t\ Oost-Indiê. Van Ewijcksluis. T.* E. S. O. HHLDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 FEBRUARI 1936. Visscherij. Visscherij-centrale. LUCHTVAART Het ongeluk met de Ooievaar. Schiphol „dicht". De Postvluchten van en naar Indië. Een Itaiiaansche bommenwerper verongelukt. Twee dooden bij een vliegongeluk te Dallas (Texas) Aanvullende begrooting voor marine aangenomen. Zes Papoea's ontvlucht. Mist boven Engeland Een ernstige brand te Carter in Montana. GEMENGD NIEUWS Zwerftocht van auto-dieven. Een ernstige brand te Valparaiso. Nog steeds de koude in de Ver. Staten De zaak-Hauptmann. Winchester Castle gestrand tjioch weer vlot gekomen. Oestadji's hebben geen beroep aangeteekend. Hoe zal de visscherij op het Amstelmeer geregeld worden. tusschen de bliksemstralen en de slagen van het onweer door striemen de woorden van het conflict... Typisch Heijermans, de groote scheppende kunstenaar... De botsing komt, logisch is z\j door den schrijver ontwikkeld. We zgn er niet ver wonderd om, we verwachten geen deus ex machina... Hier was de naturalist aan het werlc, werkelijkheid moest het zijn... werke lijkheid is het geworden... Tooneel ts gewoonlijk maar schijn, dikwijls mooier, dikwijls lcelijker dan de wereld is. Niet in „Eva Bonheur", niet in „Glück Auf", niet in „Op Hoop van Zegen", niet in enfin, noem maar op, de tooneelstukken van don onvergetelijken Heyermans. We vinden hier realiteit op het tooneel. Dat is de be- teekenis van den tooneelschrijver Heyermans Een woord van oprechte hulde moge hier aan het De Boer-van Rijk-ensemble toege zwaaid worden voor de talentvolle wijze, waarop de groote schrijver vertolkt werd. Qua individueel werk gaat ons eere-saluut uit naar Esther de Boer-van Rijk, de ruim tachtigjarige, die een heele zaal weer ver stomd heeft doen staan van haar prestaties. Hoe krachtig is nog haar geluid, hoe veer krachtig loopt zij trap-op, trap-af, met welk een zekerheid acteert zij. Bewonderenswaar dig, in één woord. Zooais wij haar Zondag avond te zien kregen, maakt zij den indruk nog vele jaren de Bühne te zullen betreden. Vast staat, dat zij nog niet aan het einde van haar triomphen staat!' In den loop van de 750e opvoeringen, die zij als „Eef" reeds heeft meegemaakt, is de bezetting rond haar steeds en steeds weer gewijzigd. Maar welke ook de beste totaal bezetting moge zijn, wij zijn er zeker van, dat deze er niet ver vandaan is. Van Willem v. d. Veer zagen we een uitstekenden Jasper, die vooral in de dialoog met Nanning (derde bedrijf, vijfde tooneel) een groote hoogte be reikte. Als Mop, zijn vrouw, fungeerde Fie de Vries-de Boer, die zonder deo vertuiging van de reeds genoemden te bereiken, toch een uitstekenden indruk maakte. Beter nog vonden we Mieke Flink-Verstraete als Mlep, de dochter van Jasper en Mop. Jaap v. d. Poll viel wat uit den toon als Nanning Storm, terwijl de Mijpel van Adolphe Hamburger weer bijzonder goed getypeerd was. Met een speciaal woord gedenken we hier het werk van de regie, dat af, en voor een zeer goede tooneelaankleeding gezorgd had. Al met al een modelvoorstelling, waarvan het medemaken een oprecht genoegen was. De Vries-de Boer, die zonder de overtuiging van afloop actrices en acteurs, maar vooral Mevr. de Boer-van Rijk en Wllem v. d. Veer warme hulde gebracht. BAL-MASQUÊ IN „MTJSIS SACRUM". Men schrijft ons: Het bal-masqué, georganiseerd door het Dansinstituut „Polak", belooft weer bizonder gezellig te worden. Zj die zich dit feest van het vorige seizoen nog herinneren, weten dat de bezoekers (sters) buitengewoon hebben ge noten. De zalen worden fantastisch versierd. Vele origineele en aardige costumes zyn reeds vervaardigd. Uitmuntende dansmuziek, kort om al wat zulk een feest behoeft, zal aan wezig zijn. Gemaskerden, toeschouwers (ook ouders) wordt aangeraden niet tot het laatst te wach ten met de aanvrage voor Introducties, ten einde teleurstelling te voorkomen. Men leze de advertentie in dit blad. Eindigde