be stemd is voor verbouwing van het 14.000 tons dok te Soerabaja, zulks in verband met de afmetingen van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", die begin 1937 hier kan worden verwacht, zoomede voor de aanschaffing van voorraden. De bedoeling is de uitvoeringt van de verbou wing van het dok aan dé particuliere indu- S' strie te gunnen. tf I 5 De kosten voor den Marine-luchtvaart dienst worden met 60.000 verhoogd, terwyi 38.500 wordt aangevraagd ten behoeve van de moderniseering van de radio-installaties van de gouvernements marine. Hiertegenover worden de middelen verhoogd met 126.000, wegens het overdoen van niet langer noodig ztynde Marine-goederen aan een anderen tak van dienst (Aneta). I)e exploratie levert niets op. De regeering droeg eenigen tyd geleden den departements-directeuren op, nieuwe bezui nigingsvoorstellen in te dienen, ten einde zoo mogeiyk het vermoedelyke tekort van f 18.000 000 op de nieuwe begrooting te dekken. Daarby werd niet aan ieder departement afzonderiyk een bepaald bedrag opgegeven, dat bezuinigd moest worden, doch eenvoudig verzocht zooveel mogelyk te bezuinigen, in de verwachting, dat de voorstellen van alle departementen te zamen wel voldoende zouden opleveren om het totale tekort te overbruggen. Thans zyn de meeste departementen met deze voorstellen gereed gekomen, naar De Java-Bode weet te melden. By het zoeken van nieuwe bezuinigingsobjecten ls men echter vrywel algemeen tot het resultaat gekomen, dat er niets meer van eenige beteekenis te bezuinigen valt. Men staal „tegen den muur" in dit opzicht. Binnen het raam der departe mentale organisaties en de daaraan opge dragen taak valt er niets meer van beteekenis in te krimpen of te besnoeien. De grens is reeds lang bereikt. Het is daarom te voorzien, dat de nieuwste bezuinigingsvoorstellen aanzienlyk minder zullen opbrengen, dan de regeering ervan ver wachtte, De „Perkoetoet" (heenreis) vertrok 44 Febr. van Medan en arriveerde denzelfdea dag te Bandoeng. De „Koetilang" (terugreis) vertrok 44 Feb. van Athene en arriveerde denzelfden dag te A'dam. De „Lijster" (terugreis) vertrok 44 Febr. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De „Sperwer" (heenreis) vertrok 44 Febr. van Cairo en arriveerde denzelfden dag to Bagdad. Alle hoop vervlogen. Drie etmalen zyn thans versterken, sedert de trans-atlantische vliegboot „Stad Buenos Aires" voor het laatst per radio haar positie ter hoogte van het rotsachtige eilandje Saint Paul, op 1000 km van de Braziliaansché kust, gegeven heeft. Men weet, dat het toestel op zeer geringe hoogte .loven het zee-oppervlak vloog, ten einde zoo min mogelyk hinder te hebben van de ongunstige atmospherische omstandig heden. Het ls hierom zeer waarschyniyk, dat het door een rukwind omlaag gedrukt werd en met het wateroppervlak in botsing geko men is, waardoor dryven zoo goed als uitge sloten ls. De regeering zou 200 van deze toestellen besteld hebben. De „Evening News" maakt melding van het opzienbarende succes van een bommenwerper, de „Britain First", die gebouwd is op initia tief van Lord Rothermere. De machine heeft met volledige lading een snelheid bereikt van 400 km per uur en ls op grond van de jongste ervaringen gebouwd. Het succes van de ma chine ls zoo groot, aldus het blad, dat het ministerie van luchtvaart 200 dergelyke toe. stellen besteld heeft s - i - Van Russische makeiy. Het wordt „I)o vliegende parabool" genoemd. Volgens de plannen van den vliegtuig-con- structuur Tsjiranofskl is een passagiersvlieg tuig geconstrueerd, dat geen staart heeft. Het biedt plaats aan 5 personen. Wegens den vorm wordt het de vliegende parabool genoemd. Het vliegtuig ls voorzien van twee motoren k 100 PK, welke in Rusland zyn vervaardigd. De vlëugelspanning van dlt: vliegtuig bedraagt 16 meter. „De vliegende parabool" heeft reeds ver- schejdeaé vluphten boven één „vliegveld by Moskou uitgevoerd. .Volgens Reuter beeft het goede vliegeigenschappen. v i De directie van de K.L.M. is ten zeerste voldaan over de diensten die de stewardessen op de lynen bewyzen. Zij heeft dan ook beslo ten er nog eenige aan te stellen. Donderdag heeft het eerste onderzoek naar de geschikt heid op Schiphol plaats gehad. Twaalf meisjes werden ondervraagd door een kleine commis sie. Enkele werden uitgezocht om verder over hun geschiktheid te kunnen oordeelen. Vier dooden. Tydens een nachteüjke oefening ln de na- byheid van Malacky zyn twee twee-persoonS militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Alle vier inzittenden kwamen om het leven. Een der vliegers trachtte met zyn valscherm naar beneden te springen. Het scherm ging echter niet tydig meer open. De overige drie inzittenden sloegen met de toe stellen te pletter. IV* Bulten Kotsjl in de prefectuur Sjikokoc zyn gistermorgen twee marlnevllegtuigen met elkaar ln botsing gekome'n. De toestellen vielen, totaal vernield, in zee. De Inzittenden zyn om het leven gekomen. Stoomv. Maatsch. Nederumd. Chr. Huygens, u., 14 Febr. v. Southampton. Joh. van Oldenbarnevelt, t., 13 Febr. Algiers. Manoeran, 13 Febr. v. A'dam. Marnix v. St. Aldegonde, u., 13 Febr. te Co* lombo. Poelau Bras, t, li. Febr. v. Padang. Poelau Laut, t., pass. 11 Feb:. Perim. Poelau Roebiah, t., 13 Febr. te Londen. Poelau Tello, u., 14 Febr. te Marsellle. Salabangka, 14 Febr, te Hamburg. Kon Paketv Maatschappij. Houtman, 12 Febr. v. Port NataL Lematang, 11 Febr v. Batavia. Nieuw Zeeland, 13 Febr. te Batavia. Sipora, 12 Febr. te Belawan. Rotterdamsche Lloyd. Dempo, t., 14 Febr. v. Port Jaaid. Garoet, t., 13 Febr. v. Port Sald. Kedoe, u., 11 Febr. v. Suez. Kertosono, 12 Fe,., te tmburg. Kota Inten. u., pass. 14 Febr. Gibraltar. Kota Gede, u., 13 Febr. te Belawan. Soekaboeml, t., 1« Febr. te Londen. Kon Holl Lloyd. Eemland, u.. pass. 14 F ;br. Ouessant. Salland, 14 Febr. te remerhaven.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6