andere jaren, zoo omstreeks het begin van Januari de aanvoer van versche haring te IJmuiden thans komen nog ge regeld aanvoeren aan den afslag, al is het slechts van een paar schepen. Zooals gemeld, was aan de bladen bericht omtrent den vlschaanvoer te Harllngen o.a. dit, dat de commissie te Harlingen meer malen met de bevoegde regeerings-instanties overleg had gepleegd, waaruit de conclusie mag worden getrokken, dat wat Harllngen gaat doen, geheel ligt in de iyn van het streven van de regeering en de stichting de Ned. Visscherij-centrale. Met Dagblad voor IJmuiden teekent hierbij echter aan, dat de conclusie nogal voorbarig is te meer daar, b(j informatie by een lid van het dageljjksch bestuur van de Visscherij- centrale van een en ander niets bekend is. Ondanks goede vangsten zijn weer enkele trawlers opgelegd. De vischprtjzen zijn in het algemeen te laag. Ook vanuit Rotterdam schrijft men dat de prezen daar aan de markt de vorige week laag waren. Nu weer schreef men dat toe aan den winter,waardoor de hulsvrouwen meer stamppot dan visch op het menu zetten. Mn zoo is er altijd een reden te vinden, ofschoon deze reden ons al heel gezocht lijkt Er was in de Waddenzee meer haringaan- voer, hoewel van eenlge belangrijkheid niet gesproken kan worden. De prijzen werden er echter al door beïnvloed. Met het oog op de vorst had men al kommen en kamers Inge nomen. Maar nu is er weer de dooi, zoodat wel spoedig weer de netten gespannen zullen worden. In een beschouwing over de schelvisch- vangst in de Noordzee geeft The Fishing News aan hoe ontzettend veel de zee aan deze vischsoort soms kan opleveren. Er ls echter een sterke variatie van jaar op Jaar in de hoeveelheid die er te vangen is. Dit ls afhankelijk van het tot zijn recht komen van het broed. Maar dat er ontzettend veel visch, die ge vangen wordt, maar geen marktwaarde heeft, en daarom, in dooden toestand, weer over boord wordt gezet, wordt in dit artikel ook vermeld. Het blad zegt: Gedurende de laatste twaalf jaar zijn, alleen door Britsche vaartuigen aan de markt gebracht 75.000 ton schelvisch per jaar. En als wij er aan herinneren, dat deze schepen ook nog vele honderden tonnen visch vangen, die te klein zijn om vermarkt te worden, die weer in zee worden gewor pen in dooden staat, dan rrjst de vraag, hoe lang dat nog kan duren zonder den schel- vischstand aan te tasten; zonder deze belang rijke voedselbron te verdelgen en zonder den bestaansgrond van hen die werken in deze industrie, weg te nemen. I-Ict is algemeen bekend, dat er weinig groote schelvisch tegenwoordig in de Noord zee is te vangen, terwijl vóór den oorlog deze visch de voornaamste bron was. Na den oor log waren de vangsten van kleine visch af wisselend in hoeveelheid, terwijl de aanvoer van groote soort steeds minder werd. Alleen in jaren dat het broed overvloedig was, was deze afname wat minder. Dan wordt aangetoond, dat de maaswgdte- vergrooting wel iets ten goede had uitge werkt, maar dat het visschen met de trawl toch wel de grootste moordenaar van kleine visch is. We memoreeren dit, omdat zoo dikwijls wordt gezegd, dat het goede voorbeeld van Engeland omtrent de maaswijdte navolging verdient om den vischstand op te voeren. Het verbod op het aanbrengen van deze reeds doode visch bewijst ook al weer hieruit, kan geen effect sorteeren. Uit Yerseke wordt aan de N. R. Crt. ge schreven, dat er weinig handel in zaai-oesters is om de eenvoudige, maar treurige reden, dat er bgna geen zaai-oesters zijn. Voor Zeeuwsch zaaigoed van 25 A 35 kg per 1000 stuks wordt grif 45 cent per kilo betaald... Naar grootere zaai-oesters is min der vraag, wegens mindere kwaliteit daar van. Het ziet er dus wel eigenaardig uit met deze cultuur. De zeilscheepjes van Ouddorp vlschten vorige week heelemaal niet. De motorvaar tuigen gingen drie dagen ter vangst, maar het resultaat was niet groot Van 120 tot 130 kg per vaartuig en per dag, die tegen 15 ct. per kilo van de hand werden gezet Naar het HbL verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten van de directie leden der Nederlandsche Visscherij-centrale. Tot directeur zal worden benoemd de heer W. J. Janssens, hoofd van het eerste vis scherij-district, te 's-Gravenhage, en tot adjunct-directeur de heer Van Dijk, oeco- noom b(j het Staatsvisschershavenbedrijf, te IJmuiden. DE WADDENHARINGVISSCHERIJ. Omtrent de regeling ten behoeve van de Waddenzeeharlngvischertj, welke b(j het Mi nisterie van Londbouw en Visscherij in ver gevorderd stadium van voorDereidlng ls, kunnen wij thans mededeelen, dat het aan voeren en verhandelen van Waddenzeeharing met uitzondering van het verkoopen in het klein aan verbruikers slechts zal zijn toe gestaan aan georganiseerden bij de Neder landsche Visscherijcentrale. Het ls in ver band daarmede noodzakeiyk, dat de Wadden- zeeharing-visschers en -handelaren zoo spoe dig mogelijk een verzoek tot toelating indie nen by de Nederlandsche Visscherijcentrale. Juliana van Stolbergplein 34 te 's-Graven hage. De daartoe benoodigde formulieren zijn verkrijgbaar by de Nederlandsche Visschery- centrale en by de besturen der navolgende gemeenten: Westdongeradeel, Ferwerdera deel. Het Bildt. Barradeel, Harlingen. Won- seradeel (Makkum), Workum, Hlndeloopen, Lemmer. Enkhuizen, Bovenkarspel, Wierin- gen (Den Oever), Anna Paulowna, Den Hel der en Texel. t De KXJVL toegelaten tot het be wijs, dat zj) bi) het afsluiten van de vervoerovereenkomst uitsluiting van aansprakelijkheid heeft be dongen. Het Haagsche Gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de procedure van mevrouw D. Young, weduwe van C. A A. Baudart en de K.L.M., waarin van deze maatschappy ver goeding van de volledige schade, geleden door den dood van den heer C. A A. Baudart, die verongelukt is by het vliegongeluk op het vliegveld Dow Muang by Bangkok, wordt ge vorderd. De rechtbank had de vordering niet ontvankeiyk verklaard. In appèl heeft het Hof thans overwogen, dat ongegrond ls de grief van appellante, waarby zy zich beklaagt, dat ten onrechte haar vordering, voor zoover ge grond op eigen schuld van de K.L.M. by ge brek van causaal verband, niet ontvankeiyk ls geoordeeld. Alvorens te beslissen heeft het Hof, arrest wyzende, de K.L.M. toegelaten, door getuigen te bewijzen, dat by het sluiten van de vervoer overeenkomst door den heer Baudart bewilligd is in de uitsluiting van elke aansprakeiykheid voor de K.L.M., in het bijzonder ook jegens de nabestaanden van genoemden heer, en be paald, dat dit verhoor zal worden gehouden in het paleis van justitie te 's-Gravenhage op Maandag 27 April 1936. DE RAAD VOOR DE LUCHTVAART. Nadere bjj/.onderheilen over de voor stellen van de commissie-Kooien. Naar aanleiding van het bericht, dat de commissie-Kooien, welke een onderzoek instelt naar de mogelijkheid van verhooging van de veiligheid van het luchtverkeer, den minister van waterstaat een wetsontwerp, houdende voorzieningen met betrekking tot de instel ling en de regeling van de bevoegdheden van een Raad voor de Luchtvaart, heeft aange boden, komen de Nw. Rott. Crt. nog de volgende bijzonderheden ter oore: In de voorstellen der commissie wordt o.m. een vooronderzoek, ingeval van een lucht- ongeluk, dat door den Raad voor de Lucht vaart zal worden behandeld, voorgeschreven. De raad zelf leidt het nadere onderzoek. Voorts is een belangryk punt in de voorstellen der commissie, dat de Raad voor de Lucht vaart de gevallen, welke hy te behandelen krygt, in het openbaar moet behandelen, op soortgeiyke wijze als in de Schepenwet, welke de bevoegdheid voor den Raad voor den Scheepvaart regelt, is omschreven. De moge lijkheid om ln bijzondere gevallen de behan deling met gesloten deuren te doen plaats hebben, is ook in het geval van den Raad voor de Luchtvaart voorzien. De uitspraak is ech ter in elk geval openbaar. Naar men weet is de directeur van den Luchtvaartdienst, krachtens de regeling toe zicht luchtvaart, belast met het onderzoek bij vliegongelukken. Wanneer er na dit onderzoek twijfel bestaat omtrent de juiste oorzaak van het ongeluk, wordt het geval voorgelegd aan de permanente commissie. De bevoegdheden van deze commissie zijn echter vry beperkt. De Raad voor de Luchtvaart zal in elk geval in veel ruimer verbnd moeten beoordeelen en tal van factoren, welke de permanente coin- missie niet ln haar gezichtskring kon betrek ken, in aanmerking nemen. Het ls niet uitgesloten, dat, wanneer het bedoelde wetsontwerp door de Staten-Generaal zal zyn behandeld en aangenomen, de nieuwe regeling nog dezen zomer haar beslag zal krijgen. De vllegdiensten naar en van Scandinavië gingen Zondag niet door. Na Zuid-Engeland kieeg Schiphol Zondag met mist te kampen. De „Havik", die 's mor gens om 6.45 naar Croydon zou vliegen, kon niet vertrekken met het oog op den mist en om 7.30 reeds werd het Q. B. I.-seln ulthe- zonden „de mlstvoorschriften zyn van kracht." De uitgaande en inkomende Scandinavische diensten werden geanuleerd. De Fokker F 22 die nog Malmö trachtte te halen, vloog tot aan Kopenhagen, omdat daar het weer ook heel slecht was, en gewaarschuwd werd dat er kans bestond op ysafzetting op de machines. Schiphol was af en toe geheel „dicht" door den mist, maar in den namiddag werd het be langryk beter, zoodat alle diensten uitge zonderd dan die naar en van Scandinavië verder vrijwel normaal konden verloopen. Gisterochtend zoo goed als alle diensten gestaakt. De mist op Schiphol was ook gisterenochtend zoo dicht, dat onmiddellijk het Q.B.I.sein uit gestuurd werd, ten einde aan te kondigen dat de mistvoorschritien in werking waren ge treden. Den geheelen ochtend ging er geen vliegtuig van Schiphol vandaan, terwyi ook geen enkel vliegtuig binnen kwam. Uit de be richten van LondeD, Parys, Brussel en Kopen hagen bleek, dat geheel noord-west Europa in den mist was gevaDgen, en dat ook daar de diensten byna geheel of gedeelteiyk waren stil gezet. De „Sperwer" (heenreis) vertrok 17 Febr. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Singapore. De „Lijster" (terugreis) vertrok 17 Febr. van Athene en arriveerde denzelfden dag te Brussel. De „Oeverzwaluw" (heenreis) vertrok 17 Febr. van Caïro en arriveerde denzelfden dag te Bagdad, Vijf inzittenden gedood. Naar Reuter uit Rome meldt, heeft tydena een bombardement in de omgeving van Des- sié een ontploffing aan boord van een Ita- liaansch vliegtuig plaats gevonden. Het toe stel viel brandend omlaag en de vyf inzitten den kwamen om het leven. In een der boulevards van de stad Dallas ia een vliegtuig gevallen. Het toestel werd geheel vernield, de belde inzittenden kwamen om het leven. De Volksraad heeft de verschillende voor gestelde aanvullende begrootingen aangeno men, o.a. de verhooging der uitgaven voor de marine ten behoeve van den marine-lucht vaartdienst, de verbouwing van het groote marinedok te Soerabaja en ten behoeve van de modernlseering van den radiodienst der gouvernementsmarine. (Aneta). Uit de gevangenis te Boven-DigoeL Amboina. De zes Papoea's die deelgenomeh hebben aan het vermoorden van een Papoea kind, en die opgesloten waren in de gevange nis te Boven-Digoel, zyn terwyi zy aan elkaar geboeid waren het bosch inge vlucht. Een brigade van de politie heeft de vluchtelingen achtervolgd, doch tot dusverre zonder resultaat. De gevluchten zyn door an dere Papoea's later ongeboeid gezien. (Aneta.) Buitenland. Oorzaak van een aantal scheeps ongevallen. De zware mist, welke de laatste dagen boven Engeland hing, ls de oorzaak geweest van een aantal scheepsongevallen. Te Penaith is de treiler „Asama" op de kust geloopen en tot vannacht ls men er niet in geslaagd het schip vlot te sleepen. In Harwich Harbour is het Deensche motorschip „Gyland" in botsing gekomen met het schip „Patricla" van Trinldad. Het laatste schip werd licht beschadigd, doch de „Gyland" kon de reis voortzetten. MEER DAN 100 GEWONDEN ALS GEVOLG VAN BEIJZELDE STRATEN. Te Weenen heeft zich in den nacht van Zondag op Maandag overal op de straten een dikke yslaag afgezet, hetgeen talryke ver keersongelukken tengevolge heeft gehad. Gistermorgen hadden als gevolg daarvan reeds meer dan 100 personen verwondingen opgeloopen. Vier dooden, drie ernstig gewonden. B() een brand te Carter (Montana) zyn vier kleine kinderen levend verbrand. De moeder en twee andere kinderen hebben levensge- vaarhjke wonden opgeloopen. j De brand was ontstaan door een ontplof fing in de kachel. Binnenland. DE BRANDSTICHTING TE GOUDSWAARD. Opnieuw vier jaar gevangenis-/ straf geëlscht. 1 Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren het hooger beroep behandeld van den gewezen landbouwer H. van de E., te Rotterdam, thans ged., die door de Dordtsche rechtbank is ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens brandstichting by zyu broer te Goudswaard, in den nacht van 5 op 6 October. De advocaat-generaal concludeerde tot be vestiging van het vonnis der rechtbank. Het hof zal 8 Maart uitspraak doen. Ongeveer vier weken geleden werd te En schede door den handelaar G. een auto ver mist. Deze auto is in De Bilt den volgenden dag totaal vernield aangetroffen. Van den bestuurder was geen spoor te bekennen. Het is thans gebleken, dat twee personen uit Enschede, S. en K., resp. 26 en 25 jaar oud, deze auto hebben weggenomen en na het ongeluk in De Bilt naar Rotterdam zyn ge- i gaan en toen na kleedingstukken te hebben beleend door België naar Frankryk zyn getrokken, waar ze zich aanmeldden voor het vreemdelingenlegioen. Ze zyn daar gekeurd, maar by gemis aan voldoende papieren over de grens geleid, waar hun zwerftocht weer begon, totdat ze te Dordrecht zyn aangehou den en naar Enschede gebracht. Verdacht van diefstal zijn ze ter beschikking der justitie gesteld. Vyfendertlg dooden. Drie pensions zyn door brand geheel ver nield. De brand begon ln de kantoren van een Italiaansch-Chileensche filmmaatschappij, waar films lagen opgeslagen. Hierby zyn 35 personen, meest vrouwen om het leven gekomen. De leider van de film- maatschappy is gearresteerd. De materieele schade wordt geschat op drie millioen peso. Nieuwe hevige sneeuwstormen en hagel buien hebben het verkeer over groote gebie den in de Oostelgke staten stopgezet, en verscheidene verkeersongelukken veroorzaakt. Alleen reeds te New-York zyn drie personen om het leven gekomen, terwyi meer dan 50 personon zyn gewond. De schepen van de kustwacht hebben in tal van gevallen hulp moeten bieden aan in moel- ïykheden geraakte visschersschepen. In Noord- en Zuid-Dakota houdt de koude nog onverminderd aan, evenals in MinDasota en eenige andere staten in het noorden. Het aantal dooden is in de afgeloopen dagen aan zienlijk gestegen. Verschillende plaatsen zyn door de hevige sneeuw reeds sedert een paar weken van alle yerkeer verstoken. Zware wolkbreuken hebben in Caiifornlë inzienlyke schade aangericht, terwyi eenige itaten ln het Zuid-Westen door hevige zand- itormen zgn geteisterd. Ook hier werd groote schade aangericht. Naaf Reuter meent te weten, is het niet waarschgniyk, dat het door Hauptmann ver kregen uitstel van executie.dat is afgeloopen, direct zal worden verlengd. Waarschgniyk zal rechter Trenchard, die HauptmaDn oor- spronkehjk heeft gevonnist, op verzoek van het openbare ministerie opnieuw de doodstraf over Hauptmann uitspreken, en den datum voor de terechtstelling bepalen op een dag tusschen 23 Maart en 18 April. De politie zoekt overal op Cuba naar een man van Duitsche nationalitert, wiens naam echter niet wordt genoemd. Deze Duitscher zou ln het bezit zyn van een brief van Isidore Fisch, die by de behandeling van het proces tegen Hauptmann van medeplichtigheid werd herdacht. In dezen brief verzocht Fisch het losgeld voor de baby van Lindbergh naar Cuba te doen overbrengen. De Duitscher heeft den brief aan een Cubaanschen advocaat ter fiand gesteld, maar is toen spoorloos verdwe nen. Naar uit goede bron wordt gemeld, is deze brief aan gouverneur Hoffman gezonden. De politie acht het voor het lot van Haupt mann van zeer veel belang, dat de bewuste Duitscher wordt opgespoord. De advocaat Leibowitz heeft zich toch bezig gehouden met de zaak Hauptmann. Hy heeft weer een onderhoud gehad met den veroor deelde en zeide na afloop „dat er eenige voort gang was gemaakt". De Duitscher, die, naar dr. Arturo Gonzalez Alfonso beweert, een brief by zich had van den veeigenoemden overleden Isidor Fisch uit de affaire- Hauptmann, en die iniormaties heeft ingewonnen over het disponeeren op Cuba bver „gesignaleerd" Amerlkaansch geld, is, haar door een detective te Havana is mede gedeeld, opgespoord. Het stoomschip Winchester Castle is ten gevolge van den mist ter hoogte van Portland gestrand. Later ls het evenwel weder vlot- gekomen. Het schip maakt slagzy. Het 20.000 ton groote Britsche mailschip Winchester Castle, dat tusschen Engeland en Zuld-Afrlka vaart, is Zondagavond in den (jichten mist op de rotsachtige kust by Port land ln het Kanaal gestrand. Onmiddeliyk wer den Ilchtraketten afgeschoten en noodseinen uitgezonden, die beantwoord werden door ver scheiden sleepbooten en een reddingsboot. Aan boord bevonden zich 338 passagiers. Velen hunner waren Juist ln de feesteiyk ver sierde salon, waar gedanst werd, toen het schip met donderend lawaai op een rots liep. De muziek zweeg oogenblikkeiyk, terwgl het dansen werd gestaakt, er ontstond echter geen paniek onder de passagiers. Aan de kust wer den reeds aanstalten gemaakt om de opvaren den door middel van reddingslijnen in veilig heid te brengen. Later seinde de gezagvoerder, dat het schip in gevaar verkeerde. Toen ln den vroegen morgen de vloed opkwam, geluk te het den sleepbooten, het groote schip vlot te brengen. Het voorschip vertoonde een groot gat, doch het schip kon de reis naar Sou- thampton op eigen kracht, zy het ook zeer langzaam, voortzetten. Nader wordt gemeld, dat het schip in de baai van Welmouth voor anker is gegaan. Het ia zwaar beschadigd en maakt ernstige stuur- boord-slagzy. Op twee plaatsen ls het lek ge- stooten. Deze slagzy neemt toe. Indien de toe stand kritiek mocht worden, zal de gezagvoer der waarschynjyk toe over gaan, het schip op het strand tt zetten. In de vroege ochtend uren werden de passagiers aan dek geroepen or kennis te nemen .an de Instructies van den gezagvoerder, zy zullen zoo spoedig mo- geiyk aan land worden gebracht. Aan de kust waren groote zoeklichten opgesteld, die hun stralenbundels op het schip richtten. Honder den menschen sloegen aan den wal het schuin- liggende schip gade. Gedurende den nacht ls een torpedojager naast de Winchester Castle gebleven. Na Woensdag j.1. tot levenslangen dwang arbeid te zyn veroordeeld, hebben de oest adji's drie dagen gelegenheid gehad om van het vonnis in cassatie te gaan. Daar zy ech ter Zaterdagavond nog geen besluit hadden genomen, en de termyn thans verstreken ls, is het vonnis onherroepeiyk geworden MOORDENAAR TERECHTGESTELD. Jongen van 19 Jaar. Zaterdagmorgen is de 19-jarige Hermann Eupen uit Witterschllck, die wegens moord en berooving op een 17-jarlgen arbeider ter dood was veroordeeld, te Bon terechtgesteld. MODERN TIMES IN DUITSCHLAND VERBODEN. Reuter meldt uit Beriyn: De nieuwe film van Charlle Chaplin, Mo dern Times is ln Duitschland verboden. Een van de Dationaal-sociallstiscbe autoriteiten verklaarde, dat volgens inlichtingen uit het buitenland, deze film communistische ten- denzen heeft. BRIGITTE HELM. Niet meer op de film. De Duitsche filmster, Brigitte Helm, heeft het leven geschonken aan een zoon, genaamd Peter Johann. Op verzoek van haar echtge noot zal Brigette Helm voortaan niet meer voor de film spelen. „MACHINEGEWEER-JACK" VERMOORD. De vroegere handlanger van Al Capone, mc. Gurn, met den bijnaam „machinegeweer- Jack" ls door de leden van vyandige bende doodgeschoten. Hetnoodlot trof hem juist op den zeven den jaardag van de bloedige vechtparty, die destyds tusschen de bende van Al Capone en de Moran-bende paats vond. Mc. Gurn had toen met een machinegeweer zeven leden van de Moran-bende neergeschoten. Gedurende de laatste dagen heeft men in de pers verschillende berichten kunnen lezen, waarin werd medegedeeld, dat het in den loop van Februari 1935 voor het Amstelmeer inge stelde hengelverbod met ingang van 1 Juni «ls. weer zal worden opgeheven. Velen, die dit bericht lazen, schgnen hieruit de conclusie te hebben getrokken, dat de toe stand, zooais deze vóór de uitvaardiging van het hengelverbod heeft bestaan, dus weer zal worden terugkeeren. Een dergeiyke conclusie is echter geheel onjuist, want, ofschoon het hengelen weer zal zgn toegestaan, zullen hier voor toch zoodanige regelen en bepalingen worden vastgesteld, dat meer van den geregle menteerde hengelvlsscherij dan van hengelvry- held zal kunnen worden gesproken. Het ïykt ons niet ondienstig, een en ander, zooals ons dit van goedlngellchte zyde ter oore kwam, hiervan mede te deelen. By een voor enkele dagen terug op het Departement van Financiën hierover gevoerde bespreking, waarby behalve de op de visschery op het Amstelmeer rechthebbende visschers- pachters van dit vischwater óók vertegenwoor digers van de hengelaars en caféhouders-boot jesverhuurders aanwezig waren, ls een schema voor de in te voeren regeling reeds aan een uit voerige gedachtenwissellng onderworpen. Zoo als begrgpeiyk ls, botsten daarbij de verschil lende belangen-groepert wel eens tegen elkan der, daar de beroepsvlsschers ln het weer toe staan van den hengel op het Amstelmeer ge vaar zagen voor de plannen, welke zy ten op zichte van de a.s. vischrykdom van dit water steeds hebben voorgesteld en bevorderd, welke ten doel hadden om door verschillende te nemen goede maatregelen het weer mogelijk te maken, dat een aantal beroepsvlsschers, gedupeerd door de afsluiting van de Zuiderzee, mettertyd weer een volledig bestaan zouden kunnen ver werven. By de betrokken Departementen stond echter reeds vast, dat ten opzichte van de wenschen der vooral ln dezen tyd zeer grooten groep van sportvlsschers een tegemoetkomen de houding diende te worden aangenomen, zoo dat getracht moest worden eene regeling te treffen, die de sportvlsschery zou kunnen be vredigen, zonder de beroepsvisschery al te ern stig te treffen. In dien geest dienden dus de besprekingen te worden geleid. Bedoelde besprekingen hebben een geheelen middag in beslag genomen, terwgl wat betreft de ter bereiking van dit doei ln het leven te roepen bepalingen, verschillende hiervan nog nader onder de oogen zullen worden gezien. Hiervan staat dus thans nog niet vast, hoe deze er uitelndeiyk zullen uitzien. Wél staat vast, dat slechts vergunningen tot de hengelvisscherg op het Amstelmeer zullen worden verstrekt aan te goeder naam en faam bekend staande personen, die tevoren nooit in eenig visschery- of jachtdellct gewikkeld zyn geweest. Deze vergunningen zullen worden uitgegeven door den Ontvanger van Registra tie en Domeinen te Den Helder, waarby echter steeds een gunstig advies van de politie ter plaatse, waar de aanvrager woonachtig is, zai worden vereischt. Waar het te verleenen hengelrecht uitslui tend voor den baarshengel zal gelden, zullen de vergunninghouders als aas slechts gebruik mogen maken van de steurkrab, de garnaal of de worm. Alle ander aas is verboden, terwijl reeds het bij zich hebben van ander aas als overtreding zal gelden. Iedere overtreding, van welken aard ook, zst intrekking der vergunning ten gevolge hebben. De bootjesverhuurders zullen de door hen te verhuren bootjes slechts mogen afgeven vanaf één uur vóór zonsopgang tot één uur na zona- ondergang. Bg overtreding hiervan zal aan hen het recht tot het meeren van bootjes womeil ingetrokken. Verder zullen nog bepalingen ln het leven worden geroepen, omtrent de plaatsen, waar met bootjes op het Amstelmeer zal mogen worden gehengeld (byv. op méér dan--25 meter afstand van te water staand vischwant van beroepsvlsschers, voorzoover dit door goed ta onderkennen bakens of vlaggetjes is aange geven, e.d. Daarnaast zal de mogeigkheid onder de oogen worden gezien, om langs pu- bliek-rechterlgken weg te bepalen, dat de af meting der van het Amstelmeer af mee te voeren baars eenige centimeters (byv. 4 of 5 cm) boven den wettelgken maat van 18 eni dient te zgn, een maatverhooging dus. die én voor de beroeps- én voor de sportvlsschers op den duur voordeel oplevert, omdat dan de baars altyd nog een jaar langer voor de voortteling behouden zal biyven, daar tusschen deze en de wettelgke maat ongeveer een jaargang ligt. Tevens ligt het in de bedoeling een bepaling ln het leven te roepen, waarby zal worden be paald, dat de bootjes-verhuurders hun bootje* van een letterteeken en nummer zullen hebben te voorzien. Dit, opdat anderen dan de daartoe aangewezen ambtenaren van politie of van de domeinen, wanneer zg een overtreding mochten constateeren, daarvan door opgave van bedoeld letterteeken en nummer aan de daartoe ge rechtigde ambtenaren mede kunnen bijdragen tot verscherping van het toezicht. De mogeigkheid is verder nog aanwezig, dat ook ten aanzien van de zeewaardigheid der bootjes eenige regelen zullen worden voorge- schreven. Ten slotte zal nog nader worden overwogen, op welke wijze de middelen zullen kunnen wor den gevonden, noodig om de baarsstand in het Amstelmeer op een voldoende gunstig peil ts houden. Uit dit alles blgkt wel, dat van één chaotl- schen toestand, als ln 1934 op dit water heerschte, geen sprake meer zai zyn en, zoo ln bepaald opzicht nog overtredingen zouden voorkomen, hieraan spoedig, door het intrek ken der vergunning van den overtreder, eea einde kan worden gemaakt. Te gelegener tijd hopen wy nog in de gelegen heid te zyn, ook de bepalingen, waarover thans nog geen beslissende uitspraak is gevallen, naar den geest waarin deze zullen worden vast gesteld, te kunnen bekend maken. Het hier meegedeelde zal den lezer echter mogelijk reeds in staat stellen, zich daarover reeds een voorloopig beeld te vormen. De jaarvergadering van T.E.S.O. heeft plaats op 6 Maart a.s. Balans en verlies en winst rekening liggen vanaf heden ten kantore ter Inzage; hieruit ontleenen wy de volgend# crjfers: Balans. Actitx». 23.945.— 1.041.58 s.s. „Dr. Wagemaker" 41.954.31 12.812.10 16.93923 1 1.000.— Personen- en rywielenvervoer 83.8» 153.80 846.62 18.- Machinekamer, dekbehoeften 511.6T 1.183.94 Premie ongevallen en invalid. 367.- 500 Drukwerk com. kantoorbehoeften 497.09 182.— Rotterdamsche Bankvere eni ging 6747,77 14.406.— 767.17 ƒ123.458.» Possim. ƒ100.000.— 2.227.49 1.391.30 3.577.35 16.261.99 ƒ123.458.09 Verdeeling ttHnstsaldo. 3.802.79 Tantième Directie en personeel 1.122.91 Aandeelhouders 4 pet. tot 6 pet. 760.59 10.575.78 16.261.» Verlies- en winstrekening. 12.922.03 601.85 Machinekamer, dekbehoeften 1.795.10 Onderhoudskosten 11.382.99 27.339.95 3.536.03 Premie ongevallen, ziekte, Invalid. 2.29S.94 Belasting havengelden 72.84 Premie pensioenfonds 3.322.89 Vervoer goederen naar den Burg 686.16 759.04 Drukwerk courant kantoorbeh. 1.11199 4.545.34 20.— N 433.99 Schadevergoeding Interest 335.87 Afschrijvingen. op s.s. „Dr. Wage- maker" 5 pet. s.s. „Marsdiep" Gebouwen 7.724.53 6.489.30 1.576.48 Winstsaldo 1935 15.790.31 16.261.» ƒ103.816.37 Postvervoer 4.000. Personen-, rywielenvervoer65.865.81 Goederenvervoer 28.617.18 Veevervoer 81440 Vlschvervoer 820.83 Huis- en pakhuishuur 1.198 1» Ontvangen boothuur 458.64 Vervallen dividenden 81. s.3. „Dageraad" 1.750. Jeugdherberg210.36 ƒ103.816.37 Vorig jaar bedroeg het winstsaldo 17.768.52 er is dus een geringe achteruitgang ondank* hot feit, dat er meer passagiers zgn vervoerd dan in 1934 aan personen- en rywielenvervoer pl.m. 1.500.minder ontvangen. De P03' goederenvervoer ging met ongeveer 2.000.—" achteruit.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6